Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Woensdag 18 October 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9366 Brieven over Engeland. - (Van onzen Engelschen Briefschrijver). 14 October 1933. HET nieuwe schooljaar is weer begonnen, zelfs in Engeland, zelfs aan de Universiteiten. Toen een Hollandsch jongmensch, student in Cambidge, mij drie dagen geleden even goedendag kwam zeggen, moest ik nadenken, of hij vaarwel kwam zeggen, om dat de groote vacantie was geëindigd, of dat het een begroetingsvisite gold bij het begin van de Kerstva- cantie. Maar, vroeg of laat, begonnen is het schooljaar, en met dat begin zijn een massa zorgen weggenomen, al ls het dan maar tijdelijk, van vaders en moeders. Van vaders over hooge cheques, die het zoonlief mogelijk j gullen maken weer een jaar lang te genieten van den geer beschavenden en leerzamen invloed, die uitgaat van onderwijsinrichtingen als Eton en Harrow, maar die het tegelijketijd aan de ouders mogelijk zullen mar ken te spreken, zoo heel terloops, zoo juist in het voor bijgaan, over „mijn zoon in Eton". Van moeders over de ltleeren, die meegegeven moeten worden, en zooveel andere dingen. „Als ons kereltje nou maar wennen kan. bij al die vreemde jongens. Hoeveel zijn er wel? Meer dan elf honderd, stond er, geloof ik in de krant," Zorgen zijn ook weggenomen van de jongens zelf. Een paar weken geleden stonden ze nog voor de groote vraag, de nieuwelingen onder hen althans, hoe het zou zijn. Die vraag is er niet meer. Thans weten ze in elk geval, hoe het is. En in de laatste plaats zijn er zorgen, heel groote zorgen, weggenomen van onderwijzend personeel. De- genen, die nog geen vaste aanstelling hadden. Dege nen, die nog nooit een aanstelling gehad hadden, los noch vast. Zij zijn onderdak, minstens voor een jaar, als ze onderdak zijn nu. En als de groote September- vraag zonder resultaat aan hun deur is voorbijgegaan, boeven ze zich feitelijk ook geen zorgen meer te maken, want dan is hun kans bij het onderwijs voorlooplg ver dwenen. Zooals Uw kans, en de mijne, verleden week verdwenen, toen we ons nummer bij de veel te lange lijst van nieten zagen staan. Veel nieuws is er op dit gebied ook al niet onder de zon. We weten wel, dat er een, voor de opgroeiende jeugd, zalige tijd geweest moet zijn ten tijde van de Batavieren, Kaninefaten, Brukteren, Tubanten en hoe die vrijers nog meer geheeten mogen hebben. Maar al heel gauw, tenminste in het jaartallenboekje heel gauw, zoodra we Bonifacius voorbij zijn, die na een beetje scherpe woordenwisseling met een paar rasechte Stanfriezen het tijdelijke met het eeuwige ging ver wisselen, daarbij door zijn tegenstanders in het debat geholpen, komen we aan Kael den Grooten. En die, zooals ik mijn jongsten spruit dagelijks hoor opdreu nen, hield zich onledig met oprichten van scholen. Als Karei 'geweten had, dat er later nog eens 'een minister Marchant zou komen, had hij zich die moeite wel kun nen besparen. Ik stel me daarom voor, dat zoo omstreeks achthon derd, of achthonderd tien, toen Karei eenmaal goed op dreef was geraakt, dezelfde zorgen als thans rond waarden in de met kinderen gezegende huisgezinnen. Vaders schreven dan wel geen cheques uit, maar zon den hoogstwaarschijnlijk aan den schoolmeester een af tand sch paard, een paar droge koeien, een stelletje kip pen, dat van den leg af was, of een kreupelen lijfeige ne. Voor de moeders was het erger. C. en A. waren er nog niet, en je kon je in die dagen niet verschoonen, voor Moeder je nieuwe hemd had afgeweven. Of wor den hemden gesponnen? In elk geval, moeders hadden het druk in die dagen. Je leest na achthonderd niet veel meer over scholen ln de jaartallenboekjes. De zestien graven uit het Hol- landsche Huis, Dirk I, Dirk II, Arnoud, Dirk Hl. Dirk IV (er is zoo'n leuk rijtje, maar je moet op het juiste ©ogenblik weten over te springen van de Dirken op de Wlllems, anders kom je niet uit) zullen wel niet buiten gewoon geleerd geweest zijn, vrees ik. Tenminste, je leest er nooit een woord over. Het eenige, dat ik me verder in onze vaderlandsche geschiedenis over scholen herinner, is na het beleg van Leiden, toen Prins Wil lem de dappere Leidenaars de keus bood tusschen tien jaar vrijdom van belasting of een Hoogeschool. De lee- pe Leidenaars wisten wel, wat ze deden, toen ze zei den: „Dan maar een Hoogeschool". In de eerste plaats was er geen Gemeentefondsbelasting, en in de tweede plaats waren de opcenten nog niet uitgevonden. Ze NIEUW „SLIJK". De Bank van Frankrijk heeft besloten tot de uitgave van nikkelen 5-france stuldken. Hierboven een mandje vol van het nieuwe geld. zouden nu wel anders kiezen. Tien jaar vrijdom van belasting. Daar bouw je eerst een Hoogeschool van, met een gymnasium en een paar Hoogere Burgerscho len, en dan los je met het restje de gemeenteschuld af. Maar, dat was in den goeden, ouden tijd, niet waar? Goeden, ouden tijd? Dat was, geloof ik. ook maar betrekkelijk. Als je tenminste, om nu eens tamelijk dicht bij huis te blijven, advertenties leest uit Engel- sche kranten van de achttiende eeuw, of beschrijvingen van het schoolmeestersleven uit die dagen, dan kun nen we het woord „ouden" wel laten staan voor tijd, maar het „goede" wordt eenigszins twijfelachtig. Kent U De Dominee van Wakefield van Oliver Gold- smith? Goldsmith sprak uit treurige ervaring, toen hij ons het volgende relaas voorzette: „Ondermeester? Bent U onder-cipier geweest in de gevangenis? Bent U in de leer geweest bij het vak?" Nee." Dan bent U niet geschikt voor een school. Heeft U de pokken gehad?" Nee." Dan bent U niet geschikt voor een school. Kunt U jongens kappen?" Nee." „Dan bent U niet geschikt voor een school. Kunt U met zijn drieën in één bed liggen?" Nee."' „Dan bent U héélemaal niet geschikt voor een school. Heeft U goeden eetlust?" Ja." „Dan wordt U nooit van zijn leven geschikt voor een school." Mogelijk heeft Goldsmith een tikje overdreven. Som mige schrijvers doen dat wel eens. Maar wat denkt U van de volgende advertentie, die niet uit een roman afkomstig is, maar de echte, kale werkelijkheid te zien geeft uit „den goeden, ouden tijd." Voor jonge dames. Gevraagd aan een deftige, bij zondere school voor jonge heeren: een respectabele jonge dame, die volkomen geschikt is om zich te be lasten met de algeheele verzorging van vijf en twintig jongena Zij moet hen kunnen onderwijzen in lezen, sohrijven en de beginselen van aardrijkskunde en ge schiedenis. Verwacht zal worden, dat ze haar doorloo- pende aandacht aan de kinderen schenkt, en daar het gedrag en het optreden van jeugdige kinderen zaken zijn van het grootst mogelijke belang, is het vereischt, dat zij zich bewogen heeft in keurige kringen. Bij aan stelling zal zij de eerste drie maanden zonder salaris haar werk verrichten, maar gedurende dien tijd zal zij de wasch vrij hebben. Als na dien tijd een vaste be noeming volgt, zal zij driehonderd gulden per jaar ver dienen, maar dan behoort zij voor haar eigen wasch te zorgen. lederen morgen moet zij de gezichten en de handen van de kinderen wasschen, en met ze uit wan delen gaan. Zij moet hun kleeding in orde houden, en hun kousen stoppen. Wanneer zij hiermee klaar geko men is des avonds, mag zij in den huiselüken kring verkeeren. Op Zaterdag moet zij de hoofden van de jongens kammen met den fijnen kam. Daarna, wanneer het dienstmeisje de voeten van de jongens gewasschen heeft, moet zij de nagels van hun teenen knippen. Zij mag in geen geval de kinderen tuchtigen: de opricht sters van de school wensohen dat privelege voor zich zelf te houden, daar z^" daarvoor haar eigen speciale methode hebben. In de zomer- en Kerstvacantie zal zij drie weken uit mogen gaan, maar daar tusschen zal zij om geen enkele reden ooit haar familie of kennissen mogen bezoeken. Zij zal het voorrecht genieten eiken Zondag twee maal ter kerke te gaan met de kinderen, en hen bovendien eiken morgen en avond hun gebedjes te hooren zeggen. Zeer gunstige getuigenissen worden verlangd wat betreft humeur, karakter en netheid. Adrea enz. Laten we in onze gedachten de jonge dame geluk wenschen, die het voorrecht kreeg eiken dag vijftig gebedjes te hooren, en eiken Zaterdag tweehonderd en vijftig teenen te knippen in „den goeden ouden tijd." DE PARKBRAND TE LOS ANGELOS. De lezers zullen zich nog herinneren den ontzettenden brand in het Grlffith Park nabij Los Angelos, voor veertien da gen terug, waarbij talrijke werkloozen, die daarin te werk waren gesteld, door de vlammen werden ingeslo ten en een smartelijken dood stierven, terwijl tientallen anderen met wonden overdekt naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Hierboven zien wij de onmiddellijke hulpverleening na de ramp. VOOR DEN POLITIERECHTER. STRAFZITTING VAN MAANDAG 16 OCTOBER. Schagerbrug. DE VEEVOEDER-REPRESENTANT ONGERUST? Het leek er veel op, of vandaag den inhoud van een compleet boerendorp in den getuigensalon was leeg geschud, want niet minder dan 35 getuigen waren voor deze matiné gedagvaard. Als nummer één van de circa 20 invité's voor het zondaarsbankje startte de heer Klaas K. te Schagerbrug, een depothouder van delica tessen voor het vee, die niet tot financieel genoegen van zijn leverancier, den heer Serrarens te Goes, had gewerkt, met gevolg dat hij op 18 September moest te recht staan ter zake verduistering van f 81.20 en bij verstek werd opgemonterd met 2 maanden. Het was hem te peperig en kwam hij in verzet, dat heden ver- wrkt werd. Verdachte reclasseerde nu een tegenreke- ning en wilde dat de Politierechter dat bedrag van Serrarens zou vorderen. Met andere woorden, dat de rechter de rooie pet moest opzetten en als schuldmaner optreden! Besluit: uitstel tot 15 Januari 1934. Egmond aan Zee. ALTUD MAAR VERZET! De visscher Jan Zw. te Egmond Zee. wien de stagnatie in het bedrijf niet belet had. duchtig: kermis te vieren, had zich daarbij zoo uitgesloofd, dat hij tot 3 maanden gev. was veroordeeld, wegens verzet, mis handeling en beleediging van den rijksveldwachter Breetveld. Zijn liefde tot verzet plegen getrouw, kwam hij ook nu in de oppositie tegen het gewezen krasse vonnis. Hij trad thans in het strijdperk met een advo caat en zijn meisje, Guurtje Wyker als getuige a dé charge. De Officier bleef ongebroken gezagskracht propageer» en persisteerde. Mr. de Lange pleitte "clementie en voorwaardelijke veroordeeling. Ook hier schorsing tot 22 Januari. Medemblik. EEN JONGE DAME GEMOLESTEERD Een gemeente-werkman, luisterend naar den naam van Jacobus M. te Medemblik, had zich in kermis- roes niet als een galante ridder gedragen en was tegen een jonge dame handtastelijk opgetreden. Hij stond dientengevolge op 25 September terecht, doch door na latigheid der tweede vrouwelijke getuige, intusschen uit Medemblik vertrokken, was het noodig de behande ling aan te houden. Ook nu was de nalatige getuige niet verschenen en werd de zaak maar opgeruimd door vrijspraak te verleenen, O u d o r p. DE O.I.-DOOVE AUTOMOBILIST. De heer Anth. Joz. K., Oudorper ingezetene en auto mobilist, daverde in den nacht van 6 op 7 April over den Middenweg te Heerhugowaard, alwaar de gem-- veldwachter Bleijendaal termen vond hem in naam der gerechtigheid ..stoppen" te gelasten. Aan dat bevel werd niet voldaan en bleven de justitieele gevolgen niet uit. Op 17 Juli werd deze zaak uitgeknobbeld, doch aanhouding alstoen verzocht. Heden draaide deze verkeersfilm dan verder, doch werd de voorstelling opnieuw stopgezet wegens ontstentenis van den voor- naamsten acteur. Om de zaak echter te beëindigen, werd hij voorw. veroordeeld tot 2 maanden gev. voorw. met een proeftijd van 2 jaar. Alkmaar. SPORTIEVE UITSPATTING. De 18-jarige heeren Jasper B. en Cornells S., belden te Alkmaar, kregen op 11 April lust tot spelevaren en bezigden alstoen een aan den heer N. Sluis toebehoo- rend bootje. Jasper was 'n loopjongen en had dus meer verstand van loopen dan van varen, doch zijn vriend Cor is schipper en hij redde de situatie. Aan een oce- aantocht kwamen zij niet toe. doch evenmin stelden zij den heer Sluis in het bezit van zijn eigendom en legden het vaartuig voor anker in het beroemde gat van Bao- chus bij het Schermerhek. Thans waren zij echter op het verdachtenbankje terecht gekomen, wegens dief stal. Beide snaken hadden reeds in '28 'n lichte aanval van lange-vinger-vlugheid doorstaan, doch er werd con sideratie gebruikt en beide delinquenten veroordeeld ieder tot f 10 boete of 10 dagen. Den Helder. FLUX DE BOUCEEE. De niet verschenen mevrouw Maria T. te Den Hel der had zich op 7 Mei tot taak gesteld haar stadgenoot mevr. Veenhuizen geboren Kramer de les te lezen in uitgelezen termen, niet woordelijk te vertalen. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis conform. Den Helder. NOG LE?TS IN DIT GENRE. Ook madame Lena B., geboren B., te Den Helder, had het aan den stok gehad met een ander gehuwd lid van het zwakke geslacht, mej. J. W. Vrouwe, gehuwd met den heer Hocqué. Deze dame was door Lena ge voelig gekrenkt. Gerequireerd werd als voren. Uit spraak f 10 boete of 10 dagen. Den Helder. NOG STEEDS IN DIENZELFDEN GEEST. De los werkman Izak H. te Den Helder had op 16 Juli zijn mond 1 e el ij k voorbij gepraat en niet alleen mej. Lena Bouthoorn, doch ook den agent Bas van Tol beleedigd door dezen ambtenaar een kwajongen te noe men. Nota bene verscheen Van Tol nog wel als vrede stichter, doch werd slecht beloond voor zijn edel stre ven. Eisch 'n dubbele portie: f 25 boete of 25 dagen. Vonnis conform eisch. Castricum. BEDRIJVIGE HANDEN. De heer Andr v. H., te Beverwijk, niet verschenen, zou op Zondag 23 Juli in de Dorpsstraat te Castricum den tuinder J. Zomerdijk, die als beschermer van een gebrekkig meisje optrad, hebben mishandeld door hem in 't gelaat te stompen. Zomerdijk, een stoere knaap, reageerde daarop niet, doch deed aangifte. Verdachte is een slecht nummer, reeds 6 maal veroordeeld. Eisch en vonnis f 25 boete of 25 dagen. Den Helder. HARDHANDIGE JUTTER. De 27-jaige heer Jacob Kr., te Den Helder woon achtig, had op 13 Juli den heer J- Geervliet tegen de Jaarlijksche Hengstenparade te Hannover. De voshengst „Dürer" I ln vrijheidsdressuur. vlakte geslagen, 'n behandeling die dezen metselaar uiteraard niet aangenaam en welgevallig was. Het eclatante feit had plaats op het kruispunt Nieuwstraat en Bassingracht, ten gevolge van een aanrijding tus schen beide heeren, die zich per rijwiel hadden voortbe wogen. De fiets en het pak van Geervliet waren be schadigd en hij kreeg nog op zijn kop toe. Het was tè bar en werd dan ook opgelegd f 30 boete of 30 dagen. Haringhulzen. DE BAKKER BAKTE ZE BRUIN. De bakker Hendrik L, wonende te Haringhuizen, gem. Barsingerhorn, had zich te verantwoorden ter zake vernieling van twee glasruiten in het perceel, be woond door den 82-jarigen heer Dieudonnee Westen berg. De kwestie was, als we ons niet vergissen, ont staan door een stinkputje en ook was de Gezond heidscommissie er bij te pas gekomen. De bakker was ten slotte in zulk een toestand van overspanning ge raakt, dat hij de ruitjes van buurman Dieudonnee deed sneuvelen. Deze beschouwde de revolutionnaire daad van den bakker niet als 'n Godsgeschenk, doch werk te zijn buurman op de zondaarsbank. De bakker gaf het feit grif toe, doch beweerde zoo danig door Westenberg te zijn „gepest", dat hij zijn zelfbeheersching had verloren. Door den heer Westen berg werd gevorderd een schadevergoeding van f 1.69%. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Uitspraak conform eisch en toewijzing der civiele vordering. De bakker boog het hoofd en accepteerde het vonnis. Den Helder. LOSLIPPIG SCHlAGÉRTJE. Een los werfman, uit Schagen gedroscht, Gerrit Hen drik' Mï, beleedigde den secretaris van het Burg. Arm bestuur te Den Helder, den heer Zondervan, door dezen heer eenige zeer onhebbelijke scheldwoorden toe te voegen. Hij wilde den secretaris wijs maken, dat hij slechts f 1 had verdiend, terwijl dit bedrag f 12 was. Eisch f 10 boete of 10 dagen. Vonnis f 5 boete of 5 dg. WIeringen. STRIJDVAARDIGE DAME. Mej. Jannetje M., de echtgenoote van den beer A de Vries, is niet voor de poes als ze in drift geraakt, al thans gaf zij daarvan duidelijk blijk, door op 30 Juni haar dorpsgenoot Simon Lont, die haar ontevreden heid had opgewekt en wat onbehouwen, om verschul digd geld verzocht, een trekpot en nog andere huis houdelijke voorwerpen naar het hoofd te slingeren. Voorts presenteerde zij hem aan het mes te zullen rij gen. Eisch f 25 boete of 25 dagen. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen. Bergen. NACHTELIJK DRAMA. De 58-jarlge heer Dirk O., woonachtig te Bergen, stond terecht ter zake het feit dat hij in den nacht van 24 op 25 Juli den 31-jarigen werkman A. J. Bur gering een tweetal tanden uit den mond had gebeukt, welke beschadiging den getroffene op veel pijn en f 8 voor restauratie kwam te staan. De heer O, gaf daarop een toelichting, die vrijwel onverstaanbaar was, zoodat v/ij onze lezers dit gewichtig relaas moeten onthouden. Het schijnt dat hij door een of andere uitlating van Burgering kwaad was geworden en gemeend had dat Burgering naar een wapen zocht. Hij had hem toen „uitgeslagen" en goed ook, let maar op de rekening van den tandarts. De schade was niet betaald, doch daar wil de heer Burgering nu den Politierechter voor in den arm nemen. Eisch f 35 boete of 35 dagen. Von nis f 25 boete of 25 dagen en toewijzing vergoeding voor de uitgeslagen tanden. W ij d e n e s. „GOED VAN DEN TONGRIEM GESNEDEN. D"e bejaarde mej. Cor, Sm., geboren te Leeuwarden en wonende te Wijdenes, had op 29 Juni den getuige N. Schuijt, tuinder te Venhuizen, onder meer toege voegd de vriendelijke woorden: gluiper en rooie ban diet! De reden van deze animositeit der oude juffrouw zal wel niemand interesseeren. Eisch f 10 boete of 10 dagen. Uitspraak f 7 boete of 7 dagen. Spanbroek. EEN RODDELAAR. Ben 24jarige landarbeider Nic. de V. te Spanbroek presenteerde zich op het verdachtenbankje wegens be leediging van den heer P. Schilder, die hij had toege voegd de minder vleiende kwalificatie „uitvaagsel" en bovendien had hij de moeder van dezen heer Schilder, ten aanhoore van andere luistervinken, eveneens leelijk geblameerd. Mej. Schilder zelf is zoo doof als een kwartel, doch haar man had alles gehoord en haar de outrage woordelijk overgebriefd. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. Den Helder. VROUWEN-MISHANDELAAR. Op 2 Juli j.1. durfde de arbeider Simon D. het be staan om mej. A. Leijding, huisvrouw van den heer Degeling, tegen den schouder en op den grond te stom pen naar aanleiding van het feit, dat het hondje van die juffrouw achter de schapen van zijn baas zat. Ook wierp hij de fiets van de dame in de sloot. De verdach te maakte het wat al te gortig met zijn afweermidde len en werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. Zflpe. MET DE BUL GEWERKT. De niet verschenen verdachte Pleter K, te Zijpe, die met een bijl de schutting van den evenmin aanwezigen getuige K. Slikker had beschadigd, werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5