ilititti Nuns- Kijken is Koopen bijCLOECK Aanslag op Dollfuss. De burgeroorlog op Cuba. REGEERING EN LAGER ONDERWIJS. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Door twee schampschoten slechts licht gewond. De lagere school bedreigd? DIEFSTAL VAN 37 MILLE. Goudvoorraad van de Nederlandsche Bank. Meer dan 100 dooden. Woensdag 4 October 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9358 COURANT. (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag en Zaterdag. Bij inzending tot .'s morgens 8 uur, worden Adver- frentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De dader, een uit het bondsleger ontslagen soldaat, terstond gegrepen. Weenen. Op den Oostenrijkschen Bonds- kaneselier Dr. Dollfuss is gistermiddag een aanslag gepleegd, waarij hij door een schot in de borst en den arm licht gewond werd. De aanslag had plaats bij het parlementsge bouw, toen de Bondskanselier zich naar de besprekingen van de Groote Christelijk So ciale Club begeven wilde. De aanslag op Bondskanselier Dollfuss, aldus wordt nader gemeld, geschiedde, toen hij te ongeveer twee uur het parlementsgebouw wilde betreden. De dader kwam hem tegemoet en loste twee revolver schoten. De eerste kogel raakte hem in den arm, terwijl de tweede kogel hem aan de rechterzijde van de borst trof. Gelukkig gleed deze kogel langs een der ribben af. Het medisch onderzoek wees uit, dat de verwondingen niet van ernstigen aard waren. Dollfuss kon zelfs, nadat een noodverband was aan gelegd, met zijn eigen auto naar huis terugkeeren. De dader, een oud-soldaat van het Oostenrijksche Bondsleger, die wegens zijn lidmaatschap van de Na- tionaal-Socialistische Partij uit den militairen dienst werd ontslagen, werd terstond gegrepen. Ooggetuigenverslag. De dader door afgevaardigden afgeranseld. Een ooggetuige vertelt omtrent den aanslag de vol gende bizonderheden: De bondskanselier had juist met Dr. Stockinger d3 lokalen der Christelijk Sociale Club verlaten en hij was reeds de trappen van de vestibule van het parlement afgestegen, toen een man hem een ver zoekschrift overhandigde dat 8e bondskanselier aan nam. Direct daarop knalden de beide schoten. Dr. Dollfuss opende zijn jas met de woorden: „Ik ben door schoten getroffenOp den bovenarm van Dr. Dollfuss zag men een groote bloedvlek. De tweede kogel, welke tegen de borst was afgevuurd, gleed af. De huls werd in de vestibule gevonden. De bonds kanselier verzocht dringend Dr Damanig, een jeugd vriend, die ook zijn vrouw heeft geopereerd, en prof. Denk te waarschuwen. Hij verklaarde geen zieken auto noodig tc hebben en drong er bij de aanwezigen op aan, geen opzien te baren. De bondskanselier stapte vervolgens in zijn eigen auto, welke hem naar de kliniek vervoerde. Direct na den aanslag hadden eenige afgevaardigden en andere aanwezieen zich op den pleger van den aanslag geworpen, die zij af ranselden. Slechts met moeite zijn twee suppoosten er in geslaagd den man in bescherming te nemen. De persoon van den dader en diens familie. o De politie heeft geconstateerd, dat de 22-jarige Dertil, dat is de naam van den dader, den laatsten tijd bij Joodsche bewoners van zijn huis in de derde wijk (Paulanergasse) hakenkruisen op de deuren heeft geschilderd en dat hij in groote diefstalaffaires was gewikkeld. Hij geniet in zijn omgeving een zeer slechten roep en gaat door voor dagdief en provoca teur, die probeert hij de kleinste aanleiding schandaal fe wekken. De vader van Dertil was indertijd tand arts aan het Keizerlijke hof. Ook zijn broer is nati- onaal-socialist en deze verrichtte tot in den laatsten tijd toe koerierdiensten tusschen de nationaal-socialis- tische partijen in Oostenrijk en Duitschland. Het schijnt dat de geheele familie Dertil, waaronder ook een zuster, werkzaam is geweest voor de nationaal- socialistische partij. Zijn moeder, eveneens een enthousiast nat.ionaal- socialiste, zon tegenover medebewoners hebben ver klaard: Wacht maar op het Derde Rijk, dan wordt mijn zoon minister!" Uit het verdere verhoor is gebleken, dat Dertil den aanslag sedert, lang voorbereid heeft. Reeds in den laatsten tijd had Dertil herhaaldelijk geprobeerd den bondskanselier te spreken te krijgen, doch tevergeefs. Dinsdag loerde hij tegen acht uur op den bondskanse lier bij diens woning, doch hij zag Dr. Dollfuss niet. Nog een tweede maal verscheen hij in den loop van den ochtend bij de woning van Dr. Dollfuss, doch eveneens zonder resultaat. Vervolgens begaf hij zich naar de bondskanselarij op de Ballhaus-Platz, waar hij voorgaf den bondskanselier een verzoekschrift te moeten overhandigen. Hij ontving de mededeeling, dat Dr. Dollfuss niet in de kanselarij was, doch zich in het parlementsgebouw bevond. Hij ging derhalve naar het parlementsgebouw en wachtte daar op den bondskanselier tot dat deze de zittingszaal van den Christelijk Socialen Bond verliet. Het vuurwapen dat Dertil heeft gebruikt is een 6l/> m.M. revolver, welke slechts twee patronen heeft bevat. De kolf van den revolver is met paarlmoer be zet. Dr. DOLLFUSS. Omtrent de motieven die den 22-jarigen Dertil tot zijn daad hebben gebracht is ook uit nadere berich ten weinig met zekerheid op te maken. Bij zijn onder vraging geeft Dertil verwarde antwoorden. Nu eens zegt hij uit wraakzucht gehandeld te hebben, dan weer zegt hij de aandacht te hebben willen vestigen Dp een ander dan Dollfuss, die volgens hem, Dertil, meer geschikt is Oostenrijks leider te zijn. Buitengewone ministerraad bijeen. Radiorede van Dollfuss. De kanselier gevoelt zich goed. Kort na den aanslag is onder voorzitterschap van vice-kansaiier Fey een buitengewone ministerraad bijeengekomen, waar Fey rapport uitbracht over den op Dollfuss gepleegden aanslag 'en de daarmede in verband staande problemen. Onmiddellijk na den aanslag werd Dollfuss iri *ljn CRITIEK UIT HET AFDEELINGSONDERZOEK DER TWEEDE KAMER OP HET DERDE BEZUI- NIGINGSONTWERP VAN MINISTER MARCHANT. De Tweede Kamer oefende in de afdeelingen veel critiek op het derde bezuinigingsontwerp van minister mr. H. P. Marchant. betreffende het lager onderwijs. Verscheidene leden van de Tweede Kamer zouden het op prijs stellen als de regeering spoedig pan de Kamer mededeeling zou willen, doen van de gedragslijn, welke zij met betrekking tot het lager onderwijs in zijn geheel denkt te volgen, zoo wordt in het voor- loopig verslag over het wetsontwerp tot wijzi ging der Lager Onderwijswet van 1920 opge merkt Dit ontwerp, zoo werd betoogd, is reeds het derde bin nen betrekkelijk korten tijd, waarbij de bepalingen be treffende dat onderwijs incidenteel gewijzigd worden. Aan verdere voorstellen tot wijziging zal de Kamer moeilijk haar goedkeuring kunnen hechten indien haar niet een inzicht in de plannen der regeering wordt ver schaft. Eenige leden waren van oordeel dat voor de bezuini ging. welker noodzakelijkheid zij niet ontkenden, an dere objecten dan het onderwijs behoorden te worden gekozen. Zoo zeer waren deze leden tegen elke aantas ting van dit vitale volksbelang, dat zij aan dit ontwerp onder geen voorwaarde hun stem zouden willen geven. Bij verscheidene leden bestond tegen de verkorting van den overgangstermijn, gesteld in artikel 14 eerste lid der wet van 30 Dec. 1032, ernstig bezwaar. Volgens een persbericht heeft de inspecteur van de onderwijzersopleiding, onlangs het aantal onderwijzers, dat over drie jaar werkloos zal zijn, geschat op 9000. Men had van de regeering mogen verwachten dat zij al het mogelijke gedaan zou hebben om dat getal aan zienlijk te doen dalen. Een der middelen zou zijn een belangrijke inkrimping van de opleiding. Daarentegen wezen verscheidene andere leden er met nadruk op, dat die onderwijzers zonder de voor gestelde verkorting van den overgangstermijn toch ont slagen hadden moeten worden. Alleen zou dat ontslag dan eerst op 1 Jan. 1935 zijn ingegaan. De raming van ruim twee en een half millloen bezuiniging, welke de regeering zich voorstelt met de verkorting van den overgangstermijn te verkrijgen, achtte verscheidene le den te hoog. Zij schattèn-de bezuiniging op niet meer dan 35 procent van het bedrag. Andere leden meenden, dat nu de financleele nood zoo hoog gestegen is. in ieder geval de bezuiniging moet worden aanvaard. Men vond voorts dat de wacht geldregeling voor de onderwijzers gelijk moet worden gesteld met die, in het algemeen rijksambtenarenre glement neergelegd. woning bezocht door tal van prominente persoonlijk heden. waaronder kardinaal-aartsbisschop Innitzer en.de te Weenen geaccrediteerde gezanten. 'Gisteravond heeft hondskanselier Dollfuss in zijn werkkamer te zijnen huize eenige woorden gesproken door de radio tot het Oostenrijksche volk. Dollfuss ging niet in op de bizonderheden van den aanslag, doch zei- de, dat hij zich gezond en wel gevoelde en natuurlijk voort zou gaan -met het leiden der regeeringszaken. Reeds Donderdag zou hij zijn werkzaamheden in het bureau van de rijkskanselarij kunnen hervatten. Tot slot van zijn toespraak dankte Dollfuss allen, die na den aanslag blijk hadden gegeven van hun medeleven hartelijk. Van alle kanten heeft Dr. Dollfuss, die vooral in Volkenbondskringen een zeer popu laire -figuur is, gelukwenschen ontvangen met het mislukken van den aanslag. Licht in een oude zaak. Kantoorbediende te Rotterdam die beweerde 't geld te heb ben verloren, gearresteerd. Op 21 October van het vorige jaar stuurde, naar des tijds is bericht, de directie van de Compagnie Conti nentale d'Importation aan den Noordblaak te Rotter dam een van haar bedienden, den 22-jarigen C. V., uit, om een aantal kwitanties te innen en de brieven op het postkantoor te gaan halen. De jongeman bezocht achtereenvolgens 5 relaties van de firma. Bij de laat ste inde hij een bedrag van f 29.000. Daarna is hij naar het postkantoor aan den Coolsingel gegaan, waar Ipj de brieven uit den box van de firma haalde. Met de post liep hij naar een lessenaar in de hall waar hij het bij de relaties ontvangen geld natelde. Het bleèk hem, dat hy bijna f 37.000 had ontvangen, waar onder 30 biljetten van f 1000. Hij telde op zijn lijstje de bedragen na en zag toen, dat het eindcijfer klopte, met wat hij had ontvangen. Lijstje en geld stak hij daarop in een portefeuille. Vervolgens borg hij de brie ven in een actentasch, waarna hij naar het kantoor aan den Noordblaak terug ging. Daar pakte hij zijn actentasch uit. De portefeuille met geld zat er niet in! Hij is toen zoo snel mogelijk naar het postkantoor te ruggegaan, om te kijken, of hij de portefeuille mis schien op de lessenaar had laten liggen. De portefe uille was er echter niet. Daarop is van den diefstal aangifte b\j de politie gedaan. Deze stelde een onder zoek in en ondervroeg den jongeman terdege. In verband met een paar lacunes in zijn verhaal werd de jongeman aangehouden maar na een paar dagen stel de men hem weer op vrije voeten omdat men niet vol doende bewijsmateriaal had, dat hij aan de zaak debet zou zijn. Intusschen bleef men de gedragingen van V. observeeren. „Geschaduwd." 1 De politie bleef echter actief en speciaal wijdde zij haar aandacht aan de gangen van den kantoorbedien de. die zich in de eerste maanden volkomen normaal gedroeg. De politie kon niet veel anders doen dan afwachten. Dit geduld werd tenslotte met succes beloond. Want na eenige maanden nam V. bij zijn firma, die hem on danks het verliezen van zooveel geld had gehandhaafd, ontslag en associeerde hij zich met den 50-jarigen J. T. een ouden bekende van de politie en drie andere kan toorbedienden H. v. d. L.. N. B. en C. H., die kort na hem eveneens ontslag bij hun firma's namen. Dit vijftal richtte verscheidene winkels op en deed zulke groote uitgaven dat de politie tenslotte zekerheid kreeg dat dit alles gefinancierd werd met het geld, dat destijds op zoo spoorlooze wijze was verdwenen. Maandag is dan ook tot arrestatie van de vijf hier boven genoemde menschen overgegaan. Zij zijn op het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg in bewaring gesteld. Het onderzoek zal nog wel heel wat tijd in beslag nemen. TOEGENOMEN MET RUIM 128 MILLIOEN. In de afgeloopen week is de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank opnieuw toegenomen, thans met ff 28% millioen. De goudpositie van de Bank is thans gunstiger dan vóór het verlaten van den gou den standaard in- Amerika op 19 April jl. UIT ONZE OOST DE MERAPI. Stationnaire toestand. Bandoeng, 3 Oct. De leider van het Vulcanologisch onderzoek, dr. Stehn begaf zich hedenochtend naar den top van den Merapi. De centrale lava-dom is verdwenen. De werking der solfatoren is gering. De toestand is practisch station- nair; het uitgeworpen materiaal en de verschroeiings- verschijnselen zijn gering. (Aneta). Toestand op het oogenblik kalm maar ge spannen. Revolverschoten gelost op automobiel van den president. Reuter meldt uit Havana dat het totaal aantal dooden dat gevallen is bij de straat gevechten van de laatste dagen, en bij de verovering van het hotel National, meer dan honderd bedraagt. Er zijn honderden gewon den. Thans wordt bekend dat de officieren in het hotel zich eerst overgaven nadat zij al hun munitie hadden verschoten. De toestand te Havanna is op het oogenblik kalm, maar gespannen. Moordaanslag op den president. Maandagavond werd naar thans bekend wordt, om streeks zeven uur een moordaanslag gepleegd op den Cubaanschen staatspresident, Grau San Martin. De president bevond zich per auto op weg naar zijn paleis, toen eensklaps door eenige onbekend ge bleven personen een groot aantal schoten op zijn wa gen werd afgevuurd. Doordat de chauffeur bijtijds be merkte, dat er gevaar dreigde en in volle vaart door reed, misten de schoten den presidentieelen auto, zoo dat San Martin derhalve geen letsel heeft opgeloo- pen. De na hem komende auto's met zijn gevolg wer den evenwel door kogels doorboord. Wonder boven wonder werd echter ook niemand van de inzittenden dezer auto's geraakt. De verovering van hotel National. Het gepeupel slaat aan het plunderen. Kolonel Batista heeft zijn soldaten niet meer in de hand. Over den strijd, die gevoerd is om het bezit van hotel National waarbij de soldaten, aangevoerd door kolonel Batista, zooals gisteren reeds gemeld, de overwinning op de officieren hebben behaald, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld. Na een urenlang bombardement, waarbij van weerskanten hardnekkig gevochten werd, zagen cle belegerde officieren zich genoodzaakt de witte vlag te strijken. Onmiddellijk nadat de witte vlag was geheschen drongen de soldaten onder het slaken van juich kreten het hotel binnen, waar zij zich meester maak ten van de wapens der verdedigers. Kolonel Batista gelaste, dat de officieren het hotel National zouden verlaten in groepjes van vijf, nadat zij hun wapens hadden afgegeven. Alle officieren werden in arrest genomen en naar de gevangenis ge bracht, waar zij zullen blijven totdat een beslissing is genomen wat. met hen moet gebeuren. Toen echter een gedeelte van de officieren het Na- tinal verlaten hadden, begon het gepeupel te plun deren. De soldaten van Batista schoten toen in cle lucht om de massa te verspreiden. De officieren In h tehotel dachten toen dat de schoten op hen warén gericht en heropenden het vuur, zoodat de strijd weer van voren af aan begon. Reuter meldde dat de officieren die in het hotel wa ren achtergebleven en die opnieuw begonnen te vuren, gedwongen werden zich over te geven en doodgescho ten werden. De duisternis viel en de schietpartijen in de stad namen steeds meer in oanvatng en hevigheid toe. Soldaten raakten slaags met communistische stu denten. Overal in de stad hoorde men schieten. Snel le auto's raasden door de straten. Hotel National geplunderd en verwoest Naar Reuter uit Havana meldt, is van de statige gebouwen, welke het hotel National hebben gevormd, niets over dan een ruine, die geheel in de macht is van tuchtelooze dronken soldaten. Alle voorwerpen van waarde, het zil verwerk, het linnen, de wijnen en likeuren zijn geroofd door het gepeupel, dat Batista. tot kleinen Napoleon van Cuba" heeft geprocla meerd. Waar president San Martin op het oogenblik is, weet men niet Volgens sommigen zou hij gevangen zijn genomen toen hij de gewonden bezocht Honderden slachtoffers. Het. aantal slachtoffers ten gevolge van de schiet partijen"' te Havana is zeer talrijk. Bovendien zijn ten gevolge van verdwaalde kogels vele honderden personen onder wie 35 a 40 soldaten. 10 officieren, vele studenten en toeschouwers gedood of gewond. Amerikaansch slagschip in aantocht Naar V.D. meldt, is het Amerikaansche slagschip „New Mexico" in verband met de jongste berichten uit Cuba met spoed naar Havana gezonden. Vreemdelingen in veiligheid. De buitenlanders zijn in de gebouwen van hun lega ties ondergebracht, meldt Reuter uit Havana,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1