II Br ieven van een bc )er II II uit de buurt. 1 VELO's zijn niet duur Wreef in één dag RHEUMATIEK weg KLOOSTERBALSEM met kortingen van 25 - 50%. Scha g e n EEN OORDEEL OVER VAN DER LUBBE. Een veertigurige arbeidsweek. Roode terreur in China. Nieuwe crisisheffingen? met den Kloosterbalsem AKKER'S onioiNeei ren inzaok Het gebruik van het kerkplateau. ZIET DE ETALAGE Tapijt- en (fc Meubel magazijn Theater Royal. „EEN IN ZICH ZELF GEKEERDE VIJAND VAN DE MENSGHELIJKE MAATSCHAPPIJ", ZEGT DR, HARRY SöDERMANN. V.D. verneemt uit Berlijn, 26 October: De Zweedsche criminoloog Dr. Soedermann publi ceert in het Dagens Nyheter, dat te Stockholm ver- schijnt, zijn indrukken van het proces in zake de brandsichtlng in het P4jk?daggebauw. Soedermann verklaart ia de plaats van een geraffi neerde „schandknaap", waarvan de nationalisten zich volgens het Bruinboek bedienden, een robusten, onsocl- alen, wilden en in zich zelf gekeerden vijand van de menschel ij ke maatschappij te hebben aangetroffen, een type, waarmee de oude Lombroso vreugde zou hebben gehad. Zijn cynisch Ingehouden lachen logenstraft den schijn, dien hij zich tracht te geven, n.1. dat hij volko men apatlsch de onderhandelingen volgt. Ongetwijfeld spreekt uit dit optreden niets anders dan een zekere verachting voor het gerecht en het streven passieven tegenstand te bieden. De nationaal-sociallsten hebben niets te vreezen, wanneer hij uit de school zou klappen en zij wensehen zeer zeker niets liever, dan dat hij hen eindelijk zou verraden. Zijn zwijgen zal in de wereld te gen de nationaal-sooiaHsten worden uitgelegd, waardoor volgens Dr. Soedermann, geen reden bestaat. Indien volgens de meening van Dr. Soedermann ook het aan deel der overige beschuldigden niet bewezen kan wor den beschouwd, dan is het nochtans zijn overtuiging, dat de nationaal-sociallsten in green geval de hand in het spel hebben gehad. Dr. Soedermann verklaart dat hij het Rijksgerechtshof heeft leeren kennen als eerlijk en correct en dat de ge- tuigersvekiaringen volkomen overeenstemmen met het politieprotocol. Dr. Soedermann verwerpt dat v. d. Lubbe dagelijks door slaag, vergif en hypnose tot stilzwijgen wordt ge dwongen. v. d. Lubbe heeft tijdens de onderhandelingen tal van malen verstandige antwoorden gegeven. Dr. Soedermann beroept zich verder op het oordeel van Zweedsche autoriteiten. De lichaamszwakte van v. d- Lube is het gevolg van zijn voedselstaklng. WASCHMACHINES van af fl 3Q,_ W R I N G MACHINES van al fl 13.- Hoe de vertegenwoordigers der Zwltscher- scho Industrie er over denken. Bern. Het Internationale Arbeidsbureau heeft eeni- gen tijd geleden de Regeeringen een aantal vragen ter beantwoording voorgelegd, welke betrekking hebben op een verkorting van den arbeidstijd, nJ. de internatio nale invoering van de 40-urige arbeidsweek. De Zwitsersche regeering heeft zich alvorens haar standpunt te bepalen, tot de economische organisaties In het land gewend. De vertegenwoordigers der industrie hebben thans in een te Zurich gehouden vergadering de vragen van het Internationaal Arbeidsbureau besproken. Hierbij werd gewezen op de groote moeilijkheden, welke een interna tionale overeenkomst inzake verkorting van den ar beidstijd in den weg staan. Betoogd werd, dat voor Zwit serland als klein land met een belangrijke op den uit voer aangewezen Industrie aanvaarding van een der gelijke overeenkomst slechts dan kan geschieden, wan neer ook de landen, die met de Zwitsersche industrie op de bultenlandsche markten, concurreeren, de zelfde maatregelen nemen. Van de zijde der werkgevers werd er met nadruk op gewezen, dat verkorting van den arbeidstijd een duur dere productie beteekent, -hetgeen voor de Zwitsersche industrie op het oogenblik niet mogelijk is. Van andere zijde werd er op gewezen, dat het vraagstuk der werk loosheid zoo belangrijk en zoo dringend is, dat ook het middel van de verkorting van den arbeidstijd op zijn minst ernstig onderzocht moet worden. Smokkelvloot op komst. Met 2 mlllloen L. alcohoL Volgens mededeellng uit zeevaartkringen in de Zweed sche hoofdstad is. naar de correspondent te Stockholm van „Berllngske Tldende" meldt, een vloot van alcohol" smokkelaars uit Eesti (Estland) gereed om uit te va ren naar Zweden, met een lading van 2 millioen 1 al cohol. De alcohol zal met groote depotschepen naar de open zee worden gebracht en vervolgens door snelle racebooten naar verschillende plaatsen aan de Zweed sche kust worden vervoerd. De Zweedsche douanepolitie heeft reeds bijzondere maatregelen genomen om de smokkelhandl te ontvan gen, Iets nieuws in Tsjecho-SIowakije. Dansen tijdens spoorreis. Bij de extra-treinen uit Praag naar Slowakije is sinds kort een wagon ingevoegd waarin men tijdens de spoorreis kan dansen. De wagon is een oude Roode Kruis-wagon en bedoeld als reclame-middel voor de spoorwegen. Hij is ingericht als een moderne bar, met een prachtig dansparket (de wagon heeft vier assen om de schokken te breken) en er speelt een ,.band", zoowel op de heen- als terugreis. Het is voor het eerst dat de Tsjechische spoorwegen een derge- lijken wagon laten loopen, aldus de „Prager Presse" Op rijst enz.? Naar het Nederlandsch weekblad voor kruideniers waren verneemt wordt ln vakkringen ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van nieuwe crisisheffin gen, onder andere op rijst, blanke stroop, sago, bak meel en alle andere zetmeelproducten. Massa-terechtstellingen in de dorpen. Reuter meldt uit Sjanhai: De Chineesche roode soldaten oefenen in Noord-Sjes- Joean een bloedige terreur uit om het zoogenaamde communisme te versterken. Volgens hier ontvangen berichten, zouden in genoem de provincie 80.000 Chineesche boeren vermoord zijn. Meer dan een millioen inwoners zijn om aan een der gelijk lot te ontkomen, gevlucht. Zoodra de bende „roode" soldaten een dorp bezet heeft, worden de volgende Inwoners zonder vorm van proces geëxecuteerd: Iedere boer, die meer dan 600 pond rijst bezit; Oud-regeeringsambtenaren en militaire bevelhebbers; Ieder die meer dan 150 gulden bezit; Boedhisten en aanhangers van een anderen godsdienst Als deze massa-terechtstelling heeft plaats gehad, worden de bezittingen van het dorp opnieuw verdeeld, en ieder die weigert het hem toegewezen deel te aan vaarden, wordt als „reactlonnair" beschouwd en dood geschoten. De gemeente wordt dan verdeeld ln „Provinciale Sow- jets", de hoogste rang van het communisme, in „Dis- tricts-Sowjets" of in Dorps-Sowjets." De jongens worden opgenomen in communistische jeugd-gardes en de mannen worden ingeschreven als roode soldaten. De vrouwen komen bij het wasch- of kook-corps. De kleinhandel wordt dan gemonopoliseerd door een coöperatieve instelling en de prijzen worden door een ©economische commissie vastgesteld. Tenslotte wordt een economische bank opgericht, die dollar-biljetten uitgeeft. Had een pijn in z'n schouder om lureluursch van Ie worden mEn zoo ln eens! Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet van tabletjes en liet mijn orouiv mij wrijven met Eluosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginnennaderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Ouder 't wrijven verminderde de pijn al en toen het 's avonds herhaald was, stond Ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd Fr. D. te O. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en ontwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 60 gr. f 1.— Vijf gevechtsvliegtuigen cadeau. Een presentje van Sovjet-Rusland aan Turkije. Reuter meldt uit Istantoel: Twee eowjetkruisers met een speciale sowjetdelega- tie, onder lëidlng van den minister van oorlog, Woro- sjullov, aan boord, zijn hier aangekomen, voor het brengen van een officieel bezoek. De U.S.S.R. zal de Turksche republiek ter gelegen heid van haar tienjarig bestaan vijf gevechtsvliegtuigen ten geschenke geven. NIEUW TAXIBEDRIJF. Door den heer G. Krouwel, alhier is thans naast zijn luxe-autoverhuurinrichtlng ook een taxibedrijf in wer king gesteld. Er zal met groote klasse-wagens worden gereden. Waar de heer Krouwel in den tijd dat hij de autover huurinrichting drijft, zich als een zeer betrouwbaar chauffeur heeft doen kennen zal het hem zeker ook in 't nieuwe taxibedrijf niet aan belangstelling ontbreken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende annonce, dienaangaande. VERKOOPING. Ten overstaan van Notaris H. J. van Veen te Zijpe werd Donderdagmiddag in het café „de Gouden En- pel" van den heer J. K. Boontjes alhier, publiek ver kocht het plaatsje aan den Bonkelaarsdijk, nagela ten door Mej. de Wed A. Eriks-Kramer. bestaande uit: Huis en erf, groot 8.10 Aren, perceel bouwlaud, groot 76.80 A. en twee perceelen weiland, groot te zamen 2.27.70 H.A. Het geheel werd vorige week Ingezet op f3520.84. Bij den afslag werd het geheel gekocht voor f 3770 door G. J. van Leersum q.q. to Winkel. (Vervolg). As onze grofvaders of overgrofvaders vandaag den dag eres kaike konne, hoe t er bal ons toegaat, zouc ze stomverwonderd rondloupe, Tenminste as wai goed op d'r lui paste. Want aars llepe ze niet lang, maar den lagge ze zoo onder 'n auto of 'n stoomflets en den moste we ze wéér begrave. Toe wai die eerste stoomwagen van Notares Bax langs den weg stuiven nou men- sche, jong en oud vloog bal de glaze op. En alle boero stapte erg baitaids uit de wagen of uit de kar om de peerde vast te houen, want die ware aars zoo in sloot vlogen. En de koele en de peerde en de skijpe in 't land langs de weg ginge d'r vandeur as de wilde mlt do steerte van huis. En de boere vloekte over die verdom de nuwighaid. Vooral de ouwere, want die benne altaid 't conservatiefst. Nou is er gien beist meer dat z'n algen van 'n auto wat antrekt en de Jonge boere zitto zelf an 't stuur van 'n auto, en de ouwe zltte achterin, en ze probeere heel erg om 't vol te houen. En de jon- ges rale op stoomfietse en ze ritte Zondags niet meer Achter maar óp de peerde. mit zadels en beugels en trense en raibroek, de malde ok, en d'r is gien oud meer die *'n houfd skud. Trouwens vroeger, ik bedoel nou zoo'n dikke dertig jaar leden, had je nag taid om Je erregens over te verwonderen. Nou niet meer. Want asje nou wat nuuws ziene, deer je van zegge moete, hoe is 't gosmogelijk, den komt er mitien weer wat eers deer je heelegaar van om va 11e. We maaie mlt 't mesien, we darse electries, we hew- we tractors en zelfbinders, en zuivelfabrleke en radio en we wachte d'r maar op, dat we heelegaar niks meer te doen hewwe. En kaik eres in de Wieringermeer! Deer slote en grippele en zaale ze op 'n menler, dat je er van achterover slaan. Bai de bakkers, de slagers en de tim merlui en zoo gaat 't ok a! haufdzakelijk mechanies. Sommige slaan zellef an 't uitvinden. Ik hoorde van *n bakker die had 'n geweer kocht en die wou voortaan, de krente ln 't brood skiete! Maar alle gekhaid op 'n stokkie, 't gaat met die be- dralfsmechanisatie teugenswoordlg bar hard; dat noe- me ze evolutie, dat beteekent vooruitgang en dus ver- andering in de goeie richting. Nou makkelijker en minder werreke, en meer en beter produceere, kin niet aars as goed weze. En 't ls zoo dat er teug^nswoordig met veul minder werk dan vroeger meer dan genog, ja veuls te veul teelt en maakt wordt, om iederien 'n knap portie toeloupe te leiten. En toch is 't bar vastloupen! De boel lait te verrotten en do halleve wereld komt te kort en lait honger, 't Was te wenschen dat er onder al die uitvinders van nuwe me- sienerie ok eres ien was, die 'n menier uitvond om alles wat die mesiene make behoorlijk te verdeelen, zoodat iederien ln 't redelijke an zijn trek komt. Zoo'n kirrel, maar 't most 'n kirrel weze, die zou 't van main part wel li taldje allien doen magge en den zou ik wel mee- loupe. Want mlt al die partaie die mekaar nou ln 't heer zltte en mekaars planne doodstemme, komme we d'r nooit en die heere nou mensche, negen van de tien denke toch maar houfzakelijk om d'r aigen baantje van vaif duuzend met eerste klas raizen. 'n Flinke vent an 't roer ja Ja, maar as z'n heldere harsens wat goeds uitdocht hewwe den moet-i an 150 plasse in 2 kamers vrage of-i 't uitvoerre mag. 't Is ver- doirie meist 't zelfde of dat 'n schoolmeister bai snik- helt weer an de kindere vrage moet of-i 'n raam open zette mag. Trouwens zoo ver was 't al haast kommen, want hewwe we al niet van skoolstakinge hoort? Dat is ok evolutie, moderne taid, vooruitgang, vraihaid, mit drie paile! Nou deer moete ze bai main niet meer mee an kom me. 't Is tè bar worren. En ik ben in zokke gevalle meer voor 't gezag van de meister, as 't moet maar mit 'n stokkie! We zelle deres opruime moete en eers loupt 't verkeerd of ik vreet 'n bezem op as 't niet waar ls! Maar nou ben ik afdwaalt want deer wou ik *t van daag niet over hewwe. Ik had 't over de nuwe taid en die heb ons ok dinge bezurgd, die heel erg lillek benne. Kaik mensche, ik ben gerust gien ouwe sok hoor! Ik ral graag mlt 'n auto, en as ik de gelegenhaid kraig gaan ik vllege ok, as lk in m'n bedraif 'n nuw mesien gebruike ken dat de boel makkelijker maakt, den koup ik 't as ik er de cente voor heb, en m'n jonges magge voetballe en peerdrale en de maldjes hewwe kort heer mit 'n watergollef. Maar deer benne nuwighede, deer vlieg lk op of aa 'n bul op 'n waif mit 'n rooie parasol, en over ien deer van moet ik 't nag effies hewwe. Vroeger as er 'n feisie was, of kerremis den vroege we 'n maid en deer ginge we den mee uit en we maak te lol en dronke 'n fleach wain, en we vonde 't beroerd, dat zoo'n best leven raelstentalds maar drie dage duur de. Nou 't geld was ln die drie dage in de regel skoon op, maar Je hadde d'r wat an had, en den had je nag wat in 't vet, want 14 dage later ging je nel de maid te koffieophalen. Den dronk Je deer 'n kopple zukkelaad- melk van d'r moeder en Je roukte 'n sigaar van d'r vader en om 9 uur gonge die ouwelui ta bed én Ilete jou bol de maid zitte; En dear bleef je dan tot 12 uur an 't vraien. Op die taid most Je vort, want 'n maid. die de jonges langer hield, kreeg 'n kwale naam en dat was toe nag erg! Maar mooi en gemoedelijk was 't. As erregens 'n maidje was deer je zin ln hadde, den ging je d'r als- koud Zundagsijvens neltoe, ok al was je nooit mit 'r uitwees t. As zal er ók zin in had, kreeg je 'n stoel en aars zoide ze, dat je wel weer gaan konne en den had Je je blauwtje te pakken. Wal hadde vroeger thuis eres een lekkere frissche gezonde maid mit 'n pittig klain ncuske tusschen twei dikke rooie wange. En m'n buur man z'n knecht was verliefd op 'r. Dat was nou 'n bes te. flinke, degelijke werreker, maar verder was hal in die dage zoo'n windhond, Zondags altaid in de kroeg en z'n cente verbiljarte. En hal was klain en gezet en rond en deerom noemde ze hem 't bultje Maar hal had walnlg succes bal de waive en zoo kwam 't dat ons maid hem drie Zundage achter mekaar wegstuurde. Nou, wraak was ok ln die dage zoet en t bultje ném wraak. Hal kocht gien revollever, maar hai stuurde de vlede Zundag al z'n kornuite uit de kroeg op ons maid of. Om 8 uur begon 't en alle kwartiere kreeg er ien 'n blaauwtje. As er ien weg was, hoorde we vaif mlnute later alweer 'n aar op 't voorstrijtje ankommen. We konne d'r verdorie niet van pandore! 'n Taldje later moste we darse er» den ls er 'n houp vollek noodig en zoodoende kwam ok 't bultje te help. En toe 't koppiestald was, wedde de baas mit 'm, ne- tuurlijk om koek en jenever, dat-i de maid gien zoen dorst te geven. Nou en hai erop af! Maar zal had 'm in de gate, miskien had de baas 'r wel waarskouwd. afain zal vloug de achterdeur uit en de wurf op en hai er ach- teran. Klapperdeklap op de klompe en zal mirakel skreeuwe vanzelf. Nou was er 'n brele sloot tusschen ons wurf en die van buurman en deer lalde 'n plank over, maar zonder leuning. En deer wou zai overheen stulve op 'r vlucht maar ze stapte mis, en plomp de majem in. En wat deed 't bultje. Hai sprong er bal en zoende d'n in sloot! Nau z'n wedderal had-i wonnen, en Ik denk dat t bad ok z'n verliefdheid ofkoeld had, want ik heb er later nooit meer van hoord. Maar sokke grappe nam gien mensch 'n aar kwalijk en voor 'n maidje was 't. al heel wat aa ze d'r aigen zoene liet. En wie nou net as ik, die ouwerwesse vrai- maniere meemaakt heb, die weet ok wel, dat je toe zelden van rare dinge hoorde. Maar en nou kom ik ba! dat waif mit dit rooie paresolok hier kregen we evolutie. En die berust op 'n heele geleerde geskiedenis, die we aigenlijk te danken hewwe an de vader van alle rooie partaie, an Marx. D19 ontdekte dat 't getal mensche toeneemt in 'n meetkundige en de levensmiddelen productie in 'n rekenkundige reeks. Ja da's rare, on- ''uideliike taal, maar 't komt erop neer. dat er volgens hem al gauw veul te veul menschen weze zoue en gien eten genog. D'r moste dus minder kindere komme en d'r was weer 'n aare. heele geleerde professor, Malthus hiette die, die de middele uitvond om an die alsch te voldoen. En er kwam 'n bond van Malthusianisten die deer nou propaganda voor maakt en die die middele verstrekt Wat ons dat allegaar angaat? Ja dit gaat ons an. Want as die rommel allien bai de dokter te kraigen was, den mosfellek dat zelf weten. Maar nou is 't zou, dat elleke scharrelaar 't verkoupt, net as zweepstiek-lootjee, en ik weet dat er op onze mooie en frissche durrepe net as in stad, maidjes ben ne, die van die dinge allee wete. Dat ls heel erg! Ouwers „let op U saeck!" Want 't is een skande as onze fris sche bceredochter9, de moeders van onze toekomstige boerestand, moreel bedurreven worre door dat soort „evolutie". En lk vraag an 't Gezag (nou mit 'n houfd- letter zetter!- of 't gien taid wordt om drogiste en bar biers, die 't niet skele ken op *-at voor menier ze d'r cente verdiene, d'rlul smerige handeltje te verbieden. Want aars zoue we ze miskien zelf nag de durrepe uit- knuppele moete. JAAP. In ons nummer van j.1. Dinsdag hebben we een be richt overgenomen uit het Amsterdamsche „Kerkbeur- tenblad". Daarin werd een brief gepubliceerd, waarvan de schrijver gedurende de winkelweekfeesten ln Soha- gen was geweest, en toen had meegemaakt, de open lucht-variétévoorstelling op de marktplaats en het kerk plateau, waarbij zooals dit reeds jaren gebruikelijk is de voorhal van het kerkgebouw gebruikt wordt om het een en ander wat bij de uitvoering noodig is, voor een oogenblik op té bergen, en ook wel om do medespeleoden er gedurende de spelen onder te bren gen. Hier nu heeft de schrijver van bovengenoemden brief zich blijkbaar geweldig aan geërgerd, zooals we hebben kunnen lezen. Ds. Oosthuys nu, de redacteur van ...Kerkbeurten- blad" geeft op dit ingezonden de volgende kantteeke» ning: „Hier zullen de besturen der Kerk moeten ingrijpen. Zij worden van deze ergernis op de hoogte gebracht „Maar hier ziet gij de consequentie daarvan dat eerst het eeuwig Evangelie des kruises uit de kerken is verbannen. Daarop zijn de Sacra menten gevolgd. Daarna de menschen. Een halve eeuw geleden waren de kerken ook In het nu lecge Noord-Holland nog gevuld. Dat hoort men telkens ouderen van dagen getuigen. En nu het Woord en de gemeente er uitgebannen zijn, trekt de wereld er in met al haar nullitei ten. Zoo wordt ook het laatste greintje respect, dat voor de Vaderlandsche Kerk In Noord-Hol land mocht overgebleven zijn, moedwillig uit geroeid." rs Deze week wordt den bioscoopbezoeker een hoofd nummer gebracht dat er wezen kan. Het lang ver wachte meesterwerk Susan Lenox, waarin Greta Garbo d« hoofdrol vervult, wordt ons gebracht. Behoeft over het spel van Greta Garbo niets meer gezegd, in dit filmwerk geeft Greta Garbo geen spel meer, maar het leven zelf, zooals alleen een actrice van haar kwali teiten dat doen kan. Op meesterlijke wijze speelt zij de rol %*an Helga. Helga wordt opgevoed door haar oom. Deze herin nert zich voortdurend, dat haar moeder, die bij haar geboorte gestorven is, geen trouwring had en om niet ange de verantwoordelijkheid voor een Jong meisje te dragen wil hij haar dwingen te trouwen met een van zijn vrienden. Helga loopt weg van de boerderij en verschuilt zich in de garage van het landhuis, dat bewoond wordt door Rodney Spencer, een jong ingenieur. Rodney wei-t haar vertrouwen te winnen en haalt haar over. enkele dagen bij hem te blijven. Terwijl Rodney naar de stad is om rijn vader toestemming te vragen voor hun huwelijk, wordt Beige door. haar oom in het landhuis gevonden. Zij vlucht en aan het station Denoxville komt zij te recht in den extra-trein van een circus. Door de circus- menschen wordt zij, ln verband met den naam van het station, waa zij in den trein gekomen is, Susan Lenox genoemd, Burlingham,. de directeur van het circus, neemt haar onder zijn bescherming. Als eenige dagen later Rodney haar komt opzoeken en merkt, dat zij de vriendin van den directeur is, verstoot hij haar. Helga leidt een vrooiyk leven en is overal bekend als Susan Lenox. Als de vriendin van een hooggeplaatst persoon in New York zoeken veel mannen haar gunst en Rodney, die een opdracht in New York probeert krijgen, wordt aan haar voorgesteld. Op een avond bij het diner, werpt hij haar het ver leden voor de voeten en verlaat de stad. Helga zegt haar luxueus leven vaarwel en volgt hem. Na langen tijd vruchteloos zoeken hoort zij, dat hij in de binnen landen van Zuld-Amerika werkzaam Is. Zij krijgt een betrekking als danseres ln een café aan de kust. waar de mannen uit de binnenlanden regelmatig enkele dagen komen doorbrengen. Na er-ikele weken komt Rodney terug, doch hecht geen geloof aan haar verklaringen Als hij op het punt staat terug te gaan naar het binnenland ontmoet hij haar nogmaals en na een dramatische scène weet zij hem te overtuigen en volgt hem naar de moerassige streken waar hij werken moet-

Schager Courant | 1933 | | pagina 10