K.N.V.B. N.H.V.B.-Uit slagen. Uit Alkmaar en Omstreken. Rede van Alkmaar's Burgemeester. gratis proef-aanbod van KRUSCHEN Brand in de Universiteitsgebouwen te Mexico. Duitsch sportvliegtuig verongelukt. 3 A. Van het leidende peleton liet West Frisia In den moeilijken uitwedstrijd tegen Zeeburgia een veer, D.W-S. behaalde een zeer zwaar bevochten 3—2 over winning op O.V.V.O. Overtuigender waren de cijfers van Z.V.V. en Kinbeim. De Zaandammers klopten W.F.C. met 6—0 en de Velserploeg kraakte A.F.C. met itt t> n Aar, mati?pn wedstriid z.v.v. d:w.s. West Frisia Kinhelm Zeeburgia Alcmaria O.V.V.O. W.F.C. 1 A.F.C. Ofschoon er nog tijd genoeg is voor herstel moeten we de nabije toekomst gezien het geleverde spel voor de Racingclub donker inzien. 3 A. Velox handhaafde zich tegen B.F.C. (31), zooals Blauw Wit dat tegen E.D.O. deed (31). D.O.S. won mooi van T.O.G. (40); Hercules behaalde haar eerste zege op V.V.A. (3—2, dat er ook heel slecht by staat De stand luidt: 5 3 2 0 18—8 3 4 3 1 0 12-3 7 5 2 2 1 12—8 6 4 1 3 0 14—9 5 4 2 1 1 5—4 5 4 1 2 1 10-9 4 5 1 2 2 8-10 4 5 1 1 3 6-17 3 5 0 2 3 4—15 2 3 0 0 3 4—10 0 Velox v Blauw Wit D.O.S. 5 0 4 1 3 0 0 21-5 0 186 2 15—14 10 3 A. Hollandia ging door op het goede pad: t lang niet malsohe Meteoor ging er met 6—0 aan! De Kennemers wonnen in Assendelft met 61 en O.S.V. klopte Helder met 6—3. Zoodat 't den Hoorners niet aan concurrentie ontbreekt D.W.V.Purmersteijn (22) en Meervogels K.V.V. (24) sluiten de rij. De Kennemers staan op het oogenblik nog best bovenaan. Kennemers 5 5 0 0 21—9 10 Hollandia 5 4 0 1 25-11 8 O.S.V. 5 4 0 1 23—12 8 Helder 5 2 1 2 12—13 5 D.W.V. 5 2 1 2 14—20 5 - Reserve-klassen. K.F.C. 2 won met 21 van Zeeburgia 2; West Fri sia 2 speelde puntloos gelijk tegen V.S.V. 2. Alcmaria kreeg thuis van Spartaan 2 klop (02). H.R.C. 2 is er heelemaal uit en verloor van A.F.C. 2 (31). Helder 2 bracht 't tegen Volewijckers 2 ook slechts tot .een ne derlaag (24) en over Z.F.C. 3—Hollandia 2 (71) en Alcmaria 3Ajax 4 (0—7) zullen we maar niet eens spreken. Junioren. De uitslagen luiden in afd. A: Blauw Wit—A.F.C. 8 1, VolewijckersAjax 07. In afd. B: Watergraafs meerZ.F.C. b 1—0; HollandiaSpartaan 14; D.W.V. Alcmaria 6—3. 1 C: PettenB.K.C. 33; Succes 2Wieringerwaard 0—2; Helder 3—H.R.C. 3 1—5; M.L.D.—J.V.C. 0-0. 2 E; Sparta 2—Racing 5. 52; Texel 2Dosko 22; WatervogelsH.R.C. 4 2—3; Held. Boys—Helder 4 7—0. 3 D: Wierlngerwaard 2—Hei der 5 0—6; Sparta 3 B.K.C. 2 2—6; H.R.C. 6—H.R.C. 7 3—1; Kolhorh—D.E.S. 21 OudeschildSucces 3 02. 4 L: Succes 4Held. Boys 3, 41, Dosko 2—B.K.C. 3, 16; Petten 2Callantsoog 4—1. 4 K: Held. Boys 2—H.R.C. 8, 9—1; Helder 0—Water- vogels 2, 03; Texel 3Callantsoog 1, 34. Adspiranten P: JVC. e—«KRO a 00; HRjC b— Helder a 11, Helder bSparta a 14; Adsp. R: Suc ces a—Held. Boys a 7—0; Adsp. S: Sparta bH.R.C. i 60; Succes bHERC e 1 OVERZICHT. Toen wij Zondagavond het uitslagenlijstje van 1 C voor ons hadden kwam ons het beeld voor den geest van den man, die zijn hond kastijdde opdat hij grooter trouw aan den dag zou leggen. Inderdaad is deze gedaohte verklaarbaar als men de 20 nederlaag ziet, die Wierlngerwaard aan Succes 2 toebracht, terwijl dit resultaat niet anders is dan een kolfje naar de hand van B.K.C., in dit geval de kastij dende (herinnert u de 60) meester.? Door deze verrassende nederlaag van Succes 2 heeft het. gelijke spel van B.K.C. te Petten voor de Polder- eöhe ploeg niet de beteekenis die anders het punten verlies tot gevolg zou hebben gehad. Petten, dat de ge broeders Eriks weer in de gelederen had, maar back Vriesman miste, heeft het de B.KC.'rs danig lastig ge maakt en gezien het spelverloop mochten deze laatsten hun handen wrijven dat ze er zoo goed zijn afgekomen. Sneuvelde ook Succes 1 verleden jaar niet aan den voet van de Hondsbossche M.L.D. kraakte J.V.C. op haar nieuwe terrein op het vliegveld (6—0). H.R.C. 3 won met 5—1 van Helder 3. Over Succes 2Wieringerwaard déden allerlei alar- imeerende berichten de rónde. Ruw spel van Wieringer waard zou S. supporters er toe gedreven hebben enkele W.-spelers te molesteeren en de politie moest tusschen- beldegekomen zijn. Hoewel het na afloop gebeurde, ho pen we toch het zal trouwens wel gebeuren ook dat de zaak onderzocht wordt. De stand is thans: B.K.C. 5 4 1 0 25—5 9 M.L.D. 4 2 1 1 14—5 5 Succes 2 3 2 0 1 8—5 4 Petten 3 1 2 0 11—10 4 H.R.C. 3 4 2 0 2 10-11 4 Wieringerwaa rd 3 1 0 2 5—10 2 Helder 3 5 1 0 4 9—23 2 J.V.C. 5 0 0 3 6—19 2 Tweede klas sse. Heldersche Boys blijven de leiding houden door een 7—0 op Helder 4. Watervogels raakte op achter bij Held. Boys door met 3—2 van H.R.C. 4 te verliezen (2—3). Sparta 2 deed goedw erk (5—2) op H.R.C. 5 Dosko haalde van het eiland een gelijk spel (22) weg. Held. Boys 18—2 Derde klasse. Succes 3 maakte als eerste kennis met Oudeschild. Met een 20 zege kwamen de Wieringers terug. Men trekke zijn conclusies. Wierlngerwaard 2 sloeg alweer een slecht figuur. Met 6—0 ging ze er tegen Helder 5 in. B.K.C. 2 herstelde zich even en sloeg Sparta 3 met 6—2. Vierde klasse. In 4 K. blijven Callantsoog en Held. Boys 2 het goed doen. In 4 L. leeft Petten 2 met de hoop op 't kampioen- •chaj?. Maar Succes is er ook nog! veenhuizen. V.C.L. I speelde Zondag j.1. in Obdam tegen O.K.B. 3 en verloor in een spannenden strijd met 43. Misschien had een gelijk spel de verhouding beter weergegeven, maar de doelpunten beslissen toch. tenslotte. Het 2e elftal speelde thuis tegen Schellinkhout I en kon het ook niet bolwerken, want het einde kwam met 6—2 in het vooreel van chellinkhout. Alcmaria Victrix wint bij H.R.C. met 3—1, de Alkmaarsche Boys kloppen het bezoe kende Vrone met 60, terwijl „Alkmaar" D.T.S. met een 31 nederlaag naar huis zendt. Het is een zeer voordeeligen dag voor de kaa.sstede- llngan geweest. De eerste elftallen van de K.N.V.B.- clubs behaalden ieder een overwinning en zoowel Alc maria als het aloude „Go Ahead" met dezelfde cijfers. De Alkmaarsche Boys pakten weer geducht uit, al was de 6—0 uitslag reeds met de rust verkregen, zoodat de tweede speelhelft van deze ontmoeting puntloos bleef- De Alcmarianen hadden geen gemakkelijke tocht naar Den Helder en al kwam zij tegen het puntlooze H.R.C. in het veld, de traditie wilde nu eenmaal, dat deze kaasmenschen immer op Hollandsch noordpunt verloren. Elders in dit blad zal men stellig kunnen lezen, hoe de Alkmaarsche rechtsbuiten Keppel zijn club de leiding gaf, hoe HJt.C. gelijk maakte, en reeds eerder genoemde speler opnieuw de kaasclub de l»i ding gaf, waarna de rust aanbrak. Hoe enkele minuten na rust Rootring uit zeer gemakkelijke positie den voorsprong vergrootte en het einde van een slecht ge speelden wedstrijd zonder verandering kwam. Alcmaria Victrix 2 had bezoek van Spartaan 2. Nog kort voor tijd was de stand 00, doch een foutje van den Alkmaarschen doelwachter bracht hierin verande ring en... zelfs nog voor het eindsignaal bracht «en strafschop een Alkmaarsche 02 nederlaag. Alcmaria Victrix 3 liet zich in eigen huis door Ajax 4 met 7—4 kloppen. ALKMAAR 1—DT.S. 1, 3—1. (Zie verslag elders in de Sportrubriek). ALKMAARSCHE BOYS I—VRONE 1, 6-0. Zoo zorgden de Alkmaarsche Boys voor de, reeds te verwachten zege. Voor rust kreeg men een aardig spel- beeld te zien en de goede Alkmaarsche aanvallen, die een half dozijn doelpunten opleverden, gaven veel be vrediging. Reeds vanaf den aftrap gaf Boots zijn club de leiding en het was dezelfde speler die met een goe den kopbal den stand op 20 bracht. Vrone tracht dan het spel te doen verplaatsen, wat haar echter ten deele gelukt, doch... zij vindt de Alkmaarsche defensie in prima conditie. Het geluk komt aan den anderen kant als Brouwer den Vrone doelman den bal weet te ont futselen en scoort, 30. Uit een pennalty maakt de linkshalf v. d. Hilst er 40 van en het is dezelfde speler die bij een doorbraak den stand op 5—0 brengt. Nog voor de rust zwenkt de Grand, bij een goeden Alkmaarschen aanval naar binnen en met een keurig sohot is het 60. Na rust schijnt het dat de Alkmaarders hun krachten willen sparen voor de komende ontmoeting a.s. Zondag op Texel. Zij pakken de zaak nogal luchtig aan, waar door de Vronianen nogal eens tot den aanval kunnen overgaan, doch steeds weer op het heohte Alkmaarsch® verdedigingsblok waar thans weer Houtkooper van de partij was stuiten. Toch stellen de Alkmaarders nog iets in het werk om de score te verhoogen, doch vinden thans den Vrone doelman in prima conditie, terwijl enkele goede scoringskansen om zeep worden gebracht of rakelings over of naast wordt geschoten. Zoo brak het einde zonder eenige verandering aan. DE VIERDE KLASSE A ELN-V-B. Reeds noteerden we de goede 3—a zege van „Alk maar" op het bezoekende D.T.S. behaald, alsmede de 6—0 overwinning van de Boys ten koste van het be zoekende Vrone. Uitgeest bracht het bezoekende. Sparta uit Schagen een 4r—2 nederlaag toe en bij dè: ontmoeting And ijk—Texel, deelde men de -punten (2—2)» zoodat de stand thans is: Alk. Boys 5 5 0 0 28-6 10 Uitgeest 4 3 1 0 127 7 Succes 4 2 1 1 1411 5 D.T.S. 5 2 1 2 310—12 5 Schagen 5 2 1 2 18—16 5 Alkmaar 4 #2 0 2 8—6 4 Texel 4 1 1 2 7—8 3 Andijk 4 0 1 3 4-12 1 Vrone 5 0 0 6 6—24 0 WIERIN GERWAARD-NIEUWS. Uitslagen 15 October. Wieringerwaard 2Helder 5 06. Succes 2Wieringerwaard I 02. B.K.C.-adsp.Wierlngerwaard-adsp. 0—1. Programma 22 October. Wieringerwaard IPetten I, 2 uur. D.E.S. IWieringerwaard 2, 2 uur. Vertrek 1 uur. Elftallen bij Veeter. Verder worden de leden verzocht voor November be slist hun contrlbutiesohuld aan te zuiveren, daar het saldo aan den NJLV.B. betaald moet worden. Dus be taal direct Wieringerwaard 2 heeft dus weer een flinke nederlaag geleden tegen het sterke Helder 5. Toch schijnt er vrij aardig gespeeld te zijn en hard gewerkt. Ja, jongens, jullie zullen in die afdeeling nog wel eens door een zure appel heen moeten bijten. Wieringerwaard I heeft zich weer eenigszins hersteld, door te Wieringen het sterke Succes 2 met 20 te ver slaan. Want een goed elftal hebben die Wierlnger re serves, dat zal nog menige club moeten ondervinden. Driekwart van den strijd waren ze in de meerderheid, doch de Wieringerwaard-defensia hield stand en de open Wieringerwaard aanvallen waren gevaarlijk ge noeg om nog twee doelpunten op te leveren. Eerst was het Hazeloop, die handig backs en keeper passeerde, daarna maakte Rob er 20 van. Jammer was het dat een gedeelte van het publiek de sportieve geest in het veld bedierf en de jongens tegen elkander ophitste. We zullen hopen, dat het Succes-bestuur hier flink tegen optreden zal, zoodat dergelijke excessen niet meer voor zullen komen. Volgende week komt Petten op bezoek in het Wierin- gerwaarder sportpark. Dat belooft weer een zeer span nenden en zwaren strijd te worden. Laten we hopen, dat het er weer zwart ziet, dan niet van de modder, maar van de menschen. PETTEN. Het begint zoo langzamerhand traditie te worden, dat de jaarlijksche kermis ingeluid worden door voet balwedstrijden, die zich bijzonder in de belangstelling van het publiek mogen verheugen. Om 10 uur traden de reserves van Petten en Cal lantsoog tegen elkaar in het krijt. P. had het wind- voordeel. Herhaaldelijk benaderden de blauwen dé C. veste, doch door het spel veel te kort te houden, verminderde men de scoringskansen. Eindelijk slaag de P. Rozing er in, een van den keeper terugsprin- genden bal in het doel te plaatsen. A. de Wit.bracht voor de rust de partijen op gelijken voet- Na de pauze leek C., dat eerst goed partij gegeven had, wel wat uitgespeeld. Van der Ham, na goéd solo- spel, bracht P. de leiding, die Roozing door 2 doel punten nog vergrootte. Het eind van dezen goed ge leiden en in vriendschappelijke verhouding gespeel den wedstrijd kwam alzoo met 4—1 voor Petten. Om 2 uur ving de met veel spanning tegemoet ge- zienen wedstrijd Petten—B.K.C. aan. De Poldersihen waren volledig, terwijl P. het nog zonder den krach: tigen steun van zijn eminenten r. back moest stel len. Geholpen door den wind, was B. 't eerst en het meest, in dén aanval, doch de verdediging hield kra nig stand. Ook P. werkte zich langzamerhand wat los. Daar Tauber den r. buiten to veel vrij liet, kwa men van dien kant nogal eens gevaarlijke uitvallen. Bij een 'dezer belandde 'de bal voor het B. doel en met harden schuiver gaf na een kwartier spelen de mid- voor P. onverwacht de leiding. 1—0. Fanatieker nog trokken de geelzwarten ten aanval, doch hun zwoe gen vond geen belooning in een doelpunt. Schoten van Tromp en Huisman belandden naast het doel. De r. binen bracht een prachtkans om zeep, door vlak bij het doel nog naast te koppen. Met 1—0 voor P. brak de rust aan. Na de hervatting scheen het, of B. zich in alle op zichten zou herstellen. Vrij spoedig gelukte het Tromp den keeper te verrassen, terwijl kort daarna een handsbal B. een penalty opleverde. Tauber maakte dit keer geen fout en met 21 voor B. scheen de grondslag voor een flinke overwinning gelegd. Het spel tot nu toe lang niet zachtaardig, werd bepaald bonkig, vooral toen P.'s r. binnen met een keihard schot gelijk maakte. Herhaaldelijk moesten waar schuwingen worden uitgedeeld, Geruimen tijd golde het spel nu op een neer. Nu eens zuiverde J. Eriks zijn heiligdom, dan weer brachten de B.'s backs verademing. Eindelijk kreeg A. Eriks een corner te nemen. Hij plaatste schitterend voor doel en door een fraaien kopbal was het 32 voor P. In de laatste minuut slaagde B. er in van rechts teeen te scoren en zoodoende een gelijk spel 3—3 uit het vuur te sleepen. CALLANTSOOG. Texel ÜICallantsoog I. 3—4. Zondag j.1. hebben de C.*ers een bezoek aan Texel III gebracht. Voorop gesteld zij, dat het een allerzon derlingste wedstrijd is geworden. Gelukkig was niets aanvechtbaar uit het oogpunt van „fair piay". Texel neemt na de opening onmiddellijk een offensieve hou ding en weet reeds na 5 minuten haar overmacht om te zetten in een goal. 1—0. Prompt antwoord C. met een tegenpunt, gemaakt door den mid-voor. 1—1, maar verzwakt daarna zoodanig, dat Texel voor de rust nog tweemaal weet te scoren zoodat met een zoo goed al verloren wedstrijd de pauze ingaat, 31. Na de pauze echter ontpoppen de C.-spelers zich als gevaarlijke tegenstanders en Texel wordt dan ook volkomen overrompeld; de T. spelers krijgen in de tweede helft om 't eens paradoxaal te zeggen, geen voet aan den grond. Callantsoog weet driemaal te doelpunten! Zoo werd een verloren wedstrijd in een overwinning geconverteerd. Een verrassende een goed geleide strijd. Callantsoog II bracht het er met een 4—1 nederlaag tegen Petten II af. Geen wonder overigens, daar het le elftal aan deze Petteners de handen al meer dan vol heeft. AARTSWOUD. Het tweede elftal speelde Zondag tegen M.F.C. 4 uit Medemblik. Tot de rust ging het best, doch toen verslapten onze jongens en verloren met 24. Het eerste ging naar Twisk en speelde daar een zeer geanimeerde wedstrijd, helaas met vier invallers, zoodat ze ook verloren met 0—5 van Twisk. ANNA PAULOWNA. B.K.C. heeft in den zeer la3tigen uitwedstrijd tegen Petten geen kans gezien om te winnen. Het werd een gelijk spel (3i3), wat zoo langzamerhand gewoonte wordt tusschen Petten en BJC.C. BK.-C. won in Schagen van Sparta 3 (62). Dat valt ons werkelijk mee! BJC.C. 3 verloor aan de Oudesluis met 61 van DOSKO. 2. A.s. Zondag de groote wedstrijd B.K.CSucces 2. Aanvang half drie. Scheidsrechter Van Dam. BKC 2 gaat naar Oudeschild (Texel) ALKMAAR 1—D.T.S. 1, 3—1. In dezen wedstrijd heeft de minst slecht spelende ploeg, in dit geval Alkmaar, volkomen verdiend een normale 31 overwinning op D.T.S. behaald.. Een 1 feit is hét, dat D.T.S. altijd tegen Alkmaar in Alk maar een slechten wedstrijd speelt, maar het ver. toonde spel van deze match was zoo ver onder pari, dat wij ons willekeurig afvroegen, hoe D.T.S. het klaar gespeeld heeft, om de eerste drie wedstrijden vijf winstpunten te behalen. Het grootste vraagtee- ken was de voorhoede. Was het spel van deze linie voor de rust bij vlagen goed, na de thee hebben wij geen enkele maal zoo'n vlaag gezien, of het zou dan al moeten zijn, het eenigst doelpunt, wat Carnas in die periode scoorde. De halfs waren vrij goed, even als de beide backs, welke zich na een weifelend be gin goed herstelden. Ant. Kroon in het doel wissel de uitstekende momenten, jammer genoeg met min dere goede af, doch in het laatste geval komt het haast altijd op doelpunten te staan. O.i. ging hij bij het eerste en laatste doelpunt niet vrij uit. Van Alkmaar ging ook niet veel kracht uit. Ook hier was de voorhoede het zwakste punt.1 De ge maakte doelpunten waren ook niet bijster mooi, zoo dat over het geheel genomen, de wedstrijd heel wei nig bevrediging bij het talrijk opgekomen publiek heeft geschonken. De wedstrijd. Alkmaar, dat den toss gewonnen had, verkoos het eerst voor den wind te spelen. Het spel golft in het begin kalm van doel tot doel, zonder dat de kee pers het druk krijgen. Daar zijn de respectieve voor hoedes te zwak voor. De eerste goede kans krijgt de bewegelijke Alkmaar linksbinnen, maar het schot ging voor open doel staande, hoog over. Dan komt D.T.S. wat in den aanval. Eenige corners op het Alk maar doel hebben ook al geen uitwerking. De vleu gels worden veel te kort in het spel betrokken. En tegen klein spel hebben de backs der beide partijen het goede recept wel gevonden. Tot de rust, welke met blanken stand inging, gebeurt er niets bijzon ders, tof het zou dan al moeten zijn, dat Kooijmart van D.T.S. zijn enkel verstuikte. Na de rust heeft hij nog meegehinkt, maar vanzelfsprekend kan er geen kracht meer van hem uitgaan. Na de rust een aanvankelijk aanvallend Alkmaar. Na een tiental minuten spelens doelpunt de rechts buiten der gastheeren met een keihard schot, wat Kroon niet voldoende kon onderscheppen, alhoewel hij op de goede plaats stond opgesteld. D.T.S. schijnt nu wakker te worden en zoowaar wordt de stand ge lijk. Dekker onderneemt alleen een aanval en zet op het juiste oogenblik goed door naar Carnas, wel ke onhoudbaar inschiet. Wie gedacht had dat D.T.S. nu met hetzelfde élan zou doorspelen, kwam bedro^ gen uit. Eenige minuten had Alkmaar noodig om het tweede doelpunt uit een corner, nadat eerst hands gemaakt was, te scoren. Dat Alkmaar ten slotte nog een derde doelpunt maakte, baarde geen verwondering, daar de veldmeerderheid nu van dien aard was, dat dit doelpunt volkomen verdiend was. De wedstrijd ging als de bekende nachtkaars uit en het was een ware opluchting, dat de lang niet on verdienstelijk leidende scheidsrechter voor de laat ste maal zijn fluit hanteerde. JULIANADORP. J.V.C.-nieuws. Zondagmidadg 1 uur speelden de J.V.C. adsp. tegen H.R.C. a. De J.V.C. a waren lang niet opgewassen tegen hun tegenstanders en deze behaalden dan ook een gemakkelijke 9—0 overwinning. Een volgende keer beter jongens! Daarna kwamen J.V.C. III en Dirkshorn I in het veld. Deze club. die hier voor de eerste maal speelde, heeft een goeden indruk achter gelaten. J.V.C. speelde eerst met den wind mee en wist voor de rust een 20 voorsprong te krijgen, hoe wel de aanvallen der Dirkshorners lang niet zonder gevaar waren. Een penalty op het J.V.C.-doel werd door den kee per gehouden. Na de rust wist J.V.C. den stand tot 5—1 op te voe ren. Toch gaf Dirkshorn den moed nog niet op en wist nog twee tegendoelpunten te maken, zoodat het einde kwam met 5—3. J.V.C. I was bij M.L.D. I op bezoek en keerde met een 6—0 nederlaag terug. Zaterdagavond hield de voetbalvereeniging J.V.C. een spelregelavond voor haar leden en donateurs, waarin de heer Tigchelaar op duidelijke en bevatte lijke wijze de verschillende regels-van het voetbalspel uiteenzette. De voetbalvereeniging „J.V.C.' heeft toestemming gekregen tot het houden van een verloting, waarvoor de loten reeds verkrijgbaar zijn. Mr. Wendelaar tot voorzitter van den vrij heidsbond gekozen. Zijn openingsrede. Her- zlening van de taak van het staatsbewind. In de Zaterdag j-1. te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den liberale staatspartij, de Vrijheids bond, heeft de nieuwgekozen voorzitter, Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van. Alkmaar, die zoo men weet, kort geleden werd gekozen tot lid der Tweede Kaïmer, een rede gehouden waaraan we 't volgende ont- leenen: Mr. Wendelaar gaf eerst een uitvoerige uiteenzetting van den groei van het liberalisme, waarbij hij de groo te beteekenis en de positieve taak van de Kroon in on ze staatregeling schetste. In ons staatsbestel is de Vorst aldus spr. geen marionet en wij liberalen zullen er niet toe medewerken om Koningin Wilhelmina daartoe te verlagen. Na uitvoerig de liberale staats gedachte te hebben geschetst, zeide spr., dat het Ne- derlandsche volk in de naaste toekomst te kiezen of te deelen heeft. Of de persoonlijke verantwoordelijk heid mèt de vrijheid, óf de staatsverantwoordelijkheid met den dwang. Wij liberalen hebben ons steeds verzet tegen de uitbreiding van de staatsbemoeiing en van de overheidstaak, omdat met elk overbrengen van een maatschappelijke taak naar de overheid een gedeelte van de persoonlijke en geestelijke vrijheid verloren gaat. Wanneer men ziet de Staat kan dit, de Staat kan dat, de Staat steunt dezen en de Staat steunt genen, dan is het volkomen logisoh dat men gaat zeggen: de Staat kan ook mij helpen, en vervolgens de Staat kan mij nog meer steunen, en wat geldt van den Staat, geldt in verhoogde mate van de gemeenten. De vraag of de tegenwoordige vorm van de liberale staatsgedachte ook voor dezen tijd nog past. dan moet het antwoord ont kennend luiden. Men heeft in de jaren na den wereld oorlog wel de taak van de overheid veranderd, maar verzuimd de daarbij passende veranderingen in onze staatsinrichting aan te brengen. Men heeft thans te vens de vraag te beantwoorden, of de tegenwoordige, onder socialistlschen invloed tot stand gekomen uitge breidheid van de overheidsbemoeiing niet alleen om financieele redenen, maar ook principieel niet dient te verdwijnen en plaats te maken voor een betere regeling voor de sociale verhoudingen in de maatschappij, waar bij dan aan den Staat de taak toevalt om de alge meene voorwaarden te scheppen, waaronder een ge zonde ontwikkeling van die verhoudingen mogelijk wordt. Wij vragen opnieuw dat de regeering met spoed en met kracht de voorbereidende maatregelen zal tref fen om de verschillende problemen tot oplossing te brengen. Laat ons elkaar zoo eindigde spr. in dit uur beloven dat wij krachtig en moedig, vol vuur en toewijding ons in dienst zullen stellen van ons ideaal: voor Vrijheid, Vorstin en Vaderland! Indien U Krusohen nog steeds niet geprobeerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabri kanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd. een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld waardoor het U gemakkelijk wordt gemaakt de wer king van Kruschen zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak fl.60, voordat deze alle zijn uitver kocht Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Kruschen a f 1.60 en nog een apaxten proefflacon, welke voldoen de is voor ongeveer een week. Open eerst den proef flacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volko men overtuigd bent. dat Krusohen alles doet wat er van beweerd wordt, is de gewone flacon nog ongeschon den. Breng dezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U uw heele uitgave a 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U iets kostte. Kan het gemakkelijker? Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam voorkomt. Eén doode. Uit Osnabruck. Zondag tegen half elf is het sport vliegtuig D 2334 bij het landen op een hoogspannings mast gebotst en neergestort. De beide inzittenden wer den ernstig gewond opgenomen. Een hunner is tegen den avond aan zijn verwondingen bezweken. De toe stand van den tweeden gewonde is zorgwekkend. Vermoedelijk kwaadwilligheid In 't speL V.D. verneemt uit Mexico-City: In de Universiteitsgebouwen van Mexico-City brak Zaterdag een groote brand uit, die zich spoedig tot an dere Universiteitsgebouwen uitbreidde. De geheele brandweer werd gealarmeerd om aan het blusschings- werk deel te nemen. De politie koestert het vermoeden, dat de brand door stakende studenten, die van communistische sympa thieën worden verdacht, is aangestoken. De studenten gingen in staking naar aanleiding van het ontslag van den directeur der juridische faculteit, prof. Rodulfo Brito Fouoher, die ervan beschuldigd werd aan poli tieke acties te hebben deelgenomen en niet de noodiga eerbied tegenover den rector der Universiteit te heb ben betoond. DE EERSTE SNEEUW IN ENGELAND. Uit Londen: Volgens de weeroverzichten is heden da eerste sneeuw in Sohotland gevallen. De koude trekt langzaam. Zuidwaarts. BEZUINIGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Vervroegd ontslag voor ouder personeel. Naar de „Rotterdammer" verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen besloten alle arheiders- remmers en verder alle treinconducteurs van 55 jaar en ouder met vervroegd ouderdomspensioen te ontslaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7