ilititii Billis- Kijken is Knopen bijCLOECK De brand in den Rijksdag. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Nog steeds onrust op Cuba. Disconto Ned. Bank opnieuw verlaagd. Geen opheffing Alkmaarsche Rechtbank. DE AANVARING VAN DE MALMO. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Wielrenner gedood. DE BERGING VAN HET ,LUTINE"-GOUD. Amsterdam heeft weer wethouders. De orkaan boven den Atlantischen Oceaan. Groote schilderijendieftal te Berlijn. Verhooging der varkensprijzen. Engelschen en het hakenkruis. Hekserijproces in Afrika. Dinsdag 19 September 1933. 76ste Jaargang No. 9349 COURANT. [Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. HET VERHOOR DER LAATSTE GETUI GEN. WOENSDAG UITSPRAAK DER INTERNATIONALE JURISTENCOMMIS SIE VERWACHT. Gisteren zijn de getuigenverhooren voor de Internationale juristencommissie te Londen voor onderzoek naar den brand in het Duitsche Rgksdaggebouw beëindigd. Een subcommissie zal den tekst opstellen van de conclussies der commissie en deze hoopt haar uitspraak mor gen, Woensdag, bekend te kunnen maken. Gehoord zijn nog den 15-jarigen zoon van Torgler, den communistischen leider, die van aanstichting van den brand beklaagd wordt. De jongen was merkwaardig kalm en vertelde in het Duitsch wat zijn vader op den dag van den brand gedaan had en wat er op den brand was gevolgd. Hij zei,dat hij zijn vader het laatst vier maanden ge leden in de gevangenis bezocht heeft. De indrukken van de boeien om zijns vaders polsen waren toen duidelijk te zien. Zijn vader leek hem toen zeer terneergeslagen en hij was erg mager geworden. Otto Kühne, de secretaris van de communistische rijksdagfractie, toonde aan, dat de brand onmogelijk kan zijn gesticht, zooals wordt voorgesteld en deze getuige twijfelde er niet aan, of de nazi's waren ds eigenlijke brandstichters. Tenslotte verklaarde Khüne nog dat hg uit geloof waardige bron had vernomen dat de hationaal-socialis- ten zich in dien tijd voorbereidden om hun slag te slaan. Volgens Khüne zou er een aanslag op Hitier gepleegd worden, om dat als aanleiding te nemen voor de vervol ging van de marxisten, en zou niet brandstichting ge pleegd worden in het Rijksdaggebouw. De Duitsche dramaturg Ernst Toller verklaarde, dat hij en vele andere schrijvers na den brand met arresta tie zijn bedreigd en dat talrijke ook inderdaad in rech- tenis z\jn genomen en naar een concentratiekamp zijn overgebracht. De lijst met de namen van hen die, „ver dacht" zijn moet van te voren zijn opgemaakt om bij het publiek de meening te doen post vatten, dat men- schen van naam bij de brandstichting betrokken wa ren. Duizenden verblijven nog in de concentratiekam pen. zonder dat zij weten, waarvan zij eigenlijk beschul digd worden. Hiermede was het openbaar getuigenverhoor afgeloo- pen. De president verklaarde dat een sub-«ommissie den tekst van de concessies zou opstellen. De commissie hoopt haar conclusies morgen. Woensdag, op een nader aan te kondigen uur, bekend te kunnen maken. Staking op de suikerplantages. V.D. verneemt uit Havanna: De arbeiders van de Cubaansche suikerplantages zijn in staking ge gaan. Zij hebben zich van de bedrijven meester ge maakt en arbeidsraden gevormd. De Franschc eige naars van suikerraffinaderijen hebben bij hun con sul protest aangeteekend. Te Manzanillo wordt ge staakt in alle bedrijven, die aan Amerikanen toebe- hooren. De burgemeester werd afgezet. Thans 2Ys De directie der Ncderlandsche Bank bericht, dat het wisseldisconto mei ingang van 10 September door haar is vastgesleld op 2% terwijl het promesso- disconto, de beleening van effecten, -de beleening van goederen en da rente voor de voorschotten tn reke ning-courant met ingang van denzelfden datum op 3 zijn vastgesteld. In vergelijking met de noteeringen, welke op 15 Augustus van kracht werden, geven alle tarieven dus wederom een verlaging met een y2 te zien. Naar aanleiding van het voornemen van minister Van Schaik om opnieuw het wetsvoorstel van op heffing van rechtbanken en kantongerechten aan hangig te maken en in verband daarmee de geruch ten die er gingen, dat wederom zou voorgesteld wor den ook de Alkmaarsche rechtbank op te heffen, weet de Alkm. Crt. mede te deelen. dat opheffing van de Alkmaarsche rechtbank niet in overwe ging is. Op de Zweedsche kust. Panische too- neelen. Omtrent de panische tooneelen, die aan boord van het Deensche stoomschip Malmö ontstonden na de aanvaring met het Noorsche schip, zie ook el ders in dit nummer, verhalen volgens een V.D.-be- richt uit Kopenhagen, ooggetuigen, dat iedereen zich naar het dek verdrong, vrouwen trachtten gillend over boord te sprongen. Vooral vreeselijk schijnt de angst geweest te zijn in de eetzaal van de Ie klasse, waar de passagiers juist het middagmaal nuttigden. Enkele sconden na de aanvaring bood de eetzaal nog slechts een gruwelijk tooneel, waar in een wilden chaos gebroken meubelen, versplinterd glas, bloe dende menschen en etensresten op den grond lagen. Een pasagier werd door de groote ruit het voorruim in geslingerd. Door angst en pijn volkomen verwil derd, schreeuwden de menschen als waanzinnigen. Toen het stoomschip reeds aan de kade gemeerd lag poogden nog enkele overboord te springen. De reederij deelt mede, dat van de in totaal 60 ge wonden nog slechts 11 met beenbreuken en hersen schuddingen in het ziekenhuis liggen. Voor geen hunner bestaat levensgevaar, doch men vreest, dat een als vermist opgegeven student bij de aanvaring over boord geslagen is. Auto bij Amstelveen door den trein ge grepen. Bestuurder op slag gedood. Gisteravond is de trein, die om kwart voor zes uit Amstelveen naar Amsterdam vertrekt, op den onbe- waakten overweg aan den Molenweg in botsing geko men met een vrachtauto van den aardappelhandelaar Smit. De 22-jarige Lafontaine, die de auto bestuur de, was op slag dood. De auto werd geheel vernield. De trein werd 50 Meter verder tot stilstand gebracht. Het uitzicht was goed. Nader vernemen wij nog, dat naast den chauffeur het driejarig zoontje van den heer Smit was gezeten. Het kind kwam er gelukkig goed af. Het had enkele hoofdwonden opgeloopen, welke door dokter Bots zijn behandeld. Het slachtoffer van zijn achteloosheid. De gedoodc bestuurder, die de noodlottige plek honderden malen was gepasseerd, schijnt bij den over weg nog gewaarschuwd te zijn door een man, die op een bespannen kar zat. Hierop moet hij geant woord hebben, dat hij den overweg nog kon overste ken. Nauwelijks echter was het voorgedeelte van den grooten vrachtwagen op de baan, of de bufferbalk van de voorste machine raakte hem, waardoor de auto kantelde en eenige malen omgewenteld werd. Lafontaine werd uit de schulp geslingerd, eveneens het zoontje van Smit. De chauffeur werd in twee stukken gereten, het knaapje kreeg wonder boven wonder lichte kwetsuren. De trein stond na de bot sing spoedig stil; de snelheid was bovendien niet groot geweest. De vrachtauto werd totaal gekraakt en werd later voor oud roest weggesleept. De beide locomotieven, die van het kleine type zijn, kregen schade. Zelfs de rijtuigen van den trein vertoonen aan de hou ten zijwoanden de sporen van het ongeluk. Bij den wedstrijd om het wegkamploen- sehap. Door een auto overreden. Tijdens de gister gehouden clubkampioenschappen wielrennen, op den weg op het Veluwetraject in de ren ner L. P. Kooijman van de Haagsche Wielrenvereeni- ging „Voorwaarts", die was uitgevallen en zich door een motorfiets vla den Apeldoornschen straatweg naar Arnhem liet meetrekken, ter hoogte van „De Woeste Hoeve" onder een hem tegemoet komende luxe auto geraakt. Koogman, die ernstig aan het hoofd was ge wond is per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar hg kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer was 33 jaar oud. Nog meer ongelukken. Voorts zijn bij valpartijen gewond de wielrenner Spruijt Blokker van de Eerste Nederlandsche R-K. Wielrenvereeniging ..Amsterdam" en de Rotterdamsche hardrijder Viergever van de R-C. „Rotterdam". Laatst genoemde is met een gebroken sleutelben in het ge meenteziekenhuis te Arnhem ter verpleging opgenomen Spruijt Blokker had schaafwonden aan armen en bee- nen en kon, na te zijn behandeld, het ziekenhuis ver laten. Een mededeeling aan de koopers van Lu- tine-aandeelen. Uit Amsterdam. De N.V. Stoomvaart Maatschap pij „Texel" te Texel en de N.V. Scheepvaart Maat schappij G. Doeksen en Zn. te Terschelling, hebben als concessionarissen voor de berging van het „Lu- tine"-goud aan de bezitters van „Lutina^-aandeelen een circulaire doen toekomen. Aan deze circulaire ontleenen wij dat het vertrou wen van concessionarissen in het uiteindelijk succes van de berging, ondanks het feit dat de pogingen met den toren, van den heer Beckers mislukt zijn, ongeschokt blijft. De concessionarissen deelen mede, dat het moei lijke bergingswerk door hen, onder voorbehoud van verlenging van de concessie, zal worden voortgezet. Op grond van de verrichte werkzaamheden zeggen concessionarissen dat de ligging van het „Lutine"- wrak absoluut bekend is, zoodat de vooruitzichten gunstig zijn. Wanneer de voorgenomen werkwijze, om, nadat voldoende zand zal zijn weggezogen, te duiken en de roestklompen met springstoffen te be- bewerken, en het goud met behulp van een poliep grijper naar hoven te brengen, geen succes heeft, dan zijn de concessionarissen voornemens weer met een nieuw toestel aan het werk te gaan, waartoe reeds voorbereidingen getroffen worden. Tenslotte verklaren de concessionarissen dat de aandeelen recht blijven geven óp het bepaalde deel van de bruto opbrengst, der door hen te hergen la ding. De belangen van' aandeelhouders, aldus be sluit de circulaire, dia parallel met de onze loopen, zullen wij naar behooren blijven behartigen. DE DIEFSTAL OP HET STATION TE PURMEREND. Nog één vacature onvervuld gebleven, om dat. de soc-dem. De Miranda voor een be dankte. De gemeenteraad van Amsterdam kwam gisteravond bijeen ter verkiezing van een nieuw college van B. en W. Door de fractievoozitters van de R.K. partg, van de Chr. Historischen, van den Vrijheidsbond, van de A.R. partij en van den Vrijzinnig Dem. Bond was een voorstel ingekomen om het aantal wethouders terug te brengen van zes op vijf, terwijl door den Midden standspartij werd voorgesteld het aantal wethouders te bepalen op vier. Na een uitvoerige discussie werd het laatste voorstel verworpen met 36 tegen 9 stemmen. Het voorstel om het aantal zetels terug te brengen van zes op vijf werd verworpen met 22 tegen 20 stemmen. De drie leden van de Middenstandspartij hadden bij de laatste stem ming de zaal verlaten. In het nieuwe college van B. en W. werden vervol gens na verschillende stemmingen gekozen de leden E. J. Abrahams (V.D), mr. G. C. J, D Kropman (R.K.), G. Baas (A.R.), Walrave Boissevain (V.B.), Jacq. Rus tige (C.H.). Deze leden namen de benoeming aan. Voor dé zesde vacature werd gekozen de heer De Miranda, die de benoeming niet aannam. Bij de nieuwe stemmingen kwam het tot een herstemming tusschen de leden Bruinsma (M.P.) en De Miranda (Soc. dcm.) waarbij de heer De Miranda opnieuw werd gekozen, met 16 tegen 7 stemmen. Daar de heer De Miranda wedderom de benoeming niet aanvaardde, werd de benoeming van een wethouder uitgesteld tot een vol gende vergadering, die Woensdagavond a.s. zal worden gehouden. Overeenkomstig het vonnis van de rechtbank te Haar- lem werden de drie daders van de poging tot diefstal van een brandkast uit het station te Purmerend door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 3, 2 en 3 jaar gevangenisstraf. Schepen In nood. groote verwoestingen en overstroomingen. Talrijke dooden. Elders in dit blad maken we melding van een hevigen storm, welke de kust van den Atlantischen Oceaan van de Golf van Mexico tot New-York teis terde. In aansluiting daarop kunnen de navolgende bijzonderheden worden gemeld: De meeste schepen konden nog tijdig een veilige haven bereiken. Een Engelsch stoomschip verkeert echter in nood en zendt S.O.S.-seinen uit. Amerikaansche oorlogsschepen zijn uitgevaren om hulp te verleenen. Uit Mexico wordt gemeld, dat het passagiersschip El Golfe tor hoogte van Tampico is gezonken. Alle opvarenden zijn gered, doch slechts na een geweldige paniek. Tampico is door den storm geheel geisoleerd. Alle verbindingen zijn afgesneden. Talrijke kleine bootjes zijn gezonken bij Miramar en Valparaiso, waar het badstrand volkomen werd vernield. Het aantal slachtoffers, dat aanvankelijk te Tam pico op ongeveer zeventig werd geschat, zou volgens latere berichten minder groot zijn, n.1. elf dooden en een 50-tal gewonden. Wel zijn er duizenden dakloozcn en de schade wordt op vele millioenen dollars ge schat. De dader naar Nederland? V.D. verneemt uit Berlijn: Zaterdagmiddag heeft uit de antiquiteitenhand el van Goldschmidt en Co. de 40-jarige bediende Kart Man- schen een aantal schilderijen in olieverf, tapijten etc., ter waarde van ongeveer 70.000 Mark gestolen. Manchen heeft de doeken met kennis van zaken uit de lijsten gehaald en om de ontdekking van zijn daad zoo lang mogelijk te vertragen heeft hij na met de buit de zaak te hebben verlaten de deurjaloezie-grendel vernield. Sindsdien is hij met zijn vrouw en kind van één jaar verdwenen. Waarschijnlijk acht men het, dat hij naar Nederland gevlucht is. Onder de gestolen schilde rijen bevinden zich doeken van Niedermann, Renoir, 1 Guardi, Terborch, Cézanne, Pissaro en Slevogt, j Met 4 cents per K.G.; spek met 3 cents. De Ned. Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van 18 September, de prij zen, die door haar voor de varkens werden betaald, verhoogd zijn met 4 ct. per K.G. Deze prijsverhooging is mogelijk in verband met de prijzen, die op dit oogenblik op de buiten- landsche markt gemaakt worden. Aangezien het geenszins zeker is, dat deze prijzen zich zullen handhaven, zal er reke ning mede moeten worden gehouden, dat van een verdere prijsverhooging door de Ned. Varkenscentrale in den eersten tijd geen sprake zal kunnen zijn. De voorwaarden, waaronder de varkens aan de Ned. Varkens centrale kunnen worden geleverd, zijn onge wijzigd gebleven. Ook de prijzen van het spek, hetwelk door de Ned. Varkenscentrale wordt aangeno men, zijn met 3 ct. per K.G. verhoogd. Onze' bacon-export naar Engeland. Het contingent, dat Engeland aan Nederland voor den bacon-export heeft toegestaan, is vastgesteld op 57170 cwts. per periode van 4 weken. Deze overeen komst geldt tot, 28 Februari. Ons vorig contingent was 65000 cwts., zoodat de vermindering ongeveer 12 pet. bedraagt. Er zijn nog enkele onderhandelingen gaande tus schen de betrokken instanties van beide landen. Moeilijkheden aan de Belgisch—-Duitsche grens. De N. R. Ct. meldt uit Brussel: Zes-en-twintig jonge Engelschen. onder wie twee jongedames, die van een reis uit Duitschland terug keerden, zijn in het Belgische grensstation Herbestal door de gendarmerie aangehouden wegens het. dragen in het knoopsgat van een klein hakenkruisinsigne. De jongelieden beweren, dat zij door de Belgische gendarmen zeer brutaal behandeld werden, wat even wel van Belgische officieele zijde wordt tegengespro ken. De jongelui werden eerst in een der wachtka mers van het station opgesloten en vervolgens ver plicht. met den.trein naar Aken terug te keeren. La ter zijn de jongelieden, die zich van hun hakenkruis insigne hadden ontdaan, weer te Herbestal aangeko men en hebben zij hun hun reis over Brussel en Oostende naar Engeland mogen voortzetten. Een-en-zeventig Inlanders van Tanganjika veroordeeld. Uit Dar-es-Salaam, in Tanganjika, wordt aan de „Ti mes" gemeld, dat over 71 van 75 inlanders uit een ge isoleerd dorp in het Westen des lands. die betrokken waren bij een hekserijproces, gevangenisstraffen van zes maanden en meer werden uitgesproken. De inlan ders stonden terecht omdat zij een moeder en haar dochter hadden aangevallen, die zij beschuldigden van het uitoefenen van hekserij. De twee vrouwen werden zoo zwaar mishandeld, dat zij aan haar verwondingen overleden. De inlanders werden beschuldigd van dood slag, doch deze beschuldiging werd later veranderd in dien van opstand. NA DEN GROOTEN KRIJG. Nog ruim 200 lijken gevonden. In Augustus zijn op de slagvelden van Atrecht de lij ken sevonden van 137 Fransche en van 80 Duitsche scldr.ten. 30 Duitsche soldaten zijn geïdentificeerd. DRIELING TE KEULEN GEBOREN. Hitier, Goering en Goebbels peetoom. F.outer meldt uit Keulen: De vrouw van een Keulsch arbeider, die reeds 5 kin deren bezit, heeft het leven geschonken aan een drie ling. Als blijk van waardeering hebben de drie kopstuk ken der N.S.D.A.P. Hitier, Goering en Goebbels, erin toegestemd peetoom over de kinderen te worden. De ouders hebben tevens nuttige geschenken van de drie minister ontvangen. DE MIJNSTAKINGEN IN AMERIKA Onrust in de mijnstreek van Pennsylvauië. Reuter seint dat 7000 arbeiders van de lederfabrieken bij Bicckton (Massachusetts) in staking zijn gegaan terwijl 7000 vrachtauto's niet in staat zijn Philadel- phia te verlaten als gevolg van bedreiging door sta kers. In 0 mijnstreek van Pennsylvanië is het weer tot bct-;ir~cn gekomen tusschen politie en stakers: door geweervuur vielen eenige gewonden. E,enige ge bouwen zijn met dynamiet opgeblazen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1