Auto in het Hoendiep gereden. Stofwolken de oorzaak. Mr. Wendelaar Tweede Kamerlid. Ernstige steekpartij te Peize. Vechtpartij op de kermis. Gekreun uit een boot. De drukte in de hoofdstad op Zaterdag. De ontzettende droogte in Engeland. Tribune een prooi der vlammen. De vraatzuchtige geit. Een ontzettende doodenrit Ontploffing in een Amerikaansche mijn. Ook op zee gehoord. Een der inzittenden verdronken. Gisterochtend omstreeks half vier is een personen auto, waarin twee inzittenden, bij de oude provinciale sluis te Gaarkeuken in het Hoendiep gereden. D,e auto kwam uit de richting Groningen en zou naar Sebaldebu- ren gaan. De chauffeur hield te veel rechts, waardoor de auto tusschen de brugleuning en de oostelijke sluis deur te water geraakte. De chauffeur kon zich redden, maar de andere inzittende, een zekere S. v. d. Heek uit Opende, verdronk. Met een boot moest de auto gelicht worden, waarna het lijk kon worden geborgen. Het slachtoffer is 24 jaar en ongehuwd, Ernstig auto-ongeluk in het land van Maas en Waal. Vier zwaar gewonden. Zondagavond is op den zeer slechten weg In het land van Maas en Waal tusschen Beuningen en Ewijck een auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier personen zwaar werden gewond. Uit de richting Druten reden drie personenauto's waarin een voetbalelftal uit Venlo gezeten was, dat te Tiel een wedstrijd gespeeld had. De auto's reden met vrij snelle vaart. Ten gevolge van de stofwolken, die opgeworpen werden, was het uitzicht voor de twee laatste wagens zeer slecht. In een gevaarlijke bocht minderde de voorste auto vaart. De bestuurder van de tweede auto moest daarop, teneinde een aanrijding te voorkomen, sterk remmen. De auto geraakte tusschen de tramrails en sloeg met een luiden slag tegen een boom. De auto, die vrijwel geheel vernield was, sloeg om. De inzittenden Hepen hevig bloedende verwondingen op. Zy werden in een naburige boomgaard neergelegd in afwachting van de komst van geneeskundige hulp, die spoedig aanwezig was. De heer Van Deursen was met zijn hoofd door de voorruit geslagen en had diepe hoofdwonden. Hy ver keerde in bewusteloozen toestand en werd naar het Canius-ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Zyn toestand is thans redelijk wel. De heer Raamakers was door het brekende glas aan den rechterarm gekweetat, o.a. was een polsslagader doorgesneden. De derde passagier, de heer Van Elswijk, had ver scheidene wonden aan het hoofd, de schouders en de handen. De chauffeur van de verongelukte auto was er nog het beste afgekomen. Behalve enkele schaafwon den en lichte kneuzingen kwam hij met den schrik vry. De drie laatstgenoemden konden, na verbonden te zfjn en op verhaal ie zijn gekomen, de reis in een an dere auto vervolgen. BLAUWE TRAM TEGEN EEN WAGEN AANGEREDEN. Gistermorgen kwam uit de van Leidenstraat te Voor burg een 13 M. lange, met hout beladen sleeperswagen, getrokken door een tractor van de firma S. uit West- zaan, de Koningin Wilhelminalaan oprijden. Bij het oversteken van de tramrails werd het voertuig aange reden door een uit de richting Den Haag komende Blauwe tram. De sleeperswagen werd eenige meters meegesleurd en kwam tot de assen in den grond te recht. De tram werd aan de voor zijde ingedrukt, ter wijl verschillende ruiten braken en de tram door den schok ontspoorde. Doordat eerst het hout van de wa gen geladen moest worden, had de tramdienst groote vertraging. Persoonlijke ongevallen hadden niets plaats. MOTOR RIJDT OP EEN VRACHTAUTO. De motorrijder op slag gedood. Zondagmiddag omstreeks één uur heeft op den Rijksstraatweg bij de melkfabriek „Hollandia'. te Ha- terswoude een aanrijding plaats gehad met doodelij- ken afloop. De melkrijder V. uit Aardam kwam met zijn auto, langzaam achteruit rijdende, het hek van de fabriek uit, waarbij hij signalen gaf. Op dat mo ment naderde uit de richting Lelden met groote snel heid een motorrijder, die waarschijnlijk de auto niet tijdig bemerkte en er in volle vaart opvloog. De motor schoot onder de auto. waardoor de bestuurder, de 25 jarige C. K. uit Katwijk tusschen auto en motor bekneld raakte. De man brak den nekwervel en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje overgebracht. De auto werd in beslag genomen. DOOR EEN AUO AANGEREDEN EN GEDOOD. By het oversteken van den weg. Te Maasniel bij Roermond wilde Zondagavond de 40 jarige H .Stam, die in gezelschap van een vriend op het fietspad ter rechterzijde Van den rijksweg liep, naar de linkerzijde oversteken. Hij liep daarbij tegen een passeerenden auto aan en werd vrijwel op elag gedood. Het elachtoffer was ongehuwd. De aararij dende auto was afkomstig uit Arnhem. Het lijk is per brancard naar het lijkenhuis vervoerd. AUTO PLOTSELING ACHTERUIT GEREDEN. Te Drachten Is een elfjarige jongen door een plot seling achteruit rijdenden auto, bestuurd door den 19 jarigen H. v. D-, die niet in het bezit was van een rijbewijs, overreden en gedood. MEISJE OVERREDEN. Gisterochtend c.a. 10 uur is nabij het woonwagen kamp aan den Greunsweg te Leeuwarden het drieja rig meisje van den woonschipbewoner van Houten door een vrachtauto, bestuurd door M. W. uit Hulzum, overreden en gedood. Het kind is spelenderwijs onder den auto geraakt, daar de chauffeur niets van het ongeval had bemerkt. Hij zal dan heengaan als burgemeester van Alkmaar, Het Eerste Kamerlid, ir. J. Koster, heeft wegens gezondheidsreden zijn ontslag genomen. Zijn opvolger op de candidatenlijst is mr. H. J. Knottenbelt, lid van de Tweede Kamer, die naar wordt aangenomen naar de Eerste Kamer zal over gaan en op zijn beurt als lid Van dé Tweede Kamér zal worden opgevolgd door mr. W. C. W e n d o 1 a a r, burgemeester van Alkmaar, zijn opvolger op de lijst in den kieskring Rotterdam en toekomstig voorzit ter van het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond in dê plaats van mr. D. Fock. Hét ligt namelijk in ae bedoeling om in de alge- meene vergadering van de liberale partij, die op 14 October te Utrecht zal worden gehouden, de opvolging van ffir. Fock, die reeds eenigên tijd geleden op grond van zijn leeftijd zijn voornemen om af te tre den heeft té kennen gegeven, aan de orde te stellen. Kaar aanleiding van het een en ander had de „Alkm. Crt." zich tot burgemeester Wendelaar om inlichtingen gewend, die mededeelde, dat hij Zater dagavond na hot défilé voor de koningin, lot zijn verrassing van verschillende kanten word gefeliS teerd, doch dat hem oök toen de juistheid van het bericht niet bekend was. Thans was ook hem de juistheid gebleken. Op de vraag, of bij zijn benoeming tot Kamerlid vast stond, dat hij tot voorzitter van de Liberale Staatspartij zal worden benoemd, antwoordde mr. Wendelaar, dat de beslissing daarover berust bij do algemeene vergadering van den Vrijheidsbond, die binnenkort wordt gehouden. Het blad opporde de veronderstelling, dat mr. Wendelaar, als hij niet tot voorzitter van den Vrij heidsbond word gekozen, als Tweede Kamerlid te vens burgemeester van Alkmaar kon blijven, doch de burgemeester antwoordde onmiddellijk positief, dat hij nog steeds op het 9tandpunt staat, dat het Tweed Kamerlidmaatschap onvereenigbaar is met het burgemeesterschap van een belangrijke plaats als Alkmaar, zoodat. zijn benoeming tot Kamerlid zijn ontslagname als burgemeester inhoudt. Een doode en een zwaar gewonde. In den nacht van Zondag op Maandag is na een feestje te Peize, bil Groningen, een vechtpartij ont staan op de Pol. Daarbij is de 26-jarige ongehuwde arbeider SJ. Kok zoo ernstig door messteken verwond, dat hij kort daarna is overleden. Zijn 28-jarigo broe der J. werd eveneens door messteken gewond en is naar het. Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Zijn toestand was gistermorgen redelijk. De vermoedelijke daders gearresteerd. Omtrent, het drama, dat zich Zondagnacht nabij Peize.heeft afgespeeld, wordt nader gemeld, dat in verband met dit misdrijf zijn gearresteerd de onge veer 60-jarige W. K. en diens zoon. Beiden staan als vechtersbazen bekend. De oorzaak van de vechtpartij moet zijn gelegen in een oude veete, die uit broodnijd voortspruit. De da ders hadden ook veel gedronken. Na de kermis heb ben zij de twee broers opgewacht. Vermoedelijk heeft de oude K. den noodlottigen steek toegebracht. Een tiental personen met elkaar slaags. Zondagavond half twaalf is het tegen hot sluiten van de kennis te Mierlo in de Brugstraat aldaar tot een hevige vechtpartij gekomen. Een 10-tal personen, inwoners van Mierlo en Hel mond, geraakte met elkaar slaags, waarbij ook hel mes is getrokken. Zekere W. M. uit Mierlo kreeg o.m. een ernstige messteek in den buik en is onmiddellijk naar het St. Antoniusgasthuis te Helmond overge bracht. De Helmondenaar C. liep een die pe snijwonde onder den arm op, doch kan na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. Ook een paar an dere personen liepen nog verwondingen op, doch niet van ernstigen aard. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, dat nog voortduurt. In den loop van den avond werd ook nog op een andere plaats op de Mierlosche kermis gevochten. Ernstige mishandelingen kwamen hier echter niet voor. Drenkeling aan zijn lot overgelaten. Het slachtoffer later dood aangetroffen. Men meldt uit Leeuwarden In den nacht van Zondag op Maandag hoorden voor bijgangers in een boot aan het Noordvliet gekreun. Men waarschuwde de politie en dr. Uffelie. Uit een nader onderzoek bleek, dat onder een over kapping een man lag, die reeds dood was en wiens kleeding erop wees, dat hij in het water had gelegen. Het bleek te zijn de 48-jarige koopman A. Z. uit Leeuwarden. Deze man was met oenige vrienden uit varen ge weest en in de wijde Ee over boord geslagen en bijna verdronken. Toeu men met den drenkeling in Leeuwarden kwam, heeft men hem in de boot laten liggen en zich niet meer om hem bekommerd. Getui gen kunnen verklaren, dat toen de man nog geleefd heeft. De beide mannen, die met Z. uit varen zijn geweest, zijn nog denzelfden nacht van hun bed gelicht. Uit het verhoor bleek, dat zij dronken waren, toen zij zich in de boot bevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Commissaris Bakker gewond bij een ach tervolging. De commissaris van politie, de heer Bakker, die Za terdag op het Stadionplein de regeling had, is bij de achtervolging van een opkooper van kaarten gevallen, met het gevolg, dat hij aan beide handen en een der knieën gewond werd. Waarschijnlijk is de rechterpols gebroken. De berichten, dat hij bij een worsteling met een zakkenroller geblesseerd werd, zijn onjuist Waar schijnlijk vinden die berichten hun grond hierin, dat er door het publiek geroepen werd: Houd den dief! De opkooper die dc kaarten niet mocht verkoopen (er waren bovendien uit het Stadion 302 a 500 kaar ten gestolen), vluchtte en trachtte gedurende die vlucht een biljet van f25 aan een handlanger toe te stoppen. In dergelijke gevallen neemt de politie èn kaarten èn geld in beslag. De kaarten heeft de opkoo per tijdens zijn vlucht weggeworpen. Kort nadat de heer Bakker kwam te vallen, is de opkooper door twee rechercheurs aangehouden. De heer Bakker blijft zijn dienst waarnemen. Regenval ver beneden het normale De regenval in Engeland sinds begin April is dit jaar minder dan driekwart van bet normale en de vijf laatste maanden ztfn elk voor zich droger dan gewoon lijk. Het schijnt zelfs of September ook al mee wil gaan doen, want in de eerste decade is er in tal van distric ten nog geen regen gevallen. Een dergelijke droge zo mer komt slechts enkele malen in een eeuw voor. Men heeft de regenval in Engeland sinds 1727, nauwlettend aangeteekend en daaruit blükt. dat de eenige jaren, waarin de regenval in de periode AprilAugustus ten- minst 25 pet. beneden normaal bleef, geweest zijn 1741, 1826, 1844, 1864, 1S70 en 1887. De droge zomers van 1911 en 1921 komen niet in deze lijst voor, daar in 1911 Juni een natte maand is geweest en in 1921 Augustus. Het jaar 1741, toen er van April tot Augustus slechts 48 pet. van den normalen neerslag viel. is het noodlottig- ste geweest voor deze droge Jaren. Toen viel er echter in September dubbel zooveel regen als gewoonlijk, wat ook in 1S26 het geval was. Alleen in 1870 (toen er 56 pet. van den normalen neerslag viel) heeft de droogte geduurd tot in October. Groot aantal bosch- en heidebranden het gevolg. Een gevolg van deze ontzettende droogte is een groot aantal bosch en heidebranden. Zaterdag is er te Londen ook een tribune van ©en sportveld afgebrand en wel de groote tribune van de öloucester Rugby Football lub te Kingsholm. De nog vrij nieuwe tribune was in een kwartier vernield De brand bezorgde benauwde oogenblikken aan een circus, dat aan den achterkant van de tribune opge slagen was. Het kostte heel wat moeite de wilde beesten in veiligheid te brengen. Eenige woonwagens, die tegen de tribune stonden) gingen in vlammen op. In het New Forest stonden Zondag vier vlerkante mijl hei in brand en ook in Epping Forest brandde een groote oppervlakte. Lloyd George heeft op zijn boerderij te Churt meegeholpen om het vuur te be strijden. De brand in Epping Forest veroorzaakte groote stagnatie op den drukken weg van Londen naar Epping. PARACHUTIST DOODGEVALLEN. Uit Tangermuende: Tijdens parachute-demonstra ties is de parachutist Haster van een hoogte van 400 M. neergevallen. Hij was op slag dood. De de monstraties werden onmiddellijk afgebroken. CHINEESCHE TREIN GEPLUNDERD. Alle reizigers en het geheele personeel ontvoerd. Uit Charbin: Ten Westen van Progranitsnaja heb ben bandieten een trein doen ontsporen en leegge plunderd, na de reizigers met geweerschoten vrees te hebben aangejaagd. Vervolgens vluchtten zij de heu velen in met medeneming van alle passagiers en het geheele treinpersoneel, waaronder een in Mandsjoe- kwo thuisbehoorende bewaker. ONGELUK MET NEDERLANDSCHEN AUTO IN KLEEF. S=A. man levensgevaarlijk gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Nijmegenaar van V. met zijn vrachtauto nabij het sta tion te Kleef, een S.A.-man aangereden. De Duitscher bleef hevig bloedend op den weg liggen en bleek een levensgevaarlijke schedelbreuk te hebben gekregen. Zondagmiddag was de toestand van don S.A.-man zeer ernstig. De Nijmeegsche chauffeur werd gear restccrd en in den Zwanentoren tc Kleef opgesloten. De auto werd in beslag genomen. Op het H.B.S.-terreln te Den Haag. Zondag-middag, tijdens de rust van den voetbalwed strijd H.B.S.Haaggch elftal, gespeeld op 't terrein van eerstgenoemde vëreeniging op „Houtrust" te Den Haag werd door eenige toeschouwers brand ontdekt ln een der tribunes. Meende men in den beginne, dat de brand van weinig beteekenis was, al spoedig moesten allen de tribunes verlaten. Eigen pogingen om den brand te blusschen mislukten volkomen en al spoedig werd de brandweer gealarmeerd, welke met 8 slangen trachtte het vuur te stuiten. Na de langdurige droogte vonden de vlammen in het hout evenals in het asfalt- en teer- materiaal gretig voedsel. Het vuur verspreidde een ont zaglijke hitte en dikke rookwolken. Door overgewaaide vonken ontstond in een achter de tribune gelegen huls aan den Houtrustweg een begin van brand; één der markiezen van het perceel vatte vlam, maar men slaag de er gelukkig aanstonds In, uitbreiding van het on heil hier te voorkomen. Het gelukte ook den brand vóór de Koninklijke loge te stuiten; wel brandde deze eenlgszins, maar zij bleef gespaard. De daar aanwezige inventaris kon men op het veld brengen. Een deel der tribunes brandde geheel uit Omtrent de oorzaak valt met vrij groote zekerheid te vermelden, dat een achteloos weggeworpen sigaar of sigaret het droge hout van de tribune moet hebben aangetast, dat aanvankelijk smeulde, maar door een vrij sterken Oostenwind vrij spoedig de vlammen hoog deed oplaaien. De nog staande deelen der tri bunes zullen worden omgehaald. In de plaats daar van zal één nieuwe groote tribune verrijzen, gebouwd volgens de modernste eischen van den tijd (vijf a zes steunpunten) en plaats biedende aan plus minus 2500 toeschouwers. Aan den K.N.V.B. Is verzocht om den wedstrijd HB. S.—Stormvogels af te lassen of om te zetten in een uitwedstrijd van H.B.S. Zelfs de bankbiljetten werden niet gespaard. Uit Alphen a. d. Rijn. De wel zeer merkwaardi ge geschiedenis van een al te vraatzuchtige geit heeft dezer dagen het dorpje Oude Ade (gemeente Alke made) in opschudding gébracht. De veehouder C. v. d. P. was, in afwachting van de spoedig te houden najaarsschouw bezig een sloot te schieten, een warm werkje op dezen mooien Septem berdag, dat er hem tenslotte toe bracht zich tijdelijk van zijn vestje te ontdoen. Hoewel zich in dit kleeding- stuk een portefeuille met f 220 aan bankpapier bevond, zag hij er geen gevaar in het tijdelijk buiten zijn ge zichtskring in het gras te deponeeren. Waarschijnlijk zou het met het vest van den ietwat roekeloozen veehoudeh nog goed zijn afgeloopen, wan- neer.in zijn onmiddellijke nabijheid niet een tweetal geiten aan het grazen waren geweest, die, gedreven door de nieusgierigheid. een geit eigen, meenden, den inhoud van het onbeheerd liggende kleedingstuk eens te moeten inspecteeren. En zoo gebeurde het, dat de portefeuille uit het vest viel. De rest laat zich raden, een der geiten ontdekte het bankpapier, snuffelde er eens aan en toen de werkzame boer naar zijn eigen dom tex-ugkeerde, kwam hij juist op tijd om te zien hoe een der geiten het laatste bankje van tien met smaak naar binnen slikte- Gelukkig ontbrak het dezen boer niet aan tegen woordigheid van geest. Hij vatte onmiddellijk de koe bij de horens in dit geval dus de geit bij haar sik en leidde het dier, met toestemming van den eiga- naar ter slachtbank, waar het volgens de regelen dee kunst werd ontleend. De meeste aandacht werd uiteraard geschonken aan de maag en inderdaad bleken daarin de verslonden bankbiljetten, zij het min of meer gehavend, nog aan wezig. Dc snippers werdx bij elkaar gezocht en gerei nigd. zeedat althans de nummers weer te onderscheiden v/aren en des veehouders laatste gang was nu naar de Ncde.Iandsche Bank, die thans onderzoekt of den boer het geld kan worden teruggegeven. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 768 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 15 gr. C. is 50 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GBBR. ROTGAN8, Hoogztjde E 103, Scbagea Gedipl. Opticien Refractlonist. Hét oogonderzoek doen wij gratis. Rouw op de renbaan van Monza. Omtrent het ontzettende ongeluk op de Italiaan- sche renbaan van Monza, waarbij drie coureurs ge dood en één zwaar gewond werd, worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: Drie der bekendste coureurs de Italianen Campari, Borzacchini en de Franschman Graaf Czaykowski zijn het slachtoffer van hun beroep geworden en ge dood. In een bocht vloog een der deelnemende wagens uit de baan. De drie daarop volgende coureurs rem den uit alle macht, met het gevolg, dat hun wagens in de lucht werden geslingerd en eenige malen over den kop sloegen, waarna zij met een geweldigen smak op de baan neerkwamen. De renner Barbier! bleef als door een wonder ongedeerd, doch Campari werd op slag gedood en Borzacchini overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Ook Castelbario Jiep zeer ernstig kwetsuren op. In weerwil van dit vreeselijk ongeluk werden de wedstrijden voortgezet Het publiek was wel danig onder den indruk van het gebeurde, doch toondo spoedig weer belangstelling voor de rennen, tot een tweede gruwelijk ongeluk de menigte met ontzetting sloeg. Graaf Czaykowsky verloor plotseling het beheer over zijn auto en kwam. na eenige buitelingen met een donderenden slag op de baan neer. De wagen vloog in brand en kon niet meer gebluscht worden. Het totaal verminkte lijk werd grootendeels verkoold onder 't puin weggehaald. Het was op dezelfde plaats, waar Campari uit de baan vloog, dat ook Graaf Czaykowski. die aan den kop in razende snelheid reed, de macht over zijn stuur verloor. De slag, waarmee zijn wagen, na in groote bogen door de lucht te hebben gesuisd, neer kwam, was zoo hard, dat hij ondanks het geweldig geschreeuw dor verbijsterde menigte, luid hoorbaar was. Onmiddellijk vatte de motor vlam, Het gevaar voor een explosie maakte het onmoge lijk hulp te bieden en éérst toen de vlammen haar vernietigend werk hadden verricht, konden de hel pers den verongelukten wagen naderen. Echter, zoo als gezegd, hulp konden zij toen niet meer bieden. Graaf Czaykowski lag verkoold en onherkenbaar verminkt onder de resten van zijn race-auto. Na dit tweede ontzettende ongeluk werden de ver dere wedstrijden afgelast. HET CONFLICT IN DE ZAANDAMSCHE S.D.A.P. Een der raadsleden dient zijn ontslag reeds ln. De heer L. Visser, een van de vier s.d. gemeenteraads leden, die in strijd met den wensch van de partij vóór de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. hebben ge stemd en als gevolg daarvan de uitnoodiging hebben ontvangen hun mandaat ter beschikking van de par- tijafdeeling te stellen, heeft de consequentie uit zijn houding getrokken en als lid van den raad ontslag ge nomen. Tot heden zeven dooden geborgen. V.D. verneemt uit Pittsburgh: In de Hillmanmijn te Barking in Pennsylvania heeft gistermorgen een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor naar gevreesd wordt, talrijke mijn- kers onder het gesteente zijn bedolven. Tot dusver zijn zeven dooden geborgen. De ontploffing is ver oorzaakt door ontbinding van kolengas. Zeven dooden. Nader verneemt V.D. uit Pittsburgh: Uit de Hillman mijn zijn tot dusver 7 dooden ge borgen. De ontploffing is veroorzaakt door ontbran ding van kolengas. Huldigingsfeest in het Stadion. De rede van de Koningin door onze visschers op zee opgevangen. Bij het departement van Defensie kwam het navol gende bericht in van den commandant van Hr. Ms. visscherijkruiser „Nautilus", d.d. 9 September: „He denmiddag bij het praaien van een twintigtal Neder- landsche visschers, bleek dat allen met veel enthou siasme naar de uitzending van de huldiging van de Koningin geluisterd hebben. De rede van H. M. kwam zeer goed door." HONDERDDUIZEND DOLLAR GESTOLEN. Ten nadeele van een Spoorwegmaat schappij. Te St. Paul in den Amerikaanschen staat Minne sota, hebben volgens een Reuterbericht acht met ge weren gewapende bandieten, twee spoorweg-beamb ten in bedwang gehouden, waarna zij er van door gingen met ongeveer 100.000 dollar, welke de spoor wegmaatschappij aan de beambten had toever trouwd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6