AllCBttt IfitllS- Uniformverbod aangenomen. Uitgevers: N.V. y.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Tweede Kamer Met 56 tegen 24 stemmen. GEEN VERSCH KADETJE. Siberie-vliegtuig neergestort. Dalende opbrengst bij het spoorwegverkeer. Hachelijk avontuur van Engelsch minister Laffe mishandeling te Rotterdam. De doodenrit op de renbaan te Monza. Nazileider doodgeschoten. De schietpartij te Muiden. Woensdag 13 September 1933. SCHAGEB 76ste Jaargang No. 9346 COURANT Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- (entlên oog zoovee] mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DH NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Gistermiddag is in de Tweede Kamer aan de orde gesteld het Uniformverbod, het wets ontwerp, dat aanvulling beoogt van het Wet boek van Strafrecht met een verbod van het dragen van uniformen en opzichtige onder scheidingsteekenen die uiting geven aan een bepaald staatkundig streven. Het wetsont werp :s aangenomen met 56 te gen 24 stemmen. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot. Zoowel op de publieke als op de gereserveerde tribune zaten jongelui in uniformen van de meest uiteenloopende kleur en snit. Twee van de drie amendementen, die van de hec- ren Westerman en Boon, werden door dezen bij de repliek ingetrokken. Op het wetsontwerp zelf had de leider dc S.D. A.P-fractie, de heer Al bar da twee aanmerkingen: het komt te Iaat en het bevat gen verbod van partij - corpsen. Dc regering wil door het uniformverbod de partijcorpsen indirect treffen., maar die corpsen kunnen ook zonder uniform doorgaan met hun oefeningen en hun militaire scholing, die een voor bereiding zijn tot den burgeroorlog. Onder verwijzing naar Bruning's verbod, destijds in Duitschland, zette de heer Albarda het nut van een uniforniverbed uiteen. Hij maakte zich echter ongerust over de toepassing door de rechterlijke macht, daar er onder de rechters ook fascisten zijn. Hij denkt met name aan de A. J. C., die geen uni form, doch een karapcerkleêcline draagt. Zou die on der het verbod vallen, dan valt bijv. „De Katholieke Jonge Werkman' er ook onder. Minister Van Schaik constateerde in zijn antwoord aan de Kamer, dat zijn ontwerp-uniformverbod ei genlijk weinig bestrijding heeft ondervonden. Er is bijna geen beschaafde staat in Europa meer, waar een dergelijk verbod niet bestaat. Het ontwerp heeft echter in geenen deele een anti-fascistische strek king: het is niet gericht tegen de fascisten in het bij zonder, doch aan den anderen kant evenmin tegen de communisten Het dragen van uniformen door jongelui, die in militaire formatie cn op arrogante wijze rondstappen is uittartend. Voor hen, die hebben aangedrongen op krachtig re- geeren en krachtig optreden tegen excessen wilde hij nog eens herhalen, dat de regeering haar aandacht heeft gericht op de excessieve wijze van optreden voor bepaalde persorganen of vergaderingen en maatrege len overweegt om aan deze uitwassen paal en perk te stellen. Dat beteekent geenszins, dat de regeering van plan is de vrijheid van drukpers of vergaderen tegen te paan; zij overweegt slechts misbruik van die vrijheid tegen te gaan. De Graal houdt zich vrij vau elk staatkundig stre ven: ook haar uniformen zijn daar geen uiting van De minister liet doorschemeren, dat ook voor de A.J.C. het nieuwe artikel niet geschreven is: een uni form voor „inwendig gebruik" behoeft op zichzelf geen politiek embleem te zijn, ook al is een jeugdgroep ge sticht door een groep met staatkundig streven. De jeugdgroepen hebben dit zelf in de hand. Gaan zij zich met de actieve politiek bezig houden, dan zou het kunnen gebeuren, dat de rechter tot de overtui ging zou komen, dat hij te doen krijgt met de uiting van een bepaald staatkundig streven. Tenslotte werd het wetsontwerp, nadat een amen dement van den heer Albarda was verworpen met 56 tegen 26 stemmen, aangenomen met 56 tegen 24 stemmen (die der S.D.A.P., c.p. en den heer Sneevliet). VERBOND TUSSCKEN GRIEKENLAND EN TURKIJE. Veiligheid vau de gemeenschappelijke grens gewaarborgd. Reuter meldt uit Istanboel, 12 Sept. Een belang rijk Turksch-Grieksch verdrag, waarbij de twee landen de veiligheid van hun gemeenschappelijke grens tegen derd enwaarborgen, is heden te Ankara geteekend. Het verdrag bepaalt verder, dat Griekenland Tur kije kan vertegenwoordigen op internationale confe renties en omgekeerd. Het verdrag is gesloten voor den tijd van tien jaar. EINDELIJK REGEN TE LONDEN. Londen, 12 Sept. (V.D.) Voor het eerst sedert ver scheidene weken heeft Londen een natten dag gehad. Een lichte regen viel over geheel Zuid-Engeland en op verschillende plaatsen in het Noorden. Positieve verklaring van minister dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Hij acht de bezwaren grooter dan de voordeelen. De minister van Sociale Zaken, prof. dr. J. R. Slote maker de Bruine, kan geen termen vinden om een regeling betreffende den verkoop van versche ontbijt broodjes in het wetsontwerp tot wijziging van de be palingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen op te nemen, aldus deelt de minis ter in de Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede. Dit onderwerp is ook in den Hoogen Raad van Arbeid besproken. De groote meerderheid in dien raad achtte de verkrijgbaarstelling van versch, klein ontbijt- brood ongewenscht. De minister is het daarmede eens. Nachtarbeid. Aan de memorie zijn nog de volgende bijzonderheden ontleend: De Tweede Kamerleden, die met een beroep op het groote goed van de afschaffing van den nachtarbeid tegen het wetsontwerp gekant zijn, zou de minister wil len toevoegen, dat hij in waardeering, van wat op dit punt bereikt is, niet voor hen onderdoet. Eindelijk wijst de ondergeteekende er op, dat de ver vroeging van het aanvangsuur van den bakkersarbeid, zooals het ontwerp die voorstelt, van aanmerkelijk min der beteekenis is dan wellicht vele tegenstanders van het wetsontwerp meenen. Het aantal bakkersgezellen immers in ons land is op ruim 33.000 te stellen. Hier van zijn ongeveer 22.000 werkzaam in bakkerijen op het platteland. Van do overige 11.000 gezellen werken een kleine 6000 in bakkerijen met zes of meer gezellen, zoo dat het aantal gezellen, dat thans niet vóór zes uur v.m. met den arbeid mag aanvangen, rond 5000 be draagt, d.i. iets meer den 1/7 deel der gezamenlijke gezellen. De door sommige leden ontwikkelde zienswijze, als zoude het onderhavige wetsontwerp een hinderpaal zijn voor toetreding tot het ontwerp-verdrag van Ge- nève betreffende nachtarbeid in bakkerijen, wordt wordt door den minister niet gedeeld. Het versche kadetje. Dit onderwerp is ook in den Hoogen Raad van Ar beid besproken. Een groote meerderheid in dien Raad achtte de verkrijgbaarstelling van versch klein ont- bijtbrood ongewenscht. De minister is het daarmede eens. Hij geeft wel toe, dat er eenige argumenten voor het toelaten van het versche kadetje aan de ontbijttafel zijn aan te voeren, maar anderzijds ont kent hij, dat er geen bezwaren tegenover zouden staan De voordeelen van een regeling, als door de hier- bedoelde leden gewenscht, zijn zeer beperkt Dat het broodverbruikend publiek belang zou hebben bij het tijdig, b.v. om acht uur v.m., kunnen bekomen van versche broodjes, is in zijn algemeenheid niet juist Klein brood is in ons land, met uitzondering van en kele streken, aan de groote massa der bevolking on bekend; het is voor hen te duur. Wordt het onderhavige ontwerp aangenomen, dan mag gezegd worden, dat voor kleine zoowel als voor groote bakkerijen in de stad, evenals op het platte land. in het algemen een bevredigende regeling is verkregen. In die omstandigheden zou het toch on logisch zijn om toe te geven aan den aandrang der voorstanders van het versche kadetje. Op grond van een en ander kan de minister dan ook geen termen vinden om een regeling betreffende den verkoop van versche ontbijtbroodjes in het onderha- ge wetsontwerp op te nemen. Bestuurder gedood en de andere inzittende heeft zich vermoedelijk gered. V.D. verneemt uit Warschau: Volgens berichten uit Moskou is het Poolsche vlieg tuig, dat Maandag te Warschau voor een vlucht naar Siberië was gestart, bij Czeboksary, ongeveer 90 KJd. ten Westen van Kazan. neergestort. De kapitein-vlie ger Lewoniefski, die het vliegtuig bestuurde, werd zwaar gewond en is later overleden. De tweede inzit tende kolonel Filipowicz heeft zich. naar verluidt, kun nen redden door in een parachute uit het vliegtuig te springen. In het tijdschrift Spoor- en Tramwegen lezen wij liet volgende: Dc totale opbrengst van het goederenvervoer daal de vóór 1 Mei 1933 ongeveer vijftien honderd duizend gulden per maand en in de eerste zeven maanden 15 X 7 -f 17 122 X honderd duizend gulden. De opbrengst van het goederenvervoer ging dus in Mei, Juni en Juli 1933 per maand veel sterker achteruit dan in de eerste vier maanden van dit jaar. In de vier maanden April tra. Juli daalde de op brengst van het reizigersverkeer van 241 op 211 hon derd duizend gulden of 12H pet.; bij een tariefver laging van 20 pet. is dus het verkeer 19 pet. gesle gen. nl een tijd van voortwoekerende oecomonische crisis en stijging van de concurrentio op den open baren weg is deze verkeersstijging opmerkelijk. De helft der Nederlanders (voor zoover zij niet te jong of te oud zijn) heeft een rijwiel, en het aan tal auto's en autobussen is nog steeds stijgende. Dank zij de tariefverlagingen stijgt echter het reizi gersverkeer per trein (in vergelijking met 1932) met 10 pet., zelfs voor korte afstanden. De totale opbrengst der abonnementen daalde in zeven maanden van 11 op 10 millioen gulden, is dus 9 pet. Met een klein vaartuig naar zee gedreven. De reddingboot kwam op tijd. Reuter seint uit Londen: De Britsche minister voor de Dominions, Thomas, heeft gisteren met drie andere mannen op zee in nood verkeerd. In een klein bootje hadden zij zich in zee begeven, doch toen het scheepje naar zee dreigde af te drijven, raakten de opvarenden in moeilijkheden. Zij gaven noodseinen, door een zakdoek aan een roeispaan te binden; deze seinen werden aan de kust opgemerkt en een red dingsboot van Shoreham en Sea slaagden er in den minister en zijn drie gezellen te redden. Toen de boot hen bereikte waren de mannen alle vier uitgeput; zij werden te Shoreham (Sussex) aan land gebracht. Jongeman door negen tegenstanders neer geslagen. Onbeteekenende ruzie met langen nasleep. Het publiek verzet zich bij arrestatie van de belhamels. Dinsdagavond heeft zich aan den Linker Maasoever te Rotterdam een zeer zonderlinge geschiedenis afge speeld. Een achttienjarige jongeman, zekere A. van K. die een Fransch chauffeur den weg naar Den Haag zou wijzen en te dien einde in zijn wagen meereed, werd later door een tweeden persoon, die zich ook als gids aanbood, en een achttal andere jongemannen zoodanig mishandeld, dat hij het bewustzijn verloor. Wij lezen over dit gebeurde in de Msb. nog de vol gende bijzonderheden: Het begon met een alleronbenulligst ruzietje. In de Rosestraat stopte tegen half 11 een buitenland- sche toeringcar, waarvan de chauffeur aan den 19-ja- rigen A. v. K. die op straat liep te slenteren, in het Fransoh den weg naai* Den Haag vroeg. Terwijl v. K. bezig was zoo goed en zoo kwaad als dit ging den chauffeur in te lichten, bemoeide een andere jongeman, de 19-jarige L. Ph. zich met het geval. Ph. beweerde alles veel beter te weten dan K. en er ontstond een woordenwisseling, waaraan de chauffeur van de bus een einde maakte door beide jongens te laten instap pen. In de bus werd de ruzie echter voortgezet. Als v. K. beweerde dat de chauffeur rechts moest afslaan, zei Ph. dat de weg naar links veel korter was en ten einde raad zette de chauffeur tenslotte het twistende tweetal op straat. v. K. liep terug door de Rosestraat en werd op den voet gevolgd door Ph. Op den hoek van de Beijerland- schelaan stond een groep van acht jongelieden, dio blijkbaar vrienden van Ph. waren. Ph. sprak even met hen, waarna manmoedig jasjes werden uitgetrokken, en de troep op v. K. afkwam. Deze liep door, den West Varkenoordscheweg af. Bij den Kreekweg gekomen Men heeft in ons nummer van gister kt: :i lezen over de ontzettende doodenrit, die Zondag on de Italiaan- sclie renbaan van Monza gereden werd. Hierboven zien we van links naar rechts Borzacchini en Campari, beiden Italiaanschen coureurs en hun Franschen col lega, graaf Czaykowskl, die bü dezen doodenrit het leven lieten. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 763 m.M. Vooruitzichten: waarschijnlijk eenige regen. Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. pakte Ph. v. K. plotseling beet en dit was het sein voor de andere achtervolgers om op v. K. aan te vallen. De lafaards sloegen, stompten en schopten v. K. waar ze hem maar raken konden met het gevolg dat hun slachtoffer al spoedig bewusteloos op straat viel. Op dat oogenblik passeerde een agent van politie, die onmiddellijk ingreep en twee van de belhamels, waar onder Ph., in de kraag greep. De andere „helden" ko zen het hazenpad. Een burger bemoeide zich met v. K. Hij wist den jongen overeind te helpen en met den agent en diens arrestanten begaf men zich op weg naar het politiebureau aan de Nassaukade. In de Rosestraat gekomen wisten de twee arrestan ten zich echter plotseling los te rukken. Zij renden te rug naar den Kreekweg. achtervolgd door den agent, die er echter eerst in de Beverstraat in slaagde, een van de vluchtelingen. Ph., te pakken te krijgen. De an dere wist zich uit de voeten te maken. Daarmee was het drama nog niet ten einde, want toen de agent Ph. wilde wegvoeren, kreeg hij alle be woners van de Beverstraat tegen zich. Het publiek nam een dreigende houding aan en hier en daar werden steenen opgenomen met het kennelijk doel den agent daarmee te bekogelen. Deze trok daarop zijn pistool en even later kreeg hij gelukkig hulp van een collega in burger, die eveneens zijn schietwapen trok en daarmee het publiek op een afstand hield. Met vereende krachten slaagden zij er tenslotte in Ph. naar het politiebureau aan de Nassau kade te brengen, waar de jongeman is opgesloten. Naar zijn medeplichtigen wordt nog gezocht. Deze geschiedenis toont weer eens duidelijk aan hoe broodnoodig het is dat het aantal politieposten op den Linker Maasoever wordt uitgebreid". Het is inderdaad niet doenlijk om arrestanten van den Kreekweg cn contereien naar de Nassaukade over te brengen, een wandeling van zeker een half uur. Revolver van vriend ging per ongeluk al. Dader' maakt een eind aan zijn leven. Wolff meldt uit Berlijn: De leider van het organisatiebureau van het Duit- sche arbeidsfront, Reinhold Mucliow, heeft bij een ongeval te Bingen het leven verloren.' Muchow was uitgever van het tijdschrift „Arbeitertum" cn een der leiders van de nationaal-socialistischc bedrijfs- cellenorganisatie. Muchow bevond zich op een inspectiereis met den leider van het arbeidsfront, Ley, den Italiaanschen oud-minister Bottai en don leider der propaganda- afdeeling van het arbeidsfront, graaf Reischach. De verongelukte is 27 jaar oud geworden en werd reeds op twintigjarigen leeftijd lid der nationaal-socialis- tische partij; hij hield zich voornamelijk bezig met de organisatie der bedrijfscellen. Naar uit de nadere berichten blijkt, is Reinhold Muchow onder zeer tragische omstandigheden om het leven gekomen. Muchow zat tc soupeeren in een restaurant te Bacharach, tc zamen met eenige vrien den, w.o. dc leider dc stormafdceling Mehrling. Na het souper stond Mehrling, die tegenover Muchow zat, op, om afscheid te nemen. Toen hij zijn koppel omdeed, sloeg de revolver, die er aan hing, tegen de tafel, een schot ging af en Muchow werd getrof fen. Voordat iemand het kon verhinderen, trok Mehrling zijn revolver, on schoot zich twee kogels in het hoofd. Hij was op slag dood Muchow werd zwaar gewond naar het ziekenhuis van Bingen overgebracht, war hij gisterochtend om vier uur is overleden. De heer Veth overleden. Gisteravond omstreeks 6 uur is in het Burgerzieken huis de heer Veth uit Muiden, die hij dc schietpartij in den Muidenschen Raad op Dinsdag 5 September ern stig werd gewond, overleden. Men zal zich herinneren, dat de heer Veth de trap afliep, toen de dader, die boven aar. de trap stond, een automatisch pistool voor den dag haalde en op Veth schoot. Deze werd eerst in de hand getroffen. Toen hij zich omdraaide, klonk er een tweede schot, waarbij Veth in de buikstreek gewond werd. Dit. schot heeft blijkbaar zoo n ernstige wond veroorzaakt, dat het slachtoffer thans overleden is.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1