De werkverschaffing m de Wieringermeer. BARS EN" GERHO RN Zondagmiddag: «peelde D.E-S. 1 haar eerste compe titiewedstrijd tegen Schagen 3. Te ruim 2 uur blaast scheidsrechter Koedooder beginnen. D. is aanvankelijk in de meerderheid en weet dit reeds vrij spoedig in een doelpunt uit te drukken, kort daarop gevolgd door een tweede. 20. Schagen laat het er echter niet bij zitten en valt goed aan. De strijd is nu verdeeld en het aan kijken wel waard. Als een der B.-backa den bal met de hand bewerkt, schiet Ruig de daarvoor toegestane strafschop onberispelijk in het net. Voor rust doel punten beide elftallen nog eenmaal, zoodat de rust aanbreekt met 32 voor de thuisclub. Na de pauze is D. hoofdzakelijk in de meerderheid geweest Ook Sch. ondernam nog wel gevaarlijke aan vallen. doch de D.-keeper (invaller nog wel) deed prach tig werk. Meerdere schoten ving hij klem vast, terwijl' hem bij het wegwerken door de S.-voorhoede niet al te veel moeilijkheden in den weg werden gelegd. Nim mer werd hij aangevallen, voor welke sportieve geste wij gaarne hulde brengen. De D.-voorhoede zat in- tusschen niet stil en vergrootte den voorsprong, even later gevolgd door een 5de goal, welke o.l. evenwel ge annuleerd had dienen te worden, wegens buitenapel. De Sch. achterhoede had er nu schijnbaar genoeg van, want toen bij een D.-aanval de beide backs niet aan vielen, legde ook keeper Bijlsma het bijltje er bij neer 'en liet ongehinderd scoren. De stand onderging verder geen verandering, zoodat D.E.S. haar eerste comptitie- wedstrijd met een klinkende 62 overwinning beëin digde. Een goed begin is het halve werk. Scheidsrechter leidde matig. 's Morgens speelden D.ES.-adspiranten B. tegen Dlrkshorn-adsp. en behaalde een 6—1 overwinning. VEENHUIZEN. Zondag j.1. is de eerste competitiewedstrijd in het voordeel van V.C.L. verloopen. Ons eerste elftal moest spelen tegen het pas naar de 3e klas N.H.V.B. gepro moveerde Berkhout II. De strijd had een spannend verloop en het gelukte V.C.L. vijfmaal te scoren te gen Berkhout éénmaal. Alzoo eindigde deze in vriend schappelijke verhouding gespeelde wedstrijd met 51 voor V.C.L. I. CALLANTSOOG. Callantsoog I—H.R.C. VIII. (2—t) Zondag j.I. vond deze ontmoeting te Callantsoog plaats en was daarmede de inzet van de competitie 1333—1934. Een goed begin voor onze plaatselijke voet bal vereeniging. Het verloop van den wedstrijd, welke de moeite waard was, was als volgt: H.R.C. wint. den toss en verkiest met den zon in den rug te spelen. De eerste minuten lijkt het alsof H.R.C. in dc meerderheid zal blijven; maar de oorzaak van deze schijnbare ovennacht is, dat Callantsoog vrij wel ongetraind voor dezen wedstrijd staat. Langza merhand komen de C.-spelers in betere conditie en een tijdlang gaat de strijd gelijk op. Dan doet C. een prachtige doorbraak, dc C. linksbinnen weet vervol gens onhoudbaar te scoren. 1—0. Na dit doelpunt is C. geregeld iets sterker. Na de thee wordt van beide kanten zeer kalm gespeeld. C. speelt zelfs te kalm cn een scrimmage voor 't C. doel wordt noodlottig; een misverstand en de bal komt vrij voor de voeten van een Helderschman, die hem hard inzendt. 1—1. Nu doet C. er nog een schepje op, maar door pech gelukt het niet om haar evenwicht in een doelpunt om te zetten. Eindelijk komt. het begeerde doelpunt. echter minder eervol, hoewel volkomen verdiend: in 't strafschopgebied maakt een H.R.C.-er hands en de penalty wordt door den C. linksb. onhoudbaar inge- de OMGEVING HOOGWOUD Vrijdagavond 15 September j.1. gat de voor Hoog woud en Omstreken zoo populaire Floralia-vereeni- ging haar eerste uitvoering van dit jaar in de zaal van den heer Modder. Onder buitengewoon mooi herfstweer waren vele leden alsmede belangstellen den opgekomen om de openingsavond der komende feestdagen bij te wonen. Wanneer men in de zaal van den heer Modder is gekomen, merkt men aan de versiering der zaal dat er iets bijzonders aan de hand is en dat. komt namelijk doordat de Floralia- vereeniging, dit jaar haar 50-jarig bestaan viert. Door den heer Koster uit Benningbroek was de zaal versierd met bloemen, terwijl door de heeren Mod der en Bakker een prachtige electrische verlichting aangebracht was. dat het aanzien van de zaal nog meer in een feesttooi bracht. Het is ruim acht uur, wanneer de voorzitter dei- genoemde vereeniging, de heer Mr. H. de Boer zich tot het talrijk opgekomen publiek richt en het vol gende zegt: Dames en Heeren! Als voorzitter van de Floralia- vereeniging roep ik u allen een woord van welkom toe bij den aanvang van de jaarlijksche feesten der vereeniging. Ik doe dit met te meer genoegen nu deze feestviering samen valt met het vijftigjarig be span der vereeniging. Hoewel de tijdsomstandighe den niet veel extra's toelaten, heeft het bestuur toch gemeend, dat er dezen keer iets meer moet zijn dan anders. Als gevolg daarvan zult u vanavond na af loop der tooneelvoorstelling tusschen het dansen in nog vergast worden op eenige cabaretnummers, waarvoor wij de medewerking inriepen van den heer Kist te Zuidscharwoude. Dit zal eveneens a.s. Maan dag het geval zijn. Voorts heeft het bestuur gemeend ook de schooljeugd in de gemeente in de feestvie ring te moeten betrekken, reden waarom morgen de bekegde goochelaar Mr. Conradi voor de kinderen zal optreden. Tenslotte hebben wij besloten a.s. Maandag ook des middags iets te doen met het oog op het doel der vereeniging zal dit zijn een Bloemen corso. Waar de deelneming hieraan nog niet over groot is, zou ik u willen verzoeken om zoo mogelijk zelf nog in te schrijven of anderen daartoe op te wekken. Wij hebben den termijn van inschrijving nog opengesteld tot Maandagochtend 10 uur. Nu ik toch spreek over de viering van het 50-jarig bestaan der vereeniging, zou ik verder in de eerste plaats een hartelijk woord van dank willen richten tot. mevr. Donker—Gutker, die het bestuur heeft ver blijd door het aanbieden van een kunstig handwerk in lijst, dat u daar voor u ziet en dat voor ons steeds een prachtige herinnering zal zijn aan deze feestvie ring. Zooals u zult begrijpen brengen onze plannen nogal groote kosten mede, welke wij voor een ge deelte hopen te bestrijden door een kleine uitbrei ding te geven aan de verloting, die wij nog aan trekkelijker hebben gemaakt dan zij reeds was door daaraan eenige bijzondere prijzen te verbinden. Da mes en Heeren, ik hoop, dat u allen zult medewerken door het nemen van een of meer loten, waartoe u Thans ben ik gekomen tot de Floralia- cn huisvlijt- zich tot de bestuursleden kunt wenden, tentoonstelling van dit jaar, waarvan de inzendingen weder talrijk en goed verzorgd zijn. Ik dank dan ook allen die door hun inzendingen, hetzij om mede te dingen naar de prijzen, hetzij alleen ter opluiste ring, aan onze tentoonstelling luister hebben bijgezet. De keuze was voor de daarvoor aangewezen commis- siën ook dit keer weder zeer moeilijk, zoozeer zelfs, dat. de dames belast met het keuren der huisvlijtarti- kelen daarmede gisteravond zijn bezig geweest van 8—1 uur. Ik moge dan ook namens het bestuur een hartelijk woord van dank spreken tot de dames Jon: ker—Pijl, De Boer—Haringhuizen en Donker—Gut ker en de heeren Rempt, de Boer en Rooker, die zoo bereidwillig waren deze moeilijke taak op zich te nemen. Door dc commissie werden de volgende prijzen toe gekend (reeds eerder in ons blad vermeld) en brengt tevens een woord van dank aan de dames Koning- 1 zonden. Na enkele mislukte pogingen van H.R.C. om gelijk te maken, fluit scheidsrechter Kaper, welke goed leidde, het einde. Naar onze meening geven de cijfers 21 de juiste verhouding van de krachten der beide clubs. Cal lantsoog heeft verdiend gewonnen. Volgende Zondag ontvangt het eerste elftal de Wa tervogels II ,Den Helder, een nieuwe ster aan 't. voet- balfirmamente terwijl het tweed elfta! te Juliana- dorp debuteert tegen J.V.C. III. Het tweede elftal komt voor het eerst in den strijd: laten we hopen, dat ze de vuurdoop goed zullen doorstaan. AARTSWOUD. De eerste competitiewedstrijd van onze voetballers was niet erg bemoedigend. A. I kreeg Sijbecarspel I op bezoek, die altijd een zware partij is. Door ver schillende omstandigheden speelden onze jongens met eenige invallers, zoodat het er niet rooskleurig voorstond. Toch viel het nog mee, dank zij het harde werken. De eindstand was 24 voor de gasten. A. Ii moest naar Twisk, doch kon door onvoltal ligheid veroorzaakt door de invallers voor het le, niet spelen en had dan ook uitstel verzocht. JULIANADORP. J.V.C.-nieuws. Zondag ontving J.V.C. III bezoek van Heldersche Boys III voor het spelen van haar eersten competitie wedstrijd. In een aardig partijtje, werden de punten eerlijk gedeeld. De uitslag 4—4 gaf de verhouding goed weer. Dc leiding berustte bij den heer Anneveldt, die goed voldeed. Om half drie kwamen J.V.C. Ien B.K.C. I in het veld Daar de aangewezen scheidsrechter ontbrak, werd de heer Anneveldt bereid gevonden, ook dezen wedstrijd te leiden. Voor dc rust was het een spannende, in vlug tempo gespeelde wedstrijd. Van overwicht aan een van beide zijden was geen sprake. Om beurten waren beide partijen in den aanval. Eerst had B.K.C. suc ces, maar spoedig daarop maakte J V.C. gelijk. De aanvallen van B.K.C. waren echter gevaarlijker, zoo dat de stand met de rust 31 voor B.K.C. was. Na de rust kreeg B.K.C. een penalty toegewezen, welke benut werd. Nu liet J.V.C. den moed zakken en voerde B K.C. dc score op tot 71. Komaan J.V.C.'ers, een volgende keer beter. OUDESLUIS. Om half elf hadden de D.O.S.K.O. adspiranten be zoek van de Wieringerwaard adsp. Dit was een aar dig wedstrijdje, waarin W. eerst een 20 voorsprong wist te veroveren, doch D. wist daarop den achter stand in te loopen en zelfs met 3—2 dc leiding te ne men. Vlak voor het einde maakt W. echter gelijk. Einde 33. 's Middags speelde D.O.S.K.O. I de eerste competitie wedstrijd en had bezoek van Helder 4. H. is eerst iets meer aanvallend, doch al spoedig bleek, dat in de voorhoede van H. geen schutter was. Langzamerhand gaat de strijd gelijk op, bij D. wordt wel flink ge werkt, doch er zit nog weinig verband in. Wel neemt D. de leiding, doch voor de rust maakt H. gelijk. Na de rust blijven beide partijen in «en flink tempo doorwerken, terwijl beide doelen om beurten in ge vaar verkeeren. Eindelijk gelukt het D. door haar midvoor de leiding te nemen, wel wil H. dan alles op aanval, doch D. heeft nu den smaak te pakken en w-eet den stand op te voeren tot 31, waarmee het einde komt. Alzoo zijn de eerste punten fiinnen, in een goed gespeelden wedstrijd. A.s. Zondag verwacht D.O.S.K.O. I wederom een spannende wedstrijd, daar het sterke H.R.C. 4 op be zoek komt. Modder en Donker voor het. in ontvangst nemen der huisvlijtinzer lingen en aan de dames Brouwer DonkerGutker en Koeman voor den aankoop der prijzen en aan de heeren Modder en Bakker voor de aangebrachte verlichting en verklaart de tentoonstel ling voor geopend. Hierna trad de bekende tooneelvereeniging „Jong Leven" van Oudkarspel op met het stuk: ,,'n Par tijtje Poker", een klucht in drie bedrijven. Dit stuk gaf aan dezen avond een echte gezellige kermissfeer. Om de spelen 'en te beoordeelen gaat. niet, want ieder was als altijd weer op zijn plaats. Het spel was in een wooru af. Er waren gedeelten in waarom vroolijk gelachen werd en ook momenten van mee leven en stilte. Daarom kunnen wij ook gerust zeg gen, dat wij weer vol verlangen de Maandagavond te gemoet zien, waar ze dan weer optreden met De Kuische Bruidegom" of „Als ge maar een verleden hebt" Het woord van den voorzitter, die hen dankte voor het goede spel was daarom wel op zijn plaats. Na afloop der uitvoering deelt de Voorzitter nog mede, dat het cabaret tusschen het dansen zal zijn en wel uitgevoerd door de leden van „Jong Leven", hierdoor werden leuke nummers gegeven en als de Langcdijker „Kees Pruis" optrad, werd deze met applaus begroet. Een woord van hulde is hier ook op zijn plaats voor dc muziek, die als altijd door het duo Sombroek van Bergen wex*d uitgevoerd. Wij kunnen op een goed geslaagden avond terug zien, die gesloten werd met een gezellig bal. Zaterdagmiddag was er feest voor de schooljeugd van Hoogwoud Hier trad op de bekende goochelaar Mr. Conradi. Dc kinderen werden allen onthaald op ranja en versnaperingen en gingen na afloop met blijde gezichten huiswaarts. AARTSWOUD. Auto te water. Zondagnacht werd de garage-De Vries opgebeld, doordat er aan het. einde van het dorp een auto in de sloot lag. Direct met den kraanwagen er heen. Alleen de voorwielen waren in het water en zoo was hij gelukkig blijven hangen. Het duurde dan ook niet lang of de wagen was op het droge. Niets ka pot en bijna niet beschadigd, kon de thuisreis weer worden ondernomen. De wagen behoorde thuis in dc gemeente Den Helder. Bij de gehouden athletiekwedstrijden te Ben ningbroek, werden vanwege onze gymnastiekvereeni- ging de volgende prijzen behaald: Meisjes: Marie Zwaag le prijs, verspringen. Jongens: Piet Tromp, 5e prijs hardloopen. Alie wit 2e prijs hoogspringen en 3e prijs verspringen en 3e prijs Duitsche driesprong. J. Mol 2e prijs hordenloop. C, Appel, le prijs hink- stapsprong. HARENKARSPEL Maandagmorgen is de woning van H. W. te Waar land totaal afgebrand. De oorzaak hiervan schijnt te zijn het losgaan van de gasslang, waardoor de vlam vrij spel kreeg en de boel spoedig in lichte laaie stond. De eertijds zoo flinke zangvereeniging te Dirks- horn, niet. ongeveer 60 leden, is de vorige week door gebrek aan belangstelling opgeheven. De vereeniging stond onder leiding van den heer Jac. Hovenier. Naar aanleiding van het bericht van Zaterdag j.1., waarin vermeld het stelen van een vat bier op de kermis te Waarland, kan nog vermeld worden dat met. de kermis te Kalverdijk ook een vat pils is ver mist (groot 24 L.). Het vat is, alhoewel ledig. Zon dag j.I. bij den kastelein Stevens terug bezorgd. Van de daders geen spoor. Voorts is bij de gebr. Borst te Tuitjenhorn uit een schuur aldaar, in den nacht van Donderdag op Vrij dag j.1. 800 K.G. grauwe erwten vermist, welke in 16 zakken schoongemaakt klaar stonden; ook in deze wordt nog naar de dader(s) gezocht. WAARLAND. Brand! Maandagmorgen om ongeveer 6 uur is het woon huis van den heer H. Westerop, staande aan den Veluweweg alhier, tot den grond afgebrand. Alles werd een prooi der vlammen. Ondeugdelijke levensmiddelen De overheid zorgt er voor. dat de winkeliers slechts deugdelijke eetwaren kunnen verkoopen. doch hoe staat het ermee wan neer U ze gebruikt? Wanneer U muizen hebt kan in één nacht Uw voedsel vies en bedorven worden. Maakt nu direct een eind aan deze bron van schade en ergernis door Rodent te gebruiken op de voorgeschreven manier. De Heer A te K. ondervond in zijn schuur veel last van muizen, die hij met allerlei middelen trachtte te verdelgen. Ten slotte probeerde hij Rodent en na twee dagen schreef hij ons met slechts één doosje 113 muizen gedood te hebben. Koop nog heden een enkele doos 50 cl of een dubbele doos 90 ct. en morgen zult U van muis en rat bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. D43 TANGEND IJ K In de vergadering van de R.K. organisatie in den Rijkskieskring Den Helder, heeft de heer Duis van Zuidscharwoude er over geklaagd, dat minister Ver schuur zoo weinig rekening houdt met de land- en tuinbouworganisaties in Noordholland. Hij consta teerde, dat er zeer veel ontevredenheid in katholieke kringen heerscht. Op hetzelfde stramien borduurde de heer De Boer te Obdam, die echter oordeelde, dat blijkbaar de R.K. Kamerfractie geen reden tot onte vredenheid aanwezig achtte. Toch werd den aanwe zigen Kamerleden Van Hellenberg Hubar.r Van dei- Bilt en Groen verzocht rekening te willen houden met deze opmerkingen. Aangenomen is nog een moitie. waarin den R.K. Ka merfractie verzocht wordt, pogingen in het werk te stellen, om onbillijkheden bij dc invordering van de Grond- en Personeelc Belasting, welke geschapen worden, doordien bij het betalen van deze belasting geen rekening gehouden wordt met het inkomen of den vermogenstoestand van den belastingschuldige, onmogelijk te maken. Er wordt, ter toelichting dezer motie, gewezen op de onbillijkheid, dat bij de in vordering dezer belasting beslag gelegd wordt op vei- lingsgelden, melkgelden bij zuivelfabrieken, op nog te ontvangen huurpenningen, ofschoon de belasting schuldigen een negatief inkomen hebben. Nog is aangenomen een voorstel, om er bij de R.K. Staatspartij op aan te dringen, dat zij haar in vloed zal aanwenden, om de invaliditeits- en ouder domswet zoodanig gewijzigd te krijgen, dat alsnog gelegenheid wordt gegeven voor z.g.n. kleine baasjes, waaronder vele tuinders, toe te treden. Er werd bo vendien aan toegevoegd, dat dit onder gunstige voor waarden mogelijk zal moeten zijn. Het voorstel werd gemotiveerd door de meening, dat velen, die voorheen zelf voor hun ouden dag konden zorgen, dit thans niet meer kunnen, omdat door de crisis al hun be zittingen verloren zijn gegaan, en zij zoodoende op hun ouden dag totaal onverzorgd dreigen te worden. De heer Groen van Zuidscharwoude zeide, dat de bedoeling was, een bepaling in dc wet op te nemen, waardoor het mogelijk wordt, dat z.g.n. crisis-slacht offers tot de verzekering toetreden. Te Langendijk zal weer een bridgewedstrijd wor den gehouden. Ditmaal zal hij gehouden worden te Noordscharwoude. Het aantal bridgespelers neemt hier gestadig toe. Voor den aanleg van den weg door het Geest- mer Ambacht zullen in de gemeente Noordschar woude enkele huizen moeten worden opgeruimd. Er is er een bij, dat nog slechts enkele jaren geleden is gebouwd en tot een van de flinkste riantste wo ningen in de gemeente behoort. De arbeidersorganisaties konden geen genoegen nemen met de loonregeling zooals die door de zuur koolfabrikanten was vastgesteld, zooals we verleden week meldden. Men deelt ons thans mee, dat. er nu ©en regeling is getroffen, die door de modern georga- niseerden is aanvaard en die ook wel door de christe lijke en r.-k. arbeidersvereenigingen zal worden ge accepteerd. Tot nu toe is het met den aanleg van den weg door het Geestmerambacht. voor wat betreft het plaatsen van werkloozen bij die werkzaamheden, anders geloo- pen dan men oorspronkelijk had verwacht. Had men gemeend, dat zoo goed als alle werklooze arbeiders bij dat werk geplaatst hadden kunnen worden, uit het feit, dat den heelen zomer reeds autobussen vol werk loozen naar de Wieringermeer worden gebracht, blijkt wel het tegendeel. Uit verschillende gemeenten is er slechts het derde deel geplaatst van het aantal, waarop zij recht hebben. Dat dit een onverwachte onaangename en finantieel nadeelige tegenvaller is, is duidelijk, te meer, daar sommigen voor subsidie aan dien weg hun medewerking hadden verleend in het belang van de werkloosheidsbestrijding. EEN HOOP GEVEND BERICHT. Het laatste nummer van het Kweekersblad, orgaan van het Hollandsch Bloembollenkweekersgenootschap en van den Bond van Bloembollenveilingen schrijft: Afgaande op berichten, welke uit Amerika komen, schijnt zich daar een verandering te ontwikkelen, welke voor onze cultuur en handel hoopgevend is. Zooala men weet, moesten tot nog toe Narcissenbollen, welke on der „special pernut" naar Amerika gezonden werden, bij aankomst eerst „gekookt" worden. Die maatregel is door den Amerikaanschen Minister van Landbouw al opgeheven, zoodat uit Nederland afkomstige Narcis senbollen geen andere behandeling behoeven te onder gaan dan bij de verzending van den eenen Amerikaan schen staat naar den anderen geldig is. d.w.z. ze wor den alleen gecontroleerd op Narcissenvllegen en aaltjes Bovendien is er 15 Oct. a.s. een hearing in Washing- ton, waar voor ons zeer belangrijke vraagstukken aan de orde zullen worden gesteld, niet alleen ten opzichte van den invoer van Narcissenbollen, maar ook van Gladiolen, Irissen enz. Hoewel nog niet met zekerheid te zeggen le, in hoeverre of deze en andere bolgewassen straks onder zekere bepalingen weer ingevoerd mogen worden, ls het toch in deze donkere dagen verblijdend dat een zonnestraal poogt te dringen door de duisternis, verwekt door invoerrecht en invoerbelammeringen. We zijn overtuigd,, dat zij, die onze belangen te ver dedigen hebben, dit in dezen tijd met des te meer over tuiging zullen doen en dat zij geen tegenwerking van landgenooten zullen ondervinden. WARMENHUIZEN Centrale Vellingsvereeniging „Warmen- huizen en Omstreken." In de vergadering van het Centraal Bestuur waren afwezig de heeren D. Swart en G. J. Jonker, de laat ste wegens ongesteldheid. Ingekomen zijn diverse circulaires van den Regee- ringscommissaris. In één der circulaires wordt ge vraagd, of er ernstig bezwaar tegen bestaat, dat de doorgedraaide producten per 14 dagen worden be taald. Geantwoord zal worden, dat zeker bezwaar bestaat indien het doordraaien van eenige beteekenis wordt. Van den betaalmeester kan dan niet verlangd worden, dat deze het bedrag zoo lang voorschiet, terwijl een uitbetaling aan de. verkoopers na ont vangst tengevolge heeft, dat de verkoopers langer op het geld moeten wachten en de betaalmeester daar van meer werk hoeft. Een schrijven van dc vereeniging „Koophandel", waarbij wordt verzocht het extra-percentage voor on- derhanilschen verkoop dat na 1 Januari 5 bedraagt af te schaffen, zal worden behandeld nadat de aan gekondigde vergadering van „De Vierbond" is go houden. De Voorzitter deelt made. welke stappen zijn ge daan. om tot de tegenwoordige regeling voor de witte kool te komen. Het was reeds lang bekend, dat onder de In de Wie ringermeer tewerkgestelde arbeiders verschillende grieven bestonden. Deze omstandigheid heeft er toe geleid, dat B. en W, van Wieringen eenige maanden geleden in overleg met het bestuur van den Wierin- ger Bestuurdersbond een adres hebben verzonden aan den Minister van Sociale Zaken, waarin enkele bezwa ren naar voren Werden gebracht en op wijziging der regeling voor de tewerkstelling werd aangedongen- Hierop heeft Z. E. onder dagteekening van 12 Septem ber het volgende geantwoord: Het ligt voor de hand. dat ik het waardeer, dat Uw College voor de belangen der werkloozen opkomt. Ech ter dient U niet uit het oog te verliezen, dat de zeer slechte toestand van de Overheidsfinanciën tot de grootst mogelijke beperkingen noopt. Nieuwe toezeg gingen mogen slechts dan worden gedaan, wanneer zij ten eenenmale onvermijdelijk zijn. Dat nu in Uwe ge meente de omstandigheden zoodanig zijn, dat verrui ming van de bestaande voorwaarden bij de werkver- schaffing onvermijdelijk is, kan ik niet als juist erken nen. Dat de levensomstandigheden in Uwe gemeente nog op het peil staat van de periode toen de huidige werkloozen hooge loonen verdienden bij de Zuiderzee werken, moge juist zijn, het ligt echter mijns inziens niet op den weg van de Overheid om haar steunmaat regelen aan dit voor de tegenwoordige verhoudingen te hooge peil aan te passen. Het is U bekend, dat de arbeidsvoorwaarden voor de werkverschaffing in Uwe gemeente in feite reeds uitgaan boven die welke in het landbouwbedrijf thans het domineerende be drijf in Uwe gemeente gelden. Wat nu de verschillende punten betreft, welke Uw College naar voren brengt, diene het volgende. Ad. 1. (Verzoek om soepele toepassing der bepalin gen. betreffende de verplichte onderbreking der tfr werkstelling en den aftrk der gezinsinkomsten). Zeo- als Uw College bekend ls, wordt door de Inspectie elke aanvrage tot plaatsing op zich zelf beoordeeld. Aange zien U geen namen noemt, kunnen de door U aange duide gevallen niet beoordeeld worden. Wellicht wilt U mij nadere bijzonderheden doen toekomen. Wanneer U van oordeel zijt, dat in bepaalde gevallen de inspec tie geen juiste beslissing heeft genomen, kunt U steeds bij mij Uwe bezwaren indienen. Ad. 2. De bepaling dat bonafide kostgangers drie van de vijf weken bij de werkverschaffing mogen ar beiden geldt voor het geheele land. Ik geef U in over weging, daar mijns inziens eep kostgeld van f9 voor werkloozen in deze tijden te hoog is. deze personen gemeenschappelijk te huisvesten. Het moet dan moge lijk zijn. het kostgeld niet onbelangrijk lager te stellen- Art. 3. (Verzoek om in sommige gevallen gehuwde arbeiders beneden 23 jaar tot de werkverschaffing toe té laten). Ook hier betreft het een algemeene, voor het geheele land geldende regeling. Intusschen wordt onder oogen gezien, of deze regeling al dan niet wij ziging behoeft. Art. 4. Dit punt (eventueele wijziging dagloon Ziek tewet) zal nader worden bezien. U krijgt hierover nader bericht" Voor de tewerkgestelden is deze brief niet bepaald bemoedigend. Intusschen moge het voor hen een ge ruststelling zijn. dat de gemeentelijke autoriteiten voor hunne nooden een open oog toonen te bezitten en dat aan iedere klacht, mits gegrond en op behoorlijke wij- ze naar voren gebracht, aandacht zal worden besteed. Vervolgens wordt de registratie van de tuinbouw bedrijven besproken. Voor elk dorp zal voor het in vullen der biljetten zitting worden gehouden. Vast gesteld wordt wanneer dal zal plaats hebben en wie dan zitting zullen houden. Voorzitter geeft vervolgens een verslag van de laatste vergadering van den Vierbond betreffende de regeling van den aanvoer aan de veiling. Dit lokt een uitvoerige discussie uit. Voor levering op bestelling blijkt niemand iets te gevoelen. Ten slotte wordt besloten mede te gaan met de voor stellen tot het beperken van den aanvoer bij een overvoerde markt, door een gedeelte van de aanvoer ders tot den volgenden dag ie laten liggen, en tot af gifte van bonnen voor onderhandschen verkoop naar behoefte, wanneer de aanvoer te gering blijkt te zijn. Indien deze voorstellen ih de vergadering van den Vierbond worden aangenomen, zal nader moeten wor den overwogen of het extra-percentrage van 5 voor onderhandschen verkoop na 1 Januari gehand haafd kan blijven. Hierna sluiting. Gevonden. In deze gemeente is een paar weken geleden ge vonden een gouden halskettingtje met een zilveren ringetje. Inlichtingen zijn te bekomen bij de Ge- meente-Politie alhier. WIERINGEN TERAARDEBESTELLING N. KOORN. Onder zeer groote belangstelling had Maandagmiddag j.1. de teraardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer N. Koorn, in leven bestuurslid van de Middenstandsvereeniging „Wieringen", op de alge meene begraafplaats te Hippolytushoef. Naast de vele familieleden en verwanten merkten we o.a. op Ds. J. v. Beek. Ds. Meihuizen, den edelacht baren heer L. C. Kolff, burgemeester van Wieringen; den heer van Duin, gemeentesecretaris, den heer P. Kaan Cz., wethouder, notaris v. d. SpeekObreen, den heer C. J. Bosker, voorzitter der middenstandsvereen. „Wieringen", den heer Leguit uit Schagen, voorzitter van den bond van Bakkerspatroons, en vele collega's van den overledene. Een drietal kransen dekten de baar. Aan den groeve werd het woord gevoerd door den heer C. J. Bosker namens de middenstandsvereeniging cn den heer Leguit, namens den bond van bakkerspa troons. Ongenood© gasten. Gisternacht hebben ongenoode gasten een bezoek ge bracht aan het woon- en winkelhuis van Mej. de wed. L. aan den Hoelm alhier. De bewoonster v:- afwezig en van deze gelegenheid hebben de heeren gebruik ge maakt. Door het openschuiven van het v. iS-Traam brachten zij eerst een bezoek aan den winkel n ver volgens aan de woonkamer. Om niet in hun weik ge stoord te worden hadden ze vooraf de blinden dicht gedaan. Door het gestommel echter begon de waakhond van de buren die het overige gedeelte van het huis be wonen, heftig aan te slaan en hierop gin^de buurman eens kijken wat er gaande was. De daders die zich in hun werk gestoord zagen, kozen hierop ijlings het ha zenpad zonder dat zij herkend konden worden. Voor zoover kon worden nagegaan is niets vermist. Bij de politie is een en ander in onderzoek. Nieuwbouw. Aan gebr. Hegeman alhier is onderhands den bouw opgedragen voor een woonhuis met schuur aan den Akkerweg te Oosterland, voor rekening van den heer Jn. Takes Nzn. Opening afsluitdijk. Naar verluidt zou tijdens de openingsplechtigheid van den afsluitdijk op 25 September a.s. het geheele ver keer vanaf 14 tot 17 uur over den afsluitdijk wc/den stilgelegd. Wegenaanleg Wieringermeer De wegenaanleg in den Wieringermeerpolder vordert gestadig. Thans zp.l in de eerste helft van October we derom een gedeelte worden aanbesteed, bekend onder Rijksweg No. 7. WieringermeerDen Oever. De raming voor dit werk bedraagt f 145.00D.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6