D Brabantsche Brief Kantongerecht schagen van Amerika's debiteuren. DE MOOISTE FOTO Zitting van Donderdag: 19 October. Voor deze feestelijke bijeenkomst, waarin Mr. J. A. E. Buiskool als kantonrechter fungeerde, was zeer veel animo. Wie zou ook niet graag gebruik maken van een uitnoodiging om tegenwoordig te zijn bij een feest als dit Met kwistige hand werden ook nu weer vrijka&rtjes rondgedeeld voor circus „Al cm aria Victrix" of ontvin gen de aanwezigen een bonnetje, goed voor dit of dat bedrag. Ja» ja, je moet in den tegenwoordigen tijd al wat ver zinnen om je klanten te houden! De volgende maand zal plechtig en feestelijk 't nieuwe grootc orchestrion worden ingewijd, we raden een ieder aan: voorziet u tijdig van een toegangsbewijs! Nadat aan diverse minderjarigen een extratje was verstrekt, was de beurt aan de ouderen. DE MAN MET 'T HANDJE. 't Eerst stelde zich aan de balie voor de in 1897 ge boren procuratiehouder M. S. uit Huizen. Vriend S. nu moest terecht staan terzake dat hij op 19 Augustus, rijdende in zijn vierpersoons motorrijwiel, dat ook wel eens een auto wordt genoemd, op den dijk bij Kalver- dijk niet voldoende wilde uitwijken, zoodat Mr. C. P. Eecen uit Oudkarspel kon passeeren. Elke keer als Mr. Eecen zijn claxon bewerkte, stak verdachte zijn hand buiten de tuf en zwaaide deze wat heen en weer, gelijk een koe op een zomerschen dag zijn staart, waarmee hij te kennen wilde geven: wacht maar, tot 't me voegt Na 1.5 KM. gereden te hebben kreeg Mr. Eecen de kans, maar deze wilde eerst eens confereeren met den elaphandigen procuratiehouder. Onze Huizenaar zette echter een mond op al3 een hooischuur. De advocaat liet 't er niet bij zitten, en daarom de entrée van vriend S. in 't hol van den leeuw. Verdachte, 't eerst geboord, verklaart, dat de dijk hem te gevaarlijk leek om uit te halen en daarom Mr. Eecen met handgebaar tot rust maande. Mr. Eecen, als getuige gehoord, geeft een omstandig verslag van 't gebeurde. Z.i. had hij daar zeer gemak kelijk kunnen passeeren. De weg is prima en wel 5 me ter breed, Bovendien bracht 't irriteerend gelach van een passagiere van verdachte de klad er in en besloot de advocaat er werk van te maken. Het OM. achtte t bewijs geleverd. Verdachte had rustig kunnen stoppen, maar mag zoo maar niet het snelverkeer ophouden. Eisoh f 10 boete of 10 dagen zakjesplakken. Uitspraak conform den eisch. DE BEDRUPPELDE IJSCOMANNETJES. Vervolgens kregen we te verorberen het nagerecht van de nachtelijke aanrijding der 4 ijscokereltjes uit Den Helder, die in den nacht van 19 op 20 Juni den Maandagnacht van Schager Kermis, met een auto heb ben gepoogd drie boomen aan den Dagedijkerweg te be stijgen, maar die van een koude, maar niettemin natte kermis thuis kwamen. Als verdachte wordt welkom geheeten de 34-jarige ohauffeur-ijscoman-werkelooze-armlastlge en niet ln 't minst kaalhoofdige D. W. W., wonende te Den Halder. Deze manusje van alles had in den noodlottigen nacht de auto bestuurd, terwijl h\j verkeerde onder den In vloed van suikerwater. Of hem misschien ook nog een ijswafeltje in 't vrkeerde kelesgat is geschoten, ls ons niet bekend. Verdachte staat er bij als een leeggeloopen rumboon en maakt niet den indruk dat hij last heeft van een drogen lever. Er zijn twee getuigen gedagvaard. *t Eerst wordt het woord verleend aan den Haarlemschen kermisreiziger D. Schrijnemaker, die 't eerst op de plaats des onheils kwam. Getuige vertelt hoe hij de auto zag hangen te gen den boom en 2 gewonden op den weg vond, waar van één buiten bewustzijn was. Later kropen nog twee reizigers uit de puinhoopen. Getuige heeft toen politie en dokter doen waarschuwen en hulp ingeroepen van voorbijgangers. In samenwerking met de politie, die spoedig aanwezig was, zijn de patiënten bij de wed. Kerkmeer binnengedragen. Verdachte W. had zijn arm gebroken. Deze persoon moest geregeld over den tong en geconstateerd werd dat er veel bier was geconsu meerd. Ook de anderen waren verre van alcoholvrij. Verdachte, thans gehoord verklaart dat hij 2 glaasjes bier op had. De gehuurde auto was weggegleden bij een gang van 20 25 KM. De kantonrechter, die ook wel eens autorijdt, noemt 't een prestatie om dan drie boomen zóó te raken, dat er twee kwamen uit te zien als een ruiende kip. terwijl de derde middendoor spleet. Daarenboven lag 't linker spatbord in den rechter berm van den weg. Toen nu verdachte zag, dat hij hier geen oude klare voor een lekker ijssie had te verhandelen, bekende hij dat er wel een paar hartversterkertjes meer waren ge nuttigd. Getuige Schellingerhout, rijksveldwachter verklaart dan, dat Bachus hier een niet te onderschatten rol moet hebben gespeeld. Verdachte rook erg naar drank. Bo vendien had deze getuige geconstateerd, dat de auto raar over den weg had gemanoeuvreerd en zelfs al ln den berm had gereden. Het OM. nu het woord verkrijgend, is van meening dat zulke pimpelaars niet op den weg thuis hooren en elscht f 50 boete of 30 dagen Invriezen in Alkmaaris ijsfabriek en bovendien ontzegging van den rijbevoegd heid voor den tijd van 6 maanden. Verdachte komt dan nog met de mededeeling dat hij het niet kan betalen, daar hij al leeft van 't armbe stuur. De kantonrechter wil rekening houden met de om standigheden van verdachte en met t feit, dat hij zijn arm gebroken heeft, waardoor veel werk voor hem on geschikt ls geworden. Eisch f 20 of 20 dagen en Intrek king van 't rijbewijs voor den tijd van drie maanden. WAT VAN JOU IS. IS VAN MIJ. De niet verschenen Barsingerhorner H. R. had zich herhaalde malen de vrijheid veroorloofd om gras te maaien van perceelen, gepacht door K. Swier, aldaar. De benadeelde had hem meermalen verzocht 't na te laten, maar verdachte bleef Oost-Indisch doof. Zulke heeren worden wel even wakker geschud! Eisch 6 pop dokken of evenveel dagen hokken. De uitspraak luidde hier 5 om 5. DE LACHENDE NOORDWUKER De 51-jarige Noordwijker P. H., van beroep chauf feur, reed onder Sint Maarten op 29 Juli een stilstaande auto van den heer Halloo aan bij 't passeeren. Verdachte, een welgedane mijnheer geeft 't feit toe, maar kan niet accoord gaan met de zinsnede in het proces-verbaal, dat hij roekeloos reed. Hij kroop als een slak over een schotel petroleum langs den auto. Als getuigen worden gehoord de 41-jarige landbou wer A. Br. uit Sint Maarten en de Hoogwouder C. Bood Beiden verklaren dat verdachte heel voorzichtig tracht te te passeeren, maar net nog den auto harpoeneerde. De schade was miniem. Het OM. wil t feit toch niet ongestraft laten en elscht f 15 boete of 15 dagen naar Alkmaar. De kantonrechter is erg soepel en spreekt verdachte vrij, iets wat 't OM. maar matig kan bevallen. Maar de Noordwijker lachte; wat een wonder! OUTXE KOETEEN UIT DE SLOOT. Dan volgt een verzetzaak en wel met als verdachte de 59-jarlge rentenier J. S. uit Schagen, die op een mooien zomerschen dag, komende van Callantsoog bij de kruising van den Rijksweg en den Gallantsoogerweg met 'n mooie nieuwe auto in botsing kwam met zeke ren Fiadius uit Stadskanaal. Verdachte S. verklaart nu, met een snertgangetje den weg te heibben willen oversteken, toen de heer Fia dius kwam aansnorren. Door snel remmen van belde chauffeurs werden de wagens niet tot vormloos ijzer en blik gemaakt. De heer S. was de vorige maand veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen, maar kwaan tegen dit vonnis ln verzet. Als eerste getuige verscheen de beer Niesink uit Den Helder, die naast vriend Tiadius zat en de film dus goed kon waarnemen. Getuige meent dat S. alle schuld draagt, waar deze voorrang had moeten verleenen. Als getuige a décharge is aanwezig de tuinder D. Portegies uit Schagen, die in de luxe van S. zat en die er bijna z'n hachie bij in had geschoten. Deze ver klaart dat vriend Tiadius met een groote snelheid reed en dat T. de oorzaak is van de aanrijding. Het OM. is van meening, dat verdachte voorrang had moeten verleenen aan den Groninger en elscht bekrachtiging van het vonnis. Mt. Bulskool wil de tweede acte van deze film niet onbeloond laten en doet er f 5 of 5 dagen af, alzoo rest vriend S. f 10 te schokken en andera 10 dagen naar je weet wel! ONVERSTANDIGE VADERS. Achtereenvolgens staan terecht A. J. D., tilt t Zand, R J. K,, J. BI., J. J. Z., J. T.. A. P., T. R.. allen uit Harenkarspel. Deze vaders hadden een of meer kin deren korteren of langeren tyd aan de leerplichtwet onttrokken en de kinderen laten werken op den akker, 't Was de bittere noodzaak, maar niettemin moest ver oordeeling volgen. Allen kregen f 2 boete of 2 dagen brommen, alleen J. J. Z. uit Hanen-karspel moet f 4 of 4 dagen voor zijn rekening nemen, daar hier van on wil sprake was. Bij herhaling komen ze er niet zoo goedkoop af! DE HOOP VAN SCHAGEN. De logementhouder en „koopman" A. S. uit de Nieuwstraat te Schagen, behoorde ook ditmaal weer tot 't gezelschap. Arie had wederom twee zijner kinde ren van school gehouden en ze meegenomen om in 't boerenland den kost te verdienen met bedelen en wat dies meer zij. Arie bekent *t ten laste gelegde en is van meening dat hij met zijn kinderen mag do-en wat hü wil! Maar nu komt het OM. los en zegt aan den loge menthouder dat 't liedje anders speelt Je moet je, aldus deze ambtenaar tot vriend S., diep schamen; 't is een groote schande! De kinderen gor den tot bedelaars opgevoed; ze groeien op voor galg en rad. Je maakt er de reinste landloopers van. Arie denkt er anders over en wil maar in een woon wagen gaan huizen, dan behoeven de kleinen ten min ste niet naar school! Dat doet de deur toe en het OM. elscht 2 keer 30 gulden boete of 2 keer 20 dagen naar „de houten lepel". Verdachte deelt mee, dat hij 't dan maar zal uitzit ten, dan kan de gemeente'tenminste voor de kinderen zorgen of andrs moeten „de heeren' maar een of meer kindertjes overnemen van hem. Mr. Buiskool hoopt dat een lichte straf verdachte tot inkeer zal brengen en veroordeelt hem tot 2 keer f 10 boete of 2 keer 10 dagen. Arie mag mr. Buiskool wel een taart sturen, want zoo'n koopje haalt hij nooit meer. De vorige maad werd hij al gedreigd, dat bij herhar ling ontzetting uit de ouderlijke macht zou volgen. Een ongemeen boffie, Arie! Tot ziens! ES WAR EINMAL Nauwelijks was Arie verdwenen of een Dultsche sohoone van 24 lentes trad binnen. Frauleln E. S., Duitsche van geboorte, en thans win kelierster te Zijdewind, had 3 gewichten ln den winkel gehad, waarvan twee niet waren voorzien van 't gel dig keurmerk en één zelfs reeds was afgekeurd. Verdachte, die een pruillipje trekt als een versmade kat in Maart, geeft 't toe. Ze was echter onwetend van deze Hollandsche verplichting. Tsjecho Slowakije kan niet meer betalen. Uit Washington: De Tsjechische gezant heeft aan staatssecretaris Huil medegedeeld, dat Tsjecho Slo wakije niet meer in staat is, zijn schuldverplichtingen aan Amerika na te komen. Tevens verzocht hij de Amerikaansche regeering, een belangrijke verminde ring van de schulden te willen toestaan. Wederom een neger gelyncht. Was beschuldigd van aanranding van een blanke oude dame. Te Princess Anne ln den Amerikaanschen staat Maryland, was een neger gearresteerd wegens mo lestatie van een blanke vrouw. De man werd inge sloten in de plaatselijke politiegevangenis, die spoe dig omringd was door een duizendta' personen, die poogden de gevangenis te bestormen. Met knuppel en traangashommen trachtte do politie de menigte uiteen te drijven, doch deze slaagde er tenslotte in den neger uit de gevangenis te halen en dood te slaan. Het lijk werd door de straten der stad ge sleept. Bij de gevangenis lagen verscheidene door de menigte bewusteloos geslagen politie-agenten. Gezin van vier personen verbrand. Het stroomatras, waarop het gezin zich te slapen gelegd had, in brand geraakt In de gemeente Daneasa in Roemenië is een stroo matras in brand geraakt, waarop zich een boer met zijn vrouw en twee kinderen ter ruste hadden ge legd. Het geheele gezin is in de vlammen omgeko men. Het OM. wijst er op, dat een leder wordt geacht de Ned. wet te kennen, ook Frauleln S. Hitier elscht 't van ons ook als we in Mofrica komen. Eisch 1 keer f 4 of 4 dagen en 2 keer f 1 of 2 keer 1 dag en de groeten aan de in beslag genomen ge wichten. Mr. Buiskool ls minder wreed en maakt er 2 keer 50 centjes van plus 1 keer f 1 verbeurd verklaring van de gewichtjes van fraulein Zijdewind. HET GEHEIM ZINNIGE ACHTERLICHT. De heer N. D. M., veearts te Zijpe, was op 12 Aug. des avonds half elf op de bon gezet te Schagen, om dat het achterlicht van zijn motor niet brandde. Verd. noemt 'n een raadsel. Het lichtje brandde vóór en na de bekeuring best, zonder dat Iemand er aan was ge komen. Het OM. neemt aan dat het lampje wellicht is teruggeloopen en dat verdachte te goeder trouw was. Eisch f 4 of 4 dagen. Uitspraak 3 om 3. ONGEKEURD VXEESGH. J. V., slager te Harenkarspel, had op 2 Sept. een partij varkensvleesch van 18 Kg. in voorraad, dat niet van de vereischte keuren was voorzien. Hy liep tegen de lamp. Verdachte geeft 't ten laste gelegde toe, HU had ,'t vleesch van een collega ontvangen en veronder stelde dat het gekeurd zou wezen. Waar ls gebleken dat 't vleesch van prima kwaliteit was, wil 't OM. hier wat soepel zjjn en elscht f 20 boete of 20 dagen vrij van ultbeenen. De uitspraak luidde 10 pop of 10 x 24 uur. HET TWEEDE BEDRUP. Vervolgens trad voor t voetlicht de slager J. J. uit Waarland, die het vleesch aan J. V. had geleverd. Ver dachte verklaart, dat de slechte tyden ook hier een rol speelden. De keurloonen konden worden verdiend en verdachte wist dat 't vleesch goed was voor consumptie Het O. M. noemt het unfaire concurrentie en elscht f 25 boete of 25 dagen. De kantonrechter geeft slager J. een ernstige waarschuwing en f 15 of 15 dagen. DE FUTKEN ACROBAAT. De 38-jarige M. v. L. uit Barsingerhorn had in den Slikvenpolder op 11 October 2 fuiken uitgezet zonder daartoe door een acte te zijn gerechtigd. Waar verdachte 't grif toegeeft, liep de zaak op rollen Het O.M. eischte hier f 8 of 8 dagen en verbeurdver klaring van de 2 fuiken. Uitspraak f 5 of 5 dagen en de fuiken natuurlijk foetsie. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Aardschokken in Peru. Wegen en brnggen vernield. De provincie Carabaya, in de Zuid-Amerikaansche republiek Peru, werd Donderdag opgeschrikt door een reeks krachtige aardschokken waardoor op eenige plaatsen aardverschuivingen ontstonden en een aan tal wegen en bruggen vernield werden Voor zoover tot nog toe bekend is werd een persoon gedood en werden vijf personen gewond. Het verkeer en de te lefoonverbindingen met de provincie Carabaya zijn grootendeels verbroken. Charles Ulm verbetert het record van Kingsford Smith. Engeland—Australië in nog geen 7 dagen. Charles Ulm Is Donderdag te Derby in Wcst-Au- stralië geland. De reis van Engeland naar Austra lië heeft hij volbracht in zes dagen, zeventien uur en 45 minuten, waardoor hij het record, dat Kingsford Smith acht dagen geleden vestigde, met 11 uur ver beterd heeft. Deze laatste behoudt echter het record voor solovlucht, daar Ulm drie metgezellen aan boord had. Hittegolf in Argentinië. Er heerscht op het oogenblik in de Zuid-Ameri kaansche republiek Argentinië een drukkende hitte golf. Donderdagmiddag om 13 uur 25 werd een tem peratuur geregistreerd van 33,5 graden Celsius. Ulvenhout, 17 October 1933. Menier, Iedere mensch hee z'n vrinden en z'n vyaanden. 't Is misschien 'n vrimd- sortig begin veur m'nen brief van deuze week, die ouwe spreuk hierboven, maar vrimdsortig of nie 't is 'n begin en ik kan 't gebruiken veur m'nen brief, die 'k oew schrijven gaai. Waant 'k heb „zo'n veur- gevoel" (zouw Trui zeggen) da'k na de leste gebeurte nissen mhi lichtje 'ns bij oew op kom steken, amico, over de weareldpolitiek van deus moment. Waant as ik me-n-eigen nie al te steuvig vergis, dan staat 't er mee de zieke weareld, die lijdende is aan politikirium-tremens, minder broerd veur, dan da ge zoow op 't eerste gezicht zeggen zouw. Ze zit vol mee pusten en korsten van de koorts, naar mijn ge dacht. En zukken soort van uitslag, - da's hij Trui ok altij bewijst alleen maar, dat de eigenlijke ziekte aan 't wegtrekken is. Maar ik loop m'n eigen nouw heelegaar veuruit. "k Zee: „iedere mensch heez 'n vrinden en z'n vijaan den!" En as ik zoow hij d'n enkelen mensch begin, dan is da gin toeval heelemaal. Zoow ingewikkeld en zoow groot, zoow onendig en zoow machtig as de heele weareld in de schepping er uit ziet, toch zijn de wonders van de zee trug te vin den in eenen druppel water. Is 't reusachtig gebomte van eeuwen oud, trug te voe ren tot één nietig takske. Is 't heele weareldbestel trug te vinden in éénen «nensch! Waant as m'n oog zoow stark was as 'nen mikros- koop, dan zouw ik in eenen drup water, tienduuzend keeren vergroot, 'n dierlijk leven kunnen bespeuren, net zoow wonderlijk en van de Goddelijkste makelij, as ik mee m'n groffe oogen 't dierlijke onder-waterleven kan zien. Dan zit in dieën énen waterdrup 't eeuwig levensge heim sjuust zoow verscholen, as 't kieken in 't ei. Sjuust zoow verscholen, as iu tien, honderd, muljoen druppen. As in muljoen maal muljoen druppen; as in de groote weareldzeeën. Ollee, 't leven tiert tot in t hart van 'nen gepolitoerden jaren-dooien kastpoot, waarin d'n hout- wurm z'n holenkes boort. Maar daar ga-g-et nouw niet over. As ik 'n klein, ermzalig, afgewaaid takske zouw foto grafeeren, 't duuzend keer vergrooten, dan kreeg ik 'nen volslagen boom. En as 'k 'n paar honderd van die takskes in twee rijen in d'n grond zouw steken, en fo- tografeeren en vergrooten, dan kreeg ik 'n prachtige laan mee boomen! In éénen mensch schuilen de karakter-eigenschappen en bebbelijkhedens van tien, van honderd, van duu zend, van alle mensohen, die op èèrde waren en zijn. In lederen mensch schuilt d'n dief en d'n recht vaardige. Alleen: d'n eene gapt al by 't dubbeltje en d'n aandere pas by 't muljoen Daar tusscbenin ligt dan de rechtvaardigheid. „Ja," zulde zeggen: „maar ik zoow 'n muljoen ok nie gappen!" Aangenomen, amico, maar da komt dan, omda ge 't nie durft, of omdat da muljoen gin voldoende wèèrde veur oew bezit. Waant ik ken b.v. menschen, die in d'r eeriykheid gin halfke en ok gin muljoen gappen zou- wen, maar die mee 't grotste gemak 'n aander van z'n toekomende eer of goeien naam afhelpen. Mgr. Schaepman hee wel 's gezeed, dat de letterdief tot de grotste en grofste ploerten gerekend mot wor den! (Dezelfste woorden, amico!) Dus, volgens deuzen menschelyken maatstaf is 't stelen van 'n letterkundig gedacht alweer erger, dan 't stelen van 'n fortuin. En zoow kunde deurgaan. Tot in 't onendlge! Maar 't end ls: in eiken mensch schuit iets van d'n judas en d'n oprechte, van d'n wreedaard en d'n zachtaardige, kortom: van d'n duuvel en van d'n heilige. (Da-d-et plicht is en voorwaarde van de mensche- lyke rede, nouw spreek lk nog nie van Geloof in God, om d'n heilige op te voeden en d'n duuvel te onder drukken, da's 'n waarheid as 'n koel, die hier verder niks van doen hee). Wa'k daar allemaal mee zeggen wil? Da-d-et heelegaar nie gek is as ge in de schepping de geheimen van oceanen trug kunt vinden in eenen waterdrup, om dan 'n Vlk trug te zoeken in éénen enkelen mensch. As er luis zit, of ziek, in éénen boerenkool op m'n koolveld, dan is deurgaans m'n heele koolveld naar de pin nek es! De schrijver, die denkt dat ie honderd figuren op mot voeren in z'nen roman, om 'n kunstwerk te schep pen, is er sjuust zoow naast, as d'n filmregisseur, dlo kunstfilms denkt te motten maken mee duuzenden per sonen. Die mokt gin kunst, die mokt kunstjes. Die mokt 'n circus, 'n kijkspul! Zukke „kunstenèèrs" hadden fabrieksdirecteur of veldheer motten worren. Of hoofd van 'n kostschool, wa nog veul ingewikkelder werk meebrengt. Maar ik dwaal weer van m'n aprepoowke, amico, as ik nie veurzichtig ben. Da's nie te verwonderen. Waar 't hart alty van vol isozoow! En as ik 't eenmaal heb over de wonderlijke, de Goddelijke schepping, die zoow kollesaal volledig is, da zelfs éénen mensch 'n zuiver staal is van 't heele menschdom dan koom ik nooit uitgeprakizeerd en uitgesproken. Toen er „ziek" kwam op d'n weareldakker, „luis" in 't menschel ijk gewas, toen d'n oorlog de weareld aan stak, toen had d'n linkerhoek evenmin schuld daaraan, eis d'n rechterhoek op dieën akker. Jan, Piet of Klaas evenmin as d'n Blaauwe, d'n Fielp of d'n Jaan. 't Menschdom in z'n geheel was .sohuldig." .Schuldig" as dieën boerenkool op m'nen akker. Ja, we hebben wel jaren noodig g*ad lange, verve- lende, hatelijk jaren om er achter te komen dat de beruchte „schuldvraag" mee gin honderdduuzend juris ten was op te lossen, maar daar zyn me dan ok men schen en gin boerenkoolen veur en Volkenhondscommis- sies en 'n Internationaal Gerechtshof, die allemaal aai» d'n gaank motten blijven. Maar we weten nouw: de schuld is nie vast te stellen Jarenlaank kreeg Dultschlaand de schuld, omdat ze daar daiy-k gereed stonden, maar achteraf hebben me zonder 't te zeggen (da's d'n Judas in de mensch- held!) achteraf hebben we donders goed begrepen, dat er meerr kracht en energie veur noodig ls, om 'n volk van zeuventig muljoen op verdediging en aanval ln te stellen, dan b.v. veur vier jaren prutsen, zoow as wy, om zeuven muljoen menschen gereed te maken! Afyn, onze tachtigjarige oorlog was ok al zoow laank achter d'n rug, da me-n-et heelegaar afgeleerd hadden. En da nie alleen! De mode om op ons Nederlaander- schap te schelden, de mode van Holland om 'n groot stuk Nederlaand nooit mee te tellen zelfs da-d-alle- gaar was wel veur 'n deel schuld, da-d-onze mobilisatie veul minder in orde was, dan onze oorlogswinstmakerij Wy waren oramers „vrije burgers", die desnoods veur 'n zacht prijsje ok de „vrijheid" wel verkwaanseld zou- wen hebben! Pas op, Dré, ge lopt weer uit de rils. Hoe mokt 'nen mensch z'n vyaanden amico? Da doet-ie, zonder 't zeivers te weten. Ge krijgt oew meeste vyanden as ge... hard en seri eus werkt! Waant de man, die da doet, hard en ernstig sappelen en ploeteren, die brengt 't alty tot iets. Alty! Die da teugenspikt is 'nen luierik. En d'n man, die 't tot iets brengt die is by zynen even naaste" d'n kwaaie pier! 't Sprikwoord: „d'n perfeet is in zijn eigen laand nie geeërd," is niet vanzelves in de weaeld terecht geko men, amico! Evenmin as de uitdrukking: de verrajers slapen nooit!" Deus sprikwoorden zijn de resultaten van de kwaaie eigenschappen, die in alle menschen zitten! Maar veural van die eigenschap: dat d'n werker die 't tot iets brengt, teugengewerkt mot worren en onttroond- Vandaar ok, da meestat d'n werker z'n brood goed verdient maar d'n Judas op den troon zit Heel de weareld weet 't iedere mensch weet het veuer z'n eigen: d'n werker, d'n energieke werker van d'n weareld, ls: d'n Duts! Hoe kan het aanders, dat ie er „dus* onder mot? Da's nouw eenmaal 'n natuurwet die 't menschdom beheerscht. t Is dan heelemaal gin toeval, as ge de za ken zoow- ziet, da Dultschlaand in d'n weareldoorlog op moest trekken teugen de geheele overige weareld. Waant de man die werkt mokt vyaanden! 'n Nen buitenlander komt daa rde boel ln d'n braand steken! De rest op de weareld gnuift en... voert operette-proces op, om debraanstichterij goed te praten Ik ben gin nen Duitscher! Ik ben Nederlaander. Zelfs... „maar"... Brabaander... Maar over da-d-opereteprocea hek m'n eigen toch geschaamd, veur de judas-bacll, die 't menschdom zoow grof maakt! De Volkerenbond knoeit al veftlen Jaren aan 'nen vredes-oorlog. Wa nie lukt Water en vuur is nie tot 'n geheel samen te knoe- en! Maar d'n Volkerenbond, bestaande uit Frank rijk en Engelaand en wa flguraaten, perbeert 't toch maar! Japan hee gezeed: seluu! Dultschlaand hee nou gezeed: stik! En nouw nouw staat 't gezelschap van menier Htenderson in z'n hemd! Na de mlslukkig van Londen, waar 't alleen nog maar over d'n economlschen oorlog gong, de vrede®- blokkade ln d'n Volkerenbond as internationale vro- des-lnstelling eigenlijk hopeloos failliet! Terwijl... t ge bouw nog steeds nie klaar is. De firma ls al over d'n kop, veur da ze zaken gedaan hee. Zukke firma's zijn er teugswoorig wel weer...! Maar of 't er nouw zoo schrikkelijk uitziet mee de weareld? Amico, lk geleuf sjuust van nie! Ik geleuf da nouw de maskers motten vallen. Ontwapeingsconferentles waar alty en alloen over b e-wapening geconfereerd wordt, zullen nouw wel zoow vinnig in t daglicht van de waarheid komen te staa, dat de schoonste maskerade er nie teugen opge wassen ls! I'k veurzle hier 't bgin van 't end. En as Duitschlaan ons eerst gered heeererrehrh En as Duitschlaan ons eerst gered hee van 't Bolsje wisme en 't nouw gaat doen van den Volkenbond, dan kunnen me gerust alle judasserij aan kaant doen de waarheid erkennen en op d'n troon zetten. Judas wint alty maar de dertig zulverlingen en daarna de verdomming. De veurbeelden die OnzeHeveheer ons om zoow te zeggen op schrift hee laten geven, die zijn zoow eeuwig as God zeivers! Wa-'nen grooten troost is veur de werkers op de weareld! 'k Zouw nog 'n kraant vol kunnen potlooien, maar daar mot 'n end aan komen! Maar nogeens: do weareld zit vol korsterigen uitslag van de koorts die de ziekte overwonnen hee! Let er op, amico! Veul groeten van Trui en as alty gin horke minder van oewen toet a voe DRi

Schager Courant | 1933 | | pagina 14