De Langendijker Groentenveilingen. Voor het Openbaar Onderwijs. Dinsdag 3 October 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9357 Minister Marchant over de actie voor het openbaar onderwijs. Auto in Duitschland door trein gegrepen. De „Lutine". LIEFDESDRAMA TE NIEUWSTAD BIJ S1TTARD. Ernstige autobotsing nabij Etten. Autobotsing te Antwerpen. Ernstig vliegtuigongeluk in Engeland. De circulaire van minister Marchant en de vervroegde Invoering van een verhoogde Ueerlingenschaal. Een protest actie over het geheele land. Zaterdag rijn in den lande 12 provinciale vergade- ringen gehouden vanwege het comité van actie voor het openbaar onderwijs. Op deze vergaderingen is uiting gegeven aan den wrevel die gewekt is o.a. door dc regeeringscirculaire, waarin aan vele burgemees ters is verzocht een voorstel in te dienen tot ophef fing van bepaalde kleine openbare scholen. Op het platteland staan honderden schooltjes, die, volgens een aan de regeering uitgebracht rapport, in aanmer king komen voor opheffing, terwijl er nog honder den zijn. die ten doode zijn opgeschreven. De talrijke sprekers, die in deze vergaderingen het woord hebben gevoerd, hoopten, dat minister Mar chant nog op de dwalingen zijns weegs zal terugko men, opdat het platteland niet onherroepelijk de du pe zal worden van zijn maatregelen. .Voorts is op elk dezer vergadering een motie aangenomen. In deze motie spreekt de vergadering als haar oordeel uit, dat 't. van het grootste be lang is, zoowel voor het bijzonder als voor het openbare lagere onderwijs, dat vervroeg de invoering van de verhoogde leerlingen- schaal in geen geval eerder plaats vindt dan aan het einde van het op 31 December 1934 loopende schooljaar. Zij protesteert met alle kracht tegen de wijze, waarop in de circulai re van regeeringswegc wordt aangespoord tot het aan het openbare onderwijs ontnemen van zijn rechtmatige plaats, waardoor de po sitie van het bijzondere onderwijs wordt versterkt en zij dringt er bij de regeering met klem op aan a. het ingediende wetsontwerp te wijzigen in den zin als aangegeven in de adressen van ..Volksonderwijs", van 4 September 1933 en van het Comité van Actie voor het Open bare Onderwijs van 29 September 1933 en b. te bevorderen, dat bedoelde circulaire alsnog worde ingetrokken en, voor zoover mogelijk, de niet te verdedigen benadeeling van het openbare onderwijs worde hersteld. Bij de opening van de ambachtsschool te .Tubbega in Friesland heeft de minister van Onderwijs, Mr. Marchant voor de actie tegen het opheffen van eenige openbare scholen o.m. verklaard, dat er be zuinigd en ingekrompen moet worden. Wil men hierin slagen, zonder onheil te stichten, dan moet het geschieden met beleid. Maar alles, wat kan wor den bezuinigd, moet worden bezuinigd. Het heeft dus geen zin, tegen een bepaalde bezuiniging aan te voe ren dat men hetzelfde bedrag elders kan bezuinigen. Toch wordt deze methode dagelijks, ook door het co mité van actie tegen opheffing van openbare scho len, in toepassing gebracht Aldus licht men het volk niet voor; men leidt het op een dwaalspoor. Wij moeten met ons allen, eendrachtig, eensgezind en dadelijk, zonder eenig verwiil, alle krachten ini- spannen om althans elke beperking die mogelijk is, zonder bepaald onheil te brengen, te verwezenlijken. Wie weigert mede te werken, vergeet zijn plicht. Wie draalt, schaadt het landsbelang. Mr. H. P. MARCHANT. Men roept mij toe: Gij schendt de wettelijke gelijk stelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Deze bewering vloeit voort uit volslagen onver stand van de wettelijke en feitelijke verhouding van openbaar en bijzonder onderwijs; een onverstand, dat niet viel te onderstellen bij mannen van het vak. Als men de voorgedragen stellingen leest, komt men onder den indruk alsof het euvel der kleine schooltjes bij uitstek een euvel is van het bijzonder onderwijs. Toch is het tegendeel waar. In 1931 waren er 110 openbare scholen met minder dan 24 kinderen. Bijzondere scholen met minder dan 24 kinderen waren er in het geheel niet. Met min der dan 40 kinderen waren er 328 openbare scholen en 66 bijzondere. De waarheid is derhalve precies het omgekeerde. Indien liet euvel der kleine schooltjes een euvel moet worden genoemd óf van het bijzonder onderwijs, óf van het openbare, is het het euvel van het open bare en niet van het bijzonder onderwijs. Hieruit volgt reeds, dat de eisch tegen opheffing van elke openbare school moet ook een bijzondere school worden opgeheven, volmaakt, onredelijk is. De eisch houdt geen rekening met de feiten. De wet geeft niets anders dan de financieele gelijk stelling; gelijkheid is er tusschen de beide takken van ons onderwijs geenszins. De financieele gelijkstelling beteekent dit: het bedrag, dat uit de publieke kas vloeit voor de bekostiging van het openbaar onder wijs, wordt op denzelfden voet uit de publieke kas betaald, aan het bijzonder onderwijs. Met het aantal scholen, dat er voor beide takken moet zijn, heeft dit niets te maken; het aantal scholen wordt be paald naar de behoefte. Voor het openbaar onderwijs wordt het aantal bepaald door de overheid. Hier komt in overweging: le. door welke regeling het beste onderwijs wordt verzekerd. 2e. of door verbeterde middelen van verkeer con centratie mogelijk is. Voor mij is die school de beste, waar leven is en "doorstrooming, waar volbezeMe klassen zijn en voor elke klasse een leerkracht, die er zich geheel aan kan geven. Vroeger werd dit algemeen als het ideaal beschouwd. Er wordt geen algemeene slachting aangericht; er wordt geval voor geval overwogen, wat er moet wor den veranderd. Met alle bezwaren wordt rekening gehouden. Als wij gereed zullen zijn, zal dc paeda- goog, die de zaken objectief bekijkt, moeten toege ven, dat het openbaar onderwijs in zijn geheel, en daarom gaat het, er beter van zal zijn geworden. Natuurlijk zijn er in elk bijzonder geval bezwaren. Het aantal bijzondere scholerf wordt bepaald door de schoolbesturen. Dc wet stelt de voorwaarden, waaraan zij moeten voldoen, in waarborgdommen en het aantal kinderen. Het spreekt vanzelf, voorzoover het euvel der kleine schooltjes zich ook vertoont bij het bijzondere onderwijs, zal ook hier de concentratie moet wor den bevorderd. Dit is echter minder eenvoudig dan het schijnt.. De regeering heeft met de centrale leiding van hel bijzonder onderwijs contact. In onderling overleg zal hier het noodige geschieden. Het was mij er alleen om te doen, aan te toonen, dat de eisch van het tegen elkaar wegvallen van een bepaald aantal openbare en bijzondere scholen geen grond vindt in de wet, noch in de feiten. Alle gevallen van opheffing eener openbare school worden stuk voor stuk in hooger beroep door de Regeering bekeken, met inachtneming van alle inge brachte bezwaren. Er zijn veel scholen, waarover geen geschil is. Op de meeting spreekt men van 5 tot 600 scholen. liet gaat om minder dan de helft van 500. Dat schiet dus al op. Waar het plaatselijk gezag modewerking heeft ge weigerd zal de Regeering doen wat ter plaatse is verzuimd. De tweede eisch naast het aanvaarden in koelen bloede van de werkelijkheid is, dat wij allen niet het hoofd laten hangen, doch vervuld blijven van goeden moed. Eenmaal zal de zon weer heenbreken door den mist, al moeten wij langer in de duisternis blijven dan wij hadden verwacht. Onze taak is te voorkomen, dat onder de geboden bezuiniging ons onderwijs niet langer aan redelijke eischen zou voldoen. Waar de behoefte is moet, als het maar eenigszins kan, 't on derwijs wezen. 4 dooden. Uit Regensburg. Zondagmorgen vroeg reed een luxe auto uit Mallersdorf door de gesloten spoorweg- boomen te Neufahrn bij Landshut. Eerst op de rails kwam de auto tct staan, doch werd toen door de na derende personentrein No. 1004 Regensburg-Munchen gegrepen. De auto werd 24 M. meegesleurd. De in zittenden, die alle vier uit de auto werden geslingerd waren op slag dood. De auto is in brand gevlogen. De slachtoffers waren allen uit Mallersdarf afkom stig. De oorzaak is waarschijnlijk te zoeken in het feit. dat er een vrij dichte laag hangende mist heerschte. zoodat men slechts enkele meters voor zich uit kon zien. Bezig de munitielaag op te zuigen, waar* onder zich het goud moet bevinden. Terschelling. De zandzuigers van de firma Doek- sen en Dros hebben heden den geheelen dag ge werkt. Zij zijn er heden in geslaagd de munitielaag van de „Lutine" te bereiken. Opgezogen werden 60 kogels, waartusschen een zilveren kazemat (munt stuk) was geborgen. Naar men weet moet de lading van de „Lutine" zich onder de munitielaag bevinden. Nog slechter prijzen en geen gun stige perspectieven. - De tuinders vergaderingen en de wegen, die men van sommige zijden wil in slaan, teekenen den ernst van den toestand. - Aanvoer en prijzen van aardappels stationnair. - La gere prijzen voor roode kool. - Soms onverkoopbaar. - Zeer luste- looze stemming voor gele, deels onverkoopbaar. - Witte kool ook lager. - Idem bloemkool. - Uien vrijwel dezelfde prijzen. - Nog groote aanvoer van slaboonen. Redelijke prijzen voor mooie boe nen. - Bieten lage prijzen. - Peen, redelijke prijs voor groote. - Toma ten bijna onverkoopbaar. Drui ven laag. In de afgeloopen week waren er geen aanwijzin gen, die gunstiger perspectieven openbaarden, ter wijl de bestede prijzen nog verre bleven beneden die, welke een redelijke exploitatiewinst zouden verzeke ren. Dit is trouwens niet slechts het geval aan de Langendijker veilingen, doch is een algemeen ver schijnsel, een verschijnsel, dat aanleiding geeft tot het houden van vergaderingen, het uiten van protes ten en een gelegenheid voor economen, niet slechts om de oorzaken van de crisis te belichten, doch te vens om de richtlijnen uit te stippelen, welke de tuin ders hebben te volgen, om deze tijden met de minst nadeelige gevolgen door te komen. De tuinders gaan nu weer den winter tegemoet, een geschikten tijd voor de „bespiegelaars"( de menschen, die je eens pre cies gaan vertellen, waar de oorzaak van al de hui dige ellende zit, die je in theorie een stelsel van sa neering voor oogen tooveren, (lat als een kaarten huis ineen valt, als je ook maar even duwt met het hiaat in hun redeneering, die verzuimd heeft reke ning te houden met de afhankelijkheid van andere landen, die ook hun maatregelen treffen met het oog op de daar heerschende toestanden. De Neu trale Bond houdt in de eerste helft dezer maand nog een congres en het is te verwachten, dat daar bijzon der vurige redeneeringen zullen worden gehouden, want er is een strooming, die den wettigen weg wil verlaten bij het verkrijgen van hulp en steun voor den tuinbouw, door b.v. te weigeren licht, waterlei ding, belasting, enz. te betalen. Wie zal het den men schen euvel duiden, dat zij, geprest door den nood, Meisje door jongeman gedood. Haat zuster levensgevaarlijk gewond. Dader pleegt zelfmoord. Zondagavond te omstreeks zes uur heeft te Nieuwstad bij Sittard een verschrikkelijk dra- 1'Espoir had de familie Salden nooit of te nimmer bedreigd, ook heeft er geen ruzie plaats gehad, wel hadden er, zooals gezegd plagerijen plaats van den kant van de Saldens. De jonge man heeft den daad dus in koelen bloede gepleegd. Naar wij Zondagavond laat vernamen, was de toe stand van het ernstig gewonde meisje, op dat tijdstip zeer zorgwekkend. ma plaats gevonden, dat twee personen het leven heeft gekost en waarbij een meisje van 17 jaren levensgevaarlijk werd gewond. Marie Salden, een meisje van 21 jaren, wandelde met haar vader en eenige familie leden, toen onverwachts de 21-jarige H. 1'Espoir op hen toetrad, plotseling een revol ver te voorschijn haalcle en daaruit eenige schoten afvuurde. Maria Salden werd door een kogel in het hoofd getroffen. Zij was op slag dood. Haar zeventienjarig zusje kreeg een schot in den rug en een in de hand. Zij werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De dader sloeg de hand aan zich zelf. Hij schoot zich een kogel door het hoofd en hij was op slag dood. Maria Salden heeft, een verhouding gehad met 1'Espoir. De vader van het meisje was hier evenwel tegen. Zooals te begrijpen is, heeft dit drama in het anders zoo rustige Nieuwstad groote be roering gewekt. Op de plaats, waar het drama zich heeft afgespeeld, staan groepjes perso nen het vreeselijk gebeuren te bespreken. Omtrent dit liefdesdrama, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. De heer balden, gepensioneerd spoorwegarbeider te Nieuwstad. tevens lid van den Raad dier gemeente, was met zijn zes kinderen aan het wandelen. Toen zij op den Millenderweg liepen, zagen zij in de verte 1'Espoir naderen, die op hen kwam toeloopen. Toen hij dicht bij het gezelschap was gekomen, haalde hij plotseling en zonder een woord te zeggen, een revol ver te voorschijn, waarmede hij een aantal schoten loste. Het wandelende groepje vloog ontzet naar alle kanten gillende uiteen. Zooals gemeld werd Maria Salden door een kogel in het hoofd getroffen, waar door zij op slag werd gedood. De zeventienjarige Lena Salden kreeg een kogel in den rug en een in de hand. Vervolgens sloeg de jonge man de hand aan zich zelf. Dit alles speelde zich in enkele oogenblikken af. Onmiddellijk schoten van alle kanten omwonenden cn voorbijgangers toe. De gemeenteveldwachters en de burgemeester van Nieuwstand, alsmede de pastoor waren vrij spoedig na het gebeurde, dat groote ver slagenheid had gewekt, ter plaatse. Dr. Joosten uit Sittard verleende de eerste hulp. Het zwaar gewonde meisje werd onmiddellijk met een voorbijkomende auto naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd, waar men tot operatief ingrijpen moest overgaan. De twee lijken heeft, men nog geruimen tijd op den weg laten lfggen, alvorens ze naar het hospitaal over te brengen. Het drama had te kwart voor vijf 's middags plaats. Omtrent de aanleiding tot het gebeurde kan nog worden gemeld, dat de dader, mijnwerker van be roep en gewoond hebbende te Nieuwstad. reeds een viertal jaren verkeering had met Maria Salden. Hij was tien jaar geleden naar Nieuwstad een boeren dorp van 1590 zielen, 6 a 7 K.M. ten Noorden van Sittard gelegen gekomen, na te Maastricht te heb ben gewoond. De verhouding tusschen den jongen man en het meisje, alsook met de familie Salden, was den eersten tijd uitstekend. Later is er wrijving ont staan met den vader en de zusters van het meisje. Deze schijnen 1'Espoir reeds lang te hebben gesard en getreiterd, vooral in den laatsten tijd. De verhouding tusschen den jongen en het meisje was echter uit muntend. tot dergelijke maatregelen willen overgaan? Als het waar is, dat de tuinders al meer verarmen, meer moeten betalen dan ze ontvangen, dan volgt daaruit, dat ze eigenlijk al die onnoodige uitgaven niet kunnen doen en waar al meer en meer de over tuiging is doorgedrongen, dat zij toch ook recht heb ben op het leven, daar is er niemand, die zich niet kan indenken in de geestesgesteldheid van die men schen. Maar een andere vraag is, of een dergelijk ex periment als middel nog niet erger zou zijn dan de kwaal en of men zich, dus doende, nog niet grooter ellende op den hals zou halen. Het zwaard, waarmee zij wilden vechten, zou in de eerste plaats zich zelf treffen, omdat bij de tegenwoordige machtsverhou dingen niet mag worden aangenomen, dat een derge lijke actie zou worden getolereerd. Met dat al wordt er de aandacht op gevestigd, hoe ernstig de nood is in de tuindersgezinnen en hoe onvoldoende de re- geeringssteun is geweest. Gelukkig zal er nu deze maand een uitkeering als toeslag, op de geveilde producten, worden uitgekeerd en klinkt de verzeke ring, dat er een extra-steun voor den Noordholland- schen tuinbouw op handen is, al positiever. Het duurt echter alles maar zoo lang en onder dat tal men worden de tuinders moedeloos, of gaan ten on der. Ze wachten nu weer en als straks zal blijken, dat zij onder alle toezeggingen weer blij gemaakt zijn met een dooie musch, dan zal de gang en bloc naar het Burgerlijk Armbestuur een feit worden. De aardappelenaanvoer week af van dien der vo rige week. Behalve enkele partijtjes Schotsche mui zen, die f 1.59—f 1.70 opbrachten, waren het in hoofd zaak Eigenheimers die aan de markt werden aange voerd. Zij brachten doorgaans niet meer dan f2.20 op. Ook voor blauwe Eigenheimers werd ongeveer dien prijs betaald, ofschoon enkele partijtjes f2.50— f2.80 opbrachten. Duken werden verkocht voor f 1, Bevelanders voor f21'2.40. Waar de consumenten 7 a 8 cent per K.G. voor deze aardappels betalen* en de tuinders voor elke K.G. nog 50 cent minder ontvangen dan den genoteerden prijs, is de ontstem ming over den aardappèlsteun begrijpelijk zeer groot. Zonder steunwet ontvingen ze- ongetwijfeld meer. Voor roode kool werden nog lagere prijzen gemaakt dan de vorige weken, toen ze ook al veel te wenschen overlieten. Aan de Broeker veiling werden nog de minst slechte prijzen bedongen. En toch was de hoog ste noteering daar slechts f 1.90 voor het mooiste goed van de eerste qualiteit Veel van het beste is nog voor 2 a 3 dubbeltjes minder verkocht, terwijl de grootste kool den minimumprijs van f 1 opbracht en zelfs verschillende partijen doordraaiden. De hoog ste noteering tc Noordschanvoude was f 1.30. Daar is gemiddeld niet meer dan f 1.10 per 100 Kg. gemaakt. Twee auto's met flinke' vaart op elkaar gevlogen. Twee kinderen ernstig ge wond en noa 5 licht gewonden. Zondag heeft op den weg Breda-Etten nabij de kom van het dorp een ernstige autobotsing plaats ge had. De bestuurder van een personenauto, komende uit de richting Breda, zag epn luxe-auto komen van achter een voertuig met paard, dat voor hem reed. De naderende auto trok zich plotseling achter paard en kar terug, terwijl daardoor de chauffeur van de andere auto den indruk kreeg door hem gezien ta zijn. Hij wilde met een normale vaart paard en wa gen passeeren, doch geheel onverwachts kwam de an dere auto weer van achter het voertuig te voor schijn. De beide auto's kwamen met een flinke vaart met elkaar in botsing. De auto, komende uit de richting Breda, waarin ge zeten was de heer L. uit Oosterhout, die op weg was naar Oudenbosch om zijn kinderen te halen, werd van voren aanzienlijk beschadigd. Zijn naast hem zittend zoontje en dochtertje werden door den schok uit de auto geslingerd. De jongen werd ernstig aan het aan gezicht, vooral aan voorhoofd en neus gewond, ter wijl het meisje een hersenschudding opliep. Dc beide kinderen zijn naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Etten overgebracht. De vijf inzittenden van de andere auto, afkomstig uit Zeeland, liepen allen min of meer ernstige ver wondingen en ontvellingen op, doch zij konden na door een dokter verbonden tc zijn, de reis voortzet ten. Ook de laatst genoemde auto w*as ernstig be schadigd. De auto was gekocht door een paar werke- loozen, die door het vervoeren van vrachtjes iets trachten te verdienen, De Burgemeester van Etten was op de plaats van het ongeval aanwezig. De poli tie stelt een onderzoek in. Twee Hollandsche families gewond. Zondagavond had te Antwerpen in de Lange Pot- hoekst.ra.at een ernstige botsing plaats tusschen een tramwagen en een bestelauto, waarin de Hollandsche families Schrauwen en Ruyters, wonende te Roosen daal, gezeten waren. In de auto bevonden zich 11 per sonen, te weten het echtpaar Schrauwen en drie kin deren, het echtpaar Ruyters en drie kinderen en de 77-jarige weduwe Baek-Van Loon. De botsing ge schiedde met groote kracht en de auto werd opzij geslingerd, kwam tegen den muur van een café te recht en werd geheel vernield. Van de elf inzittenden liepen zeven vrij ernstige verwondingen op. Zij wer den naar het ziekenhuis vervoerd, waar enkelen ter verpleging moesten achterblijven. De overigen kon den naar huis terugkeeran. Particulier toestel naar beneden gestort. 3 dooden. Londen, 1 Oct. CV.D.) Een ernstig vliegtuigonge luk, waarbij 3 personen om het leven zijn gekomen is hedenmiddag hij Hawkhurst in het graafschap Kent gebeurd. Een particulier vliegtuig stortte hier naar beneden. Het vliegtuig was op de thuisreis van de onthullingsplechtigheid van het monument voor de slachtoffers van de R 101 in Beauvais. Alle drie de inzittenden van het vliegtuig, de piloot, de presi dent van de Britsche Luchtvaartmaatschappij en een persfotograaf, werden gedood. Het vliegtuig werd vol komen vernield. De oorzaak van dit tragische onge luk is voorloopig nog onopgehelderd. Aan beide veilingen werden ongeveer 25 spoorwagens aangevoerd. Bijzonder lusteloos was de stemming voor gele kool. Naar het buitenland gaat zoo goed als niets, zoodat alles in het binnenland moet worden ge plaatst. Door de voorraden in de tuintjes is er nog weinig vraag, zoodat zelfs voor de mooie partijen, eerste soort driepondsch kool. niet nver dan ge middeld f 1.10 werd betaald.. De grootere kool kon nauwelijks den minimumprijs van f 1 opbrengen., terwijl verschillende partijen onverkoopbaar waren. Ook met de witte kool ging het weer slechter. De minimumprijs van deze kool is f 1.25; is ze niet ge schikt voor inmaak, dan is de prijs 40 cent, terwijl de prijs van kool. voor export bestemd, op f 0.40— fl.25 is bepaald. Het. kwam nu niet vaak voor, dat boven fl.25 werd verkocht: verschillende partijen werden voor 40 cent verhandeld of voor een prijs, die beneden de f 1.25 bleef. Veel werd opgenomen vGor de inmaakfabrieken. De hoogste prijs voor Deensche witte was fl.60, meestal bracht ze echter niet meer dan fl.30 op en enkele partijtjes werden voor den minimumprijs van 70 cent geveild. Aan witte kool werden 63 spoorwagens verhandeld. De aanvoer van uien is nog tamelijk groot; in de prijzen zit echter maar weinig schot en ook voor dit product ontvangen de tuinders te weinig om van een rendabele teelt te kunnen spreken. De groote uien brachten van f 1.50f2.50 op, doch voor de drielingen werd gemiddeld niet f 1 ontvangen. Was er al eens een partijtje, dat tot f 1.20 liep, veel bleef beneden fl. Voor nep werd van f2.60—f3.40 betaald en grove uien brachten ruim f2 op. Aanvoer 21 spoor wagens. Met de goede prijzen, welke de laatste weken voor bloemkool werden betaald, schijnt het ook weer ge daan. De aanvoeren op andere veilingen worden al grooter, maar de vraag uit het buitenland, waarop men zoo had gehoopt, blijft in voldoende mate ui'. Zoo kon aanvankelijk voor cle mooiste nog f7 a f9 worden bedongen, doch op het laatst der week zakten deze prijzen tot f3 a f5 in. Voor de kleinere werd niet meer dan fl.50f2.50 betaald. Tweede soort werd verkocht voor 1.50—f2 en enkele partijtjes waren voor de zouters en brachten alzoo 75 cent op. Ruim 38000 stuks werden er aangeveerd. Voor slaboonen is het weer tot nu toe gunstig ge weest. Dit spiegelt zich wel af in de aanvoeren, die geregeld nog vrij groot zijn. Voor mooie, zuivere boonen werd van f 7 tot f8 betaald, doch cle dikkere en andere afwijkende qualiteit brachten f2—f4 op. Voor snijboonen werd f2f4.20 betaald. Aanvoer 31000 Kg. Kleine bieten brachten f0.80—fl.60 op, groote den minimumprijs van 60 ets. Voor mooie groote peen werd f2.40f3 betaald, voor kleine f 0.70—f 0.90. Met de tomaten liep het weer bijzonder slecht. De soorten C en CC waren zoo goed als onverkoopbaar, zoodat er f2 voor terecht kwam. A bracht iets meer dan f2 op en B f 2.60f3. Druiven waren ook goedkoop. Alicante bracht van fl7.50-f 21.90 op, Frankenthaler f 24.20—f 26.50.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5