VROUW, W/X\ODL SCHAGER COURANT ONS KIND IS JARIG. HOE BEREIDT MEN KRUIDENTHEE? VERZORG DE OOGEN. Nieuwe hoedjes voor den herfst. Zijn de keel-amandelen overbodig? Mooie en goed onderhouden voeten. WAT WE WEL EN NIET ZULLEN DOEN. Hoe de kleinen blij te maken. door TINE BREEBAART. Al dagen van tevoren zullen de kinderen over hun verjaardag spreken en hoort men hen vragen: „Mag Marietje komen, en Piet en Hans en...?" De lijst wordt veelal zeer lang en telkens varieeren de namen met de meer of minder goede gezindheid, die zij voor hun jeugdige kameraadjes gevoelen. Het verstandigste is echter, dat wij niet reeds lang van te voren onze toestemming verleenen, dooh dit uitstellen tot een week voor den feestdag. Een groot aantal kinderen tegelijk vragen is niet aan te bevelen, vooral niet als men klein behuisd is en de verjaardag in den win ter valt. 's Zomers kan men, indien men een tuin heeft, de kinderen allerlei spelletjes bui ten laten doén. Verder geeft de verjaardag zelf altijd een meer of mindere groote aanloop van familie of kennissen, zoodat het kinderfeest nooit op dezen dag gehouden moet worden. De huisvrouw heeft het dan te druk met haar bezoek om genoeg aandacht aan de kleine gasten te besteden en, nietwaar, zij zel ve geeft bij kleine huiselijke feesten, toch gaarne zelf leiding. De gewoonte, die thans veelal heerscht, dat kinderen ter viering van hun verjaardag me de naar een bioscoop worden genomen met hun vriendjes is wellicht gemakkelijk, doch ons inziens niet het meest aan te bevelen. Vele ouders hebben er, terecht, bezwaar te gen, dat hun schoolgaande kinderen bioscoo- pen e.d. reeds op jeugdigen leeftijd bezoeken. Komt een uitnoodiging hiervoor en meenen de ouders voor hun kind te moeten bedanken, dan veroorzaakt deze weigering vaak onaan gename oogenblikken in huis. Het kind voelt zich verongelijkt en begrijpt niet, waarom hij of zij geen toestemming krijgt, terwijl andere vriendjes of vriendinnetjes wel mee mogen. Veelal vinden de ouders het moeilijk te be danken of wordt het bedankje minder vrien delijk opgenomen. Deze herinneringen op lateren leeftijd aan het ouderlijk huis zyn zoo bijzonder prettig en de huiselijke feestjes behoeven geen schat ten te kosten om te slagen. Kinderen vinden limonade en koekjes al heerlijk, groote flikken, zuurtjes en als de huisvrouw dan de moeite neemt om een vruchtenslaatje te maken, dat op aardige schoteltjes wordt gediend, dan smullen de kleine gasten en komen tevens niet met een overladen maag thuis. Allerlei spelletjes worden gespeeld, deels rustig om de tafel en deels zóó gekozen, dat de kinderen zich kunnen bewegen. Aardig is het om b.v. een touw te spannen, waaraan kleine pakjes hangen met verrassin gen, die de kinderen om beurten en geblind doekt mogen afknippen en die zij allen te gelijk moeten openen. Knikkers, kralen, pun tenslijpers, inktlappen, zijn een gelukkig be zit voor kinderen. Een tocht door het huis met mutsen ge tooid, zwaaiend met vlaggetjes en schetteren de op papieren muziekinstrumentjes is bet glanspunt van den middag en zooiets hoort er toch bij! Het grootste bewijs, dat al de drukte, die én de voorbereidingen èn het feest zelf van de huisvrouw hebben gevraagd, beloond zijn ge worden, zijn wel de stralende gezichtjes der kinderen en de teleurstellende uitroepen, als zij hooren dat het tijd is om huiswaarts te gaan. GEKLEEDE JAPON. 2010 Het zeer aparte model van deze japon, die van bedrukte, doch ook van effen zij de buitengewoon gekleed is, bestaat uit bovendeel en rok met puntig geknipte tusschen- stukken, zoowel aan de voor- als achterzijde en rui me mouw, die tot over de elleboog reikt. De puntig ge knipte hals heeft een garneering van georgette, die in een paar slippen eindigt; het punt- stuk loopt tot aan de hals door. De mouw heeft een middengedeel- van dezelfde zijde als de gar- neering. De rok heeft 'n puntig toeloopend bovenstuk met zij stukken, die in 't midden een naad vormen, zoowel aan vóór- als ach terzijde. Patronen kan men in alle gewenschte ma ten aanvragen onder Nr. 2010. Ons naai- en breihoekje. ROZENKNOPJES GARNEERING. Heel vaak vragen onze lezeressen ons of wij niet een eenvoudige garneering kunnen aangeven voor kinderjurken of langs kraag jes. Wij hebben gemeend hierdoor aan veler verzoek tegemoet te komen. Stelt U voor een wit of crème jurk b.v. batist, cachemir of welk weefsel dan ook, waarop deze eenvoudige garneering wordt aangebracht en zoo'n bui tengewoon lief effect geeft. Men kan één pachte tint kiezen, doch snoezig staat het, in dien men roze zijden rozeknopjes maakt met een steeltje, dat voorgesteld wordt door het rechte stokje en blaadjes (zijsteeltjes van zacht groen). Het werkje is zeer eenvoudig, terwijl het resultaat verrassend is. Recepten vooi de huisapotheek. Wij weten, dat verschillende kruiden in ge- droogden toestand een geneeskrachtige wer king hebben, doch de juiste bereiding ervan kent men veelal niet. „Moet men ze koken of trekken, en hoe lang?" Het is evenwel noodig voorzichtig te werk te gaan, daar juist van de bereiding zooveel afhangt. Sommige kruiden of blaadjes wor den gedeeltelijk in koud water getrokken, zoo als b.v. Seuna-blaadjes, die men 's avonds met koud water bedekt, er den volgenden morgen een scheut lauw-warm water bij voegt en daarna op den nuchtere maag drinkt. Heeft men kruiden of blaadjes, waar thee van getrokken moet worden, dan giet men er heet water bij, laat alles 5 minuten op een theelichtje trekken en giet de vloeistof na verloop van dien tijd door een zeefje. Een z.g. aftreksel verkrijgt men, indien de kruidenthee met het water wordt opgezet en men dit 5 minuten laat doorkoken, daarna zeeven. Schillen en wortels moeten met koud water worden opgezet en 5 tot 10 minuten zachtjes koken. Heeft men voor een of ander doeleind een mengsel van kruidenthee en wortels of schil letjes noodig, dan is het aan te bevelen beide soorten apart te koopen en op de aangegeven wijze te bereiden, daarna bij elkander voegen. Als gangbare maat voor één kopje kruiden thee geldt een hoeveelheid welke men tus- schen duim, wijs- en middenvinger nemen kan, terwijl men kruiden slechts bij kleine hoeveelheden tegelijk in huis moet nemen en steeds opnieuw trekken. Niet zooals dat meer malen geschiedt voor 2 a 3 dagen tegelijk. In geen geval mogen ijzeren of koperen pannen gebruikt worden bij de bereiding, daar deze metalen een verbinding kunnen geven, die schadelijk is voor de gezondheid, terwijl zonder dit, de smaak toch onaangenamer is, dan wanneer de kruiden in steenen potjes ge trokken worden. Indien men bij een aftreksel van kruiden thee, citroensap, honing of bruine kandij voegt, verhoogt dit de smaak. LIEFDE. De liefde heeft, evenals elk ander gevoel, baar ebbe en vloed. Zelfs in de grootste zie len heeft zij niet altijd haar zelfde hoogte. Wel kan de liefde, evenals de gezondheid, verwaarloosd worden, maar gevoelige liefde is niet altijd een bewijs van grootere liefde. De gevoeligheid onzer liefde kan afhangen van onze stemmingen en velerlei omstandigheden kunnen daartoe bijdragen, maar de echtheid onzer liefde kunnen we bevestigen en toonen door onze offervaardige daden. Niet enkel schoonheidscultivage. De oogen, die men de spiegel der ziel noemt, geven alle gemoedstoestanden weer: zorg, verdriet, vreugde, schrik, alle stemmin gen spreken uit de oogen. Dichters bezingen de oogen der vrouw, schilders leggen zich speciaal op de uitdruk king ervan toe, terwijl vele vrouwen zich nauwelijks bewust zijn, van dit kostbaar be zit, er zich althans geen rekenschap van ge ven en er weinig zorg aan besteden. Over het algemeen verzorgt men de nagels beter dan de oogen en wellicht zullen velen zich afvragen: „Wat moet ik dan doen?" Ten eerste de oogen ontzien door niet te lang en bij slechte verlichting te lezen of werken, terwijl dit even verkeerd ls bij fel zonlicht. Vele dames hebben de verkeerde ge woonte bij een klein lampje in bed te liggen lezen. Ook dit spant de oogzenuwen te veel in. Wil men zoo lang mogelijk verschoond blijven van het dragen van een bril, dan moet men de oogen niet te veel inspannen. Het oog moet evenals het geheele lichaam verzorgd worden. Men neemt hiertoe dage lijks een oogbad op een vasten tijd of 's mor gens of 's avonds liefst met koud gekookt water. Heeft men licht ontstoken randen om de oogen, dan wordt lauwe Kamillen thee ge bruikt, terwijl men zwakke oogen, die spoedig tranen met een 3 pet. boorzuur oplossing baadt Heeft het oogwit kleine gesprongen ader tjes, dan neemt men koude compressen, ter wijl geelachtig oogwit op een organische af wijking wijst, doch ook het gevolg van een slechte spijsvertering kam zijn. De huisarts kan hiervoor het best van advies dienen, daar het door een leek niet vast te stellen is, welke oorzaak zulks ten grondslag ligt. Wimpers moeten met een zacht borsteltje met een heel klein druppeltje ricinusolie ge borsteld worden, zij worden hierdoor langer en glanzend. De wenkbrauwen worden met vaseline ge borsteld, van het oog af naar op zijde van het gelaat. De mode om de laatste electrisch te laten verwijderen of zelf met een pincet uit te trekken verdwijnt gelukkig langzamer hand. Te verwonderen is dit niet, want bijna r.ooit verhoogde de vrouw met de kunstmati ge wenkbrauwen haar uiterlijk schoon, doch gaf veeleer iets wezenloos aan haar gelaat, in alle gevallen tevens iets gemaakts en on natuurlijks. KINDERJURK. 2013 Vlisco jurkje met piqué of glasbatist vest en mouwtjes. Het gladde bo- venstukje heeft 'n ingezet vestje aan de voorzijde, dat met een smal bies je, waarmede ook de hals is afge werkt, wordt ge garneerd. Neemt men dit biesje wit, dan staat een gar neering van kleine Fransche knoopjes, kruisjes of flanel heel aardig. Het kleine pofje wordt aan het glad aangeknipte pasje gezet, terwijl het rokja gedeeltelijk uit platte plooien bestaat Patronen tot acht jaar kan men aanvragen ender Nr. 2013. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brlel onder bijsluitlng van f 0.58 In postzegels voor japonnen en f 0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit olad. Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijviLg van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendlenst to 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Ook voor den komenden herfst zal het scheef staande hoedje nog overh eer schend zijn. Hierboven een paar elegante modelten. EENVOUDIGE JURK met kort mouwtje en cape. Zoowel een katoen-. 2012 linnen- als mouseline- of kunstzijden weefsel zijn geschikt voor deze meisjesjurk, die zeer eenvoudig te maken is. Het lijfje heeft een rechte pas met vrij hoog ge knipte vierkante halsuitsnijding, ter wijl de mouwtjes aangeknipt zijn. Het lijfje wordt aan voor- en rug zijde een weinig aan de pas gezet, terwijl deze ruimte ook over de rok- wijdte verdeeld wordt. De laatste heeft twee gladde banen, die naar den zoom toe iets wijder worden. Bij deze jurk kan een kleine losse cape gedragen wor den van effen materiaal, wit of gekleurd, naar gelang dit het best bij de jurk past. Patronen voor meisjes tot 12 jaar kunnen onder Nr. 2012 aangevraagd worden. Niet ver geten den juisten leeftijd te vermelden. Mogen zU weggenomen worden? Zelfs In vakkringen is men het nog niet eens of het noodig is, dat de amandelen in de keel blijven of dat men ze zonder meer kan laten wegnemen. Een deel der medici zien ze als natuurlijke besohermers tegen bacteriën, terwijl anderen meenen, dat het een soort klieren is, nood zakelijk voor inwendige afscheiding. Een feit is, dat vele kinderen er bezwaren door ondervinden en de amandelen daarom weggenomen moeten worden. Zal men hiertoe overgaan of niet? De Weensche arts, Dr. Peller heeft een bij zondere studie hieromtrent gemaakt en heeft een overzicht gegeven over het onderzoek van 2500 kinderen tusschen 13 en 16 jaar, die zich aanmeldden op het bureau voor beroep- keuze. Bij 13 pet. dier kinderen waren op jeugdi gen leeftijd de amandelen reeds verwijderd. Zijn statistieken toonen aan, dat 1 op de negen jongens en 1 op de zeven meisjes moest wor den behandeld. Het onderzoek heeft bewezen, dat de ver grootte amandelen de ontwikkeling belemme ren, hetgeen bij meisjes in mindere mate het geval is, als bij jongens. De vatbaarheid voor infectieuse ziekten als roodvonk, diphtcritus e.a. is bovendien aan merkelijk grooter bij het voorkomen der te groote amandelen, terwijl de ontwikkelingspe riode bij meisjes veelal een jaar later komt. Deze gegevens mogen er toe bijdragen, cm indien de dokter het noodig oordeelt tot het wegnemen der amandelen bij uwe kinderen over te gaan, dan ook niet langer gewacht mag worden. Hij alleen kan oordeelen wan neer het tijdstip daarvoor gekomen is en veel onaangename ziekten en kwaaltjes kunnen voorkomen worden. Dagelijksche verzorging nood zakelijk. Tegenwoordig wordt de sport meer dan voorheen beoefend en zijn niet alleen jonge meisjes, maar ook dames lid van gymnastiek-, roei-, zwem- en andere vereenigingen. Een eerste vereischte is daarom, dat de voeten er goed verzorgd uitzien, omdat men veelal naak te voeten heeft bij de verschillende oefeningen alsook bij de uitvoering van plastische dansen. Ook voor de werkende vrouwen is een goede voetverzorging een eerste vereischte, want hoevelen zijn er niet, die door haar be roep gedwongen zijn, den ganschen dag te staan. Pijnlijke voeten maken dit laatste zeer vaak bijna onmogelijk en met verlangen wordt dan naar het einde der dagtaak uitgezien. Indien men ook maar in geringe mate hin der van de voeten ondervindt, is het noodig zich door een vakkundige, liefst door een orthopaedischen arts, platvoet of steunzolen in de schoenen te laten maken. Het is niet altijd mogelijk om deze voor den voet passend te koopen, daar bij iedere voet de vorm van den zool weer anders moet zijn. Een dagelijksch wasschen van de voeten is absoluut noodzakelijk en wel met warm water en zeep, daarna grondig afdrogen en invetten met olijfolie, ook tusschen de teenen. Het knippen der nagels moet dikwijls ge schieden, evenals het loshoudep der riemen en nagels zelf. De nagels moeten na het knippen gevijld worden, liefst zoo, dat zij van het midden uit naar de kanten toe iets oploopen. De groote teen heeft veeal een ingroeiende nagel, indien men hieraan niet alle zorg be steedt om dit te voorkomen. In den aanvang kan men zulks als leek nog wel behandelen, doch lang wachten is niet aan te bevelen, lie ver raadplege men zijn arts en late aan hem de behandeling over. JURK VOOR GROOTE MEISJES. 2011 Deze jurk van vlisco of kunst zijden mille fleurs heeft 'n bovenge deelte waarvan mid den vóór en achter 'n glad recht stuk overgaat in een bo- venpas, die over de arm valt. Zij stukken zijn een weinig ruim aan den rok gezet. Sluiting midden vóór met één knoop, terwijl de rok uit twee ba nen bestaat met opgestikte plooien, die aan den on derkant uitsprin gen. Patronen voor meisjes van 12 tot 16 jaar kunnen onder Nr. 2011 aan worden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10