0 Het Zusje. BEZUINIGING BIJ DE Rechterlijke Macht. Auto-ongeluk op den Leidschen weg. In een vlaag van waanzin. Builen- en longenpest in Mandsjoekwo. De aardkorst ingestort Vernietiging van vee in Denemarken. De opheffing van de Gezondheids commissies. Geen gevolg gegeven aan het verzoek van de partij. D. de Boer gehuldigd. Kort verhaal Opheffing van rechtbanken en kanton gerechten. Het wetsontwerp goedge. keurd. Gistermiddag heeft, de Tweede Kamer liet wets ontwerp der serie wetsontwerpen tot opheffing van rechtbank en kantongerechten waarover de vorige regeering gevallen is, slechts met enkele stemmen tegen, aangenomen. Er zullen dus nu 2 rechtbanken nl. te Tiel en Win schoten en 39 kantongerechten, waaronder, zooals men weet, Schagen, worden opgeheven. Tweede Kamer verdaagd tot 7 November. Rtjksbegrooting moet voor Kerstmis afgehandeld worden. Zoo noodig avondvergaderingen. Na sluiting van de vergadering der Tweede Ka mer deelde de voorzitter gisteren mee dat hij haar weder zal bijeenroepen tegen Dinsdag 7 November om één uur. Het is de bedoeling dan een aanvang te maken met de Rijksbegrooting en deze vóór Kerstmis, even tueel mede in avondvergaderingen op Dinsdag en Donderdag, af te handelen. Prins Hendrik biedt de reddende hand. Maandagavond ongeveer 12 uur werd aan de po litie te Wassenaar kennis gegeven, dat er een ern stig ongeluk gebeurd was op den Rijksstraatweg bij de Maaldrift, aldus meldt het „Vad.Politie, zieken auto en gemeente-arts gingen er heen en het bleek dat een auto, bestuurd door van der Z. uit Den Haag, die in groote vaart in de richting Den Haag gere den en zoo verschillende auto's gepasseerd was, de flauwe bocht aldaar niet had genomen maar circa 35 meter door den berm van den weg was gereden tegen een boom gebotst en vervolgens in de sloot terecht was gekomen. Hij had bij die gelegenneid op zeer gevaarlijke wijze gesneden de auto, waarin ge zeten was Z.K.H. Prins Hendrik met gevolg. Prins Hendrik liet stoppen en begon onmiddellijk de inzit tenden uit hun gevaarlijke positie te verlossen, zijn de mejuffrouw R. uit Den Haag, die verschillende wonden had opgeloopen en een arm gebroken en van der Z., die er met lichte verwondingen was af gekomen. Beiden zijn met de Roode Kruis-auto ge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal Uit het onderzoek is gebleken, dat van der Z. dronken was. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, en de auto is, na uit de sloot te zijn gehaald, in beslag genomen. Gepoogd uit het raam te springen. Maandagnacht heeft personeel van den G-G. en G.D. te Amsterdam, daartoe gewaarschuwd door een dok ter, een ongeveer 50-jarige vrouw naar het Wilhel- mina gasthuis vervoerd, die in een vlaag van waan zin van de derde verdieping van haar woning in het Oosterpark naar beneden wilde springen. Eerdei' wil de ze het huis in brand steken, welke pogingen buren wisten te verijdelen. Meer dan 600 dooden. Reuter meldt uit Dairen. 24 October (R.O). In Noord-Mandsjoekwo is een builen- en longenpest epidemie uitgebroken, waaraan reeds heer dan 600 per sonen zijn bezweken. De verbindingen met de geteisterde districten zijn tijdelijk verbroken om uitbreiding van de epidemie te voorkomen. In het Taoman-district, waar de epidemie het hevigst woedt, is een groote campagne georganiseerd tot het verdelgen van ratten, die als de verwekkers dezer epi demie worden beschouwd. De autoriteiten hebben maat regelen genomen om de aangetaste bewoners in enkele gebouwen te isoleeren. De laatste builenpestepidemie in Mandsjoerije heeft in 1928 plaats gehad, waarbij toen 1200 personen om het leven zijn gekomen. AFNEMENDE WERKLOOSHEID IN ZWITSERLAND Het aantal werkloozen in Zwitserland is sinds het begin van dit jaar met meer dan 50 pet. verminderd. Einde Januari bedroeg het aantal ingeschreven werk loozen 101.111. einde September 49.140. Het vorige jaar waren deze cijfers respectievelijk 57.857 en 49.532. Voor het eerst sinds October van het vorige jaar is het aan tal werkloozen beneden 50.000 gedaald. DE „GROOTSTE"' FASCIST. Primo Camera, de Italiaansche boksreus, die, zooals we gister meldden, in den strijd tegen Paolino zijn wereld titel behouden heeft, had zich vóór zijn aankomst in zijn vaderland in een fascistenpakje gestoken, In de onmiddellijke nabijheid van Rome ontstond door een aardstorting plotseling een groot gat, waarbij ver scheidene huizen meegesleurd werden. Vier personen weerden gedood, terwijl een 5-tal andere bewoners nog levend, doch zwaar gewond geborgen konden worden. In totaal reeds 120.000 stuks rundvee ge- destrueerd. Het Deensche ministerie van Landbouw deelt mede, dat tot 1 October jl. in totaal 117.000 stuks rundvee en 12.600 voorbouten vernietigd zijn. Men kan dus zeggen, dat rond 120.000 stuks rundvee zijn gedestrueerd. De regeering heeft tevens besloten de volgende week nogmaals 10.000 stuks vee te laten vernietigen. Door deze destructie heeft men de vleeschprijzen met 67 öre kunnen verhoogen. Verder heeft de ministerraad zich bezig gehouden met den varkensuitvoer, die ernstig wordt bedreigd door den toestand op de Engelsche baconmarkt. Het wekelijksche aanbod van slachtvarkens bedraagt thans 150.000 stuks, doch er kunnen slechts 100.000 worden afgezet, nl. 87.000 naar Engeland en 13.000 in het bin nenland. Wanneer Engeland het invoeroontigent vair 1 November af sterk verlaagt, blijft meer dan een derde van de varkensproductie onverkoopbaar. DOOR DRAAIENDE AS GEGREPEN. Arbeider ernstig gewond. In de aardappelmeelfabriek Musselkanaal en Omstre ken te Ter Apelkanaal is de arbeider Arnoldus uit Sel- lingen bij het omgooien van een drijfriem door de draaiende as gegrepen, aldus de „Msb.". Hij werd eenige malen rondgeslingerd en bewusteloos opgenomen. De man, wien alle kleeren van het lichaam waren ge scheurd, bleek ernstige wonden aan hoofd en beenen te hebben bekomen, alsmede eenige gebroken ribben. Hij werd in ernstigen toestand naar het R.K. Zieken huis te Winschoten vervoerd. RIJKE KINDERZEGEN. Uit Londen: Uit Georgetown in Britsch Guayana (De- merary) wordt gemeld, dat daar een vrouw aan zeven kinderen tegelijk, allen jongens, het leven geschonken heeft Moeder en kinderen maken het goed. GEOIRJGE OAMPBEDL stond onder zijn vrienden bekend als .,de stille George". Op kantoor noenden de collega's hem onder elkaar den grooten zwijger. Hij was niemand onsympathiek en men nam zijn zwijgende aard voor lief, omdat men be greep, dat hij, door zijn niet al te sterke gezondheid, weinig lust had om met anderen mee te doen. Aan sport deed hij niet en nooit sprong hij uit den band. Een meisje had hij niet hoewel het hem, met zijn prachtig zwart haar en fijn profiel niet moeilijk geval len zou zijn om zich te verloven. Hij nam het leven ernstig op. Zijn ouders waren jong gestorven, beiden aan de longen. Mocht hij daarom wel ooit aan trouwen denken? Deze vraag had hy herhaal delijk bij zichzelf gesteld en met néén beantwoord. De bewonderende blikken, die hij op straat dikwijls van passeerende meisjes opving, brachten zijn besluit niet aan het wankelen. Hij wist te goed, dat het geluk van een eigen gezin niet voor hem weggelegd was. Op een morgen stapte hij een winkel binnen om een paar sokken te koo- pen. Het. meisje achter de toonbank had een lief ernstig gezichtje. Ze liet hem eenige soorten zien, en vroeg welke kleur hij wilde hebben. Och, geeft U maar een paar; de kleur doet er niet toe, antwoordde hij. Toen hoorde hij een onderdrukt, maar helder lachje. Hij keek op en zag in een paar diep-zwarte oogen. Als betooverd bleef hij kijken. Een beetje lang en een ongeduldige vraag, of meneer flu maar zelf een keus wilde doen, maakte een eind aan zijn eersten diepen blik in een paar meisjesoogen. Hij nam het eerste bes te paar, groette beleefd en stapte den winkel uit. Dienzelfden avond, toen de winkel gesloten werd, wachtte hij het meisje buiten op. De kennismaking liep vlot van stapel. George verontschuldigde zich over zijn vrij gedrag van dien ochtend. Hij had zijn knappe uiterlijk en de manieren mee en het meisje Muriel Behoud ten plattelande bepleit Uit Amsterdam: Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft een adres betreffende het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Gezondheidswet gericht aan den Minister van Sociale Zaken. Het Instituut is van meening, dat opheffing van de gezondheidscommissies de belangen van de volkshuis vesting ten plattelande ernstig zal schaden, daar het initiatief voor woningverbeteringen, onbewoonbaarver klaringen enz. ten plattelande vrijwel steeds van de ge- zondheidscommissies moet uitgaan. Het instituut beveelt dan ook met klem aan dat de opheffing wordt beperkt tot die commissies, welke uit sluitend werkzaam zijn in groote en middelbare ge meenten. Mocht dit, met het oog op dén toestand van 's Rijks financiën niet kunnen worden aanvaard, dan zou nog ernstig de mogelijkheid te onderzoeken zijn om de commissies ten plattelande te laten voortbestaan zonder dat het secretariaat wordt gesalarieerd. Nog geen beslissing omtrent het royement van de drie raadsleden van Zaandam uit de S.D.A.P. In „Ons Huis" te Zaandam hield gisteravond dc plaatselijke afdeeling van dc S.D.A.P. een druk be zochte huishoudelijke vergadering, naar aanleiding van het feit, dat de drie raadsleden de heeren K. Prins en L. Kelder, beiden wethouders en A. G. Verbeek, oud-wethouder, die in strijd met het verlan gen van de part ij-afdeel ing vóór de bezuinigingsvoor stellen van B. en W. hebben gestemd, geen gevolg hebben gegeven aan het verzoek om hun mandaat ter beschikking van de partij te stellen. Op deze vergadering waren ook dc drie genoemde raadsleden aanwezig. Na eenige bespreking is een commissie van vijf personen benoemd, die op grond van art. 5 van het Huishoudelijk Reglement van de S.D.A.P. een onderzoek zal instellen en daarover rap port uitbrengen. Bij zijn 70sten verjaardag. Waardee- ring van alle zijden. Een vooraanstaan- de figuur in het Nederl. landbouwleven. In ons nummer van Zaterdag hebben we reeds ge meld, dat de heer D. de Boer Dz. van Stompetoren, oud-voorzitter van de Hollandschc Maatschappij van Landbouw, voorzitter van de N.V. Neerlandia, tc Stompetoren, voorzitter van de N.V. „De Leerhoeve", te Alphen aan den Rijn, oud-voorzitter van de Ver- eeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier en van den Bond van Zuivel fabrieken in X.-H. en bestuurslid van tal van land bouworganisaties, ter gelegenheid van zijn TOsten ver jaardag zou worden gehuldigd. In een verslag over deze huldiging lezen we in de „Tel.", dat vele vooraanstaanden in het landbouw- vereenigingsleven zich Maandagmiddag in hotel Proot te Alkmaar hadden vereenigd. Reeds Zondag kwam ten huize van den heer De Boer te Stompetoren de groote sympathie voor dezen voorman tot uiting door tal van bloemstukken, tele grammen en brieven, die bij mocht ontvangen. De driekleur wapperde van de woningen in de omge ving van de zijne en tal van personen kwamen van hun waardeering getuigen voor hetgeen deze onbaat zuchtige werker voor de verheffing van het platte land had gedaan. Door de vele bloemstukken maakte de receptiezaal een feestelijken indruk. Dr. Lovink getuigde in een uitvoerige speech de dankbaarheid van de H. M. v. L. voor het vele werk, door den jubilaris in het belang van de plattelandsbe volking verricht, waarbij hij verzekerde, dat het denk beeld om den jubilaris nu eens op zijn TOsten ver jaardag tc huldigen, onmiddellijk instemming had gevonden bij de verwante organisaties. Wilkinson sloeg zijn aanbod, om haar een eind- weegs te geleiden, niet af. De volgende avonden kwam GeSrge weer en zij gin gen spoedig geregeld, hetzij samen naar huis, hetzij eerst een uurtje in de bioscoop. Muriel was een lief meisje. Even ernstig als hij, want ook zij had het le ven al spoedig door achteruitgang van zaken van haar vader, van den ernstigen kant leeren kennen. George ■\frerd tot over de ooren verliefd en dacht niet meer aan den zin, dien hij vroeger zoo dikwijls aan zichzelf had voorgelegd. Het duurde niet lang of hij maakte ook kennis met haar ouders, die op het eerste gezicht al erg mét hem waren Ingenomen. Er stond weinig Sn den weg om het tot een verloving te doen komen en zij spraken af, dat de kaarten vóór Kerstmis zouden worden verzonden. Een week voor dien gewichtigen datum kwam Mu- riel's zusje, de zeventienjarige Maud, thuis van haar tante, ten huize van wie zy werd grootgebracht George kon zijn oogen niet van het dartele kind afhouden. Wat een tegenstelling tusschen de twee zusters, dacht hij; Muriel altijd even bedaard en ernstig, Maud, een en al beweging en leven. Verstrooid antwoordde George op de vragen die Muriel hem stelde. In ge dachten verzonken ging hij dien avond naar huis. Hij was niet tevreden over zich zelf. Wat wilde hij toch? Was Muriel niet geknipt voor hem? Zoo'n ernstig meisje, dat geheel bij hèm paste! En dat kind, een grooter woelwater kon hij zich niet voorstellen. Toch kon hij dien nacht den slaap niet vatten en aldoor keerden zijn gedachten terug naar Maud. Den volgenden dag zond hij een briefje naar Muriel's winkel, met de mededeeling, dat hij dien avond niet kon komen door verkoudheid. Hij ging liever een nacht vroeger slapen, dan was hij zooveel te eerder beter, schreef hij. Maar dien avond ging hij niet van zijn kantoor naar huis. Hij had géén rust en hoopte, dat een lange wandeling hem goed zou doen. Nadat hij in een restaurant had gegeten, ging hij op weg. Het was guur, nattig weer, maar hij lette daar niet op. Het was hem zelfs welkom om op de hoeken tegen de windvlagen te moeten vechten. Zijn gedachten, welke hem zoo vreeselijk vermoeiden waren dan tot zwijgen gebraoht. Laat In den avond kwam hy doorweekt, nat thuis. Rillend van de kou ging hij naar bed en sliep spoedig in. Maar midden in den nacht werd hij wakker, met hooge koorts en den volgenden dag bleef hij in bed. Hij schreef een kort briefje aan Muriel, dat de kou niet beter geworden was en dat hij misschien in een dag of twee weer geheel de oude zou zijn. Dr. Molhuizen sprak namens het Kon. Ned. Land- bouwcomité en teekende den jubilaris als een ener giek en geestdriftig werker, die wist te binden en anderen te bezielen. De heer Joh. de Veer vertolkte de gevoelens van dc Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, van welke organisatie de heer De Boer vele jaren bestuurslid en vele ma len voorzitter was geweest. Ook hij stelde vast, dat de persoonlijkheid van den heer De Boer velen tot voorbeeld is geweest. Namens den op coöperatieven grondslag werken den Bond van Zuivelfabrieken in N.-H. voerde do heer H. K. Koster het woord, die verzekerde, dat de jubilaris voor hem steeds een lichtend voorbeeld was geweest. Voor de Commissie van Advies voor de Landbouw Proefstations sprak de heer Boer, uit Bodegraven voor de N.-H. Wolfederatie de heer Zuurbier uit Alk maar, voor het bestuur van de H. M. v. L. de heer K. Kuiper uit Oosthuizen, voor het bestuur van de Scheemeer de dijkgraaf, de heer Kramer Glijnis. Voorts voerden nog het woord de heer Kiste maker, wethouder van de Haarlemmermeer, de heer Kuhn uit Naarden, de heer Davelaar, directeur van Neer landia de heer E. Dz. Govers, voor de Vereen, tot bestrijding van de T.B.C. onder het Rundvee de heer Busch uit Wormerveer, de heer G Nobel, secr. van Hollands Noorderkwartier, dc heer K. Cz. de Boer, uit Assendelft, de heer Slob, dijkgraaf van de Al« blasserwaard, de heer Stuit, directeur van de Maat schappij Gouda en mr. Wendélaar, namens de Libe rale Staatspartij, die verzekerde, dat heer De Boer in Den Haag op zoo uitnemende wijze het geluid v n het Noorden van N.-H. had doen hooren en daar voor weerklank had weten te veroveren. De heer De Boer bracht dank voor de hem ge brachte hulde en hield tot slot ecu rede, waarin hij aan vorige crises herinnerde en deed uitkomen, dat dc crisis alleen overwonnen kan worden door zich aan de crisis aan te passen. Voor alles is het vol gens spreker noodzakelijk, dat de menschen trachten elkander te naderen. Wanneer dit niet geschiedt, dan vreest hij dat Europa in barbarisme zal ver vallen. Des avonds vereenigdc een aantal genoodigden zich aan een gemeenschappelijk diner. OOK IN UNIFORM. Do jongemannen, opge nomen in het door president Rposevelt gestichte arbeiderskamp hebben hun uniformen voor den winter reeds ontvangen. Ze moest zich in geen geval ongerust maken, hij koos liever het zekere voor het onzekere. Eenige dagen gingen voorbij en Muriel wachtte tever geefs op tegenbericht. Zij begon wel eenigszins ongerust te worden, maar George op zijn kamer opzoeken, viel haar niet in. Zij was er nooit geweest en daar George niet - geschreven had dat hij graag wilde,, dat zij hem kwam opzoeken, was zij overtuigd, dat hij dit liever niet had. Maar toen een kleine week met wachten verloopen was, hakte Maud de knoop door. Ik begrijp niet, dat je niet ongeruster ben, Muriel, zei ze. Of liever ongerust ben ik zelf niet en jij hoeft het natuurlijk ook niet te zijn. Maar als we nu eens samen gingen? George is toch geen boeman? Muriel liet zich door haar jongere zuster overtuigen en zy gingen samen naar George. De hospita ontving hen beiden vriendelijk. Ja, ze konden best even naar de kamer van George gaan. Hij had wel een onrustigen nacht gehad en de koorts had hem leelijk verzwakt, zooals by'na altijd een aanval van griep, waar de sterk ste menschen niet tegen kunnen. Pratende liet zij de dames de trap opgaan. Maud was al met een paar sprongen bij de deur, ter wijl haar zuster al pratende met de oude dame achter haar aankwam. Een kort tikje en Maud trad de kamer binnen. George had zich opgerioht en steunde met den arm op het hoofdkussen. Een koortsachtige gloed schitter de in zijn oogena. Hij breidde de armen uit en met eaa van vreugde trillende stem, riep hij uit: Heerlijk, dat je gekomen bent, Maud, mijn vroolijll meisje! Je wéét niet, hoe ik naar je verlangd heb Je wéér te zien. Ontsteld deinsde het meisje terug. Muriel stond ln de deuropening en ijlde naar het bed. George's krachten waren ten einde. Hij zonk met uit gebreide armen voorover en bleef bewusteloos zitten. Lang bleven de beide meisjes aan het ziekbed zitten en het was heel laat eer zij terug keerden. De dokter, dien Muriel had laten komen, had géén hoop op herstel gegeven. Een, op zijn hoogst twee da gen had de jongeman nog te leven. Zonder een woord te praten gingen de beide zusjes naar bed. Muriel lag nog lang wakker. Zij had begrepen, dat Maud haar, zonder het zelf te willen, haar grootsten schat ontstolen had en dien bijna gelijkertijd zelf had verloren. A. KONIJNENBURG.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8