Uit Alkmaar en Omstreken. Ingezonden Stu'ken. „WinkelweekWinkelleed". ALGEMEENE KIESVEREENIGING voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. VRONE I—D.T.S. t 2—L Zooals alle VroneD.T.S.-wedstrijden of omge keerd, waren er wederom drie punten, welke altijd aanwezig zijn, n.1. slecht spel, veel publiek en span ning. Aan de hand echter van eenige zeer dubieuze beslissingen van den scheidsrechter, zouden wij hier ook nog aan toe kunnen voegen: „hard spel". Niets is echter minder waar. Zeker, er is forsch gespeeld, maar het spel ging absoluut niet de perken te buiten. En tusschen forsch en ruw ligt nog een groot ver schil. Dat bij dergelijke wedstrijden de zenuwen, zoo wel binnen als buiten de lijnen, een tamelijk groote rol spelen, en dat daardoor wel eens dingen gebeu ren, die niet door den beugel kunnen, dat is te ver klaren en komt heusch niet bij de wedstrijden tus schen Vrone en D.T.S. allcpn voor. Maar dat de scheidsrechter in de rust, toen er nog geen wanklank was gevallen, alle spelers een ernstige berisping gaf, dit punt nu kunnen wij niet verklaren. Hierin lag toch opgesloten, dat bij de eerstvolgende overtreding ha de rust, de scheidsrechter heel gewoon die betref fende speler naar de kleedkamer kon verwijzen. En hier werd D.T.S. het eerst de dupe van. Van Meurs, een speler, welke nooit zijn kalmte verliest, en nu, geheel per ongeluk een speler, in zijn uiterste pogen om een bal weg te werken, haakte, en niemand er in de verste verte aan dacht, dat Van Meurs hierdoor opzettelijk gevaarlijk spel veroorzaakte, werd hij toch uit het veld gestuurd. Maar ook eenige Vrone-leden waren niet onder een gelukkig gesternte geboren, want toen even later de Vrone-spil op eenzelfde wijze als Van Meurs optrad, werd ook hem duidelijk ge maakt, dat hij een ander costuum kon aantrekken. Hiermede was de rechtsbinnen der thuisclub het niet eens, maar het slot van het liedje was. dat Vrone met 9 cn D.T.S. met 10 man verder moest doorspelen. Wij denken wel, dat èn Vrone cn D.T.S. een ernstige klacht hierover aan den K.N.V.B. zullen zenden. Over den wedstrijd het volgende: Dekker won de toss en wij zien om precies 2 uur hetzelfde D.T.S.-elftal in het veld staan als verleden week tegen Texel. Het begin is uiterst klam. De Vrone-rechtsbuiten, welke de zwakste der voorhoede was, kreeg de eerste goede kans, maar zijn schot ging ver naast. Dan komt D.T.S. in den aanval. De vleugels worden flink aan het werk gezet, en weldra zweven de eerste voorzetten voor het Vrone-doel, waar de wijfelende keeper al dansende en springende de eerste ballen krijgt te ver werken. Het eerste doelpunt laat- niet lang op zich wachten. Kokkes geeft goed door naar Kuiper, welke snel naar binnen loopend, hard inschiet. Via de vin gertoppen van den keeper vliegt het leder in het net. 1—0 voor D.T.S. Ook Vrone zit niet stil en de snelle uitvallen, meestal geleid door den linksbuiten, zijn lang niet van gevaar ontbloot. Het binnentrio knoeit echter hopeloos. Beter doen de D. voorwaartsen het. Carnas, die weer een besten wedstrijd speelde, zette bij een goed opgezetten aanval, zoo zuiver naar Dek ker, dat deze haast niet kon missen cn het dan ook niet deed. 20. Nog is het D. niet genoeg. Vrone wordt geheel te ruggedrongen. Eenige corners leveren ook al niets op. Als Kuiper van den bal wordt afgezet, is een vrije trap voor D.T.S het gevolg hiervan, Van Meurs zet kalnrnaar Kuiper, welke ineens keihard inkogelt. 3-0. Maar nu komt Vrone opzetten. D.T.S. verslapt wat en als v. Meurs de snelle linksbuiten, de Koning niet kan houden, weet deze met een uitstekend schot den achterstand te verkleinen. Nog is het de thuis club niet genoeg. Als bij een corner, A. Kroon het uitzicht wordt belemmerd, kan de linksbinnen '>n- gehinderd voor de tweede maal den D. keeper laten visschen. Maar dan komt D.T.S. weer in den aan val. Vanaf middenbal gaat Kokkes er vandoor, pas seert vliegensvlug drie spelers, geeft op het juiste moment schitterend af aan Dekker en het volgende oogenblik is de stand 42 in het voordeel van D.T.S. Een schitterend staaltje voetbal. Met dezen stand breekt de rust aan, al dachten wij, dat Kooijman ook nog zou doelpunten, maar de keeper weet op het laatste oogenblik nog te redden. Na de rust een fanatiek aanvallend Vrone. Bij D.T.S. vlot het niet zoo goed als voor de rust. Na een kwartier spelens komen de hiervoor genoemde incidenten. D.T.S. komt hierdoor zwaar in den aan val. Dekker is eenige malen al heel ongelukkig als hij goede kansen krijgt, maar jammerlijk mist. Kui per schiet nog tweemaal tegen den paal, maar tot doelpunten komt het niet meer. Met onveranderden stand kondigt de heer Beauchampet het einde aan. Volgende week komt bij D.T.S. de Alkmaarsche Boys op bezoek. Het zal tusschen deze beide onge slagen ploegen geducht spannen. CALLANTSOOG. Callantsoog II—Dirkshorn I. (1—0). C. II heeft kans gezien om, zij het dan ook met slechts 10. van Dirkshorn te winnen. De beide elf tallen zijn aan elkaar gewaagd. Door windvoordeel was C. in de eerste helft een ietsje in de meerderheid. C. wist dit overwicht in een doelpunt tot uitdrukking te brengen. Na de rust waren de rollen omgekeerd en werd C. soms geheel door Dirkshorn „overspeeld". De C. achterhoede wist van geen wijken. Ook de voor hoede werkt zich dan langzamerhand los en zoo zien we tegen het einde een vrijwel gelijken strijd. D. wist niet gelijk te maken, hoewel een gelijk spel de beste uitslag voor dezen wedstrijd zou zijn geweest. Scheids rechter Vermeulen leidde rustig en correct. De C.- spelers moeten er eens aan denken om positie te zoe ken; dat voorkomt veel onnoodig gezwoeg. Volgende week een drukke dag. C. II krijgt J.V.C. III op tegen bezoek en C. I ontvangt 's middags Helder VI. Opge past C.-ers, dit wordt een gevaarlijke klip! JULIANADORP. J.V.C. nieuws. Zondagmiddag speelden de J.V.C. a hun eerste wed strijd tegen Schagen a. De verwachting was, dat de J.V.C. a een zware nederlaag zouden lijden, daar de klasse voor J.V.C. a veel te zwaar is. Maar de kleine J.V.C.'ers met hun keepertje als uitblinker hebben hun huid duur verkocht. Schagen a wist maar een magere 2—0 overwinning te behalen, waarvan nog een punt uit een penalty kwam, terwijl de J.V.C.'ers een strafschop misten. Volhouden maar, jongens! 's Middags half drie kwam M.L.D. I op bezoek om een wedstrijd te spelen tegen J.V.C. I. Evenals bij den vorigen wedstrijd schitterde de scheidsrechter door afwezigheid, zoodat de heer Tigchelaar de fluit maar weer hanteerde M.L.D. won den toss en koos het windvoordeel. Niettegenstaande dit voordeel gingen de partijen gelijk op. In een vlug tempo werd ge speeld. De aanvallen op de beide doelen wisselden elkaar af, maar de wederzijdsche keepers, geholpen door het backstel, sloegen eiken aanval af. Eindelijk had J.V.C. succes, maar de scheidsrechter annuleer de dit punt wegens buitenspel. Het was echter uit stel van executie, want niet lang daarna maakte J.V.C. een goed doelpunt, zoodat de stand 1—0 was. Met dezen stand ging de rust in. Na de rust weer dezelfde spannende aanvallen. Uit een dezer aanvallen wist M.L.D, gelijk te maken. Hoe er ook gewerkt werd en wat men ook probeer de, in dezen stand kwam geen verandering meer. De wedstrijd eindigde dus met 1—1. In dezen wed strijd hebben we kunnen zien, dat J.V.C. I haar plaats in de eerste klas zeker waard is, en zien we de volgende wedstrijden met gerustheid tegemoet. Het tweede elftal speelde uit tegen Helder VI en wist het tot een gelijk spel 1—1 te brengen. Het der de elftal stelde iets te leur door een 7—4 nederlaag tegen Heldersche Boys III. NOORDSCHARWOUDE. Sparta I—Voorwaarts I. 14. Voorwaarts IIV.I.O.S. II. 24. Rood Wit IIIVoorwaarts III. 0—6. Voorwaarts Jun. a.—Con Zelo Jun. a. 3—0. Voorw. Jun. b—Hollandia b. 5—2. NIEUWE NTEDOKP. Nieuwe Niedorp I verslaat M F.C. I met 50. Nieuwe Niedorp II verliest met 32 v. Aartswoud 1- Nieuwe Niedorp III wint van Aartswoud II met 3-0. De met groote spanning tegemoet geziene ontmoe ting M.F.C. 1N.V.V. 1 is geëindigd in een sprekende 50 overwinning van N.V.V 1. En een verdiende zege ook, geenszins geflatteerd. Na drie wedstrijden heeft N.V.V. 20 doelpunten voor en 5 tegen. Alzoo fraaie cij fers. Dat houdt een belofte in. Moge het nu eens uit komen. De wedstrijd zelf is gespeeld onder ideële verstandhouding, een faire, sportieve, snelle wedstrijd. N.V.V. was steeds iets sneller dan M.F.C., dat wel sterk in het veld speelde, maar op schotsafstand ge komen, ontmoetten zij daar een Reijne en een Van Herwerden; het was voor M.F-C. werkelijk hopeloos tegen deze twee geweldige backs te spelen, met een verbluffend gemak bleven deze twee spelers de ge- heele M.F.C.-voorhoede de baas. enorm zooals deze twee op dreef waren. Keeper Blokker kreeg slechts weing malen de gelegenheid zijn kunnen te toonen, maar die malen dat hij in actie kwam was zijn optre den betrouwbaar. De halfiinie van N.V.V. met Groo- tes aan het hoofd, heeft zich goed geweerd. De voor hoede van N.V.V. was dezen middag een gaaf geheel, buitengewoon snel. afwisselend van aanval en een schot dat veel doeltreft. Uitblinkers willen we niet noemen, daar waren allen te goed voor, maar toch spelers als Sepers, Faus en Kaaij vormen een buiten gewoon productieve linkervleugel. Het was Sepers, die met een enorme kogel van wel veertig meter afstand den M.F.C-doelman finaal ver raste, 1O. Wel viel M.F-C. verwoed aan maar hun soms sterk veldspel was voor doel onproductief, doel punten bleven dan ook aan deze zijde uit Beter deed N.V.V. het: ais Faus fraai een bal heeft opgebracht en heeft voorgezet, is het tenslotte Sepers, die er 20 van maakt. Met welken stand de rust in ging. Na de rust is N.V.V. nog sterker, als daarvoor, steeds werden gevaarlijke aanvallen ondernomen, met succes ook: het is Faus. die er 30 van maakt. Visser maakt er 40 van er. het is weer Faus, die met een geweldig schot den stand op 50 brengt. Deugd maak te nog een mooi goaltje, maar wegens vermeend buiten spel werd dit punt geannuleerd. Als scheidsrechter Vel einde aankondigt, juicht de geheele N.V.V.-aanhang. welke tamelijk groot was en terecht. N.V.V. 2 sneuvelde in Aartswoud, met eervolle cijfers 3-^2. Een goed resultaat was het voor N.V.V. 3 om Aarts woud 2 met 30 te overwinnen. A.s. Zondag ontvangt N.V.V. I Hollandia 3. N.V.V. 2 trekt naar Sübekarspel I en N.V.V. 3 speelt eveneens uit tegen Hem 2. Een zwaar programma, play up N.V.V.'ers. PETTEN. Doordat verschillende spelers op de absentenlyst stonden, was het voor de elftalcommissie een heele toer twee teams samen te stellen. Met niet minder dan 4 invallers vertrok het eerste naar Den Helder om Hel der 3 te bekampen. Na een hoopgevend begin P. scoorde het eerste doelpunt werd het voor de Pette- ners immer duisterder. Zonder oogenschijnlijk buiten gewone inspanning voerden de withemden de score ge- leidelijk op, zoodat met de rust een „veilige" voorsprong van 41 was verkregen. Na de pauze had P. den wind in den rug. Dra bleek, dat de verdedigers er beter in waren, waardoor ook de voorhoede tot grootere activi teit kon komen. Doelpunten konden niet uitblijven en nadat P.'s midvoor den stand op 42 had gebracht, zorgden deze speler en den rechtsbinnen met den kraeh- tigen steun der anderen voor de rest: het werd 54. een uitslag, die niemand meer had durven verwachten en groote vreugde in het P.-kamp bracht. Het tweede elftal was op bezoek bij B.K.C. 3. Of schoon ook dit elftal niet voleldig was, kon een flinke overwinning geboekt worden, n.1. 3—0. VEEN1TUIZEN. Zondag jl. speelde V.C.L. I een thuiswedstrijd tégen M.F.C. 3 van Medemblik. Het. tweede elftal was vrij. Met de rust was de stand 51 in het voordeel van V.C.L. Hierna wisten onze jongens er nog 4 goals bij te voegen tegen M.F.C. 1. Alzoo eindigde deze uitste kend geleide wedstrijd met 0—2 voor V.C.L. Dat gaat den goeden kant uit. boys! Ziet de volgende week in Hoogkarspel de puntjes ook binnen te halen. Maar zorgt dan dat de goede geest onder de spelera bewaard blijve. Het 2e elftal moet dan naar Oudendijk, om het 2e elftal van Kwiek te bekampen. 'T ZAND. Voetbal van j.1. Zondag: G.Z. II—Hollandia II. 1—1. Hollandia I—G.Z. I. 0—3. AARTSWOUD. Zondag werden hier door de voetbalvereeniging twee thuiswedstrijcien gespeeld. A. I speelde tegen Nieuwe Niedorp II en het was een spannende strijd aan beide kanten. Toch wisten onze jongens de zege te behalen met 3—2. Daarna speelde A. II tegen Nieu we Niedorp III. Al direct was het te zien dat de gasten in de meerderheid waren en ze wisten dit dan ook in punten om te zetten. Uitslag 0—3. Alcmaria Victrix speelt te Beverwijk tegen Kinheim gelijk, (5—5). Hoe een groote voorsprong verloren ging. „Alkmaar" verliest- van Succes op eigen terrein met 12. De Alkmaarsche Boys winnen ook hun derden wedstrijd, van het bezoekende „Schagen" met 74. ALKMAARSCHE BOYS I—SCHAGEN I, 7—4. De Alkmaarsche Boys speelden thans een eigenaardi- gen wedstrijd tegen het bezoekende Sparta uit Scha gen. Het begin liet een buitengewoon vurig enthousi asme zien aan Alkmaarsche zijde en het had er zeer veel van weg, dat de Spartanen een groote nederlaag zouden lijden. Na 10 minuten kwam eindelijk het in middels verdiende doelpunt, terwijl na een langere pe riode de Alkmaarders een nuttigen 30 voorsprong wisten te behalen.. Het eerste tegenpunt vlak voor de rust gescoord, bracht niet veel angst in het Alkmaar sche kamp. daar alles overduidelijk had doen uitkomen dat een rood-witte zege niet zou uitblijven. Het Alkmaarsche zelfbewustzijn vlak na rust was zoo groot, dat men niet eens bemerkte, dat de geel zwarte Spartanen ongemerkt het offensief geheel in handen hadden genomen en... reeds binnen 9 minuten den stand gelijk 33 gemaakt hadden. Toen schenen de Boys te ontwaken en hoewel het aanvankelijk nog eenigen tijd duurde, alvorens zij het spel weer geheel in handen konden nemen, slaagden zij er toch tenslotte in, een goede en... ongetwijfeld verdiende overwinning te behalen. Inmiddels kan gezegd worden, dat de Alk maarsche verdediging waarin Houtkooper nog niet kon uitkomen, en de back uit het tweede team was op genomen niet zoo safé was als anders. De invaller bracht zijn club nog al eens in moeilijkheden. Over den wedstrijd. nog het volgende: Als om half drie scheidsrechter v. d. Hoven laat beginnen, zien we de volgende opstelling: Alkm. Boys: Van der Horst Slikker Bahr Weel Michels v. d. Hilst Indri Brouwer Kwadijk Boots de Grand Dekker Rempt Boontjes de Vries W. Rus J. Watertor R. Rus Plakman Boon Vlottes Prins Schagen. De eerste aanvallen zijn voor de Boys en Prins kan reeds dadelijk handelend optreden. Het gaat de Schager doelman goed af en hij is best op dreef. Vele malen wordt door de Boys over of naast geschoten en gekopt, terwijl de Spartanen enkele bezoeken brengen aan v. d. Horst c.s. Bij een goede voorzet van de Grand, schiet Vlottes keihard langs eigen doel. De goed genomen cor ner van de Grand, wordt door Kwadijk onhoudbaar in gekopt, 10. Als verdere successen voor de gastheeren uitblijven, komen ook de Spartanen eveneens zonder eenig resultaat, opzetten. Nog zien we Rempt over de kruising schieten, kopt v. d. Hilst juist naast het Scha ger doel en weet v. d. Horst een lage schuiver met moeite te verwerken. Een nieuwe Boys-aanval volgt en de voorzet van de Grand wordt tot corner gewerkt. Goed door de Grand genomen, wordt door Kwadijk te gen onderkant lat gekopt. De terugspringende bal wordt gedeeltelijk weggewerkt en hard door Brouwer inge schoten, 20. Een minuut later kopt Kwadijk goed. naar rechts en de t oeloopende Brouwer kopt in de lin kerbovenhoek 3—0. Nog krijgt v.d. Horst enkele schoten te verwerken en ten slotte breekt de Vries door, zoodat de rust met 31 ingaat. De eerste aanval na rust is voor de Boys. doch de Spartanen nemen het spel over en vijf minuten later brengt Boontjes den stand op 32. terwijl vier minuten later Rempt den stand gelijk maakt. 33. De Boys zien het gevaar dreigen en trachten het spel te verplaatsen, wat hen ten slotte gelukt. Als Kwadijk eindelijk goed aan Boots afgeeft, breekt deze door en met een goed schot is de stand 43. Geen minuut later zendt Kwadijk een harden schuiver in. die onder den vallenden Prins doel treft. 5—3. Wederzijdsche aanvallen volgen, totdat een voorzet van Indri onberispelijk door Boots wordt ingekopt, zoodat de stand plotseling 6—3 is. Nog weet Boontjes den achterstand te verkleinen, doch Brouwer brengt nog juist voor het signaal den eindstand op 7i. 4e KLASSE K.N.V.B. De Alkmaarsche Boys behaalden op het bezoekende Schagen een verrassende 7i zege. waarvan elders in dit blad een verslag. Alkmaar stelde in eigen huis eenigszins teleur en verloor van het bezoekende Succes onnoodig met 1—2. Uitgeest, dat bezoek had van Andijk zond de club van Van Beek met eenzelfde 21 neder- resultaat, dat de Oudkarspelieren met 2—4 wonnen. Alkm. Bovs 3 3 0 0 18—5 6 D-T-S. 3 2 1 0 8—5 5 Uitgeest 2 2 0 0 41 4 Succes 3 2 0 1 10—7 4 Schagen 3 1 1 1 8—10 3 Alkmaar 2 1 0 1 3-2 2 Texel 2 0 0 2 2—5 0 Vrone 3 0 0 3 5—15 0 Andijk 3 0 0 3 2—10 0 KINHEIM I—ALCMARIA VICTRIX I, 5—5. Alcmaria. de wonderlijke ploeg!... Was eertijds de ontmoeting te Zaandam tegen Z.V.V. toen een schijnbare overwinning kort voor het einde in een nederlaag werd omgezet voor de kaasstedelineen een bittere teleurstelling, de teleurstelling van jj. Zondag te Beverwijk zal deze stellig ver overtreffen. Met nog een klein kwartier te spelen, hadden de Alcmarianen een nuttigen 52 voorsprong en alles wees er op. dat een overwining de gasten niet meer zou ontgaan. Doch voetbal is nu eenmaal een onbe rekenbaar spel. De anders zoo hechte Alkmaarsche verdediging doorleefde plotseling een period« van zwakheid en... met nog zeven minuten te spelen was de stand reeds geijkl. terwijl een nederlaag nog zelfs niet zoo ver af lag. Ongetwijfeld was de teleurstelling bij de aanwezig zijnde Alkmaarders groot. Hoe men eerst heeft kun nen jubelen blijkt uit de volgende doelscore. Uit een vrije schop juist buiten het beruchte gebied konden de Kinheimers de leiding nemen, doch enkele minu ten later maakte Verwij uit een strafschop gelijk. 1—1 Een corner van Keppel werd door de Grand ingekopt 1—2 en bij een misverstand van de Kinheim-verdedi- ging. die meende dat de bal reeds uit was geweest, bracht Peereboom den stand op 1—3. De gastheeren weten den achterstand te verkleinen 23; doch dan is het voorloopig met de Beverwijkers gedaan. Door toedoen van De Jong en Peereboom werd de stand 2—5. Dan breekt het fatale laatste kwartier aan en binnen acht minuten is de stand gelijk. Onder adem- looze spanning komt dan het einde. Alcmaria 2 had bezoek van V.S.V. 2 en na de leiding te hebben genomen, maakte V.S.V. gelijk (11). waar mede het einde kwam. Alcmaria 3 leed op eigen veld tegen Z.V.V. 2 een —7 nederlaag. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken ondergeteekenden eenige plaats ruimte in uw veelgelezen blad. Juist vandaag een week geleden: de gloriedag van Schagen, misschien wel een recorddag wat het aan tal bezoekers betreft, maar zeer zeker een recorddag wat betreft de gerookte paling die daar is verkocht. Nog wel nooit en nimmer zal Schagen oen dag heb ben beleefd dat er zooveel paling aan de man is ge bracht. Juist hierover wilden wij de volgende vraag stellen aan hen, die het kunnen weten of soms iets mee hebben uit te staan. Als men nu bedenkt dat, toen indertijd de Warenwet, in werking wcrsL ge bracht. wij als reizigers met, paling(kraam) wfrden gewaarschuwd toch vooral te zorgen dat binnen een zekeren termijn een glazenkast, althans te zorgen dat de paling met glas stofvrij was afgedekt. En als men nu weet dat Zondags 24 September een vrouw, die met een bakfiets met een bordje haring met perca- mentpapier afgedekt, de opmerking werd gemaakt, of ze geen glazen kastje had; en men ziet dan dat drie van de vier feestdagen iemand met een open stal, waarop aanwezig is 'n aanzienlijke hoeveelheid pa ling, zonder glas of glaspapier afgedekt, dan vragen wij ons wel eens af, waarde lezers, hoe kan het. nu, dat een zekere categorie van menschen wel, en een andefe categorie onder dezelfde omstandigheden niet de Warenwet behoeven na te komen. Maar de vierde en laatste feestdag spande wel de kroon. Het, was een lust om te zien: het leek wel of zij (de mandenkooplui) krijgertje met dc veldwach ters speelden, zoodat deze laatste het onderspit moesten delven, en eenige tientallen verkoopers niet karren, stallen en mandenpaling, zonder ook maai de minste toebereidselen, wat betreft de afdekking van glas of iets dergelijks, hun staanplaatsen inna men. En dan tc weten dat de Winkelwcckcommissie dit jaar drie staanplaatsen voor gerookte paling had verpacht met een opbrengst van pl.m. fSO.des te meer zal men de nalatigheid en de grove onbillijkheid hiervan inzien en aanvoelen. Moch de leuze: Koopt in SchagenJ. op de Gedempte Gracht aangebracht, goed gekozen zijn, zoo meenen wij dat door de Winkelweekcommissie, die de beschikking over voornoemde Gracht van B. en W. gekregen had. deze leuze met voeten is vertreden, door geen voorzorgsmaatregelen te nemen, waarvan zij van te voren was ingelicht, en nu twee van haar medeburgers inplaats van winst een strop 'om den hals hebben gegooid. Wat Dinsdagavond 26 September is geschied is een zoo groote schande, ais ik nog nimmer heb mee gemaakt en gezien, vertelde een vooraanstaand zaken man uit Schagen ons, waar wij het volkomen mee eens waren. EENIGE PACHTERS. Heerhugowaard, 2 October 1933. Geachte Heer Redacteur, In verband met een voorkomend bericht in Uw courant van Zaterdag jl., omtrent het vervoer van 10 K.G. aardappelen zonder vervoerbewijs, geplaatst op verzoek van den heer K. de Vries, ben ik zoo vrij het volgende op te merken.. De definitie omtrent deze bepaling staat in het crisis aardappelbesluit niet zuiver omschreven, het welk oorzaak is geweest, dat hiervan veel gebruik (eventueel misbruik) is gemaakt. Er waren er zelfs die het beschouwden als een soort sport om telkens maar weer een hoeveelheid van 10 Kg. aardappelen te vervoeren met fiets, auto of anderzins. De moeilijkheid omtrent deze controle is aanleiding geweest., dat het „crisis-aardappelbe- sluit 1933 I" is gewijzigd, zoodat met ingang van Maandag 2 October alle vervoer van aardappelen, ook beneden het gewicht van 10 Kg., zonder geleide- biljet. bij de wet verboden is. Voor hen die belast zijn met de controle op de uit voering van het crisis-aardappelbesluit wordt deze wijziging gaarne gezien. Hoogachtend, P. KOSTELIJK Pz., Voorz. Districtll. De Algemeene Kiesvereeniging voor Noordholl. Noor derkwartier hield te Alkmaar een druk bezochte ver gadering, onder voorzitterschap van den heer K. Bree- baart, die er in zijn openingswoord op wees, dat, nu met de politieke partijen geen samenwerking is verkregen, als gevolg van hun onredelijke eischen, de Alg. Kies vereeniging den strijd voor de verkiezingen zal moeten aanbinden. Hij hoopte daarbij op de medewerking van de vergadering. De secretaris deed eenige mededeelingen van huis- houdelijken aard, o.a. dat van den heer J. J. de Boer te Assendelft, aftredend afgevaardigde voor de pol. par tijen en kort geleden toegetreden tot de Alg. Kiesver-. voor welke hij een eventueele candidatuur wilde aan vaarden, een schrijven was ingekomen, dat nu er geen overeenstemming tusschen partijen was bereikt, hij als lid der Alg. Kiesv. bedankte. Verder was ingekomen een schrijven van den heer Aukes, die, in opdracht van de politieke partijen (A.R., Chr. U., R.K., S.D.A.P., Vrijh.B., en V.D.B.) meedeelt, dat het schrijven der Alg. Kiesv. van 8 Sept. 1933 (dit schrijven betrof het voorstel van het bestuur der Alg. Kiesv., om aan haar Alg. verg. voor te stellen, dat een compromis zou worden aangegaan met de pol. partijen op grondslag van een vertegenwoordiging in verhou ding van 3 5, zoodat aan de pol. partijen 15 en aan de Alg. Kiesv. 9 zetels zouden worden aangewezen, terwijl van weerszijden daarvoor tweetallen van candidaten zouden worden genoemd. Verslaggever), de verwonde ring en teleurstelling van de vertegenwoordigers der pol. partijen had opgewekt Zij hadden op grond van d afgelegde toezegging de vertegenwoordigers der Alg. Kiesv. op de vergadering van 9 Sept. verwacht, terwijl nu slechts een brief inkwam vóór den aanvang der verg., waarin genoemde vooretellen werden gedaan. De vergadering van 9 Sept. zou een voortzetting zijn van die van 22 Juli en hoewel op deze vergadering nog geen positief resultaat kon verkregen worden, aldus het schrijven van den heer Aukes, meenden sommigen der aanwezigen, dat het ook u gewenscht toescheen, een dure verkiezing te vermijden en vleiden zij zich hun doel op een volgende vergadering verwezenlijkt te zien! De secretaris commentarieerde dit schrijven en meen de uit dit schrijven al te kunnen opmaken, dat de wijze waarop de rol. partijen den komenden verkiezingsstrijd zullen voeren, haar schaduwen reeds vooruit werpt. In de eerste plaats deelde hij mee. dat, toen de voorzitter van de Alg. Kiesv. op de valreep van de vergadering van 22 Juli, nadat de politieke partijen niet ingingen op den wensch om het evenredige stelsel, aan de hand van bij de vorige verkiezing verkregen aantal stemmon, toe te passen, voorstelde, om nog eene rustig overeen en ander na te denken en dan nog eens te vergaderen, werd daar door den voorzitter onmiddellijk aan toege voegd, dat dit dan zou zijn op den grondslag van 20 zetels voor de pol. partijen en 4 voord e Alg. Kiesv. Op dat moment was het niet meer de tijd. om daarover nu weer te gaan beraadslagen, doch in een bestuurs vergadering die zaak te bespreken. Zich stellende op het standpunt van doel en geschiedenis der Alg. Kiesv. en gezien het bij de vorige verkiezing verkregen aantal stemmen, meende het bestuur reeds zoo ver mogelijk te zijn gegaan, door een zetelverdeeling in verhouding van 3 tot 5 voor te stellen. De pol. partijen wilden er echter 20 en de Kiesv. kon er dan 4 krijgen. Onder dat Cau- dijnsche juk wilde het bestuur niet doorgaan en legde zijn standpunt neer in een sohrijven dat op 8 Sept. in De Unie, waar de pol. partijen den volgenden dag bij eenkwamen, werd bezorgd, onmiddellijk na de gehouden bestuursvergadering. Als nu, zegt de secretaris, de poli tieke partijen spreken van exorbitante eischcn, dan vraagt hij de vergadering, wie dergelijke eischen stelt. De verantwoordelijkheid van het mislukken der onder handelingen ligt dus by de politieke partijen, die zoo goed als alles willen hebben. Onder hilariteit der vergadering deelt hij nog mee, dat het antwoord van de pol. partijen dat vóór 15 Sept. werd gevraagd, met het oog op de op dien datum te houden ledenvergadering van de Alg. Kiesvereen. in kwamper expresse op den 23 Sept.! En dat, terwijl het besluit reeds op 9 Sept. was genomen. De vergadering hechtte onder applaus haar goedkeu ring aan de handelwijze van het bestuur. Men gaat thans over tot het stellen van candidaten Alvorens daartoe over te gaan worden nog verschillen de candidaten besproken en de noodzakelijkheid be pleit, dat zij bij eventueele verkiezing zullen meewer ken, om te komen tot bezuiniging in het beheer van het Hoogheemraadschap. De voorzitter geeft de verzeke ring, dat de door het bestuur aanbevolen candidaten het standpunt van de Kiesvereeniging volkomen deelen. Om verzekerd te zyn, dat werkelijk naar de noodige bezuiniging zal worden gestreefd, wordt bepleit, geen „ambtenaren" te stellen. In het algemeen wordt nog de gestie van het Hoog heemraadschap besproken en te veel bemoeiing van dit lichaam voor den aanleg van wegen becritiseerd. Van andere zijde werd daartegen opgemerkt, dat het toch nuttigen arbeid op dit terrein verricht. Na uitvoerige besprekingen worden ten slotte de vol- g»nde candidaten gesteld: District Alkmaar. Hoofdingelanden: G. Haremaker, Koog aan de Zaan (aftr.). Mr. J. Belogne. Alkmaar, Sohrooder te Heiloo. Hoofdingelanden-plaatsvervangers: Jhr. H. van Foreest, Heiloo. Jn. Kroonenberg, Zaan dam en J. Valkering te Limmen. Ditrict Purmerend. Hoofdingelanden: J. Barendrecht Gr. IJpolder. C. de Boer. Edam (aftr.) en G. J. de Goede, Wijder.es. Hoofdingelanden-plaatsvervangersG. Berg- houwer. Zaandam, J. Laan, Kwadijk, J. Langendijk, Beemstef. District Den Helder. Hoofdingelanden: J. Jimmink, Barsingerhorn (aftr. pl.v.) P. J. Peereboom. Broek in Waterland. N. Kaan. Oudkarspel. Hoofdingelanden plaatsvervangers: E. Nieuwenhuis. Lisse, D. Wit Cz., N. Niedorp en J. Bruin. Burgerbrug. District Hoorn. Hoofdingelanden: N. Groet, Enkhui zen. J. Kamp. Berkhout, en J. van Kampen, St. Pan- cras. Hoofdingelanden-plaatsvervangers: K. Slagter, Hoogwoud. J. Commandeur. Wognum, en C. Schouten, Wester Blokker. Voor zoover tegenwoordig nemen allen de benoeming aan. Opgewekt wordt, om den strijd met de noodige ener gie en elan te voeren en te zorgen, dat de partij-poli tiek buiten het Hoogheemraadschap blijft. Den 20 Oct. zal opnieuw een vergadering worden ge houden, om nader een program van actie op te stellen. De voorzitter dankt de aanwezigen, voor hun mede werking, hun aangename en zakelijke discussies en sluit de vergadering.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8