ATA reinigt vlugger, beter, ""■•Abdijsiroop Veel meer en voor minder geld. Zaterdag 23 September 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9352 EEN EXECUTIEVERBOD voor den landbouw gevraagd. Radiorede van Minister Oud. Weet U, waarom elke huisvrouw ATA steeds met dank vermeldt A1A schuurt en reinigt alles Ook elders zwaar weer geweest. Mr. J. Duys en de S.D.AJP. Geen vee naar Spanje. De electrische schokken te Bloemendaal. Noodlottig ongeluk aan de Hembrug. in een HOESTBUI te blijven DE MACHT OVER HET STUUR VERLOREN. Taifoen in Zuid-Japan. Volkstelling in Britsch-Indië. Een geweldige diamant gevonden. Italiaansch watervliegtuig verongelukt. Inval van de politie bij een spaarkas. De moeilijkheden van debiteuren ten plattelande. Op initiatief van den Bond van Landpachters en iHypotheekboeren in Nederland werd te Utrecht een .vergadering gehouden van een aantal landbouwor ganisaties, om de mogelijkheid te bespreken van een (gemeenschappelijke actie voor een executieverbod (wegens huur-, hypotheek- en renteschuld in den .landbouw. De heer D. v. d. Woerdt te Zoelen presideerde en gaf na een kort openingswoord namens de samen geroepen organisatie het woord aan den heer H. S. van Houten, lid der Tweede Kamer, te Groningen. •Spr. bepleitte een eensgezinde act:e om den inzin- kenden boerenstand zooveel mogelijk te helpen. De boeren moeten laten rusten wat verdeelt, om met alle kracht te streven naar redding uit den nood. Stellig is er meer noodig dan een executieverbod alleen. Maar als eerste stap is dit onvermijdelijk. Er moet een Staatshypotheekbank komen, die tegen lage ren ten de opgezegde hypotheken overneemt, tegen de executiewaarde, met volledige kwijting voor den boer. Commissies moeten ingesteld, wier taak be middeling, hulpverleening en onderzoek moet zijn. Dan kunnen nog veel rampen worden voorkomen. Een pachtwet is noodig om den pachter een redelijke pacht te waarborgen; renteverlaging moet deü hy- potheekboer helpen zijn bedrijf gezonder te maken. En dan kan de regeeringssteun doelmatig helpen, want deze komt dan niet langer grond- en hypotheek kapitaal, maar den werker op het land (boer en landarbeider) ten goede en werkt dan werk verrui mend en schept weer een bestaansmogelijkheid. De heer Smit van Voorburg, sprekende voor de Boerenbonden, wilde hoogere prijzen. Zoowel de prij zen der producten als de loonen moeten weer op vooroorlogspeil. De heer van Houten achtte dit on mogelijk te bereiken, maar wees e" p, dat de heer Smit inconsequent was. Hij moet dan ook vragen pachten en hypotheekbedragen aan te passen aan dat peil en dat wilde hij juist niet. Wat de heer Smit wil helpt niet den boer, maar den bezitter in de eer ste plaats. De heer Smit wil wel een executieverbod, doch tijdelijk en alleen zoolang de prijzen niet door de regeering zijn verhoogd. De hypotheekbezitters zijn ook vaak kleine mcnschen. De heer Van Hou ten wilde dit niet ontkennen, maar andere kleine bezitters krijgen op hun aandeelen ook geen divi dend, omdat met hun kapitaal geen winst wordt ge maakt. De heer Stapel iHoll. Mij. van Landbouw) was niet voor een algemeen executieverbod. maar ging na de toelichting van den heer Van Houten met diens standpunt mee. De heer Rijlaarsdam (Bond van Varkenshouders) betreurde het. dat de Christ. Boeren- en Tuinders- bond, de Katholieke Boerenbonden en de meeste maatschappijen van Landbouw ontbraken. Het kwam hem onbegrijpelijk voor. dat deze organisaties niet mee wilden doen aan deze noodzakelijke actie. Hij meende, dat de Hol!. Mij. van Landbouw nog wel verder wilde gaan en dat op do ledenvergadering scherpe kritiek op de leiding, met name op den voor zitter, zou loskomen. Do heer Schermer (Neutrale Bond van Land- en Tuinbouwers in Noord-Holland) was voor samen werking. Dat de andere organisaties ontbraken, vond hij diep treurig. De heer Kaan sloot zich hierbij aan. De heer Rosenboom (Coöp. I.V.H. en U.) was voor samonwerking. De heer Van Houten wees er op, dat uit afwezig zijn van de meeste landbouw-organi- saties bleek de oude fout der boeren: hun verdeeldheid. Sommigen lieten zelfs niet van zich hooren, b.v. de Friesche Maatschappij van Landbouw; sommigen riepen niet eens het Dagelijksch Bestuur samen (U.L.G.), de aanwezigen vormden een minderheid. Bo vendien kwam de heer Smit direct breed uit meten, wat verdeelt, inplaats van mee te helpen. Spr. adviseerde, dat iedere organisa tie op eigen gebied zou doorwerken, alles vermijden, wat verwijdering brengt en aan sluiting te zoeken met allen die mee willen werken. Na eenlg heen en weer pralen werd hiertoe be sloten en sloot de heer D. v. d. Woerdt de geanimeei*- de vergadering met een woord van dank aan spre kers en afgevaardigden. Naar wij vernemen is door den Bond van Land- pachters en hypothee-kboeren nog besloten 5 October te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen een groote openbare vergadering te beleg gen, waarin als sprekers zullen optreden de heer H. S. van Houten en zoo mogelijk nog een tweetal bekende sprekers. Over de Millioenennota. Naar wij vernemen zal de Minister van Financiën, Mr. P. J. Oud, op Don derdag 28 September a.s. van 8 tot 9 uur des avonds voor de A.V.R.O.- microfoon een rede houden over de millioenennota. WAPENSMOKKELAAR AANGEHOUDEN. De Nijmeegsche Recherche heeft op de Waalkade gearresteerd den Duitscher G.-K.„ op wion een partij revolveronderdeelen werd gevonden. De man wordt ervan verdacht de hand te hebben in den wapen- smokkelhandel uit België naar Duitschland via Nederland. GEVAARLIJK SPEL. Stoeiende jongens op de fiets onder een autobus terecht gekomen. Tilburg, 21 Sept. Op het Lijnsheike te Tilburg zijn Donderdagavond omstreeks half acht twee jon gens, die per fiets een autobus tegemoet reden en die aan het stoeien waren, vermoedelijk doordat de sturen in elkaar verward geraakten, onder de auto bus terechtgekomen. Een van hen, T. S., uit Tilburg, was op slag dood, zijn kameraad, P. II., eveneens uit Tilburg, werd zeer ernstig gewond naar het zie kenhuis overgebracht. E.Ostermann t. Co's Handel Mij.H.V..A<aam. Fabrieken te Julphaas bij Utrecht. Boven Rotterdam. Behalve boven onze omgeving is het ook elders in liet land Woensdagmiddag en -avond en ook Don derdagmorgen zwaar weer geweest. Zoo is te Rotterdam de bliksem tot tweemaal toe ingeslagen en wel vrijwel onmiddellijk na elkaar in pand 4S aan de Meester Arendstraat. De eerste blik senflits is via de antenne op het dak gegaan en zij heeft het radiotoestel in de woning totaal vernield. Een tweede flits is via de luchtkoker van de w.c. ge gaan. Van het toilet is een groot stuk van het pla fond vernield; ook het closet zelf is vernield. Van de woning en van een belendend perceel zijn de ruiten gesprongen. Voorts werden ook eenige panden in de Carnissc- laan getroffen. Ook daar werden tal van ruiten en eenige radiotoestellen vernield, terwijl twee meisjes J. en G. de Man, resp. twaalf en tien jaar oud, die No. 95b woonden en bezig waren hun handen onder de kraan te wasschen, door den bliksem getroffen werden. Het oudste meisje klaagde over pijn in het linker oor, waar evenwel niets aan te zien is en verkeerde door den hevigen schrik nog steeds in ©enigszins ver doofden toestand. Het jongste meisje kreeg een brand wonde aan de palm van haar linker hand. In alle huizen werderï de electrische installaties totaal ver nield. Verschillende dames waren zoo hevig geschrokken, dat zij gillende de huizen uitliepen en op straat flauw vielen. Daar het echter hevig regende, kwamen zij in een oogenblik wéér bij. Zwaar weer boven Heerde. Moeder en kind door den bliksem getroffen. Bei den bewusteloos. Woensdagavond is boven Heerde een zwaar onwe- der losgebroken. In de Weeze werden de vrouw en het kind van don heer Kamphuis, die zich in de woonkamer bevonden, door den bliksem getroffen. Beiden geraakten bewusteloos. Hun toestand was Donderdagmorgen bevredigend. De bliksem vernielde bovendien alles wat op de tafel stond, terwijl de gordijnen schroeiden. Een in de kom van Heerde staande hooimijt van den heer Bredenhof, welke door den bliksem werd getroffen, brandde af. In den Horsthoek werden de pannen van het dak van de behuizing van den heer v. d. Berg geslagen. Te kwart voor twaalf was een deel van het dorp Heerde in duisternis gehuld, doordat de bliksem in de electriciteitsleiding was geslagen. Een voorstel tot royeering bij zijn afdee- ling ingediend. Woensdag a.s. beslis sing. Invoer tengevolge van mond- en klauw zeer tijdelijk stopgezet. Reuter seint uit Madrid: De Spaansche Staatscourant publiceert een besluit tot tijdelijke stopzetting van veeinvoer in Spanje uiit Nederland, tengevolge van geconstateerd mond- en klauwzeer. Alle toegestane invoeren zijn ingetrokken. Het vee, dat reeds verzonden is, wordt door den vee- artsenijkundigendienst bij aankomst aan de Spaan sche grens nauwkeurig onderzocht. De geleerden zijn het niet eens. De le verancier van het wegmateriaal verant woordelijk gesteld. In de raadszitting der gemeente Bloemendaal zijn eenige vragen gesteld over de „electrische schokken" die men op sommige punten der gemeente onder vindt, wanneer men een pas stilstaande auto bij een bepaalde weersgesteldheid aanraakt. De voorzitter jhr. den Tex, deelde mede. dat de geleerden het, zooals meermalen voorkomt, ook in dit geval niet eens zijn. De schokken kunnen pijnlijk zijn voor een gezond mensch en zeer ernstige gevolgen hebben voor hartlijders. B. en W. zijn begonnen, den leve rancier van het wegmateriaal verantwoordelijk te stellen. Er wordt tegenwoordig een andere „menging" gebruikt voor wegbedekking. Een der raadsleden vroeg of niet. desnoods de oude wegbedekking kan worden aangebracht. Wethouder Princenberg gaf in overweging eerst af te wachten of het verschijnsel zich nog voordoet nu het bovendek „stroever" is ge maakt. Door een laadboom getroffen en gedood. Aan een steiger bij de Hembrug was men bezig met het lossen van zand uit een scheepje. Dit geschiedde met een ijzeren bak aan een laadboom, die daar bij werd omgezwaaid. Een 50-jarige man, wonende in de Balistraat, die met het werk niets te maken had, kwam te dicht bij den zwaaienden bak en kreeg hem met zulk een kracht tegen het hoofd, dat hij ter stond dood was. Het lijk is overgebracht naar het Wiihelmina Gasthuis. Wij lezen in de Tel.: Naar wij vernemen is thans een voorstel ingediend om het Kamerlid J. E. W. Duys te royeeren als lid der S.D.A.P. Tot dusver waren door vele afdeelingen der S.D.A.P. bij het partijbestuur moties ingediend, alle inhou dende het vei-zoek, maatregelen te nemen jegens den heer Duys naar aanleiding van zijn bekende bro chure. Het partijbestuur had tot nu toe aan de uit- noodigingen in deze moties geen gevolg gegeven. De heer Duys is lid der afdeeling 6 te 's-Gravenhage van de S.D.A.P. en volgens de statuten kan een afdeeling een lid royeeren. Nu is bij de genoemde afdeeling 6 een van toelichting voorzien voorstel ingediend om den heer Duys van het lidmaatschap der S.D.A.P. vervallen te verklaren. Dit voorstel wordt in een Woensdag 27 September te houden vergadering be handeld. Wordt het aangenomen, dan is mr. Duys dus geen lid meer van de S.D.A.P. Wij hebben de statuten van de partij eens nagele zen en gezien, dat den heer Duys ten aanzien van een royementsbesluit zijner afdeeling nog beroep openstaat bij het partijbestuur. Naar aanleiding van het aanhangige voorstel, hier boven omschreven, hebben wij ons tot den heer Duys gewend om van hem zijn lueening te vernemen over deze kwestie. De heer Duys deelde ons mede, voor- loopig zich niet over de op handen zijnde gebeurte nissen te kunnen uitlaten. „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn vroeger leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een Duitsche vriend. Deze raadde mij Abdij siroop aan. Ik lachte erom, maar kocht den volgenden morgen Abdijsiroop. Na gebruik van 3 lepels van dat wondermid del. voelde ik al verlichting en ca 5 fles- schen was ik heelemaal genezen, zoodat Ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben." (Origineel ter Inzage) L. K. te VH. BijHout Griep - Bronchitis Asthme „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar.Thans Fl. 1.-,F1.1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 et -ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop» Zeventien dorpen verwoest. V.D. verneemt uit Tokio: Een hevige taifoen heeft de Zuide lijke eilanden van Japan geteisterd. Zeventien visschersdorpen zijn ver woest. Twaalfhonderd menschen zijn dakloos. Tot nog toe zijn drie dooden gemeld. Een groot deel van het ge teisterde gebied is van iedere verbin ding afgesneden. De laatste 10 jaar met 34 millioen ge stegen. V.D. verneemt uit Bombay: De Commissaris voor de Volkstelling meldt een verwonderlijke toeneming der bevolking met $4 millioen zielen in de laatste 10 jaar, hetgeen overeenkomt met de geheele bevolking van Frankrijk of Italië, waardoor Indië aan het hoofd komt te staan van alle landen, China niet buiten te sluiten, met bijna 353 millioen zielen. De Commissaris acht het noodig dat stappen zul len worden genomen om aanwijzingen te geven op het gebied van geboortebeperking, kindersterfte. De Directeur-Generaal van den Medischen Dienst zet uiteen, dat slechts 30 procent van de bevolking be hoorlijk wordt gevoed. Ernstig auto-ongeval bij Meppol. In volle vaart tegen een boom gereden en daarbij een fietsende postbode meege sleurd. De wagen in elkaar gedrukt; alle inzittenden gewond. Donderdagmorgen heeft op den Rijksstraatweg tus- schen Meppel en Staphorst een ernstig auto-ongeluk-' plaats gehad. De heer H. I-Iouwcn. handelsreiziger,! woonachtig te Groningen, reed met zijn auto in de richting Meppel in vrij groote snelheid. Van den an-1 deren kant naderde dc Staphorster postbode J. Klein op de fiets. Op een gegeven moment stak K. plotse ling den weg over, dc automobilist werd hierdoor in verwarring gebracht, verloor den macht over het stuur en reed in vollen vaart tegen een langs den weg staanden boom op. De postbode werd meegesleurd en tenslotte tegen den grond geslingerd. Met een diepe 'hoofdwonde bleef K. op den weg liggen. Door de hevige botsing tegtm den boom werd de wagen vrijwel in elkaar gedrukt met het gevolg, dat alle drie inzittenden gewond werden. Een 22-jarige Duitsche dame, die •hier te lande met vacantie was, was er het ergst aan toe. Met een zware hersenschud ding en een schedelbreuk werd zij opgeno men en per ziekenauto naar het R.K. Zie kenhuis te Zwolle overgebracht. Haar toe stand is levensgevaarlijk. De andere Inzit tenden een tweede Duitsche dame, en de be stuurder, de heer Houben, werden minder ernstig gewond. Dr. Hagenbeek te Staphorst verleende de eerste geneeskundige hulp. Ook de postbode Klein werd door dezen ge neesheer verbonden. De auto is zwaar beschadigd. Een origineel modelletje voor den winter van zwarte en witte velours. De grootste die na de Cullinan ooit ge vonden is. Rio de Janeiro: Volgens berichten uit Belbd Horizonto in den Braziliaanschen staat Minas Geraes, zijn in de bedding van de Bento-rivier geweldige diamantenvondsten gedaan. O.a. werd een diamant van 2000 karaat gevonden, een der grootsten, die, na de Cullinan die in 1905 in Tranvaal in de Pre mier-mijn werd gevonden ooit gevonden zijn. De overige diamanten zijn meest tusschen 18 en 35 ka raat groot. 12 gewonden. Uit Rome: Een watervliegtuig van dc Italiaansche verkeerslijn GenuaPalermo is Donderdagmiddag bij het dalen tegen een zandbank gestooten en volkomen vernield. Bij het ongeluk zijn 12 personen, bemanning zoowel als passagiers, gewond. Overtreding van de geldschieterswet? Door de Centrale Recherche te Amsterdam is een inval gedaan in het kantoorgebouw van dc Alge- meene Crediet- en Administratiekas, gevestigd Prin sengracht 850. Op grond van vermoedelijke overtre; ding van de nieuwe geldschieterswet, werden alle boeken en bescheiden in beslag genomen. De zaak werd gedreven door een Duitscher, die hier te lande het systeem van de z.g.n. Zweck-Sparkassc in Duitschland zeer bekend had Ingevoerd. De ver schillende leden van deze Spaarkas stortten gelden, welk geld dan weer werd uitgeleend r.an een van de leden tegen een bepaald percentage. Voor de aan vrage moest een bepaald, doch varieerend bedrag worden bijgevoegd voor administratiekosten e.d. Het minimum-bedrag bedroeg 10 Mark. i-Iet, kwam ech ter zeer veel voor dat de aanvragen geweigerd wer den en de bijgevoegde gelden zouden dan niet zijn gerestitueerd. Er zal nu ook een onderzoek worden ingesteld wat met deze aanvraaggelden is gebeurd. De directeur der instelling is niet gearresteerd. EEN VIERLING. Uit Rome: In de gemeente Porto Viro aan de Adriatische Zee heeft een 37-jarige vrouw een vier ling gekregen. De kinderen, twee jongens, en twee meisjes, verheugen zich, evenals de moeder, in een perfecte gezondheid.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13