•■•VI. I niet duur „De Vierbond". V E L O's zijn \iS~i 1 Ut ^77777777== LKMAARSCHE s CAUSERIE DE MOOISTE FOTO de OMGEVING WASCHMACHINES van at fl. 30— WRINGMACHINES van af fl. 13— De Voorzitter memoreerde wat er op de conferentie te Haarlem is voorgevallen. Het misverstand van het eerste voorstel van f 700 per jaar was niet bij B en W van deze gemeente. Het schrijven dat voor het eerste voorstel doorging, was niet eens een voorstel. Het was gewoon een mededeeling van den ingenieur. De heer Groen zeide, dat het nogal een groot ver schil maakt, hoe het wordt berekend met de bijdrage uit het Wegenfonds. Wij zijn van meening, dat deze bedragen niet in de overnamesom zijn begrepen en de andere partij denkt van wel. Dat bedrag komt dus nog bij de overname-som, wat een aardige som wordt voor ëen Kilometer weg. Ook tegen de voorwaarden beeft spr. bezwaar. Het komt spr. vreemd voor, dat men het aanneemt tegen een jaarltjksche vergoeding van f 700, die ten eeuwigen dagen doorgaat. Spr. keur de de dwangmaatregelen, welke in de overeenkomst zijn vastgelegd, sterk af. Spr. wilde aan het schrijven van Ged. Staten toevoegen, dat men niet accoord kon gaan met de bepalingen inzake de uitkeerlng van het We genfonds. De Voorzitter betwijfelde het, of er over 1033 wel een uitkeering uot het fonds zou volgen, omdat er geen onderhoud aan den weg is gebeurd.. In 1934 kun nen de bijdragen der gemeenten al wel hooger zijn. De heer Dijkhuizen zeide, dat het feit, dat er geen onderhoud aan den Twuijverweg is geschied, rog geen aanleiding was om te zeggen, dat er geen onderhoud aan noodig was. Eri s wel degelijk onderhoud aan. Het zou wel veel geld hebben gevorderd. Spr. begreep niet, dat men na die conferentie te Haarlem niet den in druk had, dat de gemeenten waren voor het plan van f 700. Wat betreft de uitkeering uit het wegenfonds merkte spr. op, dat het zeer waarschijnlijk was, dat als de weg niet werd overgedragen, deze toch van het Wegenplan zou worden afgevoerd. Het bezwaar van den heer Groen is meer theoretisch dan practisch. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder hoof delijke stemming aangenomen. De rekeningen over 1932. De Lichtbedrijven Hierna volgde de voorloopige vaststelling van de re keningen over 1932. Deze rekeningen waren nagezien door de heeren Groen. Muller en Kroon. Inzake het gasbedrijf rapporteerde de heer Groen, „De Vierbond" vergaderde op Woensdag 27 Septem ber j-1. In het „Gulden Vlie^* te Alkmaar. De Voorzitter, de heer J. Oojters, heet allen harte lijk welkom, inzonderheid het Bestuur van ..De Koop handel". Hij zegt, dat de vergadering tamelijk groot is, omdat niet zooals gewoonlijk de Dag. Besturen, doch de volledige besturen zijn uitgenoodigd. Hij spreekt den wensch uit, dat het gezegde, dat men met een groote vergadering gewoonlijk weinig klaar maakt, ln deze vergadering zal blijken niet juist te zijn en opent de vergadering. De secetarls, de heer P. Klant, leest de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat het punt dat thans aan de orde komt, reeds gedurende jaren is besproken. Het is gebleken, dat aan ons veilingssysteem, hoe goed overigens ook, toch wel iets hapert. In den Noordermarktbond is in de laatste algemeene vergadering het besluit genomen om te trachten in overleg met „De Vierbond tot een verbetering te komen Ingeval van te groote aanvoer is een regeling betrek kelijk gemakkelijk. Is de aanvoer te gering dan Is het niet zoo gemakkelijk. Daarvoor is de oplossing steeds gezocht in het verstrekken van bonnen voor onder- handschen verkoop. Ook dit beviel niet, zoodat aan de Langendijker veilingen het besluit werd genomen, Jaarlijks na 1 Januari tot het einde van het seizoen geen bonnen meer af te geven. Maar thans zijn de tijd'en zoo, dat moet wordbn voorkomen, dat de koop man niet kan koopen hetgeen hij noodig heeft. De Voorzitter betoogt verder uitvoerig, dat de vei lingen verplicht zijn zorg te dragen, dat de aanvoer zoo regelmatig mogelijk is en dat Ingeval van een te geringe aanvoer gelegenheid bestaat tot aanvulling. In de eerste plaats komt nu in behandeling het voorstel om den veilingleider de bevoegdheid te ge ven om ingeval van een te groote aanvoer, een gedeel te van den aanvoer niet te veilen en tot den volgenden dag te laten liggen. Dit besluit zal eventueel voor den aanvang der veiling worden bekend gemaakt en zal niet van toepassing zijn op aanvoer per auto of wagen, op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Na slechts geringe discussie wordt dit voorstel bij acclamatie aangenomen. Het volgende voorstel komt thans oan de orde, na melijk dat de veilingleider Ingeval van een te geringen aanvoer vergunning voor onderhandschen verkoop kan geven voor zooveel met de behoefte overreenkomt. De vergunningsbonnen zullen slechts geldig zijn voor den dag van afgifte. Reeds spoedig blijkt, dat ook dit voorstel weinig be strijding ondervindt De grootste discussie wordt echter veroorzaakt door het voorstel van deD Noord ermarktbond om de ver- koopers op vergunningbonnen 2 pet extra-kosten te laten betalen, met de bedoeling den aanvoer aan de veiling te bevorderen en het afwachten van koopesr op vergunningbonnen tegen te gaan. De Langendijker Groenten-Centrale stelt voor de bonnen te belasten, door den kooper daarvoor 10 cent per 100 K-G. te laten betalen. Vooral het laatste wordt uitvoerig bestreden door de afgevaardigden van ,De Koophandel" Deze ver wachten van deze regeling geen grooteren aanvoer en meenen, dat dit doel alleen bereikt kan worden door Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten tot en slotte wordt met algemeene stemmen besloten tot afgifte van bonnen met dien verstande, dat de koopers 5 cent P«r 100 K.G. voor de bonnen moeten betalen, en de verkoopers 2 pet extra veilingskosten zullen betalen De Voorzitter constateert, dat de geest die in deze vergadering heerscht aantoont, dat allen overtuigd zijn, dat de aanvoer moet verbeteren In elk geval zullen de handelaren thans kunnen krijgen, hetgeen zij noodig hebben Voorzitter hoopt en vertrouwt, dat ook de handel zal willen medewerken. Besloten wordt nog dat de nieuwe regeling op 15 October a.s. in werking zal treden. Bij de rondvraag doet de heer Jac. Groen een mede deeling over de goedgekeurde vroege aardappelen. Hij heeft een bespreking gehad met den Regeerings- commlssaris voor den Tuinbouw en den Voorzitter van de Ned. Aardappelen-Centrale, waarbij onder de oogen is gezien, wat er moet gebeuren indien het niet gelukt de pootaardappelen voor de min.prijzen te verkoopen. De NA..C. wil dan overwegen den minimumprijs voor consumptie, verminderd met te garandeeren. Voor 1 October zal de N.A.C. daarover beslissen De heer Valstar garandeert in dit geval den vollen toeslag volgens de tuinbouwsteunwet. Komt dit tot stand, dan zullen de aardappelen kun nen worden geveild voor veevoer, voor oonsupmtle en voor export, waarbij moet worden zorg gedragen, dat ze niet worden geexporteerd naar landen, waar ze de goedgekeurde aardappelen kunnen beconcurreeren. De heer Koning bepleit verhooging van de gewichts- grens van de kool voor de tuinbouwsteunwet. De Voorzitter zegt, dat daarover reeds met den re- geeringscommissaris is gesproken. De heer P. Gootjes spoort allen aan goede kwaliteit aan te voeren en houdt een pleidooi voor het opnemen van de tuinders in de ouderdoms- en ongevallenverzeke ring. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met dank voor de ondervonden medewerking. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. I in Medice, cura te Ipsum. - De politie ke barometer ls minder constant dan een dronken kerell Cave Ca- nems gruwelkamer der Verloren Vriendschap. - Een praalgraf van afgestorven toegenegenheid. - De strooplikker van heden ls de gif- spuwer van morgen! - Grootgort- buikenburg in ieest-vnnr en vlam. Reuzehoog bezoek, enorme plech tigheden. - Blaaskrachtige jengd. - Feestpredlcatle! - Vikkle krijgt weer 'n blikken krans) - Het voor bij trekkend verleden van Groot- gortbulkenburg. - De oude geest- drilt uit den tijd van Willem III herleeft weer. - Gaat dat zien, das gibt nur einmal, das komt nicht wieder! Geachts toeheurders, en-de geestverwanten ln Einstein's nieuwste theprie, dat het hemd nader is dan je colbertje, met veront waardiging vernam ik uit het weekblad „De gladakker" van Grootgortbuikenburg, wiens redacteur recepten geeft voor alle kwalen, terwijl hij zelf niet in staat la zijn eigen steenpuist te genezen, dat het voornemen bestaat om het royement aan te vragen van mijn bes ten vriend Mr. Jan Duys, omdat hij het heeft gewaagd een ander deuntje te spelen, dan door zijn alleen zalig makende leer om te gelooven, wordt voorgehouden! Zoo gaat het nu maar altijd! Eén minder geappreci eerde daad is voldoende om een leven van toewijding en verdiensten uit te zemelappen! Wat heeft Jan niet steeds zijn best gedaan om door zijn donderstem en zijn geestdriftige gebaren, door zijn welsprekendheid, zijn humor en slagvaardigheid te doen oplaaien zielenwinnende bezieling en enthousiasme! Zijn stem heeft hij verbulderd en zijn keel bezeerd, al leen om zlin kiezers het volle pond te kunnen geven! En tot dank wenscht men hem te royeeren, wat een fatsoenlijke synoniem Is voor: hem er uit te trappen! Ondank, miine beminde parochianen is des werelds loon. Als ik zoo het interieur mijner vorstelijke wo- W 1 E R I N 0 E N O verwerkvergu nnin g Door den heer hoofdinspecteur van den Arbeid te Haarlem, is aan de N.V. M.U.Z. te Den Oever over- werkvergunning verleend ten behoeve va.n het maken van betonwerken op 27, 28, 29 en 30 September a.s. Onderwijzend personeel. Ter vervanging van den heer J. H. Eden, aan wien ziekteverlof is verleend is tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Hippolytushoef benoemd de heer G. C. Heimeer te Alkmaar. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den heer de J. in den Polder Waard-Nieuwland is een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. Sportnieuws voor Zondag. L. Rijvereeniging „Wieringen", rijles om half tien. GEMEENTE WIERINGEN. Burgerlijke stand van 22 tot en met 28 September. Geboren: Corrie Dina, dochter van J. Gorter en van A. Stoop; Martinus, zoon van C. S. de Haan en T. Mos- tert; (te Alkmaar); Gerritje, dochter van J. H. Oudt en G. Stadig; Truus, dochter van C. Omis en T. ten Bokkel; Harm, zoon van A. Wanmaker en A. Rende ring. Ondertrouwd: Jan Haverkom en Marie Sluis. Als levenloos aangegeven kind van A. van Dongen en M. C. Mahieu. A V V A P 4 V 10 W N 4 VERGADERING WITTE KRUIS. Het bezoek aan de in Veerburg gehouden afdeelings- vergadering van het Witte Kruis was als gewoonlijk weer gering, maar het deed den Voorzitter, burgemees ter Lovink, pleizier dan toch naast het bestuur nog eenige oude getrouwen welkom te kunnen heeten. Nadat de uitvoerige notulen van den secretaris, den heer C. Liefhebber, onveranderd waren vastgesteld, volgden een paar mededeelingen. Het ledental is nog steeds ruim 1100. Het liep ln het afgeloopen jaar iets achteruit en het bestuur meent dit toe te moeten schrijven aan de tijdsomstandigheden. Voorzitter zou het zeer betreuren als dit het geval was, want dan zou men de mensohen, die om het bedrag van f 1 geen lid waren, als het noodig was, niet kunnen helpen. Door welwillendheid van den bode is het mo gelijk de gulden contributie nog in gedeelten te beta len en het bestuur hoopt, dat door deze maatregel voor komen wor4t. dat enkele Ingezetenen verstoken zouden moeten blijven van het vele goede, waarvan het Witte Kruis gelegenheid geeft te profiteeren. De badinrichting heeft een uitbreiding ondergaan, wat ongeveer f 1240 heeft gekost. Het is nu een heele mooie zwemgelegenheid geworden, waarvan druk ge bruik gemaakt is, ook van de gelegenheid om zonne baden te nemen. Er werden 11 abonnementen meer uit gereikt dan het vorige jaar, echter was het aantal ver kochte badkaarten minder. Het bestuur zal naar do oorzaak daarvan een onderzoek Instellen. Mocht het vermoeden, dat armoede de oorzaak is, gegrond blijken, dan hoopt men toch maatregelen te treffen waardoor ondervangen wordt, dat sommigen om de geringe kos ten verstoken zouden blijven van het baden en zwem men. Het verslag van den badmeester ls in zeer opgewekte toon gesohreven. Hij is erg ingenomen met zijn mooi, vergroot zwembad, dat ln goeden staat is. Wel verdient het aanbeveling de kanten weer wat uit te diepen en voorts geeft de badmeester in overweging, een deel van ning rondzie, dan staart mijn brekend oog op een gru welkamer van verloren vriendschap, op een mausoleum van afgestorven toegenegenheid. Op mijn lessenaar pronkt een briefweger, cadeau van een boezemvriend, die thans zonder gewetenswroeging rattekruid in mijn havermout zou poeieren, als hij niet bang was voor artikel 289 wetb. van strafrecht, dat met levenslange of 20 jaren sukkelamolendlenst bedreigt den basseroet, die een ander opzettelijk met voorbe dachte rade van het leven berooft! Dan heb Ik nog een kantoorklok. van een meneer, die me met zijn achterwerk niet meer aankijkt. Een parapluiestandaard van een juffrouw, die op de straat spuwt als ze me tegen komt. Een wandbord van een dame, die in het weekblad voor achterlijke kinde ren een waarschuwing tegen me heeft geplaatst. Een gangmontuur en een Bhoedabeeldje van een familie, die steeds de stofzuiger ledigt als ik onder het raam van de bovenkamer voorbijslof. Een bureaulamp van een Hd van onze pandoerclub. die me onlangs een bloedoog heeft gemept! Een zakportefeuille van een megtoggel, die een klacht heeft ingediend bij den com missaris wegens laster! En een wandelstok van een Belgische vluchteling, die later met medeneming van de huishoudkas verder is gevlucht! Ja, kinderen, het is een zekere en onomschopbaro waarheid, dat de strooplikker van gister is de galspu wer van heden en de waarde van die theorie zal ook Mr. Jan Duys ter kennisse worden gebracht, als hem ten overstaan van de partijvergadering de ooren zullen worden geboend. Stop. Nog onder den indruk van de Stadionhulde en de troonrede op de wijs van: Zoo gaat Jantje naar den bliksem toe, verheug ik me al bij voorbaat op het Hoog feest van Grootgortbuikenburg, de welhaast 60-jarige bruiloft van Vickle in 't Victoriapark, die daar is neer gekwakt, ik meen in 't jaar 1874 onder de vorstelijke tegenwoordigheid van zijne Majesteit Koning Willem Hl. Wat ze toen 'n lol hebben gehad in dat Grootgort buikenburg! Zoo men zegt, stonden de kaasdragers op de tree plank van het koninklijke rijtuig en zwaaiden ze met hun gekleurde veemhoedjes en riepen ze: Leve de Ko ning, hoera!! en de Koning nam zijn steek af, zwaaide en riep ook: Hoera, hoera, hoera!!! En er is nooit van z'n leven méér gedronken in Grootgortbuikenburg. als in dat roemvolle herdenkingsjaar bij de komst van Vickie met de engelenvleugels, waarmee ze nooit ge probeerd heeft om verder te vliegen. Zóó best zijn de gortbuiken haar bevallen. Maar van 't jaar zullen we. zoo de Heer wil, en wij nog fut hebben, ondanks crisisleed en belastingzorg de bal nog eens goed raken! We zijn er van overtuigd, dat Grootgortbuikenburg ook deze belabberde jaren wel weer zal door-janken! Wat al een beroerdigheid ls over het ondiepe bad nog wat ondieper te maken voor de allerjongste zwemlustigen; er komen n.1. ook vierjarigen en voor hen is de „pierenbak" eigenlijk nog te diep. Aan het schoolzwemmen namen 146 leerlingen deel. Na het afleggen van het zwem-examen zijn aan 31 per sonen, groote en kleine, een zwemdiploma uitgereikt. Voorzitter uitte den dank der vergadering voor het uitgebreide verslag van den badmeester, waarna dokter Olree, naar aanleiding daarvan, vroeg of het niet wen- schelijk was een duiktoren te bouwen. De heer Lief- hebber wees op de te overwinnen bezwaren. Men zou tot minstens 3.5 M. diep moeten uitbaggeren en dat zou thans t.e kostbaar zijn. De afgevaardigde ter algemeene vergadering, de heer C. Liefhebber, plaatsvervanger de heer C. Rezelman Dz.. kreeg na bespreking van den beschrijvingsbrief vrij mandaat ook ten opzichte van het voorstel tot stichting van een kleuterhuis. Men wilde den afgevaardigde niet binden, omdat zijn oordeel zich op de algemeene verga dering naar aanleiding van het daar besprokene, mis schien kon wijzigen. Maar op grond van de gegevens, waarover men op deze afdeelingsvergadering beschik te, was men nu juist niet tegen het voorstel, maar voel de er meer voor geld beschikbaar te stellen voor huis zorg of de verplegingskosten in sanatoria te verlagen. Nadat de commissie tot nazien der rekeningen was aangewezen en men besloten had, dit jaar geen aan- deelen in de zweminrichting uit te loten, vroeg de heer Komen bij de rondvraag er bij den minister op aan te dringen, dat ook deze zijn invloed zou doen gelden om de sanatoria-kosten te verlagen, waarna sluiting volg de. Z ÏJ P E SCHAGERBRUG. Een fraai succes. Bij 4e Donderdag te Bussum gehouden examens ver wierf de heer J. Homan, agent van politie ter stand plaats Schagerbrug met zijn politiehond Nero (Bou vier) het politiehondendiploma. Nero behaalde zeer goede ctijfers. Dit is de eerst geslaagde in Hollands Noorderkwartier. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 22 tot en met 28 September. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Marcelis Oharles Beerling. oud 25 jaar, ambtenaar ter secretarie te Amsterdam, en Anna Kos ter, oud 24 jaar, zonder beroep, alhier. Getrouwd: Johannes Franciscus Triest, oud 26 jaar, krantenbezorger, te Den Helder en Adriaantje Vries man, oud 22 jaar, zonder beroep, alhier. Overleden: Trijntje Reuzen, oud 69 jaar, echtgenoote van Klaas Johannes. BLOEMBOLLENVEELINGSVEREENIGING „WEST-FRIESLAND", GEV. TE BOVENKARSPEL. Leverbaar werd er op de veiling van 27 Sept. weer weinig verkocht en wat verkocht werd, ging voor den minimum prijs weg. Plantgoed daarentegen ging vlot van de hand tegen onderstaande prijzen: Brillant Star 0.40: Couleur cardinal 0.460.50; Culli- nan 0.22; Calypso 0.17; Electra 0.42; Flamingo 0.18; Fred. Moore 0.16—0.20; Gen. de Wet 0.46—0.48; Gele Prins 0.200.24; Ibis 0.28; La reine 0.15—0.24; La rinate 0.10; Murillo 0.11—0.24: Moore 0.12—0.13; Mon Tresor 0.70; Mr. van der Hoef 0.700.75; van der Neer 0.32; Proserphine 0.15; Pink Beauty 0.55; Rijzende Zon 0.35; Rose la reine 0.090.16; Rose Luisante 0.24; Solita 0.47; Theeroos 0.50; Witte Zwaan 0.32; Witte duc max 0.28; Albino 0.400.55; Allard Pierson 0.400.44; Bar- tigon 0.18—0.24; Boutoln d'Or 0.28—0.32; City of Haar- lem 0.36; Francombe Sanders 0.170.19; Fantasie 3.50 Inglescombe Yellow 0.09—0.17; Pride of Haarlem 0.08; Ph. de Commines 0.09; The rose 0.60; Sultan 0.10; WilL Pitt 0.08—0.24, Will. Copland 0.08—0.16; Zwanenburg 0.80; Iris Imperator 0.04—0.11; Gele crocus 0.16—0.28, alles per Kg. die Gortbulkers heengewaaid! De Hollanders en Westfriezen hebben ons nooit anders dan gepest en sloegen Grootgortbuikenburg zoo plat als een panne- koek in de jaren 972—1072—1133—1166 en 1169. Wat blieft u te gebruiken? In 1492 maakte het kaas- en broodvolk hier een reuze poppekast, op 23 Juni 1517 werden we door de Gelderschen en Friezen gejudast en in 1531 kwam Christiaan n heel uit Denemarken om de arme Gortbuiken tot hun nakende ribben uit te plunderen. En ondanks al die miserabeligtieden, mag je Grootgort buikenburg gerust nog bekijken! We leven nog gelukkig en zitten nog zacht, dank zij maatschappelijk hulpbetoon! En daarom zullen we op 8 October met onze Juliaan, de dochter des Vaderlands, de blommetjes weres jovel buiten zetten! Om dan te beginnen bij het begin: 's Morgens om 8 uur wordt de reveille geblazen door groote en kleine Grootgortbuikenburgertjes, voor dit schoone doel reeds den vorigen avond behoorlijk geprapareerd door 'n sou per, bestaande uit de stedelijke gort, gebraden uien en de nationale appelepent! Geeft enorm veel wind! Ten kwart voor 9 verschijnt het Christelijk Muziek corps Soli Deo Gloria op het bordes, alias stoep in de bovenverdieping van het Stadhuis, om eenige toepas selijke composities ten gehoore te brengen. Niet om dit ambitieuze corps te ont-, maar aan te moedigen, bid ik, dat de intonatie even zuiver zal zijn als hun intenties. Een goed begin is het halve werk en tot mijn leedwezen moet ik getuigen, dat de muzikale waarde van onze liefhebberij-corpsen van dezen tijd nog geen 50 procent uitmaakt van de prestatie van de stafmuziek der dienstdoende schutterij van Groot gortbuikenburg onder de succesvolle leiding van den kapelmeester Jan Otto zaliger in zijn beste sjansjaren! Nog nie dagewezen, zooals de Wijze Salomo zei, toen hij zijn 700ste schoonmoeder grafwaarts droeg! Om 10 uur optocht van versierde fietsen, mooi en toch niet duur! Maar waar is de tijd der roemrijke historisch-allegorische optochten onder leiding van de historie-kenners van Gorotgortbuikenburg? Die einde- looze rij van praalwagens, Batavieren, Kaninefaten. beroemde Gortbuiken, keizers, koningen en ridders te paard, 'n stoet van voetvolk en vermaarde personen uit 's lands historie. Ik zie nog Vader Gerrit van den Bosch zaliger als Joost van den Vondel, 's Nachts om 2 uur was hij ln zijn fluweelen habijt en klokmuts nog aan 't biljarten in 't café van Duken. Dat waren me dingen, jong! Dat was wat je noemt: Oekee! Dan hebben we de clou van de tentoonstelling: de traditioneele plechtigheden bij het lichtelijk door de pokken geschonden beeld van Vikkie in 't Victorie- park. Dan verschijnt onze prinses, vergezeld van een hofdame en Baron Baud. in alle eenvoud! De feestpredicatie wordt gehouden door meester Koos de Lange. Ik garandeer je, dat die voor den bakker zal zijn. Al heel wat begaafde Gortbuiken heb ben va.n die plaats hun stem doen hooren en het is te verwachten, dat deze nakomeling van het beroemde ge slacht dér de Lange's, waar de Langestraat naar la vernoemde en waarvan 'n oude koppige boerin' eenmaal verklaarde tijdens een mazelenepidemie: Nou, nou. ik hewwe deer in die street velegen veul de Lange's le zen, maar mazeeles nog véul en véul meer... dat die nakomeling, herzeg ik, in welsprekendheid, zeggings kracht en de gebruikelijke geestdrift niet ten achter zal blijven. Ik eindig thans mijn recommadatie, dat de Prinses 's middags op het stadhuisbordes de historisch- allegorische optocht zal zien voorbijtrekken. Ik hoop dat zoowel de prinses als ondergeteokende daarover tevreden zal zijn en deze kleurige stoet de oude geest drift der Gortbuiken weer zal doen herleven. C. C. dat geen bijzondere opmerkingen zijn gemaakt. Spr- etelde voor, de rekening voorloopig vast te stellen, er lijn genoegen over uitsprekende, dat de uitkomsten van het bedrijf, ondanks de crisis, toch nog een winst saldo zijn. Ten opzichte van het electriciteltsbedrijf luidde het advies precies eender. Het verheugde spr. dat hoewel de vooruitzichten door do kabileerlng niet rooskleurig waren, het eindcijfer nog zoo'n flinke winst geeft te zien. De heer Dijkhuizen heeft uit het rapport van den ac countant vernomen, dat deze de afschrijvingen op ka bels enz. te laag vindt. Wordt dit nog verhoogd? De Voorzitter antwoordde, dat men niet te laag ls met de afschrijving, daar in andere gemeenten even veel of nog minder wordt afgeschreven. Het Bestuur der Lichtbedrijven heeft zich bij deze afschrijving neergelegd. De rekening van het Burg. Armbestuur toont, zeide de heer Groen, wel aan, in welken tijd we leven, hoe hoog de nood is. Er is een subsidie van de gemeente ontvangen van f 3600. Daarom is het batig saldo nog f 041-46. Ten opzichte van de administratie, welke zeer uit gebreid is geworden, stelde spr. voor dat B. en W. bij de begrooting met een verhooging der vergoeding voor de armvoogden komen. De werkzaamheden worden niet betaald. Deze rekening werd ook voorloopig vastgesteld. De gemeenterekening. Een weinig geflat teerd. Een voordeelig saldo. Evengoed ach teruitgang. Bij de gemeenterekening had de heer Groen de op merking, dat men aardig achteruit is geboerd. Het ba tig saldo is wel f 3247.09. maar onder de ontvangsten staat een bedrag van f 5000, wat ls ontvangen van de Lichtbedrijven voor de straat, waartegenover geen uit gaven 3taan. Spr-. stelde voor, deze rekening eveneens goed te keuren. Voorzitter deelde naar aanleiding van het door den heer Groen opgemerkte mede, dat slechts een klein gedeelte van de f 5000 is gebruikt voor het verbeteren van de straat. Het grootste gedeelte is verwerkt in 2933. Dat is wel jammer, maar er is niets aan te doen. De gemeneterekening werd voorloopig vastgesteld met een voordeelig saldo voor den gewonen dienst van f 3247-09 en een nadeelig saldo voor den kapitaal- dienst van f 11.695-18, welk nadeelig saldo is gedekt door een geldleening Voorzitter dankt de heeren commissieldeen voor de door hen verrichte werkzaamheden. Binnenkort staan we voor de begrooting 1934. aldus spr., het zal heel wat hoofdbrekens kosten, om deze sluitend te maken. Voor dien tijd zal men er zich rekenschap van dienen te geven, op welke wijze dit op de beste manier kan geschieden. Er zal belastingverhooging moeten komen. Bij de rondvraag vroeg de heer Muller, of er al iets bekend was omtrent de baggerregeling. W€ gaan het winterseizoen tegemoet en spr. gelooft, dat het spaak zal loopen met do werklooshied. Voorzitter antwoordde, dat de regeling wel is opge zonden, maar nog niet goedgekeurd. Spr. hoopte van wel, maar vreesde, dat dit niet zou geschieden, daar het College van B. en W. ter oore ls gekomen, dat in het vervolg 8 uur moet worden gebaggerd en minstens 4% praam worden gehaald. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 11