llitlltl Billis- limuuie- Lnlliiillil Hitier verdedigt zijn politiek. Treinramp in Franliriilr. Belasting op dood kapitaal. Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. De opbrengst op 3 geraamd. millioen Aanvaring bij de kust van Californië. Rede ter inleiding van den verkiezingsstrijd. 31 dooden en 31 gewonden. Woensdag 25 October 1933. SCHAGEB 77ste Jaargang No. 9370 CTïrïït. [Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- fcentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs pef 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekendJ Wetsontwerp Ingediend tot het heften van belasting op goederen ln de doode hand. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het vermogen van in stellingen van de doode hand. In dien de belastbare som minder dan f 11.000 bedraagt, zal geen belasting verschuldigd zijn. Bedraagt zij f 11.000 of meer, doch minder dan f 30.000, dan wordt geheven f 3 van elke geheele som van f 1000, waar mede de belastbare som f 10.000 te boven gaat. Boven de f 30.000 zal van elke geheele som van f 1000 een be lasting van f2 worden gevorderd. Als instellingen van de doode hand in den zin van 'deze wet, aldus wordt in artikel 1 opgemerkt, wor den beschouwd stichtingen, coöperatieve en andere al dan niet rechtspersoonlijkheid hebbende vereenigin gen, zedelijke lichamen en alle hiervoor niet afzon derlijk genoemde rechtspersonen, met uitzondering van vennootschappen en vereenigingen, welker kapi taal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld. Als instellingen van de doode hand worden niet be schouwd, publiekrechterlijke lichamen, rechtsperso nen, ingesteld of opgericht bij of krachtens de wet of eenig ander wettelijk voorschrift en voorts instellin gen van weldadigheid, bedoeld in art. 2 der Armen wet en de Carnegiestichting. Memorie van Toelichting. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat 'de belasting dient te worden beschouwd als een equi valent, voor de Vermogensbelasting. Alleen de draag kracht, welke steekt in het bezit van vermogen, afge zien van zijn opbrengst, zal door de belasting wor den getroffen. De minister van financiën meent, dat, mits het ta rief der thans voorgestelde belasting matig blijft, in elk geval bij den huidigen toestand van 's Rijks fi nanciën de invoering van die heffing gerechtvaardigd, en zelfs noodig is. Waarom zou niet de opgetaste draagkracht, bestemd tot het nut van enkelen of van velen, thans in geringe mate bijdragen tot het nut van allen? Een normale heffingsvoet van twee pro mille voor ide instellingen van de doode hand, zooals thans wordt voorgesteld, moet dus relatief zeer gematigd worden genoemd. Opcenten zullen niet worden geheven. Ge gevens welke de opbrengst van de belasting zouden kunnen doen kennen, ontbreken nagenoeg. De mi nister raamt de opbrengst echter op f3 millioen. Coöperatie veelal instelling van de doode hand. Practisch gesproken is elke coöperatieve vereeni- ging er een, waarbij het persoonlijk lidmaatschap op den voorgrond staat en het recht op een evenredig deel van het zui.-er vermogen der vereeniging bij overlijden van een lid voor een deel vervalt. Dik wijls vererft wel het inleggeld maar niet het evenre dig aandeel in het bedrag, waarmee het vermogen der vereeniging dat der inleggelden te boven gaat. Zoo is de coöperatie veelal ten deele een instelling van de doode hand. Voor zooveel zij het is, zal haar vermogen doenxie belasting worden getroffen. Wie zullen moeten bijdragen. Ook overigens komt de doode hand voor in allerlei Vorm, die men oudtijds niet kende. Voorzieningsfond- Tusschen een Amerikaanschen kruiser en een Engelsche mailboot. Twee ver misten en twee gewonden. Reuter seint uit Washington: De Amerikaansche kruiser „Chicago" is ter hoogte van San Francisco met de Engelsche mailboot „Silverpalm" in aanva ring gekomen. Er worden twee personen vermist, twee anderen werden gewond. Aanvaring ernstiger dan aanvankelijk gedacht. Nader uit Washington: De aanvaring tusschen den Amerikaanschen kruiser „Chicago" en de Britsche mailboot „Silverpalm" is ernstiger geweest dan men aanvankelijk aannam. Het voorschip van den 10.000 ton metenden kruiser moet vol water geloopen zijn. Het schip is thans op weg naar Mare Island, begeleid door een destroyer. De beide vermisten zijn officieren en een andere officier, benevens verscheidene leden der bemanning zijn ernstig gewond. MR. P* J, OUD, Minister van Finan* den. sen, vakcentrales, vereenigingen van bedrijfsgenooten, loges, pensioenfondsen, sociëteiten, reisvereenigingen, toeristenbonden, vereenigingen tot behoud van na tuurmonumenten of dierentuinen, wetenschappelijke genootschappen, kerkelijke gemeenten en kerkvoog dijen, parochieën, orden en congregaties, zij allen zul len, indien zij eeri niet-vrijgesteld vermogen bezitten van f 11.000 of meer, hun bescheiden bijdrage moeten leveren voor de instandhouding van den staat. Vrijstellingen, o.a. voor kerkgebouwen. Het kan voorts zijn, dat de dragende en de indirect ontvangende groep bestaan uit particulieren, die door hun werkzaamheid op eenig bijzonder gebied, bijv. hooger onderwijs, de overheid belangrijk van uitgaven ontlast. Ook hier is een vrijstelling op haar plaats. Ook kapitalen, gewijd aan doeleinden, welke zeer veel gelijken op die, waarvoor vrijstelling is verleend, dienen onder een vrijstelling te vallen. De minister heeft tenslotte gemeend, dat een vrij stelling voor kerkgebouwen en andere tot den open baren eeredienst bestemde zaken niet mocht ontbre ken. De belastingheffing ligt in de sfeer der econo mische dingen. De genoemde zaken zou hij willen beschouwen als daarboven uit te zijn geheven. Critiek op die der tegenpartij. - Oorzaak der wereldbewapening geen vrees voor Duitschland, maar onder ling wantrouwen. Wolff meldt uit Berlijn: Ter Inleiding van den verkiezingsstrijd voor het „Volksentscheid" en voor den rijksdag op 12 November a.s., heeft rijkskanselier Hitier gisteravond in het Sport palast, een rede gehouden. De zaal, die reeds om 3.20 nam. werd geopend, begon terstond vol te loopen en reeds een half uur later wa ren alle rangen bezet, met uitzondering van de plaatsen voor de eeregasten en de pers. De zaal werd daarop te 3.50 door de politie gesloten, die ook, bijgestaan door de S.A., de toegangsstraten afzette. Te Berlijn stonden in 66 zalen luidsprekers opgesteld waar de bevolking de rede van den leider kon aanhoo- ren. Ook deze zalen moesten reeds om ongeveer kwart over 6 worden gesloten, daar zij stampvol waren. Aan de straten der stad had men overal een feestelijk aan zien gegeven. Hitiers rit van de rijkskanselarij naar het Sportpalast leek een triomftocht. Een geweldige men- sohenmenigte was op de been, die de rede op straat, waar op vele punten luidsprekers stonden, eveneens kon volgen. Tegen 7 uur verscheen de kroonprins, in Stahlhelm- uniform gekleed, in het Sportpalast. Hij werd met handgeklap ontvangen. Verder zag men o.a. vicekanse- ller von Papen, dr. Rosenberg, generaal Litzmann en vele leden van het diplomatencorps. Even over 8 verscheen Hitier, vergezeld door zijn plaatsvervanger Hess en minister Göbbels. De leider werd geestdriftig en langdurig toegejuicht, zoodat dr. Göbbels pas na 10 minuten het openingswoord kon spre ken. Nog nimmer, zeide hij, kon de leider op zooveel instemming en trouw rekenen als thans. Dat kwam. doordat voor het eerst na 14 jaar een „deutsches Nein" was gesproken. Het Duitsche volk, aldus Göbbels, »s bereid mot hem den strijd om de Duitsche eer, de Duit- Sneltrein Cherbourg-Parijs onspoord. Enkele wagons verbrijzeld. Reuter seint uit Parijs: Gisterochtend is de trein, welke om 6 uur 10 uit Cherbourg vertrok met bestemming voor Parijs, om streek tien uur nabij Conches ont spoord. De locomotief viel in de beek, wel ke lang den spoorweg loopt. Een groot aantal gewonden werd reeds in het ziekenhuis te Evreux opgenomen. Men vreest, dat nog dooden onder de verbrijzelde wagons liggen. Het verkeer op beide sporen is ge stremd. Een nader bericht meldt: Het spoorwegongeluk bij Saint Elier heeft waar schijnlijk 40 slachtoffers gemaakt. Tot 2 uren waren 10 lijken geborgen 3 personenwagens zijn met de lo comotief en tender omgevallen. Het ongeluk is ge beurd op het oogenblik dat de trein de brug over het riviertje Le Rouloir passeerde. Onmiddellijk na de brug liep de locomotief uit de rails. Deel van, den trein in een riviertje gestort. V. D. meldt hedenmorgen omtrent het spoorweg ongeluk op de lijn Cherbour-Parijs dat de trein zich op een spoorbrug bevond die op een hoogte van 10 m. over het riviertje de Rouloire ligt, toen de lo comotief, de tender, de eerste bagagewagen en de drie volgende rijtuigen ontspoorden en in de rivier stortten. Onmiddellijk was assistentie ter plaatse. Reeds da delijk konden tien lijken geborgen worden, o.a. het lijk van den machinist en den stoker. Onmiddellijk werd van verschillende kanten het noodige reddingsmateriaal gestuurd en werden de autoriteiten gewaarschuwd die spoedig op de plaats van de ramp aanwezig waren. In betrekkelijk korten aijd had men een vijftigtal gewonden geborgen, o.a. den prefect van het departement en zijn vrouw. De gewonden werden voor het meerendeel naar het zie< kenhuis te Evreux overgebracht. Over de brug, waar het ongeluk geschiedde, loopt een dubbel spoor. De rails zijn geheel vernield en door het breken van eenige telegraafpalen is de te legraafverbinding verbroken. Aantal dooden 31; aantal gewon den eveneens 31, van wie 5 zwaar. Parijs, 24 Oct. (Reuter). Het aantal doo den bij het ongeluk met den sneltrein nit Cherbourg bedraagt 31 dat der gekwetsten eveneens 31, van wie vijf ernstig gewond zijn. Er is een onderzoek ingesteld, doch de ver antwoordelijkheid voor het ongeluk kon nog niet worden vastgesteld. Met een snelheid van 110 k.m. per uur,„. De oorzaak van het ongeluk kon nog niet onom- stootelijk worden vastgelegd. Men vermoedt evenwel dat het aan een verzakking van de spoorstaven toe te beschrijven is. De trein had op het oogenblik van het ongeluk een snelheid van 110 km. per uur. Dudouyt, senator van het departement van de Manche, werd gered op het oogenblik dat hij in de rivier de Iton dreigde te verdrinken. Tot nu toe 22 dooden geborgen. Volgens de laatste berichten uit Parijs, wordt de ontzettende omvang van het spoorwegongeluk bij Bon- nevllle op het traject ParijsCherbourg bevestigd. Tot in de eerste middaguren werden uit het puin reeds 22 dooden geborgen. Men kan verwachten, dat nog even veel slachtoffers onder het puin bedolven zullen liggen. Het aantal gewonden bedraagt, tot nu toe, 60. Het ongeluk greep plaats op het oogenblik dat de trein met een snelheid van ongeveer 100 K.M. per uur over de spoorbrug reed. Onder een vreeselijk geraas stortten de locomotief, de tender, de bagagewagen en drie personenwagens in de diepte, waar nog slechts één groote puinhoop over was. Van de spoorbrug heeft men een droevigen aanblik. De lijken, welke reeds zijn ge borgen, zijn grootendeels deerlijk verminkt. Zij werden opgebaard in de wachtkamer van het station Bonneville In tusschen is een kraan aangekomen, waarmede men traoht het puin te lichten, om op deze wijze de nog ingesloten lijken vrij te leggen. Het parket is eveneens ter plaatse gearriveerd. Men meent-, dat de oorzaak gelegen ls in een verzakking van het spoor. De machinist en de stoker werden op slag gedood. Het traject is op beide sporen versperd; het verkeer is omgelegd. ADOLF HITLER. sche rechtsgelijkheid en daarmee voor een waren en duurzamen vrede in de heele wereld te aanvaarden. Daarop gaf hij het woord aan Hitier. De leider aan het woord. Na de openingswoorden van minister Göbbels nam rijkskanselier Hitier het woord, die een verkiezingsrede hield van ruim 1% uur. De rijkskanselier begon met een terugblik op de pe riode na den oorlog, nadat Duitschland in vertrouwen op de 14 punten van Wilson de wapens had neergelegd. Natuurlijk, zoo sprak hij, heeft de overwinnaar het recht om over den vrede te beslissen, maar het over wonnen land verliest daarmede niet het reoht op zijn eer en mag daardoor niet tot een tweederangsnatie ge maakt worden. Onze tegenstanders hebben niet beseft wat het zou beteekenen. wanneer de overwonnen atie het slachtof fer van bolsjewisme en Marxisme en daarmede aan den chaos overgeleverd zou worden. Wat het bolsjewisme is, dat zien wij aan den honger en de ellende der milli- oenen in Rusland, waar de plattelandsbevolking in ver houding tot de stad veel te groote is. Spreker vergeleek vervolgens de vredesvoorwaarden van 1919 met die van 1870, zeggende, dat aan de schuld van den oorlog van 1870 geen twijfel kon bestaan. Frank rijk heeft destijds zijn oorlogsschatting in drie jaren kunnen afbetalen. Thans wil men een volk van 65 mil lioen aan den wil der anderen onderwerpen en voor eeuwig in knechtschap houden. Hitier besprak daarna de in de afgeloopen veertien jaar gevoerde politiek en bracht daarbij tevens de quaes- tie van den Poolschen Corridor ter sprake, welke, zoo zeide hij, door de overwinnaars slechts is ingesteld om Polen en Duitschland tot eeuwige vijanden te maken, terwijl men toch gemakkelijk een andere oplossing had. kunnen vinden, die Polen en Duitschland niet zoover van elkaar had gebracht. Hetzelfde stelsel zeide de kanselier te zien in de fi nancieels politiek der tegenpartijen. De politici in de afgeloopen veertien jaar helbben voortdurend nieuwe verplichtingen onderteekend, waarvan zij wisten, dat zij ze niet zouden kunnen naleven en waarvan ook de tegenstanders wisten, dat Duitschland ze niet zou kun nen vervullen. Dit diende uitsluitend om na Duitsch- lands politieke schuld tot een financieele te hebben gemaakt, het land te knechten onder den rentelast. Deze politiek is ook toegepast in de ontwapenings kwestie. Hitier betoogde, dat Duitschland zijn ver plichtingen ingevolge het vredesverdrag inzake de ont wapening volledig was nagekomen, terwijl de andere landen tot dusver hiertoe niet waren overgegaan. De geheele wereld is vol wapenen en de hoeveelheid wapens wordt steeds grooter, doch niet uit vrees voor het ontwapende Duitschland, maar uit wantrouwen der landen jegens elkander. Na de bewapening der andere mogendheden nog eens te hebben belicht, legde Hitier den nadruk op den vre deswil van het Duitsche volk en de nationaal socialis tische Duitsche regeering. In dezen geest motiveerde Hitier ook Duitschlands uittreden uit den Volkenbond, waarbij hij deed uitko men, dat de andere mogenheden de verplichtingen van het verdrag van Versailles inzake de ontwapening niet zij nagekomen. Vervolgens ging hij over tot de economische crisis, die weliswaar de geheele wereld teistert, doch elders niet in die mate heerscht als dit in Duitschland sedert jaren het geval is. Scherpe woorden sprak de rijkskanselier tegen dé Duitsche emigranten. Hij zeide niet te kunnen begrij pen, hoe de groote massa in het buitenland haar ver trouwen kon schenken, aan lieden, die de wereldopinie vergiftigen, Duitschland sedert de nationale revolutie smaden en de wereld ophitsen tot een boycot tegen, Duitschland, welke ten slotte ook den anderen landen schade moet berokkenen, omdat Duitschland onder den invloed van den boycot minder uit deze landen kan in voeren. In verband daarmee maakte spreker gewag van de gruwelpropaganda tegen Duitschland. Geen wereldrevolutie, zoo sprak hij, is zoo onbloedig verloo- pen als de nationale Duitsche revolutie. Hier zijn geen huizen verwoest, geen guillotines opgericht Slechts 80 personen hebben in de revolutie den dood gevonden. Hitier besloot zijn rede met een „smeekbede" tot 't Duitsche volk, dat hij, zooals de kanselier het uitdruk te, nog nooit had gesmeekt, de politiek der nationale regeering te steunen bij de a.s. verkiezingen en op de candidaten der N.S.D.A.P. te stemmen. „Ik zelf," zoo besloot hij zijn rede,, zal nooit iets onderteekenen waarvan ik niet beslist weet dat ik het ral kunnen nakomen. Het Duitsche volk wil niets an ders dan aijn eer':t r

Schager Courant | 1933 | | pagina 1