Plaatselijk Nieuws. Feestdag. Raad Schagen. Gelijkstelling van café's etc. met winkels, enz. Het Kegelconcours. DE NATIONALE KOLFWEDSTRIJDEN TE ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag 15 September 1933, des namiddags kwart over zeven uur. Punten van behandeling: Mededeeling van den Voorzitter. t. Ingekomen stukken en adressen. Ged. Staten, goedkeuring voorschot aan dé Wo- ningbouwvereeniging „Goed Wonen". Ged. Staten, goedkeuring begrooting, dienst 1933. Ged. Staten, goedkeuring suppletoire begrooting dienst 1933. Commissie van Uitvoering Vleeschkeuringsdienst, notulen vergaderingen. G. L. Snaas, accoordverklaring prijs bouwterrein. Verificatiebureau, rapport kasopname Eiervei- lingsbedrijf. Verificatiebureau, rapport kasopname Gas- en Electriciteitsbedrijf. 'Accountant J. J. de Vries, rapport controle admi nistratie Grondbedrijf. Pensioenraad, betreffende pensioen N. Kistemaker. C. van Nieuwkoop c.s., verzoek om bijdrage ver voer schoolkinderen. 'Adres van het Bsutur der Afd. „Schagen" van dn Ned. Bond van Koffiehuis-, restauranthouders en slijters, houdende verzoek om gelijkstelling van hunne lokaliteiten ten aanzien van de heffing der Personeele belasting met winkels, logementen of gemeubeld verhuurde perceelen of perceelsge deelten. Adres van de Buurtcommissie Gedempte Gracht en van de Buurtcommissie Molenstraat om gratis electrischen stroom voor feestverlichting. 8. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van keurloonen. 4. Aanbieding begrooting dienst 1934. Bij den Raad is ingekomen het algemeen verzon den adres van het bestuur der Afd. Schagen van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, om gelijkstelling van hunne bedrijfslokalitei- ten ten aanzien van de personeele belasting met win kels en logementen of met perceelen of perceelsge deelten die gemeubeld worden verhuurd. Naar aanleiding van dit adres deelen Burgemeester en Wethouders den Raad mede, dat door de tot stand koming van de wet van 28 Juli 1933, S. 388, de per ceelen of gedeelten van perceelen, uitsluitend dienen de tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot het gebruik van spiizen en dranken tegen betaling, kun nen worden gelijkgesteld, hetzij met perceelen of ge deelten van perceelen, vallende onder artikel 11, 2, letter a, hetzij met die, vallende onder artikel 11, ft 3, eerste lid, letter a, in welk geval de huurwaarde van die. perceelen of perceelsgedeelten voor de presoneele belasting respectievelijk voor 1/3 of 2/3 gedeelte aange merkt wordt. Burgemeester en Wethouders, van oordeel, dat het billijk is, de koffiehuis-, restauranthouders en slij ters, voor hunne bed rij fslok alen in de heffing der per soneele belasting tegemoet te komen, hebben ge meend, den Raad tc moeten voorstellen, de huurwaar de van bedoelde lokalen voor2/3 gedeelte in aanmer king te doen komen, doch verbinden hieraan het voor stel om het raadsbesluit tot met-heffing naar den grondslag biljarten, hetwelk op 1 Januari 1934 in wer king zal treden, in te trekken. Zij achten een vermindering naar den grondslag huurwaarde billijker omdat daarvan alle koffiehuis-, restauranthouders en slijters de voordeelen genieten, terwijl van de ontheffing van den grondslag biljarten alleen zij profiteeren, die een biljart in hunne inrich ting hebben. De financiëele gevolgen voor de gemeente bij aan neming van het voorstel zijn als volgt: Vermindering van de opbrengst naar den grondslag huurwaarde in hoofdsom f550. Vermeerdering naar den grondslag biljar ten in hoofdsom f 380.— Blijft een vermindering in hoofdsom van f170.— Weliswaar kan volgens de bepalingen van boven aangehaalde wet de grondslag huurwaarde met 2/3 worden verminderd, doch Burgemeester en Wethou ders schrikken terug voor de financieele gevolgen van een zoodanige regeling, aangezien deze een vermin dering tengevolge zou hebben van f.856.73 in hoofd som. GRATIS ELECTRISCHE STROOM. Zoowel door de buurtcommissie voor de a.s. hard draverij- en winkelweekfeesten van de Gedempte Gracht als van de Molenstraat i6 gratis electrischen stroom gevraagd voor de feestverlichting. Zooals bekend is aan de hoofdcommissie daarvoor 1100,— als maximum voor gratis stroomverbruik toe gestaan. B. en W. stellen voor om aan beide bovenstaande commissies ieder tot een maximum van f25.— toe te staan. Zaterdag- en Zondagavond zijn de kegelwedstrijden ven de Schager Kegelclub in het Kegelhuis van den heer ïgesz voortgezet. Zaterdagavond waren het de dames van de clubs „Onze Kegelavond" en was de uitslag „Onze Kegel avond I" 253 hout, „Onze Kegelavond U" 244 hout. Kampioenswedstrijd Dames: mevr. Hartog—Lange- dijk 71 hout. Vastebaan-wedstrijd dames: mevr. ZwaagKuit 40 hout, mevr. v. d. Cappelle 39, 34' hout, mevr. Schene- Berkhouwer 39 hout, mevr. TuinmanVeerman 38 cn 37 hout. Vas'.ebftan-wedstrijd, heeren: Pr. P. Groenhart 43, 413 hout, J. H. Schene 43 hout, Spierdijk 42 hout, D. Klos 412 en 39 hout, L. J. Kaper 41= en 37 hout en M. C. Tuinman 41 en 40 hout. Parenwedstrijd: mevr. Tuinman—Veerman en de heer M. C, Tuinman 48 hout, mevr. v. d. Cappelle en de heer C. Roggeveen 47 en 46 hout en mevr. Willem- se—Visser en de heer WilJemse 47 hout. Zondagavond volgden daarna de eindwedstrijden en was de uitslag: Hoogste korpsgooier, heeren, de heer M. C. Tuin man, hout; hoogste korpsgooister mevrouw Van der Capelle, 73 hout; kampioen-dames werd mevrouw Sehene—Berkhouwer met 74 hout en van de heeren de beer W. van Leuven met 75 hout. Vaste baan, dames: le prijs mevr. Schene—Berk- houwer met 42—39 hout; 2e prijs mevr. Stammes- Asjes met 42 hout; 3e prijs mevr. Van der Cappelle met 41=~39s hout; 4e prijs mevr. A, Pekker-~Stam- mep met 41 hout. Vaste baan, heeren: le prijs M. C. Tuinman, 45 hout; '2« prijs Pr. D. Groenhart 43, 42, 41' hout; 3c prijs M- C. Rijswijk 43, 42, 411 hout: 4e prijs Chr. Dekker 43, 42, 40 hout; 5e prijs B. v. d, Hoven 43. 42, 39, 38' hout; 6c prijs J. H- Schene 43, 42, 30 hout. Pa ren wedstrijd: le prijs mevr. A. Dekker—Stammes en de heer j. w. a. van Huit met 53 hout; 2e prijs mevr. Schene—Berkhouwer en de heer J. H- Schene met 51 hout en 3e prijs mevr. Zwaag—Kuit en de heer Dr. D. Groenhart met 50 hout. De officieele prijsuitreiking vindt Zondagavond 17 September :n het Kegelhuis plaats. De wedstrijd-commissie kan op een schitterend ge slaagden wedstrijd terugzien. Vier achtereenvolgende avonden is met groot enthousiasme gekegeld, zóó dat tv/en Zondagavond het concours beëindigd was, de kegelaarsters en kegelaars zichtbaar vermoeid waren. Maar onvermoeid zijn de ballen gedurende den gehee- len wedstrijd langs de banen geworpen, terwijl er steeds een zeer prettige stemming heerschte. GOEDKOOPE TREIN. Van I>en Helder tot en met Alkmaar zal op Dinsdag 19 September opnieuw een goedkoope trein rijden naar Amsterdam, Den Haag. Scheveningen en Rotterdam- Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. GEVAARLIJKE PLAGERIJ. Een leerlinge van de Christelijke School waa een voor haar zittend meisje wat aan het plagen en was onder andere bezig met een haakpen haar vriendin netje in de hals te bewerken. Dit meisje deed plotseling haar hoofd achterover met het gevolg dat de haak pen in haar hals terecht kwam. Door Dr. Nanninga werd geneeskundige hulp verleend. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Schagen over de maand Augustus 1933. Op spaarbankboekjes werd ingelegd f 703437 «n te rugbetaald f 4367.41. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 2666.96. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 1. EEN KINDERPARTIJTJE. Kinderverzorging en «opvoeding. Met een vriendelijk briefje, dat voorzien was van een alleraardigst kinderplaat!e, waren leerlingen van het voorbereidend onderwijs aan de openbare lagere school door Mej. Piet, directrice van de Land- bouwhulshoudschool alhier, togen Maandagmiddag uitgenoodigd voor een kinderpartijtje. De leerlingen van de landbouwhuishoudschool, die de lessen van de kinderverzorging en -opvoeding hadden gevolgd, hadden de leiding van dit partijtje en werden dus In de gelegenheid gesteld de theo retische kennis die zij bij die lessen hadden opge daan in practijk te brengen. In den tuin en in de school werden verschillende spelletjes gedaan en verder de kleuters aardig be zig gehouden. Ze werden voorzien van door de cur sisten vervaardigde mutsen en andere snuisterijen, dede spelletjes, waarbij ze o.ra. geblinddoekt pakjes moesten afknippen en in welke pak1«s dan een ver rassing verborgen zat. Ze zongen versjes en werden heerlijk onthaald op taart en limonade. Het jonge volkje liet zich dan ook de nieuwe lei ding welgevallen. Het was een bijzonder aardige middag. Vergiftiging op groote schaal Het wemelde op zolder en deel van den landbouwei P te Aalten van de ratten en daai it voldoende voedsel konden vinden, meende hij dat daartegen niets gedaan kon worden. Eenigen tijd latei schreef hij„Ten einde raad probeerden we Rodent met dit schitterende resultaat. 80 doode ratten. Dit resultaat bereikten we met slechts één doosje Rodent van 50 cent" Of U last hebt van één of van honderd ratten, Rodent zal ze absoluut uitroeten Het trekt dit ongedierte onweerstaanbaar aan en leidt ze zeker naar hun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent Koop nog heden een enkele doos 50 ct of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muts bevrijd zijn. O.a bij alle drogisten, .mp.: Fe. B. Melndersma Den Haag. D 48 Zooals we in ons Zaterdagnummer reeds meedeelden, namen 's morgens de Nationale Kolfwedstrijden een aanvang. Nadat de voorzitter van Gezellig samenzyn, de wed strijden voor geopend had verklaard, nam de heer A Kist van Zuidscharwoude ale lid van het Hoofdbestuur het woord, om zich bij de rede van den voorzitter aan te sluiten, de beste wenschen uit te spreken voor het welslagen van deze voor de kolfbroeders zoo gewichti ge gebeurtenis, waarbij hij, het vele en belangrijke voor bereidende werk roemde van den hospes, den heer Rij per, in wiens kolfbaan de wedstrijden worden gehouden. De aanwezige kolvers stemden met de opwekkende woorden van den heer Kist met een krachtig applaus In. En toen begon de kamp, waarbij een 400 kolvers zich kunnen meten in den strijd. Aan Lengendijk bezit de Ned. Kolfbond een flink aantal leden; daar en in de Zaan klopt eigenlijk de polsslag van het kolversleven. Daar worden herhaal- deljjk onderlinge wedstrijden georganiseerd, en de clubs treden ook wel tegen elkaar in het krijt. Aan Langen- dijk is zelfs een Langendijker Kolfbond opgericht, zoo dat men mag venvachten, dat, nu hier de Nat. Kolf wedstrijden worden gehouden, er uit deze streek bij zonder veel belangstelling was. Dat bleek al dadelijk, toen de wedstrijden Zaterdag morgen begonnen. De eerste 3, die in de baan kwamen, waren Langendijkers. De prestaties waren echter niet schitterend; alleen de heer A. Timmerman uit Oud karspel wist het tot een 45-tal punten te brengen, ter- wijl de anderen 27 en... 19 punten sloegen. Meerderen deden zich den eersten dag niet van den besten kolvers kant zien, want we hebben pertijen van 16, 14 en zelfs van 9 zien slaan. Maar ook gebeurde het meermalen, dat een stevig applaus verried, dat een zeer moeilijke bal zoo bijzonder keurig en op maat de paal raakte, dat een spontane toejuiching daarvoor hulde beteekende In tusschen kwamen de de kolvers van elders opda gen, uit Nieuwe Niedorp, Alkmaar. De Zaan, en uit an dere plaatsen. Niet alleen met gummiballen kwam men aan slag, doch ook de sajetballen vlogen door de baan. In 't geheel kwamen den eersten dag 58 kolvers, waar van 24 van Op Maat te Zuidscharwoude. Het hoogste aantal punten, dat geslagen werd, was 51 en wel door de heeren P. Schoorl en W. Glas van Op Maat en C. Balder van Ons Genoegen te Noordscharwoude. De heer Glas sloeg in de 2 partijen 4 twaalven. Het laag ste aantal punten was 4. Dezen eersten dag, die eigen lijk eerst den volgenden, n.1. om 1 uur eindigde, is aller- genoegelijkst verloopen. Zondag was het bijzonder druk: van alle kanten kwamen de personeele kolvers en de korpsen opdagen. Toen Utrecht begen, ontstond eerst de spanning. Deze sajetkolvers hadden echter een ongelukkig debuut, zoo dat het aantal punten aanmerkelijk beneden de ver wachting bleef. Nog sterker werd «de aandacht der vele kolvers en belangstellenden gaande gemaakt, toen de clubs van Noordscharwoude, Zuidscharwoude ,en Alk maar respectievelijk in de baan kwamen. Die aandacht concentreerde zich vooral ten aanzien van het spel van den 84-jarigen korpsspeler van Recht Door van Alk maar, die zoo nu en dan weer prachtige blijken van zijn bekwaamheid in het kolven aflegde. Er bestaat ten zekere rivaliteit tusschen deze clubs, een rivaliteit van de beste soort, en het was dit, wat zoo in het bijzon der reeds Zondagmiddag tot uiting kwam en waarvan de spanning nog zal tcenemen, naarmate de wedstrij den vorderen. Zondagmiddag had de officieele opening van de wed strijden plaats en dat wel onder bijzonder groote be langstelling van de zijde der kolvers, terwijl ook ver schillende dames aanwezig waren. Officieel waren hier bij uitgenoodigd het Dag. Bestuur der gemeente Zuid scharwoude, met den gemeentesecretaris, die allen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. De voorzitter van Gezellig Samenzijn, de heer Jb. Kraakman, bracht daarbij een welkomstgroet aan het Hoofdbestuur van den Ned. Kolfbond en in het bijzonder aan diens ener^ gieken voorzitter, dr. van Balen Blanken, de ziel van den Bond, die ondanks zijr> 81-jarigen leeftijd nog zoo heel en al meeleeft met den bond en zijn leden. Verder bracht hU een bijzonder woord van erkentelijke hulae aan den secretaris van den bond, den heer Ridder van Koog aan de Zaan, die het grootste aandeel heeft ge had in de vele voorbereidende werkzaamheden, welke uit den aard der zaak aan de 4 daagsche kolfwedstrij den voorafgaan. De echtgenoote van den heer Ridder, die hem zoo onverdroten in dat werk terzijde heeft ge staan, werden bloemen aangeboden. Den burgemeester, die wel zoo welwillend is geweest om het eere-voorzit- terschap te aanvaarden, en die zijn volle medewerking aan de club verleent, de wethouders en anderen wordt dan nog een woord van welkom toegesproken, en de hoop uitgesproken, dat de wedstrijden in alle opzich ten zullen slagen. Daarna neemt de voorzitter van den Ned. Kolfbond Dr. Van Balen Blanken het woord, die het een groot voorrecht noemt deze kolfwedstrijden op zijn 81-jarlgen leeftijd nog te mogen openen, en hij verheugt er zich over. dat zoovelen gevolg hebben gegeven aan den op roep, deze wedstrijden met hun tegenwoordigheid te vereeren en er aan deel te nemen. Hij roemt dan het kolfspel als een edele en ridderlijke sport, die vooral geëigend is voor den geposeerden leeftijd. Het kolfspel heeft de eeuwen getrotseerd, en ondanks crisis en ma laise kan het, ook voor kleine beurzen, want het komt niet op de portemonnaie aan, een aangename, gezonde en prettige afwiseeling zijn te midden van arbeid en beslommering. Dat dit meer en meer wordt ingezien, blijkt wel uit den toenemenden groei en bloei van den bond, waartoe weer 4 nieuwe clubs zijn toegetreden. De belangstelling voor den bond en het kolfspel blijkt ook wel duidelijk van de zijde van bet gemeentebestuur van Zuidscharwoude. dat meermalen op zoo ondubbelzinni ge wijze de kolvers een goed hart heeft toegedragen, blijkende uit de hartelijke ontvangst, die het van plan is hun nu weer te bereiden. Hoog het kolfspel, hoog! Nog roemt de heer Van Balen Blanken de kolfclub Ge zellig Samenzijn, die het heeft aangedurfd de kolfwed strijden te ontvangen, en den voorzitter voor zijn kra nig werk. „Ons geluk ral niet bestaan als het hun niet wel zou gaan". Hij bindt tenslotte de kolvers op het hart, het kolfspel in eere te houden. De burgemeester van Zuidscharwoude, acht het een voorreoht, dat de kolfwedstrijden hier weer gehouden worden en gaarne heeft hij het eere-voorzitterschap aanvaard, en wil gaarne aan bet welslagen medewer ken, Hij roemt de prestaties van Gezellig Samenzijn en hun voorzitter, wijdt enkele vriendelijke woorden aan den voorzitter. Dr. Van Balen Blanken, wien hij nog lange Jaren de kracht toewenscht om met dezelfde liefde de belangen van de kolfsport te behartigen, brengt eenige feiten en data van beteekenis voor den bond in herinnering, wijst op de hulde, gebracht aan onze Ko ningin om in verband daarmee te verzoeken staande het Wien Neerlandsch bloed, te zingen, waaraan door de aanwezigen wordt voldaan. Fanfares weerklinken en de 4-daagsche wedstrijden van den Nederlandsehen Kolfbond zijn officieel ge opend en worden nu verder voortgezet. Toen de rivale teams hun tweede partij moesten slaan steeg de temperatuur van den. dampkring, die wordt gevormd door de prestaties van Recht Door en Op Maat. Die club uit Alkmaar telt beste spelers. De heer J. Goet, die In 1932 den wisselprjjs won met 162 pun ten is een schrik voor hen, wier ster ook aan het kol* verfirmament sohittert. Ofschoon hij inzette met 40, een ongewoon klein getal voor hem, sloeg hy een re cord van 55 in de volgende partij. En daar ook de oude heer Hagenaar een partij van 50 maakte, werd het wel wat hachelijk voor Op Maat van Zuidscharwoude. te meer daar koning Molenaar zich niet bijster op z"n ge mak op zyn troon voelde, een poedel maakte, waardoor hij een party van slechts 36 sloeg, terwijl, zijn gemid delde 52 is. De heer A. Berkhout, die ook om zijn lau weren In het kolftournooi bekend is, wist den achter stand van Molenaar te vergoeden door het record-aan tal van 107 punten in 2 partijen te slaan. Summa sum marum was het totaal puntenaantal van Zuidscharwou de 275 en dat van Alkmaar... 274! De derde party zal de eindbeslissing brengen. Gezellig Samenzijn van Zuidscharwoude weerde zich ook dapper en in het bijzonder was de 16-jarige korps kolver D. Rijper Jr. goed op dreef. Hjj maakte een par tij van 45 en een van... 52! Het drietal van deze cJub wist het tot 271 te brengen en toonde daarmee een ntet te versmaden tegenpartij. Vriendenkring van Noord scharwoude komt Jntusschen ook nog naar de kroon dingen, daar ook deze club kranige prestaties leverde met een totaal van 266 in de twee eerste partijen, waarvan Hop er alleen 101 sloeg. Met deze 4 korpsen hebben de vele kolvers en belangstellenden vooral mee geleefd en toen Zondagnacht om 1 uur de laatste slag geslagen was, kon weer van een uitmuntend verloopen kolfdag gesproken worden in afwachting van Maan dag, die minder in het teeken van spanning zal staan. Maandagmorgen was voor de bezoekers een boot tocht georganiseerd, waaraan velen deelnamen en die bestond in een rondvaart door Zuid- en Noordschar woude en Broek, opgeluisterd door de vrooljjke tonen der muziek, 's Middags had de officieele ontvangst ten raadhulze plaats. De burgemeester heette het Hoofdbestuur, het Be stuur van Gezellig Samenzijn en de versohillende afga- vaardigen hartelijk welkom namens B. en W„ het ge meentebestuur stelt het op hoogen prijs, dat de kolf wedstrijden hier voor de derde maal worden gehouden en het is daarom vanzelfsprekend, dat het gunstig beschikte op het verzoek van de ontvangende afdee- ling om het Hoofdbestuur en afgevaardigden officieel te ontvangen. Voor Gezellig Samenzijn was het ont vangen dier Kolfwedstrijden een ni«4-liohte taak, maar bet is gebleken, dat het aan haar volkomen i» toevertrouwd: uit alles is gebleken dat zij met voor- beeldigen ijver alles in orde hebben weten te brengen. De bloei van den Ned. Kolfbond is vooral het werk van zün voorzitter, Dr. Van Balen Blanken, dien bij in zeer hartelijke woorden toespreekt en eindigt met een heildronk aan hem te wijden. D. Van Balen Blanken, beantwoordt de welkomst- rede van denBu rgemeester daarbij dank uitspre kende voor de vriendelijke woorden tot hem en den Nederlandschen kolfbond gericht en in herinnering brengende de wijze waarop deze nu al voor de derde maal door het gemeentebestur wordt ontvangen. Hij spreekt de beste wenschen uit voor den voortdu- x*enden bloei der gemeente en als dank voor de onder vonden belangsteling, medewerking en hartelijke ont vangst biedt hij de leden van het Dag. Bestuur en den voorzitter van Gezellig Samenzijn een exemplaar aan van de Westfriesche Schetsen door A. C. Bol Denijs. 4t In de algemeene vergadering van den Ned. Kolf bond, onder voorzitterschap van den heer Dr. Van Ba len Blanken, werd door den penningmeester, den heer A. Kist Ar., rekening en verantwoording gedaan; het batig saldo was f 481.631/2- Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht, waarbij de vooruitgang van den bond werd gememoreerd, zoowel wat het aan tal clubs, als het spolpeil betreft. O.a. wordt herdacht de wedstrijd tc Barsingerhorn, waar de leden op zoo feestelijke wijze werden ontvangen door de mannen van Smit, Schenk en Dekker. Over 2 jaar viert de bond zijn 50-jarig bestaan. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren Dr. G. C. van Balen Blanken, D. Tiemeijer, C. van Kleef en M. J. Ridder Volgend jaar zullen, nadat controle naar baan enz. zal zijn ingesteld, de Nationale Kolfwedstrijden te Berkhout worden gehouden. Voor wijziging van het huishoudelijk reglement werd een commissie benoemd. Besloten werd dat de markeurs voortaan in overleg met het hoofdbestuur zullen worden benoemd. Hierna t 'uiting. De klokken beierden over de stad, De vlaggen zwierden langs 't feestelijk pad, En heel een land trok zijn vreugde saam Om dien éénen, alouden Oranjenaam, Om den Naam van Haar, Die ons land regeert, En Die voor Zichzelve geen roem begeert, Maar den roem van Haar Volk te allen tijd, Met een diepe, en vrome waarachtigheid. En toen er het koninklijk rijtuig kwam, En zijn weg door de juichende hoofdstad nam, Stond dicht langs de wegen de menschenschaar, Met wuivend en jubelend feestgebaar, Als machtige, dankbare eerewacht, Die spontaan geformeerd, er haar hulde bracht! En wijd over 't pralende Stadion Scheen, stralend van licht, de Oranjezon, Een menschenzee deinde tot ver in 't verschiet, En zong er spontaan het Wilhelmuslied. Een Volk was gekomen en bracht zijn dank, Met dansen en lied'ren, met kleuren en klank, Met alles, wat diep In de harten bloeit, En innig en waar met een volk is vergroeid! Maar plotseling legde zich 't feestgerecht, Toen klonk er een Stem door de trillende lucht, De Stem van Haar, Die de nooden weet, Van Haar natie in jaren van lief en leed. Daar trokken in eind'looze, eind looze rij, De duizenden aan hun Vorstin voorbij. En altijd marcheerden de groepen weer aan, Met wuivende vlaggen, en wapp rende vaan, Uit alle oorden van 't aloude land, Verbonden door éénen ontzichtbaren band! De avond daalde, nabij en rondom, Nog klonk de cadans van de rofflende trom, Nog klonken fanfares bij 't sluiten der stoet, Toen negen de vaandels als afscheidsgroet Maar wat ook deez' feestdag aan schoonheid bracht,- In vlaggenweelde en kleurenpracht, Het schoonste was toch de ontroerde Vorstin, Temidden van 't luisterend landsgezin, Toen Haar Woorden verklonken in 't Stadion, Bij het licht van de gouden Septemberzon! September 1938. KROES. (Nadruk verboden.) U,T oe OMGEVING W 1 ERNGEN Bazar. Het Bestuur der Evangelisaüevereeniging in en ten bate der Ned. Herv. Gemeente te Wieringen heeft bij het gemeentebestuur vergunning gevraagd tot het houden van een bazar met daaraan verbon den verloting op 21, 22 en 23 November a.s. Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeen te zijn de volgende bouwvergunningen verleend: Aan J. Takes Mzn. tot het bouwen van een woon huis aan den Akkerweg; Aan M. Tijsen Mzn tot het bouwen van een woon huis aan de Zwinstraat. Aan C. ten Bokkel tot het verbouwen van een dubbel woonhuis aan den Gemeenelandsweg. Aan M. Mostert Jbzn. tot het bouwen van een ga rage aan het Viervoetspad. Aan J. Smit Jbzn tot het oprichten van een berg plaats aan de Hofstraat. Hotelvergunning. Bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is een verzoek ingekomen ora een hotelvergunning van de N.V. „De Bron", (hotel Smit), te Slootdorp. Drankwet. Door den Commissaris der Koningin is aan de Middenstandsvereeniging „Wieringen" alhier ver gunning verleend tot den verkoop van zwakalcoho- lische dranken zonder verlof, in het jaarbeursge bouw van de a.s. Landbouwtentoonstelling. Werkloosheid. Ook in deze gemeente is een flinke afneming van het aantal werkloozen te constateeren. Aan het einde van de maand Augustus stonden 265 personen als geheel werkloos ingeschreven tegen 318 aan het einde van Juli. f Van deze 265 werkloozen waren 209 tewerk gesteld in de werkverschaffing. Het welbekende hotel „Lont" alhier, eigenaar de heer D. D. Lont ie uit d« hand verkocht aan den heer S. Kaan Pz. alhier. Deze gaat de zaak op dezelfde voet doorzetten, hoewel enkele verbouwingen en modernlsee- ring zal geschieden. DEN OEVER. Geslaagd. Te Haarlem slaagde voor het diploma le coupeuze onze plaatsgenoot* Mej. G. Verfallle Jd. Verkoop. De heer J. Boersen, garagehouder alhier, heeft rijn groote reiswagen uit de hand verkocht aan de fa. Prins te Den Helder. In dezen zeer modernen reiswagen is, zooals men ze wenig in ons land zal vinden, een com plete radioinatallatie ingebouwd. Ter herdenking van het 35-jarig regeeringsjublleum van H-M. de Koningin waaide J.l. Zaterdag van al de openbare gebouwen alsmede van de M.U.Z.-gebouwen en het in de havens aanwezige M.U.Z.-materleel de vlag. Ook in de Wieringermeerpolder zagen we op ver scheidene gebouwen den vaderlandschen driekleur. Afloop werkzaamheden. Aan den heer Th. J. van Vegten, verbandmeester bij de M.U.Z. is per 1 October a.s. ontslag aangezegd, wa gens overcompleet. Het ex-kroonprinshui». Ondanks het feit dat de vacantietijd zoo goed als achter den rug is, raag het ex-Kroonprinshuls aan ds Akkerweg zich nog dagelijks in een groot aantal be langstellenden verheugen. Geregeld ziet men autobus sen en luxe automobielen voor het beroemde huie staan. En wat is er dan binnen wel te zien, zult ge misschien vragen? Doch hierop komen we later nog eens terug, daar de exploitant nog niet geheel met de Inrichting gereed ia HARENKARSPEL WAARLAND. Herbenoemd Bij enkele candldaatstelllng is herbenoemd tot lid van het bestuur van polder Waarland de heer J. Zutt Sr.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2