Rede van de Koningin. I Grootsch huldebetoon aan de Koningin. Tot 1 Oct. GRATIS Tm Tot 1 Oct. GRATIS Dinsdag 12 September 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9345 Heel Nederland in de hoofdstad. Dankbetuiging van H.M. de Koningin. DUITSCHE S.A.-MANNEN VERONGELUKT LAAIENDE VUURZEE IN DU1TSCH DORP. Een jongen mishandelt zijn grootouders. WEER ERNSTIGE BOTSING OP DEN HAARLEMMERWEG. 5 gewonden. Dngel«k?dag op de renbaan van Monza. Tooneelen van onbeschrijfelijk enthousias me. Wat zich binnen de muren van het stadion en daarbuiten heeft afgespeeld. Wellicht nimmer heeft Amsterdam na het kronings jaar 1898, en mét Amsterdam geheel Nederland, op zulk een geestdriftige wijze uiting gegeven aan zijn Verknochtheid aan het Huis van Oranje in het alge meen en aan het. Hoofd van den Staat in het bijzon der, als Zaterdag in dc uren, liggende tusschen twee .uur 's middags en half tien 's avonds geschied is. De lichten in het Stadion waren reeds ontstoken en ook de Marathontoren was in een lichtzuil herscha pen, toen nog steeds duizenden en nog eens duizenden defileerden langs de Koninklijke Loge Tooneelen van onbeschrijfelijk enthousiasme, die in hun spon taniteit als een plotselinge geweldige uitbarsting zonder ccnigo terughouding openbaarden wat er leeft aan toewijding en aanhankelijkheid in dc har ten van het overgroote deel van het Nedcrlandsche volk ten aanzien van ons Vorstenhuis, hebben zich, telkenmale opnieuw, afgespeeld binnen dc muren van liet Olympisch bolwerk, en, toen de avond reeds en kele uren oud was, bij den terugkeer van het. Ko ninklijk Gezin naar het Palcis op den Dam. Tiendui zenden, die uren en nog eens uren gewacht hadden, zonder morren of klagen, hebben langs dc wegen, •welke door den stoet gevolgd werden, hun gejuich tot in verren omtrek doen klinken;; het enthousiasme van de duizenden, die op den Dam stonden, kende schier geen grenzen, toen de prachtige calechc, waar in dc Koningin met Gemaal en Dochter gezeten was, voor het Palcis stilhield. Wuivend en buigend naar alle kanten betraden dc Vorstelijke Personen, terwijl de mariniers de eerbewijzen brachten en nadat zij het spontaan aangeheven „Wilhelmus" aangehoord had den, het Paleis, om zich niet meer te vertooncn; ook al klonk buiten het „Wilhelmus" opnieuw en daar na nogmaals. Maar niemand zal het de Landsvrouwe, voor wie deze middag, ook al zal hij onvergetelijk voor Haar blijven, wel buitengewoon zwaar is geweest, euvel geduid hebben, dat hetgeen zij zoo vurig wenschten, niet in vervulling is gegaan. Tn de stad hcerschte nog tot laat in den avond een gezellige drukte; talloos velen, die uit. ver afgelegen plaatsen naar Amsterdam waren gekomen, hebben daar den nacht doorgebracht. Het défilé een overweldigende manifestatie. De aankomst van dc Koninklijke familie in het Stadion, leverde een buitengewoon plechtig en in drukwekkend moment. Onder volkomen stilte van de duizenden en nog eens duizenden, die de tribunes van het Stadion bezetten, reed de met vier paarden be spannen stazic-karos het terrein op. Diep moeten de Koningin cn de Prins door deze stille, plechtige ovatie getroffen zijn geweest. En wel ke herineringen moet het bij de Koningin gewekt hebben, toen zij tusschen een in dubbele haag opge stelde eerewacht. naar Haar loge schreed; een eerc- wacht, samengesteld uit dezelfde personen, die in 1898 als cadet en adelborst een eerewacht hebben ge vormd toen zij van het Paleis op den Dam tcvoet. naar de Nieuwe Kerk ging voor de plechtigheid der inhuldiging. Inmiddels had ook dc Koningin-Moeder, die den in tocht niet had meegemaakt omdat, zij slecht ter been was, reeds in de Koninklijke logo plaats genomen. En het spreekt wel vanzelf, dat liet publiek, dat dc ran gen van het Stadion vulde, en dc deelnemers aan het défilé, ook de grijze Vorstin van ganscher harte be trokken in dc juichende en jubelende ovatie, die los barstte toen de Koninklijke Familie had plaats geno men. Zij duurde minuten-lang; aan het gejubel scheen geen einde te komen en het verstomde eerst toen dc muziek het Wilhelmus inzette, dat alle aanwezigen uit volle borst meezongen. Toen vervolgens dc storm van geestdriftige ovaties eindelijk wat geluwd was en de toespraken waren ge houden .cn ook nog een koor van een duizendtal zan geressen en zangers het bekende kroningslied (Wees gegroet met jubeltoonen!) hacl gezongen, begon onder stormachtige toejuichingen het groote défilé, dat schier geen einde scheen te nemen. Van drie uur tot negen uur heeft een onafgebroken rij van duizenden en nog eens duizenden, jong en oud, uit alle deelen des land, met een blijde geestdrift langs dc konink lijke loge gedefileerd. Uren en uren zijn zij langs ge trokken, eerst in de gulle stralende namiddagzon, la ter bij het felle schijnsel van booglampen en schijn werpers: mannen en vrouwen, studenten en werklie den, boeren en visschers, en vooral veel jonge meisjes, in het algemeen vele jonge menschen, bet jonge Ne derland, tot hetwelk dc Koningin zich in Haar ant woord op de rede van ds. van Hoogenhijyze speciaal heeft gericht. In beschrijving in onderdooien van al wat dezen middag langs trok, zou een onmogelijkheid worden. In één enkel woord den algemecnen indruk samen vattend, kan men gerust zeggen, dat Amsterdam nog nooit tevoren een zoo overweldigende, zoo indruk wekkende manifestatie heeft aanschouwd. De afmarsch. Tn even voorbeeldige orde en met dezelfde nooit fa lende regelmaat als de opmarsch in het Stadion, had de afmarsch plaats. Onder het daverend gejuich der menigte hoeft de Koninklijke Familie daarna wuivend cn dankend af scheid genomen. Terwijl de hofstoet naar dc Mara thonpoort reed, verstomden dc toejuichingen weer. Uren lang hadden de dichte menschenmassa's den heelen weg, dien de Koninklijke Familie volgen zou naar den Dam, op het voorbijrijden van den stoet ge wacht. En langs bijna dien ganschen weg stonden ook aan weerskanten de vele duizenden deelnemers aan het défilé opgesteld. Zoo is de terugtocht weer een ware triomftocht door Amsterdam eeworden, geduren de welken de geestdrift der ontelbare menschen- imassa's meegolfde als de baren van een felbewugen zee. Bij Haar vertrek uit het Stadion, na af loop van het Huldigingsdéfilé, heeft Hare Majesteit dc Koningin aan Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze verzocht Haar zeer bij zonderen dank over te brengen aan het Nederlandsche Volk voor deze indruk wekkende onvergetelijke hulde. Na een toespraak van ds A. G. H. Hoogenhuyze, voorzitter van de commissie van advies, sprak II. M. dc Koningin voor dc microfoon, met warme overtui ging dc volgende woorden tot het Nederlandsche volk. Ofschoon ook wij deze rede reeds van tevoren in ons bezit hadden, konden wij haar tot onzen groo* ten spijt in ons nummer van Zaterdag nochtans niet opnemen, wilden we niet de kans loopen, flat het grootste gedeelte van onze oplaag daardoor niet op tijd bij onze lezers kwam. Wij willen echter niet na laten deze woorden van ons Staatshoofd alsnog hier te laten volgen. Mijnheer de Voorzitter. Het is mijn wensch persoonlijk Neerlands Jon geren, die de voorbereiding van deze groot- sche en indrukwekkende betooging op zich na men, cn allen die zich opmaakten daaraan deel te nemen, mijn hartgrondigen dank tc betuigen voor dit blijk van hun aanhankelijkheid en trouw, nu ik 35 jaren zoo nauw aan mijn Volk verbon den ben geweest. Hierbij gedenk ik ook de tal loos velen, die deze ure uit dc verte met ons me deleven, zoo in het Vaderlana. als in Neder land onder de keerkringen, en breng hen daar vóór mijn bijzondere erkentelijkheid. Als ik op dit tijdperk terugzie, dan is het met een hart vol dankbaarheid voor al het schoone en goede, dat ik van mijn Volk heb mogen onder vinden, dan word ik steeds opnieuw getroffen door de bewijzen van verknochtheid en den steun mij, niet het minst in moeilijke en zorgvolle da gen ten deel gevallen en welke ik thans, in deze ure. andermaal op ondubbelzinnige wijze onder vind. Pogen mijn plicht te vervullen tegenover het Vaderland is mij in donkere tijden meer dan ooit een voorrecht en bron van blijdschap, waar ik mij gedragen weet door Uw trouw en medeleven. De Nationale gedachte bindt ons hier allen te zamen. Wij willen ons zelf zijn en blijven. Wij willen voortbouwen op de grondslagen door onze Vaderen gelegd, Ons bewust van onze roeping tegenover ons zelf en in het groote ge zin der Volkeren. Wij willen putten uit de schatten ons door een groot Voorgeslacht nagelaten, overtuigd daarin ten allen tijde overvloedig te vinden het geen wij behoeven om met taaie volharding en zich steeds weer vernieuwende kracht te streven naar de aanpassing bij gewijzigde wereldomstan- digheden, welke onder Gods zegen ons Weer een gelukkige toekomst brengen kan Ik bid God om wijsheid en sterkte om U in den tijd die vóór ons ligt vastberaden daarin voor te gaan. Mij thans in het bijzonder richtend tot de .Ton geren wensch ik tot hen een woord van oprechte waardeering te spreken voor den ijver en de voortvarendheid welke zij hebben aan den dag gelegd bij de voorbereiding van deze voor mij onvergetelijke ure en voor hun trouw en toewij ding aan mij en mijn Huis Een schoone toe komst zij voor hen weggelegd indien zij langs de beproefde wegen, zooeven door mij aangeduid, straks hunne krachten gaan wijden aan den op bouw van het tijdperk dat voor ons ligt. Waar zij in dc groote figuren die Nederland heeft voortgebracht de idealen verpersoonlijkt zien welke ook zij nastreven, zullen zij er krachtig toe kunnen bijdragen het schoonste uit onze his torie in heden en toekomst te doen voortleven in zich steeds vernieuwenden en verjongenden vorm. Ten besluite richi ik mij tot U allen, ouderen en jongeren te zamen, ja tot de bevolking van geheel het Rijk, om als één en ondeelbaar Volk- de handen ineen te slaan, teneinde eendrachtig samen te werken om dezen zorgvolien tijd te bo ven te komen. Als van zelf gaat ons aller blik naar onze fiere driekleur, symbool van ons willen en kunnen, zinnebeeld bovenal van ons dierba'ar Vader land. Zij waaie steeds over de wereldzeeën tot in de verste landen en doe daar kond van onze eendracht en onze wilskracht Leve het Vaderland, Hoezee! Vertrek naar de Ruige Hoek. Tc ongeveer kwart over elf Zaterdagavond zijn de Koningin en de Prinses zonder ceremonieel per auto van het Koninklijk Palcis naar de „Ruige Hoek" ver trokken. De menscheómenigte, die Haar op den Dam zulk een overweldigende ovatie gebracht had, was blijven wachten om Koningin en Prinses voor de laat ste maal hartelijk toe te juichen. Dc Koningin-Moeder was reeds per auto van het Stadion naar Soest dijk vertrokken; de Prins bleef in de hoofdstad om deel tc nemen aan het diner, dat het Huldigingscomité gaf in het otel de 1'Eui'ope. Transportauto met 43 inzittenden over den kop geslagen. Negen dooden, zeventien zwaar-, 15 licht gewonden. Solingen, 10 Scpt. (V.D.). Bij de Kohl- further Brug in de buurt van Solingen is Zondagochtend een auto, warin drie-en-veer- tig S.A. mannen uit Bochum waren geze ten, in een gevaarlijken bocht over den kop geslagen en van de hooge glooiing afgeval len. Negen S.A.-mannen zijn gedood, zeven tien ernstig en vijftien lichtgewond. Nader wordt gemeld, dat het hier man schappen betreft van de S.A. Reserve-Storm 111/17, uit Bochum, welke op weg waren haar Schlossburg. Waarschijnlijk door het weigeren van de rem is dc wagen beginnen te slingeren. De glooiing bedraagt ongeveer 30 M Bij den val werd een boom omgeworpen. Tenslotte kwam de wagen tegen een sterken eik terecht. De auto is geheel vernield. Nader uit Solingen: Brandweer uit Wupperthal en politie uit Solin gen verleenden niet eenige artsen de eerste hulp. Dii-ect is een onderzoek ingesteld. Van de 15 zwaargewonden, die naar een zieken huis werden vervoerd, konden i*ceds 11 weer huis waarts koeren. Eenige SA-mannen, die het ongeluk zagen aankomen, zijn tevoi-en van den wagen ge sprongen. Onder den bijna geheel versplinterden auto lag een SA-man, die pas bevrijd kon worden na het lichten van de auto. Even later is hij aan dc gevolgen van de bekome* verwondingen ovei-- leden. Talrijke huizen in vlammen op gegaan. Door gebrek aan wa ter stond de brandweer machte loos. Het vuur door een krach- tigen storm aangewakkerd. Pforzheim, 10 Sept. (V.D.). In de ge meente Oeschelbronn tusschen Pforzheim en Mühlacker is Zondagochtend in een schuur een brand uitgebroken, welke, be gunstig door den ki-achtigen Oostenwind, en door het feit, dat ter plaats gebrek aan wa ter was, zich zoo snel uitbreidde, dat om twee uur 's middagh reeds 50 huizen met bijgebou wen een prooi der vlammen waren geworden. De brandweercorspen uit de geheele omge ving, ondermeer uit Kaï-lsruho, werden gcre- quireci'd. S.A.-, S.S., politic cn Stahlhelm uit Pforzheim assisteeren bij het blusschings- werk. De oorzaak van den brand is onbe kend. 70 Boerderijen in den asch gelegd. Nader uit Pfoi'zheim. De geweldige bi-and in Oeschelbi-onn woedde Zondagavond nog steeds door. Om 8 uur des avonds waren 70 boerdex-ijen vernie tigd. Alle maatregelen tot het tegenhouden van het vuur bleven tengevolge van den krachtigcn storm zonder uitwerking. In de plaats was geen water voorradig, zoodat men gedwongen was uit het nabij- zijnde, maar toch nog op verscheidene K.M. afstand liggende Niefern door tal van slangen heen water naar dc plaats des onhcils te brengen. Ook dit ech ter hielp niet, daar tengevolge van den enormen druk van het water dc slangen sprongen. Men stond dus vrijwel geheel machteloos tegenover de loeiende vuurzee. Zondagavond was dc helft der inwoners van de plaats reeds dakloos geworden. Uit de nog be dreigde huizen is al het meubilair en vee gehaald, terwijl verder dc oogst gedcelteijk wcgesleept wordt. De brandweer uit Karlsruhc, Pforzheim, Stutt- gart, Leonberg en Vainingen is ter plaatse. Politie, SS, SA, Stahlhelm, van alle kanten is hulp gehaald om te redden wat nog tc redden viel. Door luidsprekei's werd om half acht aan alle niet- inwoners der plaats verzocht Oeschelbronn te ver laten. Reeds in den loop van den middag was de plaats kilometers in den omtrek afgezet. Het vermoeden bestaat, dat hier brandstichting in het spel is. Reeds zijn verscheidene arrestaties ver richt. De vrouw levensgevaarlijk gewond. Uit Veldhoven. Zaterdagmiddag heeft de ongeveer 30-jari-ge G., wonende in het ge hucht Muggenhol, gemeente Zeelst (N.Br..) oen aanslag gepleegd op zijn bejaarde groot- ouders. G. was werkloos wever cn is van jongsaf aan opgenomen geweest in liet gezin van zijn grootouders. Gedurende zijn werkloosheid hielp hij zijn groot vader nu en dan op de boerderij. Dezer dagen wilde de grootvader, de 74-jarige Gooskens, ecu neef, den on geveer 21-,jarigen de Weyer, eveneens in dienst stellen om tc helpen bij het graan schoonmaken. De kleinzoon verzette zich hiertegen echter en was er niet op gesteld, dat de W. bij zijn grootouders op de boerderij kwam. De oude man zette, echter zijn zin door en de W. kwam werken. Zaterdagmiddag ont stond hierover weer een hevige twist tusschen den grootvader en den kleinzoon, die zoo hoog liep, dat G. den ouden man met een knuppel tegen clen grond sloeg. Op het hulpgeroep kwam dc 75-jarige echtge noot c van den ginjsaard te hulp, waarna. G. zich te gen haar keerde en haar zoodanig met den knuppel bewerkte, dat zij bewusteloos bleef liggen. De misdadiger pakte daarop zijn fiets en riep on der het wegrijden tot de buien, dat hij zich ging ver drinken. Hij verdween in de richting Oirschot en is tot dusver nog niet teruggekeerd. De politie heeft hem niet kunnen vinden. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. De toestand van de oude vrouw is zoo zorgwekkend, dat haar de laat ste Heilige Sacramenten zijn toegediend. Dc toestand van den grootvader is redelijk wel. Wie zich met ingang van 1 Oct. a.s. abon neert op de ontvangt de nog ver schijnende num mers tot dien datum gratis AMSTERDAM. 10 September. Gisteravond had op den Haarlemmerweg bij de halte „Bark" een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij vijf personen min of meer ernstig werden gewond. Twee autobussen reden in de richting Haarlem, waar achter reed een motorrijwiel met zijspan, bestuurd door den heer Mulders uit Amsterdam. Op een gegeven oogenblik wilde hij de autobussen passeeren. Bij het passeeren kwam uit de richting Haarlem een auto. be stuurd door den heer v. d. Klis. Het motorrijwiel kwam in botsing met deze auto en kwam eveneens in aanra king met de voorste autobus, welke hierdoor het stuur kwijt raakte en tegen de afrastering langs den weg terecht kwam, welke afrastering voor een gedeelte werd verneild. De bestuurder van de motorfiets M. en de dame. die in de zijspan zat, werden gewond, terwijl ook de inzit tenden van de auto. de bestuurder J. F. v. d. Klis en twee dames Wegener, moeder en dochter, werden ge wond. De motorfiets werd totaal vernield, terwijl ook de auto ernstig was beschadigd. De twee dames werden naar het St. Elisabethgast- huis te Haarlem vervoerd, waar dc moeder moest wor den opgenomen. De dochter kon. na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De bestuurder van de motorfiets M., werd ernstig gewond naar een der Amsterdamsche zie kenhuizen overgebracht. De bestuurder van de auto verklaarde dat hij verblind was geworden door de lich ten van het motorrijwiel. De autobus, afkomstig uit Rotterdam en daarheen op weg was slechts licht beschadigd, geen der inzittenden werd gewond. Tweede botsing op den Haarlemmerweg. Een der hofauto's aangereden. AMSTERDAM. 10 September. Een tweede botsing had gisteravond eveneens op den Haarlammerweg plaats tusschen een hofauto. waarin leden van het gevolg van H.M. de Koningin waren ge zeten en een andere personenauto. De botsing die zon der persoonlijke ongelukken afliep had plaats ter hoog te van het Kruishuis. De auto. waarmede do hofauto in aanraking kwam, reed in de richting Amsterdam en werd bestuurd door den aannemer, aldaar woonachtig. Deze bleek onder invloed van sterken drank te zijn en was zeer opge wonden. Om hem wat te kalmeeren werd ,hi.i meegeno men naar het bureau Admiraal de Ruyterweg. waar zijn zoon paplief later af kwam halen. Beide aute's zijn licht beschadigd. De hofauto bleek een ingedrukt linker achter spatscherm te hebben en kon later de reis naar Den Haag voortzetten. Vier race-wagens verongeluk! Monza (Italië). Bij de Zondag gehoudep races om den Groote Prijs van Monza heeft een ernstig on geluk plaats gehad. Nog voor het einde van de eerste ronde kwam de wagen van den bekenden Italiaanschen coureur Campari dwars op de baan te liggen. De di rect achter hem liggende coureurs Borzacchini. Barbie- ri en Castelbarco kwamen in botsing met Campari. Campari is om het leven gekomen. Borzacchini en Cas telbarco zijn ernstig gewond. 1 Drie dooden. De autorennen in Monza, aldus wordt nader gemeld, hebben Zondag 3 dooden geëischt. Behalve het reeds gemelde ongeluk van den bekenden renner Campari is than3 ook de naar het ziekenhuis vervoerde Borzac chini aan zijn verwondingen bezweken. In de eindrace om den grooten prijs van Monza. in denzelfden bocht, waar ook de beide anderen den dood gevonden hebben, had toen nog een ongeluk plaats, waarbij de auto van dan bekenden graaf Czaikowski in brand vloog, waar bij Czaikowski zelf verbrandde. Volgens de meening van vaklieden is de bochthoogte van de in 1923 gebouwde baan niet meer voldoende voor de groote snelheden, die door de tegenwoordige racewagens bereikt worden. Voor de ongelukken van Zondag ligt de oorzaak echter niet in dit feit, maar wel in de omstandigheid, dat in den loop der races het oliereservoir van Brossy lek was geworden, waardoor in den grooten bocht de baan glibberig was geworden. Hierdoor was de wagen van Borzachini dwars over de baan komen te staan, zoodat de direct daarop volgen de wagens tegen hem opreden en uit de baan geslin gerd werden, Campari werd platgedrukt onder de over blijfselen van zijn wagen te voorschijn gehaald.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9