Plaatselijk Nieuws. Natuurramp Lintjesregen Zaterdag 2 September 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9340 VIJF GULDEN PER MELK- OF KALFKOE. De „zuivelpot" van 8 millioen wordt verdeeld. DR. COLIJN OVER DEN LANDBOUW. EEN GEVOELIGE SLAG voor onzen aardappel-export. DE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM. IN MIDDEN-AMERIKA. Het land door orkanen en vloedgolven geteisterd. De sportmode voor den herfst. Tractor met aanhangwagen in brand. BOERDERIJ EN LANDBOUW. 's Gravenhage, 1 Sept. De heer Buck- man, regeeringscommissaris voor uitvoering van de Crisis-Zuivelwet, heeft op de verga dering te Tilburg van den N.-B. Chr. Boe renbond de volgende mededeeling gedaan: ,De min. van Economische Zaken heeft de noodige stappen gedaan om bij algemee- nen maatregel van bestaar een zoodanige regeling vast te stellen, dat voor iedere koe, melkgevend of niet melkgevend, op 31 Au gustus bij de Rundveecentrale opgegeven, 15 zal worden uitgekeerd. Hiermede zal de zuivelpot van de Crisis-Zuivelcentrale zoo wat zijn uitgeput, waarmede aan een wensch der boeren zal zijn voldaan." Het kwaad straft zich zelve. Uitkeering niet voor beesten, die op 31 Augustus niet waren inge schreven als gevolg van weiger achtige of „smokkelende" boeren. De landbouwkundige medewerker van het „Alg Hsbl." voegt aan deze, voor de melkveehouders zoo verheugende mededeeling o.m hot volgende toe: Het blijkt thans, dat de „zuivelpot"" niet zal wor den gebruikt ter gedeeltelijke financiering van de aanstaande veestapel-inkrimping De insiders kon den sedert eenige dagen deze uitkeering eenigszins vermoeden, omdat zeer onlantrs een waarschuwing van de Rundveecentrale verscheen aan de boeren, wier veestapel om de een of andere reden niet ge teld was. b.v. door weigering om de tel'ingkaarten te onderteekenen. Hun werd aanbevolen, om nog vóór 31 Aug. eventucele fouten te herstellen, omdat „later zou blijken, dat degenen, die in verzuim wa ren gebleven, tegen hun eigen belang in hebben ge handeld Dit datum is nu verstreken en men kan zeggen, dat de boeren, die op advies van verkeerde raad gevers aan de telling niet hebben willen medewer ken. of die zoo „snugger"' zijn geweest om met het aantal melk- en ka'lfkoeicn wat te „smokkelen"' met het oog op de aanstaande inkrimping, die vrijmoe digheid thans moeten betalen met twee rijksdaal ders per niet-opgegeven melk- of kalfkoe Feitelijk dus een boete, die pas na een dringende „laatste waarschuwing' wordt opgelegd! Regeering zal het rorganisatieproces be vorderen. Dat de tegenwoordige regeering wel degelijk en zéér duidelijk inziet, waar de agrarische schoen wringt, blijkt uit het antwoord van dr. Colijn op een adres der 3 centraio landbouworganisaties. Dr. Co- lijn zegt .o.a.: „De belemmeringen, die aan den export van agrarische producten in den weg worden gelegd, alsmede de verminderde koopkracht van ons eigen volk. zijn oorzaak, dat een omvorming van het bedrijf noodzakelijk is. De regeering hoopt er in t< slagen, die maatregelen te treffen, welke noodzakelijk zijn, om dit proces te bevorderen, opdat ón ze bodemproductie zich zro spoedig moge lijk aanpassc aan de behoeften van dezen tijd." De contingenteering van den invoer van aardappelen in Engeland. Toch moeten wij nog tevreden zijn. Naar aanleiding van het bericht betreffende de contingenteering van den invoer van aardappelen in Engeland, zie ook elders in dit nummer, wordt van welingelichte zijde vernomen, dat de maatregelen der Engelsche regeering, hoewel niet onverwacht komen de, toch onzen reeds zoo zwaar getroffen export op nieuw een gevoeligen slag toebrengen. Nederland is steeds het voornaamste exportland voor aardappelen naar Engeland geweest. In de 4 maanden September tot en met December 1930 expor teerde Nederland 24 millioen K.G. aardappelen naar Engeland. In 1931 konden wij onzen export in die maanden vermeerderen tot SO millioen K.G. Toen kwam het Engelsche invoerrecht op aardappelen van 1 pond st. per ton, waardoor onze export over ge noemde maanden in 1932 slechts 12 millioen bedroeg. Hoewel 1932 dus reeds een zeer slecht jaar voor onzen export is geweest, worden wij thans gccontin genteerd op 60 pet. van de in dat ongunstige jaar ge- exporteerde hoeveelheid, Zooals reeds gemeld is, kun nen wij thans slechts 8 millioen K.G. aardappelen naar Engeland uitvoeren. Toch mogen wij, aldus deelde men mede, bij alle bezorgdheid voor de toekomst van onzen export niet ontevreden zijn over het in de huidige omstandighe den bereikte resultaat. Aanvankelijk wenschte de En gelsche regeering ons slechts een contingent van 4 millioen toe te staan, nadat onderhandelingen met de betrokken autoriteiten, waarbij de Nederlandsche be langen door den landbouw-consulent te Londen, dr. Gerritsen, werden behartigd, hadden plaats gehad: heeft men ons echter het dubbele van de ons toege dachte hoeveelheid toegestaan. Vele slachtoffers. Wasschende vrouwen en kinderen door een vloedgolf verrast. Uit Mexico-City meldt Reuter, dat geheel Midden- Amerika op het oogenblik door een schrikkelijk nood weer wordt geteisterd, welks centrum klaarblijkelijk in de Golf van Mexico is gelegen. In den Mexicaanschen staat van Vcra Cruz hebben hevige wolkbreuken zware schade aangericht. Hon derden menschen zijn dakloos. Aan de Paso del Ma cho, een rivier in dezen staat, werden vrouwen, die er aan het wasschen waren en spelende kinderen door een plotselinge vloedgolf verrast. Vijftien personen verdronken. Van de Mexicaansche Golf beweegt zich een reus achtige wervëlstorm met een snelheid van 60 mijl in de richting van Havanna en heeft reeds de noordkust van Cuba bereikt. In allerijl poogt men de huizen le gen het water te beschermen. Vele kleine schepen verkeeren in nood. Een En- gelsch vrachtschip met 28 personen aan boord heeft het S.O.S.-sein gegeven. De „Mauretania" met een groot aantal toeristen is niet naar Havanna gestoomd, maar heeft aan de westkust van Cuba bescherming gezocht. De bevolking vlucht. Het bericht van de nadering van den cycloon leid de tot een wilde vlucht van de kustbevolking en van de bewoners der steden en dorpen, die op den weg lagen, welken de orkaan volgens de voorspellingen van den meteorologischen dienst naar alle waarschijn lijkheid zou nemen. Algemeen vreesde men, dat de cycloon door een vloedgolf zou worden gevolgd en in derdaad wordt reeds uit Jucaro gemeld, dat de stad overstroomd is. Of ook nog andere kustplaatsen zijn overstroomd, is tot dusver niet bekend. Slechts weet men, dat zoowel Port Isabelles, als Dagua door hun bewoners zijn verlaten, die op hooger gelegen punten een toevluchtsoord hebben gezocht. Ook de lager ge legen gebieden in de nabijheid van Havanna zijn door de bevolking ontruimd. Britsch schip vraagt hulp. Te Havanna zelf timmerden de bewoners alle ramen en deuren dicht, opdat hun huizen zoo goed mogelijk tegen den cycloon weerstand zouden kunnen bieden, wanneer deze eventueel ook de hoofdstad mocht teis teren. Ook door de autoriteiten zijn alle vereischte voorzorgsmaatregelen getroffen. Het. Britsche vrachtschip „Josephine Gray", dat 28 opvarenden aan boord heeft, is midden in den cy cloon terecht gekomen en. heeft dringend om hulp ge seind. Het s.s. „Athel Foara" heeft teruggeseind, dat het te hulp zal komen, zoodra het weer dit toelaat. Het s.s. „Mauretania", dat zich van Panama naar Havana op weg bevond, is in de nabijheid van kap San Antonio blijven wachten, totdat de cycloon zal zijn gepasseerd. Cycloon bereikt Havana. Nader wordt gemeld, dat de Noordkust van Cuba inderdaad niet slechts óvel- een afstand van 325' K.\L door een cycloon, doch ook door een vloedgolf geteisterd. Vooral door dn vloedgolf is in de kust plaatsen enorme schade aangerich-.X Intusschen heeft de cycl >on zich ook op Havana gestort, welks bevolking in doodsangst de nadering van den orkaan had afgewacht Door de razernij van den cycloon, die nog altijd eer. snelheid had van 100 K.M. per uur. werden de deuren der huizen in gedrukt en de daken weggerukt. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN KAR. De voerman gekwetst. Gistermiddag is op den weg NijmegenGrave nabij de brug over het aasWaalkanaal de kar van den voerman Hoenselaar uit Wijchen aangereden door een luxe auto. De schok was zoo hevig, dat de voerman van zijn wagen werd geslingerd en een dubbele sche delbreuk opliep. Hij is overgebracht naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen. Zijn toestand is niet zonder levensgevaar. Tegen den bestuurder van den auto Is proces-verbaal opgemaakt. VAN 1500 METER NEERGESTORT. Ongeluk in de bergen. Wolff meldt uit Zermat: De reddingscolonne, welke is uitgetrokken, om de vermiste toeristen uit Stuttgart. dr. Rail en Hans Wi- lan, op te sporen, heeft een lugubere ontdekking ge daan. De beide bergbeklimmers blijken van een hoogte van 1500 meter naar beneden te zijn gestort, waarbij zij zoo vreeselijk zijn vermorzeld, dat slechts enkele stukken vleesch, beenderen en flarden van kleedingstukken kon den worden teruggevonden. Van berging der lijken kan geen sprake zijn. Kaslooper meldt zich bij de politie. De overval was gefingeerd om zich mees ter te maken van de l 3000. De zaak van den kassier van den Wonlngdienst ln de Simonstraat te Amsterdam (zie ook elders in dit nr.) heeft plotseling een andere wending genomen. De po litieautoriteiten toadden den beroofden man gister nog noodig voor het geven van inlichtingen en nadere verklaringen. Hjj was echter nergens te vinden en was ook niet in zijn betrekking verschenen bij den Woning- dienst Gisteravond heeft hij zich echter bij de politie ge meld en toen verteld, dat de geheele zaak een doorge stoken kaart is geweest. Beide personen, de kassier en de beroofde hadden de zaak samen op touw gezet om de drie duizend gulden te kunnen deelen. De kassier, een jongeman van 24 jaar, is thans ook opgesloten en de zaak zal nu nog verder onderzocht worden. Deze schijnt zich als volgt te hebben toegedragen, al dus lezen we in het „Hsbl." De kaslooper had met een ander uit zijn buurt (de man. die Donderdag na een renpartij is gearresteerd) afgesproken, dat hij op den Koninginnedag op een be paald uur bfj het kantoortje van den Wonlngdienst ln de Simsonstraat zou zijn. Hij zou dan eerst de huur op halen, dus geld hebben. De ander zou hem dan „aan vallen", de geldtasch ontrukken en per fiets .(dat het rijwiel bij de hand stond was evenmin toeval) vluchten Alles is volgens afspraak gebeurd. Doch in de bere kening waren een paar fouten. Zoo waren er meer menschen in de beurt, dan was gedacht. De „aanval" was gezien, althans de „aangevallene" meende dat en dus moest hij, om den schijn te redden, wel roepen: ..Houdt den dief'. Tweede misrekening was. dat er spoediger aan de achtervolging werd deelgenomen, dan in dit geval voor de belanghebbenden nuttig was. En ten dprde: de struikeling van den vluchteling met de fiets. Ware.die achterwege gebleven, dan had hij wel licht voldoenden voorsprong op zijn achtervolgers he- houden om ergens in de Koninginnedagdrukte tusschen de menigte te verdwijnen. Was hij dan eventueel later nog gepakt, dan zou er heel weinig bewijs tegen hem zijn geweest, daar de ander hem natuurlijk nooit zou hebben .herkend." Dat is nu allemaal mislukt: de „aanrander" Is gepakt. Hij ontkende, maar de politie hield he mvast, daar ztf wel eenige aanwijzingen tegen hem had. Intusschen. toen men gisteren den „aangevallene" als getuige wilde hooren, bleek die nergens te vinden. Dat wekte al zekere vermoedens. Voorts bleek dat het niet de gewoonte is, op Koninginnedag huur op te halen. Toevallig, dat het nu wel was gebeurd en dat een ander wist, dat de kaslooper met het huurgeld liep. Er waren meer „toevalligheden". Zoo rezen ver moedens, doch veel verder kwam men niet, want de arrestant, zei van het heele geval niets te weten., Tot dan gisteravond de kaslooper zich kwam aan melden, bevreesd blijkbaar, dat zijn medeplichtige „zou -doorslaan", wellicht ook uit berouw. De eerste arres tant, die nog steeds had ontkend is. volgens den kas looper, wel degelijk een medeplichtige,. Beide mannen zullen ter beschiking van de justitie worden gesteld. Een sportcostuum van olijfgroene stof met een hoedje van dezelfde kleur, de mode voor het komende seizoen. WASSCHEN MET BENZINE. En de gevolgen daarvan. De hulp van de Amsterdamsche brandweer werd gis termiddag ingeroepen voor een kleinen binnenbrand in de 2e Weteringdwarsstraat 29. Ds bewoonster had goed in benzine gewasschen bij een brandend petroleumtoe- stel, waardoor de benzine in brand geraakte. De vrouw nep aan belde armen brandwonden op. Zij is door den G.G.D verbonden en daarna naar het Binnen Gasthuis gebracht. Zij kon later naar huis gaan. Het jaarlijksche buitje is gedaald, Vooraf omschreven en bepaald, Zeer malsch en allerwege. Veraart kwam hier niet aan te pas, De lucht, die volgeladen was. Ontlastte zich terdege! En menigeen, die anders vlucht, Bij 't dreigen van een regenlucht, Was nu zijn vrees vergeten. Hij bleef eens even buiten staan, En keek dit buitje hoopvol aan: „Misschien? Je kon nooit weten!" Er daalde heel veel mild omlaag, En menigeen zei: „Dank U! Graag! „Nu komt er eind'lijk klaarheid. „Ik had er niet meer aan gedacht, ,.'t Is wel een beetje onverwacht!" Maar dat was niet de waarheid. Er daalde ook wat eermetaal In zilver, brons, de stille taal Van een arbeidszaam leven. Toen schoof een oude rimpelhand Langs vele namen in de krant, En wachtte soms heel even! Dan schudde 'n oude werker 't hoofd, Dat had ie nauwelijks geloofd, Hij vond het haast een wonder! Nou ja, hij had zijn werk gedaan. Maar 't hoort toch ook bij je bestaan, Was dat nu zóó bizonder?! Z'n vrienden drukten hem de hand: „Ja, ja, je naam staat in de krant. ..Dat is heel goed bekeken!" Nu prijkt zijn jas, na al zijn moed. Met d' onderscheiding, wijs en goed, Als waarlijk eereteekenü Ernstige verkeersstagnatie op den straat* weg Den BoschGrave. Gistermiddag is op den rijksstraatweg 's-Hertogen- boschGrave onder de gemeente Rosmalen brand ontstaan in een tractor met aanhangwagen van de firma Mol te Breda. Ter hoogte van het café Jagtlust bemerkte de chauf feur, nadat hij zijn motor had gestart, dat de voorraad houtwol, welke op zijn aanhangwagen was geladen, in brand stond. In een ommezien stond de heele lading in volle vlam. De tractor begon eveneons te branden. De geweldige hitte maakte het onmogelijk eenig blusschingswerk te verrichten en was oorzaak dat het asfalt van het wegdek in de nabijheid van de brandenden auto begon te smelten. Doordat do auto zich midden op den weg bevond, ontstond een ernstige en langdurige stagnatie op den drukken verkeersweg. Lange files van voertuigen moesten ongeveer een uur wachten, alvorens de vlammen waren gedoofd en men kon passeeren. Gisteravond om 6 uur zijn de resten van de wagens langs den weg geplaatst. De wagens met lading zijn totaal door het vuur vernield. Het verbrande was ver zekerd. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat vonken uit den motor in de licht brandbare houtwol terecht zijn gekomen. NEDERLANDER AAN DE GRENS GEARRESTEERD 1000 Marken in beslag genomen. Te Gelsenkichen is een Nederlander gearresteerd, die er van beschuldigd werd. het voornemen te hebben ongeveer 1000 mark, verkregen op een reischeque. over de Nederlandsche grens te smokkelen. De marken zijn in beslag genomen. September 1933. (Nadruk verboden.) KROES. ORANJEFEEST. Donderdagmiddag vierden de kinderen van de Chr. school met hun onderwijzers het Oranjefeest. Plusminus 1 uur vertrokken de kinderen van het schoolgebouw op de Loet in optocht naar het terrein, gelegen achter d« nieuwe in aanbouw zijnde school. Daar aangekomen werden verschillende kinderspelen gedaan, zooals zak- loopen, koekhappen, baldragen, enz. Aardige prijsjes waren hiervoor beschikbaar gesteld, terwijl verschillen de malen versnaperingen werden uitgei-eikt. Om half vier werd de terugtocht aanvaard en welge moed en hoogst voldaan keerde het gezelschap besche nen door een vroolijk Oranjezonnetje weer óp dé Loet terug. 's Avonds had onder leiding van den heer M. F. ds Nooij een oranjesamenkomst plaat3 in lokaal Bethel. De avond werd geopend met gebed, waarna de heer de Nooij een kort welkomstwoord sprak. De Chr. zangver- eeniging de Lofstem liet zich vervolgens hooren, met Psalm 100 en het Wilhelmus, wat een dankbaar applaus verwierf. Het was de heer Pater, die daarna een referaat hield, naar aanleiding van de Spreuken van Salomo: Door mij regeeren de koningen. De waarde van het koning schap en de beteekenis van Oranje voor Nederland, werd hierin uiteengezet. Een stukje muziek voor orgel en viool werd ten ge- hoore gebracht, terwijl eenige gedichten werden gede clameerd. En zoo werd verder de avond gevuld met het zingen van verschillende liederen door de zangver- eeniging onder de bekwame leiding van den heer Nooij, declamatie en muziek. De heer Koning maakte zich aan het einde van den avond de tolk van de aanwezigen om allen ln het bij zonder den organisator, den heer Nooij, dank te zeggen voor het vele werk, dat hij gedaan had om den avond te doen slagen, en sloot vervolgens met gebed. Zoo behoorde deze avond weer tot het verleden, een avond die het bewijs leverde van de verknochtheid aan het huis van Oranje en Koningin Wilhelmlna in het bijzonder. MARKTOVERZICHT De aanvoer van vette koeien blijft de laatste weken hetzelfde. De handel was behoorlijk: de beste koeien liepen er weer goed uit; alles zal dan ook wel ver kocht zijn. De 2 zwaarste koeien gingen naar Den Helder. Slager Korver kocht er één voor f220 en slar ger J. Veerman éen voor f 217.50, van de heeren C. Baars en H. van Hoorn, handelaren. De koeien waren afkomstig van de heeren G. Blaauboer, Priggedik, Barsingerhorn en van K. Schenk te Wieringerwaard. Van kalfkoeien is niets te melden. De handel ih geldekoeien had weinig te beteeeknen, daar zit ds laatste weken niet veel schot in. De handel in pinken, was matig. Met de stieren ging het ook niet wild, goedkoop, 15 ets. per pond. Dat was voor een paar weken terug heel wat beter. Vette kalveren geen noteering. De handel of lieven de prijs was nu iets minder, hoogste noteering f 15. De handel in graskalveren was trekkend of zoo goed als stug. 17 Friesche kalveren werden er aangevoerd» Op onze vraag of het wat ging, vertelde men, dat er op dat moment geen vraag naar was. Op de paardenmarkt zag men weinig drukte, we! waren er beste paarden aangevoerd en 't aantal viel ook niet tegen, maar er is zeker geen gebrek. In de jonge vette schapen was de handel hetzelfde, dus te begrijpen, stug. Hoogste noteering was f 15 voor heele zware. Lammeren stug. voor den slacht van 58 gld., voor de weide van 36 gld. Oude slacht schapen van 813 gld., handel matig; Biggen en schrammen waren er nogal aangevoerd, handel zeer matig. De vette varkens konden het hoogst 17 ct. gel den, handel trekkend. Op de klppemmarkt was aardig wat aangevoerd, handel goed. Bij de stallen was het weer aardig druk. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jacoba Johanna, dochter van Dirk Barnar dus Ruig en Catharina Bijpost. Ondertrouwd: Adrianus Hendricus Brant, oud 27 ja ren, drukker, te Idaaderadeel en Ada va.n der Walle, 22 jaren, zonder beroep, te Schagen. Getrouwd: Heinrich Krimp en Wilhelmina Christi- na van der Horst. Gerrit Molenaar en Fijtje Middel beek. Al-bert Pompstra en Johanna Barendina van der Waal. t POLITIE.: Gevonden: een kinderschoentje, Verleren :een dameshanditascih,

Schager Courant | 1933 | | pagina 5