u OMGEVING Koninginnefeest te Anna Paulowna. BloemboHenveilingsver. West-Friesland te Bovenkarspel. IT DE Met vroolijk ge klep luidden de kerkklokken aan de Kleinesluis, in de Spoorbuurt en in B ree zand het ko ninginnefeest in, dat dit jaar op uitgebreider schaal dan gewoonlijk in onze gemeente is gevierd. In ande re jaren bepaalde het vieren van dezen dag zich vrij wel tot feestelijkheden te Breezand. Nu was het, al thans wat de kinderen aangaat, feest voor de kinde ren van alle scholen in de gemeente. In auto's en bus sen en marcheerende kwamen de groepen, zwaaiende met vlaggetjes, te zamen voor het raadhuis. Daar werd een optocht geformeerd van de ruim 800 kinderen, waarin school EU (Oostpolder) al een buitengewoon aardige groep vormde. De kleurige stoet, met de mu ziek van Soll Deo Gloria in z'n midden, trok onder veel belangstelling naar de woning van Burgemeester Lo- vink. Deze, met zijn echtgenoote staande op 't balcon sprak daar, nadat twee coupletten van het Wilhelmus gezongen waren, allen toe. „Dit feest is een feest voor groot en klein," zoo zei spr. oa, „maar het is nog in het bijzonder een feest voor den burgemeester zoo veel vroolij'ke kindergezichten voor zich te zien. De omgeving had nog wat feestelijker kunnen zijn, als er wat meer vlaggen waren uitgestoken, maar dat komt nog een volgenden keer". Spr. vertelde daarop van de vreugde in het land bij de geboorte van het prinsesje Wilhelmlna, en bij het kroningsfeest en wees er op, dat men thans tegelijkertijd het 35-jarig regeerings- jubileum vierde van de Koningin, die de traditie van het Oranje-huis, van Willem de Zwijger en Haar an dere voorvaderen, volgt- Na in dit verband nog herin nerd te hebben aan het bezoek van de Koningin tijdens den Watersnood, eindigde spr. met den wensch, dat God, voor allen, de koningin nog lang moge sparen. Leve de Koningin, hiep, hiep, hoera! schalde het en Lang zal zij leven, speelde de muziek en zongen de kleinen. En even later, nadat burgemeester Lovink no ghet onderwijzend personeel, het Oranje-Comité en het Eero-Comité dank had gebracht, stemden allen mee in met het: Leve de Burgemeester. Tractatie der kleinen volgde, waarna men weer ta vrolijken optocht naar het raadhuis-pléin marcheerde. Van hier trokken de kinderen van de scholen aan de Kleinesluis en den Oostpolder naar het terrein van den heer Slikker, van de r-k. school in de Spoorbuurt naar het terrein aldaar en van de 3 scholen in Bree zand naar het terrein van den heer G. Keijzer. Van de velerlei en aardige kinderspelen, op die terreinen ge houden, laten we hier de uitslagen volgen: Scheden Kleinesluis en Oostpolder Meisjes: Vlaggetjes-zetten (6 en 7 jaar): 1. C. Koopman, 2. G. ter Burg, 3. E. de Graaf, 4. A. Kaan, 5. A. Baken, 6. M. Gijsbertsen. Hardloopen met el op lepel (8 en 9 jaar): 1. M. de Vries, 2. D. v. Twuijver, 3. G. Hemmes, 4. M. van Sikkelerus. Vlaggen in flesch steken (10 en 11 jaar): 1. A. Ba ken, 2. F. de Schipper, 3. A. Dekker, 4. A. Crum, 5. A. Korstanje, 6. P. van Teulingen. Wasch ophangen (12 en 13 jaar): L T. Hoogesteger, 2. B. Meteboer, 3. C. Houtlosser, 4. J. Klap. Jongens: Blokjes rapen (6 en 7 jaar): L R. de Vries, 2. IJ. Talman, 3. A. Kuiper, 4. G. de Jong. Wedloop en meelhappen (8 en 9 jaar): 1. L. Ix>er, 3. K. Roos, 3. C. Korthuis. Zakloopen (10 en 11 jaar): 1. G. van Balen, 2. Chr. Hoogmoed, 3. R. Wissekerke, 4. S. Kapitein, 5. S. Lips. Wedloop met hindernissen (12 en 13 jaar)1. B. Zon, S. D. Groenleer 3. C. Glim. Versierde hoepels en bogen: School I: 1. D. Kaan, 2. A. v. d. Goes, 3. P. Muntjewerf, 4. S. Kooij, 5. A Lemstra, 6. A de Graaf, 7. C. Kuiper. School m: 1. A. Verver, L. Schuiling; 2. G. van Ba len, W. de Smit; 3. J. Kamst, B. Korthuisr, W. Schui ling, G. de Vries, J. de Graaf; 4. G. Groenleer, A Boon; 5. K. Havertioek, K. Tijsen. Verder vele troostprijzen. School Spoorbuurt. Meisjes: Vlaggejes ltoopen (le klas): 1. C. Kamer, 2. T. Hui- berts, 3. M. Stolte, 4. A. Preijde, 5. C. v. d. Holst. Loopen met ballen op bordje (2e kl.)L H. Prins, 2. f. Deutekom. 3. L v. Oosten, 4. T. Smlers, 5. A. Jansen. Ballen schoppen (3e kl.): 1 L. Verver. 2. M. Rulten- Iburg, 3. R. v. Kessel, 4. J. Kunnen, 5. A. Neuvel. Ballen op flesschen zetten (4e kl.): L M. de Koning, 8. M. Kunnen, 3. R. Harmsen, 4. J. v. d. Berg, 5. J Kaptijn. Vaatje rollen (5e kl.): 1. M. Buijs, 2. M. van Keasel. t. L. Brinkman. 4. J. Smit, 5. T. Harmsen. Wasch ophangen (6e kl.)1. G. Huibens, 2. T. Zwa ger. 3. A. Alkamade, 4. A. v. d. Poel, 5. A. Prins. Korfballen (7e kl.) 1. A. Meijer, 2. M. Preijde, 8. A. Bmiers 4. L. v. d. Kroon, 5. M. Kunnen. Jongens. Lineaaltjes rapen (le kl.): 1. N. Koning, 2. J. Smit, 3. B. Zwirs, 4 J v d Berg. 5. G. Conijn. en Vaatjesrollen (2e kl.) L J. v. Wessel. 2. W. Bruinsrca, I. K. Rozenbroek, 4. M. v. d. Hoek, 5. T. v. Nuland. voeld als een ontrouw aan u. Het weinige goed dat ik hier gedaan mag hebben, heb ik aan u te danken. Waar Ik ook in dit land geweest ben, overal heb ik u aan mijn zijde gezien. Al wat ik hier zie, spreekt mij van u. De woestijn, de bergen, de hoeven en de huizen, het noemt alles uw naam. Eerst heb ik er mijzelf geen re kenschap van gegeven, maar hoe meer ik mijn werk lief kreeg, des te dieper werd ook mijn liefde voor u. Ik was niet voornemens u dit te zeggen en ik zou de hand aan mijzelf kunnen slaan dat ik het u gezegd heb maar ik heb u lief... Ik heb u lief... Begrijpt u nu, waarom ik er bang voor ben hier te blijven?" Voor die hartstochtelijke uitbarsting die tegen zijn wil hem naar de keel drong, schrikte Barbara als voor een bedreiging terug. Hij had haar niet gevraagd of zij hem liefhad... Hij had alleen wild en woest gesproken van zijn hartstocht voor haar. Liet aandrang en bijna werktuigelijk herhaalde zij voortdurend bij zichzelf: Hij mag het niet weten... hij mag het niet weten... Eindelijk nam hij weer het woord. „Vergeef het mij, Miss Worth. Het is mijn bedoeling niet geweest mij te laten gaan. Ik weet hoeveel liefde u altijd voor dit werk gehad hebt en dat u alles hebt gedaan den band tue- achen mij en mijn werk altijd vaster te maken. Ik wil de er daarom voor zorgen dat u niet aan mij zou den ken als aan iemand die zonder reden zijn werk ont vlucht. Maar u ziet nu in dat het mij onmogelijk is hier te blijven." Terwijl hij sprak, hield een paard en ruiter plotseling voor het huis stil en zij zagen Pablo uit het zadel sprin gen en op het huis af komen. „Senorita!" riep de Mexicaan, „de rivier!... de ri vier... Het is gekomen... De waterwerken van de Maat schappij... Er is niets meer van over... Mijnheer Worth zendt mij hierheen om het mijnheer Holmes te zeggen... Ik ben in Kingston geweest, maar ik heb hem daar niet gevonden. Misschien kunt u mij zeggen waar ik hem zou kunnen vinden"... Nu werd hij op eens Holmes gewaar. „Mijnheer Holmes, de rivier is weer in Gods Handpalm binnengestroomd zooals de Indianen zeggen dat het lang geleden geweest is. Mijnheer Worth hoopt dat u dadelijk zult kunnen komen." Barbara ging recht op den ingenieur af met een hoo- gen blos op haar wangen en den glans van de geest drift in haar oogen. „Dit is uw antwoord!" riep zij uit, „niet voor mij, niet voor u, maar voor uw werk, voor ons werk..." Hij zag haar diep in haar oogen, en ging toen naar zijn paard, gevolgd door Pablo. Voethalloopen (3e kl.): L J. Kuys, 2. D. Meijer, S. C. Koning. 4. N. Brinkman. 5. G. Tuyn. Zakloopen (4e kl.): 1. N. v. Loon. 2. G. Philipsen, 3. K. Brulnsma, 4. C. David. 5. C. Vroone. Hardloopen met hindernissen (5e kl.): 1. B. Tuyn, 2, W. Tuyn, 3. F. Mevissen, 4. B. Zwager. 5. J. Smit. Vaatjes rollen (6e kl.): L F. Ruitenburg, 2. R. v. d. Voort. 3. B. v. Kessel, 4. P. Neuvel, 5. J. Noppen. Vaatjes rollen (7e kl.): 1. H. Smiers, 2. P. v. Kessel, 3. N. Verver, 4. J. Mevissen, 5. W. Vieveen. Scholen Breezand. Meisjes: Vlaggetje steken (7 en 8 jaar): 1. Nelly Walraven, 2. Nelly Brommer. 3. Rietje Braam, 4. Annie Moeyes. Lioopen met bal op bordje (9 en 10 jaar): 1. Marie v. d. Berg, 2. Jo de Laat, 3. Trien Meylink, 4. Jitske v. d. Wal. Ballend loopen (11 en 12 jaar): L Trien Mosk. 2. Lena Blaauboer. 3. Annie van IJzendoorn. 4. .Corrie Bent, Korfballen (13 jaar): 1. Pietje Klerk, 2. Rensje Pet ter, 3. Corrie Keuris, 4. Pikkie Jen in ga. Jongens. Zakloopen (7 en 8 jaar): 1. Roel van der Vaart, 2. Henny Hartman, 3. J. Kronenburg, 4. L. de Bruin. Handen en beenenloop (9 en 10 jaar): 1. C. Schrama, 2. Th. Ligtendag, 3. P. Schenkels. 4. C. Wisse. Verspringen (11 en 12 jaar): 1. Jan Braam, 2. C. van Daalen. 3. H. Koster. 4. H. Vos. Hardloopen met hindernissen (13 jaar): 1. D. Plag- meijer, 2. L. Schouten, 3. P. Bergman. 4. C. Geluk. Avondfeest voor de ouderen te Breezand. Was er dus voor de kinderen na den gemeenschap- pelijken optocht en de aubade voor de woning van den burgemeester, op verschillende plaatsen in de gemeen te feest, voor de grooteren werden de feestelijkheden des middags en 's avonds uitsluitend in Breezand voort gezet Om twee uur was daar in de eerste plaats een optocht van versierde rijwielen en bakfieten. Het was de eer ste maal dat men zooiets in Breezand probeerde en dus was de deelname in aantal nog niet heel groot Maar overigens was het resultaat zóó, dat we voor een vol gende maal een flinken optocht durven voorspellen. De jury, bestaande uit Mevr. Lovink. Mevr. Zuidema en Mej. Wever, had, dunkt ons geen gemakkelijke taak. Haar uitspraak luidde: le prijs Jb. Beerse, 2e prijs L Pieterse Lz., 3e prijs Ida van Oosten, 4e prijs P. Brtg- man. De volksspelen, die opgeluisterd werden door muziek, van de harmonie Concordia, trokken veel belangstel ling. We onthouden ons weer van commentaar en ge ven de uitslagen. Ringsteken: 1. N. van BalenA. Boer; 2. D. Alders— G. v. Steijn; 3. M. NuyJ. de Ridder. Stoelendans (dames): 1. P. StraathofAngevare; 2. P. de Jager. 3. L. Berg. Kruiwagenrijden (jongens 14—16 jaar): 1. Jb. Smit, 2. P. Koster. 3. A. v. Duin. Boegsprietloopen (heeren): L C. Prins, 2. J. de Schip per, 3. T. Post Touwtrekken (heeren): L S. de Jong, 2. R. Compagne 3. D. v. d. Wal. Deze volksspelen werden gevolgd door een voetbal wedstrijd tusschen A.D.O. en een R.C.B.-combinatie, die door de laatste met 42 gewonnen werd. De voorzitter van het «Oranje-comité, de heer C. v. d. Linden, reikte na afloop met een toepasselijk woord de prijzen uit Het avondfeest bestond uit een concert, gegeven door de beide muziekvereenigingen en een vuurwerk, dat den vervaardiger menigmaal een welverdiend applaus be zorgde. Voor het slotstuk sprak burgemeester Lovink de aan wezigen toe in denzelfden geest al3 hij des morgens de kinderen had gedaan. Hij dankte allen, die hun mede werking hadden verleend, in het bijzonder de beide mu ziekcorpsen, degenen, die de kinderen met auto's, auto bussen, enz. hadden vervoerd en de werkgevers, die hun personeel de gelegenheid gsven de feesten bij te wonen, waaraan hij den wensch verbond, dat dit voorbeeld, zoo wel in West- als Oostpolder navolging zou vinden en wekte ten slotte op de Oranjevereeniging te steunen. Met het zingen van het Wilhelmus gedurende het af steken van het slotstuk van het vuurwerk, waarvan het portret van de koningin het midden vormde, werd het feest besloten. BARSINGERHORN Politie. Verloren: een hoes van een autoband. Inl. ter secretarie. Burgerlijke stand over de maand Augustus. Geboren: Cornells. zoon van Bouke Dübbeld en van Neeltje Bakker: Jasper, zoon van Klaas Baan en van Janke Elisabeth Wagemaker; Tjibbe, zoon van Wijbren Hoogerhuls en van Anna Maria Sins. Ondertrouwd: Johannes Scheffer, oud 23 jaren, onder wijzer, wonende te Landsmeer en Maria Hendrika Freij- muth, oud 21 jaren, onderwijzeres, wonende te Barsin- gerhorn; Aloijsius Petrus Johannes de Maaijer, oud 24 jaren, arbeider en Johanna van de Klooster, oud 22 ja ren. zonder beroep, belden wonende te Barsingerhorn; Pier Wijnia, oud 30 jaren, procuratiehouder, wonende te Rotterdam en Engelina Geertzema. oud 29 jaren, zon der beroep, wonende te Barsingerhorn. Getrouwd: Louis Edouard Renders en Klaske Pau- VTER EN DERTIGSTE HOOFDSTUK De worsteling met de rivier. Eenmaal zal wellicht de geschiedenis geschreven worden van dien oorlog met de Rivier, In ons verhaal kunnen slechts enkele tafereelen daarvan worden aan gestipt Het was een oorlog van geweldige krachten en ter wille van een groot deel, ondernomen door mannen die even dapper waren als de mannen die met zwaard en vuurwapen strijden. De aanvallende macht was de Rio Colorado, die in den loop van vervlogen eeuwen diepe gr-oeven had uitgehold en daarna de afsluiting gevormd had die aan het water van de zee den toegang ontzegde en den bodem van het dal had blootgelegd die allengs tot een woestijn werd verdord. De duizende bunders van het Koningsdal liggen voor een deel tot bijna driehonderd voet beneden het spiegel vlak van de zee. Maar het punt van de rivier waar de gemeenschap met het kanalensteisel was aangebracht, ligt natuurlijk boven het niveau van de zee, immers van daar vloeit de rivier naar de zeegolf. Dat de rivier op hooger gelegen grond vloeide, maakte de besproeiing en de ontginning van de woestijn uitvoei'baar. Maar diezelfde omstandigheid maakte ook de ramp mogelijk die nu losbrak over de pioniers die alles gewaagd en alles in het werk hadden gesteld om van de vruchtbare velden ook vruchtdragende velden te maken. Het misdadig goedkoope en ongeschikte karakter van de sluizen en waterkeeringen die door de Maatschappij waren aangelegd en gebouwd, hadden reeds lang te vo ren Abe Lee er toe gebracht te protesteex*en tegen de gevaren waaraan de pioniers aldus werden blootgesteld totdat hij zich eindelijk verplicht had gezien zijn ont slag te nemen. En later toen het kanalensteisel werd uitgebreid en er steeds meer water noodig was om do snel toenemende ontgonnen oppervlakte van water te voorzien, had Willard Holmes hoe langer hoe meer de juistheid leeren inzien van de bedenkingen van den op zichter. totdat hij begonnen was er bij zijn directie met nadruk op aan te dringen dat hem de noodige fondsen verschaft zouden woixlen ten einde de tijdelijke en hou ten inrichtingen door veilige en blijvende steenen en stalen werken te vexwangen. Maar de winsthonger van het Kapitaal verzette zich daartegen. De directie beloofde dat de verlangde wer ken te gelegener tijd zouden worden gebouwd. En in middels, zonder dat men het noodig vond nieuwe gel lusma; Martinus Rlkkers en Neeltje Verschoor; Johan nes Scheffer en Maria Hendfika Freymuth. Overleden: Pieter Wiggers, oud 72 jaren, echtgenoot van Trijntje van Eeten, Jan Oudendijk, oud 75 jaren, echtgenoot van Maartje Bakker. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: J. Schadenberg en Mej. T. van Lith van Wonseradeel naar Kolhorn; J. de Vos van Opsterland naar Kolhorn E 55; Mej. C. M. Jager van Eindhoven naar A 96; H. Drent en G. Drent van Emmen naar Waardpolder G 38; J. de Boorder van Haarlem naar Kreil C 53; B. Beuving van Texel naar Kolhorn E 9; Wed. C. Pauw van Zijpe naar Vennik D 42; F. Wilkens en gezin van Opperdoes naar Kolhorn F 75a; J. J. Wiersema en echtg. van Wieringerwaard naar Kolhorn F 115; H. Roossien en gezin van Anna Paulowna naar Kolhorn, a.b. „Zeldenrust"; M. Rikkers van Hardinx- veld naar Kolhorn F 26; J. Slim en gezin van Winkel naar Waardpolder 9 49; D. Wagenmaker en gezin van Winkel naar Waardpolder. Vertrokken: G. Schrik naar Bellingwolde, Oude Schans G 15; J. van den Berg en gezin naar Amster dam. Maco Polostr. 272 I; echtg. G. Scholtens naar Breda, Leuvenaarstraat; H. Smid naar Bellingwolde E 12; P. Maijer naar Beemster, Middenbeemster 58; N. A. Bellis naar Schagen, Bonkelaarsdijk; S. Jaspers naar Alkmaar. Akerslaan 15; H. Balbast naar Mederblik, Slootdorp; echtg. J. Scheffer naar Landsmeer; E. Leen- ders en J. van der Kooij en echtg. naar Medemblik. Slootdorp. Kerkstraat Cl; C. Hoogenberg en gezin naar Amsterdam. Bestevaarstraat 154 I; C. Poortvliet en gezin naar Purmerend, Kanaaldijk 45; J. Schaden berg en Mej. T. van Lith naar Haarlemmermeer, Kruis weg 1084. Door B. en W. werden de navolgende bouwvergun ningen verleend: aan C. van Eeten te Kolhorn tot het bouwen van een schuur; aan A. Bronder te Barsinger horn tot het bouwen van een woonhuis; aan J. Geel te Kolhorn tot het bouwen van een woonhuis. WARMENHUIZEN Bijeenkomst bloembollenkweekers. De oorsprong van deze bijeenkomst, aldus de voor zitter van deze vergadering moet gevonden worden in een samenkomst van enkele bloembollenkweekers, waar men het gewenscht heeft geoordeeld alle bloembollen- kweekers van de gemeente Warmenhuizen samen te roepen om de moeilijkheden eens onder de oogen te zien De gemeente Warmenhuizen was aanvankelijk uitge schakeld om bollen in te leveren. Vanzelfsprekend wil- len wij allen het liefst in Warmenhuizen of vlak bij Warmenhuizen de bloembollen volgens het saneerings- plan afleveren. Door den heer P. Slot is getracht ge daan te krijgen, dat ook in Warmenhuizen afgeleverd kan worden. Na diverse pogingen is het hem eindelijk gelukt, zulks van de Kweekerscentrale gedaan te krij gen. Tevens werden nog andere moeilijkheden besproken O.a. die welke ontstaan tengevolge van het feit. dat verschillende kweekers in deze streek zooveel volgens het saneeringsplan moeten afleveren, dat zij zeer wei nig of niets meer overhouden en zelfs nog te kort ko men. De heer P. Slot raadde de mensohen aan een schrij ven te richten aan de Kweekers-Centrale met het ver zoek om dispensatie om minder te leveren. Dat de ver schillende kweekers die reeds een dergelijk schrijven hebben ontvangen, vond de heer Slot wel verklaarbaar, doch dat de verschillende organisaties nog niet voldoen de zijn ingelicht teneinde hunne leden te kunnen advl- seeren, vond spr. zeer te bëtreuren. De heer Slot heeft den Indruk gekregen, dat de con troleurs ook zeer weinig van een en ander af weten. De heer Slot raadt iedereen aan, wanneer men niet voldoen kan aan de leveringsvoorwaarden, zooveel in te leveren als hij kan en schrijven naar de Kweekers- Centrale. OUDE NIEDOnP Donderdag vond de jaarlyksche tocht voor onze oud jes weer plaats. Het had er allen schijn van, dat er dit jaar niets zou plaats hebben, doch gelukkig nam de vereeniging „Plaatselijk Belang" het initiatief. Een inteekenlijst leverde een aardig bedrag op, enkele cor poraties zegden steun toe, en de rest zou uit de kas van P. B. worden bijbetaald. Zoo ging dan een van de grootste bussen van de H.A.B.O. met onze oudjes er op uit Langs den mooien duinkant werd Haarlem bereikt, waar de koffie ge dronken werd. Daarna weer vice-versa naar Schiphol. Op het terras van café-restaurant Schiphol werd de lunch gebruikt. Wat hadden we daar een schitterend uitzicht op het vliegveld. Een gaan en komen van vliegtuigen uit de meest verschillende landen. Het was uitermate boeiend. Onder geleide van een gids werd nu een rondgang over het vliegveld gemaakt. Wat een verschillende typen vliegtuigen. Kleine Pan- dertjes naast de groote Fokkers, waarmee de reis naar Indië gemaakt wordt. Wij zagen o.a. bekende namen als de Duif, de Specht, de Rijstvogel, enz. Het vertrek van een vliegtuig werd van vlakbij bijgewoond. Toen ging de reis naar Amsterdam. Het theater Tuschinsky werd bezocht. O, o, wat genoten onze menschen van de weelderige Inrichting en van het aardige programma dat er werd gegeven. Film, mu ziek; acrobatiek, van alls viel er te genieten en werd den in de onderneming te steken, werd het bevloeiings- stelsel steeds verder uitgebreid. Bovendien was het ka pitaal van de Maatschappij zeer gering in vergelijking met het totale bedrag dat de pachters en koopers van de landerijen hier belegd hadden. En de Rio Colorado bekreunde zich al bitter weinig om de besluiten van de New-Yorksche beurskoningen. De krachten die Gods Handpalm geschapen hebben, zijn ver boven de heerschappij van Wall-street verhe ven. Willard Holmes, die allengs had leeren inzien dat hij niet alleen verplicht was voor het eigendom van zijn patroons op te komen, maar evenzeer de belangen van de pioniers te beschermen, had zijn ontslag ontvangen, omdat hij weigede de bewoners zonder genade aan de macht van de Maatschappij over te leveren. Hij was reeds vervangen door een ingenieur die uit New-York ontboden en even gehoorzaam was aan de bevelen van het kapitaal als onbekend met de eigenaardigheden van het nieuwe land waar hij te werk gesteld werd. Het was alsof de rivier de gelegenheid schoon zag. nu de man afwezig was, wiens onafgebroken waak zaamheid haar in bedwang gehouden had. In alle spoed verzamelde zij haar krachten uit de bergen en uit do vlakte. In de verte, honderden mijlen ver, bereidde zij zich voor op den aanval. Het personeel dat door Hol mes op de voornaamste punten was aangesteld, seinde zijn bevindingen. De Gila was een voet gewassen... de kleine Colorado drie voet gedaald, twee voet rijzing van de Salt. De New-Yorksohe ingenieur ontving die mede- deelingen met matige belangstelling. De dagelijksóhe rapporten van het weerkundig bureau lagen ongeopend op zijn schrijftafel. Mijnheer Burk waarschuwde hem. maar de directeur van de Maatschappij had niet het gezag van een ingenieur. Willard Holmes deed zijn best hem te helpen, maar Holmes was ontslagen door de Maatschappij en de goede raad van ontslagen ambtena ren weegt in den regel niet zeer zwaar bij hun opvolgers De dagelijksóhe berichten van de peilschaal in Rubio City meldden een vermeerdering in den watertoevoer van twintigduizend kubieke voet en deze hoeveelheid werd weldra verdubbeld. De ondergesohikten van den nieuwen ingenieur trachtten hem de beteekenis van dit alles duidelijk te maken, maar zij waren vrienden van Willard Holmee en werden niet aangehoord. De man uit New York, gelukkige bezitter van vele diploma's, werd ondersteld op de hoogte van zijn taak te zijn. Toen begonnen de verzamelde krachten van de ri vier hun aanval op de waterkeering, en de zwakke hou ten inrichtingen die de pioniers hadden te beschermen er genoten. Het was zoo langzamerhand weer tijd ge worden om den lnwendingen mensch te versterken en in de groote Heck's Lunchroom op het Rembrandtplein zaten wij aan den gezamenlijken disch bijeen, onder 't genot van prachtige orkestmuziek. Er werd genoten. Daarna over Alkmaar terug en bij de Boer voor het laatst eens gepleitserd. In een zeer opgewekte stem ming bereikten we na een dag van bijna 14 uur ons goede dorpje weer. Een woord van dank aan de gulle geveis, aan de steunende corporaties en aan de initia tief-nemende vereeniging „Plaastelijk Belang" ia zeker wel op zijn plaats. WINKET Hoewel het aanvankelijk scheen, dat de ter vernieti ging in te leveren bloembollen te Hoogwoud zou moeten plaats hebben, is het de kweekerscentrale gelukt, te be werken dat voor de kweekers te Winkel, de inlevering ook in Winkel zal plaats hebben, waarvoor door be middeling van den heer G. Kamp een plaats is gevon den op het land van den heer D. Plulster aan oen Lutjewinkelerweg. Burgerlijke stand over de maand Augustus. Geboren: Jakob. zoon van J. Tiemersma en van P. Bajema; Thomas, zoon van L. Hoitinga en van T. Melntema; Jantje Jansje, dochter v. D. Koster en van J. Schoon; Griet, dochter van C. Hoep en van G. van Rooij. HuwelUken: Pieter de Jong. oud 26 jaren, en Catha- rina Anna Mul. oud 19 jaren; Cornells Lejjen, oud 23 jaar en Margarethe Hage, 21 jaren. Overleden: Geene. Ingekomen personen: G. Winter en gezin van Assen delft; E. Valke en gezin van St. Jansteen: C. v. d. Dor pel en gezin van Sohagen; P. Elsinga van Hoogwoud; A. Scholtens van Vlagtwedde; O. J. Strobbe van Scha gen; M. Hage van Alkmaar. H. J. Bolland van Bergen Vertrokken personen: D. Wagenmaker en gezin naar Barsingerhorn; L. Silnesaei naar Schagen. A. C. Mul naar Schagen. G. Brian en gezin naar Sohagen. J. Slim en gezin naar Barsingerhorn, P. Mul naar Op meer. P. H. Bloem naar Bellingwolde. H. C. ten Hoorn en gezin naar 's Gravenhage, C. Kistemaker en gezin naar Wouw (N.B.) Z IJ P E GESTEENTE ZIJPE Geboren: Dina. dochter van Hendrik Naber en Cor* nelia Hendrika Mereboer; Cornelia Elisabeth. dochter van Jacob Bleijendaal en van Maria de Vries. Ondertrouwd: Pieter Lourens Rens. oud 25 jaren, bloemistknecht rlhler en Baafje Keunje Bakelaar, oud 18 jaar. zonder beroep alhier. Getrouwd: Pieter Eriks. oud 26 jaar. landbouwer te Barsingerhorn en Elisabeth Molenaar, oud 19 jaar, zonder beroep, alhier Overleden: Sljvert Rentenaar, oud 69 Jaar. zonder be roep, alhier, echtgenoot van Alida Broekhuizen. De 13e veiling ontmoette een zeer slechte markt. Ge ringe kooplust, waardoor weer zeer veel doordraaide. Xoteering: Artus 16—11 0.75; Azalea 11—12 1.25; Albino 12 op 186-2.10; Idem 11—12 1-46—150; Allard Pierson 12 op 1.60—1.80; Idem 11—12 1.25: Afterglow 12 op 110; Bar. de la Tonnay 12 op 050; Bartigon 12 op 0 90105; id. 11—12 0.65-0.70; Bouton d'Or 12 op 0.90—1; ld 11— 12 0.75—6.85; idem 16-11 0.66—0.70; Clio 11—12 0.65; Bleu Aimable 12 op 0.90; Brillant Star 12 op 1.66—1.70; idem 11—12 1.10—1.30; City of Haarlem 12 op 1.26—1.30; Clara Butt 12 op 0.90; id. 11—12 065—0.70; ld. 10—11 5.500.55; Centen ai re 12 op 0 900-95; Carrara 12 op 3.053.15; Cramoisi Brillant 1011 0.75; Couleur Cardi nal 12 op 1.40—1.50; ld. 11—12 1.—; Calypso 11—12 1-—J Duc de Berlin 12 op 1.40—1.50; idem 11—12 1—1.10; ld. 16—11 6.75—0.85; Electra 12 op 140; id. 11—12 1.—; San ders 12 op 0.90; ld. 1112 0 650.70; Faust 12 op 1. Frans Hals 12 op 0.90; Fortuna 12 op 1-45; Generaal de Wet 12 op 146—1.65; id. 11—12 1.16-120; Schlegei 11—12 1—1.05; v. d. Hoeff 12 op 1.60—1.70; idem 11— 12 1.16—1.20; Inglescombe Yellow 12 op 0.90; Idem 11— 12 0.65; idem 16—11 0.56-0.55; Ibis 12 op 1-40; id. 11— 12 1.—; La Merveille 12 op 0.96—1; idem 11—12 0.65; Le Notre 12 op 0.90—1; La Reine 11—12 1—1.05; Idem 16— 11 0.75-0.80; Lady Moore 12 op 1-40; La Reine Max 12 op 1.40; 11—12 1—1.05; Lucretla 11—12 1—1.10; Mad. Krelage 12 op 0.90-0.95; idem 11—12 0.75-0.80; MurillO 12 op 1.40; idem 11—12 1—1.05; Mon Trésor 12 op 2.70; Oranje Nassau 12 op 2.30; Phil. de Commines 12 op 0.90; Pr. Elisabeth 12 op 0.901; Prins van Oostenrijk 12 op 1.40; idem 1112 11.10; Peach Blossom 12 op 2.76— 3.10; id. 1112 1.75—2; Pink Beauty 12 op 1.50; Prinsee Juliana 1112 1.Rouwenhof 12 op 0.90; Rosé Cop land 2.60; Rose Précose 11—12 11.15; Rose Luisante 12 op 1-40; Rose Grisdelln 1112 1.Sundew 12 op 0.90; ld. 11—12 0.65; Theeroos 12 op 1.46—1.65; ld. 11—12 I—1.10; Vlet. d'Ollveira 12 op 090—1; ld. 11—12 0-95— 0.70; Vermillon Brillant 12 op 1—1.10; Vuurbaak 12 op 1.40; Idem 11—12 1—J.10; Wlll. Pltt 12 op 0.96-1; ld. II—12 0.65—6.70; Will. Copland 12 op 0.90—1; id. 11— 12 0.65—0.70; idem 16—11 0.50—0.55; Witte Duc MaX 11—12 1—1.10; Witte Valk 12 op 1.40; ld. 11—12 1—120; alles per 100 stuks. tegen den ondergang, werden nu door de rijzende wa teren gebeukt, door den wielenden stroomen verplettert! totdat zij weken voor den drang en de machtige vloed door de geopende bres binnenstroomde. Toen de Maatschappij haar hulptroepen naar het tooneel van de ramp zond, was het reeds te laat. Zij konden slechts toezien, hoe de bruischende vloed, zich bewust van zijn vernielende kracht, rukte en bonsae tegen het bezit van de Maatsohapptj, scheurende en verbrijzelende, totdat geen enkel onderdeel meer op zijn plaats aanwezig was en de alles meesleurende stroom zich een weg baande naar het ingedijkte land en alles onder dien zondvloed bedekte. Zoodra hij genoeg krachten en materialen tot zijn beschikking had, begon de ingenieur van de Maat schappij zijn veldtocht tegen den machtigen stroom. Die strijd was er een op leven en dood voor het groot ste ontginningsplan dat ooit een begin van uitvoering erlangd had. Er stonden vele millioenen op het spel die door de pioniers in hoeven en steden en huizen beleed waren. En nog veel meer millioenen die het ontgonnen land eenmaal zou afwerpen, waren met den uitslag van het gevecht gemoeid. Tegen de macht die door de in genieurs en hun staf van medewerkers ontwikkeld werd, stelde de rivier al de verzamelde krachten dl« zij gedurende vele jaren met behulp van zwaren regen val en smeltende sneeuto had bijeengegaard. Met haastig opgeworpen dijken en dammen, scheen het tot vijf malen toe, dat de mannen die het Konings dal verdedigden, de overwinning zouden behalen. Maar ook tot vijf malen kwam de rivier met nieuwe kracht aangestormd, vernielde wat mensohenhanden daar ge plaatst hadden en vervolgde haar weg. Terwijl de ingenieurs en de mannen van de Maat schappij dien strijd met de rivier streden, werd de toe stand van de pioniers in het Dal met den dag hache lijker. Er was geen aangewezen weg die het water kon bevatten en verder leiden en dientengevolge verspreid de de vloed zich over een uitgestrekt gebied in het zuidelijk en westelijk gedeelte van het Dal. De kanalen en diepten die in overoude tijden door het water ge graven waren, vulden zich nu opnieuw en men zag de hooger gelegen' gronden en heuvels daarboven uit steken als eilanden die steeds kleiner werden, naarmate het rijzende getij een grooter deel van den bodem be dekte. En intusschen groeiden de waterstroomen lang zaam en naderden onvermijdelijk het noordelijk deel van het Dal, waar de gronden op het laagste peil lagen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14