De Langendijker Groentenveilingen. UiT DE OMGEVING WINKEL Floralia- en Huisvlijttentoonstelling. Het marktgebouw der fruit- en groentenvereeniging is herschapen in een tentoonstellingslokaal, waar naast bloemen en planten een rijke verzameling handwerken is uitgestald en niet minder bezienswaardige collectie houtsnijwerk, zaagwerk, knutselwerk, pitriet- en raf- fiawerk enz. Het toekennen van bekroningen was dan ook een niet gemakkelijke taak. De Floraliastekken hadden we wel mooier gezien en de inzendingen talrijker, doch hier waren ook blijken van goede verzorging, al was de een in het opkweeken ook gelukkiger geweest dan de ander. De prijzen werden behaald als volgt: Floraliastekken-collectie: le prijs L. Keezer. N. N:e- dorp; 2e prijs J. Koomen Cz.. 3e prijs S. Druif. Stekken: Geraniums: le prijs C. Koomen Jz., 2e prijs Mevr. H. KeetmanSchoorl. Fuchsia: le prijs: J. Oost woud, Wijdenes; 2e prijs A. Delien. Primula: le prijs mevr. A. KampPluister; 2e prijs Mevr. T. Tijsen— Vlugter. Asoaragus plumosis: le pr. A. Kamp. 2e pr. C. Amels. Soes: le prijs C. Beers Gz., 2e prijs Mevr. de wed. L. Reinierse. Inzendingen ter opluistering: Plant: le prijs J. Oostwoud, Wijdenes. Plant op stan daard: le prijs Mevr. H. KeetmanSchoorl; 2e prijs P. de Graaf. Bouquetwerk: le prijs H. Band. 2e prijs J. Koomen Cz. Bloemstuk: le prijs Mevr. T. Laande Haas. Eerv. verm. Mej. T. Bijhouwer. Grootste collec tie: le prijs W. Buis. Cactus-collectie. Eerv. verm. H. Band. Vaste planten: Eerv. verm. Mevr. de wed. J. Groet. Collectie voor den handel: eerv. verm. J. Bijhouwer, en P. Zwagerman. Floraliastekken schoolkinderen. Collectie: le prijs Lientje Bakker, 2e prijs Simon Halbersma, 3e prijs Nic. Vries. Stekken. Begonia: le prijs Piet van Ham, 2e pr. Truus Vries. Vetplant: le prijs Gré Wilken, 2e prijs Annie Hordijk. Ster van Bethlehem; 1ste prijs Gu Hilverda, 2e prijs Dieuwertje Groet. HUISVLIJT. Commissie van beoordeeling de heeren G. Kooiman en C. F. Meijer, beiden te Bergen. Houtsnijwerk: le prijs D. Appel, 2e prijs K. Kistema- kcr: eerv verm. mej. Weinreich, Schagen. Zaagwerk: lste prjjs P. Dekker Dz., 2e prijs A. Sannes, St. Maar tensbrug; eerv. verm. M. J. Schagen, N. Niedorp. Knutselarbeid: le prijs D. Appel 2e prijs A. Wagen, eerv. verm. Nico Wijn. Teekenwerk: le prijs mej. M. Porte, Alkmaar, 2e prijs M. J. Strjjbis, Harenkarspel, eerv. verm. W. Leegwater, Heerhugowaard. Schilderwerk: le prijs: M. J. Wolthuis, eerv. verm. F. van der Molen, Dirkshorn. Kinderen. Zaagwerk: le prijs Beilies de Bruijn, 2e pr. Syfert Laan. Kinderen knutselarbeid: le prijs P. Buia met een zweefmolen en bijzondere eervolle vermelding voor een woonwagen. Teekenwerk kinderen: 2e prijs T. van Essen. Handwerken. Commissie van beoordeeling: Mevr. S. M. ZeemanEriks te Alkmaar en Mevr. F. PorteWit te Heerhugowaard. Spreien: le prijs Mevr. G. ZijpWaiboer, Oostwoud; 2e prijs Mevr. N. BreebaartKaan; 3e prijs Mevr. G. HoninghAmels. Borduurwerk: le prijs Mevr. T. Vissen—Kossen, Hoog woud; 2e prijs Mej. M. Korver. Oudesluis. Kantklos- werk: le prijs Mej. M. Kansen, Noordscharwoude. 2e prijs Mevr. E. BrugmanGrootes, 3e prijs Mej. Leguit, Schagen. Haakwerk: le prijs Mevr. G. VethmanBruin, 2e prijs Mej. M. Helder, Aartswoud. Filetwerk: le prijs M. BuisGrin; 2e prijs Mevr. RensSmit, Groenveld; Kantbreiwerk: le prijs Mej. M. Korver, Oudesluis; Trivolité: le prijs Mej. C. Helder, Aartswoud. Kus sens: lste prijs Mevr. T. v. Leersumv. Gullk. Kruis steek (wol): le prijs Mej. Leguit, Schagen, 2e prijs Mej. N. Asjes, Oudesluis. Kruissteek (linnen): le prijs Mej. L. Helder. Aartswoud, 2e prijs Mevr. G. NobelAppel. Raffia: le prijs Mej. G. Klaver Jd., 2e prijs Mevr. I. BroekensLandsbeeger. Smirna: le prijs: Mevr. v. d. Woudede Leeuw. Schagen. Nuttige handwerken (breien): le prijs Mej. M. Butter Gd.. 2e prijs Mej. W. van Loenen. Zuidscharwoude. Naaiwerk: le prijs Mej. A. Rens. Groenveld. Knut selwerk: le prijs Mevr. A. HofmanBezemer, 2e prijs mevr. J. DekkerPloeger. Eervolle verm.: een collectie handwerken van de U.L.O.-school-leerlingen te Winkel. De Zondag stond in het teeken van prachtig zomer weer en al in den loop van den voormiddag begon er een zekere drukte, die deed denken aan een komenden kermisdag. Tegen 2 uur begon het te komen, dan toch zou de optocht worden opgesteld bij de kerk en groote ver rassingen stonden ons daar te wachten, want de optocht waarvan slechts weinig deelname bekend was, groeide aan tot een stoet, waaraan door tal van wagen® en groepen, groot en klein, werd deelgenomen. Voorafgegaan door Winkel's Harmonie, daarachter de rijvereeniging „Rossinant", volgden de kinderen, een 140-tal, dat deelnam aan de balonnenwedstrijd en dan de wagens en groepen, het geheel vormende een kleurige menigte, die begunstigd door het mooie zo merweer, alles en dan ook alles op de been bracht. Zoo trok men door de gemeente en bij het tentoon stellingsgebouw werd de stoet ontbonden en tal van bezoekers werden opgevangen in het tentoonstellings lokaal, terwijl een ander deel, en voornamelijk de jeugd, vermaak zocht in de balzaal. De jury voor den optocht, bestond uit de dames Mevrouw Breebaartvan der Horst uit Callantsoog, Mevrouw A. de Veer—Schenk uit Winkel en de heeren Mr. D. Breebaart uit Callantsoog, Joh. de Veer uit Schagen en G. Nobel uit Winkel. De bekroningen werden toegekend als volgt: Groep I. Wagens: le prijs Sprookjesland, kinderen Vries. Kaan en de Bruijn; 2e prija Hulde aan Floralia, van Sparta; 3e prijs Kampeertent, dames Bakker en Louw; eervolle vermelding De kaartclub Schoppentroef, Groep II. Groepen: le prijs Moderne banketbakkerij, L. Zander; 2e prijs Kabouters in bloemenmanden, kin deren N. Peetoom; 3e prijs Bruidspaar, kinderen Kooij en Bogaardt. Groep Hl. Enkelingen: le prijs IJscowagentje, A. Kooij; 2e prijs Fantasiewagentje, E. Kasten; 3e prijs Versierd wagentje, J- Koomen Cz. Tijdens den optocht verlieten de kinderen met de ballonnetjes den stoet, om op een aangrenzend wei land, de ballonnen op te laten. Enkelen waren onder weg reeds aan de kleine kinderhanden ontglipt, doch nog ruim honderd stuks gingen onder luid gejuich de hoogte in en teekenden zich nog tot op verren afstand af tegen de mooie blauwe lucht. Aan elke ballon is een kaart bevestigd, houdende verzoek aan den vin der om deze op. te sturen. Voor den grootsten afstand worden prijzen toegekend. Des avonds langs den weg trok de verlichting van het Raadhuis en den kerktoren veel belangstelling en het was een fantastisch gezicht in de duisternis, deze twee gebouwen, in een zee van licht te zien, die zich ver aan de lucht afteekende. In een der avonden aan de tentoonstelling vooraf gaande, was bij de proefinstallatie een fotowedstrijd uitgeschreven, waaraan door vele personen was deel genomen en waarvan 23 foto's zijn ingezonden en be kroond werden als volgt: Groep I. Amateurswerk, ook de ontwikkeling: le prijs D. Otsen. Groep II. Amateurswerk. doch vakkundige ontwik keling: le prijs A. J. Porte; 2e prijs F. Becker. Voor opname van den kerktoren konden geen bekro ningen worden toegekend. Het bezoek der tentoonstelling loopt af en aan en als het uur van sluiten daar is. dan is men nog niet uitgekeken en nog gaan de verschillende attracties, waarmede druiven te winnen zijn en als gevolg waar van het eene kistje na het andere verdwijnt. Maar dan komt het groote moment, de uitreiking van de prijzen en dat is het slot. Verheugden en teleurg&- stelden, zooals bij alle tentoonstellingen en wedstrijden, doch het is niet de laatste kans, degene die nu werden teleurgesteld, een volgende keer beter. Nog eenmaal een oogenblik aandacht, als de Voor zitter dank brengt aan allen, die tot deze geslaagde tentoonstelling hebben medegewerkt, allen die het hunne er toe hebben bijgedragen tot het geven van een fleurig, feestelijk karakter aan deze tentoonstelling «n alles wat daaraan verbonden, is geweest en dan is het einde en worden de deuren gesloten, waarna de balzaal nog eenigen tijd de bezoekers vasthoudt. Floralia heeft zijn tentoonstelling gehouden en met succes, aangezien, niettegenstaande de vele feestelijk heden in de naaste omgeving, de tentoonstelling door omstreeks 1100 menscben is bezocht. Maakten we er reeds melding van, dat het getal in zendingen voor Floralia gering was, we" zouden daar aan willen toevoegen, den wensch, om toch mede te werken, dat de Floraliatentoonstelling hoofdzaak kan blijven en de nevententoonstellingen, hoe mooi en goed verzorgd ook, wel noodzakelijk zijn doch geen hoofd zaak moeten worden. HEERHUnOWAARD Huisvlijttentoonstelling. Zaterdagavond werd door den heer Hartog, voor zitter der Huisvlijttentoonstelling alhier, de 4e ten toonstelling dezer vereeniging geopend in lokaal Westcr. Voorzitter memoreerde in zijn woord van opening B. cn W.. die, daar waar mogelijk medewerking had den verleend, om de kosten voor het houden der ten toonstelling tot een minimum te beperken en hun toestemming hadden gegeven tot het houden eener verloting. Eenige woorden van waardeering meende hij tevens te moeten wijden aan het werk der nieu we secretaresse, mevr. Zwartevcen-Stoutjesdijk. Den aanwezigen deelde hij mede, dat zij dit jaar zouden missen het steeds op de vorige tentoonstel lingen aanwezige draaiende rad, dat wel zeer gun stige resultaten voor de kas der vereeniging had af geworpen, doch door de ecnigszins straperlo-achtigc manier, waarop dit gebeurde tevens het misnoegen van velen had opgewekt. Hij hoopte, dat de in piaats hiervan gekomen theetuin, geinstalleerd door de firma Holsmuller te Alkmaar, welke de thee cn koffie gratis had be schikbaar gesteld, een genoeglijk zitje zou bieden. Een woord van dank hiervoor aan de dames v. d. Busse-Kccman en Biersteker-Ros, welke dit alles hadden voor elkaar gebracht. Meerdere jongedames hadden zich beschikbaar gesteld voor de bediening. Door het aanschaffen van eigen tafels, hetwelk te vens een bezuiniging was gebleken, had bovendien het aanzien der tentoonstelling veel gewonnen. Met nog de mededeeling dat door het strijkje van den heer De Geus en het mannenkwartet van den heer Hoogland belanglooze medewerking was toege zegd, sloot spr. met een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt om het geheel te doen sla gen, zoowel inzenders als jury, bestaande uit de da mes Mevr. van Huijser Reenen-Blom te Stompetoren, mej. L. Piet, Alkmaar, en de heeren D. Dirkmaat te Noordscharwoude en M. M. Brumsen te Alkmaar en wenschte allen prettige dagen toe. Wat het verloop der tentoonstelling aangaat, kan nog worden medegedeeld, dat alles een zeer pretti- gen indruk maakte. De nieuwe tafels bleken een aanwinst. De inzendingen waren niet zoo talrijk als vorige jaren, doch veel getuigde van innige toewij ding om met de bestaande hulpmiddelen het beste tot stand te brengen. Toen dan ook Zondagavond onder een toepasselijk woord de prijzen werden uitgereikt, kon het bestuur met genoegen op deze dagen terugzien en de vele trouwe inzenders een tot weersziens toeroepen. Groep I. Schoolkinderen van 610 jaar: Fraaie handwerken: le prijs Marietje Kuilboer. Nuttige handwerken: 2e prijs Marietje W'ester. Figuurzagen en houtsnijden: le prijs Cor Glas, 2e prijs Arie Schouten; eerv. verm. Henk Kooij. Groep II. Schoolkinderen 1114 jaar: Fr. Handwerken: le prijs Christientje Hartog; 2e prijs Aafje Scheltus. Nuttige Handwerken: le prijs Guus Stekelbos. Teekenen en schilderen: le prijs Ina Bierhaalder. Houtsnijden: 2e prijs Piet Kuilboer. Figuurzagen: le prijs Corns Kooij: 2e prijs Nic. Zuurbier; 3e prijs Piet Kreb; eerv. verm. Fred. v. d. Mculen. Rumor in casu in tuinderskrin gen. - Saneeringsplan bloembollen. Aardappelencentrales beant woorden niet aan hun doel, zijn een strop voor de betrokkenen. - De loslating van de limiet van 5 millioen steun schijnt onwaar. - Aardappels, geringe aanvoer, lage prijzen. - Roode en gele kool wei nig verandering. - Prijzen witte kool bevredigend. - Lustelooze stemming voor uien. Bevredigen de bloemkoolprijzen. - Idem worte len. - Verminderde aanvoer van boonen. - Bieten laag. - Druiven vrij goedkoop. - Tomaten zoo goed als onverkoopbaar. Er is weer rumor in casu. of anders gezegd, de tuinbouwers zijn weer bijzonder slecht te spreken en uiten dit op een voor de regeering duidelijk ver staanbare wijze. Het is dan ook niet te ontkennen, dat de regeering, in de maatregelen, welke zij neemt om de tuinbouwers te helpen, bijzonder vreemd te werk gaat, en het behoort alzoo niet te verwonde ren, dat de tuinbouwers den spot beginnen te drij ven met de deskundigheid van den minister en zijn commissarissen. De eerste de beste bouwer zou het heter afschieten, liet bloembollensanecringsplan is voor vele Langcndijker tuinder-bioembollentelers een steen des aanstoots geweest, een „geneesmiddel dat zijn dood verhaastte. Verschillende kleine bedrijf jes zullen, wordt aan de voorschriften van dat „ge- zondmakingsplan" voldaan, ten doode zijn opge schreven. De Nederlandschc Aardaprelen Centrale maakt het nog erger: de instelling ervan heeft ten doel, de ver bouwers van consumptie-aardappels een redelijken prijs te doen ontvangen, die dan door den consument zou worden betaald, doch de practijk ervan leert, dat alleen het laatste het geval is en de tuinder nog minder ontvangt dan zonder die Centrale. Op die wijze is het toch begrijpelijk dat de in nood verkee- rende tuinbouwers tureluursch worden. Daar komt nog wat bij. De tuinder heeft een gruwelijken hekel aan alles, wat hem in zijn bedrijf belemmert. Hij is Knutselarbeid: le prijs Nan Beers; 2e prijs Trien Bommezij: 3e prijs Ina Bierhaalder. Groep III. (personen 1518 jaar): Fraaie handwerken: le prijs Annie Bas Cd.; 2e prijs G. Bommezij. Nuttige handwerken: le prijs T. Beers; 2e prijs M. Borst. Kantklossen: le prijs G. Bommezij. Handteekenon: Eerv. vermelding Len Kamp. Kunstschilderen: le prijs Annie Kostelijk. Figuurzagen: le prijs P. Overtoom (m. lof). Houtsnijden: 2e prijs Annie Kostelijk; 2e prijs Jb. van Slooten. Amateursfotografie: 2e prijs G. Bommezij. Groep IV. (Ouderen): Fraaie handwerken: le prijs mej. A. Scholten; 2e prijs mej. G. Bas; 3e prijs mej. A. Schouw; 4e prijs mevr. Hartog-Flens; 5e prijs mevr. Reijne-v. Slooten. 6e prijs mevr. v. Laar-Kuiper. Nuttige handwerken: le prijs mej. Kuilboer; 2e prijs mej. M. v. Slooten; 3e prijs mej. S. Kuilboer; 4e prijs mevr. Zwarteveen-Stoutjesdijk. Handteckenen: le prijs K. Bierhaalder; 2c prijs G. Does. Kunstschilderen: 3e prijs M. Hoogland; eerv. verm. mevr. Porte-Wit. Figuurzagen: le prijs C. Botman; 2e prijs mej. A. Schouw. Houtsnijden: lc prijs A. Kwantes t'm. lof). Fotografie: 2e prijs D Toepoel. Kunstarbeid: le prijs Jb. Borst. Onder een auto. Terwijl Zaterdagavond de heer de J.. wonende al hier, zich met zijn luxe-auto, komende uit de richting Middenweg, in den Basserweg bevond, stak plots vlak voor hem een jongetje den weg over. Het knaap je, de tienjarige J. Vriend uit Andijk, die hier bij familie logeerde en eveneens uit de richting Midden weg kwam, zag n.1. aan de andere zijde van den weg zijn moeder naderen cn wilde op haar toesnellen. Ge volg was dat liet door de auto op zij werd geslin gerd en ernstig verwond werd aan hoofd en been. De onmiddellijk aanwezige geneesheer constateerde een hoofdwond en een ernstige heenbreuk. Door een auto van de garage De Groot volgde overbrenging naar het ziekenhuis te Hoorn. Naar men ons mededeelde gaat dc bestuurder in deze geheel vrij uit. ANNA PA Tt T. 0 W N A Middenstand en Floralia. Zooals we reeds in een kort voorberichtje aankon digden, werd Zaterdag en Zondag de jaarlijksche door Sportlust georganiseerde middenstandstentoon stelling gehouden, waarbij een zeer groote plaats was ingeruimd aan een Floraliatentoonstelling. Van onze vele middenstanders waren slechts een paar tegen woordig. De heer P. Smit had een aardigen stand, die ons er aan herinnerde dat het mooie weer, waarmee wij volop gezegend worden, niet altijd zal duren. Kachels, haardpn en haardkachels, we hebben ze nu gelukkig nog niet noodig, maar weldra zullen we er niet meer buiten kunnen. Dat de heer Smit tevreden was over deze paar tentoonstellingsdagen, is dunkt ons het beste bewijs, dat hij een aantrekkelijke col lectie exposeerde. De heer A. Dekker had een stand met huishoudelijke artikelen en speelgoed en trok met dit laatste natuurlijk veel belangstelling van de jeugd. De heer H. van Twuiver (wist u dat onze be ambte van den reinigingsdienst zoo n teekenaar en schilder was?) greep deze gelegenheid aan en stelde eenig teeken- en schilderwerk en een stuk huisvlijt van hem ten toon. De fleurige stand van den heer W. C. Corneltssen met bloemen en planten in groote en mooie verscheidenheid, vormde een overgang naar de Floraliatentoonstelling. Deze was in drie groepen verdeeld. Daar waren de nu groote cn in bloei geko men planten, die als kleine plantjes aan schoolkin deren waren verstrekt.; ook die, welke in handen wa ren gegeven van ouderen en tenslotte de vrije inzen dingen. Het geheel maakte een prettigen indruk, maar ook vele planten afzonderlijk waren een lust voor het oog door den mooien vorm van groei of door de mooie bloemen; anderen weer trokken aandacht door hun grilligheid. De dames-juryleden, mevr. Ba ken, mevr. 't Hart en mevr. Vorstman, Jiadden een heelen morgen werk gehad om de prijswinnaars aan te wijzen. We kunnen het ons voorstellen; wat moet er al niet geschift cn overwogen worden, eer men uit zoovele gelijksoortige planten er een paar als de mooiste heeft kunnen aanwijzen. Het bezoek was goed te noemen. Zaterdagsmiddags echter nuchter genoeg om te beseffen, dat het noodig kan zijn, ter wille van een goed doel, voorschriften uit te vaardigen. Bij de verschillende voorschriften voor het vervoer van aardappelen zijn echter zulke draconische bepaling, dat ze zeer gemakkelijk, on bewust, worden overtreden. Als die bepalingen, die moesten dienen als steun, dan nog het tegendeel be werken, dan zal men den tuinder niet van onver schilligheid betichten, als hij die heele instelling naar de maan wenscht. Nog erger wordt het, als hij den niet ongemotiveerden indruk krijgt, dat er boven dien nog wat met hem gesold wordt, dat, ze hem maar wat wijsmaken. We bedoelen hier, dat die raeedee- ling van rector Kok, op den bedevaartsdag te Heiloo, nl. dat Minister Verschuur had te kennen gegeven, dat aan de beruchte limiet van f5.000.000 niet zou worden vastgehouden, op geen feitelijk^n grondslag berust. Als men hierbij in oogenschouw neemt de omstandigheden, waaronder en de plaats, waar deze mededeeling geschiedde, dan begint het er toch wel wat op te lijken, dat er met de behartiging der tuin- dersbelangen toch bijzonder vreemd wordt omge sprongen. En dan kan men het verstaan, als er stemmen opgaan, die eenvoudig het zaakje er bij willen neergooien en de veilingen stop zetten. Dit ook dit weinig kans op succes zou opleveren, voelt men onmiddellijk, als men let op de zoo noodige so lidariteit die, evenals bij de arbeiders, ontbreekt, ge scheiden als ze zijn naar politieke en geloofsovertui ging. Met dit al mogen de tuinbouwers er zich op voorbereiden, dat voor het volgend jaar de teeltbe perking zal worden ingevoerd, wat door Minister Verschuur op een vergadering te Breda duidelijk is te kennen gegeven. De aanvoer van aardappels week weinig af van die der vorige week. Enkele partijen Schotsche muizen bleken weer onverkoopbaar en voor zoover ze ver kocht werden, brachten ze f 1.56—f 1.90 op. Het zijn in het bijzonder do grove, dft moeilijk voor f 1.50 ver kocht kunnen worden. Eigenheimers brachten van f2 tot f2.30 op, zoodat door den aanvoerder f 1.50 tot f 1.80 werd ontvangen, daar 25 van den minimum prijs van f2 wordt ingehouden. Ongeveer dezelfde prijs werd voor blauwe Eigenheimers betaald; van deze soort brachten enkele partijen, die in quailiteit uitblonken, f2.70 en ook f2.80 op. Voor blau we, die tol de hoogste rubriek behooren, werd de mi nimum-prijs van f3 besteed, zoodat de bouwer f2.25 uitbetaald krijgt. Roode kool werd in kleinere hoeveelheid aange voerd dan de vorige week. Het kwam helaas weer voor, dat sommige partijtjes niet konden worden ver kocht. Is de kool lichter dan 5 pond. dan betaalt de regeering fl uit; voor zwaardere wordt door de re maakten verscheidene kinderen gebruik van 'n gratis entrée om hun eigen inzendingen cn die van hun concurrenten te zien. Er waren er ook, die dit jaar niet mee gedaan hadden, maar toch wel graag een kijkje namen om te zien of 't ook niet iets voor hen zou zijn, als het volgende jaar het bestuur van Sport lust mocht besluiten de zaak op grooter schaal te her halen. Nu, gezien de blangstelling van het publiek op beide dagen, kunnen we er wel op rekenen, dat we deze Floraliatentoonstelling als een begin van een serie jaarlijks terugkeerende en uitgebreidere ten toonstellingen mogen beschouwen. Ooit de vermake lijkheden, sjoelbak, vroolijke keuken enz. hadden flinken aftrek. Hieronder laten we de uitspraak der jury volgen: Inzending kinderen. Begonia's: le prijs Annie v. d. Goes; 2. Guurtje Slikker; 3. Piet Muntjewerf; eerv. verm. C. Alkemade, Cor Sieuwers. Geraniums: 1. P. Smit; 2. J. Kiers; 3. J. Kamst; eerv. verm. Wim de Smit; Cor Siewers. Coleus: 1. D. Willig; 2. C Siewers; 3. S. Hoogmoed; eerv. verm. J. Kiers; D. Dekker. Inzending ouderen. Begonia's: 1. Mevr. Van der Horst Stammes; 2. mevr. De Beurs; 3. mevr. Van der Waal-De Graaf; eerv. verm. D. de Lange. Coleüs: 1. H. Paardekooper; 2. A. Langereis; 3. mevr. De Beurs; eerv. verm. Bella Vorstman; mevr. A. Kos. Fuchsia's: 1. Mevr. v. d. Horst-Stammes; 2. D. de Lange; 3. mevr. A. Langereis; eerv. verm. mevr. v. d. Waal-De Graaf; mevr. A. Harder, mevr. Dc Beurs. Vrije inzendingen. Bloeiende planten: 1. Mevr. v. <1 Waal-De Graaf; 2. B. Vofrstman; 3. mevr. Harder; eerv. vprrn. mevr. Langereis: S. Lips. Niet bloeiende planten: 1. Mevr. J. Geerligs-Gutker; 2. mevr. de wed. J. Volder; 3. mevr. Koorn; eerv. verm. S. Lips; A. van Rijn: mevr. J. Geerligs-Gutker. Cactussen: 1. Mej. J. v. d. Goes; 2. mevr. Klomp; 3. Bella Vorstman; eerv. verm. Daan Kaan. Gevulde mand: Eerv. verm. Alie Stammes. Z IJ P E PETTEN. Eerste steenlegging van de Jeugdherberg. Zaterdagmiddag vond te Petten de feestelijke eerste steenlegging plaats van de Pettener Jeugdherberg. Namens het stichtingsbestuur heette de heer II. S. Eriks de genoodigden welkom, in het hijzonder den voorzitter van de N'ederlandsehe Jeugdherberg-Cen trale, Dr. C. P. Gunning. Spr. herinnerde er aan. hoe ondanks dc gebrekkige outillage van het oude ge bouwtje, de trek naar de Zevensprong gestadig toe nam; dit jaar vonden reeds ongeveer 2000 overnach tingen plaats. De behoefte aan een ruimere inrich ting groeide met den dag, en 't was in het bijzonder door het onverpoosde werken van den heer H. Wiese, dat na een langdurige voorbereiding tot de aanbe steding eerst en nu tot de eerste steenlegging kon worden overgegaan, waartoe het bestuur Dr. C. P. Gunning uit Amsterdam bereid had gevonden. Dr. C. P. Gunning, het woord verkrijgend, memo reerde, dat eigenlijk te Petten de eerste jeugdherberg in den lande was gevestigd. Vele gebreken mochten aan dit gebouwtje kleven, maar dank zij de liefde rijke toewijding der herbergouders stond het bij vele trekkers in hoog aanzien. Wij van de Centrale hel>- ben met stille bewondering het voorbereidende werk aangezien. Op de uitnoodiging voor dezen dag von den wij gedrukt een troffel en een steen. Dit is ons een symbool. Wij willen bouwen op ons geloof in de mensohheid, wij willen houwen een huls, waar liefde, vertrouwen en eenheid heerscht. In de onmiddellijke nabijheid ligt de oude jeugdherberg, als een brok traditie, historie: laten wij de geest uit de oude als een tastbare werkelijkheid overdragen naar de nieu we. Wit bieden U voor dit gebouw aan 'n luidklok en zullen daarin doen gieten de spreuk: Ik dien. Dienen klaar te staan immers is de taak van de jeugdherber gen. was ook steeds het devies van de herberg-ouders, warme dankbaarheid herdenken. Na deze woorden bevestigde spreker do herinne ringssteen. De heer Eriks deelde mee. dat het bestuur het op hoogen prijs had gesteld, dat de heer Gunning deze eenvoudige plechtigheid had willen verrichten, zegde hem hiervoor harelijk dank. evenals allen die op eenigerlei wijze blijven van belangstelling hadden gegeven. Tot besluit werd voor.de genoodigden in de oude Jeugdherberg thee geserveerd. geering geen toeslag gegeven. Van de eerste werd nog een deel overgedaan aan hen. die ze als veevoer kun nen gebruiken. Het meeste werd echter verkocht Het moiste goed van 34 pond was op het laatst der week iets grager, zoodat toen van f 1.80f2.50 werd gemaakt. In het begin liep de maximum-prijs niet hooger dan f 1.80. De minder gezochte partijen brachten van f 1 tot f 1.50 op. Zeer kleine kool draaide vaak ook door. De stemming voor gele kool was nog minder opge wekt dan verleden week. Een enkel mooi partijtje bracht het tot 12. Verreweg het meests werd ver kocht voor fl tot f 1.50 en daarvan weer een belang rijk deel voor f 1. Sommige partijen draaiden door. De aanvoer week weinig af van de vorigo week. Met de vroege witte kool, waarvan de aanvoer weer een 70 spoorwagens beliep, ging het vrijwel naar wensch. De mooiste werden verkocht voor f 1.50 f2 en slechts zelden kwam er een noteering voor van f 1.25, den vastgestelden minimumprijs, die voor deze kool, voor den inmaak van zuurkool bestemd, is gesteld. Nu de zuurkoolfabrieken weer op volle kracht beginnen te werken, kan er van deze kool heel wat geplaatst worden. De meeste bloemkool werd aangevoerd aan de Broeker veiling. De prijzen waren niet slecht: voor de grootste van de eerste qualiteit werd van f9 tot f 12 besteed: kleinere brachten f6 a f8 op. De beste van de tweede soort golden f 1.80—f3; de andere 75 cent of iets meer. Voor de nog spaarzaam aangevoerde Deensche witte kool werd f 1.60 betaald. Lusteloos was de stemming voor uien, ofschoon er op het laatst der week voor nep wel eenige ver betering intrad. De mooiste partijen gele uien brach ten ongeveer f2 op, minder mooie f 1.50f 1.90. Voor drielingen werd in maximum f 1,30 betaald, veel bracht echter niet meer dan ongeveer f 1 op. Nep, die in de eerste helft der week voor gemiddeld f2.20 verkocht werd, werd later verhandeld voor ruim f3. Voor grove uien werd van f2 tot f2.30 besteed. De aanvoer van slaboonen begint aanmerkelijk te verminderen. Mooie dunne boontjes konden nog een redelijken prijs opbrengen van f6.50 a f8. Dikkere brachten f2.80 a f3.60 op. Bij afwijkende kwaliteit werd als laagste prijs f2 betaald. Mooie zachte snij- boonen werden voor f-l f5.60 verhandeld; afwij kende brachten f 2 of iets meer op. Voor een deel konden bieten slechts den minimum prijs van 60 cent bedingen. Voor mooie is nog f 1.60 f2.20 betaald. De prijs van losse peen is vrij goed. Op het laatst der week werd zelfs nog tot f 3.20 betaald. De meeste gingen echter weg voor f 2.20f2.80, terwijl voor kleine 80 cent tot f 1.20 werd besteed. Druiven zijn vrij goedkoop: voor Alicante werd f24f31.60 besteed, voor Frankenthalers f25f33.20. Met de tomaten liep het allertreurigst. Op het laatst der week was zoo goed als alles onverkoop baar. Voor B werd f2.20—f2.90 besteed; overigens moesten ze voor den minimumprijs van f 2 worden afgestaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8