Ontzettend ongeluk bij de Hembrug Sparta 2 - Texel 2 Ongeregeldheden in Palestina. Zaterdag 28 October 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9372 Vele dooden en gewonden. Hevige storm langs de Belgische kust. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Engelsch journalist in Dultschland gearresteerd. Trouwlustigheid in Italië. Echtpaar verdronken. Zondag a.s. Een nieuwigheid op spoorweggebied. DE MOOISTE FOTO NOG MEERDERE BEZUINIGINGEN Op Defensie. Mooie opdracht voor de Nederlandsche industrie. Ontevredenheid onder de Arabieren over de toenemende immigratie van Joden. Op het oogcnblik heerscbt onder de Arabie ren in Palestina groot opwinding in ver band met de toenemende immigratie van Joden in dat land. Gister was voor geheel Palestina een al- gemeene staking afgekondigd. De Arabische leiders verklaren, dat de na tie vastbesloten is, haar protest tegen de toenemende Joodsche immigratie en den aankoop van grond door Joden op ondubbel zinnige wijze tot uiting te brengen. De Regeering heeft uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Afgezien van de versterking der bereden politie en politie te voet, zijn twee Engelsche compagnieën, uit gerust met machinegeweren, naar Jaffa ge dirigeerd en zijn ook pantserauto's van het .militair vliegveld Ramleh naar Jaffa ge zonden. Communiaué van den hoogen commis saris. Elf dooden, twee-en-twintlg ge wonden. De hooge commissaris voor Palestina, Wauchope, beeft een communiqué gepubliceerd over de ongere geldheden te Jaffa. warin gezegd wordt dat het Ara bische executieve comité het voornemen had te ken nen gegeven om op 27 October een politieke betoo ging te houden te Jaffa overeenkomende met die welke op 13 October te Jeruzalem zou worden ge houden. maar niet toegestaan werd. De hooge commissaris ontving den voorzitter en de leden van de Arabische executieve op 25 October en deelde hun mede. dat er geen politieke optocht of betooging zou worden toegestaan in Jaffa. maar dat aan leden van de executieve zou weden toegestaan zich naar het districtsbureau te'begeven en daar een protest of een manifest aan den districtscommissa ris ter hand te stellen ter overbrenging aan den hoo gen commissaris. In weerwil van het verbod van den hoogen com missaris werd er hedenmiddag te half een 'n optocht gevormd in de nabijheid van het regeeringsbureau te Jaffa. De optocht begon zich in beweging te zetten en kreeg hevel uiteen te gaan. Aan dit bevel werd geen gehoor gegeven en de politie werd aangeval len. Zij was genoodzaakt een charge met den stok stok uit te voeren om de menigte te verspreiden, die zich echter weer verzameldo en de politie opnieuw aanviel. Er werden uit de menigte schoten op de po litie gelost, die genoodzaakt was uit zelfverdediging enkele schoten te lossen. Tegen twee uur des middags waren de onruststo kers verspreid en was de rust hersteld. Uit de rapporten blijkt dat de politie voortdurend groote zelfbeheersching en groote lankmoedigheid toonde. De hulp der militairen werd niet ingeroepen daar de politie den toestand meester was. Een politieman en drie onruststokers worden ge dood; er zouden voorts nog zeven onruststokers ge dood zijn. Twee politiemannen en twintig onruststo kers kregen ernstige kwetsuren. Er zijn een groot aantal aanhoudingen verricht. In heel het overige Palestina is het volkomen rustig? Aantal slachtoffers grooter dan oflicieel gameid? Reuter seint uit Jaffa; Hoewel officieel wordt gemeld, dat het aantal doo den 11 en dat der ernstig gewonden 22 bedraagt ge looft men dat het aantal dooden 20 bedraagt. Van 6 uur af mag niemand zich op straat vertoo- nen. HeJrts thans rustig. Vele dooden en gewonden. Nader wordt uit Jaffa gemeld, dat bij de ongere geldheden aldaar onder de massa vele dooden en ge wonden vielen en dat ook eenige politieagenten ge wond werden. Na den bidstond, die gewoonlijk op het midden van den dag plaats heeft, verliet een groote menigte Arabieren in aggressieve stemming de mos kee en trachtte voorzien van vuurwapens, stokken en steenen het politiecordon to verbreken. Na verschei dene charges met den stok zag de politie zich genoopt tot schieten over te gaan. Ofschoon bij het afzenden van het bericht hier en daar de gevechten voortduur den, scheen de politie den toestand meester te zijn. Voert.j "-'oden? Uit Parijs; Volgens de „Temps" zou het aantal ge- doode betoogers te Jaffa 40 bedragen. Dit aantal is niet officieel bevestigd. Volgens berichten in de Engelsche bladen zijn bij de onlusten te Jaffa 100 Arabieren en verscheidene politiebeambten gewond. Met het oog op de betooging der Arabieren patrouilleerde de politie reeds des mor gens met stalen helmen door de straten terwijl troe pen en vliegtuigen gereed gehouden werden. De menigte moet gepoogd hebben de prikkeldraad versperringen voor de regeeringsgebouwen door te snijden. Huis ingestort te Zeebrugge; oen doode. V.D. verneemt uit Brussel: Langs de geheele kust en aan de monding van de Schelde tot Antwerpen toe, heeft een buitengewoon hevige storm gewoed. Een deel der haveninstallatie van Nieuwpoort werd vernield. Te Zeebrugge is een huis ingestort, waarbij de eigenaar werd gedood. COL. THE MASTER OF SEMPILL. Zwaar gewond bij auto-ongeval. Reuter meldt uit Chicago d.d. 27 Oct: Een van de lemende menschcn in de Britsche luchtvaart, Col. The Master of Sempill, die met de „Graf Zeppelin" naar Chicago was komen vliegen heeft gister een ongeluk gehad met een automobiel. Hij werd daarbij ernstig gewond, evenals de twee andere inzittenden. I Teleurstelling en hoop ln De Streek. Uit Bovenkarspel wordt aan de „Tel." het volgende bericht: Hoewel in het einde der vorige week door stijging van den bloemkoolprijs de verwachting werd gewekt, dat de grootste misère was geleden, trad voor een paar dagen terug een zoo groote daling ln, dat ook deze il lusie weer verdwenen is. De grootste strop is, dat Dultschland geheel uit de markt blijft. Alle pogingen om daar iets te ondernemen hebben tot nog toe schip breuk geleden. Nu hoopt men weer dat op 1 November a.s. de verla ging van het invoerrecht van R.M. 5 per 100 Kg. tot R.M. 2.5 een goede uitwerking zal hebben. Het blijft echter bij hopen, terwijl het eind der campagne reeds ln zich ia Naar België wordt momenteel vrij veel uitgevoerd, doch de binnenlandsche markt kan het overblijvende kwantum onmogelijk opnemen. Gele kool is vrijwel on verkoopbaar. Een veehouder, die naar de markt kwam om voor zijn vee een schuit bloemkoolbladen te laden, keerde met een vraoht prachtige gele kool terug. Deze bleek niet meer waarde dan de bloemkoolbladeren te te hebben. Naar sluitkool is eveneens zeer weinig vraag. Deze gaat geregeld voor den minimumprijs van de hand. In deze duisternis is echter nog een klein lichtpuntje, daar de algemeene verwachting is dat Frankrijk binnenkort de grens zal openen, terwijl daar veel vraag naar dit artikel bestaat. Scherpe crltlek van Engelsche zijde. Naar de officieele Engelsche dTaadlooze dienst meldt, oefenen de Engelsche bladen een scherpe crltiek uit op de houding van de Duitsche overheidspersonen ten aanzien van de aanhouding van Noel Panter, den Mun- chener correspondent van de Daily Telegraph, die Dinsdag door de Beiersche politieke rcherche Is opge pakt. Men zegt, dat zijn aanhouding verband houdt j met zijn verslag over de parade van stormtroepen te Kelheim, die Zondag is gehouden, en dat Maandag in de Telegraph heeft gestaan. In dit verslag bestempelde i hij de parade als een manifestatie van half-militalr ka rakter. Bij zijn verhoor verklaarde hij, slechts zijn pllch als journalist te hebben gedaan. Daarop deelde men hem mee, dat hij zich op grond van de bepalingen van i het Wetboek van Strafrecht wegens spionnage zou heb- ben t« verantwoorden. I Uit Londen: Officieel wordt bevestigd, dat de Münchensche cor respondent van de „Daily Telegraph", Noel Panter, die eenige dagen geleden werd gearresteerd, zich wegens spionnage voor het gerechtshof te Leipzig zal moeten verantwoorden evenals een Duitscher, die samen met hem zou hebben gespionneerd. Panter en zijn medebe schuldigde zijn Intusscheni reeds naar Leipzig overge bracht. De Brltscihe consul te Munchen kreeg gister einde lijk verlof, een bezoek aan Panter te brengen, nadat hem dit 48 uur lang was geweigerd. Bij het onder houd met den consul verklaarde Panter, geen klachten over de behandeling te hebben. 2000 huwelijken op één dag. Mussolinl geeft een massa-bruiloft. Maandag a.s. zullen er in de stad en de provincie van Rome achtereenvolgens 2000 huwelijken worden vol trokken, zulks ter gelegenheid van den elfden jaardag van den opmarsch naar Rome. Deze echtverbintenissen worden door den staat mogelijk gemaakt ten einde „de stijging van het geboortecijfer in het fascistisch Italië te bevorderen." In de hoofdstad zullen alleen reeds 550 paren worden getrouwd; de overige verbintenissen wor den ln de kleine steden en dorpen der provincie geslo ten. Alles op kosten van den Staat De jonge paren zullen in optocht naar de kerken schrijden, waar de religieuze inzegening zal gesohieden. Leden der fascistische jeugd-organisaties zullen langs den weg opgesteld zijn, muziekcorpsen zullen speler* er zal een gemeenschappelijk bruiloftsmaal worden gege ven en ten slotte zal elke bruid en bruidegom een ca deau krijgen van Mussolinl. De secretaris-generaal der fascistische partij Starace, heeft omvangrijke voorbereidingen getroffen voor deze massale trouwpartij. Weken geleden zijn de circulaires verzonden naar de steden en dorpen der provincie Ro me, waarin werd medegedeeld, dat Mussolinl een hu welijksgeschenk zou geven aan elk paar, dat zich op den morgen van 30 October in den eoht liet verbinden, terwijl de duce bovendien een maaltijd aanbood. Er waren liefhebbers genoeg, maar vele bruidjes ln spe opperden het bezwaar, dat haar uitzet nog niet com pleet was. Ook hierin werd evenwel voorzien en de fas cistische vrouwenorganisaties zorgden voor alles, wat aan den uitzet onbrak. De echtparen van 30 October zullen ook In hun ver der leven een preferente behandeling genieten: zoo zul len zij voor hun eerste spruit een baby-uitzet krijgen van Mussolini, terwijl al hun kindertjes gedoopt mogen worden ln de baseliek van St. Pieter, een voorrecht, dat anders voorbehouden is aan de inwoners der hoofdstad. In Tsjecho Slowakije daarentegen de trouw- lust op het vriespunt. De „Prager Presse" meldt dat de statistiek van hu welijkssluitingen in Tsjecho-Slowakije in het eerste half jaar van 1933 het bedroevend laag aantal van 57.400 paartjes vertoont, die besloten waren den grooten sprong te wagen. Dit is een laagterecord, terwijl do thans nog bekend geworden gegevens erop wijzen dat de dalende lijn nog voortgezet wordt. Het blad rekent aan de hand van deze statistiek uit dat ln het jaar 2000 het laatste echtpaar naar het bureau vand en burgerlij ken stand zal schrijden. Auto pardoes naast de stoompont in het Ncordzeekanaal gereden. Amsterdam. Gisteravond om streeks kwart over negenen geraak te een luxe-auto, waarin het echt paar Sibben uit Bakkum, gezeten was, te water in het Noordzeeka naal, vlak naast de pont bij de Hem brug. De bestuurder van de auto, dr. van der Sluis, eveneens uit Bak kum, slaagde er nog in door het stuk slaan van een ruit, zich in vei ligheid te brengen. Het echtpaar Sibben verdronk. Zooals gezegd, had dit verschrikkelijke ongeval om streeks kwart over negen plaats. De auto kwam van Zaandam en reed recht op den aanlegsteiger van het rijks9toomveer toe. De steiger en omgeving is niet helder genoeg verlicht; meermalen zijn daaromtrent naar het schijnt klachten geuit. Door de slechte weersomstandigheden van gisteravond werd die toe stand nog verergerd. Waarschijnlijk heeft de bestuur der hierdoor de verkeerde oprit van de pont geno men, zoodat de auto pardoes in het Noordzeekanaal terecht kwam, dat daar ter plaatse bijna 4 meter diep is. De auto verdween geheel onder de oppervlakte. De bestuurder, dr. Versluis (eerder werd gesproken van Dr. Van der Sluis), uit Bakkum, wist door het in slaan van een ruit naar buiten te komen en zwem mende den wal te bereiken. Onmiddellijk begaven zich ©enige personen, die zich m de nabijheid bevon den, in een roeiboot naar de plaats des onheils. Het mocht hun echter niet meer gelukken de beide an dere inzittenden, de heer en mevr. S. te bevrijden. Door een beambte van de Artillerie Inrichtingen werd onmiddellijk de politie te Zaandam en van het bu reau Spaarndammerstraat te Amsterdam gewaar schuwd, welke laatste de Amsterdamsche brandweer alarmeerde, die onmiddellijk met een kraanwagen uitrukte. De auto werd toen op het droge gebracht. Kunstmatige ademhaling bij den heer en mevr. S. mocht niet meer baten. Beide slachtoffers zijn door den G.G.D. naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht De bestuurder, dr. Versluis is er vrijwel zon der letsel afgekomen. I-Iij heeft eenige schrammen en beenwonden opgeloopen en is naar het ziekenhuis te Zaandam vervoerd. Daar het Amsterdamsch grondgebied betreft is de auto door de Amsterdamsche politie, die onder lei ding van commissaris Thumann aanwezig was, voor onderzoek in beslag genomen. De oorzaak moeilijk na te gaan. De oorzaak van het tragisch ongeval is moeilijk na te gaan. De verlichting van de oprit was goed, al dus wordt uit Amsterdam gemeld, terwijl ook het roo- de stoplicht brandde, daar de pont op dat oogenblik aan de overzijde van het kanaal lag. Volgens oogge tuigen reed de dokter met een matige snelheid, wat ook hieruit af te leiden valt, dat de auto betrekke lijk zeer dicht bij den kant lag. Waarschijnlijk is het uitzicht belemmerd door de hevige regenvlagen. De dokter die zelf door het inslaan van een der ruiten uit de auto was gekropen, werd uit het water ge haald door een militaire politie en een voorbijganger. De beide verongelukten waren ongeveer 43 jaar oud. Omtrent het bergen van den wagen met zijn lu gubere last worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Om vijf minuten over halfelf werd de wagen door de Amsterdamsche brandweer op den aanlegsteiger geplaatst. Na eenige moeite werd een zware haak aan een der achterveeren onder water bevestigd en spoedig volgde do tweede. De kamraderen van den wagen knarsten en lang zaam kwam de auto, die gemerkt was G.Z. 6479, bo ven water. Hij was geheel met water gevuld. Tusschen de kussens die van hun plaats waren gevallen, lagen de beide slachtoffers Om ruim elf uur, dus ongeveer anderhalf uur na het ongeval werd de jonge man uit den auto gehaald; dadelijk daarop kon de vrouw aan wal gebracht worden. De beide lijken zijn naar het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Ten slotte werd de auto op het droge geheschen. Om halftwaalf waren politie en brandweer van het terrein verdwenen en niets herinnerde meer aan het droeve ongeluk, dat twee menschenlevens had ge- eischt. Aanvang 2 uur. Na langdurige proefnemingen is thans in Engeland een nieuwe stroomlijn-trein tusschen Reading en Slough in bedrijf gesteld, welke ran 69 personen plaats biedt. Bij de proefvaart, van welke we niernaast de wagen de hal zien ver laten, werd een snelheid van 180 kilometer per uur bereikt. Deze nieuwe wagen is voorzien van een 130 P.K. ruwolie-motor. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Verschenen is het voorloopig verslag op de begroo ting voor Defensie. Verschillende leden drongen aan op meerdere bezuinigingen, afgescheiden van het te verwachten rapport van de conimissie-Idenburg. Zoo is het jaarlijksch contingent veel te groot. Ook volgens het rapport- Weiter kan niet een veel klei nere lichting worden volstaan. Vermindering van het aantal divisies tot drie is zeer wel mogelijk. Alle administratieve werkzaamheden kunnen aan onder officieren worden opgedragen. De herhalingsoefenin-i gen kunnen aanzienlijk worden ingekrompen. Het beroepspersoneel kan nog voor een groot deel door reservepersoneel worden vervangen Het aantal of ficieren is, vooral wat de onder- en hoofdofficieren betreft, veel te groot., enz. enz. Ook te duur. Nog noemden eenige leden als bezuinigingsobjec- len de deelneming door Nederlandsche officieren aan wedrennen in het buitenland en vliegdemonstraties, als onlangs te Amsterdam zijn gehouden. Wederom werden de gebruikelijke beschouwingen gehouden over ontwapening. Verkeerd optreden. Verscheidene leden gaven uiting aan hun misnoe gen over de maatregelen, door den minister van De fensie genomen ten opzichte van het lidmaatschap der S.D.A.P., van organisaties, aangesloten bij het N.V.V. en van de Marinebonden. Zij zagen daarin een ontoelaatbare inbreuk op het recht van vereeniging en een afkeurenswaardige aantasting van de vrij heid. Fascisten? Verscheidene leden vestigden de aandacht op de bij velen levende gedachte, dat onder de beroeps- en verlofsofficieren zich een aantal aanhangers van het fascisme bevindt Gaarne zouden zij vernemen, of de minister hiervan iets bekend is. Inlichtingen werden verzocht met betrekking tot de economische oorlogsvoorbereiding. Wederom werden beschouwingen gehouden over dienstweigering, geestelijke verzorging, oud-gepensi- onneerden, mobilisatie-slachtoffers enz. Verlaging peil LJsselmeer. Enkele leden achtten het gewenscht, dat de minis ter zijn medewerking zal verleenen aan het mogelijk maken van een verlaging van het peil van het IJssel- meer. Zij vroegen, welke de bezwaren zijn, die tot dusver vanwege het departement van Defensie tegen een zoodanige verlaging zijn opgeworpen. Geen gevech ts waarde. Verscheidene andere leden zagen thans hun reeds ja ren vaststaande meening, dat Nederland zich niet de weelde van een gevechtsvloot kan veroorloven, tenvolle bevestigd. Naar hun overtuiging bestaat er bij de lei ding ook teveel neiging tot het aanhouden van oud ma teriaal. Van de 76 vaartuigen zijn er ten minste 23, wel ke voor de defensie geen waarde meer hebben. Daarvan zijn er slechts enkele nog als oefenschip bruikbaar. Het aanhouden van al deze oude schepen vergt groote uit gaven De Zeven Provinciën. Opgemerkt werd, dat het proces betreffende de mui terij op de „Zeven Provinciën" wel zeer lang duurt, En kele leden vroegen, waarom geen amnestie was toege past, aangezien toch reeds vele slachtoffers zijn geval len. Jeugdige werkloozen. Sommige leden meenden, dat het aanbeveling ver dient, jeugdige werkloozen aan te moedigen tot dienstneming in het leger en het aantal vrijwilligers, dat men op die wijze verkrijgt, in mindering te bren gen op het contingent. Andere leden achtten dit denk beeld practlsch onuitvoerbaar. Gaarne zou men worden ingelicht omtrent de sterkte, zoowel wat personeel als wat materieel betreft van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm. Dure heeren. Opgemerkt werd, dat de kosten van de opleiding aan de Militaire Academie in totaal per cadet en per jaar bedragen f 3480. Gevraagd werd, of op dit bedrag niet is te bezuinigen, bijvoorbeeld door inkrimping van het aantal militaire en burgerleeraren. Stork moet een palmoliefabriek voor En» gelsch concern bouwen. Men meldt aan het Hsbl.: De United Africa Company te Londen, één der maat schappijen van het Unilever Concern, heeft aan de ma chinefabriek gebr. Stork en Co., Hengelo, de opdracht, gegund tot de levering eener nieuwe palmoliefabriek, geheel compleet met krachtstation en gebouwen, voor haar onderneming N'Dian in Nigeria. De capaciteit de zer fabriek zal voldoende zijn om per jaar 6000 ton ^almolie en 200 ton palmpitten te kunnen produceeren terwijl de Installatie voorloopig voor de helft hiervan berekend ia. Als bijzonderheid vermelden wij hier, dat dit de eer ste groote, modern Ingerichte palmoliefabriek in West- Afrlka zal worden en geheel gebouwd volgens het voor beeld der laatste Sumatra-fabrieken. Aan de groote er varing, die gebr. Stork en Co. zich op dit gebied heeft verworven, is het te danken, dat deze opdracht voor buitenlandsche rekening, ondanks de zeer zware con currentie vooral ook van Engelsche en Duitsche zijde, geheel in Nederland geplaatst is. DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST IN DE TYPOGRAFIE. Donderdagmiddag heeft de ledenvergadering van den bond van Christelijke Drukkerspatroons in Nederland met algemeene stemmen de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst aangenomen. AUTOBUS TEGEN BOOM. 22 Gewonden, Uit Camburg a.d. S. Een autobus uit Berlijn is hier ter plaatse tegen een populier gereden. Van de dertig inzittenden werden er 22 gewond. De wagen is geheel vernield. Het ongeluk is toe te schrijven aan 't weigeren van de remmen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5