Raad Anisa Panlowna. Het noodweer boven Frankrijk. Vergadering van den Raad op Woensdag 25 October 1933, des middags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester; secretaris de heer C. Keijzer. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden on der dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Omtrent de ter goedkeuring aan Ged. Staten toege zonden bouwverordening, was een rapport ingekomen van den Inspecteur voor de Volksgezondheid, waarin enkele wijzigingen worden voorgesteld. De gevraagde wijzigingen zullen worden aangebracht. Bij de mededeeling dat de aanslag in 't vergunnings recht van C. Slikker Cz. bij uitspraak van den Raad van Beroep is teruggebracht van f 137.50 op f 112.50, merkt de heer Kuiken op, dat dus de vlieger van B. en W. niet opging. Spr. vond het ook onbillijk, want de aanslag dient toch te geschieden naar zijn verkoop, met 'ie inkomsten heeft het niets te maken. De Voorzitter zegt dat het juist gaat om den drank verkoop. Wij zullen ons nu tot den Minister van Fi nanciën wenden en vragen om opgave van het aan tal ingeslagen liters. De heer Kuiken zegt dat de boeken enz. van Slik ker ter inzage konden worden verkregen. De Voorzitter zegt dat we dan nog niet klaar waren, want dan weten we het gehalte nog niet. Van de mededeelingen verme'den we nog, dat van het R.K schoolbestuur bericht was ingekomen, dat voor het vervolgonderwijs zich 18 leerlingen hadden aangemeld; dat tuinhouwonderwijs wordt gegeven door de hee- ren A. Kager, 't Zand en I. J. Schroevers te Juliana- dorp. De heer Kuiken merkt op, dat tegenwoordig lange- ren tijd onderwijs wordt gegeven en spr. dacht dat daarom in dezen tijd dat vervolgonderwijs achterwege kon blijven en op het tuinbouwonderwijs kon worden bezuinigd. De heer Keuris vraagt den heer Kuiken, wat dan wel op het tuinhouwonderwijs bezuinigd zou kunnen worden? De Voorzitter denkt dat de heer Keuris den heer Kuiken er in wil laten loopen, want het tuinhouw onderwijs wordt door het Rijk betaald, do gemeente draagt alleen maar iets bij in de reiskosten. De mededeeling, dat het verlies van de Coop. Bloem- bollenveilingsvereeniging „Breezand" W.A. over het boekjaar 19321933 bedraagt f2910.05. is voor den heer Kuiken aanleiding om aan den Voorzitter toelichting te vragen. Hij meent toch gelezen te hebben dat er flinke winst r.emaakt is. De Voorzitter licht toe dat op do schuld f18.000 is ingeloopen, doordat de leden van de Veilingsvereeni- ging f150 per lid hebben gestort. De personeele belasting en de koffiehuizen Door de afd. Schagen en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters was verzocht een verordening vast te stellen, waar door verlaging wordt verkregen voor koffiehuizen enz., van de aanslagen in de personeele belasting. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in gewone omstan digheden wel iets voor verlaging zouden gevoelen, maar nu de begrooting met zooveel moeite in elkaar gezet kon worden, thans niet. Als het in de toekomst tot verlaging van personeele bealsting komt, zouden de café's voor vermindering bijv. met 1/3 in aanmer king komen. De heer Jonker wijst b-v. op de biljarten, waarvoor f51 moet worden betaald plus dan aanstonds een be langrijke aantal opcenten. Het gevolg zal zijn, dat er zeker 4 a 5 biljarten zullen worden opgeruimd en op die manier heeft de gemeente er nog geen baten van. De Voorzitter beaamt dit, en in den loop van het Jaar zullen B. en W. dan ook met een voorstel tot verlaging komen. De heer Smit wijst ook op de moeilijkheden waarin de kasteleins verkeeren en waar al zooveel menschen worden geholpen, wil spr. ook de kastelein i helpen. Spr. ziet aankomen dat er menschen zullen zijn die hun zaak zullen moeten sluiten. De Voorzitter zegt dat de geheele middenstand het slecht heeft, ja bij de winkeliers zal de nood nog veel hooger zijn dan bij de kasteleins. T a.v. de kasteleins blijft het nog een zekere luxe en die hebben nog het machtsmiddel om de prijzen te verhoogen. De heer Kuiken vindt de prijzen al aardig duur. De heer Smit meent, dat de Raad van de prijzen moet afblijven. De heer Komen zou inzage willen hebben van het geen door de caféhouders aan belasting moet wor den betaald. Als de heffing onbillijk is, wordt dat aanstonds met de heffing van 200 opcenten nog erger en dient dat zeer dringend veranderd te worden. Spr. stelt voor, het adres aan te houden tot de volgen de vergadering. De Voorzitter leest uit een voor hem liggend schriftuur een gedeelte voor, waarin er op wordt ge wezen, dat in verband met het maximumstelsel het bedrijf een monopolistisch karakter draagt es dat de vermindering van belasting door de overige mid denstanders meer moet worden opgebracht. De heer Komen vraagt wie dat zegt waarop de Voorzitter zegt, dat het is een blad van den Bond van Ned. ambtenaren. De heer Komen zegt, dat de prijsstelling ook een grens heeft en naar het tegenwoordige leven is de grens reeds overschreden. De heer Jonker merkt op, dat de bevoorrechting, waar dè Voorzitter het over had, door do kasteleins is betaald. En wat de luxe betreft, bij de winkeliers is thans ook een lange lijst van luxe artikelen, als koek, limonade enz. Ook daar zijn de bedrijven van de winkeliers voor een groot gedeelte luxe. De ijskar- retjes en het snoepgoed doen zeer veel kwaad. De heer Rezelman wil ook graag weten wat de kas teleins betalen. Als 200 opcenten worden geheven, zullen de bedragen, die zeker al vrij hoog zijn, een onbillijke verhooging worden. Spr. vraagt, of de op gave reeds bij de behandeling van de begrooting te gemoet kan worden gezien. De oorzitter ontraadt om aan de begrooting, die met veel moeite in elkaar is gezet, te rammelen. Wat de biljarts betreft, zullen B. en W. met een voorstel komen. De heer Dekker wijst er op, dat als een maximum aan opcenten wordt geheven, de arbeiders daar ook door worden getroffen en de algemeene toestand van de caféhouders nog niet zoo slechts is als voor een massa arbeiders. De Voorzitter zegt dat dit ook een van de motieven van B. en W. is geweest en dat dan ook gehoopt wordt dat de huur speciaal voor de perceelen der woningbouwvereniging verlaagd zullen worden. De heer Komen heeft alleen willen zeggen, dat als de heffing niet billijk is dat ze dan moet worden her zien. De Voorzitter vraagt, welke maatstaf dan moet wor den genomen. De heer Jonker zegt dat naast een ander bedrijf de heffing onbillijk is. Zonder hoofdelijke stemming wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Geen Ventverbod. De groentenhandelaren in deze gemeente verzoeken om een ventverbod in het leven te roepen voor uit wonende handelaren. B. en W. stellen voor, het adres voer kennisgeving aan te nemen. W e kunnen geen menschen weren en de raad heeft daartoe ook niet de bevoegdheid. Wat een ventverbod elders betreft, dii is om de bedelarij te weren. De heer Koorn erkent, dat er geen grens is te trek ken; ook al is het betreurenswaardig dat de burgers de belasting moeten betalen De burgerij moest zelf aan de ingezetenen denken. Gewezen wordt op het ventverbod te Den Helder, b.v. de bloemenventers. Bij de bespreking wordt opgemerkt, dat door de werkloosheid wellicht in den a.s. winter een paar honderd bloemenventers naar Den Helder zouden trekken en dat wil men in Den Helder voorkomen. Erkende bloemenventers krijgen een ventvergunning. De Voorzitter zal zich t.a.v. deze kwestie op de hoogte stellen. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van de politie-schietvereeniging „Scha gen en Omstreken" om een jaarlijksche subsidie wordt afgewezen, er is geen geld. Óp het verzoek van de Esperantoclub „La Verda Stelo", om beschikbaarstelling van een schoollokaal en aanschaffing van een leerboek voor een cursus in esperanto voor werkloozen, wordt gunstig beschikt. Er zijn 20 cursisten. De heeren Kuiken en Smit wezen op de wensche- lijkheid tot bezuiniging, doch de Voorzitter en ook de heer Dekker wijzen op de noodzakelijkheid iets voor de ontwikkeling van de werkloozen te doen. En als de heer Smit later hoort dat het hier betreft jonge werkloozen, dan is zijn bezwaar opgeheven. Ten behoeve van een zangkoor zal een lokaal van school I beschikbaar worden gesteld, de kosten van vuur en licht zullen aan de gemeente worden ver goed. Aan mej. P. J. Krispijn, onderwijzeres aan de o. 1. school II wordt op haar verzoek eervol ontslag ver leend met ingang vah 1 November a.s. B. en W. stellen voor om in de vacature van school II te voorzien door overplaatsing van mej. A. Diep- grond, thans onderwijzeres aan school III en om deze plaats te bezetten door overplaatsing van den heer J. J. Zaadnoordijk, thans onderwijzer aan school I. Door vermindering van het aantal leerlingen zou een leerkracht van school I op wachtgeld gesteld moeten worden en stellen B. en W. voor niet in de vacature- Zaadnoordijk te voorzien. Zoowel de Inspecteur als de Minister verklaarden met de voorgestelde regeling accoord te kunnen gaan. De heer Smit vraagt of de heer Zaadnoordijk een woning heeft, want spr. zou het een bezwaar achten als de heer Zaadnoordijk in den winter iederen dag een stuk moest fietsen. De Voorzitter denkt, dat de heer Zaadnoordijk dat liever zal doen dan op 1 Januari op wachtgeld te wor den gesteld. Maar er komt een woning voor den heer Zaadnoordijk. Algemeen vereenigt de Raad zich met het voorstel van B. en W. Het vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor tot wijz*ging van de verorde ning tot regeling van het vervolgonderwijs, waardoor dit onderwijs niet wordt gegeven, wanneer het aan tal leerlingen minder dan S bedraagt of beneden dit getal daalt en de belooning zal bedragen fl.per uur bij 8 tot en met 15 leerlingen, en f 1.25 per uur bij 16 en meer leerlingen. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. zich ernstig hadden afgevraagd of het vervolgonderwijs moest worden gehandhaafd. Als de begrooting niet kloppend is te krijgen, en het Rijk kort, zou met één streep het vervolgonderwijs verdwijnen. B. en W. hebben toen de hoofden der scholen uitgenoodigd en die ver klaarden, dat als het moest, zij het orderwijs voor niets zouden geven, maar als het eenigszins moge lijk was, zouden zij willen dat het onderwijs niet werd opgehven. B. en W. meenden dat het niet opging dat de onder wijzers het ondrr /ijs voor niets gaven en tenslotte werd overeengekomen dat de belooning per lesuur zou worden verminderd. Aan het onderwijzend per soneel komt dank toe voor zijn aanbod. Als het ver volgonderwijs wordt opgeheven, gooit men zulke mooie dingen weg, de jongens steken er, wat alge meene kennis betreft, veel van op. De heer Smit herinnert er aan, dat hij reeds vorig jaar voorstelde om het uurloon te geven dat nu wordt voorgesteld en spr. is blij dat de zaak nu tot zoover voor elkaar is. Het blijkt nu. dat hij het niet bij het scheeve, maar bij het rechte eind had. Spr. vindt ech ter niet mooi, dat 't vervolgonderwijs reeds wordt ge geven. De Voorzitter zegt, dat de cursus 1 October dient te beginnen. Daarom is echter de raad nog niet ge bonden, want als de raad een ander besluit zou ne men, zouden B. en W. het voor hun verantwoording nemen, dat eerder is begonnen. De heer Raven juicht het toe, dat B. en W. het vervolgonderwijs willen handhaven en spr. hoopt, dat als het eenigszins kan lijden, de vergoeding weer op peil zal worden gebracht. Ook spr. dankt het onder wijzend personeel voor zijn bereidwilligheid. De heer Koorn deelt mede, dat het vervolgonder wijs aan school I en ook de omwonenden van die school veel last ondervinden van dat zevenuurs-goed, van jongens die met meisjes beginnen te scharrelen. De Voorzitter zegt toe, dat daar een eind aan zal worden gemaakt. Conform het voorstel van B. en W. wordt beslo ten. Voor het geven van het vervolgonderwijs worden benoemd de heeren: school I: 't Hart en Hamelink, school II: De Vries en De Wilde, school III: Van Dijk. Op enkele verzoeken om ontheffing van aanslag in het schoolgeld wordt gunstig beschikt, terwijl an dere verzoeken worden afgewezen. Geen instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Aan de orde is het voorstel van de S.D.A.P.-frac- tie om te besluiten tot het vaststellen van een re glement voor de gemeentelijke instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon en het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, vastgesteld in de vergadering van 12 Augustus 1913, in te trekken. Voor de toelichting op dit voorstel, zoowel als voor het advies van het Burgerlijk Armbestuur verwijzen we naar het nummer van Dinsdag jl. De Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W. accoord gaat met het advies van het B. A. om niet op het voorstel van de S.D A.P. in te gaan. Of de minderheid van het college, de heer Keuris, zijn po litieke vrienden niet in den steek wil laten, dan wel of hij werkelijk meent dat het betei is een instel ling van Maatschappelijk Hulpbetoon te hebben dan een Burgerlijk Armbestuur, weet spr. niot. B. en W. vinden het wel goed dat voor de benoe ming van leden van het Burgerlijk Armbestuur B. en W. voortaan aan den Raad voorleggen een aan beveling, na het Burg. Armbestuur om advies te hebben gevraagd. De raad is dan geheel vrij in de benoeming, alleen achten ook B. en W. het noodza kelijk dat de benoeming an geschiedt van één uit de betrekkelijke wijk. De heer Dekker begint met aan de reeds bij "het voorstel genoemde argumenten nog toe te voegen de laatste circulaire van den Minister van Economische zaken, dat voortaan als orgaan van stcunverleening slechts kan optreden het college van B. en W. of op aanwijzing daarvan het Agentschap dor Arbeidsbe middeling of een instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon of Burgerlijk Armbestuur.. Spreker acht het niet ondenkbaar dat het B. en W. te zwaar zal val len die taak te vervullen en zal het B. A. dan het aangewezen lichaam zijn. Maar in de tegenwoordige samenstelling zal het B. A. niet in staat zijn dc steunverleening aan valide werkloozen te regelen. Deze zaak zal ook strikt gescheiden moeten blijven van die van het B. A. schrijft dc minister. Spreker gaat dan punt voor punt het advies van het B. A. na. er op wijzende dat ook de voorstellers zooveel mogelijk de leden der instelling over de ge heele gemeente verdeeld willen zien, dat de vrees, dat meer zal moeten worden vergaderd een gezocht argu ment is. Wat het voorzitterschap betreft, voorop wordt gesteld dat het voorstel niet gericht is tegen den tegenwoordigen voorzitter, maar het kan in de toe komst voorkomen dat de burgemeester minder ge- wenscht wordt geacht als voorzitter van het B. A. op te treden. Door uitbreiding van de overheids-be- moeiingen kan het den burgemeester ook in de toe komst veel te zwaar vallen het voorzitterschap van het B. A. waar te nemen. Wat den naam aangaat, het is waar dat in grootere gemeenten de taak van het B. A. niet meer uitsluitend is die van de armenver zorging, maar dat is ook juist het motief van de voorstellers om een instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon te stichten. De bemoeiingen t.a.v. zieken verpleging zijn reeds zeer belangrijk en gezien de laat ste circulaire van den Minister en mogelijk de ko menden, kunnen die bemoeiingen nog errooterwor den. Wat de medezeggingschap betreft, deze beperkt zich thans tot het uiten van wenschen en het vra gen van inlichtingen. De heer Van den Berg dacht, dat een lid van het B. A. verplicht was in de hem aangewezen wijk te wonen. En voor de menschen èn voor den goeden gang van zaken acht spr. het noodig dat de burge meester voorzitter van het B. A. is. Er zijn menschen die hun zaak liever blootleggen aan den Burge meester dan aan een armvoogd. Er vervalt op deze wijze dus al heel wat van hel voorstel van de S.D. A.P.-fractie. Wel voelt spr. er veel voor, dat er een paar arbeiders in het B. A. worden benoemd, maar om nu het aantal in een reglement vast te leggen, acht spr. niet noodig. Spr. vindt het ook gewenscht dan in T B. A. tot uiting komen de geestesstroomin- gen die in de gemeente zijn. Een voorstel daartoe zal spr. nog niet doen, omdat hij vertrouwt dat de raad en het B. A. die billijkheid zullen inzien. Om het B. A. om te zetten in Maatschappelijk Hulpbetoon ziet spr. niet in. Z.i. dient de crisiswerkloosheid enz. aan de organisatie te blijven. De heer Kuiken is voor het voorstel van de meer derheid van B. en W. Dat de burgemeester buiten het B. A. kan vallen, acht spr. onmogelijk. Er wor den zulke zware offers van de gemeente geëischt, dat het hoofd van de gemeente in het B. A. dient te zijn. Spr. heeft groot vertrouwen in het B. A. en ziet in dit voorstel van de S.D.A.P.-fractie dan ook eenig wantrouwen. Armvoogden hebben steeds een gewil lig oor, en de bedeeling geschiedt op een wijze die aller goedkeuring weg draagt. Waarom dan veran dering? Spr. vreest, dat de voorgestelde regeling groote lasten mee zal brengen. De heer Smit vindt het voorstel van de S.D.A.P.- fractie te ingewikkeld. Er zal teveel personeel noodig zijn. Het maakt spr. niet uit wie er lid van het B. A. is, als er maar menschelijk wordt gehandeld. Maar daar hapert het wel eens aan, al zal het niet moedwillig gebeuren. Men moet er de kennis voor hebben. Wel vindt ook spr. het gewenscht dat de Raad me dezeggenschap heeft wat de benoeming betreft. De heer Kuiken informeert wat de bedoeling is om alle categoriën in het B. A. vertegenwoordigd te heb ben. De katholieken zullen toch geen protestant in hun armbestuur benoemen. De Voorzitter wijst er op dat de kerkelijke instel lingen haar diaconie hebben, maar behalve de dia- coniën is er het B. A. voor de geheele gemeente en een katholiek, een gereformeerde en S.D.A.P. hebben er ook recht op zitting to hebben in het B. A. Het wordt wel eens vergeten dat de diaconiën hun eigen armen verzorgen. In dezen tijd helpt de gemeente de diaconiën, met uitzondering dan van de gereformeer de, die betaalt haar armen zelf, maar hebben er niet zooveel. De heer Smit noemt een geval dat het R.K. Arm bestuur iemand f2 kortte en spr. toen daarover bij pastoor Verhoef is geweest. De Voorzitter vindt het vriendelijk dat mijnheer de Pastoor den heer Smit te woord heeft gestaan, maar deze had met die zaak niets te maken. Het was zelfs onbeleefd om zich in een zaak te mengen die door de katholieken zelf wordt bekostigd. De heer Koorn kan zich er zeer goed mee vereeni gen dat de naam wordt veranderd. Maatschappelijk Hulpbetoon klinkt beter, maar verder wil spr. dan ook niet gaan. Het advies van het B. A. is niet zoo kwaad en het is al toegeeflijk als B. en W. met een aanbeveling komen; in het college van B. en W. zit een S.D.A.P.er, die dus de medezeggingschap van de arbeiders kan bepleiten. De heer Raven merkt op dat op het oogenblik het B. A. zich ook niet houdt aan de wijkverdeeling. Dat M. H. meerdere kosten zal meebrengen gelooft spr. niet en spr. wijst op het vele werk dat de arbeiders voor hun organisatie verrichten. Een bezoldigd Ar menbezoeker acht spr. niet noodig. De heer Keuris zegt, dat hij niet de minderheid in het college van B. en W. vormt omdat hij zijn partijgenooten niet wil afvallen, maar omdat hij overtuigd is dat wat zijn fractie voorstelt, in de huidige omstandigheden beter is. Er spreekt geen wantrouwen jegens het B. A. uit, maar op de be noeming heeft do raad tot nu toe geen invloed kun nen uitoefenen. Thans willen zij een aanbeveling doen. Spr. stelt zich de vraag, of B. en W. ook met dat voorstel zouden zijn gekomen, als de S.D.A.P.- fractie haar voorstel niet had ingediend. De naam B. A. werkt voor velen afschrikwekkend en er zul len gezinnen zijn, die de hulp van het B. A. niet inriepen, hoewel het voor die gezinnen beter ware geweest, als dat wel was geschied. Wat de benoeming van den burgemeester betreft, het gaat niet tegen den persoon, maar het gaat om den eventueelen per soon, die burgemeester kan worden. In Noordhol land zijn er wel gemeenten waar men wil dat de burgemeester er zoo weinig mogelijk heeft te zeggen De Voorzitter vindt dat dit er buiten moet blij ven. De heer Keuris zegt, geen namen te noemen. Als de gelegenheid bestaat dat een ander lid van het college kan worden benoemd, zal het wel eens ver lossend werken. Spr. had voorts gedacht dat over de voorgestelde samenstelling wel het een en ander was gezegd. Spr. heeft hier en daar al de critiek gehoord, waarbij de vraag werd gesteld, of er uit den raad wel 4 personen zouden kunnen worden benoemd, die bekwaam genoeg zijn. Dat bezwaar heeft spr. hier niet gehoord maar spr. kan zich dat ook moeilijk voorstellen; de leden van den raad zij,n door de kie zers afgevaardigd, ze zullen dus het vertrouwen van de kiezers hebben. Ook over het voorstel om 4 leden uit de arbeidersbevolking te benoemen, heeft spr. geen woord gehoord. Aleen heeft de heer Van den Berg de wenschclijkheid geuit om een paar arbei ders te benoemen. Spr. kan zich niet indenken dat er meer verga derd zal moeten worden en oordeelt het argument dat een bezoldigd armenbezoeker zal moeten worden benoemd zoo gezocht, dat hij er niet verder op zal ingaan. Er behoeft geen wantrouwen te bestaan als men een andere samenstelling wil. De heer Kuiken: Die indruk wordt toch gekregen. De heer Keuris: Dan is die er toch bij gehaald. Dat er nu een S.D.A.P.er in het college van B. en W. zit, is waar, maar het is niet gezegd, dat dit zoo blijft. Spr. blijft een instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon verre verkiezen boven een B. A. De heer Smit weet niet waar het voor noodig is. 4 leden uit de arbeidersbevolking en 4 leden uit den Raad. Dat is voor spr. niet noodig, als ze maar goed zijn. Wel acht ook spr. het gewenscht, dat de arbei dersbevolking in het B. A. vertegenwoordigd is; de kiezers zullen dan later wel een oordeel vellen. Alle S.D.A.P.ers voldoen spr. ook niet. De Voorzitter had meer motieven van de voorstel lers venvacht. Motieven en bewijzen dat het B. A. niet voldoet, dat er wat aan hapert, want als men iets wil veranderen, dan hapert er toch wat aan het bestaande. Spr. herinnert er aan hoe vroeger het S.D.A.P.sche raadslid Bakker door liet B. A. is voor gedragen om als lid vau het B. A. te worden benoemd. Van een indeeling zooals de voorstellers willen, ziet Veel schade en verscheidene slachtoffers Parijs, 25 Oct. Stormen en overstroomingen hebben in verscheidene deelen van Frankrijk ernstige schade aangericht. De spoorwegverbinding tusschen Parijs en Nimes is wegens verzakking van-de baan gestremd en de reizigers wor den per autobus vervoerd. In het district van Béziera heeft gedurende zes uur een onweer gewoed, waardoor de rivieren buiten haar oevers zijn getreden en het verkeer zoowel per trein als per auto gestoord is. In de Vendée hebben eveneens hevige stormen ge woed. Op enkele plaatsen is de bliksem ingeslagen, waarbij eenige personen om het leven zijn gekomen. GROOT SCHEEPSBOUWFLAN IN RUSLAND. Volgens een mededeeling van de Sowjet-regeering is dezer dagen het besluit genomen om in den loop van 1934 een aantal rivierschepen met een totaal inhoud van bijna 1 milioen tons en tot een prijs van 80 millioen roebels te doen bouwen. spr. echter groote moeilijkheden, ook al bij vacatures, want wijkverdeeling moét er blijven. Dat er andere menschen in het B. A. komen, daar is het B. A. zelf ook wel voor, als ze maar geschikt zijn. Nu al ge wezen is op het zitting hebben in B. en W. van een S.D.A.P.er, zullen ook B. en W. deze zaak eens be kijken. Dat het idéé van de S.D.A.P. fractie groote kosten zou veroorzaken, daarvan is spr. overtuigd. Als de leden niet in de wijk wonen zal er minstens één keer per week moeten worden vergaderd en zonder een be zoldigd armenbezoeker zal het ondoenlijk blijken. Dat de burgemeester tevens voorzitter van het B. A. moet zijn, men moet elke gemeente op zich zelf beschou wen, maar van deze gemeente zou spr. het jammer vinden als het in de toekomst niet het geval was. De burgemeester kan op verschillende wijzen inlichtin gen geven Een dienst van M. H. is 'n verzameling, waarvan 't B.A. maar 'n klein gedeelte is. 't Is waar dat ook nu in twee gevallen een armvoogd niet in zijn wijk woont. Het eene geval is dat van den heer Rezelman, die in den Oostpolder thuis behoort. Even wel de heer Rezelman heeft reeds een paar maal zijn mandaat ter beschikking gesteld, doch dat is niet ge accepteerd omdat er geen enkele ondersteunde in den Oostpolder woonde, thans één. De heer Rezelman beaamt, dat er nu één is, maar als spr. over meerdere gevallen zou moeten oordee- len, zou hij dat een bezwaar achten. De Voorzitter deelt verder mede, dat B. en W. de Crisissteun zullen behouden. Laten we toch vooral niet de alures aannemen van een groote gemeente. Als spr. het te druk mocht krijgen, zullen we weer zien. Spr. dankt den heer Kuiken voor de hulde aan het B. A. gebracht, een hulde die de heeren verdie nen. Het werk door de arbeiders voor hun organisatie verricht, kan niet vergeleken worden met het werk van een armvoogd. De vraag aan den heer Keuris of deze zijn broeders niet. in den steek wilde laten, was een grapje. Natuurlijk zijn de leden van den Raad be kwaam om als lid van het B. A. op te treden. Dat niet is gesproken over de 4 arbeiders in de instelling van M. H., komt, omdat dit zou worden goedgevonden, als het maar geschikte menschen zijn. De heer Van den Berg gaat accoord met de toezeg ging dat ook de arbeidersbevolking in het B. A. zal worden vertegenwoordigd en ook met de toezegging omtrent de vertegenwoordiging van andere geestes- stroomingen. De heer Dekker zegt dat er wel wat aan het B. A. hapert, maar dat zal ook met M. H. het geval zijn. Maar daarom kan men toch nog wel verandering noo dig achten. Spr. ziet wel degelijk de groote moeilijk heden, maar dat er grootere kosten aan een instelling van M. H. zouden zijn verbonden, ziet spr. niet in. Ook niet dat een bezoldigd ambtenaar noodig zou zijn. Spr. merkt op dat de heer Raven toen hij over het vele werk door arbeiders voor de arbeidersorgani satie sprak, doelde op de steunregeling. De Voorzitter beaamt dit volkomen en komt dan op het door hem gesprokene terug. Inderdaad hebben die menschen des avonds hier van 7 tot 11 uur met ons gezeten. De heer Dekker wijst er dan op dat vorig jaar wel is gebleken hoe weinig medezeggingschap in de fi nanciën de Raad had, toen de bedragen voor de onder steuning waren verlaagd en spr. dit heftig heeft be streden, evenwel zonder resultaat. Als na eenige bespreking het voorstel van de S.D. A.P.-fractie in stemming wordt gebracht, wordt het verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Keuris, Dekker en Raven. De Raad gaat accoord met een wijziging van het reglement noodig dat B. en W. in plaats van een voordracht tot benoeming van een lid van het B. A. een aanbeveling inzenden na over de samenstelling van die aanbeveling het B. A. te hebben gehoord. Evenwel met de restrictie dat de Raad daarbij in acht dient te nemen, dat buiten de aanbeveling geen per sonen behooren te worden benoemd, die niet in de wijk waarvoor de benoeming geldt, woonachtig zijn. Gaat niet door. Het volgende agendapunt vermeldt: Vaststelling van de voorwaarden, waarop de Raad het G.E.B. aan de provincie zou willen overdragen. B. en W. nemen dit punt terug, naar aanleiding van een brief die na afloop van de openbare vergadering aan den Raad zal worden medegedeeld. Aanbieding Gemeentebegrooting. B. en W. bieden den Raad de gemeentebegrooting voor 1934 aan, sluitende voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf op f306.994.09, met een post on voorzien van f2777.48 en voor den kapitaaldienst op ontvangst en uitgaaf op f5450. De rondvraag. De heer Dekker wijst op het feit dat er een weg in de gemeente is die thans twee namen draagt. De Raad heeft bedoelden weg den naam gegeven van Oosthoekweg, de dienst der Zuiderzeewerken noemt hem Ulkesluisvveg. 3esloten wordt den naam Oosthoekweg terug te nemen. De heer Dekker deelt mede, dat de boom bij de brug over het Balgzandkanaal thans aan het einde van de brug is aangebracht. De heer Raven informeert naar de verplaatsing van de lantaarns langs de Molenvaart. Komt binnen enkele dagen in orde. De heer Smit informeert naar een adres van G. Bruin. De Voorzitter zegt dat dit een zaak voor het Arm bestuur is en straks nog zal worden besproken. De heer Koorn vraagt naar het bouwen van een urinoir bij het pakhuis van Krouwel. De Voorzitter moet tot zijn schande, zoo zegt hij, bekennen, te hebben vergeten om er met den heer Wijdenes Spaans over te spreken, maar spr. zal dat morgen doen. De heer Koorn informeert naar een adres van den heer Van der Werf, om voorschot voor een plaatsje ingevolge de landarbeiderswet. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. dat geen ge schikte plaats vinden, te duur en niet met een voor stel zullen komen, omdat op verschillende gronden de regeering het niet zal toestaan. Uit de besprekingen blijkt, dat sommige leden het huis niet te duur achten, ook de heer De Graaf riet, terwijl de aanvrager wordt geschetst als een eerlijk, braaf en werkzaam man. De Voorzitter zegt tenslotte toe, dat hij zich om een uitspraak tot den Inspecteur zal wenden. Vindt die het goed, dan zullen B. en W. met een voorstel komen Hierna sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7