iliiDim Nitus- Mitritit- Liilliiillil Kijken is Koopen hijCLOECK Het Rijksdagproces Uitgevers: N.Y. vJu TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Een deel van het verhoor thans afgeloopen. WERVELSTORM IN MEXICO. De toestand in het Verre Oosten. DE REVOLUTIE OP CUBA. Toestand begint steeds meer zorg te baren. Wolkbreuk in Japan. De overslroomingsramp in Zuid-SIavië. Zware brand te Wormerveer. Twee studenten zwaar gewond. Ontzettend drama te Amsterdam. Dinsdag 26 September 1933. schager 76ste Jaargang No. 9353 cWrTiït. ï>it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder (dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De Bulgaren ondervraagd. gingsrede van Torgler. Verdedl- De vierde dag van het Rijksdagproces te Leipzig is thans achter den rug en daarmee tevens het eerste deel van het verhoor, het welk alleen dient om vast te stellen welke de persoonlijkheden der verdachten zijn, is thans afgeloopen en het Staatsgerechtshof gaat over tot de behandeling van het tweede deel van de ten lastelegging. Na de zitting van Zaterdag werd de belangstelling voor het proces verhoogd door he' feit, dat Van der Lubhe geen voedsel tot zich nam om met opzet, zoo als het'heette, het proces te saboteeren. Zooals be kend, moet. voor het, geval het proces langer dan vier dagen mocht worden onderbroken omdat een van de beklaagden tc ziek is om te worden verhoord, later het geheele. proces van voren af aan beginnen, alsof er nog niets was gebeurd. Maar inmiddels heeft Van der Lubbc. Zondag weer een behoorlijken maaltijd ge bruikt, zoodat, zij die tot eiken prijs sensatie verlan gen, opnieuw teleur gesteld zijn. Overigens blijft Van der Lubbc nog steeds bij zijn zelfde houding, van welke men nog aldoor moet aan nemen, dat ze als taktischc manoeuvre bedoeld is. Hij antwoordt zoo zacht, dat men slechts uit de her- baling zijner antwoorden door den tolk te weten komt, wat hij gezegd heeft. De president moet den beklaagde letterlijk elk woord uit ien mond trekken. Al zijn vermaningen blijven zonder succes. Men heeft zijn boeien nu definitief geslaaktv. d. Lubbe zal niet vluchten en het eenigc dat uit hem vluchten kan is niet door tralies of ketenen terug te houden. Zoo blijft hij zitten, zoo bleek als was en geduren de het verhoor dat daarop volgde, zakte zijn harige hoofd steeds dieper op zijn knieën en wiegelde daar bij zachtjes in horizontale richting heen en weer, ge lijk men dat ook wel ziet gebeuren bij wilde dieren in een kooi of bij geestesgestoorden. Na het verhoor der Bulgaren, was gister wel het hoogtepunt van de dag de korte samenvatting, welke de Duitsche communistische leider Ernst Torgler van zijn levensloop en van zijn politieke carrière gaf. Torgler, die na zijn arrestatie vijf maanden 'Mig dag en nacht geboeid is geweest en daaronder, wijl hij zich, zooals hij verklaarde, volkomen onschuldig ge voelt. zeker geleden moet hebben, sprak kort maar met. hartstocht en weloverwogen. Het indentificecren van Torgler is onmiddellijk met een sensatie begonnen. De Senaat stond toe dat Torgler op zijn plaats op de bank der beklaagden bleef zitten. Zoodra er een onbeteekende vraag aan hem werd gericht, stond Torgler in de grootste op winding op en verklaarde met alle kracht die in hem was. dat hij hoegenaamd niets met den brand in den Rijksdag te maken heeft gehad, welke hij als een afschuwelijk misdrijf moest wraken. Hij stond er in het geheel niet mee in betrekking. Hetzelfde was ook het geval met de K.P.D. Dc voorzitter trachtte hem tc bedaren en merkte op, dat hij later zoo uivoerig als hij wilde gelegenheid zou hebben op deze dingen erug te komen. Op het oogenblik was men bezig met het „feststellen der Personaliën". Torgler zeide, dat hij zich onmogelijk aan deze volgorde kon storen. Hij had zeven maanden onder den druk van deze beschul diging gezeten zonder haar te kunnen tegenspreken. De president zeide. dat hij weliswaar rekening houdt met het feit, dat Torgler in tegenstelling met dc an dere beklaagden een beschaafd man is die zich als heer weet te gedragen, maar dat het toch niet aan gaat om toe staan wat aan andere beklaagden wordt geweigerd: te weten bij de kwestie van den levens loop reeds een verdedigingsrede te gaan houden. Torgler herhaalt dan bovenstaande verzekeringen over de spanning warin hij verkeert en met nadruk komt dan nog eens een hartstochtelijke herhaling van zijn getuigenis van onschuld. Tot algemeene ver bazing laat de president hem dan rustig uitspreken. Torgler verklaarde in dc laatste jaren nog lid te zijn geweest van den Pruisischen staatsraad en in 1929 voorzitter van de communistische rijksdagfrac tie. In het vorige jaar was hij hoofdredacteur van het blad der communistische fractie „Der rote Wahler". Torgler wijst tenslotte op eenigc brieven, die zich bij de processtukken bevinden, afkomstig van fami lieleden van v. d. Lubbc, waarin van een communis tische arbeiderspartij sprake is, waartoe, zegt. Torg ler, de vrienden van v. d. Lubbc en zeker v. d. Lub be zelf behoord heeft. Deze communistische arbei derspartijen zijn, aldus Torgler, kleine groepen van menschen, die met. de communitische partijen en met de communistische Internationale niets te maken hebben. Zij zijn integendeel met hun anarchistischen inslag de scherpste tegenstanders der communisti sche partij. Hiermee was het persoonlijk verhoor van Torgler 'ten einde en tevens het eerste deel van het verhoor. De tweede fase. In den namiddag is een begin gemaakt met een tweed fase in het proces: het onderzoek naar de brandstichting zelf en wat daar onmiddellijk aan voorafging. Te dien einde miest Van der Lubbe op nieuw verhotprd worden, welk verhoor morgen zal worden voortgezet. President Bünger vroeg of het waar was, dat hij den 22en Februari 1933 voor bet bureau van maat- schappelijken steun te Neukölln (Berlijn) gezegd heeft dat de arbeiders thans een contra-actie moes ten inzetten: het was daarvoor nog niet te laat. Van der Lubbe geeft toe iets dergelijks gezegd te hebben. President: „Gij zoudt verder gezegd hebben dat men openbare gebouwen in brand moest steken, op dat het volk wakker geschud zou worden en het be gin der revolutie kon zien. Van der Lubbe begint weer te aarzelen, zooals bij de eerste verhooren maar geeft tenslotte toe dat in zijn tegenwoordigheid van de noodzakelijkheid ge sproken is om openbare gebouwen in brand te ste ken. Hij ontkent echter dat. er bij die gelegenheid spe ciaal van het Rijksdaggebouw gesproken is en zegt ook dat niet hij aanbevolen heeft openbare gebouwen in brand te steken; dat was, volgens verdachte al leen in den loop van het gesprek gezegd. De president constateert, dat de verklaringen, wel ke v. d. Lubbe heeft afgelegd, vrijwel overeen komen met het verhoor tijdens het vooronderzoek. Zoo had v. d. Lubbe in de woning van Starker, waar hij over nacht heeft, aan tafel gezegd dat hij lid van de com munistische partij was, maar het met de tegenwoor dige leiding der partij niet eens was omdat deze te laks werkte. Van der Lubbe bevestigt dit alles door ja te zeggen of te knikken. Voorts zou hij gezegd hebben, dat men revolutie moest maken, hij zou werkluozen bijeen brengen om de revolutie te bespoedigen. Ieder moest zijn eigen lei der zijn en niet eerst de bevelen van de partijleiders afwachten. Hij wilde tot 5 Maart in Berlijn blijven en, als dan nog niets was gebeurd, naar Nederland terugkeeren. Denzelfden middag heeft Van der Lubbe in Neu kölln naar een opmarsch van de S. A. gekeken en ge zegd dat men iets moest doen. Van der Lubbe bevestigt al deze uitlatingen. Op een vraag van den president bevestig! Van der Lubbe voorts, dat hij op Donderdag 23 Februari geld van de post heeft gehaald en toen het voornemen heeft gehad een communistische vergadering in het Sportpalast te bezoeken. Deze vergadering was ech ter ontbonden. Op Vrijdag 24 Februari heeft Van der Lubbe er met eenige jongelieden over gesproken, dat er iets moest gedaan worden om de arbeidersbeweging vooruit te drijven. Op de vraag van den president of hij zich op dien dag met het voornemen heeft bezig gehouden iets te gen de nationaal-socialisten te ondernemen, ant woordt de beklaagde ontkennend. Tegen half vier verdaagt de president, het. verdere verhoor van Van der Lubbe tot Dinsdagmorgen. Gepaard gaande met zware wolkbreuken. Ontzaglijke schade aangericht. New York. 25 September (V.D.) Naar uit de stad Mexico City wordt gemeld, heeft een geweldige wervelstorm, welke zich voortbewoog met een snelheid van 170 KLM. per uur en gepaard ging met zware wolkbreuken, in het Noord Oostelijke deel van Mexico ontzag lijke materieele sohade aangericht. Een groot aantal personen is om het leven gekomen. De verbindingen zijn verbroken. De stad Tampici is geheel geisoleerd. Tampico zwaar geteisterd. Nader uit New-York: De verwoestende wervelstorm in Mexico heeft de stad Tampico zwaar geteisterd. Teneinde plunderingen te verhinderen is de staat van beleg afgekondigd. Het aantal dooden, dat nog niet kon worden vastgesteld, is zeer groot. De materieele sohade is ontzaggelijk. Pre-' sident Rodriguez heeft bevel gegeven, dat de civiele autoriteiten ten nauwste moeten samenwerken met de militairen, teneinde de gewonden en dakloozen onder' dak te brengen en te helpen en verder zorg te dragen voor handhaving van orde en rust. De stad voor drie vierden verwoest. Nog wordt uit Mexico gemeld, dat de cycloon, vrijwel drie vierden der stad Tampico heeft verwoest. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn alle van hout opgetrokken gebouwen ingestort, terwijl tal- looze steenen huizen ernstig beschadigd werden. Tege lijk met den wervelstorm ontstond een geweldige over strooming. De regeering heeft ter verhindering van onge regeldheden de staat van beleg afgekondigd. Het aantal dooden is zeer groot. De troepen hebben reeds assisten tie verleend. De cycloon woedde ononderbroken gedu rende een half uur. Vijf spoorwegambtenaren gearresteerd. Uit Charbin. Vijf Russische ambtenaren van den Noord Mandsjoerijschen Spoorweg: Kalina, chef van de afdeeling machinerieën, Nyboelov, chef van de afdeeling locomotieven, Ablos. chef van de afdeeling rollend materiaal en Kyblin, chef van de finantieele af deeling zijn aangeklaagd en gearresteerd, beschuldigd van het schenden van vertrouwen. Zij zullen worden ingesloten. Volgens het communiqué van de politie moeten de bijzonderheden hangende het onderzoek worden geheim gehouden, doch de huidige actie heeft geen politieke bedoeling. De actie heeft slechts ten deo! de organisatie van den Noord Mandsjoerijschen Spoor weg op te helderen. Vijandige houding tegen de vreemdelingen en speciaal tegen de Amerikanen neemt toe Lenden, 25 September. (V.D.) Uit Havanna wordt gemeld, dat de vijandige houding jegens de vreemde lingen op Cuba, in het bijzonder jegens de Amerikanen toeneemt. Tal van Engelsche en Amerikaansche faml- liesslies bevinden zich in groot gevaar, aangezien zij door communisten worden bedreigd. De Amerikaansche torpedobootjager Hamilton zal bij Tanamo 16 Engel sche en Amerikaansche onderdanen aan boord nemen. Een Engelsche lichte kruiser bevindt zich in de buurt om eventueel met de Amerikaansche oorlogsschepen mede te werken aan de bescherming der Engelsche onderdanen. De Amerikaansche consuls op Cuba hebben er bij hun landgenooteii op aangedrongen, zich naar de kust te begeven, om binnen het bereik der Amerikaansche oorlogschepen te zijn. Amerikaansche ambtenaren on derhandelen met stakers over de eventueele vrijlating der bedreigde buitenlanders. Uit Washington wordt gemeld, dat terwijl de Cubaan- sche parlementaire partijen bereid schijnen onder den drek van de catastrophale economische en politieke situatie tot overeenstemming te komen over een coar iitie-kabinet, president Roosevelt met het oog op de chaotische toestanden in het binnenland van Cuba, de Amerikaansche marinestrijdkrachten in de Cubaanscha wateren instructie heeft gegeven, eventueel zonder ruggespraak met het staatsdepartement, mariniers aan land te zetten, indien het leven of de eigendommen van Amerikaansche staatsburgers in gevaar zouden komen. Hakodaté geteisterd. 4 huizen vernield. Visschersbooten losgeslagen. Uit Tokio. Vier huizen zijn vernield en twaalf beschadigd in een kustplaats bij Hakodaté op het Ja- pansche eiland Jesso, waar gisterenmiddag op een plaats van 300 yards uit de kust een windhoos is op gekomen. welke landwaarts „rolde", waar hij overging in een wervelwind overal verwoestingen aanrichtende. 36 visschersbooten zijn door den wervelwind losgeslagen en eenige honderden yards afgedreven. Verschrikkelijke byzonderheden. Belgrado. Uit het overstroomlngsgebied van Zuid- Slavië (zie ook elders in dit nummer), worden ver schrikkelijke bijzonderheden bekend. In eenige plaatsen staat het water 3.5 M. hoog in de straten. Het dorp Struga is het meest getroffen. Hoewel geen rivier of beek het dal doorstroomt, werd het dorp in minder dan een uur tijd onder water gezet, 50 personen worden vermist. De anderen konden zich, ten deele gekleed, in de bergen redden, waar z(j twee dagen en nachten in groote bezorgdheid hebben verkeerd. Er dreigt thans ook een tekort aan levensmiddelen, omdat de te velde staande gewassen zijn vernield. De regeering van Joego Slavië heeft 200.000 dinar beschikbaar gesteld voor hulpverleening. Het water bereikt Zagreb. De toestand, aldus wordt nader gemeld, blijft nog steeds gevaarlijk. De „Politica" schat de tot nog toe alleen in Slowenië aangerichte schade op minstens honderd millioen dinar (3.3 millioen gulden). Het water, dat uit de Sloweensche bergdalen komt. heeft gisteren Zagreb (Agrem) bereikt. De Sawe heeft een tot nog toe ongekende hoogte bereikt. In geval de dijken doorbreken, dreigt Zagreb zeer groot gevaar. Fabriek uitgebrand. Uit Wormerveer: Gistermorgen omstreeks 7 uur brak brand uit in de fabriek „De Veerschut" aan den Wormeringdijk te Wormer, waarvan eigenaar is de heer M. Groot uit Wormerveer. In deze fabriek werden afvalproducten van cacaoboonen verwerkt tot veevoeder. De brand is ontstaan in de benedenverdieping van het vier verdiepingen hooge houten gebouw, dat ge bouwd is om de romp van den vroegeren molen „De Veerschuit". De brandweer uit Wormer geholpen door die uit Wormerveer, was spoedig ter plaatse en be streed het vuur met tien stralen. Het vuur greep snel om zich heen en weldra sloegen de vlammen uit de vensters van alle verdiepingen. Aan het behoud van de fabriek viel niet te denken, zoodat de brandweer zich in hoofdzaak beperkte tot het be houden van het aangrenzende pakhuis, waarin voorra den waren opgeslagen. Om 8 uur was de fabriek tot den grond toe afgebrand. Het pakhuis kon grooten- deels behouden worden. Alle aanwezige machines zijn verloren gegaan, terwijl een groote hoeveelheid grond stoffen een prooi der vlammen werd. De geleden scha de die door verzekering wordt gedekt is groot- De oorzaak van den brand is onbekend. ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfz. 1 7"8'/2 Lijnzaadkoekjes vocht, dat is Lijnzaadschilfers 5 vocht Lijnmeel minder dan Soyaschilfers gewoonlijk Soyakoekjes J in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeeic voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmcel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 767 m.M. Vooruitzichten: Droog weer. Temperatuur: 54 gr. F. is 12 gr. C. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Bij het ontgroenen van een ladder ge vallen. Bij het traditioneel ontgroenen van nieuw aange komen studenten heeft zich gistermiddag te Utrecht een ernstig incident voorgedaan. Een groep studen ten bevond zich in een huis aan de Kromme Nieuwe Grachi, waar verscheidene studenten op kamers wo nen, die één der novieten (nieuwelingen) dwongen op een ladder te klimmen, die tegen dc dakgoot stond en daaraan was vastgeboden. Toen de noviet boven was, durfde hij niet meer naar beneden, zoodat een oudere-jaars omhoog klom om te trachten hem te overreden. Toen beiden zich op eenige hoogte bevonden is er aan de ladder geschud. Wie dat heeft gedaan of hebben gedaan kon de politie ons bij informatie nog niet mededeelen. Hoe 't ook zij, plotseling brak de lad der, in tweeën met het noodlottig gevolg dat beiden op den grond vielen. De student kwam in den tuin terecht, doch de noviet, die hoogcr op den ladder stond, smakte met zijn hoofd op de steenen neer en bloedde hevig. Per auto van den Geneeskundigen Dienst zijn beiden naar de rijksklinieken overgebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat zij beiden een hersenschudding heb ben bekomen. Een gestreng onderzoek wordt in dezen ingesteld. Hoogleeraar verwondt in een vlaag van verstandsverbijstering: zijn zoontje en schiet daarna zichzelf dood. In het Paedologisch Instituut in De Vossiusstraat te Amsterdam heeft zich gisteren een vreeselijk drama afgespeeld. Dr. P. Ehrenfest, hoogleeraar in de theore tische natuurkunde aan de universiteit te Leiden, die zijn 15-jarigen zoon kwam bezoeken die daar ziek lag heeft in een vlaag van verstandsverbijstering een schot op den jongen gelost en zich vervolgens van het leven beroofd. Zijn zoon is zwaar gewond. In de „Tel." lezen we daaromtrent nog de volgends bijzonderheden: Omstreeks vijf uur had professor Ehrenfest zich naar het Paedologisch Instituut (het voormalig insti tuut voor blinden in de Vossiusstraat 56) begeven, waar zijn omstreeks 15-jarige 2oon onder toezicht van prof. J. Waterink wordt verpleegd. Kort nadat de Leische hoogleeraar niet den knaap in het spreekkamertje was. werden twee schoten ge hoord. Het personeel dat te hulp schoot vond vader en zoon liggen. Beiden hadden een hoofdwonde. De hoog leeraar had den laatsten adem uitgebleaen, het zoontje leefde nog. Het werd per auto van den G.G-D. naar 't Tesselschadeziekenhuis vervoerd. Het stoffelijk over schot van den vader werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. In medische kringen en ook daarbuiten was het ge beurde spoedig bekend. Omtrent de oorzaak vun deze droevige gebeurtenis kon geen opheldering worden verkregen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1