Donderdag 21 September 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9351 ANNIE BESANT. DE KOFFIE-ACCIJNS EN DE CRISIS INKOMSTENBELASTING. VOOR DEN NOODLIJDENDEN MIDDENSTAND. Bruggen in de Wieringerraeer. OPHEFFING RECHTBANKEN EN KANTONGERECHTEN. Crisis-inkomstenbelasting. HET PROCES TE LONDEN. Een radio-onderzoekwagen. „De Tribune". Ijsgang in het Noorden. Amsterdam weer zes wethouders. Postzegelautomaten. DE MACHT DER ONDERWERELD. Een luchtsleep-avontuur. Amerikaansch vlootprogramma. Priesters naar Siberië verbannen. DE BEKENDE LEIDSTER VAN DE THEOSOPHI- SCHE VEBEENTNGING OP 86-JARIGEN LEEFTIJD OVERLEDEN. Reuter seint uit Madras (Britsch Indië): Dr. Annid Besant, de bekende theosofe, is heden op bijna 86-jarigen leeftijd overleden. Annie Besant werd den lsten October 1847 te Londen geboren. Zij huwde in 1867 met den Anglicaanschen geestelijke Frank Besant, van wien zij zich echter in 1873 liet scheiden. Intusschen sloot zij zich bij de vrijdenkers- en poli- tlek-radicale beweging aan, door Charles Bradlaugh geleid. Later zagen het Fabisch genootschap en de „soc. democratische federatie" haar als lid toetreden. Haar contact met de Russische „mystica" Blavatsky voerde haar binnen in de theosofische beweging. Zij stel. de zich geheel in dienst van het theosofische genoot- schap, in welker opdracht zij de heele wereld bereisde. Sinds 1907 was zij daarvan presidente. Intusschen legde zij het zwaartepunt van haar actie naar Indië, waar in 1898 te Benares een centraal Hin doe-college werd opgericht. Ook in het nationaal Indisch congres speelde zij een belangrijke rol; zij werd daarvan later presidente. Later verbrak zij haar relaties met het congres. Sinds 1911 was zij bijzonder levendig in de „Messias- beweging" werkzaam. Eén harer aanhangers stichtte B.l. de „orde van de ster van het Oosten", als wegbe reiding voor den „nieuwen Messias". Deze ridder. Krishna Murti geheeten werd in 1896 als zoon van een Indisch bestuursambtenaar geboren. Hij werd door Annie Besant geadopteerd eh opgevoed en trad reeds op 15-jarigen leeftijd met geschriften over theosofische kwesties voor het forum. Op 13 Juni 1926 werd hij plechtig als „nieuwe Mes sias" uitgeroepen. Een van zijn 12 apostelen was Annie Besant. Ook drie Anglicaansche bisschoppen behoorden tot de apostelenschaar. De aanhangers van den „nieuwen Messias" vergade ren jaarlijks, zooals men weet, in ons land en wel in het bekende Sterkamp te Ommen. Ook in Indië en Cali- fornië komen zij ieder jaar bijeen. Ter bijwoning van de Ommensche vergadering van 1927 kwam Annie Besant per vliegtuig uit Indië. Zij maakte het kampleven mee en keerde per vliegtuig naar Indië terug. In Californië bezat zij een farm, waar zij .geestelijk en lichamelijk hoog ontwikkelde menschen" poogde te vereenigen voor het aangaan van „huwelijken van op perman schen". OOGONDERZOEK* INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN. oogonderzoek geheel gqatis. Demonstratie in Den Haag. Klachten over winkelsluiting en uitblijven van crislssteun. Gistermiddag is in Den Haag vanwege den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstandsbond in den Dierentuin een nationale demonstratieve vergade ring ehouden. De voorzitter van den Middenstandsbond, de heer Ed. Schuurmann heeft de bijeenkomst geopend met een rede, waarin hij verklaarde, dat men met deze demonstratie tot doel heeft, de nooden van den mid denstandsbond ter kennis te brengen van de regce- ring en de andere autoriteiten, opdat, niet gezegd kan worden: „Wij wisten niet, dat de toestand zoo was." In de volgende resolutie werd het bestuur opgedra gen, de eischen van den middenstand aan de re geering kenbaar te maken. Resolutie. ((De vergaderingen in het gebouw van den Dierentuin, enz., spreken als haar oordeel uit, dat regeering en openbare meening blijken niet doordron gen te zijn van den ernstigen toestand, waarin talrijke middenstanders ten gevolge van de crisis zijn komen to verkeeren; maken ernstig bezwaar tegen het feit, dat den middenstand steeds nieuwb lasten wor den opgelegd, zonder dat eenige compen satie daartegenover staat: achten het tegenover duizenden nijvere burgers een niet te rechtvaardigen daad, dat zoowel ten aanzien van het verleenen van buitengewone credieten aan door de crisis getroffen middenstandsbedrijven als ten op zichte van de herziening der winkelsluitings wet ten behoeve van sommige bedrijfs groepen, door de regeering geaane toezeg gingen niet gereedelijk worden nagekomen, waardoor talloozen in groote moeilijkheden zijn komen te verkeeren; betreuren het, dat evenmin iets gedaan is om noodlijdende middenstanders, hetzij door een buitengewone steunverleening, hetzij door het verschaffen van opdrachten van overheidswege, voor den ondergang te be hoeden, en achten het te veroordeelen, dat dergelijke personen worden verwezen naar armenzorg of werkverschaffing; stellen vast, dat tal van redelijke en recht matige verlangens van den middenstand op liet gebied van de wetgeving inzonderheid waar het de bescherming tegen de bedrijven ondermijnende euvelen betreft ondanks herhaalden aandrang der organisaties even eens onvervuld blijven; concludeeren, dat deze toestand onhoud baar is en derhalve spoedige verbetering door ingrijpende maatregelen vereischt is; dragen het bestuur van den K.N.M.B. op deze verlangens met kracht en klem onder de aandacht van regeering, pers en openbare meening te brengen." Toen deze resolutie was voorgelezen, werd vanuit de zaal op de vraag, of men er accoord mee ging, met krachtig geluid geantwoord: „Neen! Niet „ver langens", „eischen"!" Het slot was, dat de resolutie onder daverend ap plaus werd aangenomen met de door de vergadering gewenschte verandering. Nadere gegevens. Van bevoegde zijde deelt men aan den parlemen tairen redacteur van hetHdbld. het volgende mede, dat. het de bedoeling is den koffie-accijns te heffen op gebrande koffie. Deze vorm van heffing in tegenstelling met het invoerrecht is gekozen om den koffiehandel zoo min mogelijk te hinderen. Ove rigens zijn de plannen te dien opzichte nog slechts in allereerste voorbereiding en rekent men er op, dat de 'bedoelde accijns niet eerder dan in den loop van het volgend jaar, b.v. in Juli 1931, geheven zal worden. In ieder geval zullen eerst nog deskundigen uit de koffiekringen gehoord worden. De crisis-inkomstenbelasting is gebaseerd op een door prof. Polak ontwikkelde idee in het weekblad „Econ. Stat. Berichten". De bedoeling is die inkomens extra te belasten, die door de crisis niet noemens waard zijn achteruit, gegaan. Natuurlijk zou deze belasting op het. oogenblik veel minder opbrengen dan een paar jaar geleden; het betreffende ontwerp is in voorbereiding: de indiening is in den loop van dit najaar te verwachten. Aanbesteding van drie ophaalbruggen bij Middenmeer. Do directie der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het leveren en stellen van den metalen bovenbouw, benevens de bewegingsinrichtingen van drie ophaal bruggen nabij Middenmeer (Wieringermeer). Het laagst, hoeft ingeschreven de N.V. F. Kloös en Zoon te Kinderdijk, met gebruikmaking van Ned. materiaal voor f41.982, met buitenlandsch materiaal voor f41.782. Er is rekening mee gehouden bij het op maken van de justitie-begrooting voor 1934. In de memorie van toelichting op de justitie-be grooting voor 1934 wordt o.m. opgemerkt, dat bij deze bcgrooting is gerekend op de heffing van ver schillende Kantongerechten en Rechtbanken. Uit dien hoofde is afgetrokken voor pei'soneel een materieel voor Kantongerechten, Rechtbanken en Huizen van Bewaring f214.740, bij welk bedrag rekening is ge houden met toe te kennen wachtgelden. Naar het Hdbld. verneemt, is de door minister Oud in de Millioenennota aangekondigde Crisis-inkom stenbelasting, bedoeld als een extra-heffing van in komens, die in gt-1 d gelijk gebleven zijn, wat dus beteekent een stijging van de koopkracht van die inkomens. De conclusies der Internationale Juristen commissie inzake den brand in den Duit- schen Rijksdag. Verdachten niet schu- dig geacht. Gister heeft de Internationale Commissie van Ju risten te Londen inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw haar conclusies bekend gemaakt. Deze conclusies zijn de volgende: De Commissie heeft bevonden, dat Van der Lubbe geen lid is der communistische partij, maar veeleer een tegenstander. Geen enkel verband kan worden aangetoond tus- schen de communistische partij en den brand in het Rijksdaggebouw. Torgler, Dimitroff, Popoff en Taneff moeten als onschuldig worden beschouwd. De documenten geven aanleiding tot de meening, dat Van der Lubbe de misdaad niet alleen kan heb ben uitgevoerd. Het is zeer waarschijnlijk dat de brandstichters gebruik hebben gemaakt van onder- aardsche gangen, die van het Rijksdaggebouw naar het huis van den Rijksdagpresident leidden. Er bestaan ernstige gronden om aan te nemen, dat de brand is gesticht door of ten behoeve van leiden de persoonlijkheden der nationaal-socialistische be weging. In de Berlijnsche straten kan men een auto zien rond rijden met een antenne op het dak. Op deze wijze wordt nagegaan hoe de radio-ontvangst in de verschil lende stadsdeelen is, en zoo noodig storende elementen te verwijderen. Krijgt het communistisch blad crediet bij P.T.T. en Spoorwegen? Vragen aan de regeering. Mj\ dr. W. M. Westerman, lid van de Tweede Ka mer, heeft den ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat gevraagd: Bevat het gerucht waarheid, dat de N.V. „Atalanta" welke het dagblad „De Tribune" drukt, zoowel aan de administratie der Posterijen als aan die der Ned. Spoorwegen, in verband met door deze lichamen ver richte diensten, niet onbelangrijke sommen verschul digd is en dat beide bedrijven in weerwil van het feit, dat de N.V. „Atalanta" niet bij machte is het verschuldigde aan te zuiveren, voortgaan zich met het dagelijksche vervoer van duizenden exemplaren van „De Tribune" to belasten? Is de regeering indien het hiervoor medegedeel de juist is niet van meening, dat. het niet op den weg van een overheidsbedrijf als de Posterijen en van een zoo nauw met den Staat verbonden bedrijf als de Ned. Spoorwegen ligt om aan een vennoot schap die „De Tribune" drukt bij voortduring cre- dietfaciliteiten te verleenen en op deze wijze actief er toe mede te werken, dat het staatsgezag ondermijnd wordt? Zou de regeering derhalve maatregelen willen over wegen om aan dezen merkwaardigen toestand een êinde te ïnakën? Belemmering van scheepvaart naar Pool gebieden. Reuter meldt uit Moskou, dat de scheepvaart in de Noordelijke wateren op het oogenblik sterk wordt belemmerd door den buitengewonen zwaren ijs gang. Niettemin zijn de schepen dei- „Lenu expeditie", die, geleid door den ijsbreker „Krassin" langs den Noordelijken zeeweg uit Archangel naar de monding van de Lena voeren, na enorme moei'ijkheden er in geslaagd veilig hun bestemming te bereiken. Een moeilijken tocht heeft ook g-had het vracht schip „Leutnant Schmidt", dat uit Wladivvostock ge varen is naar de Noordkaap- en het Beren-eiland. De „Leutnant Schmidt" had met ongeveer 2600 ton vracht aan boord tot taak tien overwinteraars van het Poolstation naar de Noordkaap te brengen en een Poolstation in te richten op het Beren eiland. Behalve levensmiddelen had het schip huizen aan boord- voor de Noordkaap en het Beren-eiland, als mede dienstgebouwen en een draadloos station. In het zware ijs kreeg het schip een breuk aan den schroef doch dit euvel werd tijdens de vaart hersteld en de goederen zijn behouden aan de Noordkaap en het Bereneiland gelost. In de gister gehouden gemeenteraadsvergadering van Amsberdam is tot wethouder gekozen de Vrijheids- bondsche afgevaardigde Dr. I. H. J. Vos. Hiermede is het aantal wethouderszetels in de hoofdstad dus weer voltallig. LINDBERGH IN FINLAND. Te Helsingfors gedaald. Reuter seint uit Helsingfors: Kolonel Lindbergh en mevrouw Lindbergh zijn hier gisternamiddag halfvijf met hun vliegtuig geland. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 756 m.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk regen. Temperatuur: 52 gr. F. is 12 gr. C. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Aan de buitenzijde der postkantoren. Blijkens de Memorie van Toelichting op de P.T.T.- begrooting 1934 is f 100.000 uitgetrokken voor post zegelautomaten, die aan de buitenzijden der postkan toren zullen worden geplaatst Er zullen meer spreek cellen worden geplaatst in de rijksnetten en op open bare wegen, terwijl voor uitbreiding en vernieuwing der centrale en locale telefonie-inrichtingen groote bedragen, resp. f 1.529.000 en f978.000 zijn uitgetrok ken. Mllliardenschatting aan afpersers in de Vereenlgde Staten. De „racketeurs" krij gen steeds grooter invloed. Reuter seint Washington: Volgens een statistiek van Senator Copeland, voorzitter v. d. sennaatscommisfeie inzake racke teering", wordt in de Vereenigde Staten een vierde van eiken dollar betaald aan afpersers. Jaarlijks wordt ongeveer 10 milliard dollar, of Yi van het nationaal inkomen aan de onderwe reld betaald. Dit euvel heeft thans een graad bereikt, welke in alle Amerikaansche huishoudens merkbaar is door de verhoogde prijzen van de verschillende Jevensbenoo- digdheden. Als voorbeeld oemt Copelad het feit dat een zij ner vrienden, die een kantoorgebouw op de Fifth-Ave- nue bezit, kort geleden den gevel liet verbouwen. Eeni ge dagen later vervoegde zich een man bij hem, die vroeg of hij zich niet wilde aansluiten bij een „be- schermingsvereeniging". Dit werd werd geweigerd. Den volgenden dag waren alle ruiten gebroken. De eigeaar was verzekerd en de Verzekeringsmaatschap pij herstelde de schade, Den volgenden dag waren de ruiten evenwel opnieuw gebroken en de verzekering weigerde voor de tweede maal te betalen. Nu moet hij een wekelijksche bijdrage aan de ondserwereld storten. Hotel-eigenaars worden gedwongen bepaalde was- scherijen te gebruiken, indien zij niet willen dat hun linnengoed vernield wordt. De wasscherijen moeten echter weer hun materiaal bij bepaalde personen koo- pen. anders wordt bij hen het linnengoed vernield. Senator Copeland stelt thans voor om in elke wet van de N.R.A. een clausule op te nemen, waarbij ver boden wordt bijdragen te geven aan de Onderwereld. Neyenhof maakt een noodlanding. Toe stellen onbeschadigd en geen persoonlijke ongelukken. Het nieuwe zweefvliegtuig, bestemd voor de Amster- damsche Zweefvliegclub dat gister door de lucht van Aken naar Schiphol zou worden getransporteerd, heeft geen fortuinlijke reis gehad. Wegens een defect aan den motor moest het Duitsehe toestel aan den L«g* meerdijk bii Aalsmeer een noodlanding maken, waar door vanzelfsprekend ook het zweefvliegtuig genood zaakt was den vasten grond op te zoeken. Beide lan dingen verliepen zonder ongelukken. Het zweefvliegtuig, bestuurd door den bekenden Amsterdamschen zweef vlieger Neyenhof, was met een 120 meter langen kabel bevestigd achter een Duitsch vliegtuig, dat bestuurd werd door een piloot die geroutineerd is in het sleep- vliegen. Tegen twee uur werd van Aken gestart. Alles ging uitstekend en ook het weer werkte mee. Op het vlieg veld te Eindhoven maakten beide toestellen een tus- sohenlanding, waartoe de kabel, die de beide vliegtui- gen verbond, werd losgeworpen. De heer Neyenhof heeft daar met het zweeftoestel nog stuntst gevlogen. Te ruim vier uur werd weer vertrokken om het eind doel Schiphol te bereiken. De „sleep" werd te ongeveer kwart voor zes verwacht, maar wat er ook kwam. geen Duitsehe machine met als aanhang een zweeftoestel. In de lucht cirkelden enkele sportvliegtuigen om deze zeldzame gebeurtenis al van verre te signaleeren. Het werd later en later en tegen half zeven kwam het be- richt, dat beide toestellen aan den grond zaten by Aalsmeer. Alles was vlot verloopen; een motordefect had den Duitschen piloot gedwongen, den vasten grond op te zoeken. De toestellen werden niet beschadigd en ook de vliegers bleken ongedeerd. Wordt onvoorwaardelijk uitgevoerd. I V.D. verneemt uit. Washington: President Roosevelt heeft verklaard, dat het vlootprogramma der Ver- j eenigde Staten onvoorwaardelijk zal worden uitge- voerd. De regeering is niet van plan, een of andere beperking aan te brengen. De werkzaamheden zijn reeds aanbesteed. In het Tawellningker-woud in Oost-Pruisen heeft een enorme eland niet kunnen ontkomen aan het doodend lood van den jager. Wegens bestrijding der godloozenbeweging. V.D. verneemt uit Moskou: Te Kamenez-Podosk, zijn zes katholieke priesters wegens actieve deelne ming aan den strijd tegen de godloozenbeweging ge arresteerd. Zij zullen naar Siberië worden verban-

Schager Courant | 1933 | | pagina 5