Stikstof op suikerbieten De nieuwe school voor Christelijk Nationaal Onderwijs. Rond de inkrimping Zaterdag 21 October 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9368 Feestelijk in gebruik genomen. VAN DEN RUNDVEESTAPEL Oprichting van gewestelijke centralas. Komende Donderdag inlevering te Schagen. Hoewel nog niet de volledige gegevens in ons be zit zijn, wil ik toch even hier de aandacht vestigen op de voorloopigc resultaten van het dit jaar gehou den stikstofmeststoffenproefveld van den heer G. H. Geerligs te Anna-Paulownapolder. Bedoeld proefveld was opgezet om na te kunnen gaan de invloed van verschillende stikstof meststof fen op een gewas suikerbieten; bovendien werd de proef zoodanig aangelegd, dat het ook mogelijk zou zijn de meer opbrengst tengevolge van de stikstof bemesting vast te kunnen stellen tegenover het niet toedienen van deze bemesting. Teneinde betrouwbare uitkomsten te krijgen wer den de objecten in vijfvoud vergeleken; aangezien ieder veldje 3 are was. had het totale proefveld een oppervlakte getal van ongeveer 3/4 ha. Vergeleken zijn de stikstofmeststoffen, zwavelzure ammoniak (za). kalksalpeter (ks), chilisalpeter (ch) en ammonsalpeter (as); bovendien ontving één object geen stikstof. In overleg met den proefnemer werd de toe te dienen hoeveelheid stikstof bepaald op 60 kg zuivere N per ha, wat overeenkomt met de volgende hoeveel heden: za 300 kg/he; ks 400 kg/ha; ^h 400 kg/ha en as 300 kg/ha. Het proefveld was lichte kleigrond in behoorlijk goede conditie. Gedurende de groeiperiode werd vastgesteld, dat de niet met stikstof bemeste veldjes achterbleven in ontwikkeling; dit werd vooral duidelijk zichtbaar la ter in den groeitijd. In de eerste maanden van den groei waren wei nig of geen verschillen merkbaar tusschen de ver schillende objecten. Later in den zomer bleef het onbemeste object duidelijk achter, terwijl de z a- veldjes oogenschijnlijk ook iets min der waren dan de andere stikstofveldjes. Het proefveld had over het algemeen een goede ge lijkmatige ontwikkeling, afgezien van een iets min dere groei in het midden van het perceel. Tengevolge van den aanleg van het proefveld werd dit kleine jiadeel gelijkmatig verdeeld over alle objecten. De bieten waren gezaaid op 24 April j.1., werden bemest op 1 Mei en zijn gerooid op 7 October. Even voor het rooien zijn monsters getrokken ten einde het suikergehalte te bepalen. De suiker zijn nog niet in mijn bezit, maar zul len ter gelegener tijd gepubliceerd worden. Wat nu de resultaten van deze proef aangaat, deze zijn als volgt geweest: 3 a 3 tcto O". II r' Schagen. geen stikstof Zw. ammoniak kalksalpeter chilisalpeter ammonsalpeter a op *4 O O C C. 437 471 480 487 494 C3 I- O oZ E 2,5 100 1,09 107,5 0.88 110 2,11 111,5 1,96 113 De tarra procenten zijn voldoende laag, dank zij de gupstige weersomstandigheden gedurende het rooien en wegen. De m% middelbare fout in van het gemid delde) is hier zoo gunstig, dat de uitkomsten van deze proef als ze er betrouw baar zijn te kwalificeeren. Wat ten slotte de productiviteit aangaat, komt de ammonsalpeter als No. één te voorschijn gevolgd door de chilisalpeter, kalksalpeter en ten slotte de zwavel zure ammoniak. Nemen we de gemiddelde opbrengst van alle nul veldjes aan op 100, dan zien we bij de omrekening dat de ammonsalpeter 13 meer heeft opgebracht dan onbomest, de chilisalpeter 11.5 de kalksalpe ter 10 en de zw. ammoniak 7,5 Indien men wil weten welke bemesting rendabel is geweest en of er inderdaad wel voordeel is be haald door de stikstoftoediening, moet men eigenlijk de beschikking hebben over de opbrengsten aan kg suiker per ha. Hoewel mij dit momenteel nog niet «mogelijk is, wil ik toch even een kleine berekening opzetten, waar bij dan aangenomen wordt, dat de bietenprijs zal zijn f 11.per 1000 K.G. De prijzen van de stikstofmeststoffen bedroegen in het voorjaar van 1933: za f4,85; ks f6,60; ch f6,85 en as f6,—. Aan de hand van alle gegevens die nu ter beschik king staan, krijgt men dan de volgende resultaten. Meer opbrengst t.o.v. geen stikstof toediening in kg. per meeropbrengst in geld bemesting uitgedrukt ha netto met: bieten bij bemesting Zwavelzure ammoniak "3 O. 3 c_ 1 f O Ammon salpeter 3400 4300 5000 5700 137,40 147,30 155,- 162,70 f 14.55 126 40 127.40 118,— geldelijk voordeel t.g.v. de N. bemesting f22,8 f20,90 f 27,60 f44,70 Hoewel de cijfers betreffende het geldelijk voor deel van deze bemesting aanvechtbaar zijn, in zoo verre dat men voor grootere productie ook grootere onkosten moet maken (rooien, laden en lossen) en het suikerpercentage ook z'n invloed doet gelden op de fmancieele uitkomsten, mag toch wel met zeker heid worden geconcludeerd dat in dit geval de stik stofbemesting beslist rendabel is geweest Vooral de ammonsalpeter. het nationale pro- duet. van de taatsmijnen in Limburg, maakt hier een uitstekend figuur èn door z'n grooto productie en door z'n geldelijk voordeel. Het grooto verschil in winstmarge met de chilisal peter is voornamelijk e wijten aan het verschil in prijs van de kunstmest. Ondanks kleinere opbrengst is hier de zwavelzure ammoniak noe iets voordeeligcr gebleken dan de Kalksalpeter. wat wel heel typisch de goedkoopte van de z.a. illustreert. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Ir. G. J. LIENESCH. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN 'erk.mppn Wii onder GA RA NI! K Pf, PRuj. \- Garape C NIEUWIAND BEPREN Donderdagavond is onder groote belangstelling fees telijk in gebruik genomen het nieuwe schoolgebouw van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal school onderwijs te Schagen. Onder de aanwezigen merken we op de heer Dun, in specteur Lager Onderwijs, de heer Heukels, inspecteur Christelijk Nationaal Onderwijs, tevens eere-voorzltter van de Vereeniging voor christelijk nationaal schoolon derwijs te Schagen, het Dagelijksch Bestuur van de gemeente Schagen, de beide wethouders en de secreta ris, het onderwijzend personeel van de christelijke school, het hoofd van de R.K. sohool, de heer H. van Nuland, gemeenteraadslid, de heer Chr. Dekker, archi tect, de heer Houtkooper, dagelijksch opzichter, de hee- ren aannemers van den schoolbouw. afgevaardigden van het christelijk schoolbestuur te Alkmaar enz. enz. Bericht van verhindering was o.m. ontvangen van den beer D. Brouwer, hoofd van de O. L. 6chool en van- den heer J. Visser, hoofd van de U.L.O.-sohool te Schagen. De bijeenkomst vond plaats in de bovenzaal van het nieuwe schoolgebouw, welk lokaal geheel was bezet en waarin een aantal bloemstukken, het bestuur aangebo den, een plaats had gekregen. De heer Blokker, voorzitter van het schoolbestuur ver zoekt te zingen het eerste vers van de 105e psalm, leest daarna een gedeelte van de 19e psalm voor, waar na om Gods zegen op het nieuwe schoolgebouw wordt gevraagd. Spr. heet dan in 't bijzonder welkom het ge meentebestuur, den heer Dun, den heer Deutekom, eere lid van de Vereeniging, den heer Dekker, architect, hoopt dat dit schoolgebouw tot zegen van deze omgeving moge zijn, een schoolgebouw tot eere van God. Het was 3 jaren geleden, dat de heer Koning den wenscb tot stichting van een christelijke school uitte en thans staan we reeds voor het glansrijke feit, de opening van het nieuwe schoolgebouw. Vergeten Is al onze moeite, we zijn slechts verblijd dat het is geweest tot eer van God en tot een zege zal zijn voor ons nageslacht. Spr. heet ook van harte welkom den heer Heukels, eere-voorzitter en verzoekt dezen voor dezen avond de leiding op zich te nemen, dan weten we, dat de leiding in goede handen is.. De heer Heukels aanvaardt die taak gaarne omdat er een zeer intieme verhouding is ontstaan tusschen het schoolbestuur en spr. Spr. wijst er dan op dat blijkens de uitnoodiging tot deze bijeenkomst er sprake is van een feestelijke in gebruikneming. Om feest te vie ren moet men in een goede stemming zijn. Welnu alle uiterlijke omstandigheden zijn heden daartoe aanwe zig. Een gebouw dat baadt in een zee van licht dat toont de talenten van den architect, een werk dat door de ambachtslieden met liefde is afgemaakt. Spr. dankt het gemeentebestuur voor zijn aanwezigheid, wij zien in U het gezag van onze geëerbiedigde Koningin; spr. uit zijn vreugde over de aanwezigheid van den heer Dun en van den heer Deutekom. die om bij deze in- bruikneming aanwezig te zijn, zijn jarige vrouw in Am sterdam heeft achtergelaten. De vraag of in dezen crisistijd reden is tot feestvie ren, beantwoordt spr. bevestigend. Wij hebben noodig te 'gedenken de daden van God, nu in vervulling is ge gaan zoo menig gebed van een vader en eën moeder om bier te hebben een christelijke school. Wij zien hier het resultaat van veel strijd en werken. Met bevend en angstig hart is er gewerkt en nu heeft het schoolbe stuur een daad verricht, waarvoor wij het dankbaar zijn. Spr. wijst op den berg van bezwaren, zorg en te leurstelling, op de groote volharding van het bestuur. En nu is die moeite beloond, zijn wij in feeststemming en danken hen voor hun opoffering. Laat ons God dankbaar zijn voor dit gebouw als uit zijn hand te zijn ontvangen, Spr. dankt het gemeente/bestuur voor de koninklijke wijze waarop het christelijk onderwijs is gehuisvest, brengt den gemeenteraad hulde en dank, dat hij de gel den daarvoor met zulk een royale hand heeft beschik baar gesteld en spreekt de verwachting uit dat het onderwijzend personeel zijn uiterste best zal doen, te zorgen dat weldra gezegd zal kunnen werden, dat dit geld welbesteed geld is geweest. De achitect heeft met liefde en toewijding zich aan dit werk gegeven, heeft Door teeltbeperking moet het door vrijwil lige levering bereikte peil worden gehandhaafd. Door de Crisis Rundveecentrale wordt een aantal marktdagen over het heele land gepuhliceerd, waar in de komende weken gelegenheid zal worden gebo den aan haar te leveren: drachtig rundvee in alle soorten en qualiteit (uitgezonderd kunnen worden bij de afneming zeer hoogdrachtige dieren). In deze lijst lezen wij, dat de volgende v/eek Donderdag, den 26sten October, v.m. tusschen 8 en 11 uur op de veemarkt te Schagen deze gelegenheid zal worden- geboden Voor Purmerend is het nu komende Dinsdag. Prijzen en voorwaarden als vorige week. Van de uit te betalen bedragen wordt voor verze kering afgetrokken per koe f 1.per pink f0.50; per kalf f0.25. Instelling en taak der gewestelijke centrales. De Crisis-Rundveecentrale schrijft: In de afgeloopcn week is de crisis-rundvee-centrale begonnen op verschillende markten gelegenheid te bieden tot levering van rundvee in de soorten, zooals die door haar waren gevraagd. Thans wordt door de centrale do stichting voorbe reid van gewestelijke rundveecentralen, welker voor lichting en medewerking noodig zal zijn bij de vas' stelling van den omvang van den vees'ap 1. welke op nader te bepalen tijdstippen op de verschillende be drijven zal kunnen worden gehouden en in welke mate aankoop van jong vee noodig zal zijn. Het één, zoowel als het ander kan slechts geschieden onder voorlichting en medewerking van ter plaatse volko men met dc omstandigheden bekende personen. Deze zullen de besturen vormen der gewestelijke centrales, nader onder te verdeelen in plaatselijke districten en in samenwerking met de crisis-rundvee- centrale moeten bereiken, dat, met inachtneming van de toestanden in ieder bedrijf, over den geheelen Ne- derlandschen rundveestapel de noodige beperking en de teeltregeling, welke onverbrekelijk verbonden dienen te zijn met dc thans op vrijwilligen grondslag ingestelde inkrimpings-mogelijkheid, tot uitvoering komen. Het is dus in het belang van de veehouders ertoe mede te werken, dat door ruime gebruikmaking van de gelegenheid tot vrijwillige levering de op een be paald oogenblik vast te stellen evenwichtstoestand tusschen productie in afzetmogelijkheid zoo na doen lijk bereikt worde, opdat zooveel mogelijk de teeltre- goling zich 'automatisch aan den dan bereikten toe stand zal kunnen aansluiten. De eerste ervaringen. Wij lezen in het Rotterdamsche veemarktbericht van de „Vee- en Vleeschhandel" het volgende: Magere runderen, groot aanbod. Er werden pl.m. 100 stuks overgenomen door de Rundveecentrale. Hiervoor was een gedeelte van de markt afgezet. Aan wezig waren de heeren Tromp van Holst, Hartog, Kuisman en dr. Houthuis, dir. v. h. abattoir. Naar we hoorden was men over de classificatie nogal tevreden en stemden de prijzen ruimschoots overeen met de huidige marktprijzen. De koeien wcr- 'len levend gewogen cn vielen meerendeels mee in de •vicht. Het was meest vee, door handelaren aange boden cn hier op de markt gekocht. Bijeenkomst van slagers te Utrecht. De 200 toeslag op de accijns. Naar aanleiding van de regeeringsmaatregelen ten aanzien van de beperking van den rundveestapel, waardoor een toeslag op den accijns van het geslacht is gelegd van 200 heeft de Commissie van Over leg, samengesteld uit den Ned. Slagershond, den Ned. R.K. „Hanzehond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiershond voor den Vleeschhandel. aanleiding gevonden een groote algemeene vergadering te be leggen van alle leden dor bij genoemde Commisie aangesloten Bonden, op Woensdag 25 October a.s. in de „Handelsbeurs" te Utrecht. Op deze vergadering zal mcdcdeeling worden ge daan van dc gevoerde onderhandelingen met de Re- omring cn de Crisis-Rundvee C.cn'ralc, terwijl bepaald "1 v/orden de houdin^. die het georganiseerde sla- eis- en grossiersbedrijf ten opzichte van de getroffen maatregelen dient aan te nemen. getoond een man van smaak te zijn, heeft een gebouw ontworpen, dat door lijn en kleuren tot een schoonheid is geworden. Wij zien in dit gebouw de heerlijkheid van onzen Schepper. Thans is er feest in ons hart, de strijd is vaak ge weest vinnig en stekelig, het was een strijd om de be ginselen, niet tegen personen. Maar nu, nu is onze aandacht gespitst op den opbouw van het Christelijk Nationaal onderwijs. Schagen's raad heeft ons een ge bouw gegeven, dat jaren mee kan. Spr. ziet in deze opening een nieuwe kans om de kinderkens tot Jezus te doen komen. Laten wij in dit gebouw nooit anders zoeken dan het kind en het onderwijs. Spr. dankt dan den heer H. van Nuland voor de verstrekte adviezen, den architect, den heer Dekker voor dit schoone gebouw, dat spr. heeft ontroerd en spr. hoopt dat de heer Dekker evenveel belangstelling voor den bloei van de school moge hebben. Spr. stelt voor den heer Dekker te benoemen tot technisch advi seur. Aldus geschiedt en de heer Dekker neemt de be noeming aan. Aan den dagelijksch opzichter, alle aannemers, enz., wordt voorts dank gebracht, terwijl spr. het bestuur een voorzittershamer aanbiedt, niet tot betere hand having van de orde, maar om de besluiten van school bestuur en schoolvereeniging ermee te bekrachtigen. En spr. verbindt daaraan den wensch, dat elk besluit zal worden gedragen door de liefde tot onzen Heiland, doch dat de hamer kapot zal worden geslagen als menschen ons christelijk schoolonderwijs zouden willen bederven. De heer Blokker wendt zich dan tot den heer De Nooij, den wensch uitende dat deze en zijn personeel de kracht moge hebben de toebedeelde taak met Gods zegen naar behooren te vervullen. De vele gelukwenschen. Allereerst spreekt dan de heer J> de Vries als loco- burgemeester, die het bestuur en de vereeniging ge luk wenscht met de totstandkoming van dit mooie schoolgebouw. Een gebouw dat, dank zij de architec tonische bekwaamheid van den heer Dekker aan de hoogste eischen voldoet en waarvan harmonie en rust de kenteekenen zijn. Moge die harmonie en rust ook het symbool zijn van het in dit gebouw te geven on derwijs zijn. Harmonie en rust, een sieraad voor het onderwijs, niet alleen uit wetenschappelijk oogpunt, maar ook omdat het onderwijs opvoedend dient te zijn. Schagen is voor de bui binnen. De heer Dun, inspecteur bij het L. O-, zegt dat deze ingebruikneming is de kroon op het werk en een feli citatie waard. De opening van een nieuwe school is in deze dagen iets bijzonders. Op 't gebied van school bouw is er in Noordholland de laatste jaren veel ge daan, maar spr. herinnert aan de z.g. stop-wet Man- chant. Schagen evenwel is net voor de bui binnen, zoo wel wat de openbare school als wat deze nieuwe school betreft. Als de beide scholen later zouden zijn ge bouwd, is spr. overtuigd dat er heel wat anders voor den dag zou zijn gekomen. Maar spr. is blij dat Scha gen net voor de bui binnen is, want hij hecht groote waarde aan het ontvangen van onderwijs in een goede omgeving. Spr. ziet deze school als een streekschool en aoht concentratie van het onderwijs in het belang van het onderwijs. Deze school is als concentratieschool bedoeld en heeft dan ook voor Schagen, als centrum plaats, groote beteekenis. Wat het dragen van den' naam Christelijk nationaal betreft, spr wijst op de dure verplichting die men heeft, de dure verplichting die niet ophoudt met het in gebruik nemen van de school. Moge God u de kracht geven de taak te volbrengen, tot eere van Zijn naam! Spr. felicitert dan de ouders en brengt hulde aan den architect, om hem, als hèt in dezen tijd niet als ironie moge klinken, toe te wen- schen, nog vele scholen. Het personeel wenscht spr. toe. dat zij de kracht en wijsheid mogen ontvangen die zij noodig hebben, want veel teers wordt hun toevertrouwd. De heer Deutekom doet in een geestige speech uit komen de moeilijkheid waarin hij verkeerde, bij zijn jarige vrouw te blijven of bij deze feestelijke inge bruikneming Wat is U rijk gezegend, zegt spr., met zulk een mooi gebouw, van harte gefeliciteerd Nadat gezamenlijk een lied is gezongen, wordt ge pauzeerd en worden de aanwezigen ^in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. En allen waren vol lof over de keurige wijze van uitvoering en practische indeeling van deze drieklassige school, voorzien van een smaakvolle gang, ruime entree, en in frissche kleuren geschilderde lokalen. Gedenkt Zijner wonderen, die Hij gedaan heeft. Psalm 105-öa. Na de bezichtiging van de school biedt de heer Faber namens aannemers, onderaannemers en leden der ver eeniging een tegeltableau aan, aangebracht in de hall en waarop in een opengeslagen bijbel staat vermeld: Gedenkt Zijner wonderen, die Hij gedaan heeft. Psalm 105 5a, en waaronder dan de namen van het school bestuur. De heer Ringers brengt de gelukwenschen over van het Alkmaarsbh schoolbestuur, brengt in - herinnering den strijd die te Schagen is gestreden om dit gebouw te krijgen, maar brengt ook hulde aan het gemeente bestuur voor de loyale medewerking, toen eenmaal de stichting een feit weTd. Staande in gang en hall werd het „Wilhelmus" ge zongen. En toen vereenigden de aanwezigen zich weer op de bovenzaal, waar door een aantal dames koffie en een koekje werd aangeboden. Nog vele wenschen. Na de pauze brengt de heer Heukels nog dank aan de Schager Courant voor het juiste, onpartijdige verslag dat werd gegeven bij de opening van de sohool en heet welkom het personeel van de R.K. school en deelt me de, dat het personeel aan de openbare lagere school vas uitgenoodigd. Spr. wijst er op dat de strijd niet ging tegen personen, maar tegen beginselen. Welnu wij hebben nu onze mooie schoolgebouwen, nu vooruit, la ten wij nu wedijveren tot het verkrijgen van de beste paedagogiscbe resultaten. De heer Ds. Bouma brengt de gelukwenschen over en namens den Kerkeraad van de Gereformeerde kerk te Stroet. Een nieuwe christelijke school te Schagen, door den Heer is het geschied, een wonder in ons oog, 't lijkt wel een contradictie. De heer Cnosse feliciteert namens het personeel van de christelijke school te Stroet. Nadat de penningmeester, de heer C. Koning, had medegedeeld dat de gehouden collecte f 34.40 heeft op gebracht, brengt hij namens het schoolbestuur harte- "jlk dank aan den dagelijksch opzichter, den heer Hout kooper, voor de wijze waarop deze zijn taak heeft op gevat en het bestuur heeft ingelicht. Als blijk van -raardearing biedt spr. hem een Parker-vulpen en een Parker-vulpotlocd aan. De heer L. Doekes, Dirkshorn. wijst op den groei van het christelijk onderwijs in Noordholland en wijst er op, dat het noodzakelijk is dat het christelijk onderwijs in de school tot uiting komt in het huisgezin. Naast de school met de bijbel, dus het huis met de bijbel. De heer Blaauboer biedt gelukwenschen aan namens de Ned. Herv. evangelie te Breezand. de heer Van Neer den voert het woord voor de christelijke school te Breezand, en vindt daarbij gelegenheid woorden van lof te spreken tot de beide inspecteurs, de heeren Heukels en Dun. Voor de evangelisatie „Bethel" spreekt de heer Klik, die ook zijn beste wenschen uit voor de school. De heer Ds. Zuidema spreekt namens den kerkeraad der Gereformeerde kerk te Anna Paulowna, de heer H. van Nuland, lid van Prov. Staten, deelt mee het als zijn

Schager Courant | 1933 | | pagina 5