Alltlttt lfltllS- llramiit- üilnilliL Kijken is Koopen bijGLOECK De orkaan in Mexico Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. WATERSNOOD IN CHINA. De overstromingsramp in Joego-SIavië. De gesloten banken in Amerika. Ernstig verkeersongeluk. Toestand in Noord-China steeds kritieker Moskou en Berlijn. OPHEFING VAN KLEINE SCHOLEN. 300 dooden en 3000 gewonden. Enorme regenval in Zuid-Frankrijk. Niet meer werkloozen in Ned.-lndië. Russische organisatie in Pruisen verboden. Vetvoorziening in Duitschland geen succes. Donderdag 28 September 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9355 CDURJNT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NTJMMEB BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vijftigduizend Chineezen verdronken bij overstrooming van de Gele Rivier. Volgens een officieele schatting zijn naar Reuter meldt, als gevolg van de overstroo ming van de Gele Rivier, waardoor de drie hoek tusschen de oude cn de nieuwe bedding der rivier werd verwqest, 50.000 Chineezen verdronken en worden een millioen inwoners door hongersnood geteisterd. De hulpcommissie verklaart, dat een onderzoek in het geteisterde gebied heeft uitgewezen, dat de ramp een gevolg is van het feit, dat troepen en ban dieten de stuwdammen voor defensieve doeleinden hebben afgebroken, niettegenstaande het water van de Gele Rivier steeds hooger steeg. Uitgestrekte gebieden staan nog onder water en andere streken zijn voor jaren onbruikbaar gemaakt door een eenige dm. dikke laag slijk. Dorp in een meer herschapen. Schade loopt in de mililoenen. De „Vrene" te Belgrado geeft naar V.D. meldt, een voorloopige balans van rle overstroomingsramp ln Slovenië. Het blad raamt de schade op minstens een half milliard dinar (ruim 15 millioen gulden). Eeni ge honderdtallen bruggen zijn weggeslagen. In het dorp Struga, dat in een keteldal eenigen tijd dertig meter diep onder water lag, zijn, voor zoover men dat van de hooger gelegen gedeelten kon zien, zestig huizen ingestort. De waterspiegel is tot nog toe met slechts 15 c.M. gedaald. Heropening of liquidatie vóór 1 Jan. a.s. Reuter seint uit Washington: Naar gister door een hooggeplaatst ambtenaar der schatkist werd meegedeeld, zullen alle nog gesloten zijnde banken in de Vereenigde Staten worden ge machtigd, vóór 1 Januari a.s. haar loketten te herope nen, dan wel geliquideerd worden. EEN PROCES TEGEN LUIPAARD-MENSCHEN. Zwarte misdadigers in dierenhuiden. Eenige-maanden geleden zijn in den Belgischen Congo eenige moorden gepleegd, welke toegeschreven werden aan de Aniotos, 'n inboorlingengroep, die zich bij het begaan harer misdaden in luipaardenhuiden pleegt te kleeden. In het district Wamba is daarop een onderzoek ingesteld, in verband waarmede 14 negers zijn gearresteerd. Het gerechtshof te Wamba heeft thans in deze moordzaak uitspraak gedaan en acht Aniotos ter dood veroordeeld, twee tot twintig jaar dwangarbeid en vier tot een .jaar gevangenis straf. Een doode, een zwaar gewonde. Eindhoven. Gistermiddag om kwart voor vijf heeft alhier op den driesprong Geldropsche Weg-Voorterweg-St. Jorisstraat een ernstig verkeersongeluk plaats gehad dat aan den 19-jarigen F. van Grootel uit Geldrop het leven heeft gekost. Een met levensmiddelen zwaar geladen vracht auto van den grossier F. Maas uit Geldrop, welke op dat tijdstip met woeste vaart kwam aanrijden, is bij het indraaien in de St. Jorisstraat den trottoir op gevlogen en Jegen den pui van het café H. Driessen terechtgekomen. De deur van het café werd geheel ingedrukt, terwijl de auto kantelde. Van Grootel, die naast den bestuurder gezeten was, viel uit de ca bine en kwam onder den omgeslagen auto terecht. Hij bleek een ernstige schedelbreuk te hebben be komen en is enkele oogenblikken na het ongeluk overleden. De beatuuder, J. Maas uit Geldrop, werd ernstig gewond aan borst en hoofd en is naar het St. Joseph Ziekenhuis overgebracht. Vorming van een nieuwen staat. V.D. verneemt uit Sjanghai: Uit Peking wordt gemeld, dat de toestand in het Noorden steeds kritieker wordt. Voor Tlentsin en om geving ls de staat van beleg afgekondigd en zoowel te Tientsin als te Peking neemt de spanning van uur tot uur toe. Een Japansch militair vliegtuig heeft opnieuw strooibiljetten boven Peking omlaag geworpen, waarin wordt aangekondigd, dat Japan met alle middelen den oorspronkeiyken toestand in het Noorden zal herstellen. In de Chineesche pers heersoht de opvatting, dat de gebeurtenissen in Noord-China wijzen op een ontwikke ling in de richting van een nieuwen Noord-Chinee- sohen staat met Peking als hoofdstad, naar het voor beeld van Mandsjoekwo. De verbanning en terugroeping der Duit- sche en sovjet-correspondenten. Verwij ten van Litwinoff. In verband met het tusschen Duitschland en Rus land ontstane journalistieke conflict, dat de uitwij zing van alle Duitsche journalisten uit Sovjet-Rusland tengevolge heeft gehad, heeft gister, naar Reuter uit Moskou meldt, een nota-wisseling plaats gehad tus schen de Duitsche zaakgelastigde Von Twardowski en Litwinoff. Von Twardowski heeft een protest inge diend tegen de uitwijzing der Duitsche corresponden ten uit Rusland. In zijn antwoord op dit protest wijst Litwinoff er op, dat de maatregelen van de Russische regeering een gevolg zijn van de systematische vervolging in Duitschland van de leden der sojet-pers. Het béleedigende optreden der Duitsche autori teiten en het scheppen van een uitzonderingstoestand voor Rusische journalisten, benemen hun de mogelijk- hid hun taak naar behooren te vervullen. Litwinoff herinnert vervolgens aan de arrestatie en de vervolging van de correspondenten van de „Iswes- tia" en de niet toelating dezer correspondenten tot de opening van het rijksdagproces te Leipzig en wijst erop dat, ondanks de belofte van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken om de noodzakelijke maat regelen te treffen aan een dergelijk optreden niet al leen geen eind is gekomen doch dat het steeds een beleedigender vorm heeft aangenomen terwijl de schuldigen in geen enkel opzicht zijn bestraft. Litwinoff besluit zijn verklaring met zijn spijt er over uit te drukken, dat hij verplicht is geweest te genmaatregelen te nemen, waarbij hij erop wijst, dat hij zich rekenschap geeft van hun belangrijkheid, terwijl hij verklaart, dat deze maatregelen veroorzaakt zijn door het optreden der Duitsche regeering. welke de verantwoordlijkheid voor den geschapen toestand draagt. Is de aanschrijving van minister Marchant een bevel? Vragen van den heer Hete- laar. Het lid der Tweede Kamer, de heer Th. M. Ketelaar heeft de volgende schriftelijke vragen gericht aan den minister van Onderwijs. K. en W.: Is de minister bereid, gezien de groote ongerustheid, die bij de voorstanders van het openbaar lager onder wijs algemeen bestaat, zich nader te verklaren over de beteekenis van zijn aanschrijving d.d. 20 Juli 1933, waar in wordt medegedeeld, „dat de regeering besloten heeft, met kracht te bevorderen, dat een groot aantal kleine openbare soholen wordt opgeheven?" Zoo ja, wil de minister daarbij aangeven, a. of deze aanschrijving min of meer moet worden opgevat als een bevel, waaraan op straffe van ingrijpen van hooger- band, in elk geval zal moeten worden voldaan; b. of bij beroep van belanghebbenden bij Ged. Staten of de Kroon tegen een raadsbesluit tot opheffing van een, in de aanschrijving genoemde openbare school alsnog hetzelfde nauwkeurig onderzoek naar de ingebrachte bezwaren tegen de opheffing zal worden ingesteld en met de resultaten daarvan evenzeer zal worden reke ning gehouden, als dit tot heden met raadsbesluiten tot opheffing van openbare lagere soholen het geval placht te zijn? Is de minister bereid, mede te deelen, hoeveel gemeen ten en hoeveel soholen genoemde aanschrijving betreft, onder vermelding van het aantal leerlingen, dat elke school telt en van het aantal onderwijzers, dat bij ge- heele uitvoering van het denkbeeld der regeering zou moeten ontslagen worden? Hoe oordeelt de minister over de mogelijkheid, dat door de opheffing van een aantal openbare scholen ver schillende bijzondere soholen sterker bevolkt zullen worden, ja zelfs nieuwe bijzondere scholen zij het dan wellicht neutrale zulenl worden gesticht, zoodat het openbaar onderwijs onevenredig zal worden achter gesteld bij het bijzonder onderwijs? Overweegt de minister alsnog maatregelen om deze achterstelling tegen te gaan? Reeds 500 lijken onder de puinhoopen van Mexico gevonden. Reuter seint uit Mexico: Onder de puinhoopen van de verwoeste stad Tam- pico zijn reeds 500 lijken gevonden, doch men vreest dat nog talrijke lijken onder de verwoeste huizen lig gen. De ziekenhuizen zijn overvol. Niet minder dan 20.000 families zijn dakloos. De watervoorraad is uit geput, zoodat men het uitbreken van een epidemie vreest. In het district Pontilla zijn eveneens talrijke men- schenlevens te betreuren en Miramar is verwoest en gedeeltelijk overstroomd. Uit de stad Mexico wordt nog gemeld, dat tenge volge van het bezwijken van een dijk bij Cardenas, in den staat San Luis Potosi, 30 menschen zijn verdron ken. Nog eenige bijzonderheden over de ver woestingen te Tampico. Tampico een ruïne. De nadere bijzonderheden, die langzamerhand uit de verwoeste stad Tampico via de hoofdstad Mexico- City bereikén, aldus V.D., bevestigen de juistheid der eerste berichten over deze ramp. De rivier Tamesi is buiten de oevers getreden en heeft vele straten der stad drie meter onder water gezet. Vliegtuigen kun nen wegens den hoogen waterstand onmogelijk in de omgeving landen en de levensmiddelen en andere voorraden, die de vliegers meevoeren, moeten van ge ringe hoogte omlaag geworpen worden. De wervelstorm heeft alle verbindingen met de bun- tenwereld vernield. Berichten worden slechts ontvan gen en verzonden met behulp van de radioinstallaties der in de haven liggende schepen. Voortdurend wordt draadloos om meer levensmiddelen, verband- en ge neesmiddelen, doktoren en verpleegsters gevraagd. De spoorwegverbindingen zijn geheel vernield. Alleen reeds de aan de spoorwegen aangerichte schade wordt op anderhalf millioen dollar geschat, terwijl het te Tampico vernielde Engelsche kapitaal geraamd wordt op 3 millioen pond sterling. De president van Mexico, Generaal Rodriguez, heeft tot de geheele bevolking een oproep gericht om de bewoners en slachtoffers van Tampico te steunen. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich per vliegtuig naar het geteisterde gebied begeven om zoo veel mogelijk zelf het opruimings- en reddingswerk te leiden. Zes plunderaars standrechtelijk terecht gesteld. De militaire gouverneur van Tampico heeft naar V.D. meldt verordend, dat plunderaars en lijkenschen- ners bij standrecht doodgeschoten zullen worden. Reeds zijn zes plunderaars, die in de puinhoopen der verwoeste stad hun luguber bedrijf uitoefenden, ge arresteerd en op staanden voet terecht gesteld. De gouverneur heeft de Mexicaansche regeering medegedeeld, dat de vloedgolf een groot aantal doo- den heeft weggespoeld. Het in de haven van Tampico voor anker liggende Duitsche stoomschip „Ordiac" sloeg in den storm los en kwam in botsing met de Engelsche „Baron Nairn" en de Amerikaansche „Sa- pinero". Alle drie schepen werden beschadigd. Het Mexicaansche Congres heeft een crediet van een millioen pesos voor het reddingwerk gevoteerd. Het corps diplomatique heeft de Mexicaansche regee ring zijn deelneming betuigd. Bij Cardenas in den staat San Luis Polosi is ten gevolge van den orkaan een dijk doorgebroken, waar door ten minste 30 personen zijn verdronken. Geen slachtoffers bij de Koninklijke Shell. Volgens te Londen bij de directie van de Konink lijke Shell ontvangen berichten zijn er bij de ver woesting van Tampico geen slachtoffers te betreuren bij het personeel van de petrolcum-maatschappij „El Aquila", een der bij de Koninklijke Shell-groep aan gesloten maatschappijen. Bij deze maatschappij zijn ook eenige Nederlanders in Tampico werkzaam. Omtrent de bezittingen der maatschappij zijn nog geen berichten ontvangen. Ook Mexico's westkust geteisterd. Een stad in den staat Gnerrero vernield? Stijgend epidemiegevaar te Tampico. Naar thans lijkt, is ook de Westkust van Mexico zwaar door den orkaan geteisterd. De stad Ayutia in den staat Gnerrero zou zijn overstroomd en grooten- deels vernield. Daar de verbindingen zijn verbroken, is het nog niet bekend hoeveel personen om het le ven zijn gekomen en hoe groot de materieele schade is. Uit Tehuantepec wordt gemeld, dat de Suchiaté is overstroomd en dat aan de bedreigde bevolking hulp moet worden verleend. Ook de Panuco cn de Tameso zijn door den hevigen regen weer gewassen, zoodat de straten van Tampico onder water staan. Het gevaar van een epidemie neemt steeds toe, al worden alle noodige maatregelen genomen, doch men heeft niet kunnen voorkomen, dat de drinkwaterinstallatie besmet is. Alle bewo ners moeten zich laten inenten en de dooden, die on der de puinhoopen vandaan worden gehaald, wor den direct verbrand. Het aantal gewonden bedraagt in Tampico reeds 850. Materieele schade van 3 millioen dollar. New-York, 27 Sept. (VX>.) Uit Tampico wordt gemeld dat de militaire commandant de totale ver liezen n Tampico raamt op ruim 300 dooden en 3000 gewonden. De Amerikaansche consul in Tampico heeft de materieele schade geschat op minstens 3 millioen dollar. Woning te Montpelller ingestort. Acht personen omgekomen. Reuter seint uit Montpelller: Ten gevolge van den enormen regenval der laatste dagen wordt de streek van Montpellier door ernstige overstroomingen geteisterd. Te Montpellier is een huis ingestort, dat door het water was ondermijnd. Bij de ramp zijn acht perso nen om het leven gekomen, van wie er zeven uit één gezin afkomstig waren. De materieele schade is zeer groot. Het spoorwegverkeer is gedeeltelijk gestremd; ook talrijke straatwegen staan diep onder water. Ook in de streek van Nimes heerscht noodweer, woardoor ernstige schade is aangericht. Strengere toelatingsbepallngen. In verband met geruchten, dat Nederlanders, die zonder betrekking zijn, niet meer in Indië worden toe gelaten, verneemt de Haagsche corr. van de „Tel." van bevoegde zijde, dat inderdaad de toelatingsbepalingen voor Ned.-lndië ten gevolge van de daar heerschende groote werkloosheid zijn verscherpt. In het algemeen wordt er thans op gelet, of de naar Ned.-lndië vertrek kende wel in staat is om in zijn onderhoud te voorzien. Is dit niet het geval, dan wordt hij geweigerd, ook al is hij of zij Nederlander. De Indische schatkist is op het oogenblik niet in staat, steun aan meer werkloo zen te geven, zoodat de autoriteiten noodgedwongen tot dezen maatregel moesten overgaan. Met het oog op de veiligheid van den staat. V.D. verneemt uit Berlijn: Op grond van par. 1 der Verordening van den Rijks president ter bescherming van Volk en Staat van 28 Februari 1933 tezamen met par. 14van de PVG heeft de geheime staatspolitie de Russische nationaal socia listische beweging „Rond" voor het land Pruisen ver boden en ontbonden. De „Rond" werd in aansluiting op de nationale revo lutie in Duitschland door Russische emigranten in het leven geroepen en in den beginne met veel sympathie in het Duitsche openbare leven ontvangen. Het is de leiding van de „Rond" evenwel niet gelukt de beweging uit te bouwen in nationaal socialistischen zin en verder te voeren. Geconstateerd is, dat metter tijd in. de „Rond"-beweging in toenemende mate ele menten zijn binnengedrongen, die noch volgens den bloede Russen, noch naar den geest nationaal socialis ten waren en die in de „Rond" hebben getracht in het belang van zekere opdrachtgevers verdraaide of on juiste berichten te verspreiden en ongewenschte bui tenlandsche politieke doeleinden na te streven. Uit hoofde van de staatsveiligheid moest derhalve de ..Rond" zelfs met waardeering voor den oorspronke lijk goeden wil van de stichters der beweging worden verboden en ontbonden. Nieuwe bepalingen uitgevaardigd. Leve ring aan minvermogenden. Maximum prijs van margarine op 38 pfennlg per pond bepaald. Wolff meldt uit Berlijn, 27 Sept. De tot dusver geldende bepalingen in zake de vet voorziening van Duitschland (contingenteering der margarine, goedkoope vetten voor mivermogenden e. a.) hebben niet het verwachte succes gehad. Door dat handelaars niet verplicht waren de goedkoope margarine alleen aan bezitters van margarinekaarten te leveren, heeft de verordening in zake het verstrek ken van goedkoope margarine aan minvermogenden practiseh geen goedkoope margarine aan deze bevol kingslaag verschaft. Verder was de industrie niet genegen margarine te zenden aan de districten, die met het oog op de hoo- ge vrachten haar een kleinere winstmarge laten, zoo dat daar geen goedkoope margarine verkrijgbaar was Hierin wordt thans door nieuwe bepalingen voorzien. Minvermogenden kunnen voortaan aanspraak maken op de levering eener bepaalde hoeveelheid goedkoope margarine en vetten. De maximumprijs voor marga rine wordt op 28 pfennig per pond bepaald. Voorts wordt een menggebod ingesteld voor binnenlandsch- vetten tot een hoogte van 5 pet.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1