De Bilt seint.. STEUN AAN DE WERKLOOZEN. Hij zou flats bouwen. Onder den trein geraakt De dijkdoorbraak in Drente. NOODLOTTIG ONGEVAL IN DEN HAAG. Scheepsramp in de Japansche wateren. Naa's en rassenhaat. Noodlottig verkeersongeluk. plicht te hebben beschouwd, het bestuur van advies te dienen, hij deed dat als christen, maar ook als burger van Schagen, omdat hij steeds heeft gevoeld het gemis voor Schagen van een' christelijke school. Bekwame ambtenaren en beambten zijn daardoor voor Schagen verloren gegaan. Spr. ontkent verder dat het bijzonder onderwijs duurder zou zijn dan het openbaar onderwijs, om vervolgens op den bloei van het bijzonder onderwijs te -wijzen. De heer Van Ens spreekt namens de ouders der schoolkinderen en hoopt dat de school zal zijn in het belang van onze kinderen en in dat van onzen Heiland. Hierna verkrijgt het woord de heer De Nooij, die met gemengde gevoelens dezen avond heeft zien aankomen. Anderhalf jaar geleden heeft spr. hier zijn intrede ge daan in het oude schoolgebouw, kan geen bespiegelin gen daarover geven, omdat zijn taak den geheelen mensch heeft gevorderd. Groote verbetering ontstond toen er aan de school kwam een derde leerkracht Spr. vertelt dat hij zich in Schagen thuis gevoelt, wat komt door den vertrou wel ijken omgang met de leerlingen. Bij het ingebruik nemen van deze school, neemt het onderwijzend personeel een groote verantwoordelijkheid op zich. Het gebouw is waard een der sieraden van Schagen te worden genoemd. Naast de schroom waar mee spr. dezen avond heeft zien aankomen is echter ook blijdschap, nu wij komen in een nieuw gebouw, waar overal licht en heerlijke ruimte is. Spr. wijst op de groote tegenstellingen van dit nieuwe gebouw bij het oude gebouw aan de Loet, hoopt zich het vertrou wen van de ouders waardig te maken en dankt het schoolbestuur voor de bereidwilligheid waarmede het sprekers wenschen ten aanzien van de school inwilligde. Met zijn helpers stelt spr. zich gaarne beschikbaar voor de taak den bloei der school te bevorderen. Mej. Van Berge, onderwijzeres, biedt haar gelukwen- schen aan en doet dit namens het hoofd en haar man- nelijken collega vergezeld gaan van een kapstok. Geen ambtenaarswerk. En onvermoeid, op zeer uitvoerige wijze beantwoord de de heer Heukels al deze sprekers, daarbij o.m. wij- zende op het feit, dat de groote kracht die van het christelijk onderwijs uitgaat, ontstaat uit de groote stuwkracht, van de onderwijzers, hun groote liefde voor dat onderwijs. Het is, zegt spr. geen ambtenaarswerk. En daaruit is te verklaren dat de voormannen uit de SJD.A.P. en van het communisme, hun kinderen wel zenden naar de christelijke school. Ouders en onderwij zend personeel drukt spr. bij het ingebruik nemen van deze school op het hart: weet te waardeeren. Na zang en gebed is tenslotte om half één de plech tigheid geëindigd. Maar voordat men uiteengaat wordt den heer Heukels hulde gebracht en een danklied toegezongen voor de wijze waarop hij deze bijeenkomst heeft geleid. Zij, die voor den bouw en de inrichting zorgden. Ten slotte vermelden we nog de personen en firma's, die voor den bouw en voor de inrichting zorgden, n.1. de heeren: C51ir. Dekker te Schagen, architectuur, Houtkooper te N. Niedorp, opzichter, Stripriaan, Faber en Wardenaar, te Schagen, aannemers. P. Keuris te Schagen. metsel werk; Houtlosser te Schagen, schilderwerk; C. M. Zwart te Schagen, loodgieterswerk; W. Schaafsma en Zoon te Schagen, electrisch; A. Keesman te Schagen, sanitair; Timmerfabriek West Friesland te Schagen, timmerwerken; Pater. Rijswijk en Groot te Schagen, smeedwerken; P. Dekker te Schagen, hang- en sluit werk; Martin en Co. te Amsterdam, tegelwerk; H. van Weelde te Schagen, lampen; Ch. H. Th. Schmalz te Schagen, gordijnen; F. Poorter te Schagen, matten; Roggeveen en Blaauboer te Schagen. meubelen; Fabri kaat Rothuyzen te Heelsum, Tysma te Schagen, een- trale verwarming, fabrikaat de Vries, Alkmaar-Harlin- gén; W. F. Stoel en zoon te Alkmaar. Bouwmaterialen; Lacfiappelle's Parketvloerenfabriek te Breda, vloeren; Schager Houthandel N.V. te Schagen, hout-triplex; Fa Kruit te Schagen, tuinaanleg. OVERGEPLAATST. De monteur le kl. bij den Technischen dienst Telegra fie en Telefonie. A. Dankers, alhier, wordt overgeplaatst naar Culemborg. NIET IN ORDBtf In verband met de geruchten die er gister in onze ge meente gingen over een onderzoek, dat bij de Schager slagers zou plaats hebben, kunnen we het volgende me- dedeelen: Verleden week Donderdag kregen de slagers een con troleur van de Varkenscrisiscentrale bij zich, die de zg. gele briefjes, waarop vermeld staat het door de slagers betaalde bedrag, kwam controleeren. Op zich zelf na tuurlijk niets bijzonders, maar blijkbaar werd alles niet in volmaakte orde bevonden. Want Vrijdagmorgen, gis ter, kregen de slagers opnieuw bezoek, thans van een accountant van de Varkenscrisiscentrale, vergezeld van den keuringsveearts alhier. Opnieuw werd inzage gevraagd van de „gele briefjes" en waar noodig inzage verzocht van den kasboekpost betrekking hebbende op een dubieus briefje. Het schijnt n.1. dat niet alle aan de slagers verstrekte briefjes met het daarop vermelde betaalde bedrag in overeenstem ming waren met de duplicaatbriefjes. Of er in dit ge val sprake is van fraude of van onoplettendheid, dan wel slordighefd, t.a.v. het niet gebruiken van „blauw tjes" kunnen we vooralsnog niet beoordeelen. DE TOREN IN REPARATIE. Nadat de laatste storm 't uiterste puntje van den to eren der Ned. Herv. Kerk, alhier heeft beschadigd, wer den maatregelen tot reparatie genomen. De gemeente droeg den aannemer S. Knüwer dit kar wei op. Zoo konden we dezer dagen twee personen zien werken op ongeveer 50 meter hoogte. Door de heeren van Gastel en Faber is een stevige stelling gebouwd, waardoor 't nu mogelijk is geworden met de werkzaam heden aan te vangen. Een lang geen gemakkelijk kar wei! MATEN EN GEWICHTEN. Gister heeft te Schagen een controle plaats gehad door rijks- en gemeentepolitie van maten en gewichten Alle zaken, groot en klein, werden met een bezoek ver eerd en naar we vernamen werden diverse maten en gewichten, aJ>3 zijnde niet voorzien van de gewenschte keurmerken in beslag genomen. VERHOOGD STAANGELD. Cnze gemeente krijgt f 2148.79 minder uitgekeerd van het Rijk uit het gemeentefonds. Om dit gat te stoppen, doen B. en W. enkele nieuwe voorstellen, waarmij o.m. Verhooging van de staangelden op marktdagen voor elke tent, kraam, stal, tafel of uitstalling over den grond voor 2 M2. of minder inplaats van f 1, twee gul den en voor eiken vierkanten meter meer dan 2 M2. in plaats van f 0.50. f 1.ingaande 1 Januari 1934. Door deze verhooging kan een meerdere opbrengst van staangelden worden geraamd van f 800. MARKTO VERZICHT. Iets minder vette koeien waren er Donderdag j.1. aangevoerd. De handel was vlug; ze golden tot 32 ets. minder dan 30 ets, deed nu niet veel. De heer D. P. Timmerman alhier markte 9 stuks, de markt begint haTf zeven 's morgens en voor zeven uur waren ze alle aan den man, dat was vlug. Dezelfde kreeg ook de hoogste noteering en 2 stuks van f 240 per stuk. Alle negen koeien gingen naar Haarlem. De heer v. Lee- ren kocht de duurste. Er waren over 't geheel le klas koeien aangevoerd. De handel in kalfkoeien was iets stugger. In gelde- koeien ging het wel, toch niet zóó druk bij de vorige week. Vaarzen waren er weer een groot aantal aan gevoerd; deze handel was goed. VOOR MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Woensdag j.1. werd aan den brigadier der rijksveld- wacht Van Ens, gestationneerd te Winkel, voorheen te 't Zand en aan den rijksveldwachter Van Yperen te Sint Maartensvlotbrug, toegekend door de Maat schappij voor reddin? van drenkelingen de eere-me- daiell in zilver voor menschlievend hulpbetoon. Deze onderscheidingen werden toegekend, omdat genoem de heeren bij het ongeluk aan de Blauwe Keet op 2 Februari 1933, waarbij een auto uit Harlingen in het Noordhollandsch Kanaal reed en waarbij zooals men weet, de bestuurder vermoedelijk reeds door een hartverlamming om het leven was gekomen, door toepassing van kunstmatige ademhaling aan 3 per sonen het leven redden. De aanvoer van stieren was klein; de handel go- woon. De handel in graskalveren was behoorlijk, men zou wel vlug kunnen zeggen. De aanvoer van vette kalveren is voorloopig weer afgeloopen. Nuchtere kalveren vlug, duur. Met de schapen ging het best, deze werden duur en vlug verkocht; de jonge vette schapen, de duurste gol den 23% gld. en de duurste overhouders 16% gld., bel de afkomstig van Gébr. Borst te Tuitjenhorn, De jonge vette schapen werden weer gekocht door den heer G. van Wieringen te Alkmaar. Oude slachtscha pen f 1422, vlug. In bokken en geiten was weinig te doen. De vette varkens werden vlug en duur verkocht; hoogste noteering 21% ets. Er hadden er meer kunnen zijn. De handel in biggen en schammen was heel ge woon. Met de kippen, konijnen, eenden en haantjes, was de handel goed, nu direct geen venhooging ln prijs. Over 't geheel was het een opgewekte handel en veel bezoek. (Op de markt van de volgende week Donderdag zal gelegenheid bestaan tot levering van vee aan de Rund- vee-Crisiscentrale. Zie ook het bericht in dit nummer over de inkrimping van den rundveestapel. Red.) THEATER ROYAL. Nu is 't weer een schitterend filmwerk, dat onze aan dacht vraagt. Als hoofdnummer kondigt de directie van theater Royal aan: „De Tijgerhaal", een rolprent met waarlijk fijnen inhoud. We worden meegevoerd naar den gehelmzinnigen Stillen Oceaan. Van deze groote wereldzee is Captain Mike Mascarena zonder twqfel de beste vissoher. Hij is een veeleischend werkgever, doch een trouw kame raad voor de mannen die met hem de gevaren van de woeste zee trotseeren. Zijn levensvreugde wordt alleen vergald door het feit dat geen vrouw zich met hem in wil laten. De reden hiervan is de ijzeren haak, die bij Mike het gemis van zijn rechterhand moet goed maken, een grimmig souvenir aan de schipbreuk van Mike'a oude schoener, toen hij zijn vriend „Pipes" Boley, ten koste van zijn eigen hand uit het van haaien wemelende water redde. Sinds dien dag zijn de twee mannen on afscheidelijke kameraden geweest. Op een van hun rei zen sterft Manuel, een lid van de bemanning. Hij laat geen familie na, slechts een arme wees. die hij als kind tot zioh genomen had, en die in zijn huis tot een schoo- ne jonge vrouw is opgegroeid. Bij d© thuiskomst brengt Mike haar een bezoek, en redt het meisje van den dood als zij In haar ellende zelfmoord wil plegen. Zij hecht zich spoedig aan hem door zijn onzelfzuchtige pogingen om haar te beschermen. Als Mike op een goeden dag den moed vindt om haar ten huwelijk te vragen, kan het meisje haar weldoener niet - weigeren. Zij vertelt Mike dat zij hem niet liefheeft, maar Mike hecht daaraan geen geloof. Met de twee menschen die hij ter wereld het liefste heeft, Quita en Boley ln zijn nabijheid, is Mike volmaakt gelukkig. Hij, die de twee jonge menschen blindelings vertrouwt, ziet niet hoe bei den langzaam maar zeker op elkaar verliefd worden. Zij willen dit geen van beiden aan elkaar bekennen, en dragen liever hun geheim met zich dan Mike een oogen- blik van droefheid to geven. Maar eens komt toch de dag waarop Mike beiden in een Innige omarming verrast. Oogenblikkelijk verandert de liefde die de Kapitein voor deze twee gekoesterd heeft ln een doodelijken haat, HU zweert dat hij Pipes zal terugbrengen naar de haaien. Hij sluit beiden op aan boord van zijn sohip en kiest zee. Mike slaat Pipes neer, en werpt hem in een kleine boot. Dan door boort hij de bodem van het bootje met een speer, om het tot zinken te brengen. Opnieuw werpt hij een harpoen in den rug van een geweldigen haai. Terwijl de gewonde haai wegzwemt, raakt Mike met zijn been verward ln het touw van de harpoen, en wordt overboord getrok ken. De op het rumoer toegesnelde matrozen redden Pipes en halen Mike uit het water, doch het is te laat. Hij is zoo zwaar gewond dat hij in Quita's armen den geest geeft. Pipes voelt thans niet langer zijn gewe ien bezwaard als hij met het meisje een nieuw leven begint. A.s. Dinsdagavond wijkt het doek in Theater Royal en wordt de aandacht gevraagd voor de revue „De Bil* seint!", waarvan Rido en Meyer Hamel de auteurs zijn, zoodat men iets goeds mag verwachten. En als we de verschillende persbeoordeelingen le zen, die na de eerste opvoering in de bladen versche nen. dan zullen we niet teleurgesteld worden. Dan is deze revue een kijk-en-hoorspel dat er in alle op zichten wezen mag. Zoo schrijft het Rotterdamsche blad „De Voor waarts": De geestdrift, waarmee „De Bilt seintoveral el ders ontvangen was, had de verwachtingen hier hoog gespannen en men is stellig niet teleurgesteld. Men komt nu eenmaal naar een revue om een avond te lachen, om leuke liedjes te hooren en om aardige meis je© te zien. Welnu, men krijgt in deze revue, hoewel minder mode-show, dan verschillende harer voorgangsters, van alles ruimschoots zijn deel. Zou er bij twee zulke doorgewinterde revue-komieken als Hen- rlëtte Davids en Sylvain Poons zijn, niet gelachen worden? Een liohte indispositie ten spijt ze had ln den trein kou gevat, zei ze wist Heintje in een oogen- blik de zaal op haar hand te krijgen. Wonderlijk zoo als zij dat kan. Hoeveel moeite hebben anderen er vaak mee om het publiek mee te laten neuriën, maar als zij zingt ,,'k Heb harinkies in het zuur..." dan zingt ieder een uit volle borst mee. Ook Poons kent zijn publiek en weet er mee om te springen. Daar waren bijvoorbeeld zijn stotteraar in de verkiezings-scène en zijn Joden- mannetje in de scène by den dokter. De lachsalvo's wa ren niet van de lucht. Voortreffelijk getypeerd en schlt- terend van grime voorts zijn pinda-chinees. Dit scène tje met Heintje samen, behoorde tot het beste van de revue. De motie-Kupers verworpen. Donderdagmiddag heeft in de Tweede Kamer de heer Kupers een interpellatie gehouden naar aanleiding van de besluiten van den minister van sociale zaken, inzake de verlaging van den steun aan werklooze arbeiders. Na een uitvoe rig debat is zijn desbetreffende motie verwor pen met 56 tegen 28 stemmen (Vóór SJD.A.P., C.P,. de heeren Sneevliet en Arts). Onjuiste voorspiegelingen van een architect In totaal f 30.000 losgekregen. De Haagsche recherche heeft den 39-jarigen architect, De V., uit Amersfoort, aangehouden, toen hij naar Den Haag was opgeroepen in verband met bij de politie in gekomen klachten. Bij het onderzoek van deze klachten kwam aan het licht, dat de V. van verscheidene per sonen zoowel in als buiten Den Haag gelden had weten lo© te krijgen voor door hem te bouwen flats, zonder dat daarvoor zijnerzijds den oodige contra-prestatie zou zijn geleverd. In totaal zou hy op deze wijze ongeveer f 30.000 hebben ontvangen. De V. is te 's-Gravenhage opgesloten. Ongeluk op het station te Beverwijk, dat nog goed afliep. Op den rijdenden trein gesprongen. Toen Donderdagmorgen de electrische trein van 1 uur 13 zich aan het Beverwijksche station in bewe ging zette, poogde mevrouw H., woonachtig te Heems kerk, nog in een der wagens te sprigen. De dame kwam te vallen en geraakte tusschen perron en trein. De treinconducteur zag het ongeluk gebeuren en stelde onmiddellijk de noodrem in werking. Aan zijn tegenwoordigheid van geest heeft mevr. H. haar le ven te danken. De trein stopte onmiddellijk. Het bleek dat zij er goed was afgekomen. Zij had slechts eenige lichte wonden aan de beenen opgeloopen. Tegen de onvoorzichtige treinpassagier is proces verbaal opgemaakt. Het gat gedicht. Ontruimde woningen weer betrokken. (Zie ook elders in dit nummer.) Donderdagavond om 7 uur is men erin geslaagd het gat in den dijk van het Overijlsche Kanaal te Ber- gentheim te dichten. Het water is zoo goed als geheel van de landerijen verdwenen. De ontruimde woningen kunnen weer worden be trokken. Volgens mededeeling zou de doorbraak geen ver band houden met de werken, die door do Nederland- sche Heidemaatschappij voor de gemeente Ambt-Har- denberg ter plaatse worden uitgevoerd, zoodat de oorzaak ervan onbekend is. PIJN IN DE LENDENEN. Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug, als gij bij uw werk ook voortdurend gekweld wordt door doffe of stekende spierpijn, en gij last hebt van een afgemat gevoel, hoofdpijn, duizeligheid en der gelijke verschijnselen, is dit een teeken, dat de or ganen. welke het urinezuur uit het bloed dienen af "te voeren,' traag werken of verzwakt zijn. Dit urine zuur kan zich dan naar gelang van 't gestel van den lijder afzetten in verschillende deelen van het li chaam en verschijnselen als de bovenstaande ver oorzaken. Grijpt gij niet spoedig ln om het kwaad ln zijn aanvang te stuiten, dan kan het zich steeds verder uitbreiden en wordt gij een slachtoffer van chroni sche rheumatiek of andere ongewenschte verwikke lingen. Neemt bijtijds uw maatregelen en gebruikt het middel, dat reeds zoo talloos velen geholpen heeft on dat, wetenschappelijk samengesteld, reeds jaren lang bewezen heeft aan zijn doel te beantwoorden: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Personen uit uw eigen omgeving zullen u bevestigen, dat zij inder daad hun gezondheid volkomen herkregen door het gebruik van dit alom bekende middel. Stelt het niet langer uit, doch haalt vandaag nog een doos - gij zult ons dankbaar zijn voor dien raad. Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten «l f 1.f 1.75 en f3.— per doos. Let vooral op den juisten naam. Stoomschip ln vlammen. Het vaartuig gezonken. 70 Vermisten. Uit Kobe wordt d.d. Donderdag het volgende gemeld: Op het Japansche stoomschip Jasjima Maroe, dat naar men meent ongeveer zestig passagiers vervoerde, ls een brand uitgebroken, waardoor het vaartuig ten slotte ter hoogte van Kobe gezonken is. De bemanning bestreed in wanhoop de vlammen, maar wist het vuur niet meester te worden. Het schip maakte slagzij en verdween in de diepte. Over het lot van de passagiers en de bemanning verkeert men ln volkomen onzeker heid. Volgens later ingekomen berichten worden na de schipbreuk "0 menschen vermist, 50 personen zijn op gepikt en een lijk is geborgen. De Jasjima-Maroe was een schip van 947 ton bruto, te Glasgow gebouwd in 1915 en toebehoorend aan een reederij te Osaka. De ramp kreeg zoo'n ernstig karak ter doordien de brand werd aangewakkerd door een vliegenden storm, die het uitbrengen van sloepen be moeilijkte en verscheidene booten deed omslaan. Men mag de hoop koesteren dat het aantal dooden bij de ramp van de Jasjima Maroe tenslotte minder hoog zal blijken dan aanvankelijk was opgegeven. Er is reeds een bericht over 51 personen die zouden zijn gencd en thans komt an andere zijde de tijding dat er zich aan boord slechts 80 personen hadden bevonden, waaronder 58 leden van de bemanning. EEN ZWAAR VONNIS. 2% graad vorst in het dal van den Moezel. De wijnoogst in. gevaar. Tricr. 19 October. (V.D.) In den afgeloopen nacht is de temperatuur in het dal van den Moe zel en in de hoogvlakte aanzienlijk beneden het vriespunt gekomen. Er werd een temperatuur van 2A graad beneden het vriespunt geregistreerd. De wijnoogst komt hierdoor in gevaar. Te New York hebben vier mannen terecht gestaan, die zekeren Michael Malloy hadden vermoord na eerst diens leven te hebben verzekerd voor een betrekkelijk gering bedrag, n.L 1800 dollar. Een der medeplichtigen verried zijn makkers en een jury heeft de mannen schuldig verklaard. De rechter moet het vonnis nog uitspreken. Men neemt aa.n dat het voor alle betrokke nen niet anders kan luiden dan de doodstraf. Sneeuw en onweer in Italië. BLAUWE TRAM RIJDT OP EEN ARTELLERIE- COLONNE IN. EEN DER MANSCHAP PEN GEDOOD. EEN ANDER ZWAAR GEWOND. Donderdagochtend omstreeks half zes heeft op den Haamweg, hoek Waalsdorper weg te 's Gravenhage een ernstig ongeluk plaats gehad. De eerste tram, de z-g. Blauwe Tram, welke van Voorburg naar Scheve Hin gen reed, ia daar ter plaatse op een militaire colonne van het He regiment veldartillerie ingereden. Deze tram was te 5.10 uur uit Voorburg-dorp vertrokken en passeerde omstreeks half zes den overweg bij Huize Katwijk. Op dat tijdstip passeerde daar de hierboven- genoemde colonne, welke onder bevel van een adjudant onderofficier uit het artilleriepark vertrok voor een oefening in de omgeving van Rijksdorp. De colonne bestond uit 12 caissons. Toen toen van deze caissons de trambaan waren gepasseerd naderde, volgens verkla ring van ooggetuigen met groote snelheid de blauwe tram, waarvan de schijnwerper brandde. De elfde caisson kon niet meer op tijd over steken en werd door de aansnellende tram ge grepen. Met volle kracht botste de tram tegen het achterspan, waarvan de strengen werden doorgesneden, terwijl het caisson vier meter werd medegesleurd. De paarden van dit achter- span werden later 37 meter verder langs de tambaan gevonden. De achterrijder, de 22-jalge militair L. E-, uit Maasland afkomstig, werd zwaar gewond opgenomen en is eenige oogen- blikken later overleden. Het lijk is door den G. D. naar het militair hospitaal vervoerd. Voorts is nog de militair G. v. G. aan belde beenen gewond en naar het hospitaal overgebracht Voorts werden de twee paarden van het achter- span ook door de tram zoodanig verwond, dat een van deze paarden op slag gedood werd, terwijl het tweede paard ter plaatse moest wor den afgemaakt. De beide cadavers zijn door een kraanwagen van de brandweer naar het openbaar slachthuis getransporteerd. De wagenbestuurder van de tram, die volgens verkla ringen van de zijde der tramweg-directie bekend staat als een uiterst bedaard wagenvoerder, die reeds meer dan 15 jaar in dienst der maatschappij werkzaam is. zonder ooit aanleiding tot klachten te hebben gegeven, ls door het voorgevallene zoodanig overstuur, dat hij buiten dienst moest worden gesteld en ter verpleging ln het ziekenhuis aan den Zuidwal moest worden opge nomen. Naar van andere zijde nog werd medegedeeld, zou het ongeluk veroorzaakt zijn door het feit, dat de militaire colonne niet vlug genoeg kon aansluiten, waardoor het passeeren van den overweg meer tyd vorderde dan oogenschijnlijk berekend was. Nog nader wordt gemeld, dat de overleden militair is de 22-jarige Egas uit Maasland, terwijl de militair, die met niet ernstige verwondingen aan beide beenen in het militair hospitaal ls opgenomen, is geheeten G. van der Geest, afkomstig uit Warmond. Wagenbestuurder verhoord. Misverstand tengevolge van de duisternis, Gistermorgen ls de wagenbestuurder verhoord ge worden. De man verklaarde dat hij de militaire colonne wel degelijk op een afstand had gezien in het liebt van zijn schijnwerper en dat hy daarom de snelheid had ver minderd totdat naar zyn indruk de laatste wagen van den militairen stoet de trambaan was gepasseerd. Daarop is hy weer doorgereden met de gebruikeiyke snelheid, doch kort voor den overgang bleek, dat een gespan uit de schemering het was dien ochtend mis tig op de baan verscheen om alsnog over te steken. Het was toen te laat om de tram tydig tot stilstand t« brengen. Inderdaad is er een hiaat in den militairen stoet ge weest. De wagenaanvoerder van de tram ls dan ook van meening geweest, dat hy veilig kon doorryden. Na het verhoor kon de wagenvoerder zich naar huis bege ven. Temperatuur sterk gedaald. In de Italiaansche Alpen in de Abruzzen is de eerste sneeuw gevallen. De temperatuur is in heel Midden- en Noord-Italië sterk gedaald. Aan fle Ri vióra hebben hevige onweersbuien gewoed en in de omgeving van Ancona en Imperia hebben hagel buien groote schade aan de olijfgewassen aangericht. Japansche vrouwen en kindereu ge molesteerd. Officieel Japansch protest. V.D. verneemt uit Tokio: Onder het Japansche pu bliek heerscht groote verontwaardiging naar aanlei ding van een persbericht uit Berlijn, dat Japansche vrouwen en kinderen in Duitschland door nazi's zijn gemolesteerd. De Japansche ambassadeur, Nagai, heeft het Ja pansche departement van buitenlandsche zaken me degedeeld, dat hij officieel geprotesteerd heeft bij de rijksregeering en bij het rijksmnisterie van buiten landsche zaken en de aandacht vestigde op redevoe ringen, welke door nationaal-socialistische leiders in liet publiek worden gehouden en op verschillende wettelijke maatregelen, welke noodzakelijk moesten leiden tot discrimineerende handelingen tegen de Jo den en kleurlingen en tot verbod van omgang tus schen personen van verschillend ras. Verder wees Nagai op de jongste incidenten, waar bij voornamelijk Japansche kinderen werden gemo lesteerd. De waarnemende rijksminister van buitenlandsche zaken, die den ambassadeur bij ontstentenis van von Neurath ontving, zegde toe zijn aandacht aan de zaak te zullen wijden. Van de zijde van het Japansche ministerie van bui tenlandsche zaken wordt verklaard, dat, hoewel de ambassadeur te Berlijn op eigen initiatief en zonder instructie van Tokio heeft gehandeld, men zijn op treden ten zeerste goedkeurt. Het zou Japan leed doen, indien bij de Duitschers rassen-veroordeel tegen Japanners wordt gekweekt, omdat het Japansche volk ten zeerste gevoelig is, voor elke discrimineerende behandeling, welke be rust op raSsen-vooroordeel. Auto over den kop geslagen. Gisteravond omstreeks 7 uur reed bij café Halfweg tusschen Eist en Oosterhout in zeer snelle vaart een auto over den weg, waarvan de bestuurder, iemand uit Nijmegen, op een gegeven oogenblik het stuur niet meester was. De auto vloog driemaal over den kop en bleef in de sloot langs den weg liggen. Bij de eerste wenteling werd de bestuurder uit de auto geslingerd, zoodat hij aan de overzijde van de sloot terecht kwam. Een boom, waartegen de auto botste, knapte af en kwam eveneens aan de overzijde van de sloot terecht. Men vond hem vijf meter in het land liggen. De bestuurder kreeg geen noemenswaardig letsel. Hij is met een andere auto naar Nijmegen teruggekeerd. De auto werd versplinterd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6