AlKieci NltlfS- ilmiiitit- LntMM Kijken is Koopenbij CLOECK Het besluit van Duitschland. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. NOODLOTTIGE VERGISSING. GENEVE'S ANTWOORD. De toestand door de mogendheden thans rustiger beoordeeld. Verbouw aardappelen 1934. 5000 Japansche soldaten verdronken? Huis te Rome ingestort. Brand op een Engelsch pantserschip. Auto door spoorboomen gereden. Bijna alle mijnwerkers in België willen staken. Botsingen met de politie te Pernis. Geld op vreemde plaatsen. Auto te water. Dinsdag 17 October 1933. SCIAGER 77ste Jaargang No. 9365 CMaït. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- 'dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jlentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend; DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Toelichting van Duitschlands standpunt door Von Neurath. - Scherp, doch waar dig telegram van Henderson aan de Duitsche regeering. (Zie ook 3e blad.) Na de bezorgdheid, die het besluit van Duitsch land om uit den Volkenbond te treden, over de we reld had gebracht, wordt de toestand thans door de andere mogendheden rustiger beoordeeld en blijkt wel uit de berichten, dat men zich door Duitschlands houding van het opgezette vredes- en ontwapenings- werk niet zal laten afbrengen. De algemeene commissie der Ontwapeningsconfe rentie, die gister te Genève ter voortzetting van. de op 29 Juni onderbroken behandeling van het ont- werp-conventie van MacDonald bijeen was, zag zich natuurlijk door Duitschland's houding voor een ge heel anderen toestand geplaatst. Deze toestand is te ernstig, dan dat de regeeringen thans reeds eenige oordeelvelling over de te volgen gedragslijn voor de naaste toekomst zouden willen uitspreken of door scherpe woorden aan het adres van Duitschland de stemming verder zouden willen verbitteren. De commissie heeft zich dan ook na "het zenden van een telegram aan de Duitsche regeering in ant woord op het uittredingstelegram van Von Neurath, tot de volgende week verdaagd. Na opening las Henderson het uittredingstelegram 'der Duitsche regeering voor. Hij meende, dat. daarin drie verwijten tegen de conferentie waren uitgespro ken, die hij als voorzitter niet onweersproken mocht laten. De Duitsche regeering had beweerd: le. dat het gebleken was, dat de ontwapenings conferentie haar ontwapeningstaak niet zou volbren gen; 2e. dat de sterk gewapende staten niet den wil hadden, hun ontwapeningsverplichtingen te vervul len; 3e. dat de verwezenlijking van de rechtsgelijkheid van Duitschland onmogelijk wordt gemaakt. Met het oog op deze onjuiste beweringen was Hen derson voornemens,, indien de algemeene commis sie daartegen geen bezwaar had, het volgende tele gram aan de Duitsche regeering te zenden: Ik heb de Centrale Commissie het telegram van Uwe Excellentie van 14 October meege deeld, dat het besluit der Duitsche regeering bevat om iedere verdere deelneming aan het werk der conferentie tot vermindering van be wapening te verbreken en dat de redenen voor dat besluit ontvouwt. De Duitsche regeering heeft dezen maatre gel juist op het oogenblik genomen waarop het bureau besloten had een nauw begrensd program aan de Centrale commissie voor te leggen. Dit program dat binnen 'n bepaalde periode zou uitgevoerd worden, waarborgde om de, door de conferentie genomen beslui ten tot ontwapening, étappe-gewijze in te voeren. Dit program bevatte ook veiligheidsmaat regelen en de rechtsgelijkheidsformule die de Duitsche regeering steeds aan de spits van haar elschen gesteld heeft. Onder deze omstandigheden betreur ik dat uwe regeering dit gewichtig besluit genomen heeft op gronden die ik niet als steekhou dend kan erkennen. Ofschoon verschillende delegaties aanvankelijk een veel scherper antwoord hadden gewenscht, legden al len zich thans bij dezen door Henderson voorgestel den tekst neer. Daarop werd de commissie tot 25 October verdaagd. En lidmaatschap der Aardappelorganisatie. De Gewestelijke Aardappelorganisaties in Noord- Holla-nd en Zuid-Holland hebben per circulaire aan de districtsbesturen in Noord-Holland en Zuid-Hol land medegedeeld, dat alleen nog tot 1 November a.s. toetreding als lid mogelijk zal zijn. Alleen zij, die over eigen verbouwde voorraden aardappelen beschikken, anogen nog worden aangenomen. Deze stopzetting (lei- toetreding houdt verband met de mogelijkheid, dat de verplichte beperking van de aardappelteelt, welke in overweging is, in '1934 tot stand zal komen. Een scherpe scheiding tusschen leden der G.A.O. en niet- leden is hierbij wenschelijk en noodzakelijk, daar de eerste uit den aard der zaak, wegens hun bewijs van verbouw en grootte der productie en wegens mede werking aan de steunregeling 1933, het meeste recht hebben op verbouw in 1934. Alle gedelegeerden verlieten gisteravond de confe- rentiestad, of zullen haar hedenochtend verlaten, om met hun regeeringen in het eigen land overleg te plegen. Motief en doel van Berlijn's besluit. Rede van minister Von Neurath. De rijksminister van buitenlandscke zaken baron von Neurath heeft gisteren de buitenlandsche pers ingelicht over de redenen en bedoelingen der Zater dag door de rijksregeering genomen beslissingen. MINISTER VON NEURATH. Hij ging daarbij uit van het slot der jongste radio rede van den rijkskanselier, waarin deze er op wijst, dat geen vrede de bestendiging van den oorlog kan zijn en dat Duitschlands achteruitzetting wordt ge voeld als een bestendiging eener discriminatie, die ondraaglijk is. Men wil te Genève Duitschland geen gelijke rech ten geven. Na nogmaals ontkend te hebben, verklaarde de mi nister ten slotte dat de conferentie moet bepalen, of zij iets kan prestoeren. Duitschland is ontwapend en het verschil in bewapening kan niet blijven bestaan. Duitschland zal natuurlijk ernstige ontwapenings voorstellen steeds onderzoeken en ook verder bereid blijken op basis van de pariteit, tot een accoord te komen over zijn toekomstige bewapeningsrégime. Bij het overtrekken van een rivier. Uit Londen, 16 October (V.D.): Volgens een bericht uit Sjanghai zijn 5000 soldaten bij het overtrekken van een rivier verdronken. Zij wilden tijdens een gevecht met vijandelijke Chineesche troepen met eigen gebouwde boo ten de rivier oversteken. De booten werden evenwel door den stroom medegesleurd en vernield. Zes personen gedood. V.D. verneemt, uit Rome: Te Contocella, een voorstad van Rome, is tengevolge van een aardver schuiving een door één gezin bewoond huis ingestort. Zes leden van het gezin werden gedood, twee gewond. Het vuur in twintig minuten gedoofd. Reuter seint uit Gibraltar: Vanmiddag brak brand uit aan boord van het Britsche pantserschip „Reso- lution', dat hier aan de Zuidelijke pier gemeerd ligt. De brand werd in twintig minuten tijds gehluscht. De oorzaak van den brand is onbekend. De omvang van de schade is niet bekend gemaakt. AUTO OP SPOORWEG TERECHTGEKOMEN. Oud-Kamerlid verongelukt. Rome. Uit Genua wordt aan de bladen gemeld, dat een automobiel van een hoogte von 15 meter op den spoorweg is gevallen Drie inzittenden, onder wie het oud-Kamerlid Ferrari, werden gedood, twee werden gewond. 17 MISDADIGERS ONTVLUCHT UIT CAYENNE. Uit de Fransche misdadigerskolonie Cayenne zijn 17 gedepoteerden, die wegens zware misdrijven ver oordeeld waren, ontsnapt, Kinderen te Den Haag door phosphor ver giftigd. Een van hen overleden. Een geval van phosforvergiftigin-g heeft zich Zater dag j.1. in het gezin van de J. wonende de la Reyweg, te 's Gravenhage voorgedaan. Op dokters voorschrift moesten de kinderen van den heer van de J. levertraan met phosfor innemen. De le vertraan werd in een apothekerswinkel gekocht, doch een familielid, die als verpleegster werkzaam is, be loofde voor de phosfor te zullen zorgen, welke zij bij een chemicaliëngroothandel hier ter stede, in haar kwa liteit van verpleegster bestelde. Deze bestelling werd te lefonisch opgegeven en daarbij heeft zich een vergis sing voorgedaan en is een aantal grammen instede van het voorgeschreven aantal miligrammen afgeleverd. De ze hoeveelheid werd door de levertraan gemengd en daardoor werd den kinderen een duizendvoudige dosis phosfor toegediend. Het spreekt vanzelf dat een der gelijke noodlottige vergissing niet zonder gevolgen kon bly'ven. De beide kinderen zijn in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Daar is het 4%-jarig zoontje aan de gevolgen van de ze vergiftiging overleden. Het tweede kind ia eveneens ernstig ziek, maar men hoopt dat dit, een 2-jarig jon getje, in het leven gehouden kan worden. De politie stelt een onderzoek in in hoeverre hier van schuld sprake is. Daartoe is het lijkje in beslag geno men. Wel staat echter vast dat van kwaadwilligheid geen sprake is. De verpleegster, door wier bemiddeling de phosfor is besteld, is radeloos en verkeert in zeer overspannen toestand. In hoeverre de telefonisohe bestelling niet goed verstaan is, wordt thans nader onderzocht. JONGEN DOOR AUTO MEEGESLEURD. Chauffeur dooft de lichten en, verdwijnt in den nacht. Zondagnacht stonden vier jongemannen op den Purmerendei-we.tr te Beemster met elkaar te praten aan den rechterkant van den wég, toen een auto in razende vaart uit de richting Purmerend kwam aanrijden. Een der jongelui, de 20-jarige Bunschoten, werd door de auto gegrepen en een eind meegesleurd, waarna de automobolist den jongen liet liggen, zijn lichten doofde on in snelle vaart verder reed. Het slachtoffer is naar het gemeenteziekenhuis te Pur merend vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De politie tracht den automobilist op te sporen. Goed afgeloopen. Zondagavond ongeveer 10 uur werden te Nijkerk op de halte Slichtenhorst de spoorboomen neergelaten voor een naderenden sneltrein. Op den straatweg na derde een luxe auto met een snelheid van ongeveer 120 K.M. De auto reed dwars door beide spoorboomen heen. Een boom was van ijzer met een middellijn van onge veer 15 c.M., de andere was van hout met een middel lijn van ongeveer 20 cü. De boomen knapten af en de auto reed door. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. De automobilist heeft zich later aange meld. De spoorwegafsluiting schijnt moeilijk te zien te zijn, want de laatste jaren is men er reeds tientallen malen doorheen gereden. Indien de loonovereenkomst zou worden opgezegd. Uit Brussel, 16 October (V.D.): Het referendum der Belgische mijnwerkers inzake een algemeene staking voor het geval de loonovereenkomst zou worden op gezegd, heeft tot resultaat gehad dat in de industrie gebieden van Bergen en Charleroi een meerderheid van 80 tot 90 zich vóór staking heeft, uitgesproken. Het blijkt dat de meerderheid, die zich vóór de al gemeene staking heeft uitgesproken, nog grooter is geweest dan gistermorgen op grond van de voorloo- pige resultaten werd aangenomen. Van de ruim 25.000 stemgerechtigden hebben er meer dan 24000 vóór en slechts 710 tegen de staking gestemd, zoodat de meer derheid voor de staking pl.m. 96 bedraagt. De veldwachter gewond. Zaterdagavond is het te Pernis tusschen een troepje jongens van ruim twintig jaar en de gemeen tepolitie tot een botsing gekomen, aldus de N.R.Crt. Gedurende ruim een uur waren zij reeds bezig ge weest de door de gemeente surveilleerende veld wachters te sarren. Toen zij voor de wouing van een van de veldwachters begonnen te zingen, werden zij gesommeerd uit elkaar te gaan. Eenigen voldeden hieraan, maar een paar jongens hieven weigerachtig. De politie maakte daarna gebruik van den gummi stok en sommeerde tot doorloopen. Toen ook dit niet hielp werden verschillende klap pen uitgedeeld. De veldwachter Driesprong raakte daarbij slaags met een oer belhamels, waarbij de veldwachter een zoodanige trap tegen het onderlijf kreeg, dat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Hij zal de eerste dagen geen dienst kunnen doen. De dader is daarna vrij willig meegegaan en aan een verhoor onderworpen. Men heeft hier waarschijnlijk te doen met een haat tegen de politie. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 758 m.M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk regen. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien. Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Het slijk der aarde in een stofzuiger. En teruggevonden in een suikerpot. In de Oranjeboomstraat te Rotterdam wonen twee dames, die de gewoonte hebben, om, als zij uitgaan het geld, dat in huis is, in twee beursjes te doen en deze beursjes te verstoppen in den stofzuiger. Dit hebben zij Vrijdagavond ook gedaan, maar toen één van de twee Zaterdagmorgen het geld te voorschijn wilde halen was er één beursje weg. Er werd aangifte gedaan bij de politie en een rechercheur trok op onderzoek uit. De woning werd nog eens grondig doorzocht en toen kwam het vermiste beursje waarin een bedrag van f 40 zat, cpeens te voorschijn uit de suikerpot. De politie onder zoekt thans hoe de beurs van den stofzuiger in de sui kerpot terecht kan zijn gekomen. De schat onder de bedstee. Oude, gebrek kige man bestolen. Gisternacht heeft te Oss een inbraak plaats gehad bij zekeren Timmermans aan de Mikkeldonkschestraat. De 70-jarige T. woont alleen in het huis, terwijl de man daarenboven stokdoof en gebrekkig is. Door een ruit aan den voorkant van het huis te ver nielen zijn de dieven binnengedrongen. Onder de bed stee, waarin de oude man sliep, hebben zij een geld kistje weggenomen, waarin zich een bedrag van f 400 a f 500 bevond. Uit 's mans broekzak stalen zij boven dien nog f 12. De inzittenden gered. Gisteravond te ongeveer kwart over elf is een luxe auto bij het Muntplein te Amsterdam, in het water van het Rokin gereden. Het ongeval geschiedde, doordat de bestuurder een tram achterop wilde rijden, juist op het oogenblik, dat ook van den anderen kant een tram na derde. Om een botsing te voorkomen, gooide hij het stuur naar rechts, met het gevolg, dat hij pardoes ta water reed. Een brigadier van politie van het bureau Singel liet zich onmiddellijk van den kant in het ter plaatse niet zeer diepe water zakken om hulp te bieden. Hij mocht er spoedig in slagen den bestuurder te be vrijden. Een passagier die naast den bestuurder geze ten had, werd door burgers aan den anderen kant uit den wagen via een daarliggende boot van Verschur». op het droge gebracht. Beide drenkelingen die onder den invloed van sterken drank verkeerden zijn naar het bureau Singel gebracht om op verhaal te komen en een verklaring af te leggen. Een kraanwagen van de brandweer heeft de auto korten tijd later op den wal getrokken. Het gebeurde had een enormen toeloop van publiek tot gevolg. UIT ONZE O O S s7. GROOTE BRAND TE BATAVIA. Negentig woningen vernield. Aneta meldt uit Batavia: In het centrum van de stad brandden negentig huizen af, waardoor duizend personen, onder wie vele Batakkers, dakloos geworden zijn. Het Brand- Hulp-Fonds deelde rijst uit en zofgde voor de voor- loopige huisvesting der slachtoffers van clen zvvaren brand. WERKING VAN DEN MERAPI. Twee nieuwe explosiepunten ontdekt. Diepe spleten in kraterwand. Aneta seint uit Djokjakarta: Dr. Hartmann be zocht gistermorgen den krater van den Merapi, hij constateerde drie explosie-punten, waarvan twee nieu we. Van deze twee nieuwe explosie-punten was het meest Oostelijke onmiddellijk schuin onder dou Oostelijken kraterwand gelegen. In dezen wand wer den diepgaande spleten geconstateerd ongeveer bo ven den oorsprong van de kali Woro, welke naar het Klatensche stroomt. De gouverneur der Molukken meldde, dat de werking van de Doekong-piek is toe genomen. De vulcanologische. dienst ia ingelicht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1