LKMAARSCHE m CAUSERIE Zaterdag 2 September 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9340 DUITSCHLAND WAPENT ZICH. De giftmengster van Parijs. Misdaad en techniek. Twee vrouwen verdronken. Boycot Duitsche goederen. In blijde feeststemming. De Italianen in Zuid-Tirol. Een beker vol. De vergiftiging te Overloon. De slaapziekte te St. Louis. Ontploffing aan boord van Engelsch tankschip. Ford maakt zijn eigen code. Geen Oostzaners naar de Wieringermeer REUSACHTIGE TOENAME VAN DEN INVOER VAN IJZER, IJZERERTSEN EN KOPER Aan een artikel van ir. J. W. Albarda in «Het Volk" is het volgende ontleend: „Om de buitenlandsche politiek van het Derde Rijk te leeren kennen, behoeft men slechts het voorlaatste hoofdstuk te lezen van den bijbel der nationaal-socia- Jisten, Hitleris boek ..Mein Kampf". Daar worden de doeleinden duidelijk en onbeschaamd aangegeven. Het Duitsche grondgebied moet worden verruimd, ten kos te van Rusland en de randstaten. Om dit doel te kun nen bereiken, moet eerst Frankrijk worden neergesla gen. Een politiek van vreedzame verdragen moet eleohts worden gevoerd, om voor de voorbereiding tot den oorlog den noodigen tijd te winnen. De voorbereiding tot den oorlog is reeds in vollen gang. Half Duitschland loopt in uniform, wordt afge richt met militaire oefeningen, houdt parades en ma noeuvres. Vele tientallen vliegvelden worden aange- leg, honderden vliegers worden opgeleid. De uitvoe ring van strategische wegenplannen wordt ter hand genomen. De wapenindustrie heeft reusachtige op drachten gekregen. Zelden hebben enkele cijfers zulk een indruk gemaakt als die aangaande den invoer van ijzer en koper in Duitschland in het eerste halfjaar van 1933! Het is van algemeene bekendheid, dat de totale Duitsche invoer verminderd is. In het eerste halfjaar "an 1933 was hij 13 percent minder dan in dat van 1932. Tegelijkertijd is de invoer van ijzer en Ikoper reusachtig toegenomen. Ook de invoer van ijzer ertsen vertoont een groote vermeerdering. In het geheele jaar 1932 gemiddeld 287.634.000 Kg. per maand, bedroeg hij in de eerste zee maanden van 1933 gemiddeld 352.266.000 Kg. Niet minder aandacht verdienen de cijfers betreffen de het koper, Sedert het begin van Mei is de invoer van koper plotseling sterk gestegen. Het gemiddelde van de eerste drie maanden van 1933 was nog 12.730.000 Kg. Dat van de maanden Mei en Juni is 19.895.808 Kg. Hoe is deze plotselinge en reusachtige toeneming van den invoer van ijzer, ijzerertsen en koper te verklaren? Is in de machine-nijverheid plotseling de conjunctuur verbeterd? Daar is geen sprake van. Volgens de opgave van de vereeniging der Duitsche machinefabrieken was de productie in het eerste halfjaar van 1933 13 percent geringer dan in het overeenkomstige tijdperk van 1932. Ook kunnen die reusachtige hoeveelheden metaal niet gebruikt zijn voor wegenaanleg. Er is geen andere ver klaring mogelijk, dan dat Duitschland op groote schaal wapens vervaardigt! Die verklaring vindt steun in andere gegevens. De bekende firma Krupp te Essen heeft in de afgeloopen maanden van 1933 reeds meer dan 10 millioen voor de verbetering en uitbreiding harer fabrieksinstallaties be stemd. Krupp heeft in de laatste vier maanden 50.000 nieuwe arbeiders aangenomen. In verscheidene afdee- lingen wordt met twee ploegen gewerkt. Ook in andere ij ze i-werken in het Roergebied is het druk. Het Roer gebied wemelt van gewapende S.A.-mannen, die streng toezicht uitoefenen op de geheele bevolking. Niemand krijgt verlof nar het buitenland te gaan. De burgemees ter van Essen heeft allen ambtenaren en beambten der gemeente verboden de grens te overschrijden. Duitschland wapent zicht!" Haar motieven tot den daad. Violette Nozière, de jonge Parijscha vrouw, die, zooals men weet, haar vader en moeder met arse nicum heeft trachten te vergiftigen de vader stierf, de moeder leeft nog heeft bij het verhoor voor den rechter van instructie gezegd, dat zij door haat voor den vader tot haar daad was godreven. Zij beschuldigt den vader, die nu dood is. dat hij haar in haar prille meisjesjaren op de schandelijk ste wijze zou hebben misbruikt. De moordenares stond bekend als iemand, die een zedeloos leven leidde. Tevens had zij een min naar. een jongeman van goeden huize, student in de rechten, die naar hij in zijn verhoor door de gerech telijke politie heeft erkend, dagelijks 80 tot 100 frank van Violette ontving. Dc Algemeene Vereeniging van studenten te Pa rijs heeft naar aanleiding van dit in de dagbladen gepubliceerde verhoor in dc bladen een mededeeling geplaatst, waarin zij zegt, dat de Algemeene stu- denten-vereeniging, verontrust door de houding van een student in de rechten, die zeer nauw is betrok ken bij de zaak Violette Nozière. het niet te kwali- ficeeren gedrag van dezen student slechts kan ver werpen en laken. TEGEN PLUNDERING VAN KERKHOVEN IN RUSLAND. Uit Moskou: De Sovjet-regeering heeft den stede- lijken autoriteiten, in de eerste plaats dien der groo te steden, aanwijzing gegeven, energiek op te treden tegen de plundering van kerkhoven. De meeste nieu we monumenten en het traliewerk op de kerkhoven worden door onbevoegden weggehaald en voor oud metaal aan de fabrieken verkocht. Brutale bandieten-overval in Amerika. Door middel van machinegeweer en rookgordijn ontkomen. New York. Te South St. Paul hebben bandieten een brutale roofoverval gepleegd, waarbij hun een buit van 30.000 dollar in handen viel, terwijl een po litieman werd gedood en een tweede ernstig gewond. Twee postloopers moesten een transport van 30.000 dollar verzorgen. Den bandieten moet dit feit bekend zijn geweest, want toen de beide loopers van den stoep van het postkantoor afdaalden, ge volgd door twee postbewakers, terwijl aan beide zij den van den hoofdingang twee politiemannen op post stonden, kwam plotseling een groepje mannen, die uit twee voor de deur staande auto's waren ge komen, op hen af. Een der beide politiemannen zag plotseling, dat een man een handmachinegeweer op hem richtte. Op hetzelfde oogenblik zag ook de an dere politieman dit en aangezien hij dacht slechts met een bandiet, te doen te hebben, loste hij een schot op den man, die neerviel. Van verschillende kanten openden toen echter andere bandieten het vuur op de beide politiemannen, de beide postbe- wakers en de twee loopers, die de portefeuille met geld lieten vallen en het postkantoor in vluchtten. Met een tweede machinegeweer sproeiden de ban dieten een ware kogelregen om zich heen en het mag een wonder heeten, dat slechts de beide politie mannen getroffen werden. Een hunner, Pavlick, werd op slag gedood, terwijl de tweede Y.-amen, vrij ernstig aan het hoofd gewond werd. Hij slaagde er nog in, een der bandieten neer tc schieten, die echter door zijn kameraden in een der beide auto's werd gedragen. Nadat zij zich van de portefeuille met geld hadden meester gemaakt, gingen de ban dieten er met groote snelheid van door, een*rook gordijn achter zich verspreidend, waardoor vervol ging niet .mogelijk was, en luide signalen gevend met een krachtige sirene, waardoor het meeste ver keer stopte, en bun een vrijen doortocht liet. Roeiboot te Leimuiden overvaren. In de Ringvaart te Oude Wetering heeft Donder dagnacht om 2 uur een tragisch ongeluk plaats ge had, dat aan twee personen het leven heeft gekost. De dames M. Vecht uit Oude Wetering en C. van Schagen uit Rijnzaterwoude, alsmede de heer T. Turk uit Roelofsarendsvecn keerden van de Ko- ninginnefeosten te Nieuw Vennep huiswaarts. Om de Ringvaart over te steken maakten zij gebruik van een roeibootje, dat aan den wal gemeerd lag, Aangezien daarin geen riemen aanwezig waren, lie ten zij zich overdrijven. Juist toen zij midden in de vaart gekomen wa ren, naderde een motorboot van een schipper uit Hillegom. Door de duisternis zag deze de roeiboot, die geen licht voerde, niet. Het bootje werd overva ren en de inzittenden geraakten te water. De heer Turk, die goed kon zwemmen, slaagde er in den overkant te bereiken, maar de beide dames verdronken. Na ongeveer drie kwartier werden de lijken der beide vrouwen opgehaald Dr. Bijl heeft nog ge tracht het leven op tc wekken, doch dit mocht niet gelukken. De verslagenheid in de omgeving is groot. Zoowel economische belangen als de goe de verhoading tot bevriende natie kunnen worden geschaad. Op de vragen van den heer Lovink betreffende het standpunt der regeering ter zake van de hier te lande gevoerd wordende propaganda voor boycot van Duit sche goederen, antwoordde de minister van Buiten landsche Zaken met de verklaring, dat zij een boycot als bedoeld afkeurt, omdat daardoor zoowel econo mische belangen van Nederland als de goede verhou ding tot een bevriende natie zouden kunnen worden geschaad. Rechtstreeksche maatregelen tegen boycot van vreemde goederen liggen echter buiten het ver mogen der regeering. Een auto vernield. Donderdagavond zijn op 't Thorbeckeplein te Am sterdam een dame en heer, die aldaar met een auto reden, mishandeld door eenige feestgangers. Bedoel de heer, die de auto bestuurde, had het ongeluk een fout te begaan, waardoor hij bijna in botsing kwam met een tweetal feestgangers. Deze waren hierover zoo verontwaardigd, dat ze zich met vereende krach ten tegen den chauffeur keerden en hem, de vrou welijke passagier en den wagen gelijkelijk met vuisten bewerkten. Van de auto bleef geen ruit heel, terwijl een der aanvallers een portier van den wagen afrukte. De heer en de dame in de auto, hadden het weliswaar niet zoo hard te verantwoorden als hun voertuig, maar liepen toch ook nog een paar gevoe lige klappen op. Toen de sterke arm op kwam dagen, namen de aanvallers de vlucht. Bolzano garnizoen van een legercorps? Besluit van Mussolini. Naar, volgens een V. D. bericht uit Milaan, uit Rome verluidt, zou Mussolini besloten hebben de hoofdstad van Zuid-Tirol, Bolzano, tot standplaats van een legercorps te maken. Het vierde Italiaansche legercorps zal waarschijnlijk uit Verona naar Bolzano worden overgeplaatst. De foxterrier, die op een tentoonstelling te Haverford in Engeland den eersten prijs behaalde. Ondeugdelijk vleesch gegeten. Een ingesteld onderzoek heeft thans uitgewezen dat de sterfgevallen in liet gezin van den winke lier H. Tiessen te Overloon zijn veroorzaakt door het eten van ondeugdelijk vleesch. Zooals gemeld, deden zich in het gezin vergifti gingsverschijnselen voor, waardoor de heer Tiessen en zijn echtgenoote, alsmede de 18-jarige zoon en de 10-jarige P. Otten uit Nijmegen die in het gezin met vacantie was, werden aangetast. Beide laatstge noemden zijn aan de gevolgen overleden. Reeds 58 dood en. Uit St Loviis (Missouri) wordt gemeld: De slaapziekte neemt groatere uitbreiding aan. De döodenlijst is gestegen tot 58, waarbij zes gevallen te Kansas City zijn medegerekend. Het totaal aantal per sonen, dat door deze ziekte is aangetast, bedraagt bij na 1000. Thans is met zekerheid vastgesteld, dat te St. Louis, waar en haard is van slaapziekte, de tsetsevlieg gastheer van het organisme dat de ziekte teweeg brengt aangetroffen word Een nationaal schandaal! De geldvretende en verkeersontwrich- tende erfenis van Minister Kraus. Groot-Gortbuikenburg ln de lorum I Geachte lezers! Ter variatie in mijn eentonig vulpennelikkersbestaan heb ik Zondag in mijn luxe touring-ford, waarmee Hu- go de Groot in 1622 met behulp van zijn totterdood ge trouwe chauffeuse Elsje van Houweningen, de ge- slaohtsmoeder van den voormaligen president der Grootgortbuikenburger rechtbank, uit Loevensteijn ont vluchtte en welk elegant rijtuig voor hoogere standen, meermalen bekroond met eerste prijzen, op het con cours de elegance, in de rimboe van Harenkarspel, zich onderscheidt door zijn voorwereldlijke constructie en de voordeelige omstandigheid dat er slechts 5 gulden personeele belasting voor behoeft betaald te worden. Waar was ik ook weer gebleven, want deze volziiv blijkt te zijn: a long way to tipperary... O ja, ik ben met bovenomschreven Alfa Romeo van besohuitblik, ter ontspanning een reis wezen maken naar Muggenheu- vel, in de wandeling genaamd: Haarlem, en heb toen heel wat emoties moeten meemaken bij de beruchte Velzerpont, door mij zonder schaamte qualificeerende het nationale schandaal voor het geheele leger Ja broers van slappelingenland. Het was dien Zondag mo torwedstrijd te Grootgortbuikenburg, waardoor de ge wone Zondagsche wegherrie nog verdriedubbeld werd. Zoo'n zenuwschokkend verkeersspectakel en dat bij die maximale beroerdigheid met die allerellendigste ponten, waarmede excellentie Kraus ons voor 'n 40 jaar terug zoo mooi heeft opgescheept, van welke ministrieelo stommiteit we nu in deze dagen van verkeers- en snel heidswaanzin, nog de wrange vruchten moeten pluk ken! Waarlijk, lieve vrienden, toen ik dezen droevigen toe stand moest aanschouwen, heb ik geweend over de treurige achterlijkheid van mijn volk! En dan te moeten lezen tot mijn diepe beschaming, dat in België, waar de 50-cents frank op 7 centen is afgezakt, 'n dubbele tunnel onder de Schelde is gemaakt, voor snelverkeer en voetgangers, ter lengte van drie kilometer, toen heb ik verzucht: O, Kikkerland! O, Kikker land, jij met je gouwe standaard, jij bent toch waard om in den modder te verdwijnen, inplaats dat de zon je gaat beschijnen! Weg, von Mir, Heinrich, Ich grauet von Dioh! Als we toch eens practisch redeneeren en bedenken dat zoo'n pont inclusief de pegels die aan de viool en de strijkstok blijven hangen, 'n slordige 3 millioen piek per stuk kosten, plus de bedrijfsonkosten, brandstof, machines, onderhoud, alsmede de bediening bestaande uit pontwachters, machinisten en stokers en dan daar tegenover stellen, welke waar we voor ons geld krijgen, dan overdrijf ik toch zeker niet door te durven spreken van een nationaal schandaal! Als men ln het arme België, omdat men daar onder de kouwe aardappelen- en beschilderde blikkenham- menstos, waarmede ons volk wordt gekenmerkt, het aandurft om onder 'n rivier 'n dubbele tunnel van 3 kilometer te bouwen, dan is het toch zeker 100 procent knudde, als wij, waterchineezen en modderbavianen, die onze harige borst bestompen vol hoogmoedswaanzin op onze wereldberoemde waterbouwkunde, niet aanstonds de jas uitsmijten, in onze jatten spuwen om aanstonds aan de klus te gaan om onze zuidelijke broeders, na te volgen en deze armzalige kikkersloot te ondergraven? Vermindering van werkloosheil. onnoemelijke verbe tering van het verkeer, aanwending van nationaal ka pitaal met het beste en meest practische doel: verhoo ging. van het nationaal comfort! Voor zulk wereldwerk offeren we met vreugde onze zuur verworven belastingpenningen, want hier weten we, waar onze schrabbers blijven, we kunnen dat zelf zien en waarnemen en ons overtuigen, dat ons lieve geld, niet wordt verknoeid aan allerlei nuttelooze flau we kul en ambtenaarrompslomp. Laat ons een comité vormen, dat propaganda maakt voor den Velser tunnel, geld zal er wel komen, als ze het willen, vinden ze altijd de spijkers, om de gaten dicht te maken. Ze weten geld bijeen te krabbelen voor aankoop van Rembrants, natuurreservaten, voor het bouwen van kerken en stadshuizen... Kom, burgers en buitenlieden, wie bindt de kat den bel aan? Als er een daalder op het kleed ligt, beginnen we... De 7 heilige dagen van Grootgortbuikenburg zijn ook weer nagenoeg opgesoupeerd. Nu, na wat ik er van heb gezien, zou ik zeggen, dat er nog geld genoeg is om te laten rollen! Wat er afgeloopen Zondag met in begrip van de motorracers zoo al stuk is gemept, dat zou bijeengeteld, een aardig sommetje vertegenwoordi gen, louter voor pleziertjes, borreltjes en biertjes! De amusementsgelegenheden waren flink bezet en de drankspietjes tot barsten gevuld. Ik kreeg althans den indruk, dat Grootgortbuikenburg den kop nog niet laat bengelen en aan hangen aan de laatste galg de voor keur geeft! - CAVE CANUM. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 767 m.M, Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzljde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. DOCHTER HAD HUILBUIEN. Men dacht aan zenuwen. Nu een heel ander meisje. Een moeder schrijft: „Drie maanden geleden waa mijn 18-jarige dochter er slecht aan toe. Ze had her haaldelijk huilbuien en was ten zeerste terneerge slagen. Daarom wilde ik het eens met Kruschen Salts probeeren; ik gaf haar een halve theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag en de kleine dagelijksche dosis in haar thee voor t koffiedrinken en middageten. Dat was zoo drie maanden geleden. Nu is ze flink en opgewekt en slaapt en eet uitste kend. Ze is een ander mensch. Zij krijgt nog steeds de dagelijksche dosis Kruschen Salts. Mijn man, mijn andere dochter en ik-zelf nemen ook geregeld Kru schen Salts; het is een wonder «ooals men zich er minder vermoeid door voelt. Ik had erge rheüma- tiek .in mijn linkerarm en schouder en kon niet sla pen van pijn en ook dat is nu heelemaal verdwenen; ik voel me uitstekend. Mevr. M. Z. De meest voorkomende oorzaak van neerslachtig heid is hardlijvigheid; het vervelende is dat men zelf maar zelden merkt, dat men aan deze kwaal lijdt, 't Gevolg is een ophooping van schadelijke stoffen die de gezondheid ernstig benaieelen. Kruschen Salts voorkomt hardlijvigheid, doordat het alle af- voerorganen aanspoort om hun functies beter te ver richten; alle afvalstoffen worden op volkomen na tuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd. Ver- frischt en vernieuwd bloed stroomt door Uw ade-: ren ge voelt U als verjongd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Fl. 0.90 en Fl. 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het étiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, den naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) j Vijf dooden. Uit Tokio, 1 September: Tengevolge van een ern stige ontploffing aan boord van het Engelsche tank schip „Athelqueen", in de buurt van de Oshina-eilan- den, zijn vijf opvarenden gedood. Uit New-York, 1 September (V.D.): Volgens een bericht uit Washington heeft Henrv Ford besloten, de onderhandelingen met de regeering af te breken en een eigen code voor zijn 40.000 arbeiders en em- ployé's op te stellen. In de door hem voorgestelde code wordt gewag gemaakt van aandeel in de winst en loonsverhoogingen van 15 tot 20 een verhooging, die geen zijner concurrenten kan geven. Het bericht wordt bevestigd door een hooggeplaatst functionaris der Fordfabrieken te Detroit. De raad besluit de uitzending op te heffen en opnieuw over te gaan tot werkverschaf fing ter plaatse. Reeds eerder is een berioht opgenomen over de wei gering der Oostzaner werkloozen om naar de rijks werkverschaffing in den Wieringermeer te gaan, ter wijl juist dezer dagen, zooals elders in dit nummer blijkt, opnieuw in deze weigering door de werkloozen is volhard. Thans heeft dit conflict een einde genomen. In de Donderdagavond gehouden spoedvergadering van den raad van Oostzaan is n.1. scherpe critiek uit geoefend op het beleid van B. en W. betreffende het uitzenden van arbeiders naar de rijkswerkverschaffing in den Wieringermeerpolder. Het scheen volgens de verklaring van den voorzitter geheel tot de competentie van B. en W. te behooren, hetgeen door de S.D.A.P.-fractie ten stelligste werd te gengesproken. B. en W. hadden destijds een toezegging gedaan om te zijner tijd met voorstellen tot uitzending te komen, doch zij hebben hieraan geen gevolg gege ven en hebben, zonder een besluit van den raad af te wachten, zelfs de uitzending ter hand genomen. Da heer Krosse (S.D.A.P.) beschuldigde den voorzitter van het verstrekken van verkeerde inlichtingen aan enkele arbeiders, als zou spr.'s fractie nimmer een tegenvoor stel tot uitzending hebben ingediend. De raad besloot tenslotte met 5 tegen 3 stemmen cn 2 blanco, de uitzending te doen beeindigen en B. en W. uit te noodigen hieraan gevolg te geven. EEN VERANDA INGESTORT. Zesicc dooden. Te Alwar Br.-I.) is tijdens een godsdienstige plech tigheid een veranda ingestort. Zestien menschcn zijn om het leven gekomen en velen gewond. MEISJE DOOR NEGERS VERMOORD. Haar metgezel zwaar mishandeld. Uit Dallas, in den staat Texas, wordt een schokkend moordgeval gemeld. Een 21-jarig meisje was door twee negers uit een auto gehaald, mishandeld en toen ver moord. Het lijk was verminkt. Van te voren was de metgezel van het meisje door de negers zwaar ge kwetst. De man leeft echter nog. Het heet, dat de moordenaars reeds gegrepen zijn.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9