Door Palestina naar den Libanon. Zaterdag 28 October 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9372 •lSvt°u t ïAi Ernstig auto-ongeluk in den IJpoldx Teveel Duitsche dienstmeisjes. Spionnage in Finland. De bloedige incidenten te Warschau. is» Amsterdam. Fabri«k«r* te Jutphaas bij Utrecht. DE GRENS VAN AFRIKA EN AZIëOVER HET SUEZ-KANAAL. BOYCOT VAN DUIT SC HE WAREN. - DEN EEN ZIJN DOOD IS DEN ANDER ZIJN BROOD. INGE WIKKELDE TAAL TOESTANDEN. (Van otizen rehenden correspondent). BEYROUTH, September. WE wilden ons, nadat mijn Tsjechische makker zich in vrijheid bevond, niet langer dan hoogst noodig was, ophou den in het ongastvrije Egypte, waar op het oogenblik weder onlusten heerschen en men, zoowel te Alexandrië als te Cairo, nu en dan po litiemannen met stormhelmen op het hoofd in vrachtautomobielen kan zien vervoeren naar be dreigde punten. Het eerst moesten we ons motorrijwiel, dat bij de douane stond, vrij krijgen. Een algarijnsch joodje, Fransch onderdaan, handig en eerlijk, zou ons daarbij helpen, wat hoog noodig was, want er schijnt in Egypte een algemeene samen zwering te bestaan, vreemdelingen zooveel moge lijk af te zetten. Zelfs bij de overheid gaat het zonderling toe. Nadat we bij drie verschillende kantoren waren geweest, werd eindelijk vastge steld, wat ik voor het opbergen van het motor rijwiel moest betalen. Ik wilde het geld reeds ne- derleggen, maar het Algarijnsche joodje, dat o.a. vloeiend Arabisch spreekt, zei de me: „Nu gaan we probeeren af te dingen." In mijn Europeesche ooren klonk dat eenigs- zins vreemd: afdingen bij de overheid! Maar het gelukte. Bijna vijftig procent verlaging kregen we zonder veel moeite. Nu begonnen onderhandelingen over de waar borgsom, welke we zouden moeten storten om met ons driewielig voertuigje door Egypte te rei zen. Ons „carnet de passage" was namelijk in- tusschen afgeloopen. Mij bekroop echter de vrees dat ik die waarborgsom (bijna twintig pond ster ling) bij het verlaten van het Egyptische gebied niet zoo gemakkelijk terug zou krijgen. De in Egypte opgedane ervaringen hadden me achter dochtig gemaakt. We besloten daarom na langdurige beraadsla ging, dat mijn makker met het motorrijwiel de korte reis naar Beyrouth per boot zou maken. Ik persoonlijk, wilde me houden aan het be ginsel, zooveel mogelijk over land naar Indië te komen-«n zou dus alleen, gedeeltelijk per trein, gedeeltelijk per automobiel, van Alexandrië door Palestina naar Beyrouth trekken, waar we dan elkander zouden ontmoeten om met ons driewie lig voertuigje den tocht over den Libanon en door de Syrische woestijn voort te zetten. Weder namen we aan de haven van Alexan drië afscheid, maar nu slechts voor kort en we tend, waar we, elkander terug zouden zien. Te Beyrouth, in het land onder Franschen invloed, waren we zeker van een menschelijker, tegemoet komender behandeling. Met zeer weinig reisgoed aanvaardde ik de reis over land, terwijl mijn makker zich met onze machine reeds bevond op een Roemeensch schip, dat hem naar Beyrouth zou brengen. Aanvankelijk reed ik door het vruchtbare ge bied van den Nijl, een der langste, maar niet een der breedste rivieren der wereld. Hier zou alge meene welvaart heerschen, indien de vruchtbare bodem niet grootendeels in handen was van slechts enkele schatrijke bezitters. De wereldcri sis heeft bovendien den toestand voor de geheele bevolking nog moeilijker gemaakt. In enkele steden, Senha en Zagazig, hield ik me enkele oogenhlikken op. Zagarig telt ver over de honderdduizend inwoners en heeft, tenminste in het nieuwe gedeelte, breede straten, hooge, mo derne gebouwen, die den Europeeschen invloed verraden. De bevolking is er, evenals overal in Noord-Egypte, zeer gemengd en bestaat uit Ara bieren, Koptén (Christelijke Egyptenaren), Grie ken, Italianen, Armeniërs, enkele Engelschen en andere Europeanen, Syrianen, Soedannegers, enz. De duisternis was reeds gevallen, toen ik de grens van Afrika en Azië bereikte. Als grens tusschen deze twee werelddeelen wordt ten noor den van de Roode Zee het Kanaal van Suez aan genomen. Dit kanaal is gemiddeld ongeveer hon derd meter breed. Er liggen geen bruggen over, doch hier en daar zijn veerponten, o.a. een te Kantara, waar ik in den laten avond het kanaal overtrok en dus van Afrika in Azië kwam. Aan de Afrikaansche zijde van het kanaal be vindt zich behalve het eindstationnetje van den Egyptischen spoorweg, vrijwel niets; op Aziati- schen bodem liggen de Egyptische en Palestijn- sche douanegebouwen. Daar begint de spoorweg naar Palestina en staan enkele huisjes. Engel- sche soldaten ziet men hier weder. Weliswaar is Engeland bereid aan Egypte zoo groot mogelijke vrijheid en onafhankelijkheid te geven, maar voor het kanaalgebied maakt het een uitzondering. Het kanaal moet in Engelsche handen blijven, zoo eischt de Engelsche politiek. Met het bezit van Malta en van het Kanaal van Suez heeft immers Engeland den weg naar Indië in handen. Ter weerszijden van het kanaal strekt zich een dor woestijngebied uit, waardoor de verdediging van het kanaal wordt vergemakkelijkt. Geduren de den wereldoorlog wisten toch de Duitsch- Turksche troepen tot het kanaal door te dringen en het waren de Franschen, die toen den toestand redden. Onder de reizigers naar Palestina bevonden zich enkele Tsjechische en een Belgisch koopman, die door den boycot van Duitsche waren de gele genheid gunstig achtten, hun afzetgebied te ver ruimen. Deze boycot heeft ook in Egypte een groote uitbreiding aangenomen. Weliswaar doen de eigenlijke Egyptenaren aan dezen boycot niet mede, maar de handel is er voor een groot deel in Joodsche handen. In het nabije Oosten ver liest de Duitsche nijverheid terrein, dat niet zoo spoedig terug veroverd zal kunnen worden. In den nacht trok ik per trein door Palestina. Enkele gegoede Duitsche Joden bevonden zich in mijn wagon, vluchtelingen, die zoo gelukkig wa ren geweest in het Beloofde Land te worden toe gelaten. Innig tevreden waren zij, stil gelukkig en sterk onder den indruk, toen een zeven voet groote correcte Joodsche commissaris van politie in begeleiding van eveneens Joodsche Palestijn- sche gendarmen in den trein de paspoorten kwa men nazien. Toen de morgen aanbrak, zag ik hier en daar sinaasappeltuinen, olijfgaarden, bebouwde vel den, die zoodanig waren bearbeid en onderhou den, dat ik begreep het werk van niet-Arabieren voor me te hebben. Het waren de akkers en gaar den van Joodsche kolonisten. Oorspronkelijk was mijn plan geweest me lan ger in Palestina op te houden, maar na alle moei lijkheden in Cirenaica en Egypte dwongen de omstandigheden me zoo snel mogelijk door te rei zen naar Beyrouth, om daar onzen verderen tocht over den Libanon en door de Syrische woestijn voor te bereiden. De gebeurtenissen in Irak, de gevechten tusschen Mohamedanen en Assyrische Christenen daar, zullen onze reis zeer zeker niet vergemakkelijken. Tot Haifa, een levendige Palestijnsche haven plaats, reisde ik per trein. Vandaar ging mijn verdere tocht per automobiel dicht langs de kust van de blauwe Middellandsche Zee, voor een deel door berggebied, naar Beyrouth, de hoofdstad der republiek van den Libanon, die, evenals de Syrische republiek (met hoofdstad Damascus), Overgestoken. Een voet gangster ernstig gewond. Op den Sloterweg In den Haarlemmermeerpolder la Donderdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. De auto van burgemeester Mr. A. Slob. waarin behal ve de burgemeester ook gezeten was de gemeentese cretaris, Mr. Jonsonius, en bestuurd werd door den agent van politie v. d. Ley, reed met een matigen vaart op genoemden weg achter een andere auto. De twintigjarige mej. N. Sparnaay uit Hoofddorp wil de op dat moment den weg oversteken, maar zag de burgemeestersauto niet naderen. Zij werd aangereden en zeer ernstig gewond. O.m. had zij een halswervelbreuk bekomen.. In zorgwekkenden toestand is zij opgenomen en naar een der Haarlemsche ziekenhuizen gebracht, nadat dok ter Bult uit Hoofddorp de eerste hulp had verleend. De inzittenden van de auto waren zeer onder den indruk van het ongeluk. De eenvoudigste(l) manier. Hoe men te Doetlnchem bezuinigt Men schrijft aan de N.R.Ct.: Dat men er in sommige kringen vreemde bezuini* gingsbegrippen op na houdt is nu weer te Doetinchem gebleken. Daar ter stede zullen deze week een honderd runderen voor rekening van de Rundveecentrale worden geslacht Wat zou meer voor de hand hebben gglegen dan dat deze dieren genomen zouden zijn uit de meer dan 250. die op de veemarkt te Doetlnchem tot dat doel zijn aangekocht. Die oplossing is echter te eenvoudig. Men heeft van deze dieren een vijftigtal te Doetinchem ge houden. de rest naar slachtplaatsen elders in het land gezonden en het kwantum voor Doetinchem gecomple teerd met 50 runderen uit Sneek. De spoorwegen moeten ook leven! Felle brand te Hengelo. Winkel en twee woningen verwoest. Donderdagmiddag ontstond te Hengelo brand in een perceel van twee woningen aan de Schaepmanstraat. Alhoewel de brandweer met drie stralen water gaf, kon niet worden verhinderd, dat beide woningen geheel uit brandden. Ze werden beweend door den manufacturier S- v. Ommel en den heer G. Peters.. Meubilair en manu facturen gingen geheel in de vlammen op. Alles was verzekerd. nog onder Fransch mandaat staat, maar toch reeds een groote mate van onafhankelijkheid ge niet. In Egypte is de overheerschende Europeesche taal Fransch (niet Engelsch), in Palestina wordt meer Engelsch gesproken, terwijl men in de re publiek van den Libanon en in Syrië weder beter met Fransch terecht kan. De overheerschende in- landsche taal in al deze streken is evenwel het Arabisch, dat wil zeggen: één der Arabische dia lecten, dat b.v. door de Arabieren uit Marokko en Tunis weder niet wordt verstaan. De toestanden zuidelijk en oostelijk (gedeelte lijk ook noordel•jk) van de Middellandsche Zee zijn nu eenmaal hoogst ingewikkeld. J. K. BREDERODE. Brutale sigarenverkoopers. Zy betaalden zich zelf, maar namen te veel. Te Valkenswaard stapten twee personen uit een auto voor het St, Antonlusgesticht en liepen daar direct naar de kamer van den bejaarden H. Zij wisten hem siga ren te verkoopen en namen zelf het geld uit het geld kistje, maar per abuis nog f 160 meer, zooals later be merkt werd, aldus de Msb. De politie tracht de heeren op te sporen. Onder een locomotief geraakt. Machinist ernstig gewond. Op het terrein van de Amsterdamsche Ballast Maat schappij te IJmuiden, stond gisteren de ongehuwde ma- chnist H. B. op een locomotief van een zandtrein, toen de stoomleiding van deze locomotief sprong. Om ver branding door stoom te voorkomen, sprong Bakker van den locomitief. Van den anderen kant naderde juist een zandtrein, waar Bakker onder geraakte, Ernstig ge wond, hij liep o.a. een gecompliceerde beenbreuk, ver wondingen aan ribben en armen op, is hij naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Zijn toestand ia zeer ernstig. Het beheer over zijn stuur kwijt geraakt en over ien kop geslagen. Een zwaar en een licht gewonde. Donderdag in den middag te omstreeks kwart voor vijf had op den Hemweg in den IJpotder een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij een persoon zwaar en een ander licht werd gewond. Een vrachtauto, waarop, behalve den chauffeur, nog drie personen waren gezeten, reed vanaf de Hem- brug in de richting van de stad. Vermoedelijk door dat twee auto's van tegenovergestelde richting kwa men, raakte de chauffeur op een gegeven moment, het beheer over zijn stuur kwijt. Hij remde sterk, waardoor de wagen slipte en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Door den schok vloog de auto over den kop. De chauf.eur werd licht gewond. De naast hem zittende persoon is er echter zeer ernstig aan toe. Door den G.G. en G.D. is hij naar het WHhelmina- gasthuis vervoerd. De twee andere personen kwamen met den schrik vrij. De auto behoorde in de firma Van Egas in de Legmeerslrnat te Amsterdam. De wagen werd ernstig beschadigd. Bespreking op het departement van So ciale Zaken. Aan NederL huisperso neel bestaat nog een belangrijk tekort. Onder leiding van den directeur van den rijksdienst' der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling werd op het departement van sociale zaken een ver gadering gehouden van vertegenwoordigers van ver- eenigingen voor vrouwen en meisjes, die zich met plaatsen van huispersoneel bezighouden, en enkele vakcentralen. Aanleiding tot deze bijeenkomst was, dat door de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen eenl- gen tijd geleden de aandacht van den minister van sociale zaken gevestigd is op het groote aantal bui- tenlandsche diensboden in ons land. Uit de besprekingen bleek, dat nog steeds een be langrijk tekort aan Nederl. huispersoneel bestaat. Zeer veel meisjes, die mogelijk wel genegen zouden zijn zich als dienstbode te verhuren, missen een vol doende opleiding. Daarom werd er op aangedrongen cursussen in het leven te roepen en waar deze reeds zijn, de deelneming zooveel mogelijk te bevorderen. De voorkeur voor het in dienst nemen van buiten- landsch personeel spruit niet voort uit, de zucht om Ned. meisjes te passeeren. Talrijke families, die huis personeel noodig hebben, zouden gaarne Nederland sche krachten aannemen, doch slagen daarin niet. f Bijeenbrengen van vraag en aanbod. Gevreesd werd dat nog veel vraag en aanbod el- kander niet ontmoeten. Daarom zouden werkgeef sters en werkneemsters vee", meer gebruik moeten maken van de organen der arbeidsbemiddeling, zoo wel van de arbeidsbeurzen als van de bureaus voor arbeidsbemiddeling van de vereenigingen. Waar het hier een zeer belangrijk, doch lang niet' eenvoudig vraagstuk geldt, werd aangedrongen op voortzetting van de bemoeiing en stimuleering door de regeering. Medewerking van alle organisaties van belanghebbenden werd gevraagd en voor zoover mo-i gelijk ook toegezegd. Een buitenlandsohe vrouw gearresteerd. Reuter meldt uit Helsingfors: De Finsche po litie heeft een buitenlandsche vrouw gearresteerd, die verdacht wordt de leidster te zijn van een bende in ternationale spionnen. Nog eenige andere arrestaties zijn verricht, waaronder naar beweerd wordt, die van een ambtenaar van een der buitenlandsche legaties. Over de geheele zaak wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen. Deze arrestaties zijn verricht, nadat kort geleden luitenant Pentikainen van den Finschen generalen staf onverwachts verdwenen en naar Rusland was uitgeweken, waarna niets meer van hem vernomen werd. De jonge officier, die 15 jaar geleden nog drank smokkelaar was, genoot het volledig vertrouwen van zijn superieuren en was bij den generalen staf aan gesteld, omdat hij een buitengewoon kundig fotograaf was. De universiteit opgeheven. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen is de universiteit van de Poolsche hoofdstad Warschau op grond van bloedige incidenten van Woensdag, waar bij 1 student gedood werd en 20 anderen werden ge wond, door de regeering ontbonden. Alle professoren: zijn gepensionneerd. De rector van de universiteit Stanislaus Pienkowski, zal zich voor het gerecht moe ten verantwoorden, aangezien hij nagelaten had de politie te waarschuwen. Het besluit tot opheffing wordt door de regeering gemotiveerd met verwijzing naar een voor twee maan den aangenomen wet. Amnestie voor duizend gevangenen in Turkije. In verband tienjarig bestaan der repu bliek, Istan'boel, 26 Oct. (Reuter). Het parlement heeft zich vandaag uitgesproken voor een vérstrekkende amnestie in verband mot, het tienjarig bestaan van de Turksche republiek. Meer dan duizend veroordeeld den zullen van deze amnestie profiteeren, onder heil alle politieke gevangenen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9