Alltittl Billis- Toezicht op de Kijken is Koopen bij CLOECK Beperking van de D. DE BOER DZN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. eerste blad dit nummer bestaat uit zes bladen Scherpe nota van Minister De Wilde. OPHEFFING VAN RECHTBANKEN. TUINBODffCETOIR. Toenadering tusschen Amerika en Rusland. VERGROOTINGEN w AHA... k ASPIRINE Binnenkort wijziging van de WINKELSLUITINGSWET. Meer eenheid in de ambtenaren-salarissen. Zaterdag 21 October 1933. SCBAGER 77ste Jaargang No. 9368 0II i A ill T. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De regeering raadt de colleges van Ged. Staten aan, bijzondere waakzaam heid ten aanzien van de gemeen telijke financiën te be trachten. De minister van binnenlandsche zaken heeft be treffende: Toezicht op de financiën der gemeenten dd. 18 October den volgenden brief tot Gedeputeerde Staten in de onderscheidene, provincyën gericht: Wanneer het wetsontwerp betreffende den steun aan noodlijdende gemeenten tot wet zal worden ge heven, is de regeering voornemens zich omtrent de wijze van uitvoering nader tot de colleges van Gede puteerde Staten te richten. Zonder daarop vooruit te loopen wensch ik het vol gende onder uwe aandacht te brengen. De ernstige tijdsomstandigheden maken bij zondere waakzaamheid ten aanzien van de financiën van alle publieke lichamen tot on afwijsbare noodzakelijkheid. In het bijzonder geldt dit wel voor de financiën der gemeen ten, die tezamen een zeer belangrijk gedeelte der publieke financiën vormen. De beginselen, ten aanzien van het Rijks budget in deze zorgvolle tijden mot zware opofferingen volgehouden, behooren voor elk gemeentebestuur richtsnoer voor het finan cieel beleid te zijn. Derhalve behoort zorg voor het met gewone mid delen sluitende budget het beleid van het gemeente bestuur op elk gebied van zijn werkzaamheid te be- hecrschen. Dat deze verantwoordelijke taak. die de tijdsom standigheden aan de gemeentebesturen opleggen, ver keerd wordt begrepen, wanneer deze een tijdelijk evenwicht op hun begrooting bewerken door de las ten van het heden naar de toekomst te verschuiven, behoeft niet te worden betoogd. Dit verderfelijke systeem moet scherp worden veroordeeld. Doch ook het aanspreken van de reserven. in het verleden ge vormd, leidt tot een absolute verarming, welke te voorkomen eveneens een eerst3 plicht der bestuur ders is. Ook daartegen past het scherp stelling te ne men, zoolang niet alle middelen zijn aangewend om de gewone inkomsten op te voeren en de gewone uit gaven te verlagen. Verschillende gemeentebesturen schijnen van den ernst van het tijdsgewricht nog steeds niet doordrongen te zijn en voeren een financieel beleid, waaraan de aangegeven be ginselen niet ten grondslag liggen. Een sterke breidel is hier noodig, wil niet het rijk in zijn onderdeelen ondermijnd worden. Het belangrijke werk, door verschillende colleges van Gedeputeerde Staten in het be lang van het gezondhouden van de finan ciën van de gemeenten verricht, wordt door mij zeer gewaardeerd. Mede met het oog hierop lijkt het mij ver keerd, het heil te willen zoeken in een cen tralisatie van het scherpere toezicht, dat thans vereischt wordt, naast hetgeen reeds door Gedeputeerde Staten van oudsher ge schiedt. Door zulk een centralisatie toch zouden Gedepu teerde Staten moeten worden beschouwd als de na tuurlijke toezichthouders op de gestie van de ge meentebesturen in den ruimsten zin; zij hebben in den loop der jaren een schat van locale kennis ver gaard, die niet dan zeer ten detrimente van het al gemeen belang, voor een deel zou worden uitge schakeld. Deze kennis moet gebruikt worden en daarom moet het toezicht van Gedeputeerde Staten uit gangspunt blijven, ook voor een ruimere mate van toezicht. Het is echter een eisch van dezen tijd, dien ik uw college met nadruk moge voorhouden, dat het toezicht wordt uitgeoefend met den on- wrikbaren wil er voor te waken, dat de fi- naiwiele gestie der gemeentebesturen ge zond zij en worde gedragen door een juist overweging van wat het gemeenschapsbelang eischt. Met ernst vraag ik uw college zijn volle kracht ten deze in te zetten in het belang niet alleen van de ge meenten in uw gewest, maar in het belang van het geheelc land. Niet uitgesloten is, dat bij uw college de voldoening aan bovenstaand beroep op uw medewerking stuit op het bezwaar, dat het financieele toezicht, aan de col leges van Gedeputeerde Staten opgedragen, gezien de historie in wezen beperkt is en zich niet tot de gestie oer gemeente als zoodanig uit kan strekken. De mee ning te dezer zake eerbiedigende, veroorloof ik mij daartegenover te wijzen op de veranderde omstandig neaen sedert den tijd, waarin bovengenoemde mee- MINISTER DE WILDE. nlng kon post vatten; deze omstandigheden kunnen eischen, dat begrippen, welke welhaast als vaststaan de konden worden aangenomen, van inhoud en gren zen veranderen, willen zij niet de normale ontwikke ling in den weg staan. Van rechtsonzekerheid kan niet worden gesproken, zoolang de vrijheid, welke de formule van de wet Iaat, wordt aangewend in het algemeen belang en gelijkelijk tegenover ipder object der wet. In dit licht bezien zal het mogelijk zijn, aan de toeziende taak, uw college bij de wet opgedragen, meegaande met wat de tijd eischt, zoo noodig uitbreiding te geven. Ik moge er in dit verband op wijzen, dat, gelijk uw college heeft kunnen waarnemen, ook bij de uit spraken naar aanleiding van beroepen van gemeente besturen een ruimer opvatting wordt voorgestaan ten opzichte van de bemoeiing van uw college met de gestie der gemeenten. In deze richting kan, in samen werking tusschen regeering en uw college, veel wor den bereikt, dat in wezen kan bijdragen tot behoud en versterking van de zelfstandigheid der gemeenten hoezeer oogenschijnlijk uitvoeriger bemoeiing door toeziende instanties ook op oeperking daarvan moge lijken. Men onderscheide tusschen zelfstandigheid als kern van staatsrechtelijk leven en zelfstandigheid, zich manifesteerend in elk concreet besluit. Ter verdediging van de eerste moet de tweed soms worden ingeperkt, althans onder zorgvuldig toezicht geplaatst. Hierin vinden op het oogenblik rijk en provincie een nieuwe, gemeenschappelijke taak, waartoe ik uw volle medewerking inroep. MINISTER VAN SCHAIK WIL TEEL EN WIN SCHOTEN DOEN VERDWIJNEN. Opheffing van Kantongerechten ls goed, zegt de mi nister, en het behoeft geen bezwaar te zijn, dat de Kantons nu grooter worden. Minister van Schaik heeft heden bij de Tweede Ka mer een nota ingediend tot wijziging van het door zijn ambtsvoorganger aanhangig gemaakte wetsontwerp tot opheffing van een groot aantal kantongerechten en vier rechtbanken. De Kamer erkende in Februari J.I., dat bezuiniging op de kosten van rechtspleging noodzakelijk en moge lijk ls, maar vond, dat de voorgestelde maatregel te ver ging en schorste de beraadslaging over dit wetsontwerp Dit beteekende het einde van het ministerie Ruys de Beerenbrouck. Thans motiveert minister van Schaik uitvoerig, waar om, ook bij de opheffing van een grooter aantal kanton gerechten gewenscht en noodzakelijk vindt, terwijl hij de verschillende daartegen geopperde bezwaren reeds bij voorbaat tracht te weerleggen. Hij acht de terug brenging van het aantal kantongerechten juist een ge ëigend middel om tot besparing te komen en noemt het argument daar tegen, dat de afstand tusschen do kantons te groot zou worden in de huidige omstandig heden met snel en gemakkelijk vervoer niet klemmend, te minder waar men slechts zelden voor den kanton rechter verschijnt en zich daar in ieder geval gemak kelijk kan laten vertegenwoordigen. Echter mag niet de kans worden geloopen, dat men een verkeerden maatregel treft door direct vier recht banken op te heffen. De minister wil daarom de recht banken te Dordrecht en Zutfen handhaven en stelt al leen de opheffing van die te Winschoten en Tiel voor. Later zal wel blijken, welke colleges eventueel nog voor opheffing in aanmerking komen, maar het rechts gebied van de laatste twee rechtbanken kan naar het oordeel van een minister zonder overwegend bezwaar aan dat van andere worden toegevoegd.De voorgestelde opheffing noemt mr. van Schaik een eisch van formee- le, bezuinigende concentratie. Omstandig gaat de minister dan na, hoe naar zijn oor deel de gerechtigde indeeling in het voorgestelde kader in den lande zal worden. In de Centrale Commissie zullen maat regelen overwogen worden. Ook beperking in de kleine bedrijven. - Geen stichting van nieuwe bedrijven en uit breiding van glascultuur in het komende jaar. Naar het Ned. Correspondentïebureau te Den Haag verneemt, zal zeer binnenkort in de centrale commis sie, ingesteld krachtens de Landbouwcrisiswet 1933, beperking van de tuinbouwcultuur aan de orde wor den gesteld. Met het oog op de wenschelijkheld, dat bij het op maken van het teeltplan voor 1934 tijdig rekening kan worden gehouden met de ten aanzien van de beper king van de cultuur van tuinbouwgewassen noodige maatregelen, is het noodzakelijk dat de te nemen maatregelen reeds spoedig bekend kunnen worden gemaakt. Naai* men ons aldus het bureau heeft medege deeld, zal bij de teeltbeperking rekening worden ge houden met den aard en omvang van het bedrijf. In bedrijven, die door hun omvang en aard tot de landbouwbedrijven behooren, zal de teelt van groen ten in het teeltjaar 1934 het sterkst moeten worden beperkt of in verband met de cultuur van gesteunde landbouwgewassen geheel worden nagelaten. Er kan niet worden voortgegaan met steun aan teelt van tuinbouwgewassen, indien door den omvang van de cultuur dezer gewassen een zeer belangrijk gedeelte van de groenten aan de vernietiging moet worden prijsgege ven. Landbouwers zullen goed doen bij het op maken van hun teeltplan voor 1934 met het bovenstaande r.ekening te houden. Ten aanzien van de z.g. gemengde bedrijven, waar een geheele vervanging van groententeelt door land bouwgewassen niet altijd mogelijk is, zal met een be langrijke beperking van de groentencultuur in ver gelijking met de jaren 1931 en 1932 moeten worden gerekend. In de kleinere tuinbouwbedrijven stuit in krimping op de grootste moeilijkheden, maar ook daar zal op beperking moeten worden ge rekend in vergelijking met de twee voorgaan de jaren. Het stichten van nieuwe bedrijven, en in de glascultuur het uitbreiden van de hoeveelheid staand- of platglas voor den verbouw van groenten en fruit, zal voor 1934 niet kunnen worden toegestaan. Spoedig zullen nadere bijzonderheden ten aanzien van deze maatregelen kunnen worden tegemoet ge zien. Stappen Ln de Vereenlgde Staten tot erken ning van de Sovjet-staat? Reuter meldt uit Washington dat uit de publicatie van de correspondentie tusschen Roosevelt en Kalinin, het Russische staatshoofd, het volgende blijkt: In een boodschap, gedateerd 10 October, zegt Roosevelt in het bijzonder dat het jammer is dat twee groote naties, tusschen welke een ge lukkig traditie van vriendschap sinds meer dan een eeuw bestaat, zicht thans bevinden zonder practische mWdelen van directe betrekkingen. De moeilijkheden die voortvloeien uit dezen ab- normalen toestand zijn ernstig, maar Roosevelt is van meening dat zij niet onoplosbaar zijn en dat de moeilijkheden tusschen de twee groote naties uit den weg geruimd kunnen worden alleen al door openhartige vriendschappelijke besprekingen. Wanneer Kalinin dezelfde mee ning toegedaan is, zal Roosevelt zich gelukkig achten de Russische vertegenwoordigers te ont vangen die Kalinin wenscht aan te wijzen. Deze zullen met Roosevelt op informeele wijze alle quaesties bespreken, die tusschen de beide lan den bestaan. De deelneming aan die besprekin gen verbinden naturlijk noch de eene partij, noch de andere wat betreft de richting van ver dere handelwijze, maar deze deelneming zou een ernstigen wensch toonen om te komen tot een bevredigende regeling. Roosevelt hoopt dat deze besprekingen tot resultaat zullen hebben: het welzijn der volken van beide landen. Kalinin heeft daarop o.a. geantwoord: „De abnormale situatie waarop gij zoo terecht wijst, heeft niet alleen een ongunstige uitwerking op de belangen van beide landen, maar ook op den algemeenen internationalen toestand, doordat hierdoor een element van gisting be vorderd wordt, hetgeen het werk van consolidatie van den wereldvrede bemoeilijkt en krachten aanmoedigt die dien vrede trachten te breken. Ik aanvaard gaarne uw aanbod om een vertegenwoordiger te zenden. Als afge zant zal minister Litwinov gaan en hij zal op een nader te bepalen tijdstip te Washington aankomen." Het VERTROUWDE ADRES voor A Fotografisch Atelier ARP AD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp DAGELIJKS GEOPEND, ook Zondags izaen jsheuHUtiiek m tabletten Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Een bekende persoonlijkheid in Hollands Noorderkwar tier. Hoopt morgen den 70-jarigen leeftijd te bereiken. Zondag a.s. hoopt de heer D. de Boer Den. te Stom- petoren, die van 1922 tot 1927 voorzitter was van de Holl. Mij. van Landbouw, den zeventigjarigen leeftijd te bereiken. Op Maandag 23 October zal de heer De Boer des middags om 2 uur in hotel Proot te Alkmaar wor den gehuldigd. Tijdens zijn voorzitterschap van de Holl. Mij. van Landbouw en nog 4 jaar daarna vertegenwoordigde de hoer De Boer zijn organisatie in het Kon.' Ned. Land bouw Comité. Verder bekleedde hij 3 jaar het onder'* voorzitterschap van het Comité, vertegenwoordigende het Comité in de 3 centrale landbouworganisaties, in den Hoogen Raad van Arbeid, in het Comité van Eco nomisch Verweer, in de Staatscommissie voor de Ar- öeidsbemidedling, in de Staatscommissie voo geweste lijke plannen, in de Watersnoodcommissie, in de Con>- traotcommissie en schoolbestuur van de Wieringer- meer, in de bedrijfsvereeniging de L. B. O. II voor de uitvoering van de Zieekteverzekering, in het toezicht op de Landbouwproefstations, in den Zuiderzeeraad, enz- Verder is de heer De Boer mede-oprichter van den Bond van Coop. Zuivelfabrieken in Noord-Holland, waarvan hij verscheidene malen voorzitter is geweest. Nog thans is de heer De Boer voorzitter van de groote coop. Zuivelfabriek „Neerlandia" te Stompetoren en van de door hem 41 jaar geleden opgerichte afdeeling der Holl. Mij. v. L. Verder heeft hij als heemraad van de Schermeer mede den stoot gegeven tot de electrisohe bemaling van den polder. Doch ook in kringen van bijenhouders en fruitkweekers is deze stoere boeren- pionier, die vorig jaar noode op medisch advies zijn tallooze werkzaamheden heeft moeten inkrimpen, een bekende figuur. Den heer De Boer, die indertijd onderscheiden werd door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, moge het gegeven zijn, nog vele jaren op zijn arbeid terug te zien en zijn medeburgers in de Scher meer van advies te dienen. De behandeling van het initiatiefvoorstel- Vos geschorst. - Medewerking van minister Verschuur. Toen gistermiddag het initiatief-voorstel-Vos tot wijziging van de winkelsluiting in de Tweede Ka mer aan de orde kwam, vroeg mr. Boon of het ge rucht juist is, dat de minister met een wijzigings- ontwerp zou komen. Minister Verschuur deelde, in antwoord op deze vraag mede, binnenkort te zullen bevorderen de in diening van een wijzigingsontwerp, waarin technische wijzigingen, door de ervaring wenschelijk gebleken, zullen zijn opgenomen; het wetsontwerp zal teven» bevatten enkele wijzigingen ten aanzien van de Zon dagsluiting, in verband met den crisistijd, waarbij van principieele verandering ten opzichte van de Zon dagsluiting evenwel geen sprake is. De heer Boon vroeg daarna schorsing van de be raadslaging over het initiatief-voorstel-Vos, waartoe de Kamer zonder hoofdelijke stemming besloot. Het ontwerp door de Tweede Kamer goedgekeurd. Gistermiddag is het bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp tot wijziging van de ar tikelen 125 en 126 van de Ambtenarenwet om te groote verschillen in arbeidsvoorwaarden en sa larissen tegen te gaan, met 45 tegen 18 stemmen goedgekeurd, (tegen s.d.a.p en c.p.)

Schager Courant | 1933 | | pagina 1