11(11(11 Ifiiiis- Uitmuit-1 luitiitiiii Omzetbelasting Aanrijding bij Schoorldam. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. AANGENOMEN. Met 68 tegen 6 stemmen. Mijnarbeidersstaking in Philadelphia. Vuurovervallen op Mandsjoerijschen spoorweg. Beroemde diamanten gestolen. „Strijd tegen honger en kou." Noodlottig verkeersongeluk te IJmuiden. Vrachtauto door de tram gegrepen. De revolutie op Cuba. Stakingsincidenten in Stiermarken. De brand in het Rijksdaggebouw. Onbewaakte overwegen. Voor werkverschaffing. Ook in België een uniformverbod. Alkmaarsche school-kwestie. Donderdag 14 September 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9347 ClURAÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UTT TWEE BLADEN. TWEEDE KAMER. Groot succes voor Minister Oud. De Tweede Kamer heeft gister, na dat nog enkele wijzigingen zijn aange bracht, het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting aangenomen met 68 tegen zes stemmen. De commu nisten en de heeren Sneevliet, Arts en Vervoorn stemden tegen. Naar aanleiding van vele ingediende amendemen ten, waarbij door de Kamerleden vrijstelling van verschillende goederen werd gevraagd, doch welke amendementen vrijwel alle ten val werden ge bracht, maakte minister Oud de algemeene opmer king, dat voor alle voorgestelde vrijstellingen argu menten zijn aan te voeren. Dit is echter zoo t.a. van de geheele belasting d!e een noodmaatregel is. Da regeering die zoover mogelijk wil gaan in haar over- MR. P« J. OUD, Minister van Finan ciën. leg met de Kamer, heeft verleden week reeds zoo veel gedaan, dat er thans niet zoo héél veel gelegen heid is, om nog meer te doen, te meer daar nu reeds zij het nog niet formeel, vaststaat, dat de electrische energie voor straatverlichting en bemaling zal wor den vrijgesteld. Laat de Kamer het dan echter van haar kant ook hierbij laten blijven en zich verder beperken in haar wenschen. Daarna werd gestemd over het ontwerp zelf met het hierboven gemelde resultaat. Minister Oud werd van alle zijden op wel buiten gewoon hartelijke wijze gelukgewenscht met zijn eerste, zoo fraaie succes, het allereerst door minister Colijn. Met dit lichtend einde, aldus eindigt het „Hsbl." zijn Kameroverzicht, willen wij de behandeling van dit ontwerp-Oud, dat door den nog jongen Minister van Financien kranig verdedigd is, besluiten. De eind stemming acht-en-zestig vóór, tegenover de zes stemmen van de communisten, den plattelander Ver voorn, den O.S.P.-er Sneevliet en den R.K. volksman Arts. bracht een resultaat, gevolgd door obligate gelukwenschen van vele afgevaardigden, dat in ieder opzicht verdiend was. 20.000 man het werk reeds neergelegd en nog 30.000 zullen er volgen. V.D. verneemt uit New York: In Philadelphia zijn 20.000 mijnwerkers der kolenmijnen in staking ge gaan. Nog 30.000 andere mijnwerkers hebben voor sta king gevreesd en zullen die Donderdag aanvangen. Er wordt gevreesd, dat deze staking zal overslaan op alle andere staten. President Roosevelt wees er op, dat hij de ondernemers de code van de bruinkoolindustrio zou dwingen te aanvaarden, ingeval de ondernemers niet spoedig tot overeenstemming kunnen komen over het codevoorstel. 15 dooden. Uit Moekden, 13 September: Naar semi- officicel wordt medegedeeld, hebben Chineesche op standelingen overvallen gepleegd op de stations Sjotan sjen en Kosjantoen van het baanvak Hailoen- Kirin. De bandieten, die een groote overmacht bezaten, hebben bij den eersten overval 7 passagiers gedood en bij den tweeden 8. Zij ontvoerden de Japansche wacht. Ter beveiliging van het spoorwegverkeer rijden thans pantsertreinen. Juweelendleven slaan hun slag te Londen Uit een etalage van een diamanthandel in de Hatton- street te Londen i3 de beroemde 33 té-karaatsdiamant „Polarstar". die een waarde van 240.000 gulden verte genwoordigt. gestolen. Op klaarlichten dag reed een auto voor, waaruit een man sprong, die de ruit met een steen ingooide, den diamant wegnam en zioh snel verwijderde in de auto Talrijke menschen hebben den diefstal waargenomen, maar konden hem niet verhinderen. De dieven zijn wel op zeer brutale wijze te werk ge gaan: Een auto stopte voor den juwelierswinkel en een jongeman stapte uit. Hij wandelde heel gemoede lijk naar het winkelraam, doch smeet plotseling een hamer door de vensterruit met zulk een kracht, dat het traliewerk, dat ter voorkoming van diefstal achter de winkelruit was aangebracht, volkomen werd doorge drukt. Hij stak zijn hand door het gat, greep alleen den bewusten diamant, doch liet de andere juweelen liggen Daarna holde hij naar den auto terug, sprong op de treeplank en terwijl de auto in vliegende vaart weg reed, werkte hij zich door het portierraam naar bin nen. Een der firmanten, die onmiddellijk den winkel uit holde, lukte het nog bijna den dief, terwijl deze zich door het portierraam werkte, bij de beeneri te pakken, doch hij was een seconde te laat Eenige automobilisten die toevalligerwijs passeerden, zetten de achtervolging in, doch werden door een verkeersopstopping opgehou den, zoodat de auto met de daders en den kostbaren schat spoorloos verdween. Het nummer van de auto werd opgenomen door een dame, die getuige van het gebeurde was. Onmiddellijk is dit nummer aan de verschillende politieposten in de omgeving doorgegeven tot nu toe evenwel nog zonder resultaat. Een rede van Göbbels. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt, dat rijksmi nister Göbbels in 'n bijeenkomst in het rijksministe rie voor Propaganda een rede heeft gehouden, welke tot onderwerp had: De strijd tegen honger en ellende. „Met geweldige krachtsinspanning is het de rijks- regeering gelukt om het leger werkloozen met 2 mil- lioen te»vcrminderen", zeide hij. Toch moet er mee rekening gehouden worden dat er dezt-n winter nog een millioen werkloozen zullen zijn. I-Iet steunen van deze werkloozen is een zaak van het geheele volk. Niemand mag zich daaraan onttrekken. Om den noodlijdenden ie toonen. dat het geheele volk met hen meeleeft zal d<- eerste Zondag van elke maand hun worden gewijd. De regeering doet op het geheele vclk een beroep om op dien Zondag 's mid dags niet meer dan één gerecht te eten, van 50 pf. per persoon. Dit zal ook in de restaurants en hotels worden ingesteld. De aldus gespaarde gelden zullen aan de hulpkas sen worden afgedragen. De rijksleiding van de winteronderstouning zal in Berlijn gevestigd zijn; deze zal de hulpverleening or- ganiseerén. Op bepaalde Zondagen zullen in het ge heel rijk collectes worden gehouden. Voorts zal een openbare loterij van 50 pf. worden georganiseerd- Een ieder, die maandelijks een geregeld bedrag geeft kan een plaatje krijgen met he~t opschrift: „Wir hilfen" om dat aan zijn huisdeur te bevestigen. Hierdoor wordt hij van verdere inzamelingen vrijgesteld. Het ingezamelde geld zal voornamelijk voor het inkoopen van levensmiddelen, huisraad enz. ge bruikt worden. Met schouwburg-, film- en concertdirecties waren overeenkomsten gesloten, dat de noodlijdende be volking zooveel mogelijk vrijkaarten z >u krijgen. Göbbels besloot met de woorden, dat net volk een j,Notr und Brotgemeinschaft" zou zijn en het woord „algemeen belang gaat vóór eigenbelang" zou thans waarheid worden. Twee jongens ernstig gewond. Op de Wilhelminakade te IJmuiden is gistermiddag een ernstig verkeersongeluk geschied. Twee jongens van ongeveer 12 jaar, een zoontje van den heer Vemey en een zoontje van den heer Beek, wonende te IJmui- den^ reden samen op een fiets achter een vrachtauto. Zij wilden passeeren, toen van tegengestelde richting een groote vischauto kwam aanrijden, dien ze niet hadden gezien. De bestuurder van de auto trachtte door zijn stuur naar rechts te gooien een ongeluk te voorkomen. De jongens botsten tegen den zijkant van de auto en wer den tegen den grond geslingerd. Zij werden zoo zwaar gewond, dat voor beider leven wordt gevreesd. Het zoontje van den heer V. was er ernstig aan toe. Met een schedelbreuk en beenwonden werden beiden naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Zestienjarige jongen op de raUs geworpen en met een hersenschudding naar het Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Toen wij gisteravond langs het Noord-Hollandsch Kanaal reden lag de weg bij het kruispunt tusschen Schoorldam en Koedijk, waar de tractor tram uit Schoorl over den weg gaat, met stroo bedekt. Het bleek dat hier een aanrijding had plaats gehad tus schen een vrachtauto en de tram, die om 5.30 uit Schoorl vertrekt. De vrachtauto geladen met bloembollen, werd van achteren gegrepen, het 16-jarig zoontje van den eigenaar-bestuurder den heer J. Koster uit Bever wijk, op de rails geslingerd en moest met een hersen schudding in het ziekenhuis te Alkmaar worden opgenomen. De toestand van het jeugdige slacht offer was van dien aard, dat hem de Heilige Sacra menten moesten worden toegediend. De vrachtauto reed van Den Helder in de richting Alkmaar. Hoewel het uitzicht ter plaatse niet belemmerd wordt, is het toch moeilijk de tram te ontdekken, aangezien de tram ongeveer in gelijke richting den weg kruist, De wagen werd van achteren op ongeveer 25 c.M. van het einde door de tram gegrepen en be kwam slechts geringe schade. Een naast den jongen zittende knecht kwam er, evenals de bestuurder, zonder letsel af. Amerikaansche oorlogsschepen blijven In de Cubaansche wateren. V.D. verneemt uit Washington: Staatssecretaris Huil deelde heden mede, dat met het oog op de op Cuba steeds meer toenemende com munistische invloeden de oorlogsschepen der Ver. Staten tot nader order in de Cubaansche wateren zul len blijven. Desgelijks zal ambassadeur Welles, die eigenlijk half September de leiding op zich z^u hebben genomen van de afdeeling Zuid-«Amerika van het staatsdepartement, nog op Cuba blijven. Arbeiders houden de mijn bezet. V.D. verneemt, uit Weenen: De mijnwerkers in het steenkolengebied van Stiermarken hebben in de mijnen van Seegraben, Fohnsdorf en Koeflach den arbeid neergelegd. In laatstgenoemde plaats weigeren de mijnwerkers reeds vijf dagen lang de mijnen te ver laten. Thans hebben zich ziekteverschijnselen bij hen voorgedaan, weshalve een dokter in de mijn is afge daald. De mijnwerkers zitten ir het donker, omdat de hoofdverlichting is uitgeschakeld en zij hun mijn lampen zooveel mogelijk spareu. Te Fohnsdorf heeft de directie het onmogelijk gemaakt levensmiddelen en water naar de stakers te brengen; in Seegraben echter is de toevoer van water en levensmiddelen toegestaan. Te Koeflach is een aantal vrouwen de bu- reaux der mijndirectio binnengedrongen, waar zij een dreigende houding aannamen. 5000 arbeiders er bij betrokken. Nader uit Weenen: De stakingsbeweging in Stier marken omvat 5000 mijnwerkers, van wie zich de helft onder de aarde bevindt. Da arbeidsautoriteiten heb ben poolshoogte genomen en verklaard, dat het leven der mijnwerkers gevaar loopt, wanneer zij nog langer beneden blijven. Reeds 30 ziektegevallen hebben zich voorgedaan. De bijlegging van het conflict is moeilijk, doordat de ondernemers in strijd met een regeeringsverordening zouden komen, wanneer zij een bepaald deel der ei- schen van de mijnwerkers zouden inwilligen. De mijn werkers hebben de regeering verzocht om opheffing van deze noodverordening. Inleiding zitting van de Internationale Commissie te Londen. Gistermiddag heeft een inleidende zitting plaats gehad van de Internationale Juristencommissie inza ke den brand in het Hijksdaggebouw in een kamer, waar gewoonlijk de disciplinaire prooessen tegen En- gelsche advocaten worden behandeld. De zitting ge schiedde met gesloten deuren en was gewijd aan bet karakter van de eigenlijke rechtszitting, die Donder dag begint. De pers wordt niet toegelaten. Men ver- waoht, dat ongeveer 15 getuigen zullen verschijnen. Auto door den trein gegrepen. Ongeluk aan de grens. Een doode, een zwaar ge wonde. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg aan de grens bij Ameren een personentrein op een per sonen-auto gereden. Van de vier inzittenden werd de bestuurder, zekere W. K, nagenoeg op slag gedood. Een ander is zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht. De beide andere inzittenden hebben weinig letsel gekregen. Nadere bijzonderheden melden: Een uit de richting Ameren naderende personen auto, waarin vier personen gezeten waren en welke auto bestuurd werd door den caféhouder W. Kusters uit Dilkrath, werd op den beruchten onbewaakten overweg aldaar door personentrein 2908 Bruggen— Viersen gegrepen. De bestuurder van den auto werd door de locomotief opgenomen cn een eindweegs ver der zwaar gewond in een greppel geworpen. Een der inzittenden, die naast den bestuurder ge zeten had, liep ernstige inwendige kneuzingen en een beenbreuk op, terwijl de echtgenoote en een kind van den bestuurder, die beiden achter in den wagen zaten, ongedeerd bleven. De auto werd totaal ver nield. Onmiddellijk na het ongeluk was geneeskun dige hulp ter plaatse. Na voorloopig te zijn verbon den werden de beide zwaargewonden naar het Cor- nelius-Ziekenhuis te Duiken overgebracht. Kort na aankomst aldaar is de bestuurder I\. aan de verwon dingen overleden. Verbetering van weg, verbreeding van vaarten enz. met rijkssubsidie. In antwoord op desbetreffende vragen deelt Minister Slotemaker de Bruine mee, dat reeds sedert geruimen tijd, met het oog op de werkloosheid, in verschillende provinciën waterschappen, die niet in staat zijn nut tige werbe nverbreeding van vaarten, verbetering van wegen, enz. geheel voor eigen rekening uit te voeren, in de gelegenheid worden gesteld met rijks subsidie deze werken aan te vatten. Het waterschap verplicht zich dan de namens den Minister aangewe zen werkloozen te werk te stellen. Overleg met de departementen van Waterstaat, en van Economische zaken vindt zoo noodig regelmatig plaats. Als gevolg van een Landdag der Belgi sche Nationaal-Sociallsten, De correspondent van de N.R.Crt te Brussel meldt: Naar aanleiding van den jongsten landdag van Dinaso, de organisatie der Dietsche Nationaal-Socia- listen te Tielt, heeft de regeering. bij de bevoegde autoriteiten in West-Vlaanderen, om een volledig rapport over de getalsterkte en de indeeling der Dinasomilitie verzocht. Van gocdingelichtc zijde wordt verzekerd dat verscheidene ministers voorstan ders zijn van het uitvaardig» n, in navolging van het door de Nederlandsche regeering gegeven voorbeeld, van een algemeen uniformverbod Dit zou dan in een eerstkomende kabinetsvergadering aan de orde wor den gebracht. De oprichting van nieuwe scholen en de wet-Marchant, De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State heeft een beroep van den gemeenteraad van Alkmaar tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland behandeld waarbij vernietigd is een be sluit van dien raad om geen medewerking te verleenen aan de oprichting van een school der Neutrale school- vereeniging aldaar, waartoe deze vereeniging medewer king had gevraagd. Ged. Staten vernietigden dit be sluit op grond dat aan alle formalitéiten door het schoolbestuur was voldaan. Mr. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, zeide. dat het gemeentebestuur van Alkmaar van meening is, dat het besluit van Ged. Staten niet meer bestaat na de inwerkingtreding van de wet-Marohant. Op deze vraag kon spr. echter thans geen antwoord krijgen. Hij stond dus voor de moeilijkheid een beroepschrift toe te lichten, dat niet meer ter zake dienende was. Pleiter zette uiteen, dat de nieuwe school geen krach tige geloofs- of geestesinrichting vertegenwoordigt, maar hetzelfde wil als de openbare school. Om op deze wijze de uitgaven te evrhoogen, achte pl. niet te tole- reeren. Hij beriep zich o.m. op een beslissing ven den minister van onderwijs in zake de Montessorischool te Bloemendaal. in welke beslissing tevens gelet werd op de zeer bijzondere tijdsomstandigheden. In de totstand koming van de wet-Marcltent (art. 8) vond het ge meentebestuur rechtvaardiging in het genomen besluit van den raad. Mr. Th. G. Dornier, dircteur van het Centraal Ad viesbureau, voor publiek recht en administratie, te 's Gravenhage, heeft namens de schoolvereeniging het beroep bestreden. Hij ontkende dat hier sprake zou kunnen zijn van vervallenverklaring van het beroep tegen het raadsbesluit De wet zwijgt daarover en daarom moet hier geoordeeld wrden naar den stand der wetgeving op het oogenblik van de indineing van het beroep. Voorts meende pleiter dat het bssluit van Ged. Staten niet valt onder art. 8 der nieuwe wet, omdat hier sprake zou kunnen zijn van beschikbaar stelling van lokalen. Pl. meende, dat het gemeentebe stuur buiten zijn bevoegdheid is getreden door het ka rakter van het onderwijs te gaan beoordeelen, dat krachtens de l.o. wet niet ter sprake mag komen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1