Bont SCHAGER COURANT en zijn verzorging. HUISHOUDELIJKE WENKEN. De radio als huwelijksbemiddelaar HOUT. Het nieuwe mode-materiaal. Uitzetpremies van 600 Mark. DE CASAQUE. WENKEN. ORGANDIë EN GLASBATIST. Hel koopen ervan een raak van vertrouwen. Tegenwoordig is bont niet meer zoo'n kost baar bezit, daar de technische uitvindingen ook op dit gebied hebben medegewerkt om zelfs minderwaardige velletjes een mooi aan zien te geven. Een goede verzorging van bont is echter van groot belang en wanneer men dit niet alleen in den beginne toepast, maar volhoudt za! zelfs het goedkoopste bont lang mee kun nen. Het koopen van bont is zeer zeker een zaak van vertrouwen, daar leeken weinig verstand hebben van kwaliteit en herkomst, Hoe kan men b.v. weten of de bontsoort, die men koopt afkomstig is van zomer- dan wel van wintervelletjes? De eerste zijn n.1. veel min der duurzaam dan de laatste, terwijl het er zeer op aankomt of de velletjes bij de ver werking niet aan te groote hitte blootgesteld zijn geweest en bij het aan elkander naaien niet te zeer gespannen zijn geweest. Bij het koopen moet men altijd opletten of de huid zacht is, daar hardheid een kenmerk is, dat bij de verwerking sterke chemische preparaten zijn aangewend. Bij bontmantels moeten de naden met een reep stof tegen elkander genaaid worden, waardoor men afscheuren voorkomt en zij niet uit den vorm gaan. Indien de bereiding der vellen met de noo- dige zorg geschiedt, is het bont zacht en voegt zich bij de verwerking veel beter. Bont mantels, die uit een aantal aan elkander ge zette vellen bestaan, zijn daardoor veel aan genamer in het dragen, terwijl men als voe ring dunne zijde of crêpe de chine gebruikt. Het kostbaarste bont maakt evenals de mindere soorten aanspraak op goede verzor ging. Wij laten hieronder eenige wenken volgen: le. Is de mantel of het bont nat geworden, dan mag men deze nimmer dicht bij een kachel drogen, doch op een hanger buiten de kast langzaam laten drogen, daarna niet an ders doen, dan zaohtjes heen en weer schud den. 2e. Men mag bont zelfs niet met de zacht ste schuier borstelen. Moet men noodwendig een of andere plek „borstelen", dan doet men dit door er zachtjes met een zijden doekje over te wrijven. Bontwerkers gebruiken speciale metalen kammen, welke zeer aan te bevelen zijn. 3e. Men kan tevens z.g. bontkloppers ge bruiken, waarmede men het bont, dat men op tafel heeft gelegd, voorzichtig klopt. 4e. Men moet een bonten kraag nimmer te stevig om den hals aansluiten, daar de haren hierdoor pletten en het model verloren gaat. 5e. Wit bont reinigt men met sterk verhit te bloem, die men er in wrijft, het geheel in wikkelen, in een doek en den volgenden dag flink uitschudden. 6e. Vet bontwerk reinigt men door wit krijt zoo warm mogelijk op de plekken te strooien en hiermede te wrijven, zoodat het krijt het vet tot zich trekt. Indien noodig herhalen en daarna door schudden het krijt verwijderen. 7. Moffen moeten vóór men ze weglegt, nd het gebruik even uitgeschud en op den zij kant gezet worden. 8e. Duurdere bontsoorten moeten óf bij den bontwerker óf in speciale motzakken be waard worden gedurende den zomer en na het dragen altijd in een kast gehangen en met een dunne doek afgedekt worden, zóó, dat zij geheel vrij hangen. 9e. Eventueele reparaties moeten vakkun dig worden uitgevoerd,. Zelf kan men dit nooit zoo goed doen en een kleine uitgaaf op tijd voorkomt veelal grootere reparaties. Tomaten ontdoet men makkelijk van het buitenste velletje, wanneer men ze even in ko kend water legt of ze aan een zilveren vork prikt en boven de gasvlam houdt. Het tranen der oogen bij het schoonmaken van uien wordt voorkomen, indien men eeD kurk tussohen de tanden houdt. Bloemen met een houterige steel blijven veel langer goed, indien men de stelen van onderaf 10 c.M. plat slaat met een hamertje. Het -water heeft hierdoor gelegenheid door de stelen opgenomen te worden. Dahlia's zijn veeal na twee dagen al ver lept. Indien men versch geplukte bloemen heeft zet men deze in een kan met kokend water en laat ze hierin zoolang staan, totdat het water geheel en al afgekoeld is; daarna in «en vaas met frisoh water. MEISJESCAPE. 2027. Voor de koudere dagen is een cape niet alleen zéér prac- tisch, doch staat ook zoo buitenge woon aardig. Aan de voorzijde is de cape glad met hoogsluitend kraagje en twee rechte, omgebiesde inknippen. De achterkant en het gedeelte, dat vóór de armen valt, is vier of vijf maal ingehaald met een rechte bo- venpas. Het maken van deze cape is zeer eenvoudig, terwijl de cape met satinet kan gevoerd worden om meer warmte te geven, zelfs zou men de bovenpas op den rug een flanellen tusschenvoering kunnen geven. Wil men een geheel maken van jurk en bijpas sende cape, dan past bijgaande kleine afbeel ding hier heel goed bij, desgewenscht met lan ge mouwtjes. Patronen verkrijgbaar tot den leeftijd van 8 jaar. Aanvragen kunnen geschieden onder nr. 2027. X Japan is druk bezig het sluiten van huwe lijken zooveel mogelijk te bevorderen en hier voor heeft men een zeer origineel middel uit gedacht om het gestelde doel te bereiken. De radio is de schakel, die trouwlustigen tot elkander moet brengen en als huwelijks bureau optreedt Jonge, trouwlustige meisjes kunnen door de radio hare wenseh kenbaar maken, waarbij zij tevens haar eventueel vermogen, goede hoedanigheden en wat dies meer zij, bekend maken, terwijl eventueele gegadigden zich kunnen aanmelden bij het omroepstation, in dien zij de lieftallige schoonen nader willen leeren kennen! MODERNE JAPON. 204b De verbreede schouderlijn is het laatste, wat de mode ons geeft en waaraan we ons onherroepelijk moeten houden. Ons model bestaat uit een twee baansrok, die aan een lijfje gezet wordt, dat gedeelte lijk (rugzijde) van voering is en gedeeltelijk (voorzijde) van een effen garneering b.v. zij de of fluweel in passende tint; waaroverheen het losse jakje wordt gedragen, dat een rechte mouw heeft met gladde kap, die aan de moderne eischen tegemoet komt. Als slui ting een patte, waarin de knoopsgaten ge maakt worden, terwijl de knoopen op het lijfje worden aangebracht. Een reep zijde van de garneering wordt er losjes over heen geslagen. Patronen zijn in alle maten verkrijgbaar en kunnen worden aangevraagd onder nr. 2041. De nieuwste modesnufjes worden thans van hout gemaakt. Zoo zagen wij o.a. een vierkante houten poederdoos met afgeronde hoeken en zilveren monogram, die inderdaad bijzonder mooi was. Natuurlijk ontbraken donsje en spiegel hierin niet, terwijl men zelfs heel vernuftig een apart vakje voor compacte .rouge" had weten aan te brengen. In hetzelfde genre zagen wij een sigaretten koker en een plat lucifersdoosje, zoodat de bezitster een pasend geheel in hare tasch mee kan dragen. Hoeden-garneeringen worden ook van be werkt hout gemaakt, evenals de moderne ceintuurs, welke op de vlotte jumpers wor den gedragen en die uit zeer dunne vlakjes bestaan, welke op bandjes bevestigd zijn en door de nuanceering der houtsoorten veelal aan mosaik doen denken. Het hout wordt niet gelakt, doch zooveel mogelijk in de natuurkleur gehouden, die bij de diverse soorten sterk varieert, waardoor tevens de kleurencontrasten verkregen moe ten worden. De eenige bemerking, die het zoo noodig ondergaat is bjjtsen in gele of bruine tint en daarna bestrijken met matte of glimmende vernis. Een prachtigen armband zagen wij van ce derhout, dat tevens de eigenschap heeft een heerlijke lucht te verspreiden. Deze bestond uit verschillende vakjes, terwijl in ieder daar van een of ander ornament van ivoor was in gelegd. Verder worden er bijzonder aparte broches, kettingen, hangers van hout ge maakt, die ivoren inlegwerk hebben. Een groote verscheidenheid vindt men in houten knoopen ter garneering van japonnen, jumpers en blouses en welke veelal zeer fraai bewerkt en tevens artistiek zijn. In een sigarettenfabriek in Altona heeft men de vrouwelijke arbeidsters, die aan het einde van dit jaar trouwen en de fabriek ver laden een uitzetpremia toegezegd van 60(1 Mark. Krachten, die één jaar op de fabridH werkzaam zijn geweest kunnen hierop aan spraak maken. De open gevallen plaatsen zullen door man- 'nelijka krachten worden bezet. GEKLEEtsu xuïDDAGJAPON. 2042. Effen wollen stof met een garneering van gestreepte stof of fluweel vormen een pas send geheel. Wij zagen dit model van zwart wollen orêpe marocain met wit-zwarte gar neering en zwarte knoopen met een wit randje, terwijl de ceintuur van wit galalith was. Het geheel voldeed hijzonder goed en leent zich uitstekend voor gezette figuren. De op gaande lijn van het voorpand moet .evenwij dig loopen aan de zeer smalle verouze, die aan voor- en achterbaan van den rok te zien en door een potloodstreep op het patroon is aangegeven. De mouwen hebben eveneens 'n streepgarneering, waarbij men bij het knip pen op de juiste richting moet letten. Patronen zijn in alle maten verkrijgbaar, ook in maat 52 en kunnen worden aange vraagd onder Nr. 2042. MEISJESJURK. 2033. Deze jurk is voor grootere meisje® van 1115 jaar en wordt van effen stof gemaakt Het kraagje van crème of zacht- gekleurde kunstzij de, heeft als gar neering een klein vlindertje, evenals de onderkant der mouw. Het eenvou digst is om langs de omtrek van 't patroon een draad te rijgen en 1 cJd. verder uit (e knip pen, daarna kan men de garneering laten jouren. Is men hiertoe niet in de gelegen heid, dan wordt de zijde dubbel ge knipt op den ver keerden kant ge stikt en omge keerd goed plat- strijken. Op een donkerblauwe jurk is een garneering van Schotsche tafzijde heel aardig. Het mo del is overigens zeer eenvoudig; het om de heupen aansluitende zesbaans rokje heeft een opgeknipte vóór en achterbaan en wordt langs den kant op het lijfje gestikt De onderwijdte valt een weinig klokkend, doch niet meer in zulke klokken als wij dit vorig jaar zagen. Heeft men nog een klein couponnetje ge ruite stof, dan kan deze ook zeer goed voor het bovendeel verwerkt worden, mits men voor de rok de hoofdkleur van de ruit kiest. Garneering wordt dan van de effen stof ge maakt KEERT NA TIEN JAAR WEER TERUG. Het nieuwste modeartikel. Wanneer blouses zoolang worden, dat zij tot de knie reiken, noemt men ze casaques en deze geven het nieuwste modeartikel voor den winter 19331934. Wij kennen de casaques reeds van een jaar of tien terug, toen zij zelfs zóó lang waren, dat de rok er niet meer dan een handbreed onder uit kwam. De casaques, die wij zullen zien dragen zijn zoowel voor dag- als avondkleeding bedoeld. De eerste categorie is eenvoudig, even aan gesloten en van effen of geruite wollen weef sels gemaakt. De gekleede modellen worden zoowel van kant, zijde en fluweel bij elegante rokken verwerkt, zóó, dat zij niet voor een japon onder behoeven te doen. 's Middags draagt men 'n casaque met losse schouder- of sjaal-kraag en mouwen die om de armsgaten of aan de pols eenige rijen ru ches hebben, naar gelang het figuur der draagster dit vereischt. Ook de vestblouse zal men zien dragen, die evenals de casaque in harmonieerende kleuren bij den rok moeten passen. De gebreide jumpers blijven vrijwel haar lengte behouden, en reiken ongeveer 10 12 cM. onder de taillelün. Voor 's avonds worden de casaques gedra gen van zwart-wit, terwijl dof en glimmend crêpe satin weer tot de veel gevraagde weef sels zal behooren. De casaque moet echter van minder zware stoffen of zijden weefsels gemaakt worden dan de rok, doch een casaque van wit velours chiffon past uitstekend bij een zijden rok. Een kleine cape van hetzelfde materiaal a.ls de rok staat zeer chique. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 in postzegels voor japonnen en f 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendienst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Bewaren van melk. Wil men melk goed houden, dan zet men de kan veelal in een teil met water; veelal zal men, indien men niet over een koele kast beschikt, ondervinden, dat het niet geholpen heeft Een eenvoudig, doch probaat middel is echter de flesch of kan in een karton plaat- sen, dat gevuld is met zaagsel, daar hierdoor de temperatuur der melk '3 avonds nog het zelfde is als 's morgens. Neemt men een flesch melk mede op een picnic, dan wikkelt men deze in rood papier. Bloemen ln het water. Indien men van een wandeling bloemen mede naar huis neemt, dan komt men veelal tot de verdrietige ervaring, dat zij vóór men zijn doel bereikt heeft, reeds verwelken en hoe ongaarne men hiertoe overgaat, men denkt er toch reeds over hen weg te werpen. Men kan de levenskrachten der kinderen flora's echter weer opwekken, door ze in een kan met kokend water te plaatsen, de kan zelf moet evenwel op een koele plaats gezet worden. In de meeste gevallen zullen de bloemen na een uur opgefrischt zijn, zoodat meft ze in een vaas met frisch water kan overzetten. GEKLEEDE JAPON. Groen de groote mode. 202& Zwart wollen georgette of een tint in effen kleur, gekozen uit één der ontelbaar vele nuances, die de winterstoffen ons bieden, met smalle, zijden plis- sé's gegarneerd, ge ven een eenvoudi ge, doch chique ge heel. Groen ln allerlei nuances is zeer en vogue, vooraJ de mooie olijf kleur, terwijl ook rood tot de bevoor rechte kleuren be hoort. Het garnituur is in een zachte tint of van zijde, die eenige nuances lichter is dan de stof. Van deze zij de laat men even eens de plissé's maken. Fantasie- knoopen geven een aardige variatie, terwijl b.v. bruine barnsteenen knoopen er zéér goed bij passen. Patronen in alle gewenschte maten ver krijgbaar. Aanvragen kunnen geschieden on der nr. 2025. X Hoewel organdië en glasbatist bijna haar grootste diensten bewezen hebben en binnen kort wat te luchtig zullen worden met de koelere dagen, kan men zeker zijn, het in een volgend zomerseizoen meer dan ooit te zullen zien dragen. Te verwonderen is dit niet, want buitenge wone origineele toiletjes heeft men er van zien dragen, die vooral slanke jonge meisjes zoo lief kleedden. Ook als garneering van linnen en andere zomerjaponnen werkten beide weefsels bui tengewoon ongemeen. In het a.s. winterseizoen zal men van beide weefsels speciale avondtoiletten zien dragen, die veelal een princesse vorm hebben en dan van de kniehoogte af in ruime volants over gaan, waarop ten overvloede nog ettelijke rijen strookjes worden gezet, zoodat zij zeer wijd uitstaan. De mouwlooze bovengedeelten hebben vier of vijf zeer ruim vallende strook jes, die steeds smaller worden en den arm gedeeltelijk bedekken. Hierbij worden avond- taschjes van dezelfde stof gedragen, even eens in alle strookjes gegarneerd. Zooals te verwachten is, zullen steeds nieu we motieven en bewerkingen voor deze weef sels, vooral als zij dienst doen als avondja pon gecreëerd worden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8