Het Rijksdagproces Sparfa-nieuws. van KRUSCHEN De boerenstaking in Amerika wordt voortgezet Met den kiel naar boren. Belangrijke vondsten te Moskou. Door den trein gegrepen. Scheepsramp bij Singapore. Dimitroff in het gebouw gezien. UiT DE OMGEVING f ELFTALLEN VOOR ZONDAG. Voor aaxivangs- en vertrekuren leze men de opgaven van het secretariaat en volge men geregeld weer de mededeelingen op het vereenigingsbord. Schagen I: C. Prlna V. Vlottes P. Boon J. Slingerland K. Rempt J. Watertor W. Rus P. de Vries G. J. Boontjes R. Rus Jb. Dekker Res. A. Plakman. Schagen II: D. Arnoldua A. Slikker J. Broer J. Weeland S. Breebaart P. Blaauboer E. Paulusma C. de Moor G. Paulusma J. Molenaar Reserve: H. Veenstra. J. Kossen. Schagen III: C. Neefkes M. Slikker C. Tump D. Ruig O. Lem J. Boontjes C. Stammes C. Beers W. v. Geelen E. Rus P. Ruig le reserve: nader aan te wijzen, 2e res. Doorn. Reserves dienen aanwezig te zijn in tenue! SCHAGEN NAAR ANDIJK. Deze komende strijd kan voor Schagen van veel ba- teekenis worden. We hopen, dat een groot aantal sup porters mee zal reizen naar Andijk. 't Is verre van be moedigend voor de spelers, wanneer langs de lijn geen bekend gezicht kan worden ontdekt. Supporters, orga niseert tijdig een reis naar Andijk! PROGRAMMA VOOR ZONDAG 20 OCTORER. Andjjk 1—Schagen 1. Aanvang 2 uur. Scheidsrechter C. Mol Jr. Vertrek per huw 12.30 uur. Schagen 2Texel 2. Aanvang 2 uur. Scheidsrechter C. Metselaar. Behagen 3H.R-C. 6. Aanvang 12 uur. Scheidsrechter H. v. d. Metjden. UITSLAGEN VAN ZONDAG 23 OOTORER. Held. Boys 1Schagen 2, 34. Schagen 3Kolhorn 1, 12. Helder A—(Schagen A, uitgesteld. NAAR ANDIJK. Zondag as. speelt ons eerste elftal in Andijk tegen de club van dien naam. Zij, die mee willen, gelieven dit uiterlijk Vrijdag bij den heer C. Bestevaar, Rens- gars, op te geven. Vertrek per bus 1220 uur vanaf Hotel Roobol. BESTUURSVERGADERING op Vrijdag 27 October a.s., ten huize van den heer K. 6. Legult. des avonds 8 30 uur. Degenen, die iets onder de aandacht van het Bestuur ■willen brengen, doen dit even schriftüjk bij den heer Bestevaar, Rensgars. I Moreele steun van het spoorwegpersoneel wordt gevraagd. V.D. verneemt uit Chicago: De voorzitter van de National Farm Holiday Association, Milo Rono, had gisteren een langdurige conferentie met den voorzit ter van één der voornaamste vakbonden van spoor wegpersoneel, de Brotherhood of Railway Trainmen, A. F. Whitney. Reno verklaarde, dat de nationale boerenstaking zal worden voorteezet ondanks de verzekering van president Roosevelt, dat de prijzen der landbouw producten zullen stijgen. Ook de boeren begrepen echter, dat zij niets zouden kunnen bereiken, indien zij niet den steun hadden van groote partijen arbeiders. Zijn onderhoud met Whitney had dan ook ten doel het wederzijdsche begrip van eikaars Btrijd te verster ken en den moreelen steun van het spoorwegperso neel te venverven voor Jen strijd der farmers. Roosevelt's <eldpclitiek kon op geen enkele wijze het landbouwvraagstuk oplossen. Zweedsche tweemaster aan de Deensche kust gekapseisd. Uit Rudkjöbing op het eiland Langeland wordt ge meld, dat de Zweedsche tweemaster Polarna onge veer twee mijl voor Hesselbjerg aan de Deensche kust tengevolge van het werken van de doklading is ge kapseisd. De uit zes koppen bestaande bemanning kon zich ternauwernood in een kleine open sloep red den en werd gisterochtend in vrij benarden toestand door Deensche visschers opgepikt. De gekapseisde motorschoener drijft met den kiel naar boven en zal op last van het departement van marine geborgen worden, aangezien het wrak een gevaar voor de scheepvaart is. Bij graafwerk voor den ondergrondschen spoorweg. Reuter meldt uit Moskou, 23 October: Men hoopt tijdens het graafwerk voor den eersten ondergrond schen spoorweg in Moskou een verborgen bibliotheek te ontdekken, welks bestaan in oude documenten ver meld staat, en waarnaar in het verleden door velen tevergeefs gezocht is. De bibliotheek zou duizenden kostbare werken moe ten bevatten, welke door een oud-Russisch heerscher in onderaardsche gewelven zijn verborgen. De eerste lijn van den Moskouschen metro ter leng te van ongeveer 100 K.M. is bijna voltooid. Er wordt dag en nacht gewerkt door 25500 werklieden en 2.100 ingenieurs en technici. Tijdens het graafwerk heeft men reeds interessan te ontdekkingen gedaan. 21 ondergrondsche stroomen heeft men aangetroffen, alsmede een put, gevuld met menschelijke geraamten, welke volgens oudheid kundigen een oude cholera-put is, die werd gebruikt om de slachtoffers dezer ziekte in de middeleeuwen te begraven. Ook beenderen van voorwereldlijke dieren zijn ge vonden en in musea geplaatst. BANDIETISME IN DE VER. STATEN. Bank beroofd van 75.000 dollar. Uit Greencastle, in den staat ïndiana, wordt gemeld, dat vier gewapende mannen het filiaal van de plaatse lijke Federal National Bank binnen gedrongen zijn, wis ten te ontvluchten met een buit van ongoveer 75.000 dol lar. Doodelljke ongevallen. Gistermorgen ongeveer 11 uur is de ongeveer 40- jarige lijnwerker der Ned. Spoorwegen Verhagen, wonende te Tilburg, die werkzaamheden verrichtte aan de spoorlijn Tilburg—Den Bosch, onder Tilburg door een losse locomotief, die om 11.05 van het sta tion Tilburg was vertrokken, overreden en gedood. Het zwaarverminkte lijk werd naar het lijkenhuis overgebracht. De man was gehuwd en vader van 1 kind. Door D-trelnmachlne gegrepen. Dinsdagochtend omstreeks 9 uur waren aan de lijn de Klomp—Ede drie spoorwegarbeiders aan het werk. Doordat juist een sneltrein passeerde bemerk ten zij niet dat van de andere zijde een D-trein in volle vaart kwam aanrijden. Op 't laatste moment wisten twee der arbeiders zich nog in veiligheid te stellen, doch zekere Hardeman. die blijkbaar het met 80 K.M. vaart aandonderende gevaar niet tijdig genoeg meer bemerkte, werd door de locomotief ge grepen en tegen den berm gesmakt De ongelukkige, die 42 jaar oud is en een nog jeugdige vrouw met vier kinderen achterlaat, was op slag dood. LOONSVERLAGING AANGEKONDIGD. Bij Kon. Ned. Hoogovens en staalfabrieken. De directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken heeft voor de ambtenaren met Ingang van 1 De cember een loonsverlaging van 4 pet. aangekondigd. De directie van de Ver. Kon. Papierfabrieken der fir ma van Gelder Zonen heeft bU de vakorganisaties een nieuwe loonsverlaging van 2 to 10 pet. aanhangig ge maakt. De pensioenen der arbeiders zijn ln deze verla ging begrepen. DE ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN. Een daling van f 16 millloen. Uit Utrecht wordt het volgende gemeld omtrent de ontvangsten der Ned. Spoorwegen over de 9 eerste maanden van 1933. De totale ontvangst van 1 Januari af bedraagt over 1933 f 91.018.881.29 (v.j. f 107.206.079,80) De ontvangst perdagkilometer in 1933 f 91.07 (v. jaar f 106,29) Een daling alzoo van f 16 millloen bij de eerste ne gen maanden in 1932. GRATIS PROEF-AANBOD Indien U Kruschen nog steeds niet geprobeerd hebt probeert het dan nu eens op kosten van de fabri kanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale .reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld waardoor het U gemakkelijk wordt gemaakt de wer king van Kruschen zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak f 1.60, voordat deze alle zijn uitver kocht. Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon. Kruschen a fl.60 en nog een aparten proefflacon, welke voldoen de is voor ongeveer een week. Open eerst den proef- flaoon, probeer dezen en wanneer U daarna nret volko men overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, is de gewone flaoon nog ongeschon den. Breng dezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U uw heele uitgave 4 f 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U Iets kostte. Kan het gemakkelijker? Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam voorkomt Kustvaarder gezonken. 28 opvarenden vermist. Reuter seint uit Singapore: Van de bemanning van den plaatselijken kustvaarder „Tronch", die Zondag avond in een storm zonk, worden 28 leden vermist. Negen overlevenden kwamen hier aan. Het meeren- deel der vermisten zijn Chineezen. ZIEKENHUISKOSTEN IN TARWE BETAALD. Men meldt uit Boedapest aan de N.R.Ot.: Het ziekenhuis te Szentes in Hongarije was in den laatsten tijd ln moeilijkheden geraakt De regeerings- subsidie was verminderd en de patiënten bleven steeda meer de verplegingskosten schuldig. In verband daar mee heeft voor kort de rechtbank veroorloofd, dat de vroegere patiënten hunne schulden In tarwe betalea Deze oplossing ls het ziekenhuis dusdanig ten goede ge komen, dat andere ziekenhuizen van plan zijn, het voor beeld te volgen. VLIEGTUIG BESCHADIGT EEN ANTENNE. Het postvliegtuig Londen—Berlijn heeft gisterochtend op den terugweg naar Berlijn de zendantenne van den zender Wltzleben beschadigd. Het vliegtuig moest na bij het stadion Grunewaud een noodlanding maken. Het toestel werd ernstig beschadigd. De bemanning bleef ongedeerd, terwijl ook aan de post geen schade is veroorzaakt UIT ONZE OOST KI' D «-^ÜOOD, DE MOEDER LEVENSGEVAAR- LIJK GEWOND. Dader slaat de hand aan zichzelf. Ai. .oïnt uit Bindjei. 24 Oct: F.en B.takker heeft in Kampong Tjinokassi in een toestand van razernij en aanval gedaan op het kind en de echtgenoote van zijn broer. Hij sneed het kind de hals af en verwondde de vrouw levensgevaarlijk, waarna hij zelfmoord pleegde. BEZUINIGING PANDHUISDIENST. Honderden ontslagen. Uit Batavia: In aansluiting op de berichten omtrent de bezui niging bij den Pandhuisdionst, deelt het „Bat. Nieuwsblad" mede, dat aan 630 ïnheemschon uit het lager personeel van den Pandhuisdienst en 140 Euro- peesche en Inlandsche pandhuisbeheerders per 1 Januari 1934 ontslag is aangezegd. Wie bezochten den Rijksdag vóór den brand het laatst? Gister ls bij de voortgezette behaoleling van het Rijksdagproces onderzocht geworden wie den Rijks dag vóór den brand het laatst hebben bezocht. Getuige Hornemann werkzaam bij de kanselarij, verklaart dat hem de houding van afgevaardigde Kónen dien dag was opgevallen Konen had toen hij tusschon 6.15 uur en 6.45 uur door ingang V binnen kwam niet naar de portiersloge gekeken, maar naar buiten en was snel met opgezetten kraag zonder groeten voorbijgeloopen. Kónen ging gewoonlijk door Ingang II den rijks dag binnen. Getuige deelt verder mee, dat eenige heeren hem opmerkzaam gemaakt hadden, dat het in het rijksdaggebouw naar benzine rook. Hij had toen geantwoord, dat die lucht afkomstig was van een kleine auto, die voorstond. President: „Heeft die auto meer naar benzine ge roken?" Getuige: „Ja, voor mij was dat niets nieuws. Eeni ge heeren maakten de opmerking, dat de rijksdag in de lucht kon vliegen." Een getuige verklaart wellicht Dimitroff op 27 Februari ln den Rijksdag gezien te hebben. Dr. Teichert: „Heeft getuige een der Bulgaarsche beklaagden op den dag van den brand of vroeger in den rijksdag gezien? Getuige wijst op Dimitroff: Slechte deze valt mij op, het komt mij voor, dat deze gezegd heeft, dat de rijksdag in 20 minuten in de lucht zou kunnen vliegen. x Dimitroff: „Wanneer heeft getuige mij in den rijksdag gezien?" Getuige: ,Op den dag van den brand na 3 uur.' Dimitroff: „Hebt u mijn portret in de krant ge- zien?" Getuige: „Ja, ik had het gevoel, dat kon hij ge weest zijn." Dimitroff: „Hebt u dat den rechter van instructie meegedeeld?" Getuige: „Neen." Dimitroff: „Waarom niet?" Getuige: „Omdat ik niet geheel zeker was, nu kan lk alles beter zien, en een portret bedriegt dikwijls." President: „Kunt u zich ook vergissen." Getuige: „Zeker kan lk het niet zeggen." Dimitroff: „Tot welke partij behoort getuige?" Getuige: „Rechts." Dimitroff: „Welke partij?" Preside:*: „Dat is voldoende." Dimitroff: „Wie heeft u beinvloed dit te verklaren?" Getuige: „Niemand." President: „Dat laat ik niet toe. Dat is een belee- digine. Ik ontneem u het woord." Dimitroff: „Ik feliciteer u." O. M.: „Komt getuige ook de spraak van beklaag de bekend voor?" Getuige: „Ja." V. d. Lubbe wordt dan voor de rechtertafel geroe pen, en een tolk leest hem het rapport van den des kundige dr. Schatz voor. De president vraagt: „V. d. Lubbe. hebt u hierover iets te zeggen?" V. d. Lubbe: „Neen." Daarna wordt de zitting tot heden verdaagd. DE OPENBARE ACTIE TEGEN DE OVERHEID. Interpellatie Al bar dn. Uit 's Gravenhage wordt aan de ..Tel." gemeld: Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda, heeft aan de Kamer verzocht den minister-president te mogen In- terpelleeren over het verbod van ambtenaren om deel te nemen aan openbare actie tegen de ovrheid en haar beleid. Morgen zal over deze interpellatie besliat wor den. H AREN K ARSPET Algemene vergadering van de pluimveever. „Ona Be lang", gehouden op Maandag 23 October 1933, dea avonds 7.30 uur, ten huize van den heer D. Swager. Aanwezig 14 leden. De voorzitter, de heer C. de Vries opent met een wel kom aan de aanwezigen, de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen te lezen van de twee vorige bijeenkomsten, die onder dankzegging worden goedge keurd. De voorzitter deelt daarna mede, dat hij wegens drukke bezigheden, hij zegt van 9 vereenigingen voor zitter te zijn, hedenavond voor deze functie te moeten bedanken, ook als bestuurslid. Ruim 20 jaar is voor zitter al in het bestuur werkzaam geweest en zou gaar ne zien dat voor hem een ander werd benoemd. Daar het geheele bestuur moet aftreden, werden bij eerste stemming gekozen de reeds zitting hebbende le den, n.1. de heeren S. Veter, J. Rentenaar. D. Brouwer en G. Kuiper. Bij tweede vrije stemming werd daarna in de plaats van den heer C. de Vries gekozen de heer A. Winkar. Allen verklaarden deze benoeming te aan vaarden. Hierna komt ln bespreking de steunactle voor den heer C. Vader, die bij de in September J.l. plaate gehad hebbenden windhoos, zoo'n belangrijke schade aan zijn bedrijf had geleden. De Noordh. Pluimveebond zou gaarne zien dat hier door de pluimveehouders iets werd gedaan om den heer Vader, die niet tegen stormschade was verzekerd, eenigszins te steunen. De voorzitter legt dit eerst uit, waar het om gaat, en zegt voorts dat de secretaris van den N.H.P.B. de scha de bij den heer Vader had opgenomen en tot de con clusie was gekomen dat die f 1500 a f 2000 zou wezen en niet f 2500. zooals buitenom wordt beweerd. De heer Quant is vakman ln deze en zeker geloofwaardig. Dan nog zegt voorzitter een verozek oii steun te hebben ge lezen in de Schager Courant en onderteekend door de heeren Nolet, burgemeester, A. Kistemaker, kassier van de plaatselijke boerenleenbank en Dr. Groenhart, arts, alhier. Heel vreemd heeft voorzitter opgekeken naar dit ver zoek ep de onderteekenaars van dat verzoek en zegt dat de twee laatste heeren onderteekenaars wel eens belanghebbenden konden zijn. Voorts zijn er van den N.H.P.B. lijsten ingekomen om bij de leden gepresenteerd te worden en tevens of er van de vereiging zelf iets gedaan moet worden. Bijna algemeen was de vergadering er voor om ln deze den heer Vader te steunen, niet dat hij zich ooit om onze afdeeüing heeft gegeven, dat hij lid Is van den Noorh. Pluimveebond, och als men het zelf eens over kwam, zou men ook gaarne weer geholpen willen worden» Hierna werd besloten ona f 10 te geven uit Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 760 m.M. Temperatuur: 9 gr. C. is 48 gr. F. Vooruitzichten: Kans op regen. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien. Refractionlst. Het oogonderzoek doen wij gratis. de kas der afdeeling en staande de vergadering werd op de lijst geteekend voor een bedrag van f 7.35. Voorts zal bij leder lid de lijst worden gepresenteerd. Punt 5: bespreking voorloopige agenda van den N.H. P.B.-vergadering. De vergadering wil bepaald zien een vaste tijd te stellen voor het broeden van blauwe kip pen en voor witte leghorns. Zal voor de agenda worden opgegeven. Na rondvraag volgt sluiting. ALKMAAR Een wiel van de bus geloopen. Maandagmorgen omstreeks 8.55 uur reed de bestuur der van de autobus, dienst EgmondAlkmaar v.v., ge naamd M. de G., wonende te Heiloo, in de Emmastraat alhier, toen plotseling het rechterachterwiel van de autobus afliep. Doordat de bestuurder hard schreeuw de wist hij de aandacht te trekken van de aldaar spe lende schoolkinderen, die Ijlings op het trottoir de vlucht namen, waardoor zeer waarschijnlijk ernstige ongeluken werden voorkomen.. De bestuurder kon ech ter niet verhinderen, dat de autobus tegen een aldaar staanden boom botste, waardoor aan dit vervoermiddel materiele schade ontstond. Ook de boom werd bescha digdBen zich in de bus bevindende schooljongen werd door den bestuurder tijdig gegrepen en wist daardoor te voorkomen, dat deze Jongen met zijn hoofd tegen de voorruit stootte. De autobus ls na eenigen tijd weg gesleept. —Bij de dezer dagen door de gemeentepolitie gehou den controle inzake de IJkwet, werden ln totaal 40 processen-verbaal opgemaakt W 1 ER 1 N Cf E N De heer P. Rotgans te Den Oever, tijdelijk sluis- knecht aldaar, heeft als zoodanig zijn vaste aanstel ling per 20 October J.l. in rijksdienst ontvangen. Onder het rundvee van den heer J. C. Kooij te Westerland, hetwelk in den Wieringermeerpolder na bij de Haukes in de weide loopt, is mond- en klauw zeer geconstateerd. De heer S. Asjes bezig zijnde j.l. Maandag een auto te repareeren, bekwam daarbij een ongeval, door dat onverwacht een veer los sprong, die asjes met een slag in het gezicht kreeg. De getroffene bekwam hierbij een kaakfractuur met een wond aan de kin en een lichte hersenschudding. T N n E v J) 1.1 K De extra-steun, dien de tuinbouw in Noordholland zou ontvangen, blijft nog maar steeds uit. We ver namen echter uit tuinderskringen, dat uitkeering er van met groote zekerheid kan worden verwacht, op grond van de omstandigheid, dat Noordholland bij zonder sterk door de crisis is getroffen. We hoorden verluiden, dat er voornemens bestaan, den uitbetaal den toeslag op witte kool en aardappelen als extra- steun te beschouwen en dat bedrag niet in minde ring te brengen op de uitkeeringen volgens de Tuin- bouwsteunwet 1933, volgens welke de gelimiteerde 5 millioen dan nog in zijn geheel zal worden uitbe taald. Men deelde ons mee. dat bU het Hoofdbestuur van den Neutralen Bond van Boeren. Land- en Tuinbouwers een verzoek is ingekomen van den Algemeenen Tuin- dersbond, ln Zuid-Holland opgericht, om tot fusie te besluiten, waarbij wordt voorgesteld den eventueel te stichten nieuwen Bond den naam te geven van Alge- meene Nederlandsche Vereeniging van Boeren. Land en Tuinbouwers. Men mag dus verwachen, dat zeer binnenkort weer een Algemeene vergadering van den Neutralen Bond zal worden gehouden om over die vraag te beslissen. Hoe slecht het met de financien van sommige go- meenten ln de tuinbouwstreek gesteld ls, moge blijken uit de begrooting van Koedijk, die sluitend is gemaakt door een post „rijkssteun" van f 34000 bij een eindcijfer van ruim f 121.000. De laatste jaren was er vaak gebrek aan berg ruimte voor het opslaan van de winterkool. zoodat met allerlei bergplaatsen werd gewoekerd. Nu ls er veel te veel bergruimte door de mindere hoeveelheden winter- producten, waardoor tal van bezitters van boeten als anderszins een strop hebben, daar ze nu geen huur ont vangen, die soms nog een mooi bedrag vertegenwoor digde. Nu het saneeringsplan voor het bloembollenbedrijf is uitgevoerd, de verschillende voorschriften zoo goed als in zijn geheel zijn opgevolgd, komt voor de kweekers de ernstige vraag aan de orde, op welke wijze zij, nu financieel zullen worden gesteund. Al ls men over het algemeen overtuigd van de noodzakelijkheid der getrof fen maatregelen, genomen tot gezondmaking van het bedrijf, zoowel wat de inkrimping der met bollen be plante oppervlakte betreft als de zuivering in den han del, als de regeering het daarbij laat, dan zal dit voor het groote gros der kweekers een offer beteekenen, dat moeilijk te dragen valt en zullen velen tot ondergang zijn gedoemd. De groote hoeveelheid leverbaar, die nog ln de schu ren aanwezig is, en niet kan worden verkocht, is voor de kweekers een niet te overkomen schadepost, zoo de regeering deze niet vergoedt tegen den vastgestelden minimum-prijs. Zelfs als dit gebeurt, zullen de resul taten van het bollenbedrijf verre blijven beneden wat men een bestaansminimum zou kunnen noemen. Heel noodzakelijk zou het zelfs zijn, dat het vernietigde le verbaar werd vergoed. Het zijn deze vragen, welke zich aan onze kweekers opdringen en die, worden zij niet opgelost, in voor hen gunstlgen zin, dan tot veler onder gang zullen lelden. Het is ons bekend, dat de organisa ties voortdurend in actie zijn, om een gunstige oplos sing te verkrijgen en de regeering te overtuigen van dl" noodzakelijkheid, ten einde de ramp, die de crisis 'n. den tuinbouw over West Friesland heeft gebrach4 w°-t te verlichten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2