Twee mannen. De Floraliafeesten te Oude Niedorp. VARIA. Staatsloterij, Kort verhaal in de wereld 'n houtbewerker, Corn. V., tenslotte als dritte im bunde de 21-jarige pakhuisknecht Joh. Nic. Fr., op dit moment staatspensionaire. Aan dit nobele trio was ten laste gelegde inbraak in een strand gebouw te Bakkum aan Zee, door middel van uitsnij den eener glasruit, waarna werden ontvreemd eenige schilderijen van onbekende meesters, toebehoorende aan den heer J. W. Kockx, strandgenoegens exploitant te Castricum am Mehr, welke pinakotheek thans het overtuigingsstukken meubel sierde. Voorts was er nog 'n barometer, ook eigendom van den getuige Kockx, en 'n dynamo, waarop de getuige Joh. de Nijs. een gerechte aanspraak maakte. Het lustice drietal, voornoemd, beschikte over 2 Heeren verdedigers en werd Ate V. juridisch gesteund door mr. De Lange en J. N. F. mocht zich verheugen in het waardevol bezit van mr. Winkel uit de stad der Horinezcn, welk voorrecht hij achteraf beschouwd, maar matig apprecieerde. De recruut C.>m. V. was echter gedwongen zich door eigen kracht uit de pe narie te werken. Van bovengemelde Heeren werd voornamelijk de heer Fr. als een echte deugniet aan gewezen, feitelijk de auctor intellectualis van het ge zelschap. De gesnoerde barometer was in Alkmaar door verdachte F. verkocht voor 1 gulden; de dynamo als geschenk aangeboden aan zekeren heer N. v. d. Akker. De nimmer op non activiteit gestelde heer Wiggen, was ook hier weer paraat om rapport te leveren. Het advies betreffende de heeren Atc V. en Corn. V. klonk niet hopeloos, doch voor den heer F. in mineur. Deze heer verklaarde bezwaar te hebben tegen toezicht. Daar kon zijn subtiel besnaarde ziel niet tegen. In zijn voordeel werd aangevoerd, dat hij, in de goede Het mooie herfstweer tot voorspraak werd Zondag en Maandag jJ. alhier het tweedaagsch Floraliafeest gehouden, een feestelijkheid, die zich gelukkig nog steeds mag verheugen in aller belangstelling. Dat Oude fcïiedorp zich er op mag voorstaan haar flnralia te maken tot een allergenoegelijkst feest, dat in ge paste vreugde wordt gevierd en er in weet te sla gen om de tentoonstelling van bloemen, planten, land- en tuinbouwvruchten en huisvlijt een aanzien te geven, die de toets der rritiek kan doorstaan, zal ieder beamen, die het heeft bijgewoond. Zondagnamiddag had de officieele opening der ten toonstelling plaats. Te ruim 2V? uur hadden zich een aantal belangstellenden, in de zaal van Feys ver- eenigd en op het tooneel, dat nu als theetuin was in gericht, groepeerden zich om de tafeltjes de bestuurs- en commissieleden. De burgemeester dezer gemeente, de heer Sutman Meijer, nam het woord en sprak de openingsrede uit, waarin hij uiting gaf aan zijn sympathie voor dit jaarlijksch feest en gewaagde van de groote zorg waarmede de bloemen en planten zijn gekweekt, de verschillende handwerkjes, teekenineen, photogra fieën en de voorwerpen van houtsnijkunst e.d. zijn vervaardigd. Ook het werk van de schooljeugd heeft veel inspanning van de kinderen erlangd. Moge het bestuur en mogen zijne medewerkster en helpers, die zich met zooveel zorg en opoffering van tijd en geduld hebben toegelegd om dit Floraliafeest te doen zijn een welgeslaagde poging om uiting te ge ven aan het willen en kunnen van een kleine dorps gemeenschap. de medewerking en de waardeering on dervinden, die zij zoozeer verdienen, ook voor de toe komst Spr. verklaart deze tentoonstelling en dit jaar- lijksch Floraliafeest van Oude Niedorp voor geopend. Lang bttjve dit voortbestaan! Op deze woorden volgde een driewerf hoera, door het strijkje ingezet. Hierna volgde de rondgang. Het geheel was met zorg opgesteld en heel wat mooie inzendingen vielen er te bewonderen. Niet on vermeld mag ook blijven de inrichting van de zaal van den heer Feys. Geheel passend bij de Floralia- tentoonstelling was de feestzaal, die sinds haar re stauratie totaal van aspect is veranderd, op kunst zinnige wijze versierd met guirlandes van papieren bloemen en bijpassende versierselen. Het zag er keu rig uit. Het was in deze zaal, waarin de feestelijkheden, aan de tentoonstelling verbonden, gehouden werden. Was het bezoek j.1. Zondag minder druk, beter was de opkomst op Maandag. Vooral des avonds was het bezoek meer dan bevredigend. Te ruim 21 uur gaf de heer Leek uitgebreid verslag van de prijzen, die door de jury waren toegekend. De prijzen voor de verschillende afdeelingen toe gekend, waren als volgt: AFD, BLOEMEN. Uitgereikte planten. Serie binnenplanten: le prijs mevr. M. Poen; 2e prijs mevr. L. Borst; 3e prijs mevr. A. Stipriaan; 4e prijs Jb. Klaver. Serie buitenplanten: le prijs mevr. C. Knip; 2e prijs mevr. H. Blanken; 3e prijs mevr. D. Ott; 4e prijs mevr. M. Kind. Mooiste plant uit de series: le prijs mevr. Gr. Eriks met „Soes"; le prijs mevr. G. de Heer met .Crassula"; le prijs mevr D. van der Oord met „Ce- dum'le prijs mevr. D. Ott met „Selleginella' le prijs R. Heinis met „Begonia"; le prijs mevr, Stip riaan met „Roos". Vrije planten van leden der vereenlglng. Collectie Cactussen: le prijs mevr. P. Blokker; 2e prijs mevr. J. Buisman. Planten: le prijs mevr. J. Rootjes met Campanula; le prijs mevr. A. Hollenberg met Bladbegonia; 2e prijs mevr. A. Zwaag met Amarillus; 3e prijs mevr. P. Blokker met Bladbegonia; 4e prijs mevr. Jb. Scher mer met Begonia: 5e prijr mej. Corrie Rootjes met Bruid en Bruidegom; eerv mevr. A. Hollenberg met Fuchsia; eerv. mevr. H. Overtoom met Amarillus; eerv. mevr. Jb. Schermer met Asperagus; eerv. mevr. Jb. Rootjes met Cyrtomium; eerv. mej. T. van Zoo- nen met Bladbegonia. Bloemstukken, le prijs mevr. D Sanders: 2e prijs mevr. J. Biersteker; eerv mej Marie Kriller met Kleinia; 'erev. mevr. Postma met Solijdages; eerv. Wed. Semeins met Edeldistels. Snijbloemen: le prijs mevr. Fijma met Asters; 2e prijs mevr. A. Fijnheer met Cinnias; 3e prijs mevr. H. Blanken met Dhalia's. Klnderplanten, uitgereikt door Floralia. Geranium: le prijs Gerrit Knip; 2e prijs A. Ens; 3e prijs Annie Hollenberg; 4e prijs Abr. Kooi; 5e prijs Louis de Wit Lz. Begonia: le prijs Gerrit Knip; 2e prijs Jacob Zwaag; 3e prijs Nelly Stipriaan; 4e prijs Corn. Hol lenberg; 5e prijs Annie Hollenberg. Snijbloemen: le prijs Gerrit Buisman; 2e prijs Ale- wijn Kouwenberg; 3e prijs G r de Wit. Verzorging schooltuintjes: le prijs Alewijn Kou wenberg; 2e prijs Cor de Wit; 3e prijs Gerrit Buis man. AFDEELING HUISVLIJT. Kussens: le prijs mevr. D. Sanders; 2e prijs mevr. W. Heinis; 2e prijs mevr. G. de Heer; eerv. mej. G. Ens. Haakwerk: le prijs mevr. C. van Zoonen; eervol mej. C. Rootjes. Fijn Breiwerk: le prijs mevr. P. Meereboer; 2e prijs mevr. P. Groen; eerv. mevr. M. Poen; eerv. mevr. Jn. Biersteker. Nuttig Breiwerk: le prijs mej. T van Zoonen Dd.; 2e prijs mevr. W. Langedijk; 3e prijs mevr. L. de Wit; eerv. mevr. G. de Heer Borduurwerk: le prijs mej. Corrie Rootjes; le richting getuurd, zou blijken een flinke knaap te zijn in de maatschappij. De heer Officier releveerde de reeks van inbraken te Castricum door het trio gepleegd en vorderde tegen A. V. 4 maanden voorw., tegen C. V. 8 maanden voorw., ieder met 3 proefjaren en contra F., die van geen toezicht wil weten, 1 jaar gevangenisstraf. Verdediger mr. De Lange refereerde zich, terwijl mr. Winkel ook voor zijn beschermeling een derge lijke conclusie verkondigde. NOG MEER CASTRICUMER ONDERWERELD- NIEUWS. De laatste verdachte uit het hiervoren voorgestelde driemanschap, de pakhuisknecht Joh. Nic. F., kon nog niet afzwaaien, doch had zich alsnog te verant woorden betreffende heling van een barometer en electr. kacheltje, door zijn kornuiten achteroverge drukt, benevens diefstal in vereeniging met deze me deplichtigen, van een hpeveelheid sigaretten, fruit, kacheltje, en last not least, 'n ploertendooder, een en ander uit het landhuis van den tabaksfabrikant Jih. M. C. Lub, gedomicilieerd te Arasterdam. Deze ge tuige had het er op gewaagd niet te verschijnen en kan dus alvast wel 6 gulden ter zijde leggen om den Kantonrechter tevreden te stellen. In dit ernstige geval requireerde de Officier 6 maanden gev. Ook hier refereerde pleiter zich, waarop de ver dachte zijn taak overnam en probeerde zelf zijn baantje schoon te vegen. Hij ontkende daar in den slechten invloed hem toegeschreven. In alle zaken a.s. week vonnis. prijs mej. Marie Kriller; 2e prijs mej. G Ens; eerv. mevr. D. Kriller: eerv. mej. H. Mallet. Naaiwerk: Eerv. Wed. Siouwertsen. Spreien: le prijs mevr. A. yan Zoonen. Houtarbeid: le prijs Cor van Zoonen; eerv. mej. M. Kriller. Teekenwerk: le prijs mej. M Kriller: eerv. P. Bras. Fotos: le prijs Dr. Postma; 2e prijs Jb. van Zoonen. Vrije Inzendingen. Borduurwerk: le prijs mej. M. Buijsman te Wer- vershoof: 2e prijs mevr. Bos te Opmeer: 2e prijs mej. G. Wiggers te Langereis: 2e prijs mei. D Willems te Kolhorn; eerv. mej. Tr. Kwakma te Nieuwe Niedorp Haakwerk: le prijs mej. G Kaij te Oterleek; 2e prijs Janny Burger, Stolpervlotbrug: 2e prijs mej. G. Kaij te Oterleek; eerv. mej. D. Appel tc Veen huizen. Houtwerk: le prijs de hi. M de Vries te Oude- sluis; 2e prijs den hr. M. J. van Schagen to Lange reis; eerv. G. Meijer. Kantklossen: le prijs mej G. Karfij te Oterleek; 2e prijs mej. N. Wagenaar te Noordscharwoude. Kinderwerk. Teekenen: le prijs G. Buisman: 2e prijs C. de Wit Azn.; 3e prijs Rie Meereboer Pzn., eerv C. de Wi', Azn. Papierwerk: le prijs C. de Wit Azn.; 2e prijs G. Buisman: eerv. A. de Wit Azn. Handwerken kleinste meisjes; le p ijs Janny Dek ker; 2e prijs Jeltje Berkenbos. Handwerken grootste meisjes: le prijs Alie Touw; 2e prijs Riek lleinis; 3e prijs Nel Leek; eerv. Matje Koopmans. Huiswerk: le prijs Jo Doorn: le prijs G. de Geus; le prijs Cor Overtoom; eerv. Jo Doorn. Haakwerk: le prijs Jo Doorn. Teekenen: le prijs Jn. Leegwater: eerv. H. Wolfs winkel. Pitriet: le prijs G. de Geus; eerv. XJ. de Geus. Houtwerk: 2e prijs IJ. Booij. Meccano: le prijs G. Buisman: eerv. Jan Meere boer Pzn. Borduurwerk: le prijs Jo Doorn Vrije inzending: le prijs Ma Bos AFDEELING LAND. EN TUINBOUW. Aardappelen; Schotsche muizen: le prijs C. Knip. Poters: lo prijs Jb. Klaver; eerv. C. Knip. Friso: le prijs C. Knip. Witte Eeigenheimers: le prijs A. van Stipriaan; 2e prijs C. Knip. Blauwe eigenheimers: le prijs K. Kooij; 2e prijs P. Schermer. door KJELD SÖREN. SINDS het gebeurd was. leefde Astrid Hom vrij wel alleen op de hoeve. Men vermeed haar en ook het huis, waarin dat vreeselijke zich had afgespeeld. Slechts het werkvolk kwam er. waarover zij regeerde, zooals voorheen, een verstandigo vrouw, die meer wist dan vroegere boerinnen, een vrouw, die school had gegaan, die van de moderne land bouw verstand had, die somtijds ook de verlatenheid Zij was altijd wat scheef aangezien, doch daarbij was veel naijver geko men. Ze was de knapste In heel den omtrek en niet alleen de vrije boe renjongens liepen achter haar aan, ook menige ge trouwde of verloofde man keek meer naar haar dan verstandig en goed was, er waren twisten om de mooie Astrid, zij werd door heel wat meisjes aangegaapt, omdat zo ervan hield, de mannen een beetje het hoofd op hol te brengen. Toen trouwde ze den stillen, rustigen Per. Nam ze hem uit liefde, of omdat zijn boerderij de mooiste, zijn grondbezit het grootst was van allen, die haar tot vrouw wenschten? Men wist het niet, want Astrid was gesloten en als men haar iets vroeg weerde zij af met een wat spottend lachje. Daar was er één geweest, van wien men aanvanke lijk dacht, dat hij het pleit zou winnen, dit was Jens Jörens. Een knappe, vroolijke jongen, lichtzinnig en die goed kon dansen, en een goed kermis-vierder was en die de mooie Astrid het hof had gemaakt, wat haar langen tijd niet onwelgevallig leek. Maar toch had zij Per genomen en zij schenen gelukkig. Ze scheen tot rust te komen. Astrid, ze was er mooier door gewor den. Vijf jaren vergingen. Wat was het dat Jens terugdreef naar dien verloren jeugddroom? Hij was verloofd met een ander meisje, men verwachtte binnenkort zijn huwelijk had het Astrid geprikkeld? Had ze hem weer gelokt met haar spottend lachje? Er werd gefluisterd in het dorp en na een tijd hoorde ook Per het. En toen gebeurde het. Op een dag toen hij tuhiskwam, vond hij Astrid en Jens. De donkere, knappe Jens hield haar in zijn ar men. Ze weerde hem af, maar zelfs de woorden, waar mee ze hem afweerde, klonken lokkend. Zeeuwsche blauwe: le prijs Tb. Klaver. Roode Babij: 2e prijs L. Borst. Uien: le prijs Jb. Doorn; 2e prijs A. Nieuwland. Zilvernep: eerv. Abr. Klomp. Gele nep: eerv. Jb. Doorn. Bloembollen: le prijs S. Koorn; eerv. P. Schermer. Wortelen: le prijs G. Kee. Peulvruchten: le prijs Jn. Buisman; 2e prijs P. Schermer; 3e prijs L. Borst; eerv. W. Winkel; eerv. Arie Bart. Koolrapen: eerv. P. Schermer. Kroten: le prijs Abr. Klomp; 2e prijs Jb. Klaver; eerv. A. Klomp Augurken: le prijs J. Meereboer Kropsla: le prijs A. Mijts; 2e prijs Jb. Doorn; eerv. A. Stipriaan. Rabarber: 2e prijs A. W. Feijs. Slaboonen: le prijs Jn. Meereboer; 2e prijs J. Doorn; 3e prijs W. Heinis; eerv. W. Winkel. Snijboonen: le prijs A. van Stipriaan; 2e prijs K. Kooij; eerv. Jb. Liefhebber. Radijs: eerv. D. Joon. Spinazie, eerv. D. Joon. Andijvie: le prijs A. Fijnheer; 2e prijs A. van Stip riaan; eerv. G. Kee. Gele kool: le prijs L. de Wit; eerv. E. Dekker. Denc witte kool: le prijs E. Dekker. Roode kool: le prijs L. de Wit; 2e prijs J. Lief hebber; 3e prijs S. Kos: eerv. E. Dekker. Boerenkool: le prijs S. Kos; 2e prijs J. Dekker. Voerbieten: le prijs P. Schermer; 2e prijs J. Buis man. Voerknollen: eerv. C. Knip. Fruit. Tafelappelcn: le prijs D. Sanders; 2e prijs P. Blok ker; 3e prijs Arie Klomp; eerv. Arie Klomp. Stoofappelen: le prijs Jb. van Zoonen; 2e prijs Jb. van Zoonen; 3e prijs D. Kriller; eerv. D. Kriller. Collectie appelen: leprijs Arie Klomp; 2e prijs P. Blokker; 3e prijs Jb. van Zoonen; eer\r. P. Blokker. Tafelperen: le prijs D. Ott; 2e prijs Arie Klomp; 3e prijs H. Fijma; eerv. M. Waterdrinker. Stoofperen: le prijs Arie Klomp; 2e prijs S. Veen; 3e prijs D. Kriller; eerv. P. Blokker. Collectie peren: le prijs D. Ott; 2e prijs niet toege kend; 3e prijs W. Langedijk; eerv. A. Klomp. Pruimen: le prijs Arie Klomp; eerv. Jb. van Zoo nen. Tomaten: le prijs Jb. van Zoonen: eerv. K. Vormer. Vrije inzendingen. Een bakje fruit: le prijs H. Wolfswinkel. Ter opluistering. Meloenen: eerv. Jn. Bakker. Pompoenen: eerv. A. Klomp. Fruitmanden: eerv. D. Ossebaar. Vervolgens had de trekking plaats voor de verlo ting. De le prijs een dressoir viel op lot no. 1745, in het bezit van P. Smit, wonende aan de Langereis; de 2e prijs een electr. klokje viel op lot no. 1367; de derde prijs een electr. rijwiellantaarn op lot no. 219. In bet geheel werden 44 prijzen uitgeloot. Voor de verschillende in de zaal opgestelde vermake lijkheden, waarbij eenige commissieleden met onver raoeibaren ijver assisteerden, werden prijzen behaald door P. Heinis met 58 punten voor de Vlotbrug; G. de Heer met 27 punten op de Sjoelbak; terwijl mevr. Fijnheer, met kennis van zaken het beste geraden bleek te hebben naar het aantal grammen krenten, zich bevindende in een krentenbrood. Geraden werd 1017 gram; het gewicht bedroeg 1019 gram. Van waar deering werd getuigd voor de attentie van mej. Osse baar. die op de bestuurstafel een bouquet seringen (witte) had geplaatst, welke seringen in eigen tuin nog in dit jaargetijde bloeiden. Voorwaar een uni cum! Nadat eenige dansjes waren gedaan, hadden nog twee z.g. Amerikaansche verlotingen plaats, waar van de hoofdprijzen, een mooie fruitmand en een fraaie bloemenmand (de laatste aangeboden door de firma; Kruit te Schagen) ten deel vielen respectieve lijk aan mevr. Rootjes en den heer Liefhebber. Vervolgens nam de voorzitter het woord om alle inzenders dank tc zeggen en werden woorden van dank gebracht aan den burgemeester, aan de jury leden en leden der onderscheidene commissiën, de heer en mevr. Feys en aan de muziek. De Burgemeester sloot zich in een passende toe spraak hierbij aan en vertolkte den dank der aan wezigen voor de groote moeiten en zorgen, die het Bestuur zich heeft getroost om alles zoo goed te doen slagen. Spr. betrok in den dank en hulde ook allen, die hebben medegewerkt en feliciteerde het bestuur dat het heeft getoond een scherpe blik te hebben voor de keuze zijner medewerkers. Hierna bleef men nog meerdere uurtjes in gezellig samenzijn bijeen. F.r heerschte een bijzondere prettige stemming, zóó zelfs, dat de burgemeester nog een extra uurtje permissie gaf bij elkaar te blijven. Blinde drift steeg in de anders zoo kalme man. Hij greep het eerste wat in zijn bereik kwam, een kolen schop, die bij de haardstede stond. En een minuut la ter lag Jens dood aan zijn voeten, in een plas bloed... Ze brachten hem weg en hij ging in de gevangenis, voor vele jaren. Sindsdien leefde Astrid alleen, want men weet haar het ongeluk. Maar op een dag kwam een dame in de stad logeeren, die moest voor haar gezondheid buiten wonen. Zij hoorde bet verhaal en sindsdien vroeg zij vaak naar de eenzame vrouw op de groote hoeve en wandelde in die richting en op een dag trad zij aarzelend binnen en vroeg om een glas water. Dat bracht haar de boerin zelf. Ze was nog altijd even mooi, alleen was het gezicht wat harder geworden en nóg geslotener. De andere zat en keek haar aan en duizenden ge dachten bestormden haar. Zij keerde terug, ze praatte over allerlei met Astrid. De andere was eenzaamheid gewend, zij kende géén vriendschap. Dat was haar nieuw en zoet en langzaam vertelde ze, als voelde ze een weldaad om te kunnen spreken. Ze vertelde van zichzelf, van Per op wien zij wachtte hij schreef haar steeds en soms zocht zü hem op. En toch ze bekende het toch had ze een korten tijd getwijfeld en gemeend, dat ze niet meer leven kon wanneer Jens met die andere vrouw trouwde.- Ze erkende het nu, dat zij Jens had aangelokt, dat het haar schuld was. De andere luisterde en boog het hoofd. Ze schreide opeens. En toen de boerin aarzelend vroeg, of zij ook leed in haar leven had. knikte ze. Ja... ik was ook eens gelukkig met een man als Per, rustig, goed en liefdevol. Ook ik werd naar Iets anders gelokt... ook ik dacht, zonder dat andere niet meer te kunnen leven... Maar mijn man liet mij gaan. Hij gaf mij mijn vrijheid toen ik die had... toen zag ik de leegte van dit geluk, toen werd ik rampzalig, want ik voelde, dat Ik nooit iemand anders dan mijn man lief kon hebben. Maar hij hertrouwde later. Ik geloof niet dat hij het uit liefde deed, maar hij was een huiselijke man, hij trouwde een braaf meisje, niet mooi, maar goed en lief, om te berusten, hij hield haar, met geweld. Jij bent eenzaam en ongelukkig... maar niet zoo eenzaam als ik en niet zoo hopeloos ongeluk kig. Want jouw man zal terugkeeren bij je en samen zul je een nieuw leven gaan beginnen. En al is het zonde, zooiets te denken, ik zou bijna willen, dat mijn man zoo gehandeld had... Toen zij later weg was, leefde Astrid weer alleen, maar er was een zachtere uitdrukking in haar gelaat gekomen en minder bitterheid om haar mond. Zij had, door de woorden der andere, haar eigen toekomst ge zien en alles, wat die nog verborg aan geluk en vreug de. En daarop wachtte zij nu, tot op den lentedag, dat haar man terugkeerde, dat zij hun leven opnieuw be gonnen, tezamen. Doch ergens in de wereld stierf een vrouw, eenzaam en zonder spijt, een vrouw wier leven gebroken was door den man, die te goed was. Meimii. Frans Anton Mesmer, de grondvester van de leer van het dierlik magnetisme (mesmerisme) werd den 23sten Mei 1733, dus 200 jaar geleden, te Iz- nong aan het Meer van Constanz, als de zoon van zeer welgestelde ouders geboren. Hij bezocht het priester- semenarium te Dilligen, studeerde te Ingolstadt in da theologie, vervolgens in de natuurwetenschappen, en te Weenen in de medicijnen. Weliswaar had de Zwitser Paracelsus, vóór hem, het denkbeeld gehad zieken door middel van „mineraal magnetisme" te genezen door ben met een magneet te behandelen. Paracelsus was de leerstelling toegedaan dat het heelal bestuurd wordt door de wet van aan trekking <en afstooting. Zich op dit denkbeeld basee- rende, bouwde Mesmer zijn theorie op van het „dier lijk magnetisme", later „mesmerisme" genoemd. Hij trachtte aan te toonen, dat de hemellichamen door hun wederzijdsche aantrekkingskracht invloed op ons zenuwgestel uitoefenen. Zoodra nu het verband tus- schen mer.sch en een of ander hemellichaam is ver stoord, wordt de mensch ziek. Men kan hem genezen door een gedeelte van het magnetisch „teveel' waar over de geneesheer beschikt op hem over te brengen. Mesmer bracht zijn theorie in praktijk. Hij verkreeg miraculeuze genezingen. Maar de geneeskundige aca demie te Weenen bemoeide zich met Mesmer en zijn methode; zij benoemde een commissie, samengesteld uit tegenstanders van Mesmer en droeg haar op een onderzoek in te stellen en nu deed zich het wonder baarlijke geval voor, dat de commissie Mesmers mag netische genezingen ten volle bevestigde. Een ander bui tengewoon geval is het volgende: Een beroemde pia niste, Mlle Paradis, die zeer bemind werd door keize rin Maria-Theresla, was sinds haar vierde jaar blind. Mesmer gaf haar het gezicht terug. De hem vijandig gezinde geneeskundigen verklaarden, dat het geen ech te genezing was, omdat de pa tien te niet met woorden de voorwerpen kon aanduiden, die zij zeide, dat zij zag. Zij dreigden de ouders der artiste met intrekking van het pensioen, indien de keizerin van de genezing hoorde. De vader viel Mesmer aan en wilde hem met zijn degen doorsteken; de moeder mishandelde haar dochter, die tengevolge van al deze emoties weer blind werd. Mesmer hergaf haar het gezicht voor de tweede maal. Kort daarop verliet hij Weenen en begaf zich naar München waar de koning hem tot lid van de Academie benoemde. Daarna ging hij naar Parijs. Voortaan was hij beroemd. Hij genas de zieken door ze met de toppen van zijn vingers aan te raken of wel door boomen te magnetlseeren die dan de zieken tot hun genezing betasten moesten. De resultaten wa ren verbazend, ofschoon hij ook eenige fiasco's had te boeken. Men benoemde een nieuwe commissie van on derzoek! In 1781 wilde men hem het land uitzetten, maar er kwam een schijnbare uitkomst: het gouver nement offreerde Mesmer 400.000 livres per jaar als hij in Parijs wilde blijven en onderricht in zijn metho de geven. Mesmer bedankte er voor en ging naar Spa, doch kwam weer naar Parijs terug. Hij liet door zijn aanhanger Bergasse voor de mededeeling van zijn ge neesmethode een inschrijving openen, die 340.000 livres opleverde. Toch heeft hij zijn methode nooit bekend gemaakt. Ondertusschen waren eenige hooggeplaatste personen, die onder behandeling van Mesmer waren, overleden, wat ten gevolge had. dat de regeering zich weer met de zaak bemoeide. Weer werden, thans twee, commissies benoemd om de feiten te onderzoeken. Dit onderzoek viel ongunstig voor Mesmer uit, waarop hij, en nu voorgoed, Parijs verliet. Hij begaf zich eerst naar Engeland en vervolgens naar Duttschland, waar hij den 5den Maart 1815 te Meersburg overleed. Gedurende zijn leven had deze buitengewone man, theoloog, doctor in de rechten en in de geneeskunde, zich met een menigte andere dingen bezig gehouden; hij schreef in Frankrijk ontwerpen voor de constitutie; hij stelde aan Pruisen (na Jena) een systeem van.' rapiergeld voor om aan de financieele moeilijkheden het hoofd te bieden; hij was scheikundige en astro loog. Het is niet onmogelijk, dat hij Goethe als model voor diens „Faust" gediend heeft. Het groote gebrek van zijen doctrine was, om aan de menschen dezelfde reinheid van karakter toe te kennen, die hem onder hen onderscheidde. In welk land wordt het meeste getrouwd? Een onlangs uitgemaakte statistiek wees aan dat percentsgewijze het grootste aantal huwelijken plaats heeft In Hongarije en daarna in Saksen. Pruisen volgt daarop en steeds ln dalende reeks komen: Oostenrijk, Engeland, Denemarken, Italië, Frankrijk, Nederland." Dan komt Zwitserland, België en Noorwegen; minder v.eer zijn Schotland en Zweden. Doch het land waar 't allerminste wordt getrouwd is Ierland, waar op de 1000 inwoners slechts 9 huwelijken plaats vinden! Men ziet, dat Nederland, inzak© huwelijken nog zoo'n kwaad figuur niet maakt!... Op hun nummer gezel. Een antwoord van keizer Frans Josef. Keizer Frans Josef had het park rondom zijn paleis te Weenen voor het publiek opengesteld. De adel was daarover niet goed te spreken en be klaagde zich er over, dat er nu voor zijn leden geen plaats in Weenen meer overbleef, waar zij veilig en zor.der vrees om met „burgerlijke" elementen ln aan raking te komen, onder huns gelijken verkeeren kon den. Maar de oude monarch diende hen van repliek. „Ja," antwoordde Frans Josef, „als ik alleen met mijns gelijken zou willen verkeeren. blijft me geen an dere plaats over dan de Kapuzinergruft!" (de grafkel der, waar de leden van het vorstelijk huis zijn bijge zet). Trekking van Dinsdag 19 September. 5e klasse 2e lijst Hooge prijzen: No. 603 met f 1500. Nos. 442 8399 8820 9692 en 19477 eder f 1000. Nos. 6250 7166 9718 17782 en 19158 leder f 400. Nos. 3201 6862 13383 en 17563 ieder f 200. Nos. 1557 3385 9368 en 19699 ieder f 100. Prijzen van f 70. 8 23 275 291 407 556 561 591 1216 1396 1417 1481 1822 1867 1896 1958 2326 2501 2526 2634 2663 3100 3195 3264 3270 3278 3464 3688 3719 3752 3905 3947 4175 4178 4404 4585 4692 4840 4907 4980 5198 5232 5758 5775 5853 5855 5880 5992 6007 6177 6229 6302 6363 6447 6579 6630 6644 6738 7152 7221 7222 7315 7349 7619 7769 7980 8075 8154 8282 8366 8484 8485 8497 8533 8778 8792 8925 9437 9906 10035 10074 10181 10208 10395 11030 11284 11577 11675 11845 11936 11980 12043 12079 12677 12716 13035 13066 13087 13147 13183 13204 13604 13844 14051 14156 14170 14248 14579 14885 15304 15474 15746 15761 15785 15962 15987 16040 16173 16174 16297 16340 16471 16498 16554 16562 16589 16957 17089 17211 17253 17345 17469 17562 18290 18786 18895 18957 19064 19184 19354 19372 19434 19447 19599 19959 20156 20255 20426 20432 20549 20822 20907 ontvluchtte naar de stad.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7