Smokkelaars op de Adriatische Zee. DE DEENSCHE SAHARA. Radioprogramma Woensdag 25 October 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9370 Geheime sïgnaaldienst tusschen de eilanden. SMOKKELHANDEL HOOFDMIDDEL VAN BESTAAN. Verschuivende zandmassa. door OLAF FALo. Wanneer een tourist op reis door Dalmatië in de ha- .ren van Corcula zijn schip verlaat om de stad, die als een schoon kasteel op het eiland ligt, te gaan bezichti gen, doet niets hem vermoeden, dat dit het centrum der smokkelarij op de Adriatische Zee is. Het zal hem misschien vreemd voorkomen, dat er zooveel politie op de been is, dat iedereen zich moet legitimeeren, dat elk stuk bagage wordt onderzocht, doch het plaatsje zelf is rustig en vredig. Een paar visschersbooten liggen in 'de haven voor anker, op het havenhoofd trippelen de jonge meisjes, van de plaats op en neer het is al- Jeen verdacht, dat men af en toe een douaneboot In het Kanaal van Corcula ziet opduiken. Het plaatsje Bluto op het eiland Corcula wordt door fle reisgids vermeld als het grootste dorp van Dalma tië. Het heeft 6000 inwoners, wat men hier zeer veel vindt. En van die 6000 mannen, vrouwen en kinderen Is minstens een derde gedeelte betrokken bij de smok kelarij op de Adriatische Zee. Er zijn er honderden, die telkens opnieuw de gevan genis lndwalen of tot hooge boeten worden veroor deeld, wanneer zij door de Joegoslavische douaniers ■worden betrapt. Er blijven echter altijd genoeg smok kelaars vrij rondloopen. En deze visschers en boeren moeten wel smokkelen om zich een bestaan te verove ren, want de zee en de onvruchtbare Karstbodem leve ren niet genoeg op. De smokkelarij blijft natuurlijk niet beperkt tot het eiland Corcula, zij komt voor in de geheele kuststreek tusschen Soesjak in het Noorden en Boedva in het Zuiden. t)e idyllische opslagplaats voor sigarettenpapier op Corculade mooie touristenplaats. Onder de bevolking bevinden zich nog heel wat af stammelingen van de oude zeeroovers, die even moedig fels sluw waren en vanuit hun geheime schuilplaatsen de Adriatische Zee beheerschten, zoodat zij schatting konden eischen van de machtige republiek Venetië, eoowel als van de Turken. Verder naar het Zuiden stijgt het Italiaansche rotseiland Lagosta met de wijn- have h van den zelfden naam steil op uit het blauwe water. Men kan het vanuit Corcula met een zeilboot in lenkele uren bereiken, als de Bora waalt. Tusschen Corcula, Lagosta en het Joegoslavische eilandje Uljet, Öat vrijwel buiten het scheepsverkeer ligt, is de smok kelhandel het levendigst. Om het de douane althans ^enigermate moeilijk te maken, den ongel ijken strijd vol te houden, heeft men bepaald, dat er van de Joego slavische visschersplaatjes aan de kust na acht uur des avonds geen schepen meer in zee mogen steken; vis schers krijgen een speciale vergunmig om 's nachts net ten uit te zetten of in te halen, maar die worden dan ook geregeld door de douane bij hun werk gecontro leerd. Ondanks alle maatregelen van dien aard gaan de smokkelaars echter hun gang. Te Lagosta vindt men een stapelplaats van alle ar tikelen, waarop Joegoslavië hooge invoerrechten of be lastingen heft, meest koffie, tabak ©n suiker. Een kilo fcuiker kost bijv. te Lagosta 5 of 6 dinar, Ket prijsverschil maakt het smokkelaarsbedrijf Ioo- mend. En langs de geheele kust, zoowel als op de eilandjes Hvar, Brac en hoe zij nog meer heeten mogen, ïookt de bevolking uitsluitend gesmokkelde tabak. Deze is niet alleen goedkooper dan de tabak, doch smaakt ook beter. De autoriteiten der tabaksregie we ten natuurlijk wel, dat h,un tabak en sigaretten langs He kust vrijwel onverkoopbaar zijn; slechts in de groot ste plaatsen, waar de overheid een strengere controle kan uitoefenen, vindt de regie nog een beperkt afzet gebied voor haar producten. Men heeft daarom reeds ben bevel uitgevaardigd, dat er slechts pakjes sigaret tenpapier verkocht mogen worden aan hen, die min stens een zelfde aantal pakjes regietabak koopen, Het gevolg was slechts, dat men te Lagosta behalve andere producten ook sigarettenpapier ging opslaan. Met kleine, uitstekend bestuurbare motorbooten, die vooral la zomers zeer goed voor plezierbootjes kunnen door- gaan, worden onder de oogen van de douaneambtenaren kilo's en nog eens kilo's sigarettenpapier uit Lagosta ver voerd naar Spalato, Ragusa en andere havens, van waar ze dan verder naar het binnenland worden ge bracht. De douaniers hebben het niet gemakkelijk, want zoo als gewoonlijk sympathiseert de bevolking met de smokkelaars, die in alle ringen hun relaties en ver trouwden hebben: onder medici, advocaten, dorpsonder wijzers en zelfs monniken. De vele kloosters langs de kust en op de verschillende eilanden vofmen meerma len een toevluchtsoord voor achtervolgde smokkelaars# Boendien worden de bewegingen van het zestal met zoeklichten en machinegeweren uitgeruste douaneboo ten zorgvuldig nagegaan door de smokkelaars, die on derling in verbinding staan door een uitstekend geor- ganiseerden signaaldienst. Het komt dan ook zelden voor, dat er smokkelaars door de douane worden ver rast en als dit al eens gebeurt, staat er gewoonlijk een persoonlijke veete tusschen de smokkelaars op den ach tergrond. Bij wijze van wraakneming verraden zij dan elkaar. Het drukst is het smokkelaarsbedrijf met nieuwe maan, dan heerscht er op de zee gewoonlijk groote drukte. Van Uujet, Polare en Babinopolje, van het schiereiland Pelesjatz en natuurlijk ook van de smok kelaarscentrale Corcula zoeken grootere en kleinere booten, die den dag hebben doorgebracht in stille in hammen van de kust, den weg naar Lagosta op. Daar vormt de smokkelarij voor de bevolking het voornaam ste middel van bestaan. Het komt echter ook voor, dat OVER 100 JAAR IS FREDERIKSHAVN BEREIKT. Slechts weinigen weten, dat er in Europa een ware zandwoestijn bestaat en dat niet ergens op het BaJkan- schiereiland, maar in Denemarken, een land, dat men zich toch niet als een woestijngebied zou voorstellen. Denemarken wordt met recht het land der groene weiden en der beukenbosschen genoemd, maar in het Noordwestelijke deel, niet ver van Skagen ligt de merkwaardigste streek van ons werelddeel: de Deen- sche Sahara. ■-< Wanneer men zich van de havenstad Frederikshavn over het vlakke land begeeft, dat zich ten Noorden en ten Westen van de stad uitbreidt, bereikt men aller eerst de z.g. Aalboek-plantage, een prachtige weelderige en zeer wildrijke streek. Ten Westen van het dorp Hulsig, dat bestaat uit eenige huizen, een benzinepomp, een telefooncentrale en een spoorwegstation, verandert het karakter van de streek vTij snel. Nog eenige kilo meters gaat men langs steeds zeldzamer wordende huizen. Dan breidt zich aan beide zijden een vlakke heide uit en steeds witter en witter glinstert het voor de oogen. Aan den horizon teekenen zich heuvels af, waarachter men de bruisende Noordzee vermoedt. Deze heuvels hebben allen een naam. Bekend is de Dönne- gebakken, die in zijn vorm merkwaardig veel gelijkt op den Japanschen Foesijama. Deze klippen beschermen de streek tegen de zee, die geweldige zandmassa's op de kust werpt. Van den top van de Dönningebakken heeft men een prachtig uitzicht naar alle zijden. Men ziet de zee tot aan het Skagerrak; Frederikshavn en de vuurtoren van Skagen doemen voor het oog op. Terwijl de reiziger zijn tooht voortzet, wordt de streek steeds eigenaardiger. Het eene meer volgt op het andere. Het land is hier zoo vlak, dat men steeds slechts een klein stukje water kan zien. Het is een do rado voor den botanicus, want onder de spaarzame ve getatie bevinden zich zeldzame gewassen, vooral insec ten-etende planten. Plotseling verandert het landschap opnieuw. Iedere vegetatie houdt op, er groeit geen gras, geen struik. Zelfs geen steenen bedekken den bodem. Het zand ziet er uit. alsof het hier eerst kortgeleden is komen aan drijven. En inderdaad is het de Oostelijke arm van Milen, die tot hier is voortgeschoven. Milen heet dit landschap van zandbergen. Het hoogste punt ligt onge veer 80 meter boven den zeespiegel en de reusachtige zandmassa's verschuien jaarlijks over een afstand van de smokkelaars weken lang niet kunnen uitvaren, doch tusschen de eilandjes en bochten van de kust verborgen blijven, omdat de douanebooten onafgebroken op den loer liggen. De smokkelaars zijn krachtige menschen, die vaak met levensgevaar hun avontuurlijk beroep uitoefenen. Zij kunnen de douanebooten, die met hun krachtige schijnwerpers 's nachts de zee afzoeken, slechts ontwij ken, wanneer zij tijdig een der smalle inhammen van de kust kunnen bereiken, waar het uitzicht belemmerd is. Mist, de vriend van smokkelaars In Noordelijker ge legen landen, komt op de Adriatische kust praktisch niet voor. Meevaren met zulk een smokkelaarssohip behoort dan ook tot de meest opwindende avonturen, die men zich kan indenken. Loopt het mis, dan onder gaat men uit den aard der zaak dezelfde straffen als de werkelijke smokkelaars. Deze geven echter niet om de gevaren, die hun leven en hun vrijheid bedreigen; zij kennen zooiets als het enthousiasme van den sportsmon en denken eerst ln de tweede plaats aan het geld, dat zij maken. Juist het spelen met het ge vaar heeft deze moedige en volstrekt niet altijd slechte mannen aangetrokken en hen ertoe gebracht om smok kelaar te worden. Hebben zij eens een goede buit bin nengebracht, dan blijven zij echter ook weer langen tijd op hun lauweren rusten. Het zijn en blijven nu eenanaal eohte Zuiderlingen. Hebben zij voor een paar maanden genoeg verdiend, dan worden zij weer brave, eenvoudige visschers, die overdag slapen in de heerlijk warme zon of hun netten verstellen en 's avonds een paar uur op de vischvangst uitgaan. In de kroeg ver tellen zij dan graag bij het schijnsel van de petroleum lamp hun avonturen en rooken daarbij natuurlijk gesmokkelde tabak, die zij in hun kelders en tuinen verborgen houden. De douaniers zijn n-1. zoo nieuwsgie rig, dat zij soms zoo maar een kijkje komen nemen in de huizen. t EEN SNELLE FAMILIE. Rita Don, de zuster van den bekenden Engelschen motor-renner Kay-Don, blijkt een waardig lid van de familie te zijn. Zij won n.1. het kampioenschap voor da mes in de berg-race op de Londensche Brookland-baan. 8 meter. Zi} liggen thans op 3 tot 4 kilometer van de kust. Dit eigenaardige verschijnsel bedreigt ook de meren van het z-g. Studeli-gebied. Het in het uiterste Westen gelegen Studeli-meer is reeds half door het zand over dekt. De zandmassa beweegt zich onophoudelijk, zij het langzaam. Over ongeveer honderd jaar zal Frederiks havn bereikt zijn en bedolven worden, wanneer de techniek dan nog geen verdediging tegen dezen vijand zal hebben gevonden. Milen zelf is een oceaan van zand. Daaronder bevindt zich grootendeels harde bodem, maar er zijn ook plaat sen, waar men geheel kan venzinken. Bij sterken wind jagen geweldige zandwolken over het land en geeselen den onvoorzichtige, die zich hier gewaagd heeft, tot hij bewusteloos neerzijgt. De zandwoestijn heeft in den loop der jaren reeds heel wat slachtoffers geëlscht. Gedurende een der oorlogen, die tusschen Denemarken en Zweden zijn gevoerd, trachtte eens een Zweedsch oorlogsschip troepen aan land te zetten aan de zandige Westkust van Denemarken. Toen lag de zandwoestijn nog vlak aan zee. De landing had des nachts plaats. De Denen, die de verraderlijkheid van den streek ken den, lieten den vijaden ongestoord hun gang gaan, om hen daarna met des te meer zekerheid te kunnen ver- En wat zegt u van dit model herfsthoedje nietigen. De Zweedsche troepen verdwaalden in de zandvlakten en werden in afzonderlijke groepen gevan gen genomen. Het zand dat door de grillen van den wind wordt gemodelleerd pleegt hier merkwaardige vormen aan te nemen. Men kan de woestijn tallooze malen gadeslaan: steeds verandert haar vorm. Waar zich vroeger hergen van zand verhieven, gaat thans een diepe kloof en ia plaats van spitse pyramiden ziet men plotseling een ef fen plateau Typisch is, dat men hier bijna geen dier aantreft. Het instinct der dieren, dat niet om den tuin te leiden is, zegt hun, dat zich hier over grooten afstand on vruchtbaar land uitstrekt Als een haas op zijn zwerf tochten aan d'en rand van deze woestijn mocht ko men, wendt zij zich om en neemt snel de vlucht. Sommigen zullen zich misschien nog den destijds beroemden filmster Waldemar Psilander herinneren. Ongeveer 20 jaar geleden bewonderde de wereld hem als Arabisohen sjeik in een film, die, naar werd mede gedeeld, natuuropnamen uit de Sahara bevatte, hetgeen iets nieuws was. Thans is het geheim verraden: de Sahara-film werd in Milen opgenomen! Wat i3 de waarde van deze woestijn? Voorloopig ni hil. Eenige jaren geleden, toen een jong luitenant in, opdracht van den Deenschen generalen staf opmetin gen in deze streek verrichtte, werd hem de geheele Europeesche Saihara, die destijds aan een priester toe behoorde, voor twee kroon te koop aangeboden! De luitenant wees het aanbod voor hem persoonlijk van de hand, maar de Deensche staat heeft intusschen de woestijn voor een wel wat aanzienlijker bedrag van den priester gekocht. DONDERDAG 26 OCTOBER. HILVERSUM (298 M.) AVtRJO: 8,00 Gramofoonmuziek; 10,00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Rie Beyer leest voor; 11.30 Voortzetting solistencon cert; 12.00 Omroeporkest; 2J.6 Rustpoos; 2.30 Omroep orkest; 3.00 Knipcursus; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Omroeporkest; 5.00 Voor grootere kinderen; 5.30 Omroeporkest; 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der; 7.00 Kamermuziek; 7.30 Engelsch voor beginners; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Causerie; 8.20 Concertgebouworkest o.l.v. Ed. van Beinum; 9.20 Fransche chansons; 9.45 Radiotooneel10.30 Hans Schindler en zijn orkest; 11.00 Vaz Dias; 11-10 Gramofoonmuziek; 11.15 Hans Schind ler en zijn orkest; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8 00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek; 1015 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmu ziek; KRO.: 11,00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsd. half uurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest; 1.00 Gra mofoonmuziek; 1.20 Orkest; 2.00 Cursus fraaie hand werken; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.30 Rustpoos; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Handenarbeid voor de jeugd; 530 Lie- derenrecital6.30 Gramofoonmuziek; 7.00 Politieberich ten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Weekoverzicht; 8.00 Mandoline-ensemble; 9.00 Ouderuurtje; 10.30 Vaz Dias; 10.40 Gramofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (1191 M 7.50 Concert; 8.40 Idem; 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 5.20 Populair con cert; 6.35 Gramofoonmuziek8.30 Concert. KALUNDBORG (1154 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.50 Dansmuziek; 7.30 Symphonie- orkest; 10J.0 Dansmuziek, BERLIJN (419 M.) 3.50 Gramofoonmuziek; 7.25 Gevarieerd programma, HAMBURG (372 BL> 11.40 Concert; 12.40 Populaire muziek; 1.30 Gramofoon muziek; 3 20 Concert; 7.20 Opera. LANGENBERG (472 MJ 11.20 Gramofoonmuziek; 12.55 Populair concert; 2.00 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert; 7.30 Luisterspel; 11.20 Gramof oonmuz i e k. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 4.25 Concert; 10.00 Concert; 11.05 Dans muziek. PARIJS EIFFEL (1446.) 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO) (1724 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.50 Idem; 7.40 Idem. MILAAN (SS1 M.) 4.30 Gramofoonmuziek; 6.20 Idem; 7 00 Idem. ROME (441 M.) 4.35 Vocaal en instrumentaal concert; 7.35 Gramofoon muziek; 8.05 Concert; 9.35 Vocaal concert. Ter herdenking van den lOOsten geboortedag van Alfred Nobel, over wiens leven en werken wij in ons nummer van Zaterdag een uitgebreid artikel gaven bad op diens graf te Stockholm een kranslegging plaats.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5