De verkiezing met één partij. Het echec DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Sarraut vormt een nieuwe regeering. Weer dichter bij den Lutine-schat? Scheyeningsche logger in nood. Ernstig vliegongeluk in Frankrijk. DE BEPERKING VAN DEN RUNDVEE STAPEL Proces-verbaal tegen een Kamerlid. MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak Twaalf November in Duitschland. OOGONDERZOEK* IN RICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN j SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN gediplomeerd opticien - q efr actionist lagezijde b 40 tel. 26. schagen. OOGONDERZOEK GEHEEL GQATIS. Uit PARIJS: Nadat Sarraut Donderdagavond laat den president der republiek had medegedeeld, dat hij definitief de opdracht tot het vormen van een kabinet aanvaardde, keerde hij naar het Ministerie van Oorlog terug, waar hij de onderhandelingen met de candidaten voor zijn kabinet en met verschillende bevriende politieke persoonlijkheden tot in den nacht voortzette. Eerst om één uur werd de lijst van het nieuwe kabinet bekend gemaakt. Het kabinet bestaat uitsluitend uit leden van de radicaal sosialistische kamerfractie, de democratische linkerzijde van den senaat en verwante kleinere groe pen. De neo-socialisten en de groep-Flandin zijn niet vert egen woord i gd. SARRAUT, FRANKRLJK'S NIEUWE PREMIER. De verwachtingen. Het kabinet-Sarraut zal zich, naar de „Figaro" schrijft, eerst na de Duitsche verkiezingen van 12 No vember a.s. aan de kamer voorstellen, daar men voor dien datum elke minister-crisis wenscht te vermijden. Algemeen wordt de verwachting uitgesproken, dat de kamc- het nieuwe kabinet voorshands goen moei lijkheden zal berokkenen, doch wèl is men van mee ning, dat het kabinet-Sarraut slechts een overgangs karakter zal dragen. De Fransche ners begroet intusschen met instem ming deze samenstelling van het nieuwe kabinet, waarin de voornaamste functionarissen van de regee- ring-Daladier weer zitting hebben. Sarraut zelf achten de bladen „een waarborg, dat het saneeringswerk krachtig zal worden voortgezet", Paul Boncour aan buitenlandsche zaken is een „ge ruststelling voor degenen, die voor alles continuiteit In de buitenlandsche politiek wenschen"; Bonnet fi nanciën is een waarborg voor 'slands financieele si tuatie en de soliditeit van den franc". LIBERALE STAATSPARTIJ. Mr. W. O. Wendelaar over: De vrijheidszin van den Nederlander. Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar en de nieuwe leider van de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond, zal op Maandag 30 October des avonds te Cuur in Krasnapolsky in een bijeenkomst voor le- van de afd. Amsterdam en hun Introducé's een rede houden, die tot titel heeft: De vrijheidszin zit den Ne derlander In het bloed. Nee, heusch, meende mevrouw Ten Pas, terwijl ze haar man, die lui in éen de nieuwe, gemakkelijke stoe len hing, wenkbrauwfronsen^ aankeek heusch, zei ze, we móeten iets doen... iets terugdoen, verbeterde ze dan Al was het alleen maar voor Emille. Meneer haaide achteloos zijn schouders op. Als het maar géén geld kost,, vond hij zakelijk, doch zijn eega bitste, onmiddellijk vlam vattend, Nee, natuurlijk geld... dat mag 't in géén geval kosten. Maar je vergeet dat je nu behoort tot de notabelen van het dorp... Tot de eersten, en... je moet ze terugvra gen, daar ontkom Je niet aan! Mensch, kalmeerde Ten Pas toen. hij een trek deed san zijn twaalf-cents sigaar mensch, dat zeg ik toch ook niet?... ik zal me d'r heusch niet aan onttrekken. En als het niet was om Emil... nou dan was ik er vast nooit aan begonnen. Nooit! En we krijgen deze maand kosten genoeg, de meubelen, de wijnen allee op afbe... Hm! ze moesten 't weten, hier grinnikte hij dan opeens moesten ze weten... De „rijke" Ten Pas met zijn deftige inrichting... alles op afbet... Ja, laat maar, viel mevrouw hem driftig In de re de het is toch niet noodig wel, dat je nou persé vier vijf keer die zin herhaalt. Ik weet het heusch wel Maar ze schoof dichter naar de tafel laten we nou eens goed overleggen! We moeten in de eerste plaats vragen de» baron met zijn vrouw en natuurlijk den jonkheer, dan,... den burgemeester... den dokter... den notaris... Ja, die zou wél... be gon Ten Pas, maar zijn vrouw viel hem heftig in de rede: Ja, natuur lijk, je zou het hééle dorp hooren spreken, als je dié niet vroeg. Meneer zuchtte... Verder vroeg hij ge laten. Nou verder natuur lijk Van Reul den tand arts enne... o ja, juf frouw Heuveling. Och, dié kletsmajoor? Ten Pas draaide wrevelig op zijn stoel, doch zijn vrouw negeerde de interruptie door te vervolgen: En dan natuulijk ook de Rodenburg's. Zoo... dus dat zijn d'r,... 'a kijken, drie... vijf, ze ven... hij telde op zijn vingers verder, elf, juist... da's precies veertien. En wij met ons drieën da's zeven tien... een heeleboel maar enfin besloot hij zuchtend, we hébben wijn en zoo in ons huis, dus 't hoeft niet zoo duur te -orden. Weet je wat we feitelijk moesten doen, opperde me vrouw. die al eenige oogenblikken ln nadenken ver zonken was geweest, we moesten er iets bijzonders bij nemen... dat is altijd iets aparts. Dat is altijd goed. Het vestigt je reputatie^ De roestklomp vrij komen te liggen. Con cessie voor een jaar verlengd. Naar men uit Amsterdam aan de „Msb." mededeelt, Is de concessie aan de firma's Doeksen en Dros op Terschelling, betreffende het bergen van het wrak der „Lutine" door Lloyds voor een jaar verlengd. Dezer da gen zal een circulaire aan de aandeelhouders worden gericht betreffende den stand van zaken en tevens over de kwesties met den heer Jansen te Utrecht en Mr. Goudsmit Zooals bekend hebben de zuigers van bovengenoemde firma's het wrak bloot gezogen, zoodat de roestklomp naar wordt medegedeeld vrij is komen te liggen. Echter heeft men het werk tien dagen wegens storm moeten staken. Toen men nu dezer dagen opnieuw peil de, bleek het dat het wrak niet was verzand en men werkzaamheden kon voortzetten. Men hoopt gouden munten op te kunnen zuigen en tevens de roestklomp uit elkaar te werken. Slaagt men dit jaar niet met de zuigers, dan zal men ln het voor- jaar op andere wijze trachten het goud te bergen. Drie man overboord geslagen en daarna met moeite gered. Gistermorgen is te Sch even ln gen van de haringvls- scherij binnengekomen de motorlogger Sch. 325, schip per M. Pronk, van de reederij vh. A. van der Toorn. De bemanning van het schip heeft Donderdag met slecht weer te kampen gehad en moeilijke uren dooh gemaakt Na de netten te hebben binnengehaald, werd het schip tamelijk onverwacht door een hevige grond- zee getroffen, die met geweldige kracht op het schip neerkwamen alles wat aan dek was, neersloeg. Drie leden van de bemanning sloegen overboord. Twee ervan waren spoedig weer aan boord gehaald. De derde echter scheen niet meer te redden. Vermoe delijk was hij door een stuk hout getroffen en had heft bewustzijn verloren. Het was matroos Pronk, een broer van den schipper. Eindelijk gelukte het een enterhaak aan een touw verbonden, ln de kleeren van den drenkeling te slaan en zoo wist men hem met veel moeite aan boord te trekken. De meesten der opvarenden hebben meer of minder ernstige verwon ding opgeloopen. Na binnenkomst in de haven zijn vier leden der be manning naar het ziekenhuis gebracht Twee ervan zijn ernstig gewond, vooral matroos Pronk, die een been heeft gebroken en wiens gezicht ernstig verminkt ls, daar hij door een stuk hout is getroffen. Aan dek van de Sch. 285 was het een ruïne. Ver schillende planken waren los- en stukgeslagen. Ook de schipper had een ernstige hoofdwonde. Particulier toestel neergestort De vier inzittenden, waaronder een meisje van 7 jaar, gedood. Donderdagavond heeft een ernstig vliegongeluk na bij Bordeaux vier personen het leven gekost. Een particulier vliegtuig van een automobiel on dernemer te Bordeaux, waarin vier personen gezeten waren, stortte door tot nog toe onbekende oorzaak van een hoogte van eenige honderden meters omlaag De vier inzittenden, de eigenaar van het vliegtuig, zijn 30-jarige vrouw, zijn 7-jarig dochtertje en een re serve-luitenant der Fransche luchtvaarttroepen, wer den op slag gedood en hun lijken werden op eenigen afstand van de resten van het vermiste vliegtuig ge vonden. DIESELMOTOREN IN AUTO'S. Steeds sneller. Uit Londen: Cpt Eyston deelt mede, dat htJ gister in een auto met Dieselmotor op de Brooklands-baan het record gebroken heeft dat in zulk een wagen gevestigd ls. Dit record Is thans ln het bezit van Amerika met 100.75 mijlen per uur. Eyston, die overtuigd is dat met olie-motoren nog grootere snelheden kunnen worden be reikt, heeft in verschillende richtingen resp. 103 en 102 mijlen gemiddeld per uur afgelegd. Ik heb anders al reputatie genoeg, vond Ten Pas. doch zijn vrouw vervolgde opgewonden: Zeg... we moesten zien, dat we Iemand engageeren of zoo iets... dat wordt in bétere kringen ook gedaan. Ja, dat kun jij weten, meesmuilde Papa Ten Pas, die altijd nog niet goed mee kon met de grootdoenerij van zijn vrouw. Toen we nog in de stad woonden ver keerden we altijd ln de hoogere kringen... deurwaar ders... en zoo... Ik wou, dat Je daar niet altijd aan herinnerde... Je schijnt het erop gezet te hebben, mijn leven hier te vergallen, snibde mevrouw, terwijl haar oogen vuur schoten» Je moest je eens wat méér aanpassen. Zoo burgerlijk als Jij! Da's waar. vond meneer maar jij en je dochter vergoeden ln dat opzicht juist zoo heel veel... zie je, dat scheelt... Als je hatelijk wordt, ga lk naar boven! Nou kalm maar, ik zeg al niets meer. Nou Je weet, die Ten Hove*a hebben laatst bij een solrée Albert de Bruin geëngageerd, Je weet wel, die beroemde violist. Dat kost natuurlijk een bende geld en zoo hoog behoeven wij trouwens niet te vliegen. Op dit moment ging de deur open en Eimllie ver scheen in een licht, schattig zomertoiletje papa had de rekening juist voldaan... honderd vijftig gulden had het gekost binnen. Er lag een trek van onuitsprekelijke verveling. Ze liet zich op den divan neervallen. Bah, wat een verve lende boel is het hier. O, gelukkig nummer twee mopperde papa, wélke op merking zoowel door mevrouw als door het nummer in kwestie werd genegeerd. We gaan een solrée geven kind, vond mevrouw noo dig, haar in te lichten. Deze fleurde zichtbaar op. Dat zal tijd worden, zei ze, lk verveel me dood. De moeder schoof opgewonden haar stoel In de rich ting van den divan. Denk om het kleed, waarschuwde Ten Pas met een dreigend opsteken van zijn wijsvinger zestienhon derd gulden ...op afbet... Kind, sprak mevrouw verheugd, we vragen den baron en zijn vrouw, enne... den jonkheer natuurlijk... Een lichte blos overtoog haar gelaat. Zoo weifelde ze, komt die ook... en dan, ln herinne ring aan het feest op het oude slot gegeven, voor en kele weken* als introductie, door de zoo Juist aldaar gevestigde adellijke familie: Nou, het was daar echt gezellig den vorigen keer. Ja, bar gezellig, vond ook Pa die zich gruwelijk had verveeld in de deftige salon van den baron, ln de om geving waar hij zich niet thuis voelde. Nou, dan de dokter en de... Oh, spaar me, verzocht Emilio met een wuivende handbeweging lk kan het drooroen. De notaris na tuurlijk... die tandarts... enfin het geheele kliekje. Foei kind, bestrafte mama met opgestoken wijs vinger niet zóó vulgair kleintje. Zoo af en en toe, kun Je nog wel zien, dat ze een dochter ls van haar vader! grinnikte deze. En dan vervolgde mevrouw, engageeren we den pia nist Leuvsetin? Een vragenden blik naar haar man. Daar zeg je zoowat, oordeelde Pa. Dat was toch vroeger een Een te groot aanbod van ovar te nemen vee. Het is al gebleken, dat bt boeren zijn, die minderwaardig vee, dat toch weg zon moeten, expres laten dekken, om de drachtige dieren dan over eenigen tijd aan de Crisicentrale te verkoopen..- De crisisrundveecentrale zendt de volgende pers publicatie: In verband met het zeer groote aantal runderen, dat op dè verschillende leveringsplaatsen tot dus verre werd aangeboden, en hetwelk oorzaak is, dat tal van leveranciers langen tijd moeten wachten al vorens zij de door hen te leveren dieren in het bezit der crisis-rundveecentrale hebben zien overgaan, wordt overwogen in het vervolg uitsluitend vee af te nemen, dat te voren ter levering is opgegeven. Ten einde het nemen van dezen maatregel te voorkomen, wordt in overweging gegeven de leve ring van dieren, welke niet dadelijk moeten worden opgeruimd, over de eerstvolgende weken te verdee- len. Aangenomen kan worden, dat gedurende de eerstvolgende weken geen wijziging zal worden ge bracht in de soort vee, welke wordt afgenomen. Men dient er echter rekening mee te houden, dal de mogelijkheid bestaat, dat in de toekomst andere soorten vee zullen worden afgenomen Het is nl. ge bleken, dat i» sommige gevallen dieren, welke be stemd waren uit te vallen, worden gedekt uitslul tend met de bedoeling ze over enkele maanden als drachtig vee aan de Crisis-Rundveecentrale te kun nen aanbieden. (De Centrale koopt tot dusver nl voornamelijk drachtig vee, omdat daardoor tevens uitbreiding door geboorte wordt tegengegaan). Een mededeeling waar en wanneer in de week van 30 Oct tot 4 Nov. kan worden geleverd zal spoedig worden gedaan. Wegens overtreding van hot uniform verbod. Donderdagavond is na afloop van een vergadering in de Stadsgehoorzaal te Leiden, waar hij het woord gevoerd had, tegen het Tweede Kamerlid, mr. dr. Westerman, proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van het uniform verbod. Het betreft hier het dragen van het insigne van het Verbond voor Nationaal Herstel, een klein speldje, 12 c.M. lang en 1 c.M. breed, dat als een opzichtig onderscheidingsteeken, uiting gevende aan een be paald staatkundig streven, is aangemerkt. Het insigne is in beslag genomen. Ook tegen den voorzitter van de Leldsche af dee ling, mr. C. P. de Vries, is proces-verbaal opgemaakt NEDERLANDSCH FABRIKAAT schoolvriendje van je, hè? Misschien doet hij het uit vriendschap... lk bedoel een gereduceerden prijs. Wie weet, glimlachte mevrouw geheimzinnig, en andera is het ook niet erg. Je moet er dan natuurlijk wat voor over hebben. De werkelijk zéér beroemde pianist Leuvenstein was heel verrast een Invitatie te ontvangen voor een week end bij de familie Ten Pas. Niettemin had hij een vermoelenden tijd achter den rug en een paar dagen rust ln zoo'n heerlijke landelijke omgeving als daar zou hem zeker goed doen. Al was het dan bij vreemde menschen. Och dat ééne avondje gasten bezighouden... dat was nou het allerergste niet... als ze hem voor de rest maar met rust lieten. En... hij accepteerde. Tot groote verwondering van het gezin, dat gehoopt had: Neen! Waar Leuvensteln echter dien Zaterdagavond helaas verhinderd was, verzocht hij de solrée", zoo mogelijk te willen verzetten op een „matlnée" en liefst wel Maandagmiddag. Hij zorgde dan wel aanwezig te zijn. Het speet hem natuurlijk héél erg. Aanvankelijk was het een teleurstelling geweest, doch... dat laatste gaf den doorslag. En zoo geschiedde het dat diverse ingezetenen een invitatie ontvingen voor een „matinee" ten huize van meneer en mevrouw Ten Pas, oj Maandagmiddag ca half drie. Bespottelijk, meende de notaris en mijn werk dan? ik heb Juist een verkooplng... Dan stel Je dien maar eens uit, vond diens ega, want... we gaan er naar toe. Stel Je dat eens voor, die pianist Leuvenstein, dien we laatst nog voor de radio gehoord hebben. Het schijnen toch wel menschen van eenigen Invloed te zijn, die Ten Pas en zijn vrouw... „Och, déar kim Je tegenwoordig zóó weinig van zeggen, meende de notaris. Maar we zullen gaan. Evenzoo werd besloten in de andere gezinnen, waar ook de vreemde invitatie aanvankelijk verwondering had gewekt. Wie gaf er au een avond op een middag? Enfin mis- sohien was dat zoo de gewoont in de stad. Overigens wist AHda van den dokter te vertellen dat de betere families in de stad er een Jour op na hielden hetwelk weliswaar slechts Iets was, dat door dames alleen werd bezocht, maar nou... nou... ja... zooiets zou dit ook dan wel wezen natuurlijk... En ook zij berustte! Oh mevrouwtje, kirde de barones, terwijl haar blikken keurend door de kamers gingen wat hebt U het hier smaakvol ingericht Gewoon beeldig, en zóó modern! Emma kleurde van genoegen en wierp een steel- schen blik op haar dochter, die praatte ln een verren hoek met den Jonkheer. En voelende het geslaagde van haar matlné, ziende ook de onverholen bewondering die straalde uit de oogen van den jonker zoodra deze zich richtte op Emi lie, terwijl hij niet uit haar nalbijheid weg was te .slaan", wierp ze tersluiks eer. dankbaren blik op haar man. die ongemerkt een veelzeggend gebaar maakte. Het liep tegen drie uur, toen werd er gebeld. Mevrouw sprong haastig op, doch ging dan evensnel weer zitten. Geen oog hield ze echter van de deur af. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 741 m.M. Vooruitzichten: Onstuimig weer. Temperatuur: 7 gr. C. is 44 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Refraciionist Het oogonderzoek doen wi] gratis. DE VOORBEREIDSELEN VOOR DE RIJKSDAG. VERKIEZING EN DE VOLKSSTEMMING OP 12 NOVEMBER AA IN DUITSCHLAND IN VOLLEN GANG. Aan den Kurfiirstendamm, in het gebouw van het Rijksbureau voor de statistiek, bevindt zich het cen trale bureau van den Rijksklesleider. In een groot aan tal kamers werken vele ambtenaren aan de voorberei ding der Rijksdagverkiezingen en van het plebisciet op 12 November a.s. De voorzitter van het Bureau voor de Statistiek. Dr. Relchardt, die benoemd ls o ttRijkskiesleJder. ontvangt de Journalisten en vertelt over zijn werk. Het samenvallen van Rijksdagverkiezingen en volks stemming brengt ons een massa onvoorzienen arbeid, maar daartegenover zullen'de verkiezingen wat betreft het eindresultaat veel eenvoudiger zijn door het weg vallen van de vele partijen, door de wettelijke onmoge lijkheid, nieuwe partijen op te richten. Daardoor zullen de resultaten ook belangrijk vroe ger dan andera bekend zijn. De kiezer heeft alleen maar te overleggen, of hij zijn stem aan de N-S.D-A.P. wil geven en of hij ..Ja" of ..neen" wil antwoorden op de vraag der regeering, of hij de door "het besluit van 14 October gekarakteriseerde Duitsche politiek goed keurt. Bovendien zal het Rijk bij deze verkiezingen een rus tiger beeld bieden dan op vorige stemdagen. Doordat .«1 echts op één pa tij gestemd kan worden zijn alle de monstraties en rustverstoringen vermeden. Vroeeer was het geen zeldzaamheid, dat zelfs ln de stemlokalen werd gevochten en de ziekenhuizen hadden op derge lijke dagen altijd druk werk. Wij verwachten een groote opkomst der kiezers. Ook uiterlijk zal het beeld geheel veranderd zijn; terwijl men vroeger een wirwar van pamfletten en aanplakbil jetten In de meest verschlllerde kleuren zeg. zullen nu slechts de regeering en de NS D.A.P. aanplakken.' In de andere vertrekken heerscht eveneens een groo te bedrijvigheid. Men ziet de eerste proefdrukken der groene stembiljetten voor de volksstemming, met de woorden: .Keurt gij, Duitsche man..." enz. Vier en veertig millioen van deze biljetten zullen thans overal ln de districten gedrukt worden, naast nog eena 44 millioen witte biljetten voor de Rijksdagverkiezingen. waardoor ze leder oogeriblik haar vroegeren school vriend kon binnen zien stappen. En Inderdaad... Daar stapte een heer van middelba ren leeftijd de kamer binnen waar hij een moment be dremmeld bleef staan. Doch met een: „Welkom ln ons midden" stervende Emma op dien heer af. Hij schuude haar stevig de hand. U herkent me niet meer! lachte ze. natuurlijk U herkent me niet meer, ik zou U ook niet meer her kend hebben hoor... het is trouwens al lang geleden hè dat we nog samen op de schoolbanken zaten» Maar wacht, laat lk U erven voorstellen aan mijn gasten .O daar ls mijn man ook... dan kan die de taak overnemen, Juist meneer Leuvenstein, mijn man en dat mijn dochter. Ja, maar pardon! begon de bezoeker verlegen ik kom... oh... den vleugel... Ja, Juist, natuurlijk! lacht Ten Pas, terwijl hij zijn gast kameraadschappelijk op den schouder klopte, het geen Emma en oogenblik de wenkbrouwen deed fron sen. Ja, maar... pardon, begon nogmaals de ander lk zie... Uw gasten zijn allemaal zóó dftlg, ik wil niet dérangeerec» O, maar meneer Leuvenstein, heelemaal niet. U bent tooh hier voor uw genoegen, maar toch niet om ln avondtoilet te verschijnen,... dat is toch heelemaal niet noodig... een groot kunstenaar beoordeelt men slechts naar zijn talenten, niet naar zijn kleeding... Maar wilt U niet eens eerst wat gebruiken. Nee, nee, pardon... ik meen het heusch, ik geloof hier ls een vergissing in het spel. O, maar dat is onmogelijk, lachte Ten Pas met een ongerusten trek om zijn mond; U komt ons immers wat vergasten op wat plano-muziek Nee, Integendeel, ik kom de vleugel weghalen, mijn mannetjee staan al buiten. Het was niet mijn bedoeling U te derangeeren, werkelijk niet Het moest wel, de eerste tennitn had al weken en weken geleden betaald moeten zijn, en als het den eersten keer zoo gaat, hoe dan in de toekomst? Maar, eh... ik zal U wel een uurtje met rust laten, lk kom bij vijven wel even terug. Na een korten groet verdween hij door de geopende deur. Even heerechte een stilte. Dan zei de barones. Kom, Francols we gaan naar huls, het wordt onzen tijd... En na een korte vormelijke buiging verliet het adelijke geslacht het huls. De overige gasten volgden hun voorbeeld. Op dat moment verscheen in een gele regenjas de heer Louvenstein. Wat een échec! meende de barones, toen ze de op rijlaan van het oude slot binnenreden. Dan boog ze zich voorover naar haar man, terwijl ze tersluiks een blik wierp op haar zoon. Zeg... Frans... fluisterde ze... heb je de vorige week gedacht om den derden termijn van de auto. Die lui zijn zoo gewiekst, je kunt het niet weten, ze zijn zóó pre cies Verdraaid. Goed dat Je het zegt, schrok de baron ik zal er straks meteen even snel werk van maken, dan moet eh... Verlaan nog maar even wachten hè, dat lijkt me minder riskant.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14