Vergissen Waarnaar men luistert VARIA. is menschelijk. Kort verhaal dit onderscheid kon de schipper niet achterhalen. Een feit was echter dat hij f 800 had verdiend. De bussen apiritus waren van een Belgisch schip overgeladen. Uiteraard was deze strafzaak criant vervelend en van meer belang voor de nationale schatkist dan voor den noodgedwongen toehoorder. j. De verdachte schipper poogde zich te verschuilen lach ter de opvatting, dat hij als schipper niet verant woordelijk was voor de lading, 'n opvatting die volgens het oordeel van den president naar niets leek. De commies te water, Ham, had 50 bussen gedistil leerd as.n bakboord van het vischproductenschlp op geschommeld en In beslag genomen. Rechercheur Sprengers had verdachten en getuigen gehoord. De getuige Jac. Romkes, de knecht op de HD 134, was er bij geweest toen de lading spiritus van het Belgische smokkelschip „Ostende" werd overge nomen. Hem was een belooning toegezegd van 16 pro cent van de opbrengst' Het was hem onbekend dat iets strafbaars werd verricht en hij liet het over aan den president hem al of niet te gelooven. Ook de visscher Jan Slotemaker had dienst gedaan op de HD 134 en voorts de geheele smokkelgeschledenls meegemaakt. Beide heeren wisten, dat de schipper f 800 aan deze onderneming zou verdienen. Getuige en »ijn kameraad Romkes hadden ieder 50 gld, gepikt- Door den laboratorium-assistent Stoker te Amster dam was de in beslag genomen alcohol deskundig on derzocht en bleek het te zijn gedistilleerd met een ca paciteit van 96 5/10. Dus 'n stevig neutje! Na het verhoor van dezen deskundige verkreeg de rijksadvocaat het woord tot het houden van zijn 96 5/10 niet te volgen requisitoir, om aan het slot van dit betoog te vorderen schuldigverklaring en veroordeeling .van verdachten, benevens veibeurdvrklarlng van de Smokkelwaar. f De Officier kwam daarop In actie om aan te toon en, dat het hier een ernstig feit gold. het onttrekken van rechtmatige voordeelen aan den toch al zoo berooiden staat De meeste sympathie van den Officier ging uit naar verdachte Piet Dr. en requireerde spreker tegen Dr. voor 2 feiten 2 maal 4 maanden en tegen Jan W- 6 maanden gevangenisstaf. Mr. Scholten, opponeerende voor verdachte Pleter D-, verschilde met den rijksadvocaat in de juridische formuleering en vermeende dat zijn cliënt niet als verantwoordelijk persoon voor de vracht van de HD 334 kon worden beschouwd. Het tweede gedeelte der dagvaarding achtte pleiter bewezen. Pleiter wees nog op de benarde financieels positie, waarin zijn cliënt verkeerde en voerde dat aan als verzachtende omstan digheid. Hji was een werktuig in de hand van een an der. Voorts stond D. zeer gunstig bekend. Op grond van deze gegevens was pleiter zoo vrij, de mogelijkheid «ener voorw. straf voor te stellen, subsidiair een ge ringe straf. Dritte lm Bunde. Als laatste verdachte in deze smokkelaffaire stond terecht de 38-jarige chauffeur Jac. Joh. Soph. J... *n magere man met een bril op, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd wegens een tegen hem uitgesproken veroordeeling ter zake het uitoefenen van een geheime distilleerderij. Tegen dit staatsgevaarlijk heerschap was een ellenlange dagvaarding uitgebracht, waavan de quintessens luidde, dat hij het strafbare feit had uit gelokt, gelegenheid had verschaft en ten tweede dat hij een partij spiritus ongedekt had vervoerd per vrachtauto. De meesten der getuigen werden daarop ln een razend tempo voorgeroepen, gehoord en afgedankt. Als getuige a décharge werd gehoord de heer Zoet mulder, directeur van een Naamlooze Vennootschap te Schiedam. Deze heer had het gedistilleerd verkocht op misleidende voorlichting van den verdachte, voor het buitenland. Nadat getuige tot de wetenschap was ge komen, dat de zaak niet zuiver was, heeft hij alle mo gelijke stapen gedaan om de zaak ter kennis van de bevoegde overheid te brengen. Verdachte ontkende als kooper te zijn opgetreden, dat was zekere heer P. Verbiest uit België. Dit werd door den heer Zoetmulder toegegeven. Verbiest had een accept gegeven. Het gedistilleerd zou bestemd zijn voor Frankrijk. Dok deze Verbiest was als getuige op- geoepen, doch (misschien voorzichtigheidshalve) niet verschenen. In de middagzitting werd deze zaak voortgezet Ook Üe heide verdachten in de vorige zaak, werden als ge tuigen a charge gehoord. Tenslotte werd gevorderd 2 keer 6 maanden gev., waarop mr. Scholten na een uit voerig pleidooi vrijspraak concludeerde. Over 14 dagen uitspraak. VRIJDAG 20 OCTOBER. HILVERSUM (296 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 Morgen, wijding; VARA: 1015 Voordracht door Karei Rijken; 10.30 Viool en piano; 11,00 Onze Keuken door P. J- Kers; 11.30 Vervolg solistenconcert; AVRO.: 12.00 Con cert door Hans Schindler en zijn orkest; 2.15 Gramo- foonmuziek; 2.30 Leo Straus draagt voor; 3.00 Gramo- foonmuziek; VARA: 4.00 Klein orkest; 4-50 Voor de kinderen; 5.30 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst 6.10 Zang en plano; 6-40 Lezing; 7.00 VARA-orkest; VP. R.O.: 8.00 Cursus door Dr. W. Banning; 8.30 Concert; 9.00 Cursus door Mej. Dr. N. A. Bruining; 9.30 Concert; 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 1015 Le zing; 10.45 Gramofoonmuziek; VARA.: 11-00 De Niten- krakers; 12-00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8-00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.00 Politieberichten; 12.15 Weensch Radio-octet; 145 Rust poos; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Piano voordracht door Evert Haak; 3.30 Gevarieerd programma; 4-30 Gramo foonmuziek; 5.00 Orkest; 7.00 Politieberichten; 7.15 Cau serie; 800 „Die Jahreszelten", oratorium van Jos. Haydn, door koor, orkest en solisten; 10.45 Vaz Dias; 10.50 Gramofoonmuziek; 11-00 Weensch radio-octet. LUXEMBOURO (1191 M 7.50 Symphonieconcert; 8.35 Vocaal concert; 9-20 Liede ren van Schubert; 9.20 Vioolconcert; 10.15 Concert BRUSSF.L (509 M.) 12.20 Concert; 5-20 Idem; 8.20 Idem, 9.20 Idem. KAI.ÜN!)BORfi (1153 M 11.20 Strijkorkest; 2-20 Concert; 7-30 Pianorecital; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M 4.20 Populair concert; 7.25 Gramofoonmuziek; 7-50 Geva' rieerd programma; 9.20 Populair concert HAMBURG (372 M.i 12.40 Populaire muziek; 3.20 Concert; 7.30 Romantisch ooncert; 9.40 Populair concert LANGENBERG (472 M 11.20 Populair concert; 12.55 Concert; 2.10 Gramofoon muziek; 7.30 Concert. DAVENTRY (1554 M 12.50 Dansmuziek; 4.50 Concert 8-20 Idem; 11.20 Dans muziek. PARIJS EIFFEL (1446 M.) 7.50 Pianorecital; 8.35 Populair concert; PARIJS RADIO (1725 M.) 12.50 Gramofoonmuziek; 7.40 Idem; 9.05 Opera. MTJ.AAN (331 M 4-30 Kamermuziek; 7.00 Gramofoonmuziek; 7.35 Idem; 7.50 Symphonische muziek; 9.20 Concert ROME (441 M.) 4.35 Vocaal en Instrumentaal concert; 7.35 Gramofoon muziek; 8.50 Orkestconcert WEENEN (517 M.) 6.20 Symphonie-orkest; 8.35 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M 5.40 Populair concert; 6.25 Diversen; 7.35 Symphonie concert; 9.10 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M-) 7.20 Opera-uitzending. ZATERDAG 21 OCTOBER. HILVERSUM (298 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA.: 10-15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven; 12.00 De Notenkrakers; 115 Gra mofoonmuziek; 2.00 Rustpoos; 2.15 Gramofoonmu ziek; 2.50 Causerie; 3.10 Symphonieconcert; 4.00 Herbert Weissbach, tenor; 4.30 Filmhalfurtje; 4-50 Symphonie concert; 5.35 Gramofoonmuziek; 5.40 Letterkundig over zicht; 6.00 Volksliederen; 6.30 Pianorecital; 7.00 Lezing 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Herhaling S-O-S.-berichten; 8.15 Bonte avond: 9.15 Causerie; 9.25 Orgelspel door Joh. Jong; 9.45 Willem van Capeleln draagt voor; 10.05 Vervolg bonte avond; 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10-00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Weensch radio-octet; 1.45 Rustpoos; 2-00 Halfuur tje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Or kest; 4.30 Causerie; 5.00 Orkest; 5.15 Esperantonieuws; 5.30 Orkest; 6-20 Journalistiek weekoverzicht; 6.40 Or kest; 7.00 Politieberichten; 7.15 Causerie; 7.35 Gramo foonmuziek; 7.45 Sportpraatje; 8-00 De KR-O-boys; 8.30 Vaz Dias; 8.35 Gramofoonmuziek; 9.00 Aansluiting met het Carltonhotel te Amsterdam: Dansmuziek; 9.45 „Wie is de moordenaar?", melodrama in 3 bedrijven; 9-45 De K-R.O^boys; 10.30 Aansluiting Carlton-hotel; 11.15 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1191 M 7.50 Concert; 8.30 Causerie; 8.40 Concert; 9-20 Idem; 10.50 Cabaret; 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.ï 12.20 Concert; 130 Populair concert; 6.20 Concert; 6.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert KA1.UNDRORO (11M M 11.20 Strijkorkest; 2.50 Omroeporkest; 8.30 Jazzmuziek; 10.15 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 3.20 Populair concert; 7.25 Gevarieerd programma, HAMBURG (372 M I.30 Gramofoonmuziek; 3.20 Orkest; 4.50 Gevarieerd programma; .20 Idem. LANGENBERG (472 Mj II.20 Populair concert 12.55 Concert; 10.20 Cabaretpro gramma; 12.20 Gramofoonmuziek; DAVENTRY (1554 M 12.20 Concert; 1.05 Gramofoonmuziek; 1.35 Concert; 10.45 Dansmuziek. PARIJS (RADIO) (1734 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 9.05 Vroolijk programma. MTl.AAN (331 M» 4.40 Gramofoonmuziek; 6.00 Idem; 7.20 ld.; 8-20 Opera. ROME (441 M» 4,35 Orkest; 7.35 Zangvoordracht; 8.05 Gramofoonmu ziek; 8 20 Opera-uitzending. WEENEN (517 M.) 7.55 Populair concert; 9.40 Dansmuziek. WARSCHAU' (1411 M 5.40 Populair ooncert; 7.20 Idem; 8.35 Planorecital; 9.40 Dansmuziek. BEROMUNSTER (450 M.) 6 40 Gramofoonmuziek; 7.50 Concert; 8.30 ld.; 9-30 ld. HOE BEROEMDE SPEELBANKEN ONTSTONDEN. Homborg en Monte Carlo. Op den twaalfden December van het jaar 1806 werd een te Courthezon, een klein plaatse ten Noorden van Avlgnon, woonachtig belastingambtenaar Claude Blanc geheeten, verblijd met de geboorte van tweelingen, die de ouders Louis en Frangols noemden. Toen deze laat ste een en zeventig jaar later overleed, liet hij zijn fa milie een vermogen na, dat globaal op 88 mlllioen francs werd geschat De Jaren tusschen zijn geboortedatum en zijn sterf dag vertegenwoordigen als 't ware een onafgebroken strijd om winst ln den waren zin des woords. De beide broers kunnen namelijk beschouwd worden als de op richters van de grootste speelbanken ter wereld, die in Homburg en in Monte Carlo. Hun loopbaan begon eerst met bescheiden specula ties, tot een proces, hun aangedaan ln verband met bedrlegelijke handelingen, de gebroeders noopt in 1857 hun woonplaats Bordeaux te verlaten. Het tweetal neemt de wijk naar Parija Kort nadat zij zich in de hoofdstad hebben gevestigd, worden de speelbanken in Frankrijk gesloten, hetgeen de heeren Blanc doet be sluiten in het buitenland een speelbank op te richten. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN t SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C.VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - PEFPACTIONIST l agezijde b40 tel. 26. schagen. OOGONDERZOEK GEHEEL GRATIS, „Ten eerste is het uit met afspraakjes, met brief- •chrijverij, met telefoneeren!" Meneer Buldermans stem deed zijn naam alle eer Mm „Maar man", waagde mevrouw te stamelen. «Hou jij je er buiten Amalia. Jij bent altijd véél te toegevend geweest voor je dochter! Jij hebt het maar Oogluikend toegelaten, dat ze dag aan dag omging met een jongen van niets, zooals die Jan Euvers!" „Jan heeft een goede betrekking en..." begon zijn dochter, „Zwijg! Je hebt te doen, wat ik Je zeg. Onmiddellijk bel je Joost Ipperdaal op en geeft hem het jawoord... Meneer Bulderman raas de heen en weer door het woonvertrek. Hij hoorde tot de cholerisch aange legds menschen, dis de kwaadsten niet zijn, als I hun boosheid maar eerst gezakt is. Eigenlijk had hij zijn dochter Lili heel wat meer verwend dan de moeder, doch natuur lijk zou hij dat nooit er kend hebben. Dat zij dien Jan graag mocht, was hem •erst ook zoo onaangenaam niet geweest, doch daarna Mas Joost verschenen, met zijn geld en Invloed. Had Lili toen „Ja en amen" gezegd, zoodra haar vader den Hieuwen aanbidder aanprees, dan zou hij waarschijn lijk binnen afzienbaren tijd hebben gebruld: „Jij met een man die al kaal wordt? Schaam je je niet? Nooit geef ik daar mijn toestemming voor!" Maar Lili weerstreefde hem, spotte met Joost, noem de hem opa, bleef Jan ontmoeten... en ziehier het re sultaat Mevrouw Bulderman wachtte met angst een explosie van Lili af, want haar dochter aardde, wat tempera ment betreft, in vele opzichten naar haar moeder. En ze kende het meisje genoeg om te weten dat ze inder daad dol was op haar Jan. Eiken morgen belde ze hem op en met allerlei listen wist ze hem te schrijven en te ontmoeten. Natuurlijk zou ze haar vader gehoorzaam heid weigeren, enDoch iets wonderbaarlijks ge beurde! Lili haalde haar schouders op en zei: „Nou góed... hoewel ik telefoneeren belachelijk vind over zoo- Iets. Ik kan hem toch beter schrijven! Nu lijkt het wel alsof ik zoo'n haast heb, om zijn aanzoek te acceptee ren Meneer Bulderman, die juist liep te denken, dat te lefoneeren wat gek was, schreeuwde onmiddellijk: „Bel op! Doe wat lk zeg!" Lili ging gelaten naar het toestel en tot doodelijke verbazing van haar moeder (en heimelijk van haar vader) draalde ze tam de schijf rond, wachtte even en zei toen op vlakken toon: „Hallo, hier Is Lili, Ik wou je even laten weten, dat ik je huwelijksaanzoek ac cepteer. Wat zeg je? Ja, het is volle ernst. Vader? Hij wenscht niets liever! Morgen wil hij de verloving al publiek maken. Wacht even... ik zal het vragen"... Vader, of hij vanmiddag mag komen". Meneer Bulder man trok de hoorn uit haar handen. „Hallo! Ja schoonzoon in spe, natuurlijk mag je ko men... en je blijft eten ook! Alles in orde hoor! Tot straks!" Er volgde even een benauwde stilte, toen hij de tele foon op den haak had gehangen. Lili verbrak de stilte. Ze keek haar vader strak aan en zei: „ik hoop, dat u hier nooit spijt van zult hebben, vader," en daarop ren de ze de kamer uit en sloot zich in haar eigen kamer op. „Een man van veertig jaar", zei mevrouw Bulder man en barstte In tranen uit. „Het kind daartoe te dwingen! Het is... het is mlddeleeuwsch en... en ik had bet niet gedaan in haar plaats!" Na deze ernstige re volte, de éérste sinds haar huwelijk, smeet ze de deur achter zich dicht. Meneer Bulderman bleef achter met zeer sombere gedachten. Hij had spijt Erg spijt Natuurlijk, zijn doch ter behoorde hem te gehoorzamen. Maar Jeugd hoort bij Jeugd. Joost was veertig. Zijn hoofd was kaal. Ook ln andere opzichten paste hij niet bij LilL Eigenlijk een grove kerel, en Lili zoo fijngevoelig... over tien Jaar zou zij een bloeiende jonge vrouw zijn, geketend aan een oude man, die niet met haar kon meeleven. Dan zou ze haar vader vervloeken! Waarom had ze ook zoo toegegeven! Heimelijk had hij 't heelemaal niet ver- waoht! Ze had anders heusch haar eigen willetje wel! Vervloekt nog toe... wat een toestand! Hij moest Joost spreken... ronduit... hoewel het pijn lijk was... Schrijven zou veel beter gaan... Meneer Bulderman zwoegde op een brief, die ten slotte klaar was en dadelijk door hem gepost. Een brief, waarin hij erkende, zijn dochter te hebben beïnvloed en na ernstig overdenken, een huwelijk tusschen haar en een zooveel ouderen man niet te kunnen goedkeuren. Doch toen hij weer thuis kwam, bleef hij verschrikt stil staan in de gang; hij was er al! Duidelijk klonken er stemmen uit den salon! Wat een situatie! Joost die nog niets wist... als aanstaande schoonzoon... Meneer Bulderman opende de deur en... bleef op den drempel staan, als versteend. Daar zat... Jan! En LUI, naast hem. met stralend gezichtje en zijn vrouw, eveneens zeer tevreden... Jan kwam op hem toe en drukte hem beide handen. „Duizendmaal dank... u hebt ons belden zoo gelukkig gemaakt... het was een geweldige verrassing voor me, toen Lili opbelde... eerlijk gezegd vreesde ik, dat u er heel anders over dacht..." Later zei Lili tegen haar vader: „Gewoonte ls een gek ding... Ik ben zóó gewend om het nummer van Jan aan te slaan... dat ik het vanmorgen ook deed. Vergis sen is menschelijk." Meneer Bulderman wist niet recht, of hij zich ver giste, dan wel een ondeugende glimp in haar oogen zag. Hij hield zich maar liever, alsof hij haar geloofde. FLORENCE EEKHOUT. Dat dit een winstgevend zaakje kon worden, had de in Parijs opgedane ervaring hun geleerd. Homburg was ongeveer een eeuw geleden nog slechts een klein stadje, waarvan de bewoners in zéér beschei den omstandigheden verkeerden. De gebroeders Blanc, beter gezegd Frangols Blanc, maakte van dit doode nest een mondaine badplaats. Van heinde en ver kwamen de bezoekers toegestroomd om, bij kaartspel en roulette, het geluk de hand te bieden. Staatslieden met wereldreputatle, dames uit do we reld, waarin men zich niet verveelt, aristocraten en avonturiers, kunstenaars en beroepsspelers, allen ont moetten elkaar in het casino te Homburg. Reeds in dien tijd werden aan de speeltafel millioenen omgezet. Frangols Blanc, geenszins geïmponeerd door de hoo- ge bedragen, ging rustig zijns weegs, voortdurend er op bedacht, dat alles eerlijk toeging en hij zelf niet te kort kwam. Deze prozaïsche speculant die zoo vérziend was, dat men hem bijna als een phantast kon beschouwen, ver oorloofde zich slechts eens in zijn leven een uitstapje ln het ryk der sentimentaliteit. Dat was, toen hij in het huwelijk trad met een dood arm meisje, dat hij eerst naar een kostschool had ge stuurd om goede manieren te leeren. Ook deze specu latie bleek de moeite waard. Marie Blanc werd een voortreffelijke eohtgenoote en later, in Monte Carlo, de ziel van de zaak. In Monte Carlo, dat toentertijd nog Monaco heette, was de metamorphose nóg grooter dan in Homburg, omdat hier het terrein nog moest worden ontgonnen. De vorst van Monaco, die Blanc's succes in Homburg had gadegeslagen, liet den handigen zakenman zijn gang gaan. Zóó ontstond Monte Carlo; zóó groeide het en lever de Blanc schatten op. De fortuinlijke speculant heeft het nog beleefd, dat zijn beide dochters met leden van bekende vorstengeslachten ln het huwelijk traden. De oudste mocht zich prinses Radzlwill noemen, de Jongste trad in het huwelijk met een Bonaparte. DE GODSDIENST VAN DEN fïTTTNEES. De Chlneezen zijn ln het algemeen misschien het minst godsdienstige volk ter wereld; zij hebben zelden een bepaalde godsdienstige opvatting. Wel is de grond slag van hun dagelljksch leven religieus, maar die grondslag komt voort uit een mengeling van leerstuk ken en voorschriften van allerlei religies: het confuci anisme, het taoïsme en het boeddhist isme. Deze drie zijn zoo nauw aan elkaar verbonden geraakt, dat men de denkbeelden niet meer uit elkaar weet te houden en de meeste Chlneezen beschouwen Confucius, Lao Tzoe en Boeddha als gelijkwaardig. De leer van Conf'iclus wordt geraadpleegd wanneer men een maatschappelijk vraagstuk heeft op te lossen, of een vraagstuk betref, fende betrekkingen tusschen bloedverwanten; het per» sooniyk leven van den enkeling wordt door de begin selen van Lao Tzoe beheerscht; h°t ritueel, dat bij be grafenissen of verjaardagen gebruikt wordt, is boed dhistisch. In leder hulsgezin worden Amitabha en Koe- an Yin geëerbiedigd; deze stellen boeddhistische denk beelden voor; het aanbidden van eigen voorvaderen be hoort tot het confucianisme, terwijl de alom verbreide idee van een „keuken-god" of beschermgeest zijn oor sprong vindt ln de leer van Tao, Deze drievoudige ba sis van hun godsdienst is weer duidelijk te bespeuren ln de volksfeesten, waarin het verschil van begrip voortdurend tot uiting komt. DE MUSKUSRAT. De Muskusrat ls een knaagdier, dat na vcrsvant is met de woelmuis en aanvankelijk louter voor jachtge- noegen door den vorst van Colloredo-Mannsfeld in 1903 in Bohemen werd ingevoerd. In Amerika is het dier gezocht om zijn bont. Het uit- soheidingsproduct van zijn muskusklieren wordt wel ln parfums verwerkt. Een tijd lang heeft men er ook aan gedacht hier te lande de blzamrat voor bontwinning ln te voeren, maar per slot van rekening is men daar om het groote gevaar voor dijken en waterkeeringen van teruggekomen. De muskusrat wordt ln zijn vaderland min of meer door klimatologische omstandigheden ln toom gehou den. Daar werpen de wijfjes ten hoogste 1 of 2 maal per Jaar en brengen per worp maar weinig jongen voort. In Bohemen met zijn veel milder klimaat het zelfde geldt voor geheel midden-Europa wordt 34 maal gepaard en worden bij den eersten worp ln April 34 jongen ter wereld gebracht, bij elk der 3 volgende worpen respectievelijk in Juni, de tweede helft van Augustus en het begin van den winter worden gemid deld 7—8 jongen geworpen, zoodat per jaar maximaal 36 nakomelingen van 1 ouderpaar ter wereld komen. De dieren nestelen in dijken en waterkeeringen, maken zomers nesten van 2060 cM. in diameter bij een hoog te van 2025 cM., terwijl voor den winter een groote voorraadschuur van 2 M. in doorsnede wordt gemaakt. Als het water stijgt, w</rdt op de oorspronkelijke wo ning een etage gezet, wat natuurlijk de schade nog ver groot, De dieren zijn vegetariërs, eten gewoonlijk on kruid maar vreten, als zij de kans schoon zien, ook veldvruchten en ooft. Visch eten zij alleen als de nood ntJpL In 1905 werden 3 wijfjes en 2 mannetjes ingevoerd. In 1917 was Bohemen reeds bijna vergeven van de mus kusratten. Daarna nam de plaag zienderoogen in sterk te toe, naar het Noorden, Zuiden, Westen en Oosten, zoodat men alle mogelijke middelen ter bestrijding aan wendt, tot nog toe zonder ai te veel succes en zonder ln staat te zijn een verdere uitbreiding van de plaag tegen te gaan, wat niet te verwonderen is, als men de enorme vermeerdering der dieren in aanmerking genomen. KRUIMKENS VOOR VERSTAND EN HART. Een traan tersluiks ln het oog weggepinkt heeft vaak grooter kracht dan schreien. Verscheiden menschen spreken van grondbeginselen, die zij zouden kunnen hebben. Wat men van geen ander zou aannemen, maakt men vaak zichzelven wijs. Er vallen meer slachtoffers van veel en goed dan /an weinig en schraal eten. Menschen van smaak zijn te herkennen aan de mo des, waaraan zjj niet meedoen,

Schager Courant | 1933 | | pagina 6