Raad Oudkarspel. INTERESSANTE VONDSTEN VAN EXPEDITIES. Wat in Den Bosch voorviel. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Hongerstaking in een gevangenis. Botsing tusschen auto en tram. door Dr H. WESTERMAN. EEN NIEUW DWERGVOLK ONTDEKT Onlangs is In de dichte bosscben van het eiland San to, het grootste van de groep der Nieilwe Hebrlden, het kleinste tot dusverre bekende dwergvolk ontdekt. Tot nu toe vormden de dwergen, die in 1887 door Stanley aan de Congo waren ontdekt, het record; zij waren gemiddeld 1,20 Meter groot De dwergen van Santo meten echter gemiddeld niet meer dan 1,05 Me ter, Van hun levenswijze is weinig bekend; het is ook niet raadzaam om de bosschen binnen te dringen, waar zij In leven, want zij schieten met vergiftige pijlen. Hiervoor maken zij gebruik van een plantaardig vergift, dat reeds b\j het geringste schrammetje den dood veroorzaakt, Waar de dwergen tegenover vreem delingen zeer wantrouwend en vijandig gestemd zijn, schieten zij, zoodra zij hen zien. De normaal gebouwde Inboorlingen, die de kusten van het eiland bewonen, eggen dat de dwergen menschenetere zijn, Zij moeten verscheidene punten van overeenkomst vertoonen met de Afrikaansche pygmeeën; men kan echter niet ver klaren, hoe zij op het eiland zijn gekomen PALEIS VAN DARIUS GEVONDEN Een vondst, d.ie Voor de archeologie van groote be- teekenis is, gelukte aan Dr, F. Krefter, assistent van het Oostersch instituut der universiteit te Chlcago, bij opgravingen te Persepolis, de oude hoofdstad van Per- zië, Onder de ruines van deze oude wereldstad, die na een werkzaamheid van tientallen jaren zijn bloot gelegd, heeft Dr, Krefter twee hoeksteenen gevonden van het vlerkante, 65 Meter lange en breede paleis van Darius, In deze hoeksteenen werden respectievelijk een gouden en een zilveren plaatje gevonden, slechts anderhalve millimeter dik, waarop in de oud-Perzische, Elamitische en Babylonische talen het volgende stond: „Darius, de groote koning, de koning der ko ningen, de koning der Perzen-, de zoon van Hystaspis en Achemeneus, Darius de konlg zegt: dit is het ko ninkrijk, waarover mijn macht zich uitstrekt van het land der Saken, die bij Sogd wonen, tot Kusj en van den Indus tot aan Sbarda, het koninkrijk, dat mij door Ahoeramadje, den- grootste der goden, gegeven Ï3, Moge Ahoeramazda het voor mij en mijn geslacht behouden" Behalve dit waardevolle document uit een der voor naamste tijdperken der oude geschiedenis zijn er nog vier munten gevonden-, welke geslagen zijn op bevel van den beroemden Koning Croesus van Lydle. Twee der munten zijn van goud en hebben de waar de van een stater; de beide andere zijn van zilver en één ervan heeft eveneens de waarde van een Aeginl- schen stater, terwijl de andere vermoedelijk uit Mace donië afkomstig zijn, I Van een prins, een adjudant, een agent en van „Toontje". De heer F, J, van Lanschot, schrijft ln de 's-Hert, Courant: Het is 6?4 uur namiddags, Voor het huls Peper straat 36 staat een auto; rechts en links een politie agent, kerels als hoornen, De deur gaat open en Z. K. H. Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Meck- lenburg, treedt naar buiten- om zich naar het Zwanen- broedershuis te begeven, Den links staanden agent ziende, zegt Z,K,H: Zoo, Meijrlnk hoe gaat het er me de?" Meijrlnk doet eenlge stappen voorwaarts, brengt het militair saluut en zegt: „Uitstekend, Koninklijke Hoogheid", waarop Z. K H. hervat: ,Nou Je broer (lakei van Z. K. H.) maakt het best hoor ik zal hem je groeten overbrengen en hij zal het prettig vinden, als ik hem morgen zeggen kan, dat het Je goed gaat." Met een stevigen handdruk neemt Z. K. H. van Meij rlnk afscheid.» Het is 9 uur 32. Z. K. H. stapt ln den trein, gevolgd door zijn adjudant, om zich wederom naar de Residen tie te begeven. Het portierraam wordt neergelaten om Z. K. H. nog de gelegenheid te geven-, zich met den heer Commissaris der Koningin en den Burgemeester die Hem vanuit het Zwanenbroedershuis uitgeleide hebben gedaan, nog eenlge oogenblikken fce onderhou den. De adjudant van Z. K. H., die hier ruim een kwart eeuw geleden bij het tweede regiment infante rie verscheidene jaren in garnizoen heeft gelegen en in het huis „De Ekster", bij van Tlelraden op de Markt, zijn kamers had, zegt tegen den burgemeester: „Kijk, daar staat Toontje", (de reeds bejaarde bediende, die zich met 't wagentje van het stationsrestaurant als gewoonlijk bij den vertrekkenden trein geposteerd had) die mij vroger met de omnibus van Piet Mulders zoo dikwijls naar het station reed; roep hem eens even, ik zou hem nog graag eens goeden dag zeggen." Do burgemeester roept Toontje om nader bij te komen. Toontje komt en gaat naar het portier. De adjudant zegt: „Hoe gaat het er mede. Toontje, ik wilde je nog eens even goeden dag zeggen." „Best, Jonker" ant- .woordt Toontje. De adjudant opeet zijn beurs en geeft Toontje een hand met iets erin en de Prins, ofschoon Toontje hem vreemd was, deed precies hetzelfde, daaraan toevoegende: „Dag Toontje!" Toontje neemt zijn petje af. Toontje wilde antwoor- den, maar Toontje kan niets zeggen, te zeer getroffen door de hartelijke gulheid en de gulle hartelijkheid. Zoodanige gestes weet het Bossche volk bij uitstek naar waarde te schatten Meervoudige Strafkamer, Zitting van Dinsdag 31 October. Uitspraken vorige zittingen. Zitting 17 October: Pieter D., directeur N.V. Chemica, Helder, thans ged., Joh. Jan W., schipper, Urk, dranksmokkelen, le 2 maal 2 maanden gev.. ?e 3 maanden gev. Jac. Joh. Soph. J., chauffeur, en koopman, Rot terdam, uitlokking en verboden vervoer, 6 maan den gev. Jan V., Alkmaar, gedetineerd, diefstal, met inklim ming, 2 jaar gevangenisstraf. Zitting 24 October: Klaas I\.. schoenmaker, Helder, zedendelict, art. 2-i Strafrecht, 9 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren en in vrijheid gesteld, Berhard K., Enkhuizen, als voren, 12 maanden gev., waarvan 8 maanden voonv. met 3 proefjaren. Rimmert ten D., werkman, gedetineerd te Alkmaar, rijwieldiefstal, gepleegd te Bergen aan Zee, 1 jaar gevangenisstraf. Hendrik Aart O., transportarbeider, Noordschar- woude, gedetineerd en Reinder St., werkman, Noord- 'scharwoude, le poging tot diefstal van visch, 2e me deplichtigheid aan dit feit; le 6 maanden gevange nisstraf, 2e 2 maanden gevangenisstraf, De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond half 8 ten raadhulze. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, te vens secretaris. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, hopende, dat de besprekingen ln het be lang der gemeente zullen zijn. De notulen werden onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Mededeelingen. De Voorzitter deelde mede dat: de Minister van Sociale Zaken de steunregeling voor de werklooze transportarbeiders heeft verlengd tot en met 80 December 1933; Ged. Staten dezer provincie de gemeenterekening over 1931. alsmede die van elk der bedrijven, hebben vastgesteld; Ged. Staten dezer provincie het raadsbesluit tot wij ziging der gemeente-begrooting, dienstjaar 1933, heb ben goedgekeurd; Ged. Staten dezer provincie hun beslissing omtrent de ter goedkeuring ingezonden bouwverordening hebben verdaagd, omdat het onderzoek daaromtrent nog niet is afgeloopen; de gemeente-vroedvrouw wegens ongesteldheid vanaf 21 Augustus tot en met 8 October 1933 verhinderd Is geweest haar werkzaamheden te kunnen verrichten. Overeenkomstig art. 12 harer Instructie is voor de kos ten der waarneming aan haar een bedrag uitgekeerd van f 6 per week, of in totaal f 42; aan de voetbalvereeniging „D.T.S." het subsidie van f 75 ls uitgekeerd, daar uit een door den gemeenteop zichter ingesteld onderzoek ls gebleken, dat het onder houdswerk, waarvoor de subsidie ls verleend, goed is uitgevoerd; Ged. Staten dezer provincie de bouwverordening heb ben goedgekeurd. De verlichting van den Laan weg De Commissie van Beheer voor de Lichtbedrijven heeft besloten van de gemeente Heerhugowaard over te neimen het gedeelte bovengrondsche net tot aan de Oostelijke grens van Oudkarspel en tevens het gedeel te aan de Westzijde van Heerhugowaard tot aan de sluis te Noord-Scharwoude voor de som van f 2750. De bewoners aan den Laanweg zullen dus, wat de straatverlichting betreft in dezelfde conditie komen als hun medebewoners in Oudkarspel. De overdracht zal ingaan 1 Januari 1934. Voorzitter herinnerde er aan, dat er een heele tijd is verloopen, nadat het adres van de Laanwegbewoners is ingekomen. Spr. wees op de besprekingen welke met de gemeente Heerhugowaard zijn gevoerd ln dit verband De oorzaak dat het zoo lang heeft geduurd, was. dat Heerhugowaard f 4500 voor dat gedeelte vroeg, terwijl het Gemeenschappelijk bedrijf f 2500 bood. Het 'heeft daarom heel wat over en weer praten gekost, om tot elkaar te komen. Spr. betreurde het, dat ln een verslag van den gemeenteraad van Heerhugowaard, (in de N. Langcndijker Crt.) een tirade voorkwam, als zou da oplossing zijn verhaast door de vragen, welke door den heer Zaagman waren gesteld ln onzen raad. Er la door B. en W. en het Dag. bestuur van de Lichtbedrijven hard in gewerkt. Voorzitter bracht den voorzitter van de Commissie van Beheer hulde voor zijn bemoeiingen. Een voorlichting, zooals boven genoemd, achtte Voorz. ongewenscht. De dagbladpers moet er voor zorgen, ob jectief te zijn, dan kan men op de medewerking van den burgemeester rekenen. Wethouder Bakker dankte den Voorzitter voor de bemoeiingen ln deze zaak. Ingekomen stukken. a. Adres van de Politie-echietvereenlging Sohagen en Omstreken, houdende verzoek om een jaariijksche sub sidie. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te be schikken, daar de veldwachter een cursus volgt, waar mee hetzelfde doel wordt beoogd. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. b. Adres van de „Schager handeldrijvende- en In- dustrieele middenstandsvereeniging", houdende verzoek om een jaariijksche bijdrage. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken, daar niemand de cursussen heeft bezocht uit deze gemeente. Droge training. c. Adres van de IJsclub „Volharding", houdende ver zoek om gedurende de wintermaanden de beschikking te mogen hebben over het gymnastieklokaal voor twee avonden per week. B. en W. deelden mede, dat reeds de toezegging aan de club is gedaan onder voorbehoud, dat de raad de goedkeuring verleende. Niemand was hiertegen, zoodat de training voortgang kan vinden. d. Rapport van de hoolstekers omtrent onderzoek van het hooi. Aldus vastgesteld. e. Adres van de afd. Langendijk van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, houdende verzoek om subsi die. Voorzitter deelde mede, dat de gemeente reeds twee jaar f 10 beschikbaar heeft gesteld. Zes leerlingen vol gen den cursus. Spr. betreurde de geringe belangstel ling voor het onderwijs ln deze gemeente. Het is wel goed dat men voor sport gevoelt, doch betere ontwikke ling voor den strijd om het bestaan achtte spr. noodza kelijker. Spr. hoopte, dat en de ouders en de kinderen meer belangsteling voor het onderwijs zullen toonen. In hun belang heeft de gemeenteraad voor eenlge jaren een onderwijzer met tuinbouwacte aangesteld. De subsidie werd toegestaan. Eervol ontslag gemeentegeneesheer. f. Verzoek van den heer J. G. Vogelenzang om eer vol ontslag als gemeentegeneesheer en ontheffing van dood en schouw en vaccinatie, ingaande 1 October 1933. B. en W. stelden voor, het gevraagde ontslag eervol, met dank voor de verleende diensten, te verleenen. Wat betreft de vaccinatie en doodschouw stelden B. en W. „voor dit in handen van B. en W. te stellen. Aldus besloten. De nieuwe gemeentegeneesheer, g. Adres van den heer J. de Wit, arts alhier, aolll- teerende naar de betrekking van gemeentegeneesheer, tevens verzoekende om te worden belast met dood schouw en vaccinatie Voorzittr stelde voor op dit adres gunstig te beschik ken. Wat betreft de vaccinatie en doodschouw luidde het voorstel: dit ln handen van B. en W. te stellen. Aldus besloten. Adres verlaging personeole belasting. h. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier inzake verlaging Personeels Belasting. Voorzitter stelde voor dit adres te behandelen bij punt 4, sub 1 van de agenda. Dit voorstel werd aangenomen. Cursus schoolvrije Jeugd. 1. adres van het RK. Schoolbestuur ln Noordschar- woude, houderde verzoek om een bijdrage van f 100 voor den cursus schoolvrije Jeugd 19331934. Dit stuk was te laat Ingekomen om ln B. en W. te worden behandeld. Voorzitter stelde voor, het voor prae-adviea naar B. en W. te xenvoyeeren, Aldus besloten*. Voorstellen van B en W.f 1. Pracadvies up nt-i adres van de afd. Schapen en Omstreken van den Ned. Bond van Kufflehulshouders. .testauranthnuders en Sinters, houdende verzoek om erlaging van personeele belasting. B. en W. zijn van meening, dat het niet oor een bepaalde groep Inwoners te verin*™ De per- neele belasting is hier al zoo maar 25 opcenten .rden geheven. De caf^-.„ders gaan wel gedrukt -der de omstandigheden, maar met elke nerlngdoen- o is dit zoo. Voorzitter stelde voor, te berichten, dat niet aan het verzoek kan worden voldaan op bovengenoemde gron den. Aldus besloten. Do schoolarts. 2. Prae-advies op het adres van de Oudercommissie te Oudkarspel, houdende verzoek om over te gaan tot aansteling van een schoolarts. Voorzitter relde dat dit ln B. en W, ernstig bespro- keni s. Men geeft echter ln deze moeilijke tijden in overweging een afwachtende houding aan te nemen, mede ln verband met de bemooiingen van de orga lsatle va Ne. Gemeenten. De heer De Boer gevoelde zeer veel voor een schoolarts en wilde die gezamenlijk met Noordscharwoude doen, als de kosten nlt te hoog waren. Voor de districtsartsen is men al een jaar of 8 bezig, doch heeft nog geen succes gehad. Voorzitter wist niet, wat de kosten waren. Spr. gevoelde wel voor samen, al was het met alle vier gemeenten. Spr, deelde mede, dat de kwestie van de districts artsen hangt op Alkmaar. Spr. wees op het feit, dat bijna allen in het doktersfonds zijn, zoodat men eer der naar een dokter gaat. Spr. was gaarne bereid om er ln te werken, dat een schoolartsendlenst voor de 4 gemeenten samen wordt opgericht. De heer Eecen steunde het voorstel van den heer De Boer. Het begon den heer Kostelijk een weinig te duizelen, als het in Koedijk f 500 kost, Als het veel kost, is spr. er niet voor. De heer Eecen was het wel eens met den heer Kos telijk. Het zou op een eenvoudiger manier kunnen. Spr. vroeg of het niet mogelijk was, een middenweg te'zoe ken. b.v. bij bepaalde gevallen door den hoofdonder wijzer te doen aanwijzen, dat een kind moet worden onderzocht door een arts, op kosten van de gemeente, Voorzitter zeide. dat dit voor het Hoofd moeilijk zou worden. Zij zouden er voor bedanken omdat er onaan genaamheden uit voortkomen. Er moet iets definitiefs worden vastgesteld. Spr. achtte het verkieselijker om gezamenlijk een schoolartsendlenst ln te voeren. Het voorstel De Boer om samenwerking met de andere gemeenten te zoeken, werd met algemeene stemmen aangenomen. Instructie gem.-geneesheer. Wijziging van de Instuctie van den gemeentegenees heer. Op enkele punten ls deze instructie gewijzigd in overleg met den aangestclden arts en de Gezondheids commissie te Schagen heeft deze goedgekeurd Aldus vastgesteld. Jaarwedde geneesheer. Vaststelling Jaarwedde gemeentegeneesheer en be looning voor het verrichten van kostelooze vaccinatie en doodschouw. De vertrekende genesheer genoot een salaris van f 1250, B. en W. stellen voor, in overleg met den heer De Wit, dit terug tebrengen op f 750. doordat de aroienpractyk veel minder ls geworden. E zijn veel meer menschen in het fonds. Voor vaccinatie en doodschouw stelde men voor, in- plaats van f 250, honderd gulden per jaar te vergoeden». Aldus besloten. 40 Opcenten op de gemeentefondsbclastir g. Vaststelling verordening op de heffing van 40 op centen op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Voorzitter herinnerde hierbij aan de reeds eerder ge plaatste memorie van toelichting In ons nummer van Donderdag, waarnaar wij verwijzen. Het ls een heel klein offertje, wat wordt gevraagd Men behoeft zich nog niet te schamen over deze belas- tingverhooging. Aldus besloten. Gemeentebegrootlng 1934, Voorzitter herinnerde nog eens aan de voordracht van B. en W., welke ls opgenomen in het nummer van Donderdag j.L Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd geen gebruik gemaakt. Voorzitter maakte hieruit op, dat het beleid van B. en W. naar genoegen van den raad is geweest. Ook het werk van de Politie. Spr. dankte namens B. en W. voor dit be wijs van vertrouwen. De heer Rijper maakte nog eenige opmerkingen ten opzichte van de subsidie-aanvrage voor het vervolg onderwijs. De Voorzitter antwoordde echter, dat dit adres te laat is ingekomen om door B. en W. te worden be handeld. Spr. vroeg zich af, waarom het niet eerder is gevraagd. Men wist toch wel dat er een cursus zou worden gegeven? Wethouder Kostelijk voegde hier nog aan toe, dat in vele gemeenten adressen, welke nadat de begroo ting is opgemaakt, binnenkomen, niet meer worden behandeld, zoodat met dit adres nog gunstig wordt gehandeld. De heer Eecen merkte op, dat de post voor werk- loozenvoorzieningen wel wat hoog was geraamd, ter wijl de beschouwing over dit vraagstuk nogal optimis tisch was. Waarom is dit zoo hoog?, vroeg spr. De Voorzitter antwoordde, dat eerst wel f2000.— voor werkloozen is geraamd, maar dat er door een tweetal suppletoire begrootingen nu een bedrag van f9000.— voor werkloozen zal moeten worden besteed, als dit nog genoeg is. Men is wel optimistisch geweest en had de begrooting wel zonder belastingverhooging kloppend kunnen worden gemaakt, doch men heeft nu een post voor onvoorzien van f3400.—. Daarna werd de begrooting voorloopig vastgesteld op een totaal bedrag van inkomsten en uitgaven vor den gewonen dienst van f79.362.06. Kapitaaldienst nihil. Voorzitter dankte voor de samenwerking en hoopte, dat de geraamde posten voldoende mogen zijn Begrooting Lichtbedrijven. Ten opzichte van de begrooting van het Gasbedrijf deelde Voorzitter mede, dat het gasverbruik tenge volge van het vastrecht is toegenomen en kan men de concurrentie van de petroleum het hoofd bieden. De begrooting voor het Gasbedrijf sloot in ontvang sten en uitgaven voor den gewonen dienst op een to taal bedrag van f94.740.—, voor den kapitaaldienst op f23420.—. In verband met de begrooting van het Electriciteits- bedrijf deelde Voorzitter mede, dat de Commissie van Beheer heeft besloten het tarief voor vastrecht van 23 op 18 cent per KW.U. terug te brengen. De direc teur hoopt hierdoor een verhoogd gebruik te krijgen. De begrooting voor het Electriciteitsbedrijf gaf in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst f77.809.— aan en voor den kapitaaldienst f 12.225. Beide begrootingen werden aldus goedgekeurd. Begrooting Burg. Armbestuur. Voorzitter deelde mede, dat he* Burg. Armbestuur om sluitend te kunnen komen, een subsidie vraagt van f72000.—, in verband met de bijzondere tijds omstandigheden. Spr. bracht het B.A. alle hulde voor hetgeen dit college doet. Deze begrooting werd voorloopig vastgesteld met een totaal van ontvangsten en uitgaven van f 8203.70. Rondvraag. Rattenplaag De heer De Boer zeide bij de rondvraag, dat op het z.g. Vrouwenlandje, waar de gemeente-vuilnisbelt is, Barometerstand op Woensdagn orgen 8 uur: 757 m.M. Vooruitzichten; Regenachtig weer. Temperatuur: 7 gr. C. is 44 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Rcfractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. weer heel veel ratten zijn. Spr. wilde, evenals al eens eerder is geschied, een opruiming onder deze die ren houden, door het neerleggen van serum. Als ze op het Vrouwenlandje bleven, was het zoo erg niet, maar ze brongen de tuindersbedrijven schade toe. Voorzitter zegde toe. dat dit middel weer eens zal worden toegepast. Verder vroeg de heer De Boer, hoe het stond met de baggerregeling. Spr. heeft uit de krant bemerkt, dat het de aandacht van B. en W h-id. Maar spr. vroeg zich af. of cok de tuinders weer onder die regeling zullen vallen. Spr. betreurde het. dat de steunuit- keeringen van de Regeering zoo op zich laten wach ten. Het speet spr., dat het de vorige maal zoo be roerd is geloopen met de baggerregeling, maar het kan nu toch anders worden gedaan? Voorzitter antwoordde, dat er met de Heide Maat schappij zal worden gesproken. Wethouder Kostelijk: Als ze mij dan maar weer niet meenemen. De heer Rijper had zich er over verwonderd, dat de begrooting al zoo n tijd van te voren in de krant had gestaan, ls dat de manier wel? De Voorzitter antwoordde, dat dit met spr.'s mede weten is gebeurd. Alleen de voordracht aan den raad heeft er in gestaan Als de raadsleden die heb- ben is het toch ook voor het publiek. De heer Rijper vroeg verder, of er geen verzoek schrift van het Wit-Gele Kruis was ingekomen De Voorzitter antwoordde, det dit wel was inge komen. maar wel zoo laat, dat de agenda s al waren verzonden. De gemeentehuishouding is geen kruide nierswinkel, waar men ten allen tijde kan worden geholpen. De zaak moet eerst onder de oogen worden gezien. De heer Rijper hoopte, dat men op een anderen keer vroeger met de verzoeken zou komen,, opdat B. en W. de zaak kunnen onderzoeken. Daarna sluiting. 9 Radio-actieve compressen 83 Pijnstillend en geneeskrachtig bij Rheumatiek, Jicht, Spit, Zenuwpijnen, Spataderen enz. Vraagt gratis Brochure aan bij: ALGEMEENE RADIUM CENTRALE Amsterdam W. Stadhouderskade 6 Geb. Atlanta Wegens slechte behandeling. Reuter meldt uit Belgrado: In de gevangenis van Sremska Mitrovitza (Joego Slavië) zijn 130 politieke gevangenen sedert zeven dagen in ectstaking gegaan om te protesteereu te gen hun behandeling. Zij hebben in deze zeven da gen elk voedsel gewoigerd. De gevangenen beklagen zich er over, dat zij als politieke veroordeelden slechter behandeld worden dan dieven en moordenaars in dezelfde gevangenis. Zij moeten vertoeven in ruimten mot steenen als vloerbedekking en zij hebben onvoldoende gelegen heid om zich te bewegen daar de celkamers over vol zijn. De eetstakers eischen thans een betere verblijf plaats, het recht om voedsel tegen marktprijs te koo- pen en het ontvangen van brieven, dagbladen en boeken. Een aantal rechtsgeleerden te Zagreb en meer dan 300 studenten van de universiteit te Belgrado heb ben resoluties opgesteld, die aan de regcering zullen worden overhandigd, en waarin verzocht wordt, de eischen der politieke gevangenen in te willigen. De locomotief zwaar beschadigd. Gistermorgen' is op de Van Liersbrug te Smilde een vrachtauto, waarvan de bestuurder nog vóór de tram de brug wilde overrijden, aangereden door do tram uit de richting Oosterwolde. De vrachtauto werd licht, de tramlocomotief zwaar beschadigd, zoodat de reis niet kon worden vervolgd en eerst een reserve locomotief gerequireerd moest worden Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor,.doch het verkeer op de lijn OosterwoldeAssen ondervond eenige vertraging. STRAATMAKER AANGEREDEN. 'sMans toestand levensgevaarlijk. Gistermorgen Is op den Utrechtschen Straatweg on der de gemeente Jutphaas een straatmaker, in dienst van de gemeente Utrecht, terwijl hij aldaar aan het werk was, door een vrachtauto aangereden. De man bekwam een ernstige wonde aan het hoofd en is in zorgwekkenden toestand naar de rijksklinieken ver voerd. De patiënt verkeert in ernstigen toestand. HOOGE SUIKERACCIJNS. Lokt smokkelaars aan. Gis nacht bemerkten in Maastricht politieagen ten een vrachtauto, welke hun verdacht voorkwam. Zij sommeerden den chauffeur te stoppen, waaraan deze voldeed. Bij onderzoek bleek de verdenking der agenten ge grond te zijn geweest. De lading van den wagen be stond namelijk uit niet minder dan eenigc duizenden kilo's suiker, die uit België was hinnencesmokkcld. Auto en suiker werden in beslag genomen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2