Nieuwe in Egypte. Kantongerecht' schagen Zaterdag 23 September 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9352 Wie vangt meeste visch? TIJDING UIT DE VERTE. ONS VERLATEN MO- TORRIJWIEL. AAN DE HAVEN. POLITIE- DICTATUUR TEGENOVER WEERLOOZE VREEMDELINGEN. ALLERLEI LIS TIGE KUNSTGREPEN. MIJN TROUWE TSJECHISCHE MAK KER KOMT ONSCHULDIG ONDER POLITIEBE WAKING. (Van onzen reizenden correspondent). ALEXANDRIE. September. Op hetzelfde oogenblik kwam geld uit Europa en tij ding van mijn Tsjechischen makker. Zoowel te Dema als to Bengari had men geweigerd hem van boord te laten. Eindelijk had men hem toegestaan veertien dagen te Tripoli te blijven op voorwaarde, dat hij zijn terug reis naar die stad nog vóór zijn vertrek vandaar zou betalen. Deze mededeelingen kwamen per luchtpost brief, uit welken bleek, dat hij volkomen zonder geld "op een Zaterdagmiddag kwam zijn brief me in han den. Vóór 's Maandags kon ik geen geld zenden, maar ik deed iets anders. Ik zond hem een in het Fransch gesteld telegram, dat hij anderen kon laten lezen om op deze wijze crediet te krijgen: „Brief ontvangen; Maandag wordt telegrafisch geld verzonden." Het ergste was voorloopig voorbij. Ik kon me eens zat eten. een overhemd, boorden, zakdoeken koopen en zelfs mijn schoenen laten poetsen. Het was een feest dag. Merkwaardig hoe spoedig tevreden een mensch is, als hij het eenigen tijd slecht heeft gehad. Alle zorgen waren evenwel nog niet achter den rug. De eerste vraag was. waar mijn reismakker en ik elkander terug zouden zien. Het ongastvrije Egypte scheen me voor onze weder-ontmoeting niet de aange wezen plaats. Ik gaf de voorkeur aan Beyrouth, dat op onzen weg naar Indië ligt. Ik zou daarheen alleen met onze machine kunnen reizen; mijn makker moest dan trachten die plaats per schip te bereiken. Schrijven kon ik hem dit niet, daar do postverbinding langs de Noord-Afrikaansche kust zelden en langzaam is. Ik moest telegrafeeren wat heel veel geld kostte, maar elke dag wachten bracht voor hem en mij ook onnoo- dige uitgaven mede. Geld en uitvoerig telegram gingen weg en ik wachtte weder antwoord. Eindelijk kreeg ik mededeeling. dat de eenige ver binding naar Beyrouth over Alexandrië ging. Er was niets te veranderen. Nog eens zond ik telegrafisch geld en vooral de instructie weder een visum voor Egypte te nemen, hoewel de eerste maal ons visum niets had geholpen, al had men het geld ervoor wel aange nomen. Ik dien er hier aan toe te voegen, dat de moeilijkhe den niet kwamen van de eigenlijke Egyptenaren, maar van de hoogere Engelsche politie-ambtenaren in Egyp- tischen dienst. Bij de Egyptische politie zyn ook vele andere vreemdelingen. Italianen, Grieken, Russen in dienst, van wie velen in Egypte zijn geboren en behal ve enkele Europeesche talen ook Arabisch kennen. De goede posten zijn evenwel voor Engelsohen, die hier zeer hooge inkomens genieten en veel zwaarder wor den betaald dan menschen van andere nationaliteit. Een Engelsche polïtie-hoofdagent verdient veel meer dan Een fort te Alexandrië, dat nog door Napeion gebouwd is. een Arabisch inspecteur of commissaris van politie en het is het Egyptisohe volk, dat dit alles moei. beialca. Bovendien heb ik niet den indruk, dat Engeland hier zijn beste menschen heen zendt. Het valt niet te ont kennen, dat Engeland hier veel en nuttig werk heeft verricht, doch de door niets gerechtvaardigde achter- uitzetting van alle niet-Engelschen tégenover Engel- schen doet dit alles min of meer vergeten. Met angst zag ik de terugkeer van mijn makker te gemoet en ik vroeg me af, wat er nu weder zou ge schieden. Te Tripoli had mijn brave Tsjechische makker het ook niet aangenaarti gehad. De gouverneur-generaal, die er ons alle hulp en medewerking had toegezegd, was met verlof in Europa, zijn plaatsvervanger was de groote generaal Graziani, die ons zooveel moeilijkheden had bezorgd en tenslotte angstig in zijn schulp was ge kropen voor het telegram van den gezant te Rome. De ze generaad liet het mijn makker zoo onaangenaam mogelijk maken. Hij gevoelde zich nu weder sterk. We waren plotseling in een soort sensatie-geschiede nis terecht gekomen met verraders, spionnen, politie mannen, vervolging van onschuldigen en eindelooze moeilijkheden aan alle zijden. Ik ging nu en dan eens naar de haven, waar ona dapper motorrijwiel met zijspan stond opgeborgen in een loods, goed achter slot en grendel. Mijn hart bloed- Zitting van Donderdag 21 September. We vonden des morgens om 11 uur wachtkamer, cor ridor en trappen vol met gasten. Het was duidelijk merkbaar, dat met verlangen naar dezen dag was uit gezien. Het is wél een bewijs, dat de tegenwoordige schepselen voor feest geboren zijn. De groote Schager feestdagen staan voor de deur en toch hadden velen zich opgemaakt om dezen dag aanwezig te zijn op 't groote zittingsfeest, waar met kwistige hand bonnetjes werden aangeboden, goed voor een gratis vacantietijd Mr. Judell, die dezen dag als- kantonrechter fungeer de, zal zeker hebben opgekeken van een zoo groote groep belangstellenden, 't Was een verzameling, welke we maar zelden mochten aanschouwen. Eerst kregen we opgediend eenige verzetzaken. die de vacantie hadden overgestaan. In de eerste plaats beklauterde de 32-jarige vrachtrijder C. K., geboren te Noor'dwijk, 't podium, omdat hij op 10 Maart te Oude- eluls op de brug aldaar de 15-jarige Piers, die daar liep, tri et zijn fiets aan de hand, waarop een kistje sinaas appelen, in 't nauw had gedreven en bovendien de vruchtenkist en de velo had gemangeld. Verdachte zet te eerst een heele boom op tegen Mr. Judell, dat hij geen dagvaarding had ontvangen, maar toen hem in 't oor werd gesmoesd dat hij onvindbaar was en de heele Nederlandsche justitie zich blaren onder de voeten had geloopen om hem te vinden, zakte vriend K. wat af. Onze chauffeur was in Juli veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen, waarmee hij niet content kon gaan, omdat bij zoo onschuldig was als een pasgeboren lammetje, Maar Piers was en bleef zeer positief in zijn verkla ringen en ook de getuigen Veldman, een 24-jarige Oude- eluizer, en de 73 lentes tellende J. Pronk uit Anna Paulowna, die beiden de film hadden zien afdraaien, gaven alle schuld aan den verdachte. Vooral 't feit dat K. niet naar zijn slachtoffer had omgekeken, deed de deur dicht Wel had verdachte twee getuigen a décharge opge trommeld, maar dat kon niet voorkomen dat C. K werd veroordeeld. De eisoh luidde f 25 boete of 25 da gen, en toewijzing van de civiele vordering van f 18.85. De kantonrechter wilde een goede beurt maken en veroordeelde den chauffeur tot f 20 of 20 dagen en toe wijzing van de civiele vordering. VAN DE VASTHOUDENDE PARTIJ. De tweede verzetzaak gold den 31-jarigen veehouder D. de Gr. uit Koegras, die door den gemeenteveldwach ter Homan was genoteerd, omdat hij zich op 8 Juni, Zittend op de fiets had laten voorttrekken door een auto. In de laatste zitting bleef de partij onbeslist, om dat verdachte bleef beweren onschuldig te zijn. Dies moest de heer Homan worden gehoord. Verbalisant bleef volhouden gezien te hebben dat verdachte zich had laten „sleepen", bij de vlotbrug aan de Stolpe. Het werd een spelletje van „ja en neen". De eigenaar van de bewuste auto, de heer D. J. de Gr., neef van verdachte, beweerde -ook met de grootste stelligheid, dat verdaohte zich niet had vastgehouden aan zijn auto. De heeren achter de groene tafel bleven aan de zijde etaan van verbalisant en zoo elschte het O.M. 8 pop dokken of 8 dagen naar 't penopticum. De kantonrech ter schudde de kaarten opnieuw: f 1 of 1 dag was het slot» DE ZALIGE ARBEIDSWETTEN. No. 3 der verzetslieden was de 41-jarige loodgieter G. Z. uit Barsingerhoi^i, die op 1 Juli door zijn knechten arbeid had laten verrichten op verboden uren. In de vo rige acte bekende verdachte volmondig, maar ging er niet mee content dat in de dagvaarding stond, dat ver balisant de jongens op heeterdaad had betrapt. Daarom werd de 31-jarige rijksveldwachter Schellin gerhout opgetrommeld, om een en ander toe te lich ten. Verbalisant legde uit, hoe hij op den bewuaien Za terdagmiddag de knechten had gezien, gewapend met tang en hamer, terwijl de arbeidslijsten niet aangaven dat mocht worden overgewerkt. Ook deze politieman had de beste papieren en de lood- en zinkaccrobaat- hoorde f 5 boete tegen zich eischen of anders maar 5 dagen naar Artis in Alkmaar Mr. Judell, die zeker niet sympathiseert met deze wetten, maakte er f 2 of 2 dagen van. Den overtreder werd toegefluisterd, dat hij 't niet meer mag doen, anders zal 't lied anders spelen. KERMIS ZONDER ILLUMINATIE. De 19-jarige Schagenees C. S. kwam op een schoone zomeravond van een kermis uit den omtrek, maar de bankwerker had een goede fiets en een stukkendo lamp. Maar een snorrend politieman bracht licht in 't duister en gaf een bon. Elsoh nu f 5 of 5 dagen op reis. De uitspraak luidde f 3 of 3 dagen. EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT. Gewapend met een pleitrede, situatiekaart en het noodige spraakwater verscheen voor de groene tafel do 35-jarige fabrikant J. J. T. uit Utrecht. Deze heer had op 25 Mei in den Balgweg te Anna Paulowna met zijn auto hoogst roekeloos gereden met als gevolg, dat hij een Friesche auto had getorpedeerd. Het gevolg was, dat beide auto's deerlijk waren gehavend. Zooals het steeds gaat, gaven de partijen elkaar de schuld. Verdachte, die 't eerst werd gehoord verklaarde dat hij getracht heeft een gesprek aan te knoopen met de als ik ons driewielig voertuigje, waarmede we zoo vele avonturen beleefden, verlaten en werkeloos zag staan. Ongeveer vijf dagen duurt de reis met de Italiaansche kustboot van Tripoli naar Alexandrië. en ik telde de dagen, dat (daarop rekende ik zeker) nieuwe moeilijk heden zouden beginnen om mijn makker aan land te krijgen. Hij had een visum, waarvoor was betaald; hü had dus recht op doorreis en zelfs op verblijf in Egyp te. maar dit alles telt hier nu eenmaal niet mee. Boven dien, voor ehkele Engelsche heeren van de Egyptische politie was het een soort eerezaak geworden mjjn mak ker het landen te verhinderen. Tegenover mij hadden ze idoor de hulp van den consul) de nederlaag geleden, doch tegenover mijn Tsjechischen makker, die te Alex andrië geen consul heeft, op wien hij zich kan beroepen, meenden ze sterker te staan. Echter, ze vergeten één factor: ik stond nu aan land, had vrijheid van bewe ging en kon voor mijn reisgenoot optreden. Het was zooals ik had verwacht. Weder werd aan mijn makker het landen belet. Hij zou met het schip, waarmede hij was gekomen, na twee dagen terug moe ten keeren met onbekende bestemming. Nu begon de strijd, waarbij ik krachtdadig werd bij gestaan door de directie van de Italiaansche Stoom vaartlijn, waarmede mijn makker was gekomen. Ik liet de Engelsche heeren van de havenpolitie geen rust en betoogde, dat mjjn makker op de doorreis was. dat hij geld genoeg had om met een schip, dat den volgen den morgen vertrok naar Beyrouth te reizen en dat men niét het minste recht had hem terug te zenden. Op het laatste oogenblik. één uur vóór het vertrek van het voor Beyrouth bestemde schip, gaven de hee ren zich schijnbaar gewonnen. Mijn makker mocht aan boord gaan. Daar zou hij nog een vaarkaart -kunnen koopen. doch... een Engelsche politieman in uniform ging mede, zoodat het den indruk maakte of een ernstige misdadiger aan boord werd geleid. De gezagvoerder van het schip maakte er zich onge rust over en wilde zoo'n gevaarlijken passagier niet op nemen. Aan mijn makker werd geen vaarkaart ver strekt. Hy moest weder terug naar het schip, waarme de hij was gekomen en dat den volgenden dag de te rugreis zou aanvaarden. Daar waren alle hutten gesloten, er waren immers geen passagiers meer en mijn makker moest er 's nachts zonder matras of dekens op het dek slapen. Ik bracht hem er eten. Als ik er niet was geweest, had men hem er rustig laten verhongeren Een nieuwe strijd begon. Na negen dagen eerst zou een ander schip naar Beyrouth vertrekken en tot eiken prys moest voorkomen worden, dat mijn makker we der zou worden teruggezonden in de richting van Tri poli. De directie van de Italiaansche scheepvaartmaat schappij hielp mij met woord en daad. Eindelijk kregen we het zoover, dat mijn makker, be waakt door de politie, te Alexandrië zou mogen blij ven, tot het volgende schip naar Beyrouth vertrok, in dien hij voor dat. schip een vaarkaart zou hebben. Het was gemakkelijk genoeg deze voorwaarde te ver vullen als de politie zich er buiten hield. Aan een der heeren van de Italiaansche scheepvaartmaatschappij werd voor enkele uren het paspoort van mijn makker ter beschikking gesteld. De Italiaan gaf het paspoort aan mij en binnen een half uur had ik de verlangde vaarkaart. Alles was in orde, zoo meende ik, doch door eenige Engelsche heeren (er waren ook enkele men schelijker personen onder deze ambtenaren) van de po litie werden listige kunstgrepen verzonnen om alles nog te bederven. Doch, tenslotte, een halfuur vóór het vertrek van het schip, waarmede mijn Tsjechische makker zou worden teruggezonden, werd hij van boord gelaten, doodmoede van de nachten zonder bed. zonder dekens op het dek. Hij mocht te Alexandrië blijven, maar... bewaakt door de politie. J. K. BREDERODE. de tegenpartij, maar een Friesche schoone, die in den wagen zat, begon hem zóó uit te bezemen, dat hij ten slotte de beenen nam, De Frieschen waren niet opgeroepen om dit zaakje uiteen te zetten. Maar wel mochten we eenige getuigen a charge en a décharge begroeten, 't Eerst werd als getuige gehoord de 52-jarige J. K. uit Breezand, dio den veldslag duidelijk had gezien en alle schuld gaf aan den Utrechtenaar, die naar zijn zeggen midden op den weg reed, de bocht sneed, en geen „geluid" gaf. Ook de getuige G. Vader, echtgenoote van P. Pluis- ter had niet anders kunnen waarnemen, dan dat de fa brikant de schuldige was. Daarop werd de getuige a décharge, de gepensioe- neerde marineman Witteveen uit Breezand gehoord, die verklaarde dat verdaohte alle moeite heeft gedaan om met de Friesohen te praten, maar dat lukte niet. Ook de echtgenoote van verdachte, een 39-jarige dame, pleitte vurig voor haar echtvriend. Het O.M. meende met een gerust geweten den Utrech tenaar voor schuldig te merken en noodigde hem uit 15 pop neer te tellen of anders 15 dagen naar Alkmaar te komen. Mr. Judell wou niet dingen en zoo luidde de uit spraak conform de eisch. De fabrikant tikte direct af," iets wat een zeldzaam- heid is in dezen tijd! Na dit zaokje werden we uitgenoodigd om mee aan te zitten aan 't diner. Om twee uur kwamen allen weer in de beste stem ming bijeen en begon 't rad van avontuur weer te draaien: VAN T RECHTE PAD GEDWAALD. De 26-jarige R. N. R., monteur te Schagen, reed op 12 Juni te Zijpe in zijn oude Fordje od den weg Stol- pervlotbrugSchagen. Toen hij een auto met aanhang wagen moest passeeren. raakte hij door 't uitwijken met zijn voorwiel in den berm van den weg, waardoor Blf zonsopgang verlaten 62 visscherr:booten de pier van Loch Leven (Schotland) voor een wedstrijd in het visschen. Wie de meeste en grootste visschen thuisbrengt is voor het seizoen vischkampioen. PIJN IN DEN RUG? NEEMT U IN ACHT. Wanneer tengevolge van een gevatte koude, over werking,'tè veel inspanning, slijtage, enz. bepaal de organen trager beginnen te* werken, doen zich verschijnselen voor, waarvan men de oorzaak dik- wijls tevergeefs zoekt. liet valt echter gemakkelijk te begrijpen, dat zich als gevolg dier trage wer king onzuiverheden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urinezuur in. de gewrichten en organen het meest te vreezen. Gewoonlijk merkt gij dan op: pijn 111 den rug of do lendenen, hoofdpijn, een loom. of duizelig ge voel, rheumatische pijnen en meerdere verschijn selen van onwel zijn. die, naar gelang van de lichamelijke gesteldheid van den lijder verschillend kunnen optreden. Verwaaj-loozing van dergelijke verschijnselen kan tot zeer ongewensohte verwik kelingen leiden. Fosters Rugpijn-Nieren-Pillen hebben geduren de de dertig jaren, waarin lijders aan dergelijke ziekteverschijnselen ze leerden kennen en waar- deeren, naam gemaakt en getoond, dat zij de af- vocrorganen (bij trage spijsvertering gebruikc men eenige Foster's maagpillcn)opwekken tot gezonde werking. Éen kuur met Foster's Rugpijn-Nicrcn- Pillcn maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle 'e vensorganen gebracht wordt Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten i 1.-, f 1.75 en f 3.- per doos. Let vooral op den juisten naam. hij even de macht over zijn stuur verloor en een paal van 't electrisch net torpedeerde. Het O- M. begreep dat hier van schuld geen sprake was, maar waar de paal geschonden was, moest ver oordeeling volgen. De eisch luidde f 15 of 15 dagen. Mr. Judell dacht er anders over en sprak den mon teur vrij die lachend de beenen nam. BETALEN, JAN! De niet verschenen heer J. S. te-Schagen tufte in zijn nieuwe Ford op 2 Juni op den Schagerweg bij de kruising met den Rijksweg. Een van dien weg afko mende auto, bestuurd door den heer T., naderde en diende voorrang te verkrijgen. Inplaats van te remmen, drukte de heer op de gaspedaal -en ramde de auto van T. Voor deze verkeerde manupulatie moet S. nu 15 pop schuiven of 15 dagen erwten tellen. De eisch luid de 25 om 25. Als je maar betalen wil! CRISIS WEE. Achtereenvolgens verschijnen de bewoners van Ha renkarspel, A. P-, J. C. Z., J. B., J. T, J B, T R, J B, allen tuinbouwers, die voor de tafel zijn geroepen omdat ze een of meer kinderen van de school hadden gehou den om in 't bedrijf of huishouden behulpzaam te zijn. Allen verklaarden door den nood der tijden daartoe genoodzaakt te zijn; een hulp kan niet worden betaald en de gewassen kan men toch ook niet laten verrotten. Het O. M., evenals de kantonrechter, eagen de moei lijkheden in én zoo werden al deze tuinbouwers, al naar de omstandigheden meer of minder zwaar wogen, veroordeeld tot boeten van f 1 of minder, resp. 1 dag hechtenis ledér. OPPASSEN GEBLAZEN! De 36-jarige coiffeur A- P. G. uit Anna, Paulowna, moet vervolgens terecht staan, omdat hij zijn bedien den op Maandag 11 Juni had laten werken^ iets wat bij de wet; voor kappers is verboden. Vërcfachte geeft 't ten laste gelegde toe en verklaart onomwonden dat hij zijn personeel aanneemt met de conditie dat ze op Maandagmiddag moeten werken. Deze mededeeling deed 't O. M. in vuur en vlam staan. Majoor. Holema werd opgedragen dit mannetje in de gaten te houden. Om te beginnen kreeg vriend G. 15 pop boete of 15 dagen vrij van inzèepen. De eisch luidde 20 guldentjes of 2 keer 10 dagen „«n pension". Om 't af te leeren Figaro! DE PALING-EXPERT. De rustend landbouwer T. W. uit Barsingerhorn had op 23 Juni eenige fuikjes uitgezet in vischwater. wat hem niet toebehoorde en waarvoor hij geen schrifte lijke vergunning had. Hij werd gesnord en de fuiken 4 in getal was hij kwijt. Verdachte beweerde alleen eens te hebben willen onderzoeken of er nog paling zat, meer niet! Nu had verdachte wèl van de eigenaars verlof om zijn onderzoek voor te zetten. Daarom vroeg het O. M. slechts 5 guldens of 5 keer 24 uur, wat de kantonrechter tot 3 om 3 verminderde. De fuiken blijven aan 't rijk en zullen worden ge bruikt om er smokkelaars aan de grenzen mee te van gen, DE BOOZE PETEtRSELI EBO EfR De 19^-jarige groentenhandelaar P. D. uit Winkel was op een mooien Julidag aldaar verbaliseerd, omdat hij tweemaal achtereen op 't voetpad had gefietst en de vermaningen van een politieman voor kennisgeving aannam. Toen 't bonnenboekje voor den dag kwam werd onze knollenspecialist erg boos en moest zelfs in de nor worden ondergebracht. Hij hield zich hier van den domme en zei erg veel last te hebben van z'n „zenuwe". Desalniettemin werd hij door 't O. M. goed bevonden voor een tientje of 10 dagen, maar de kantonrechter deed er een portie at en hield 't op 6 pop of 6 dagen. DE SLOTHEER VAN SCHAGEN. De 50 maal doorgewinterde Schager logementhouder A. Sp., tevens koopman en impressario, wilde niet op 't appèl ontbreken. Ajie werd ten laste gelegd dat hij zijn twee kinderen, meisjes van 8 en 13 jaar oud. lan gen tijd van sohool had gehouden. Op de vraag van den kantonrechter, waarom dat geschiedde, antwoord de S., dat de meisjes mee moeten om 't brood te ver dienen. Het O. M. steekt direct van wal en zegt Arie 't niet zoo zoetjes. De kinderen worden geëxploiteerd ten plattelande. Ze moeten bij de huizen liedjes zingen en zoodoende het medelijden opwekken. De heele stad, aldus het O. M., spreekt er schande van en van alle zijden zijn er brieven ingkomen met het verzoek aan deze exploitatie van de kindertjes een einde te maken. De burgemeester van Schagen heeft zelfs de hulp der Justitie ingeroepen! Je bent, aldus het O. M., niet gedwongen door ar moede en algemeen bestaat de meening, dat je je kan redden. Verdachte is nu éénmaal niet van de vereeniging „Help U zelf' en roept met verheffing van stem uit. dat de gemeente Schagen hem dan maar te eten moet geven. Verdachte heeft momenteel in zijn logement 1 gast ad 75 spie per dag, waarvoor hij moet eten. drin ken en slapen. Als er niets bij verdiend wordt, kan de zaak niet rollen. (Majoor Holema, daartoe uitgenoodigd, zegt lang niet malsch, hoe de kinderen worden geëxploiteerd, terwijl verdachte rondbazuint, dat zijn vrouw T.BC.-patiënte is, iets wat niet waar moet zijn. Het O.M. noemt het een groote schande en wil aan deze practijken direct een eind zien. De eisch luidt 2 x 30 gulden boete of 2 x 30 dagen achter tralies. De kantonrechter veroordeelt Arie tot 2 x 20 gulden of 2 x 20 dagen en geeft de verzekering dat zoodra 't weer voorkomt hij uit de ouderlijke macht zal worden ontzet. Mopperend gaat vriend S. af, maar zal er wel rekening mee houden! -r v.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9