DRAMA IN SMOKKELLAND. UIT DE PERS. Dinsdag 10 October 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9361 MOORD TE HALEN. Spanje heeft weer een regeering. DALADIER OVER ONTWAPENING. Geen verdere vermindering der Fransche strijdkrachten. Oproer in een tuchthuis. DE ONZINNIGE WEDLOOP naar bewapening. De onlusten in Ierland. SCHERPE NOTA VAN RUSLAND AAN JAPAN. Als Nazi's filmen. i v- Een frisch geluid. Bewoner door een onbekende uit zijn huis geroepen en toen vermoord. In den pacht van Zaterdag op Zondag werd de heer II. Puts, wonende aan den Napoleonweg te Halen uit zijn huis geroe pen. Buiten zijn woning gekomen, werd hij aangevallen en door een onbekende de hals doorgesneden. De man was spoedig dood. Zijn broer die bij hem in huis woont werd in het gelaat gewond cn moest naar het St. Laurentiusziekenhuis worden overgebracht. De dader die nog onbekend is, heeft zijn fiets en jas achtergelaten. Een smokkelgeschiedenis. Nader meldt men ons: Het drama, dat zich in den nacht van Zaterdag op Zondag, te Haelen heeft afgespeeld, blijkt een smokkelgeschiedenis tot achtergrond te hebben, waarvan alle bijzonderheden nog niet bekend zijn, doch welke iets van het leven van de smokkelaars in deze streken aan dc openbaarheid prijsgeeft. Volgens de inlichtingen, welke wij tot dusver om trent den moord konden verkrijgen, kwam Zaterdag avond laat de 29-jarige P. J. van Rooij uit Neder- weert aan de woning van dc gebroeders Puts aan den Napoleonsweg den Rijksstraatweg te Hae len. De 45-jarige ITendrikus Puts, voor wicn van R. eigenlijk kwam, was nog niet thuis. Eerst, te onge veer half twee in den nacht arriveerde hij met een vrachtauto, waarmede hij suiker over de grens had gesmokkeld, en welke hij naar het in de nabijheid gelegen Roggel moest vervoeren. Van R. moest H. P. spreken over het smokkelen van wapens. Daarover had hij met hem onderhan deld in een café te Roermond. Hij van R. zou in België honderd revolvers koopen en deze zouden door P. over de grens naar Duitschland worden ge bracht. Van R. zou, daar hij den toestand aan de grens goed kende, meegaan. Het schijnt de bedoeling geweest, te zijn, dat de smokkelwaar dezen nacht over de grens zou worden gebracht. Van R. en P. bevonden zich in de garage, die naast de woning van de gebroeders P. ligt. Wat er toen gebeurd is staat nog niet precies vast. De broer van H. P., de ruim dertigjarige P. Puts, die op de bovenkamer gekleed te bea lag te slapen, hoorde plotseling een twist tusschen zijn broer en van R. Toen hij in de garage kwam, lag H. P. in een hoek cn gaf nagenoeg geen teekenen van leven meer. Van R. stond met een mes in de hand. Toen ontstond er een vechtpartij tusschen P. P. en van R. Eerstgenoemde trachtte van R het mes te ont rukken, doch dit gelukte niet voordat hij zelf vrij ernstig was gewond. P. riep naar boven waar ook nog een zuster van de beide broeders was om een geweer. Toen het meisje hiermede naar beneden kwam, schijnt van R. op de vlucht gegaan te zijn. P. trachtte hem, ondanks zijn wonden, achterna te gaan, doch viel spoedig ten gevolge van het vele bloedverlies neer. Hot meisje heeft daarop onmiddel lijk de politie gewaarschuwd en hulp gehaald. Toen geneeskundige hulp ter plaatse kwam, bleek H. P. reeds te zijn overleden. Dc rechterlialsslagader bleek te zijn doorgesneden, terwijl nog eenige andere snij- en steekwonden waren toegebracht. In afwachting van de komst van de justitie die Zondagmiddag ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld is het lijk voorloopig in de garage gebleven. P. Puts werd per .auto naar het St. Laurentius ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Hij is ernstig aan het gelaat, hoofd en armen gewond. Zijn toestand was Zondagmid dag echter redelijk wel. De dader is, zooals hierboven reeds medegedeeld, toen het meisje met het jachtgeweer kwam, ge vlucht. Hij is het bosch ingerend en heeft den ge- heelen nacht rondgezworven, geruimen tijd zonder ti weten waar hij zich bevond. De dader meldt zich zelf aan. Zondagochtend tegen halfzeven heeft hij zich ech ter bij de marechaussee te Grathem aangemeld. Ten gevolge van den hevigen regen, die des nachts was gevallen, was hij door en door nat. Uit het verhoor, dat hem direct werd afgenomen, blijkt naar wij vernemen dat van R. niet wist waar hij naar toe moest. Hij vertelde den wachtmees ter van de marechaussee Marlens, die hem het eerst sprak, dat hij voornemens was geweest zich bij de politie te Roermond aan te melden. Hij was echter in het bosch verdwaald. Zondagochtend in de vroeg te was hij bij de kerk te Baexum gekomen, waar hij zich weer kon oriënteerën. Hij is toen gegaan naai den boer Kessels, dien hij kende, en hij heeft hem het verhaal van het drama verteld en hem tevens den weg gevraagd naar de marechausseekazerne. Boer Kessels heeft hem daarop den weg gewezen naar Grathem. Aldaar bij de kerk had van R. nog drie vrouwen aangesproken en den weg gevraagd, doch deze waren in de kerk gevlucht. Wachtmeester Martens, bij wien van R. zich meldde, lag nog te bed. Eerst te drie uur in den nacht waren hij en een col lega thuis gekomen van een tocht naar de grens, waar zij veertien woonwagens met zigeuners, die uit België naar ons land wilden komen, hadden tegenge houden. Van R. is voorloopig per auto naar de marechaus see-kazerne te Heylhuizen overgebracht in afwach ting van het verder onderzoek door de justitie. Geen socialisten in het nieuwe bewind. Uit Madrid: De nieuwe Spaansche regeering is thans samengesteld. De samenstelling dezer regeering komt wat de partijpolitiek harer leden betreft, bijna geheel over een met die van het ten val gebrachte kabinet Lebroux; slechts zijn in de plaats van zes drie radi calen vertegenwoordigd, o.m. de minister-president. De socialisten zijn niet in de regeering vertegenwoor digd. Zeven leden der oude regeering zijn in het nieu we kabinet opgenomen, dat een kabinet van republi- keinsche concentratie wordt genoemd. Uit Parijs, 8 Oct. (V.D.): Aan het banket dat werd aangericht, aan het slot van het. congres der Radicaal-soc. partij in Frankrijk, heeft Daladier Zondag te Vichv een redevoering ge houden, welke als inleiding is te beschouwen op de bijeenkomst der kamers en der onderhandelingen te Genève. Ten aanzien van de binnenlandsche politiek legde Daladier den nadruk op de noodzakelijkheid, de fi nanciën te saneeren, zonder dc valuta aan te tasten. Met betrekking tot de ontwapening vatte Daladier de bekende Fransche eischen nogmaals samen. Wij denken er niet. aan, aldus Daladier, eenig volk te bedreigen of te verontmoedigen. Wij zijn vast besloten, geen verdere vermindering van onze strijdkrachten toe te laten buiten een oprecht ontwapeningsverdrag, dat de étappe- ge wijze ontwapening organiseert, en door een permanente controle verzekert door een ver drag, welks ten uitvoerlegging feitelijk moet worden gegarandeerd. Dit is ons standpunt, waarvan wij niet, afwijken. Vier jaren, gedurende welke de controle zal wor den georganiseerd, gedurende welke de verschillende legertypen zich zullen wijzigen in legers met korten diensttijd, gedurende wejke de staten, die het thans vrij staat te ontwapenen, zich zullen moeten onder werpen aan het verbod van de vervaardiging van nieuw zwaar oorlogsmateriaal, voorts de vernietiging DALADIER, DE FRANSCHE MINISTER-PRESIDENT van het materiaal, dat dan allen staten verboden zal zijn, dat. zijn de essentieele eischen van het ontwa peningsplan, dat Engelnad, de Ver. Staten, Italië, Rusland, en nog vele andere staten. De onderhande lingen betreffende de garanties van het verdrag zijn nog gaande. Met vreugde zuilen wij spoedig dit werk" der samenwerking zien tot stand komen. Wij willen vrede en veiligheid voor alle volken. Daladier wierp vervolgens de vraag op hoe de re geeringen zich konden verzetten tegen een étappe-ge- wijze ontwapening en een controle, indien zij van goe den wil zijn. Europa is ten ondergang gedoemd, wan neer het zich zal inlaten met een bewapeningswed loop; het zal geheel ineenstorten, wanneer het op nieuw naar de wapenen grijpt. Vervolgens stelde de minister-president de vraag, wat Duitschland eigenlijk wil. Duitschland en Frankrijk hebben eeuwenlang hun landen gedrenkt in het bloed van hun zonen. Tot nu toe zijn alle pogingen, om tot een permanente overeenstemming tusschen heide volken te geraken, mislukt. Niemand ontzegt Duitschland het. recht op zijn bestaan als volk van 65 millioen zielen. Niemand denkt, er aan Duitschland te vernederen. De Duitsche regeering legt openlijk den nadruk op haar vredeswil en be- krachtige haar wensch aan de toenadering van beide volken mede te werken. Waarom dan evenwel deze tot een strijd geschoolde jeugd? Waarom deze herhaalde massademonstraties? Waarom de verwerping der eerste étappe van dc ontwa pening? Waarom wordt vandaag het recht geëischt kostbaar oorlogsmateriaal te bou wen, dat spoedig na zijn dienst stellig vernie tigd moet worden wanneer 't ontwapennings- verdrag zal worden geteekend? Niemand zal Frankrijk verwijten dat het even vast besloten is zijn verdediging te organiseeren. Maar de nationale defensie :s onafscheidbaar voor het slui tend maken der begrooting. Daladier besprak vervol gens den financieelen toestand en eischte de wegwer king van het deficit op de begrooting, de onaantast baarheid der Fransche valuta en de. verzekering van het crediet. Binnen enkele dagen zullen de kamers bijeenkomen. Drie dooden en zeven gewonden. Uit Buenos Aires: Bij een ernstig tuchthuisoproer in Buenos Aires zijn drie gedetineerden gedood en zeven bewakers gewond. Gedurende het middageten maakten de gedetineerden plotseling oproer, ontruk ten eenigen bewakers de wapenen en openden het vuur op de opzichters, die hunnerzijds met geweer schoten drie gedetineerden doodden. Na korten tijd kwamen militairen aan, die door middel van traan- gasbommen en eind maakten aan het oproer. ERNSTIG ONGELUK TE LONDEN. Twee dooden, 7 gewonden. Uit Londen. Terwijl Zaterdagmorgen het be trekken van de wacht voor Buckingham Palace plaats vond, werd een auto door een botsing met een anderen auto met groote kracht in de menigte ge worpen. Een vlieger, die zich onder het publiek be vond, werd op slag gedood, terwijl van een anderen vliegenier de beide voeten letterlijk werden afge sneden. Hij stierf korten tijd later in het ziekenhuis, Zeven personen werden gewond, twee hunner ver- keeren in levensgevaar. „SIAMEESCHE" TWEELINGEN GAAN TROUWEN Een dubbele plechtigheid. Uit New York. De „Siameèsche" tweelingen Daisy en Violet Ililton, die uit Europa te New York aankwamen, deelden mede, dat zij tegen Kerstmis in het huwelijk denken te treden, zoodat dan een dubbele bruiloftsplechtigheid plaats zal vinden. Daisy vertelde, te zijn verloofd met een zekeren Jack Le- wis, een orkest-dirigent te Chicago, terwijl Violet zich tijdens het optreden van het tweelingpaar in een Londensch theater, verloofde met een Engelschen bokser. „Mag in de dagen van onze kinderen niet worden M herhaald." Uitspraak van den Engeleschen minister van oorlog. De Engelsche njinister van oorlog Lord Hailsham heeft te Bermingham op een bij eenkomst er opnieuw de aandacht op ge vestigd dat Engeland heeft ontwapend tot de grens der veiligheid. Het is van vitaal belang voor Engeland, wanneer de Engelsche re geering de wereld zou kunnen overreden haar bewapeningen terug te brengen tot een verstandig niveau. De onzinnige wedloop, welke heeft geleid tot den oorlog van 1914 mag in de dagen van onze kinderen niet worden herhaald. Te Genève is de Engelsche delegatie in de maand April jl. voorgegaan met ontwapeningsvoorstellen, welke de con ferentie nieuw leven heeft gegeven op een oogenblik dat zij voor mislukking stond. In dien de ontwapeningsconferentie zou mis lukken, dan treft Engeland of de Engelsche regeering niet de geringste blaam. Ik be loof evenwel dat in geval van een misluk king het niet de schuld van Engeland zal zijn wanneer de verantwoordelijkheid niet wordt afgeschoven op degenen, die daar rechtma tig voor in aanmerking komt. „Wij willen 0'Duffy dood of levend." De ernstige onlusten, te Tralee in het Iersche graaf schap Kerry, waarbij, zooals Zaterdag uitvoerig door ons gemeld werd, de voorzitter der United Ierland Party Generaal 0'Duffy aan het hoofd gewond werd, duurden tot ongeveer middernacht en pas nadat aan zienlijke politieversterking en een afdeeling soldaten ter assistentie waren verschenen, kon de rust hei> steld worden. De menigte trachtte voortdurend het gebouw waar in de United Ierland Party vergaderde, te bestormen en de politie, die dit trachtte te beletten, werd ge bombardeerd met een hagel van steenen. Ondanks al- je inspanning slaagde zij er slechts een enkelen keer in de menigte uit elkaar te slaan, doch spoedig kwam men weer in dichte drommen opzetten. De auto van Generaal 0'Duffy- werd in brand gestekenen brandde volkomen uit. Te ongeveer 9 uur arriveerden uit Cork twee vrachtauto's met soldaten, die eveneens ontvangen werden met een hagel van steenen en met uitroepen als: „Generaal 0'Duffy, de verrader" en „Wij willen Generaal 0'Duffy dood of levend". De miltairen opereerden met traangasbommen, losten eenige salvo's en zuiverden de straten met de bajonet .op het geweer. Een optocht van het Iersche Republi- keinsche leger werd uit elkaar geslagen. In totaal werden 25 personen gewond. Generaal 0'Duffy, die naar zijn zeggen, door eenige hamerslagen bloedend aan het hoofd gewond was, meest onder escorte van een afdeeling soldaten de stad verlaten. Een nader bericht maakt van het volgende mel ding: Zaterdag is het tot ernstige onlusten te Tralee ge komen, waar gisteren generaal 0'Duffy werd mishan deld. De Republikeinen hebben de kazerne der civiele garde aangevallen. Zij vuurden van het dak van een huis achter de kazerne met geweren, revolvers en machinegeweren op het gebouw. Niemand werd ech ter gewond.- De politie heeft een bom met uitgedoofd lont ge vonden in de zaal, waar Vrijdag de vergadering der Vereenigde Ierlandpartij in tegenwoordigheid van 0'Duffy had plaats gevonden. In totaal zijn hij de onlusten van gisteren 40"personen gewond. Rusland eischt opheldering van feiten. Uit Moskou: De Russische ambassadeur te Tokio heeft den Japanschen minister van buitenlandsche zaken een memorandum overhandigd, waarin con crete feiten worden vermeld inzake de plannen van het Japansche opperconmmando met betrekking tot uitschakeling van den Russischen invloed op den Oost-Chineeschen spoorweg. In het bijzonder wordt hierbij vermeld de bezet ting van den raad van beheer van den Oost-Chinee schen spoorweg. Japan wordt verweten dat het de vol komen onteigening van den spoorweg ten gunste van Mandsjoekwo bewerkstelligt. De Russische nota eischt op scherpen toon opheldering over deze feiten. De inhoud van de nota. Nader uit Moskou: In haar vorige nota had de Rus sische regeering de Japansche er opmerkzaam op ge maakt, dat deze verplicht was invloed uit te oefenen op de Mandsjoerijsche autoriteiten, teneinde een ver dere toespitsing van het. conflict over den Oost-Chi neeschen spoorweg te vermijden. De Sowjetregeering heeft zich thans gedwongen gezien door het feit, dat van Japansche zijde geen stappen zijn gedaan in Tsjangtsjoen, de regeering te Tokio er attent op te maken, dat Japansche militaire kringen in Mandsjoe- rije met de Mandsjoerijsche civiele overheid de vol gende plannen hebben: 1. Door het doen ontstaan van verscheidene con flicten moet ten slotte de onteigening van den Oost- Chineeschen spoorweg ten uitvoer worden gelegd; 2. Alle Sowjet-Russische staatsondernemingen moeten worden bezet; 3. Alle Sowjet-Russiche ambtenaren, die werk zaam zijn bij den Oost-Chineeschen spoorweg, moe ten verwijderd worden. De Russische nota vermeldt dan bijzonderheden, die betrekking hebben op daden gepleegd jegens de Sowjet-ambtenaren door Mandsjoerijsche beambten. Tenslotte wordt nogmaals een beroep gedaan op de Japansche regeering om in te grijpen bij de mi litairen in Mandsjoekwo. De Japansche regeering draagt uitsluitend de verantwoordelijkheid voor den politieken toestand, daar zij tot dusverre slechts weinig interesse getoond Treeft voor de bijlcgging van het conflict. De nota wijst ook nog op de laatste Russisch-Mandjoerijsche incidenten, in het bijzonder op de arrestatie van hooge ambtenaren van den Oost-Chineeschen spoorweg en verder op uitlatingen van den voormaligen Japanschen consul-generaal fn Charbin. Óchajasji, die tezamen met den chef der Japansche militaire missie in Charbin de auctor in tellectualis der anti-Sowjet-kuiperijen bij den Oost- Chineeschen spoorweg is. Het werk laat absoluut te wenschen over, De Horst-Wesselfilm wordt niet oj> gevoerd. Uit Essen: Naar de Nationale Zeitung verneemt zal 't ministerie voor de propaganda, de tegen Maandag 9 Oct., den ver jaardag van Horst-Wessel, vastgestelde premie-re van de Horst-Wesselfilm verhinderen en er buitendien zorg voor dragen dat de film in zijn huidigen vorm niet in het openbaar zal vertoond worden. Het ministerie ia Het politieke slachtoffer, Horst Wessel, om wien dez« mislukte film der Nazi's in elkaar werd gedraaid. van meening, dat het filmwerk niet de artistieke kwa liteiten bezit, welke van een opvoering van een Natio naal Socialistische voorvechter en de geweldige gebeur tenissen van de Duitsche vrijheidsstrijd moeten worden, geëischt. De maatregel zou vooral het gevolg zijn van. het feit, dat weliswaar de massatooneelen op de vroe gere Buelowplatz bij de Branderburger Tor e.d. goed zijn uitgevoerd, doch dat de eigenlijke handeling van de film evenals de artistieke prestaties van de hoofd rolvertolker absoluut te wenschen overlaten. Thans staat nog niet vast of de film nog gewijzigd en verbe terd kan worden of dat de film in het geheel niet zal worden vertoond. Nieuw optreden van minister Marchanu Onder bovenstaand opschrift schrijft het „Algemeen Handelsblad": In een particulier gesprek zeide onlangs een onder wijsdeskundige van naam: „Voor alle onderwijsvraag stukken is wel een oplossing te vinden, behalve voor die van de universiteit en hoogeschool die zijn vol slagen onontwarbaar geworden." Het was misschien half als een boutade bedoeld, maar het teekent de ma nier waarop de organisatie van het hooger onderwijs in Nederland soms wordt beschouwd. Minister Marchant blijkt er gelukkig anders over ta denken: men zie zijn rede voor de Leidsche Sterren wacht, waarin hij o.m. zeide dat er zooveel méér kan worden bereikt als de organisatie van het geheel maar MINISTER MARCHANT. doelmatig is. Zoo is het en zoo moet het zijn! vestigen er even en met instemming extra de aandacht op, omdat dezelfde frissche en doortastende geest tegelijkertijd tot uiting komt in 's ministers ant woord op de vragen van den heer Ketelaar, en een week geleden ten minste even sterk tot uiting geko men is in de thans beroemd geworden Jubbegasche rede van dezen bewindsman; zoo ging het vroeger ten onzent zelden of nooit! Ons land is veel te veel het land van de onopgeloste en quasi-onoplosbare vraagstukken, maar wat wij thans van den heer Marchant zien, doet de hoop rijzen, dat. het ten aanzien van de onderwijsproblemen nu eens an ders worden zal. Doortastendheid behoeft dan nog vol strekt niet in wildheid of oppervlakkigheid te ontaar den. Deze gedachte rees bij ons, toen wij in het ant woord aan den heer Ketelaar, lazen, dat dc voorgeno men concentratie in het bijzonder onderwijs voorloopig door overleg met de centrale schoolorganisaties zal wor den nagestreefd, daar nu eenmaal slechts langs een omweg, die waarschijnlijk niet gemakkelijk zal wezen, hier met dwang te werk kan worden gegaan. In elk geval is het een vreugde, te constateeren, dat een lid van het kabinet, voor zulke moeilijkheden ge plaatst als het ontwarren van Nederlandsche schoolpro blemen. daarvoor niet terugschrikt, maar mede met een beroep op de publieke opinie zich aangordt voor dezen lastigen strijd. Voor ons staat vast, dat er genoeg ge zond verstand in onze bevolking huist om te maken, dat dit geluid niet de stem der roependen in de woestijn zal zijn.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9