llllllll Nlllli- Spanning duurt voort Kijken is KoopenbijCLOEGK Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Opgewonden Arabieren. Wilde stakersbetooging te Detroit Waarschuwing van Crisis-aardappelcentrale. Dalende inkomens. Noodlottig ongeluk in de hoofdstad. Matuschka een gevaarlijke krankzinnige. Door een leeuw aangevallen. Een Fransche aviateur omgekomen. De eeuwige argwaan. Internationale conferentie te Tokio? Bomaanslag verijdeld. Notaris gearresteerd. Dinsdag 31 October 1933. SGHAGER 77ste Jaargang No. 9373 COURANT. (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- 'dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fcentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend! DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Poorten van Jeruzalem worden bewaakt. - Staking duurt nog steeds voort, ter wijl alle Arabische winkels ge sloten blijven. - Aantal dooden stijgt. In vervolg op het bericht in het Derde Blad van dit nummer over den gespannen toestand in Pales tina, wordt nader uit Jeruzalem gemeld, dat te Haifa het aantal dooden bij de onlusten is gestegen tot 33. Op een vergadering van het Arabische Executieve Comité is overwogen bij den Volkenbond te protestee ren. Alle poorten van Jeruzalem worden door de politie, welke niemand laat binnenkomen of ver trekken, bewaakt. Engelsche onderdanen zijn op geroepen om politiediensten te verrichten. Te Haifa is de opwinding onder de Arabieren zeer groot. Bij een straatbetooging werd Maandag, even als in 1929 geroepen: „Doodt de Joden." Een deputa tie van Arabische vrouwen is door den Hooge Com missaris ontvangen. Zij hebben geprotesteerd tegen bloedvergieten. De algemeene staking duurt nu reeds drie dagen onafgebroken voort. Alle Arabische winkels zijn nog steeds gesloten. Ook te Damascus, de hoofdstad van het Fransche mandaatgebied Syrië, is een algemeene staking ge proclameerd ten teeken van sympathie met de Pa- lcstinensische Arabieren. In allo moskeeën te Da mascus zijn de bij de onlusten gedoode Arabieren herdacht. De Fransche autoriteiten hebben alle Ara bische bladen verboden. Het Deensche schip „Polnia". waarmede 900 Jood- sche emigranten zich naar Palestina willen begeven, moest op last der Palestinensische autoriteiten koers zetten naar Egypte. De Egyptische regeering zou den Joden evenmin toestaan te debarkeeren. Het aantal dooden is Zondagmiddag met drie ver meerderd, toen in het oude gedeelte van Jeruzalem nieuwe botsingen tusschen Arabieren en politie ont stonden, waarbij de politie wederom van vuurwa pens gebruik maakte. Drie Arabieren werden ge dood en zeventien gewond, waardoor het aantal doo den steeg tot dertig en het aantal gewonden tot over de tweehonderdvijftig. Zaterdagavond hacï de Engelsche hooge commis saris Sir Arthur Wauchope een bespreking met een aantal Arabische leiders, wieri hij om samenwer ki ng met de regeering verzocht. In verband met den gespannen toestand in Pales tina heeft, de hooge commissaris opdracht gegeven dat de Italiaansche mailboot, de Martha Washing ton met 733 Joodsche immigranten uit Polen en Duitschland aan boord te Lar- naca op Cyprus-voorloopig een dag zal worden op gehouden. Een der Arabische kranten eischt wraak voor de gevallen Arabische slachtoffers. Officieuze Britsche verklaring. Blijkens den Britschen draadloozen dienst was volgens de te Londen ontvangen berichten de toe stand in Palestina gisteren rustig, ofschoon er nog eenige spanning heerscht na de ongeregeldheden ge durende het week-end Gisterochtend heeft de Hooge Commissaris Sir Ar thur Wauchope, een bezoek gebracht aan het regee- ringshospitaal te Jeruzalem, waar de gewonden van de hotsingen van Zondag zijn opgenomen. De draadlooze dienst wijst er nog eens op dat de De stad met 300 toeterende wagens door kruist. Tal van ruiten vernield en auto's omgeworpen. Naar Reuter uit New York meldt, was de Amerikaan sche automobielstad Detroit, gister het tooneel van eigenaardige betoogingen. In ongeveer 300 vrachtauto's reden ca. 2500 demonstranten onder wild getoeter, la waai en geschreeuw door de stad. Zij slingerden allerlei voorwerpen naar de huizen en vernielden aldus tal van ruiten, De auto's, die in de straten reden of parkeerden werden omvergeworpen. Alle politieagenten moesten op 5?worden gebracht voor het gelukte de demon stranten te verstrooien. De manifestatie was op touw gezet door stakers, die op deze wijze wilden protestee ren dat het personeel van een werktuigenfabriek on danks het stakingsporaal den arbeid wer had hervat. ongeregeldheden in groote mate haar oorsprong heb ben gevonden in de onjuiste meening der Arabische bevolking, dat de gebeurtenissen in Duitschland heb ben geleid tot de toelating in Palestina van een buitensporig aantal Joodsche emigranten. In feite echter worden de immigranten van alle nationalitei ten door de Palestijnsche regeering gecontroleerd, in het bijzonder zij. die werk zoeken Hun aantal wordt geregeld, niet naar de omstandigheden in an dere landen, maar naar het vermogen van Palestina om arbeidskrachten op te nemen. Aantal dooden stijgt Jeruzalem, 30 Oct. (Reuter). Drie Arabieren, die hier gewond werden, zijn aan hun wonden bezwe ken. De toestand blijft overal in het land gespannen. Inwijding van haven van Haifa. Haifa, 30 Oct. (Reuter) Ten gevolge van de jong ste ongeregeldheden en daarbij geleden verliezen acht de Britsche Commissaris het ongeschikt de nieuwe haven hier met een plechtigheid te openen. Daar om zal de opening in stilte in tegenwoordigheid van slechts enkele autoriteiten geschieden Het Britsche marinevaartuigen „Hasting" is, gelijk tevoren was vastgesteld, te Haifa aangekomen in ver band met de opening. Met ingang van 2 November alleen vervoer- bewezen aan houders van erkenningskaar- ten. De Nederlandsche Aardappelcentrale deelt aan alle handelaren in aardappelen mede, dat met Ingang van 2 November alleen vervoer-be- wijzen onder de geldende bepalingen, namens de Central zullen worden afgegeven aan hen, die hun erkenningskaart toonen bij de aanvrage. De Aardappelcentrale kan geen genoegen ne men met de bewering, dat aanvragers niet zou den hebben kunnen weten, dat erkenning ver- eisoht is. Aanvragers dragen dan ook zelf de verantwoording, indien zij nalatig zijn in het afhalen van hun erkenningskaart. De plaatselijke secretarissen van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, den Ned. Bond van Handelaren in Aardappelen, alsook den R.K. Bond van Handelaren in Aardappelen zullen aan de belangheb benden gaarne nadere inlichtingen geven omtrent de erkenning. Wat betreft den teler-handelaar wordt het volgende medegedeeld: Zij, die slechts enkele tientallen hectoliters van hun geheele teelt aan consumenten afleveren, zullen niet als teler-handelaar kunnen worden erkend. In elk geval moet de teler-handelaar steds gewoon zijn geweest voor 4 September 1933 de opbrengst van zijn verbouw geheel of grootendeels aan consumenten af te leveren, en ten slotte wordt hij enkel voor den verkoop van zijn eigen teelt erkend. Misbruik van die erkenning wordt gestraft met In- trekking der erkenning of oplegging eener boete vol gens de statuten der Nederlandsche Aardappelcentrale. Belasting-statistiek. Als publicatie noo 98 van het Bureau van Statistiek der Gem. Adam is verschenen een medeeling, ver strekkende gegevens der gemeentefondsbelasting over komens en bedrag der gemeentefondsbelasting over 1932-'33. Het bedrag der belasting, te storten in het gemeen tefonds, is voorloopig f 10.(05.436, dat der opcenten voor de gemeente f 7.457.735, tegen resp. f 11.786-870 en f 4.472.418 het vorig jaarHet verschil tusschen de bedra gen der te innen opcenten over de beide jaren spruit hieruit voort, dat het aantal daarvan gebracht werd van 38 in 1931-'32 op 74 in 1932-33. Aangezien zij ech ter niet worden geheven van hen, die binnen het rijk geen vaste woonplaats hebben, is het totale door de gemeente daaruit ontvangen bedrag niet ten volle 74 pet. van dat, hetwelk in het gemeentefonds is gestort. Hier volgt een opgave van het aantal aanslagen en het totaal der inkomens van de aangeslagenen in de laatste zeven belastingjaren. Jaren Aantal aanslagen Tot. der inkomens 1926—1927 1927—1928 1928—1929 1929—1930 1930—3931 1931—1932 1932—1933 237,316 234.450 237.908 247.500 256.191 244.708 229-843 f 623.597.700 f 605.988.600 f 611.176.700 f 657.433.500 f 660.416.800 f 566.729.600 f 513.654.600 Een juffrouw op een vluchtheuvel dnr een auto omvergereden. De chauffeur was dronken. Uit Amsterdam, 30 October: Omstreeks midder nacht had op den N.Z. Voorburgwal bij de Lijnbaans- steeg een ernstig auto-ongeluk plaats. Een juffrouw die op den vluchtheuvel op de tram stond te wachten, werd daar plotseling aangereden door een auto, die links van den weg over den vluchtheuvel heenreed. De juffrouw werd zeer ernstig gewond en is in be- wusteloozen toestand naar het Binnen Gasthuis over gebracht. De chauffeur, die hier ter stede een verga dering bijgewoond had en onder den invloed van ster ken drank verkeerde, kon aangehouden worden. Hij is door de politie overgebracht naar het posthuis Hol steeg. Opneming in gesticht geadviseerd. Dr. Donath, de psychiatrische deskundige in het pro ces tegen Silvester Matuschka, den beruchten misdadi ger, die in verschillende landen spoorwegaanslagen heeft gepleegd, heeft den rechter van instructie te Boeda- pest verslag uitgebracht omtrent zijn bevindingen bij het psychiatrisch onderzoek. In tegenstelling met de andere deskundigen, zoo meldt de Neue Freie Presse. beschouwt hij Matuschka als een gevaarlijke krankzinnige, welke meening hij o.a. baseert op het abnormale gedrag, dat Matuschka reeds in zijn jeugd aan den dag legde, op de mededeelingen van Matuschka over den suggestieven invloed, dien een hyp notiseur op hem had en op Matuschka's zucht om door zijn aanslagen beroemd te worden. Grootheids- en ver volgingswaanzin. zucht tot zelfverminking, gezichtsbe drog, een ziekelijke leugenachtigheid en sadisme waren de verschijnselen, waarin de abnormale aard van Ma tuschka tot uiting kwam. De deskundige beschouwt hem ook thans nog als een krankzinnige en adviseert derhalve zijn opneming in 'n gesticht. Kapitein Schneïder ernstig gewond Uit Hamburg: De bekende roofdierdresseur kapitein Schneider, die momenteel met zijn honderd Quo Vadis-1 eeuwen in 't Hamburgsche stadsgedeelte Rotenburgsort optreedt, is aijdens een voorstelling door een vierjarige leeuw aangevallen. Schneider kreeg een haal met de klauw over het gezicht, waardoor zijn gezicht over het ge heele voorhoofd opengehaald werd. Nadat hem eer. noodverband w£s aangelegd, probeerde hij de voor stelling voort te zetten, doch moest deze poging we gens de hevige pijn opgeven en zich onder medische behandeling stellen. ENGELSCH KUSTVAARTUIG VERDWENEN. Elf man aan boord. Uit Londen. Het Engelsche kustvaartuig „Vlctor* dat uit Hayle in Cornwall naar Liverpool was uitge varen, is sedert eenige dagen verdwenen. Andere schepen op dezelfde route hebben niets meer van de Victor gezien. Aan boord van het schip was een be manning van elf koppen. Met grooten vogel In botsing? - Droef eind van Afrika-vlucht. V.D. verneemt uit Parijs: De Fransche vlieger de Verneilh en diens mecanicien zijn Maandagoch tend bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Dijon om het leven gekomen. De radiotelegrafist is min of meer ernstig gewond. De Verneilh was Zaterdag met een 3-motorig vlieg tuig „Biarritz" uit Tunis te Dyon aangekomen en Maandagochtend van Dyon gestart naar Parijs. Om 10 uur 13 meldde hij draadloos, dat aan boord alles wel was. Sindsdien heeft men niets meer van hem gehoord. De Verneilh is met zijn toestel in den mist tegen een vogel opgevlogen, welke botsing het nood lottige gevolg zou hebben gehad. Aan boord bevon den zich drie personen. Hoewel ongelukken met vliegtuigen als gevolg van het aanvliegen van zeer groote Alpenvogels tot de zeldzaamheden behooren, is het niet uitgesloten, dat bij een dergelijke botsing de schroef en de motor van een vliegtuig worden vernield. Tot nu toe was dat evenwel nog slechts het geval met lichte sportvliegtui- gen. In Nederland zouden oorlogswapenen voor Duitschland gemaakt worden. De Parijsche correspondent van het „Hdbld." tele foneert: Sinds eenige dagen ontleent de Parijsche pers aan de Antwerpsche bladen nieuwe bijzonderheden over het fabriceeren van oorlogswapenen in Nederland ten behoeve van Duitschland, die den indruk moeten werken van groote activiteit van eenige Nederl: nd- sche fabrieken op dit gebied. Opgesomd worden ver schillende firma's in Nederland, die kanonnen, machi nes voo. kanonnen, patronen enz. maken en die als filialen van Duitsche firma's worden aangeduid. De producten zouden op clandestiene wijze te water naar I uitschland worden vervoerd. Dergelijke mededeelin gen worden gedaan omtrent Zwitserland en Zweden, maar Nederland is toch, zoo luiden de berichten, do voornaamste leverancier van het zich opnieuw krach tig bewapenende Duitschland. In de Parijsche ochtendbladen en de „Temps" van gisteren, is een bericht opgenomen, overgenomen uit de ..N. Y. Times", n.1. een telegram uit Amsterdam, volgens hetwelk de machines voor het fabriceeren van kanonnen, sinds 191? in ons land, thans naar Duitschland zouden zijn verzonden. Japansche plannen voor 1935. Vesti ging van een dcurzamen vrede in het Verre Oosten zou het doel zijn. Uit Tokio, 30 October (V.D.): Volgens uit Foekoei ontvangen persberichten is generaal Araki, de minister van Oorlog, die thans aldaar vertoeft, in verband met de rroote militaire manoeuvres, voor de bijeenroeping van een internationale conferentie te Tokio vóór het jaar 1933 ten einde: L Een duurzamen vrede in het Verre Oosten te vea* tigen; f 2. de vlootverdragen te herzien; 3. het negenmogendheden-verdrag in overeenstem ming te brengen met de werkelijke toestanden in het Verre Oosten en 4. een niet-aanvalspact met Rusland tot stand te brengen. Indien de voorstellen vasten vorm zullen aanne men, zullen uitnoodigingen worden gezonden aan En geland, Amerika, Frankrijk, Italië. Duitschland, Ne derland, Dusland, Siam, Indië, Afghanistan en Mandsjoekwo. Op rijksstadhouder Kaufmann. Dader vlucht. HAMBURG. 30 Oct. (V.D.) Rijksstadhouder Karl Kaufmann, die hedenavond ia een verkiezingsvergadering in Hamburg het woord voerde, is door de oplettendheid van de politie ontko men aan een bomaanslag. De politie meldt in verband hiermede het volgende? In een verkiezingsvergadering van de NSDAF in de Horn-Billbrook in het hotel Zur Rennbahn is heden avond van communistische zijde getracht een bomaan slag te plegen. De aanslag werd evenwel door ambtena ren van de politie verhinderd, die tegen 21 uur, kort na den aanvang der vergadering opmerkten, dat een man met een paket uit den achtertuin van de lokaliteit de vergaderingsruimte wilde binnendringen. Toen de man aangeroepen werd, wierp hij het paket weg, lostte op de ambtenaren eenige schoten, waardoor een ambtenaar door een schampschot licht gewond werd. Toen de po litiemannen op bun beurt van de wapenen gebruik maakten, sloeg de dader op de vlucht en wierp zijn pistool weg. Het gelukte den man in het donker door den achtertuin te ontkomen. De bom is een conserven blik, dat met hardgeperste cellulose was gevuld en dat als brandbom had moeten dienen. Bij volvoering van den aanslag zou de uitwerking bijzonder groot zijn ge weest. De politie heeft onmiddellijk het onderzoek ter hand genomen. Verdacht van verduistering. Bü de po litie een bekentenis afgelegd. I Zondag is te Maarssen gearesteerd notaris G. A. Ie J. als verdacht valschheid in geschrifte en verduistering, meermalen ten nadeele van verschillende personen te Maarssen, te hebben gepleegd. Hij is naar Utrecht over gebracht. In den loop van Maandag is notaris Le J. verhoord, waarbij verdachte bekende onregelmatigheden, te hebben gepleegd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. De notaris, die den 60-jarigen leeftijd gepasseerd ls en reeds jaren weduwnaar is, heeft slechts één kind, een dochter van ruim twintig jaar die ten zeerste be gaan is met het lot van haar vader. De gearresteerde leidde, naar ons verzekerd werd, geenszins een ver kwistend leven. Vermoedelijk is hij eerder door ar moede tot knoeierij gedreven. EEN JACHTONGELUK. Dryver in t oog geschoten. Uit Stiphout: Gisteren had de heer J. F. van Rooy uit Eindhoven op jacht zijnde onder deze gemeente het ongeluk zijn eigen drijver bij het aanleggen op een haas in het linkeroog te schieten. De man is per auto naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd. Hij zal het oog moeten missen. VECHTENDE VOETBALLERS. Een formeele kloppartij, Tegen het einde van den 4e klasse K.N.V.B.-wedstrijd A.P.W.C.Kampong te Amersfoort gespeeld, begon een speler van de thuisclub te vechten met een tegenstan der met als gevolg een formeele vechtpartij tusschen de spelers. Een vijftal spelers werd naar de kleedkamer* gezonden. VLIEGTUIGRAMPEN IN AMERIKA. 7 Personen om het leven gekomen. Uit Amarillo !n den staat Texas wordt gemeld, dat drie vliegers, behoorende tot een gezelschap vliegacro- baten, zijn verongelukt terwijl een vierde kwetsuren kreeg, toen bij het uitvoeren van stunts in de lucht twee vliegtuigen met elkaar in botsing kwamen. Ook uit Westborough in den staat Massachusets wordt een vliegtuigramp gemeld. Hier waren het drie mannen en een vrouw, die allen om het leven kwamen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1