Volgt de Groote Harddraverijen en het Vuurwerk J. PEETOOM - Café „De Posthoorn" - Markt. NED. TUINDERS NAAR CANADA? DE MOORD OP DE BIE. De nood in de Ver. Staten. Overstroomingen bij Taonan. Aardschokken in Japan. Het gebruik van sublimaat in den Tuin bouw en de eventueele gevaren daaraan verbonden. Plaatselijk Nieuws. Moordende auto-concurrentie. vanaf DE BESTE PLAATS - De bovenzaal van ons is ter beschikking Atinhouolonff In de begrooting voor Sociale Zaken, vraagt minister Slotemaker de Bruine o.m. f 19.000.— aan ter uitvoering van in een ver stadium van voorbereiding zijnde plannen om tuin ders naar Canada te doen emigreeren. Verdere opheldering ln de opzienbarende moordzaak te Ose. Zijn flets opgevischt Weet de neef er meer van? Uit Oss wordt gemeld: Gisteravond heeft een tweetal personen in het Ossche Meer een rijwiel gevonden, dat zij herkenden als dat van den op .9 Augustus vermoorden G. de Bie. Op deze flets heeft het slachtoffer op 8 Augustus de ouderlijke woning verlaten, om daarin niet meer terug te keeren. Door de justitie werden na het ontdekken van den moord reeds nasporingen naar het rijwiel gedaan, ech ter tot dusverre zonder resultaa-t. De fiets is door de Koninklijke Marechaussée in beslag genomen. We brengen den lezer nog 't volgende in herinnering: Onder de gemeente Berghem werd op 9 Augustus j.1. Jn een eenzaam weiland onder Berghem het gruwelijk verminkt lijk van G. de Bie gevonden. Als verdacht van dit opzienbarende misdrijf werd een neef van den ver moorde, Piet de Bie, gearresteerd, die zich nog steeds in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch bevindt. Deze ontkent evenwel hardnekkig de dader van dit afschuwelijk misdrijf te zijn. Ongetwijfeld zal de vondst van het rijwiel meer klaar heid brengen in deze moordaffaire. Het slachtoffer had op den avond van den moord de ouderlijke woning met een rijwiel verlaten. Dit rijwiel was tot nu toe niet teruggevonden. De Bie senior nu vertelde gisteravond, dat hij in ge zelschap van zekeren Van Uden, oen broeder van den man die het lijk indertijd had gevonden en eveneens familielid van den vermoorde, het rijwiel had gevonden in het Ossche Meer. Dit meer is gelegen op ongeveer twintig minuten gaans van de plaats waar het mis drijf gepleegd werd. Op de vraag, hoe hij er toe kwam in het meer naar hot rijwiel te gaan zoeken, verklaarde De Bie, dat hij sinds de ontdekking van den moord steeds naar het rijwiel had gezocht en al dadelijk had vermoed, dat het in het meer was geworpen. De maréchaussee heeft het rijwiel, dat ook door an deren als het eigendom van G. de Bie is herkend, in beslag genomen. De politie heeft reeds eerder in dit meer, echter zonder resultaat, gedregd. De oude De Bie heeft gistermiddag op eenlge hon derden meters van de plaats, waa de politie gezocht heeft, gedregd. Na anderhalf uur haalde hij een rijwiel op, dat van Duitschen oorsprong was en niet aan den vermoorde toebehoorde. Na eenigen tijd vond hij, kort in de nabijheid daarvan, het rijwiel van zijn zoon. De politie zal vandaag het meer opnieuw afdreggen in de hoop ook nog kleedingstukken, die vermist wor den, te vinden. Uit Washington: President Roosevelt heeft het departement voor landbouw gemachtigd tot aankoop van graan, wol en katoen tot een bedrag van 75 mil lioen dollar, ten einde deze grondstoffen, zoomede halffabrikaten, te verdeelen tusschen 3V2 millioen be hoeftige Amerikaansche families. Deze maatregel be- teekent aan den anderen kant hulp aan de farmers en heeft ten doel de prijzen der grondstoffen te ver- hoogen. Voorts heeft het departement tot nu toe reeds voor 100 millioen dollar varkensvleesch aangekocht met hetzelfde doel. De New York Herald Tribune geeft te kennen, dat Roosevelt den spoorwegen 200,mil lioen dollars ter beschikking heeft gesteld voor den aankoop van staal. Bovendien heeft hij het voorne men nog meer landbouwproducten op te koopen. 320 Dood en. Uit Tokio: Volgens berichten uit Charbin is het gebied langs den spoorlijn Taonan-Tsitsikar over stroomd. Elf dorpen staan onder water. De treinver binding tusschen Tsitsikar en Taonan is onderbroken. Tot nu toe zijn reeds 320 dooden geborgen. Vrees voor groote verwoestingen. Uit Moskou: Uit Tokio wordt gemeld dat op 21 September omstreeks den middag een hevige aard beving werd gevoeld in de stad Kano Sava(?). Alle verbindingen met de stad zijn verbroken. Gevreesd wordt dat groote verwoestingen zijn aangericht. MIJNONGEVAL IN DUITSCHLAND. Uit Eisleben: In den Vitzthum-mijn bij Kloster Mansfcld is een touw van een lift tijdens het dalen gebroken. In de lift bevonden zich twee arbeiders. De lift stortte 744 M. diep naar beneden, doch de in zittenden werden slechts licht gekwetst en konden naar hoven komen. De omhooggaande tegenhangende lift schoot echter met geweldige vaart omhoog, met het gevolg, dat de vier inzittende arbeiders zwaar ge wond werden. Door het gebroken touw werden de glijbanen zoo zwaar beschadigd, dat de lift verschei dene dagen lang niet zal kunnen werken. Hierdoor zijn 30000 arbeiders een week zonder werk. LIJK 17 JAAR LANG IN GLETSCHER. Nog in goeden staat. Eenige jagers hebben bij den voet van de Reiss- horn-gletscher in Zwitserland het lijk ontdekt van een onbekenden toerist, dat, rekening houdende met de langdurige periode dat het in het ijs is geweest, betrekkelijk goed is gebleven. In een zak van het costuum van het slachtoffer werd een aanteekenboekje gevonden uit het jaar 1915 en men neemt aan hier te doen te hebben met het lijk van een Duitschen student, die te dien tijde op weg naar de Bieshorn is verdwenen. Indien dit juist blijkt te zijn, met het lijk ongeveer twee mijlen zijn verplaatst door opschuiving van het ijs. MOORD TE ANTWERPEN. Vrouw door hamerslagen gedood. Uit Antwerpen: Gistermorgen om vier uur is de 34-jarige vrouw J. P. Rietmans vermoord door haar man A. Voeten, eigenaar van het logement „West- Vlaanderen" in de Loosstraat 4. De vrouw is door hamerslagen gedood. De dader heeft zich zelf bij de politie aangegeven. De vrouw had overspel gepleegd. ROGGE- EN GERSTVERBOUWERS. Er is een steunregeling in voorbereiding, waarbij den verbouwers van Nederlandsche rogge en gerst bij ver koop dezer producten een toeslag zal worden betaald. Naar ons werd medegedeeld, zal deze regeling voor rogge omstreeks 1 October en voor gerst 7 October aa. worden bekend ge-maakt. In verband hiermede worden rogge- en gerstverbou wers in eigen belang aangeraden, in afwachting dezer regeling, nog niet tot verkoop over te gaan. De Gewestelijke Tarwe-organisaties voor Noord- en Zuid-Holland. DE VERKIEZINGEN VOOR HET HOOGHEEM RAADSCHAP NOORDH. NOORDERKWARTIER. De Algemeene Kiesvereeniging voor het Hoogheem raadschap Noordh. Noorderkwartier heeft thans eerst antwoord ontvangen op haar schrijven aan de geza menlijke politieke, waarbij werd voorgesteld deze 15 en de Algemeene Kiesvereeniging 9 zetels toe te wijzen, bij eventueele overeenkomst de verkiezingen bij enkele candidaatstelllng te doen geschieden. Uit dit antwoord blijkt, dat de verschillende politieke partijen op dit voorstel niet ingaan en besloten, geza menlijk hun candidaten te stellen, daar de Alg. Kies- vereen. exorbitante eischen stelde. Men deelde ons nog mee, dat aan de R.K. Staatspartij 7 candidaten zullen worden toegewezen, waarvan 4 voor Hoofdingelanden en 3 voor plaatsvervangers. AUTOBUS IN KANAAL GESTORT. Alle inzittenden gered. Parijs. In de nabijheid van Grenoble is een autobus met 35 passagiers in botsing gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende auto en vervolgens in een kanaal gestort, dat langs den weg liep. Gelukkig slaagden alle inzittenden er in zich uit hun benarde positie te bevrijden. Tien hunner bekwamen echter min of meer zware verwondingen. VECHTPARTIJ TE GRONINGEN. Zün broer met een mes gestoken. Gistermiddag omstreeks 1 uur had in de Hortensia- laan te Groningen een vechtpartij plaats tusschen de gebroeders C. en R. W. Eerstgenoemde, oud 18 jaar, greep een mes en stak zijn 25-jarige broer in den rug ter hoogte van het schouderblad. Deze snelde naar bul ten, doch zakte daar Ineen. Hij werd in ernstigen toe stand naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht De dader werd door de politie gearresteerd en ingeslo ten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De zaak la in onderzoek. ARMEN ONBRUIKBAAR BIJ VOCHTIG WEER. Rhenmatiek maakte werken tot een kwelling. Tot hij het juiste middel vond. Hier volgt een merkwaardig voorbeeld van de wijze waarop vochtig weer de gewrichten kan aantasten van iemand, die vatbaar is voor rheumatiek. „Ik heb heel erg aan rheumatiek geleden", schrijft ons iemand, „en heb zoo erge pijnen in mijn ge wrichten gehad, dat het Laast niet te dragen was. Het was altijd het ergst op regenachtipe dagen. Dan kon ik eenvoudig mijn armen niet gebruiken en het werken was mij werkelijk een marteling Ik probeer de twee verschillende middelen tegen rheumatiek, maar ik was na de kuur nog altijd even slecht. Toen zei men mij dat ik Kruschen Salts mo»st probee- ren en nadat ik een flacon gebruikt had, voelde ik verbetering. Dus ging ik er natuurlijk mee door en nu ben ik aanmerkelijk beter en ik heb ine in geen jaren zoo best gevoeld. Gewoonlijk voelde ik me zoo lusteloos en lui, maar dat ik weer kan werken is nu een pleizier voor me geworden inplaats van een schrik." S. B. Het organisme van den lijder bevat een teveel aan urinezuur, wat do oorzaak kan zijn van rheuma tiek. Dit kwaadaardig urinezuur, kon ontstaan, door dat de inwendige organen onvoldoende werken. Kru schen Salts nu spoort de afvoerorganen dusdanig aan, dat elk spoor van afvalstoffen regelmatig en volko men verwijderd wordt. Kruschen maakt en houdt U inwendig schoon en zuiver. En Uw geheele wezen lichaam en geest ondergaat deze verfrisschende werking. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. (Adv.) Een van de lezers heeft hij verzodht eens Iets te wil len schrijven over het eventueele gevaar, dat er ver bonden Is aan het veelvuldig gebruik van sublimaat in den tuinbouw. Ik zal hier trachten aan dat verzoek ta voldoen, doch dan zal ik meer in het algemeen het ge bruik behandelen van „kwikzilververbindingen. Sublimaat n.1. dat in de scheikunde voorgesteld wordt door Hg Cl, 2, is, evenals de meeste zaadontsmetters. een verbinding van de giftige element kwikzilver of Hydrargyrum. Het element zelf kent ieder, omdat het gebruikt wordt hij het vervaardigen van de gewone thermometers. Zooals gezegd, is het element kwikzll- ver zelf ook zeer giftig, de dampen tenminste, die ver schillende eigenaardige verschijnselen bij menschen te weeg kunnen brengen. Nu zijn ongeveer alle stoffen, die in den tuinbouw gebruikt worden voor het ontsmetten van zaden, min of meer (meestal zeer) ingewikkelde kwikverbindingen Als zoodanig noemen we „Germisan", „Uspulum", „Ce- resan", „Tutan" enz. enz. Dit zijn meest stoffen waar van de samenstelling alleen den fabrikant bekend is doch het hoofdbestanddeel is in ieder geval kwikzilver. Het gevaar, verbonden aan het gebruik van die stof fen is, o.l. niet zoo bijster groot omdat in de eerste plaats die stoffen veelal een afstootende geur hebben en ook, omdat ze, zoodra ze in aanraking komen met water, een eigenaardige kleur vertoonen. Verder is de verpakking zoodanig, dat direct te zien is, dat men met een gif te doen heeft. De bekende doodskop ont breekt zoo goed als nooit en ten slotte kan het ln 't klein, zelfs een afgesloten busje van 50 gram ge kocht worden, zoodat men of niets over houdt, of men houdt het in ieder geval over in de bekende busjes, dio goed afgesloten kunnen worden. Iets anders is het met Sublimaat. In de eerste plaats is de giftigheid van dit goedje al- licht grooter dan van de fabrikaten en dan is het een zeer groot bezwaar, dat als regel de verpakking niet kleiner is dan 1000 pastilles. Ook die pastillevorm kan nog wel wat van gezegd worden. Ik voor mij vind een pastillevorm, voor kinderen, altijd gevaarlijker dan een stofvorm. Een pastille oefent m.i. altijd een aantrek kingskracht uit op kinderen; ze zullen eer een pastille in den mond steken dan dat ze een mondvol van b.v. „Germisan" zullen nemen. SPARTA I—VRONE L Zondagmiddag om 2 uur zal de belangrijke voetbal wedstrijd Schagen IVrone I aanvangen. Deze wed strijd ls belangrijk, omdat de vorige competitie beide partijen elkaar niets toegaven en dit weer kan worden verwacht. Gezien do ernstige wil der Spartanen om te winnen, zal het aan spanning niet ontbreken. EEN EXPOSITIE. Een paar jeugdige toeken kunstenaar, J. van Dok en Ab. Wittebol, hebben in het winkelpand van de firma Rotgans in de Molenstraat, voorheen bewoönd door den heer H. de Haan, de resultaten van hun arbeid geëta leerd. Het is zeer verdienstelijk werk, dat we daar aantreffen, diverse stillevens, een zeegezicht te Huls duinen, de Kakelepost, enz, enz. Het ls bepaald een kijkje waard. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Dieuwertje Plnxter, oud 82 Jaren. POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje, een muts. Gevonden: een knipmea VOETBAL RECTIFICATIE. Wij haasten ons om den onder programma K.N.V.B. genoemden wedstrijd H.R.C.Zeeburgia te schrappen. In het oorspronkelijke competitieschema opgenomen is deze bigmatch er om de een of andere reden uitgelicht Om onze lezers een vergeefsche tocht naar Tuindorp te besparen het zouden er ongetwijfeld verscheidenen geweest zijn! zetten we deze kwestie even recht De autobusdiensten en de tram te Ensche de in moeilijkheden. In Twente, zoo lezen we ln het „Hsbl". vooral ln En schede ls sinds begin Augustus, een moordende con currentie begonnen van een aantal taxi-ondernemers tegen de autodiensten. Een onderneming ln Enschede, welke zelf ook nog enkele autobuslijnen exploiteert bracht een aantal kleine taxi's met een tarief van 10 cent voor de stadsritten in bedrijf. De kleine autotjes waren ln een minimum van tijd zóó populair, dat er al spoedig concurrentie kwam ln denvorm van een groot aantal baby-autotjes van een ander fabrikaat Bestaande taxi-ondernemingen schaften ook met koorts achtige haast kleine wagentjes aan en sinds eendgen tijd rijdt er ln Twente ln het bijzonder in Enschede een goot aantal dubbeltjestaxies. In Enschede heeft men de betrokken ondernemingen een vaste standplaats aangewezen en door middel van een dezer dagen in werking getreden park eerverordening wordt getracht 't snorren" tegen te gaan. De aan de gemeenten Enschede en Lonneker behoo rende Twentsche Electrische Tramwegmaatschappij, welke de autobuslijnen EnschedeHengelo, Enschede Glanerburg, EnschedeBuurseHaaksbergen, Ensche deOldenzaal en tal van stadslijnen exploiteert, onder vindt van de kleine autotjes een moordende concurren tie. De stadslijnen hebben vrijwel niets meer te doen en ook de busdiensten op de omliggende plaatsen heb ben aanmerkelijk minder passagiers. Wanneer de toe stand zoo voortduurt zouden de gemeentebesturen wel dra genoodzaakt zijn opnieuw aanzienlijke bedragen in de T.E.T. te steken, bedragen welke momenteel niet beschikbaar zijn. Reeds heeft een raadslid van Lonne ker vragen gesteld aan B. en W. over deze aangelegen heid. De T.E.T. zal dezer dagen in een vergadering bespro ken wat te dezen aanzien moet worden gedaan. Voor het gebruik is de pastillevorm natuurlijk bui tengewoon gemakkelijk. Als men nu ln aanmerking neemt, dat de maximale medicinale dosis van sublimaat 10 miligram per keer ls en dat zulk een pastille bijna 1000 miligram subli maat bevatten kan, dat is dus pl.m. 100 maal zooveel, dan moet men er toch wel van doordrongen zijn, dat één pastille in staat kan zijn ettelijke kinderlevens te vernietigen. Hetzelfde geldt natuurlijk, hoewel allicht in mindere mate, voor huisdieren. Van de volwassenen neem lk aan, dat ze voorzichtig genoeg zullen zijn. Vooral het feit echter, dat ieder een ongelimiteerde hoeveelheid van deze stof koopen kan, zelfs los ln een zakje, doet ons wel wat onverschillig met dit goedje omgaan Beter zou het zijn. Indien men ertoe over ging, ook sublimaat verpakt te verkoopen en dan b.v. busjes, die goed afgesloten kunnen worden Inhoudende 50, 100, 500 pastilles. De gewone gangbare verpakking van 1000 pastilles deugt voor den tuinbouw in ieder geval niet Bijna geen enkele tuinbouwer heeft 1000 pastilles noodig Bezien we nu echter de keerzijde van de medaille, dan moeten we ook weer toegeven, dat van vergifti gingen In de praktijk zeer weinig vernomen wordt Een hoogst enkele maal komt het voor, dat Iemand, die een gevoelige, of misschien beter, een overgevoeli ge huid heeft, ontstekingen krijgt doordat hij met zijn handen, of voeten, in een sublimaatoplossing geweest is (bij het ontsmetten van aardappelen). Ook hiervan, hoort men echter (gelukkig) nog maar zelden. Wil men echter de put dempen, vóór het kalf ver dronken is, dan verdient het toch aanbeveling de vol gende wenken op te volgen: Koop nooit meer subli maat dan men denkt noodig te hebben; sluit het eventueele overschot, in een gesloten bus, achter slot: laat geen minderjarigen met deze stof werken; houdt men vloeistof over, gooit die dan niet in een sloot; men zou de vlsschen kunnen dooden. Giet het liever in een kuil. Bewaar nooit subilmaat in een papieren zak of in een kast, waarin ook levensmiddelen be waard worden. Overigens verwijs ik naar de mededeellng van den Plantenziektenkundigen Dienst, No. 61 (prijs 20 ct.): „Vermeende en werkelijke gevaren, verbonden aan het gebruik van giftige bestrijdingsmiddelen ln land-en tuin bouw", ln welk boekje de slotsom luidt: „dat niemand zich uit vrees voor vergiftiging van menschen of die ren behoeft te laten weerhouden van het gebruik der tot nu toe bekende min of meer giftige bestrijdings- midedlen, mits hij daarbij met oordeel des onderscheids te werk gaat en zich houdt aan de geyeven voor schriften." De Ambtenaar b. d. Plantenz. Dienst, VAN HERWIJNEN. St. Pancras. ult oe OMGEVING WINKEL Door hetzelfde Damescomité dat ten vorige jaar een cursus heeft georganiseerd, in cartonbewerking en pitriet- en raffiabewerking, wordt voor het ko mende seizoen een cursus georganiseerd voor een voudige handwerken, voor die meisjes, die daar voor op een andere wijze niet in de gelegenheid zijn WINKEL, 22 Sept. Appelen f 2—9, peren f 2—14, pruimen f 2—7, drui ven f 1214, tomaten f 12, augurken f 310, slaboo- nen f 13, snijboonen f 37, aardappelen f 11.30, ble ten f 1L40, uien f 11.50, bloemkool f 37, andijvie f 12, meloenen f 1017, komkommers f 12, worte len f 3—5, kropsla f 1—1.50. T 4 N G E N D IJ K NOORDSCHARWOUDE. Nieuws van de sjoelclub. De compitie-wedstrijden van de sjoelclub zijn be gonnen. Na den eersten wedstrijd is de stand als volgt: Jb. Schuit—A. Boot 1-18-1. G. van Rijn—E. Bos 12-5-3. J. OotjcrsJ. Bullooper 11-8-1. J. Bleek—A. Visser 12-8. P. KoemanJ. Deutekom 12-8. K. Heidsma—D. van Twuiver 11-8-1. Het eerste en tweede cijfer achter de namen geven de door die personen gewonnen partijen aan. Het laatste de gelijk gespeelde. Wielerclub .Onderling Genoegen". Zondag wordt door bovengenoemde club een af- standsrit gehouden over 40 K.M. Er wordt gereden vanaf Koedijk langs het Kanaal naar Burgervlotbrug en terug. De start heeft plaats bij café Groot te Koedijk 's morgens 9.30 uur. Door den heer Groot, wordt voor deze rit een me daille aangeboden voor dengene die den kortsten tijd maakt. Z IJ P E OUDESLULS. Donderdagavond werd de trekking gehouden van een kleine verloting ,ten behoeve van de afd. Oude- sluis van den N.A.S.B. Van de prijzen, welke uit boekwerken bestonden, viel de eerste op no. 237, winnaar P. Slikker Kz. en de tweede op no. 219, win naar D. Pool. NIEUWE N 1 ET) O RP Floralia. Vrijdagavond namen wij eens even een kijkje in de Prins Maurits, hoe het met de inzendingen voor de tentoonstelling stond. Wat wij daar al zagen opgesteld was roeds de moeite waard en waar ons na informatie bleek, dat er nog vele inzendingen werden verwacht, belooft het ook dit jaar weer goed te worden Iets nieuws op deze tentoonstelling zijn de ver schillende luxe reclamestands van Neringdoenden uit onze gemeente, wat op zich zelf al de moeite waard is hedenmiddag en Zondag een bezoek aan de Prins Maurits te brengen. Er is went van ge maakt. Concert. Naar wij vernemen, geeft „Escelrior" bij gunstig weer Woensdagavond in den Tuin haar laatste open- luchtconcert in dit seizoen. KOE G R A S JULIANADORP. HERVATTING VAN DEN LANBOUW- WINTEBOURSCS. Vrijdagavond werd in de O.L. School alhier het twee de winterhalfjaar van den Landbouwcursua geopend. Aanwezig waren de Wethouder van Onderwijs. de heer W. de Boer, de heer Schroevers, die den cursus leidt en de heeren A, Grin, G. H. Böhmer en G. W. JJmmink Mz-, van het Bestuur van de Afd. Den Helder van de Holl Mij. van Landbouw, door wier bemidde ling deze cursus hier gegeven wordt. Verder waren 16 leerlingen present Namens het Bestuur van de afd. Den Helder opent de heer A. Grin deze bijeenkomst en daarbij de jonge lui aanspoorde hun best te doen. De heer Sch roe vers sprak zijn genoegen uit over de belangstelling, die werd getoond en woes op het nut van het onderwijs. Spr. herdenkt met eenige sympathieke woorden één der cursisten, die in den loop van dit jaar is overleden en gaat dan over tot vaststelling van eenige werk zaamheden. Behandeld zullen worden Schei- en Plant kunde, Bemestingleer en Grondkennis, Veevoeding en Veeteelt, later nog Veeverloskunde en Boter- en Kaas bereiding. De cursus begint op Vrijdag 29 Sept. a.s. Hierna verkreeg de heer W. de Boer, Wethouder v. Onderwijs het woord, die het zeer veel genoegen doet dat er thans een uitzondering is gemaakt door 't Col lege van B. en W. tot dezen avond uit te noodigen, om ook met dit stuk wetenschap kennis te maken. Verder hoopt spreker den cursus nader te zullen mo gen volgen, en indien zulks mogelijk is, zeker de eind- les bij te wonen, opdat als zulks noodig is, hij met da noodige kennis van zaken zal kunnen pleiten voor hulp In onze gemeente wordt voor dit soort van onderwijs dat erkent spr., niet veel gedaan. Verschillende andera onderwijsinstellingen verkeeren in een veel betere con ditie en dat noemt spr. een onrecht. Voor het boerenbe drijf wordt in onze gemeente niets anders gedaan, dan wat hier gebeurt, en het bezoeken van de dure scholen op dit gebied in andere, plaatsen, ls maar voor enkele bevoorrechten weggelegd. Spr. hoopt den tijd te bele ven, dat het hier ook nog eens anders wordt Verder worden de cursisten aangespoord alles te be nutten wat hier te leeren valt. Spr. brengt dank aan da Mij. van Landbouw, die voor dezen cursus het initiatief nam en het Gemeentebestuur hoopt dat op dezen weg zal worden voortgegaan. Algemeene instemming vond het gesprokene. De heer Grin zegt den wethouder dank voor het ge sprokene. De heer Schroevers rekent er al vast op dat de wet houder de eindles zal willen bijwonen. Deze accepteerde dat en zegt dank daarvoor. Tenslotte zegt de heer Schroevers dank aan allen, die medewerkten om een en ander tot stand te kunnen brengen; hij van zijn kant hoopt zulks te mogen doen in het belang van de jongelui en den cursus. Door den aannemer P. Veeter zal op de plaats waar de twee oude woningen aan de Kooij zijn ge sloopt, voor de familie I.anser een drietal nieuwe woningen worden gebouwd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14