ilitnii Nitivs- Kijken is Koopen bij CLQECK Het drama der Zeven Provinciën. ral Uitgevers: N.V. y.1l TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Muiters voor den Zeekrijgsraad. Rijwieldiefstal te Haarlem. NOG ONRUST IN PALESTINA. Dood langs den weg gevonden. Voor een Chineesche luchtvloot. De nood in den tninbouw. Goedgekeurde credieten aan kweekers niet uitbetaald. Voor 1933 komt Indië 153 millioen te kort Werkloosheidsverzekering in 1934. j Woensdag 1 November 1933. SGHAGER 77ste Jaargang No. 9374 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, vrorden Adver- jtentiên nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummer» 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsn<*j inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend!* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Tegen de eerste groep van 19 beklaagden straffen van 6 tot IS iaar geëlscht. Gister Is voor den Zeekrijgsraad het slotstuk begon nen van het drama der „Zeven Provincieën", dat voor ongeveer negen maanden terug zulk een groote beroe ring heeft gebracht in Nederland en Indlë en ook in het buitenland zoo zeer de aandacht heeft getrokken. De president van den Zeekrijgsraad, kapitein-luite nant-ter-zee C. J. O. Dorren, opende de zitting met een Inleidend woord, waarin hij het ontstellend bericht om trent het uitbreken van de muiterij memoreerde. Spr. vervolgde met de woorden: „De beschaming, ingeieid door de massa-ongehoorzaamheid te Soerabaja, was dus voltooid. De smaad, aangedaan aan een van Harer Mn- jesteits oorlogsschepen, nog wel dragende den roemrij ken naam, welke herinnert aan den grootsten der vloot voogden, wekte terecht diepe verontwaardiging." De president besprak vervolgens den eisch van de rechtspraak. Verder zeide hij: „De feiten duiden op een zekere ver wording, welke de krijgstucht dieper ondergraaft dan men wilde bekennen." Kapitein-luitenant ter zee Dorren besloot zijn toe spraak met de woorden: „Moge de berechting, welke thans aanvangt, bijdragen tot de opklaring en de ver steviging van de juiste, onvervreemdbare begrippen om trent gezag en tucht, en geve God ons wijsheid om deze zaken tot een beslissing te brengen, welke een goede justitie vordert." Getuigenverklaringen. Hierna wordt voorgelezen de getuige-verklaring van een schildwacht, waarin verklaard werd dat de Inland- sche kwartiermeester R. Tuhumena (tweede beklaagde; onder een voorwendsel de geweren van de schildwachten laadde voor de muiterij. Uit een verklaring van den commandant van de De Zeven Provinciën, kapitein-luitenant ter zee, P. E., die vervolgens wordt voorgelezen, blijkt de de commandant der marine vóór het vertrek van de De Zeven Provin ciën uit Soerabaja de order heeft gegeven om de gela den pistolen gereed te houden, dan wel de gevulde pa troonhouders der revolvers gereed te houden, aangezien de toestand aan boord van de De Zeven Provinciën on rustig werd geacht. Uit deze verklaring blijkt vervolgens, dat kapitein- luitenant ter zee E. van een tegenovergestelde meening was en dat hij van de order van den Commandant der Marine is afgeweken. Dan ls aan de orde een verklaring van den gezagheb ber van het stoomschip der Gouvernementsmarine Al- debaran, waaruit blijkt, dat de luitenant ter zee der eerste klasse W. P. J. P. van de Zeven Provinciën des avond aan boord van eerstgenoemd schip is gekomen en bij die gelegenheid meldde, dat er muiterij op de De Zeven Provinciën was uitgebroken. Luit. F. was bij die gelegenheid zoo opgewonden, dat men hem zijn revol ver heeft ontnomen, uit vrees dat hij daarmede zelf moord zou plegen. In de verklaring wordt voorts gezegd dat de beman ning van de Aldebaran de De Zeven Provinciën niet kon overrompelen, omdat de Aldebaran geen troepen aan boord had. Daarna wordt een verklaring voorgelezen van den luitenant ter zee der tweede klasse H. L. v. B. Deze officier stelt vast dat het hem bekend was dat vooruit twee rijen gewapende schepelingen in hinderlaag waren die beschikten over een voorraad handgranaten. Volgens een aanvullende verklaring afgelegd door den beklaagde Ramelan, Inlandsch matroos der derde klasse, zou de Inlandsche schepeling Paradja hem ge last hebben op de officieren te schieten, waarbij hij de woorden gebezigd zou hebben: „Als je niet schiet, zal ik je neerschieten." De straffen. Aangezien bij een zitting voor den Zeekrijgsraad het bewijsmateriaal reeds geheel bijeen is, kan de straf pro- cedure altijd heel kort zijn; dit in tegenstelling met een procedure voor den burgerlijken rechter. De fiscaal is dan ook direct na het getuigenverhoor aan het woord en zijn requisitoir nemende eischt hij tegen deze eerste groep, bestaande uit negentien in landsche matrozen en stokers straffen, varieerende van 18 tot 8 jaar. Het pleidooi. Zeventien beklaagden uit deze eerste groep worden verdedigd door den officier van administratie der tweede klasse, H. C. van 't Hof, die in een pleidooi van anderhalf uur voor enkelen der beklaagden vrij spraak vroeg en verder verzocht bij het toemeten der straf rekening te houden met zijn pleidooi. Vandaag komt de verdediger van de 2 andere be klaagden aan het woord, waarna re- en dupliek zal plaats hebben en vermoedelijk uitspraak over 8 dagen. NADERE BIJZONDERHEDEN. ■Aneta meldt voorts de volgende bijzonderheden: n het requisitoir van den fiscaal, den officier van administratie der tweede klasse L. P. van Boven, werd gezegd, dat van de vier ontwerpers van het plan om e Zeven Provinciën te doen opstoomen naar Soera baja, er drie zijn overleden tengevolge van de ontplof- n.g von de bom uit het vliegtuig, terwijl de vierde, gedurende den nacht van 4 Februari te Koetaradja aan den wal i3 gebleven. Van deze eerste groep van 19 beklaagden nam eer ste beklaagde, de Inlandsche matroos der eerste klasse J. K. K. deel aan de besprekingen van de vier ont werpers, terwijl P. M. en J. H., beiden Inlandsch sto ker-olieman, direct hun steun hebben toegezegd, even als de Inlandsche matroos der eerste klasse S. en de Inlandsch stoker der tweede klas S., die in het bezit van de sleutels waren, hebben uitge roepen: „Geweren halen en attakeeren", waarna zij, gevolgd door een groot aantal schepelingen naar de geweerrekkers zijn geloopen. Het Initiatief is uitsluitend uitgegaan van deze In landsche schepelingen, hoewel eer. groot deel van de Europeesche schepelingen kennis van de plannen hebben gedragen. Gebleken is dat de inlandsche schepelingen niet ver zekerd waren van de medewerking hunner Europee sche mede-schepelingen, doch dat zij mochten ver moed dat zij geen tegenwerking van die zijde zouden otmoeten bij het uitvoeren van hun plannen, zulks in verbad met de actie, die van tevoren door de Europee sche sohepelingen was gevoerd, de demonstratie, welke door de Europeanen op 21 Januari te Sibolga was gehouden, de vergadering van 28 Januari, die daarop gevolgd was te Sabang, het gepleegde overleg op 30 Januari en tenslotte het weigeren tot het laden van kolen te Sabang op 2 Februari. Uit het vervolg van het requisitoir blijkt, dat na het bekend worden van de dienstweigering van 400 Inland sche schepelingen te Soerabaja het voornemen is ont staan om het schip te overmeesteren en naar Soera baja terug te varen om de vrijlating van deze dienst weigeraars te vragen. Deze poging tot bevrijding .van de gearresteerde kameraden geeft het ernstige karak ter van deze onderneming aan. Het doorzetten van de daad ls verder bewezen door het, tijdens de vaart houden van de vergadering, waar- In de korporaal B. om het vertrouwen der muitende schepelingen te herwinnen, zeide dat, als de Inlanders zoo gaarne Soerabaja in elkaar wilden schieten, hij het eerste schot zou lossen. Uitgaande van den grondregel van de leer van me dedaderschap, dat binnen de grenzen van gezamenlijke opzet, mededaders aansprakelijk zijn voor eikaars han delingen en de gevolgen daarvan, kan aan alle beklaag den primair het heele gebeuren ten laste worden ge legd. De dief na een hardnekkige vervolging ontkomen. Maandagavond zag een agent van politie op de Amsterdamsche vaart te Haarlem een man fietsen die aan de hand een damesfiets meevoerde. Hij reed in de richting van Amsterdam. Dit kwam den agent verdacht voor. Hij hield den man aan. Op de vraag wat hij deed met die damesfiets, kreeg hij tot ant woord van den man. dat de fiets aan zijn meisje be hoorde. Zij had de fiets te Haarlem laten staan. was op weg naar Amsterdam om de Lets terra brengen. De agent vond dit verhaal niet erg geloofwaardig en wilde een onderzoek instellen, maar daarop gooi de de man de damesfiets neer en ging op de andere fiets aan den haal. Do agent, die ook op de fiets was, reed hem na. Er volgde een opwindende achtervolging door ver schillende straten van de Amsterdamsche buurt, waarbij de agent twee revolverschoten loste op den vluchteling, echter zonder hem te raken. Op de Zomerkade raakte de agent het spoor bijs ter, zoodat de dief kon ontkomen. Later heeft, een voorbijganger op de Zomerkade een heerenfiets gevonden en naar het bureau van politie gebracht. Van diefstal van deze heerenfiets is nog geen aangifte gedaan: wel van de dames fiets, die, gisteravond in de Bakkenesserstraat was gestolen. Het signalement van den dief is bekend. Nachtelijke schoten en stakingen. Reuter seint d-d. gister uit Jeruzalem: In den loop van den nacht zijn enkele schoten gelost op het regeeringsbureau. De politie beantwoordde deze schoten. Niemand werd gewond. Gisterochtend waren de straten bezaaid met spijkers, klaarblijkelijk met de bedoeling het verkeer te belemmeren. In regeerings- kringen vreest men, dat de staking van winkelhouders en Arabische taxi-chauffeurs zal voortduren. De vermaning uit Londen. Londen, 31 Oct. Blijkens de berichten was de toe stand in Palestina Dinsdag tamelijk rustig. Behalve enkele kleine betoogingen werden geen incidenten van beteekenis gemeld. De Britsche minister van koloniën, Sir Philipp Cun- llffe Lister, heeft (gelijk in het kort gemeld) e«n te legram gezonden aan den Hooge» Commissaris, waarin hij scherpe vermaningen richt tot bevolking van Pa lestina. De orde en de rust zullen met alle middelen worden gehandhaafd. Het mandaat over Palestina brengt voor Engeland mede gelijke plichten jegens Jo den en Arabieren. Het mandaat voorziet in de verge makkelijking van een stichting van een Nationaal Te huis voor de Joden in Palestina. Thans zijn plannen in studie, welke voor alle deelem der bevolking mate- rieele voordeelen zullen brengen. Het aantal slachtoffers Het Britsche ministerie van Koloniën maakt be kend, dat bij de ongeregeldheden in Palestina 21 perso nen om het leve» zijn gekomen, 92 gewond in zieken huizen moesten worden opgenomen. De Arabische pers ls ten teeke» van protest tegen de in Palestina afgekondigde perscensuur In staking gegaan. Vermoedelijk slachtoffer van een aanrij ding. De ongelukkige totaal vermor zeld. Voorbijgangers vonden in den nacht van gisteren in Eijsden een man langs den weg liggen, die bij nader onderzoek dood bleek te zijn. Terstond werd de ma rechaussee gewaarschuwd, die er in slaagde den man te identificeeren als zekeren Koelen uit Maastricht. Men neemt aan, dat de ongelukkige door een motor of auto is aangereden, doch elk spoor v. d. bestuur der daarvan ontbreekt. Nader wordt nog gemeld, dat het slachtoffer is de 57-iarige H. Koelen, oud-wethouder van Rijkholt. De ongelukkige was totaal vermorzeld, terwijl het hoofd van den romp was gescheiden. De auto is doorgereden, maar de bestuurder heeft zich later, tóen hij bemerkte dat zijn auto sporen droeg, dat een zeer ernstige aanrijding had plaats ge had, bij d politie te Eysden gemeld. Naar V.D. meldt, zat o.a. de commissaris van politie te Maastricht in den auto. Uitgebreide toebereidselen. Reuter seint uit Shanghai: De Chineesche regee ring heeft krachtige maatregelen genomen voor het oprichten van een Chineesche luchtvloot. Twaalf bekende Amerikaansche piloten, onder lei ding van kolonel Jouett, zijn door de regeering ge- engageerd om de organisatie op zich te nemen. De meesten dezer piloten zullen in de centrale luchtvaartschool te I-Iangchow jonge Chineezen tot piloten opleiden. Binnen acht maanden zal deze school 50 Chineesche pilotei. afleveren, die elk meer dan 180 vlieeuren gehad zullen hebben. De bekende Italiaansche aviateur, luitenant Mario de Bernardi, heeft het verzoek ontvangen om toezicht te houden op het trainen der Chineesche piloten. De Chineesche luchtvaart-maatschappij zal even buiten Shanghai een groot vliegveld aanleggen, waar van de koeten op V/9 millioen gulden geschat worden. Dit vliegveld zal waarsch 'nlijk binnen 2 of 3 jaar gereed zijn. De ^Berolina*! het symbolisch standbeeld der stad Berlijn, dat eertijds was opgeruimd, zal weer op het Alexanderplatz herrijzen. TUINBOUW* En de onderhandelingen met Duitschland. De Nederlandsche tuindersbond* heeft gistermorgen de volgende telegrammen verzonden: Minister van economische zaken en Nederlandsche delegatie, 'a Gravenhage. Nederlandsche tuindersbond dringt bij regeering en Nederlandsche delegatie aan op krachtige houding bij de onderhandelingen met Duitsch land, gezien de catastrofale toestand van het tuinbouw bedrijf en het daarmee samenhangende volksbelang* Van Kampen, voorzitter; Verhagen, secretaris. En: F. N. Valstar, Naaldwijk. Nederlandsche tuindersbond wensoht u succes in uw oprecht streven, het nationaal tuinbouwbelang te dienen bij de onderhandelingen met Duitschland. Van Kampen, voorzitter, Verhagen, secre taris. Afdoening gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Vervoorn heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd: Is het den Minister bekend, dat de kweekers en voor al in Boskoop, in zeer moeilijke omstandigheden ver- keeren? Weet de Minister, dat de credieten, welke ingevolge de getroffen regeerlngsmaatregelen, aan de daarvoor in aanmerking komende kweekers zouden worden ver strekt, in verscheidene gevalle» niet zijn uitbetaald, zelfs gerulmen tijd nadat deze credieten door de daartoe aangewezen autoriteiten waren goedgekeurd? Is de Minister bereid te vorderen, dat de goedgekeur de credieten zoo spoedig mogelijk worden uitbetaald en de afdoening der nog loopende zaken zonder vertraging geschiedt? PRIJSREGELING BIJ UITVOER VAN POOTAARD APPELEN. Maatregelen tegen ontduiking. 's Gravenhage, 31 Oct. De minister van Economi sche Zaken heeft ln antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Bakker, betreffen de het nemen van maatregelen van regeeringswege te gen ontduiking van de prijsregeling ten aanzien van den uitvoer van pootaardappelen, medegedeeld dat een algemeen bindende regeling in een vergevorderd stadi um van voorbereiding verkeert. Tegen eventueele over tredingen zijn daarbij maatregelen getroffen. Op den buitengewonen dienst een voor* deelig saldo. Aneta seint uit Batavia: Voor het dienstjaar 1938 wordt voorloopig een tekort op den gewonen dienst verwacht van ruim f 153.000.000 op basis van een to taal aan Landsuitgaven van f 396.000.000. De buitengewone dienst vertoont een groot voor* deelig saldo, hetgeen wordt veroorzaakt door terug vloeiing van f26.000.000 van den bij den Pandhuis* dienst uitstaande leensommen. Vermindering van de extra subsidie uit 's Rijkskas. De regeerinp geaft wijzi ging van de nitkeeringen in overweging. De minister van sociale zaken heeft aan de be* sturen van verschillende werkloozenkassen medege* deeld, dat de regeering de bestaande verzekering te* gen de geldelijke gevolgen van werkloosheid in dezen crisistijd zooveel mogelijk intact wenscht te laten* Om dit doel te bereiken is zij bereid, ook in 1934 ten behoeve van de werkloozenkassen zoo noodig een hooger subsidie dan 100 pet. van de bijdragen der le den toe te kennen, een en ander onder voorbehoud van goedkeuring van de wetgevende macht. Zij ont* veinste zich evenwel niet dat hiertoe groote offera van rijk en gemeenten noodig zijn, offers die te zwaarder zijn, nu de financieele toestand, zoowel van het rijk als van tal van gemeenten, dikwijls tot het nemen van drastische maatregelen noopt, 't Behoeft hier wel niet uitvoerig te worden betoogd, dat in de huidige omstandigheden de overheid niet zooveel' voor de werkloozenkassen kan doen als zij gaarne zou willen. Het is dan ook niet mogelijk gebleken, de subsidies, welke in 1933 voor de werkloozenkassen gegeven worden, in 1934 ongewijzigd te handhaven* Beperking daarvan is onvermijdelijk. Het subsidie-percentage, dat voor 1933 voor een aantal kassen hoogstens 250 bedroeg, zal voor 1934 teruggebracht worden op 200, het percentage van an dere kassen van 200 op ten hoogste 160 Teneinde het functionneeren der kassen in 1934 mogelijk te maken, zullen ook de leden zich. naar het oordeel van den minister, offers moeten getroosten er wel door bijdrageverhooging of vermindering van uitkee- ring. De minister geeft verschillende kasbesturen o.m* de volgende maatregelen in overweging: een wacht tijd van 6 dagen, een maximumuitkeering voor on- gehuwden, die bij hunne ouders inwonen, van 90 cent per dag; in 1933 uitgetrokken leden moeten eerst weer zes weken hebben gewerkt, leden die ge durende 3 jaren uitgetrokken zijn moeten eerst weer dertien weken hebben gewerkt, geen uitkeering aan leden, die in een kalenderweek over niet meer dan één of twee dagen werkloos zijn, regeling der uitkee ring naar gemeentekklassen, verlaging uitkeerings- bedragen, verdeeling der uitkeering over twee halve jaren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1