Plaatselijk Nieuws. De saneering van het bloembollenhedrijf. Zaterdag 26 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9336 SCHAGEN I - HARLINGEN I drie uur. Dat's goed bekeken. Theater Royal. De president heeft honger. SPORTDAG „SCHAGEN". Zondag a.s. de belangrijke ontmoetingen Schagen lll-Petten II elf uur, Schagen ll-Harlingen II één uur TERREIN LOET. GEWONE PRIJZEN. Artistieke Kinder=opnamen, Studie-foto's. Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp. 0 GEOPEND: dagelijks, ook Zondags. ADRES TEGEN DE VER-GAANDE RE GLEMENTEERING VAN HET BLOEM BOLLENVAK. Door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem is aan den Minister van Economi sche Zaken een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat men zich bij de regeerlngs-saneeringsregeling heeft neergelegd omdat deze althans een belangrijke teeltbe perking zal tengevolge hebben en medegewerkt beeft om het prijsniveau voor den buitenlandschen export eenigermate op peil te houden. Hieraan wordt toege voegd. dat ten zeerste wordt betreurd, dat de hoofd gedachte van het door het Centraal Bloembollen Comité mede namens de vereeniging ingediende plan. door den Minister niet !s aanvaard. Nu is evenwel door de Nederlandsche Bloembollen- kweekersccntrale op 11 Augustus een verordening ge publiceerd. waarvan de voornaamste artikelen beves tigd zijn in een Miinisterieele beschikking van 19 Au gustus. welke voorschriften bevat die niet voldoende rekening honden met den gang van zaken in 't bedrijf De voorschriften gaan ten onrechte uit van de onjuiste opvatting dat een kweeker (niet-exporteur) uitsluitend de oogst van zijn eigen kweekerij verhandelt en wel uit sluitend aan een exporteur (al dan niet tevens kwee ker). Een practisch uitvoerbare en het rechtsgevoel be vredigende regeling voor den onderlingen handel is reeds om die reden niet te treffen. Tn die voorschriften, is voor elk der hoofdgewassen vastgesteld een maximum aantal voor hetgeen van iden oogst van dat artikel mag worden verkocht. Gevolg van deze bepaling, die een ontkenning is van het feit, dat de vermeerdering bij de verschillende verscheidenheden zeer uiteenloopt en de opbrengsten In hooge mate afhankelijk zijn van de meerdere of mindere zorgen aan de. teelt besteed, is. dat kweekers met een goed gewas, veelal een gevolg van hoogere productie-uitgaven hiervan niet kunnen profitee- ren. Zij ontvangen naar verhouding minder voor hun product dan kweekers met een middelmatig of slecht gewas. Een ander gevolg is, dat. door hun ontvangsten kunstmatig te drukken, zij een deel hunner arbeiders zullen moeten ontslaan. De onmogelijkheid om de opbrengst der verschillende hoofdproducten in een get3l weer te geven, wordt verder voor elk artikel afzonderlijk aangetoond en er op gewezen dat ten overvloede in de beschikking van den Minister de in de verordening der Kweekers centrale genoemde aantallen hyacinthen die mogen worden afgeleverd, nog aanmerkelijk zijn verkleind. Bij de tulpen wordt gewezen op het over 't alge meen goede gewas dat de kweekers in het bezit van meer leverbaar heeft gesteld, hetwelk zij voor 't mee- rendeel reeds hebben verkocht. Bij deze transacties is uiteraard met de midden in den verzendingstijd aangekondigde rantsoeneering geen rekening kun nen worden gehouden. De onverwachte en naar de meening der vereeniging overbodige, den handel belemmerende regeling schaadt het algemeen vakbelang en met het oog daarop wordt intrekking van de betreffende voorschriften dringend verzocht. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat de uitgebreide administratieve voorschriften die in de practijk onuitvoerbaar zullen blijken te zijn, boven dien in hooge mate onbetrouwbare gegevens zullen verstrekken, omdat ook de geringste controle op de juistheid der registers, enz. ten eenenmale onmogelijk zal blijken te zijn» President Roosevelt heeft een inspectie-reis door het arbeiderskamp gemaakt. Het eten van de vrij willigers schijnt den president uitstekend te smaken. toiletjes en sierlijk wuivende „kopstcllcn". Ze waren ditmaal zoo noodig nog beter verzorgd dan andere jaren en de overstelpende rijkdom van zooveel pracht van décors en costumes, die echter geenszins de gren zen der protserigheid overschreed, ontlokte menig maal bij open doek een storm van applaus. En zoo hebben we ook dit jaar weer de bekoring van Bouwmeester's'revue ondergaan. Laten we hopen dat Schagen ook de komende jaren nog op het pro gramma zal blijven staan, maar gezien de groote toe loop behoeven wc daar niet bang voor te zijn. het is werkelijk nog niet zoo kwaad beke ken. MT ZIEKTUIN-NTEUWS. Zondagavond is alweer het einde van het muziektuin- seizoen daar. Het sluitingsconcert wordt verzorgd door Schagen's Harmoniekapel, die onder leiding van haar Directeur, den heer J. Dol, het volgende programma ten beste zal geven: 1. Cadetten mar sch J. Ph. Sousa- 2. La Pervenche, Ouverture V. Mailly. 3. Glühwürmchen, Idyl Lincke. 4. Potp. de 1'Opera Les Dragons de Villars. Maillart. 5. Ouverture Fantastique L. A. Schouten. 6. Valse de Concert J. Rosas. 7. Potp. u. d. Operette ..Der Zigeunerbaron". Joh. Strauss. 8. Finale. (Wijziging voorbehouden). ESPERANTO. Zondag, den 3en September a.s., des namiddags om half twee, zal in de zaal van den lieer Igesz alhier, de 5e districtsvergadering van de Esperantovèréeniging „La Norda Stelo", worden gehouden. De vereeeniging, welke te Schagen den 19 Februari van dit jaar, op initiatief van den heer K. Roggeveen, met 22 leden uit verschillende plaatsen werd opgericht, mag zich in een groote belangstelling verheugen en telt momen teel reeds 70 leden. Ter gelegenheid van deze vergadering zal in het gymnastieklokaal van de Openbare Lagere School, dat daartoe welwillend door het Gemeentebestuur is afgestaan, een Esperanto-tentoonstelling worden ge- 200 Aken vormen een barrière. Uit Parijs, 24 Augustus (V.D.): De staking der Fransche kanaalschippers breidt zich voortdurend uit. Bij Parijs is het verkeer, dank zij strenge bewaking, intact gebleven. Aan de oevers van de Seine ziet men patrouilles te paard cn te voet en op de rivier met marinesoldaten bemande sleepbooten. Te Con heeft de stakingscommissic de kooplieden uitgenoodigd, bij wijze van sympathiebetuiging hun winkels te sluiten. In de monding van de Oiso heb ben de stakers weder een ketting over de rivier ge legd. Naar aanleiding van de schippersstaking heeft de minister van openbare werken een aantal conferen ties gehouden o.a. met de prefecten. Sedert Donderdagmiddag 6 uur varen alle aken die tusschen Pontoise en Confians barrières hebben ge vormd, stroomafwaarts naar Eragny sur Oise op on geveer 100 meter van de sluis van Pontoise. Om 10 uur 's avonds lagen er reeds 12 barrières en in den loop van den nacht of uiterlijk tegen den ochtend, zullen meer dan 200 aken hier een geweldige barrière hebben gevormd. In een schippersvergadcring werd er op gewezen, dat de gendarmerie op de Seine gemakkelijk kon sla gen in het opruimen van de door de stakende schip pers gevormde barrière, omdat de schippers daar slechts een keten van naast elkaar liggende schepen over de rivier hadden gelegd. De Schippers van de Oise hebben daaruit een les getrokken en hebben op gelijke wijze op 100 meter afstand van elkaar liggende scheepsversperringen over de Oise naar elkaar toe ge bracht, zoodat gistermorgen vroeg dwars over de Oise een compacte massa van ongeveer driehonderd aken met een diepte van tien aken achter elkaar, de geheele Oise verspert. Het verzet tegen eventueele pogingen der gendar merie, om de versperring op te ruimen, kan thans veel doeltreffender worden gevoerd, dan met een ver sperring van slechts een enkele keten van schepen. Aangezien te Pontoise nog geen politie-versterking aanwezig is, zetten de schippers hun manoeuvres rus tig voort en wordt het blok van schepen hoe langer hoe dikker. Men denkt tegen den middag alle bij de staking be trokken schepen, die zich in dc buurt van Pontoise be vinden, op een hoop in de Oise te hebben gedreven. „Gladde Jongens" draait Zondagavond, een film vol leven, een film van spanning, de actie houdt ons den geheelen avond vast. Die met deze schaduwzij de van het leven wil kennis maken, een kijkje wil nemen in deze „onderwereld", kan- zijn hart op halen. De korte inhoud vertelt er ons het volgende van: J. Rufus Wallingford, een handig oplichter, komt terug van een uitstapje naar Europa, Op de boot ont moet hij „Zwarte" Daw, die probeert hem met een spel valsche kaarten van zijn geld af te helpen. Zij worden compagnons. In New York weten zij samen den fabrikant Tuttle 25.000 dollars lichter te maken, maar hij geeft hun een bank-chequc en zij durven dezo niet endossec- ren, wetend, dat hun handteekening een bewijs te gen hen zal zijn. McGoningle. een detective, houdt Wallingford en Daw voortdurend in het oog. Eindclijke komt hij in aanraking met Tuttle, die hem vertelt een cheque gegeven te hebben. lntusschen heeft Wallingford kennis gemaakt met Dorothy Layton, die hem vertelt, dat haar vader een stuk land bezit in het plaatsje Pclton, dat een plaatselijk bankier voor een zacht prijsje probeert te koopen. Wallingford en zijn vrienden gaan met Dorothy naar Pelton, waar hij een maatschappij tot exploi tatie van de terreinen opricht. Hij laat het land door een van zijn vrienden onderzoeken, die zegt belang rijke grondstoffen gevonden te hebben en plaatst aandeden bij de inwoners van Pelton. Als bewijs van vertrouwen heeft hij Tuttle's che que geëndosseerd en aan Layton in onderpand ge- gegeven. Deze wil zoon groot bedraniet in huis houden cn geeft de cheque aan dc bank in bewa ring. Hierdoor vindt McGoningle een spoor, dat naar Pelton leidt. Wallingford, die verliefd is op Dorothy, wil het geld aan de aandeelhouders teruggeven, doch op het laatste moment blijkt het terrein inderdaad waarde volle mineralen te bevatten en neemt een concern uit New York aandeelen en wordt de exploitatie be gonnen. McGoningle komt naar Pelton om Wallingford te arresteeren, doch „Zwarte" Daw verklaart dc hand teekening op de cheque vervalscht te hebben. lntus schen weet Schnozzel. de chauffeur, dc toestand te redden en stelt hierdoor Wallingdorf in do gelegen heid een nieuw leven te beginnen.... met Dorothy. Na maanden achtereen met enorm succes in de groote- steden te zijn opgetreden, behoort Schagen nog steeds tot de uitverkorenen, die door Bouw meesters revue-gezelschap op ha^r tournéc door de provincie worden bezocht. Zelfs wordt het verkozen boven Alkmaar. Den Helder of Hoorn en dat zegt heel wat, als mefi bedenkt, dat hier ongetwijfeld een groot bezoek en een enthousiast publiek de doorslaggevende factoren zijn. Bouwmeester's Re- vucgezelschap, nietwaar, is in dit opzicht zooveel gewend? Ook dit jaar was het weer in orde; het was om met den titel van de revue te zpggeti. „Goed be keken." Wij hebben er ook ditmaal weer kostelijk van genoten en mèt ons ongetwijfeld de honderden bezoekers, die eergister- en gisteravond en heden avond voor het laatst, in dichte drommen de zaal van Theater Royal zijn binnengedrongen. De roem was deze revue reeds lang vooruit gegaan We wisten al maanden van al het schoons, dal er te zien en te booren zou zijn, voor zoover de lach in de zaal niet domineerde, lachen om Buziau. schateren om zijn onvergelijkelijke geestigheden. Geen tweede als hij! Zijn vernuft, wat zijn vondsten betreft, ls ook dit maal weer onuitputtelijk en steeds origineel: vond sten, die de bezoekers bij tijden doen omvallen van de pret. Doe maar een greep: Buus als de boek houder van de firma Sicm Co., die zijn dagen slijt op een variabele kantoorkruk cn gevangen wordt in de bekoring van het Swecpstake-fortuin. als eige naar van het kasteel, als Antje, die jubileert, als renstalbczitter, ja, als, als.... als Buziau en dat zegt eigenlijk alles. Dit laatste is bijna al voldoende, want ook wanneer hij maar alleen staat op het tooneel, in zijn buitèn- modelsche pakjes, is dit. toch voor z'n geheel gevuld, ziet men niet anders dan dat quasi-verontwaardigde gezicht met de vraag tot het publiek: of ze soms iets aan hem zien!!!! Zijn humor is ongelooflijk en als weinig anderen verstaat Buziau de kunst om met een eenvoudig mi- miekje „tooneel" te maken en daarmee heeft hij, nog meer soms dan met zijn uitbundige clouwnerieën, het daverend succes van alle jaren. Siem Nieuwcnhuizen, een waardig partner van „Buus", wervelt en rumoert weer den gansclien -avond zoo n beetje over de planken en samen vormen zij dam ook een prachtig stel revue-komieken, dat in zijn genre volmaakt is. Siem's zetten kunnen zoo echt raak zijn, en geplaatst op het juisteNDogenblik, weet hij telkens weer de lachers op z'n hand te krijgen. Zijn „vrouw", de heer H. Bood, staat hem daarbij terzijde cn met groot succes. Niet in het minst ook is het inslaan van deze revue te danken aan het vlotte spel der anderen. We zien ze allen zoo gaarne terug, die oude bekenden, als Mimi Boesnach, Magda van Donk, Willy Susan, Dolly Bouwmeester en de heeren Valk, Nabarro, Piet Muy- selaar en Kaptein; niet te vergeten verder de goed geschoolde girls. Overigens blijft de revue, naar een beproefd recept, zichzelf gelijk. Tal van kleurige ensembles, waarbij de gracieusc danseresjes gestoken zijn in charmante Buziau in een van zijn glansrollen. houden, Zaterdag 2 September des avonds van 8 tot 10 uur en Zondagmorgen van 10 tot 12 uur. De Edelachtbare Heer Burgemeester Cornelisscn heeft zich bereid verklaard deze tentoonstelling Za terdagavond om 8 uur officieel te openen. De tentoon stelling wordt gehouden met het doel, vooral niet- Esperantisten cn nog eventueele tegenstanders van Esperanto te tooncn, hoever Esperanto reeds is ge vorderd, en wat daarmede isJe bereiken. Het zeer uitgebreide en interessante materiaal voor deze -tentoonstelling wordt in hoofdzaak welwillend ^afgestaan door den heer C. Govers te Den Helder, rcn de Neutrale Ncdcrlandsche Esperanto-Bond „La Estonto Estas Nia" te Amsterdam. Daar de tentoonstelling uit zuiver propagandistisch oogpunt wordt gehouden, zal geen entree worden ge heven, en zal de toegang dus gratis zijn. MARKTOVERZICHT. Weer een flink aantal vette koeien was er Donder dag j.1. aangevoerd (90 stuks). De vetmarkt loopt heel goed. Prijzen van 27 a 28 ets. per pond. Uitvliegers waren er deze keer nu juist niet. Als er f 200 besteed is, zal er aan hangen. Br werd wel gezocht naar een koe van 100 pond zwaarder, maar die was er niet. Er waren veel koopers, dus de koeien zijn dan ook wel aan den man gekomen. De handel in kalf- en geldekoeien was stug. Pinken weinig aanvoer; handel één prijs. De handel in pink- stieren was zeer matig, prijs per pond 1320 ets. In de vette kalveren was wel handel, noteering 30 65 gld. De nuchtere kalveren werden weer vlug en duur verkocht. Paarden een matige handel. In de lammeren was het weer treurig gesteld, voor de slacht f 57.50, heele best'en; voor de weic^e f 36. De jonge vette schapen de hoogste noteering 14 gld.» handel stug. Oude slachtschapen 1014 gld., iets min der. De handel was niet zoo als de vorige week. Flinke aanvoer van biggen. Schrammen weinig aan gevoerd, deze handel had beter kunnen zijn. De han del in vette varkens was tamelijk; 17 ets. hoogste no teering. Bokken en geiten, handel zeer stil. Op de kippenmarkt wat» aardig wat aangevoerd. De handel was heel goed- SPORTDAG V.V. „SCHAGEN". Zondag a.s. wordt op het terrein aan de Loet een Sportdag gehouden. De drie elftallen van Schagen zullen zich met waardige tegenstanders meten. Voor Schagen 1 en 2 zullen de eerste twee elftal len van H.Z.C. uit Harlingen tegenstanders zijn. H.Z.C. is een fair spelende ploeg,, dat een hoog staand spel te zien geeft. Schagen 3 ontmoet Petten 2. Ook in dezen wed strijd za! 't niet aan spanning ontbreken. Voor bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5