ilüiiii Niins- ilKIllllit- Lllülllllll Kijken is Koopen bijGLOECK De wervelstorm boven Mexico. Het Rijksdagproces Uitgevers: N.Y. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De stad Tampico bijna geheel verwoest. Mr. Wendelaar wordt lid van de Tweede Kamer. De nieuwe Kantonrechter te Alkmaar. AARDSCHOK IN MIDDEN-1TALIE. Slecht weer in Oost-Europa. De Lutine-toren. Woensdag 27 September 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9354 COURANT. iDit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- hdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Een der grootste rampen die Mexico ooit getroffen heeft. In ons nummer van gister hcbhfcn we reeds vrij uit voerig gemeld over den verwoestenden wervelwind, die het Noord-Oosten van Mexico, de republiek San Salvador, het eiland Trinidad en de Antillen heeft geteisterd. Tegelijk met den wervelstorm ontstond een gewel dige overstrooming. De cycloon woedde onafgebroken gedurende een half uur. In het hijzonder is Tampico zwaar geteisterd. On geveer drie kwart cedeeltc van de stad moet ver woest zijn. Het blijkt dan ook wel een der grootste rampen te zijn. waardoor Mexico ooit werd getroffen. Na een aanvankelijke schatting door het ministerie tan hinnenlandsche zaken van het aantal dooden en gewonden op ongeveer 5000. blijkt het aantal dooden ruim 500 te bedragen, terwijl liet aantal gewonden nog niet kon worden vastgesteld. De materieclc schade wordt op vele millioenen dol lars geschat. De stad Tampico is een groote puinhoop. De eerste verbinding kreeg men volgens V.D. door een in de haven liggend Duitsch stoom schip „Kiel", welks kapitein het eerste be richt seinde: „Tampico door vreeselijke ramp geteisterd, welker omvang nog niet valt te overzien. Stadsgedeelten die niet door storm verwoest werden, staan drie a vijf meter onder water." De rivieren Tamesi en Pamuco (die beide bij Tam pico in de Golf van Mexico uitmondej») zijn ten ge volge van do wolkbreuken buiten haar oevers getre den en hebben alles weggespoeld. De spoordijken zijn over afstanden van vele kilometers overstroomd en verscheidene treinen, die onderweg waren, zijn niet aangekomen. Ook de steden Victoria en Valles zijn door storm en overstroomingen geteisterd. Militairen en Roode Kruis-colonnes zijn te hulp gezonden. De president van Mexico heeft een oproep tof de bevolking gericht tot het bijeenbrengen van een noodfonds. Vier treinen volkomen verdwenen. Volgens nadere berichten is de cycloon, die Tam pico voor het grootste gedeelte verwoest heeft, do zwaarste ramp, die het land sedert de laatste veer tig jaar heeft geteisterd. Officieel wordt gemeld, dat twee treinen met goederen en twee treinen met pas sagiers tusschen Cardenas en Tampico volkomen zijn verdwenen. De president van Mexico heeft op het geheele land een beroep gedaan om de duizenden slachtoffers van de ramp te helpen. Havenwerkei van Tampico gedeeltelijk vernield. De havenwerken van Tampico zijn gedeeltelijk vernield. Een Duitsch en een Noorsch stoomschip ëiiu ernstig beschadigd. Vele schepen zijn op drift feraakt of aan land gedreven. De nict-vernielde of- ficieele gebouwen, de kerken, hotels en particuliere huizen zijn geheel met gewonden gevuld. Een ge- Van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste' Kamer is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Koster, tot lid van deze Kamer benoemd verklaard de heer Mr. H. J. Knot tenbelt, te 's Gravenhage, thans lid der Tweede Kamer. In verband met deze benoeming verneemt het C.B., dat de heer Knottenbelt, die reeds vroeger te kennen had gegeven, op den duur niet lid van de Tweede Ka mer te willen blijven, het lidmaatschap van de Eerste Kamer zal aanvaarden. Opvolger van den heer Knot tenbelt in de Tweede Kamer is Mr. W. C. Wendelaar burgemeester van Alkmaar. heel gevuld ziekenhuis en een electrische centrale zijn ingestort. De opruimingswerkzaamheden worden ten gevolge van de overstrooming buitengewoon bemoeilijkt, ook zijn rivierdijken doorgebroken. Volgens inlichtingen, afkomstig van den militai ren commandant van den staat Tamaulipas, die be vestigd dat zoo goed als alle gebouwen in de stad Tampico zijn vernield, zijn tientallen families die worstelden met de bulderende stroomen, die werden gevormd doordat de rivieren Panuco en Tamesi bui ten haar oevers traden, gered. Het is nog niet moge lijk het aantal dooden en gewonden te bepalen, die vijfduizend zouden bedragen. Volgens te Brownsville ontvangen bericht kwamen in het stedelijk ziekenhuis van Tampico 87 personen om het leven. EEN SOBERHEIDSDAG IN DüITSCHXAND. Op Zondag 1 October. Zondag a.s., den dankdag voor den oogst, zal overal in 't rijk voor de eerste maal het „Eintopfgericht" op tafel komen. De maaltijd zal dus slechts uit één spijs bestaan en het doel is, dat het daardoor uitgespaarde bedrag zal worden geschonken ten bate van het winter- hulpwerk, voor den strijd tegen honger en koude. Ver wacht wordt, dat niemand dien dag meer dan 50 pfen- nig voor zijn middagmaal zal uitgev^. Ook met de restauranta is een regeling getroffen, waartoe zij in drie klassen zijn verdeeld. In die der eerste klasse moet 60 pf., In die der tweede een mark voor een maaltijd worden betaald. Wat meer dan 50 pf. wordt betaald komt aan het hulpfonds. In de restaurants der derde klasse moet de gewone menuprijs worden berekend. Is deze b.v. 3 mark, dan wordt 2.50 mark gestort in de kas van het fonds, enz. De president heeft genoeg van het lang zame tempo, dat door het hardnekkig zwijgen van Van der Lubbe veroorzaakt wordt. Bij het, Rijksdagproces tc Leipzig zijn gisteren be handeld de drie brandstichtingen, gepleegd op den Zaterdag voorafgaande aan den Dinsdag waarop de Rijksdag heeft gebrand. Tegelijkertijd houdt, de rechtbank zich echter telkens bezig met de vraag of het mogelijk zou zijn van der Lubbe beter te laten antwoorden dan tot dusver. Gelukt het niet uit be klaagde meer te krijgen dan ja en neen. of ja en neen tegelijkertijd, dan is het noodzakelijk terug te keeren tot de vroegere protocollen en zal de rechter van instructie, alsmede de verschillende politie-amb- tenaren, welke beklaagde gedurende de instructie hebben gehoord, in de plaats van van der Lubbe zelf moeten spreken, en treden de vroegere verkla ringen in de plaats van de verklaringen in het hoofd proces. Voor heden nam dc advocaat van Van der Lubbe. dr. Seufert, naast dezen plaats zonder dat men kan bemerken dat dit veel succes heeft. Mag een enkele zin ook al langer zijn dan van der Lubbe de vorige dagen heeft gesproken, het antwoorden van beklaagde blijft onvoldoende. De nieuwe verhoormethode voor Van der Lubbe. Nederlandsch journalist bij hem toegelaten. Gisteravond telefoneerde de Berlijnsche corr. van het „Hdbld." uit Leipzig. dat er over de zeer korte zitting van dien dag als aanvulling van het ver slag der correspondentiehureaux niet veel viel te zeg gen. Het belangrijkste feit was wel, dat de president van den Strafsenaat blijkbaar genoeg heeft van het langzame, tempo, dat doör het hardnekkig zwijgen van Van der Lubbe veroorzaakt wordt. Hij zal nu morgen den rechter van instructie en andere instan ties inschakelen, die als heëedigdc getuigen zullen herhalen wat Van der Lubbe in het voorloopig on derzoek hekend heeft, waarop dan de beklaagde met zijn korte antwoorden een en ander bevestigen kan. De president heeft zich heden de grootste moeite gegeven Van der Lubbe toch nog aan het spreken te krijgen, vooral over zijn politieke overtuiging. Maar alle moeite was vergeefsch. Een Nederlandsch journalist is wegens zijn bekend heid met Van der Lubbe's familieleden en vrienden heden door het gerechtshof in de gelegenheid gesteld namens alle hier aanwezige journalisten met den beklaagde te spreken. Eenige opwinding ontstond heden, doordat de Bul- gaarsche communist Dimitroff van het recht om Van der Lubbe vragen te stellen handig gebruik maakte om voor het eerst in het openbaar het teere punt aan te raken, of Van der Lubbe werkelijk al leen gehandeld heeft dan wel in samenwerking met anderen en wie die anderen dan wel zijn geweest. De president verzette zich tegen alle vragen en toen Dimitroff tóch telkens weer het woord nam, besloot de senaat hem in den vervolge niet meer tot het stel len van vragen in de gelegenheid te stellen, maar zijn toegevoegden advocaat, dien hij intusschen niet als zoodanig erkent, als tusschcnpersoon te gebruiken. Onder protest moest zich Dimitroff wel in deze re geling schikken. De senaat is bij zijn besluit uitge gaan van de veronderstelling, dat de Bulgaar niet anders wil dan het maken van communistiche pro paganda in de rechtzaal. De onbevangen toehoorder zal intusschen betreuren, dat deze fanaticus steeds weer tot stilzwijgen wordt gedwongen, waar zijn zeer scherpzinnig gpstelde vragen tot nu toe hoogtepun ten van het proces zijn geweest. Alphabetische lijst opgemaakt. Door de rechtbank te Alkmaar, is, ter ver vulling der vacature van kantonrechter te Alkmaar, de navolgende alph. lijst, van aan beveling opgemaakt: mr. F. G. G. Boerrig- ter, kantonrechter te Emmen; mr. C. J. G. Bredius, griffier te Hilversum; mr. H. M. Fruin, rechter te Alkmaar. Mr J. F. Hijmans, adv, en proc. tevens kantonr.-plaatsverv. te 's-Gravenhage, is met lot afgevallen tegen een van bovengenoemde cand. Aanzienlijke schade aangericht. Doo den en gewonden. Reuter seint uit Rome: Uit Sulmona in midden-Italië wordt gemeld, dat aldaar den afgeloopen nacht, om 4.35 een krachtige aardschok is gevoeld. Ongeveer twintig personen werden gewond. Verschillende huizen werden zwaar beschadigd. V.D, verneemt nog uit Rome: Met centrum van de aardbeving ligt ongeveer tus schen Sulmona en Pescara. Qok te Rome was de aardbeving tamelijk krachtig te voelen. Volgens de eerste berichten bedraagt het aantal gewonden te Sulmona ongeveer twintig. De schade is aanzienlijk. Aangezien in het stadje, dat in het centrum van do aardbeving ligt, geen dooden zijn gevallen, hoopt men, dat ook in het overige deel van het aardbe- vingsgebied, dat zich uitstrekt tot Chieti het aantal slachtoffers gering zal zijn en dat er geen dooden zijn te betreuren. 12 dooden en 150 gewonden. Later uit Rome: Door de hevige aardbeving, die het district Sul mona heeft geteisterd, zijn minstens 12 personen ge dood en 150 gewond. Deze aardbeving was een der hevigste, die Italië gedurende de laatste jaren geteisterd heeft. In een stadje van 19.000 inwoners geen en kel huis gespaard. Nadere bijzonderheden betreffende de aardbevin gen in de Abroezzen melden dat Sulmona, een stad je van 19.000 inwoners, thans een jammerlijken in druk maakt, daar er geen enkel huis gespaard is en verscheidene honderden volstrekt onbewoonbaar zijn geworden. De schade is aanzienlijk. Een gebouwde galerij, loopende langs den spoorweg van Sulmona naar Roccaraso, staat op het punt van instorten. Het spoonvegverker is gestaakt. Men telt te Sulmona een twintigtal gewonden. Volgens officieele mededeeling zijn te Lama Peligni zes personen omgekomen en een veertigtal gewond. In de omliggende dorpen werden twee per sonen gedood en eenigen gewond. Naar uit het aardbevingsgebied wordt gemeld, zijn eenige dorpen bij Pescara aan de Adriatische Zee eveneens door de aardschokken geteisterd. Het aan tal dooden bedraagt thans 15, dat der gewonden on geveer 120. Een overzicht van de schade. Rome, 26 Sept. (V.D.). Een overzicht over de door de aardbeving in de Abruzzen aange richte schade geeft tot resultaat: in de pro vincie Aquila zijn 11 gemeenten door de aard beving getroffen. In de provincie Chieti, die het ergst geteisterd is zijn 14 plaatsen door de aardbeving getroffen. Hierbij zijn 10 doo den gevallen en 150 gewonden. 1500 huizen zijn beschadigd, hiervan 200 verwoest.. In de stad Sulmona bedraagt het aantal bescha digde huizen 2300, waarvan er 300 onbewoon baar zijn geworden. Veel geringer is de scha de in de provincie Pescara. In totaal zijn, naar men verwacht niet meer dan 15 perso nen gedood en 200 gewond. Het ministerie voor openbare werken heeft 100.000 lire voor de eerste hulp ter beschikking gesteld. OPTOCHT VAN LAMMEN EN BLINDEN. Om regeeringssteun te vragen. Een I -'t.erbericht meldt uit Saragossa: Honderd lammen en blinden zullen zich in optocht van hier naar Madrid begeven, ten einde de regeering om hulp te verzoeken. De gebrekkigen hopen den tocht van 325 kilometer in 12 dagen te volbrengen, Hevige storm in Spanje. Reuter meldt uit Madrid: Een hevige storm, die slechts 10 minuten duurde, heeft te Saragossa groote schade aangericht. De storm ging gepaard met een hevigen hagel, waardoor 68 men- schen verwondingen opliepen. Verscheidene paarden en andere dieren werden gedood. Tal van ruiten werden vernield, van het ziekenhuis alleen al meer dan 6000. Te Barcelona moest het verkeer tijdens den storm gedurende 10 minuten worden stopgezet. Noodweer boven de Riviera. huizen weggespoeld. Tal van V.D. verneemt uit Milaan: De Italiaansche Riviera werd Dinsdagochtend vroeg door een met hagelslag en ongeweer gepaard gaand noodweer geteisterd, dat eenige uren aanhield. Bijzon der hevig woedde het noodweer in de omstreken van Savona. Tal van huizen zijn weggespoeld. Te Borgio Verezzi zijn drie personen om het leven gekomen. Te Pietra Ligure zijn de bewoners op verschillende plaat sen door het water geisoleerd. Noodweer boven Frankrijk. Tal van on gelukken. Uit Parijs: Het hevige noodweer, dat sedert eenige dagen boven geheel Frankrijk woedt, heeft niet alleen groote schade aangericht, doch ook menschenlevens geeisoht. Tus schen Sete en Montpellier is de bliksem ingeslagen in een gebouw. Drie arbeiders werden gedood. Ook de omgeving van Avignon is hevig geteisterd. De bewoners uit deze streek hebben voorzorgsmaatre gelen getroffen. Een mededeeling van prof. ir. v. d. Kloea. Prof. id. v. d. Kloes, die voorspeld heeft, dat de Lu- tinetoren het niet houden zou. schrijft in „Otar": Verschil in waterstand binnen en buiten den toren moest aanleiding geven tot het ontstaan van drijfzand. Dit begon niet gelijkelijk over den onderrand van den kegel verdeeld, maar op één punt van den omtrek het eerst, in verband met de plaats der zuigbuis en met on- gelijheden in den zeebodem. Het begon met een gaatje onder den rand, dat al grooter en grooter werd. Naar ik vernam heeft men het al pompende tot een verla ging van het binnenpeil met een paar meter gebracht en is het gat in het zand waargenomen, toen het al 75 c.M. wijd was, Afgezien van de juistheid dezer af metingen blijft het beginsel hetzelfde. Naarmate de op- waartsche stroom van drijfzand in omvang en kracht toenam, kwam een al grooter en grooter wordend deel van den binenwand van den kegel vrij, totdat hij ten slotte door den zand- en waterdruk van buiten inge drukt werd. Dit zal met een knal gepaard zijn gegaan, immers er zijn tusschen 200 en 300 schroefbouten tege lijk stukgesprongen. Thans veroorloof jk mij een uittreksel uit een brief openbaar te maken, dien ik onder dagteekening van 11 Juni ontving van een bouwmeester, die met dit werk van nabij bekend is geweest: „Werd de toren op de leemlaag neergelaten en leeggepompt, dan zou door wa ter en zand op de buitenzijde van den ketel een druk van pl.m. 400.000 Kg.ontstaan, waar van binnen niets tegenover staat, en zou hij vanonder als een papieren peperhuisje ineen klappen. De sterkte van ronde ketels geldt alleen voor binnendruk en voor volstrekt gelijke spanningen, niet voor druk van buiten. Ik voeg daaraan toe, dat de kegelvorm van den voet van den toren tijdens het zakken in den zeebodem een zeer ongunstige uitwerking moest hebben op de vast heid daarvan. Immers, maakt hij, te lood dalende, het zand los in een. cylinder van een diameter als zijn onder rand en tracht hij van binnen het zand tot een kegel op te persen. Dit kan niet anders dan de drijfzandvorming bevorderen en versnellen. Herstellingen van den toren en van voren af aan be ginnen, blijven dus volstrekt uitgesloten. De beschreven gang van zaken is volkomen natuur lijk. Het is onzinnig aan een aanslag van kwaadwilligen te denken. PASTOOR DOOR TRAM AANGEREDEN. Gistermiddag Is de 68-jarige pastoor Reinders te Zeist, nadat hij uit een autobus gestapt was op den Utreohtschen weg, toen hij nog yoor een naderende tram wilde oversteken, door defce tram aangereden. Met een ernstige hoofdwonde bleef het slachtoffer be wusteloos liggen. Nadat rector van Hengel van de St Josephkweekschool het Heilige Oliesel had toegediend, werd de gewonde naar het St. Anthonius Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal te Zaltbommel is gistermiddag te ongeveer 3 uur de voorwerker T. Bouman uit Amsterdam van een 16 Meter hooge pijler gevallen. Nadat medische hulp uit Herwijnen gearriveerd was, werden eenige injecties aan het slachtofefr toegediend, waarna dit naar het ziekenhuis te Zaltbommel werd getransporteerd. Direct na aankomst is de man overleden. B. was 52 jaar oud en laat een vrouw en acht kinderen achter. Dit is reeds het vierde ongeluk bij den bouw van deze brug.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1