Het Rijksdagproces Verkiezingen Woensdag 1 November 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9374 Een zware beschuldiging tegen Torgler. Japan's buitenlandsche politiek. GOUDTRANSPORT OVERVALLEN. Sparta-nieuws. DE HELDERSCHE VERDUISTERINGSZAAK. Opnieuw anderhalf jaar gevraagd. Een onverkwikkelijke zaak. De aanslag op een jachtopziener te Wijk aan Zee. De brutale inbraak te Enschede. Nazi-propaganda in het buitenland. roor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Kinderarbeid in den landbouw. Het eerste wintergezicht Hij zou reeds ln Januari 1932 een glazen maker hebben opgestookt om den Rijks dag in brand te steken. In de gister voortgezette behandeling van het Rijks- dagproces te Berlijn vandaag gaat de 29ste dag in zijn zware beschuldigingen geuit tegen beklaagde Torgler, den voormaligen leider der Duitsche commu- nisten. De getuige, die deze beschuldigingen uitsprak, was de glazenmaker Lebemann uit Hamburg, die wegens dief stal en roof een gevangenisstraf uitzit en dus uit de gevangenis voor de rechtbank gebracht wordt. De voorzitter wijst getuige dringend op de beteeke- nis van zijn verklaringen, waarop de getuige ant woordt: ,Jk ben hierheen gekomen om slechts de waar heid te zeggen." Getuige verklaart: „Ik was vroeger lid van de com munistische partij en heb als geheim koerier gewerkt Ik genoot een zeer groot vertrouwen. In 1929 moest ik wegens ziekte mijn werk staken. In Aug. 1931 ben ik weer begonnen. Ik leerde Torgler te Hamburg op 21 Oct kennen. Ik werd door den communist Jessner met hem in contact gebracht. Ik vroeg Torgler. of hij geen werk voor mij had. Torgler zei: dat hij mij voor een groote actie wilde bewaren. In Januari 1932 is Torgler bij mij gekomen. Hij had voor mij een groot werk, wanneer ik imij daarvoor wilde opofferen, dan moest ik het zeggen Torgler zei, dat men den nationaal-socialisten een groo te poets wilde bakken; hierdoor zou een groote propa ganda tegen het nationaal-socialisme ontketend worden Hij zei tot mij, datm en openbare gebouwen in brand moest steken, o.a. den Rijksdag. Daar ik bij de polltio onbekend was, zou men niet aan de K.PJX (communis tische partij) denken. Voorzitter: „Wanneer was de tweede ontmoeting met Torgler?" Getuige: Op 25 of 26 Januari 1932. Ik heb Torgler toen geantwoord, dat ik de zaak moest overdenken. Torgler zei. dat de brand op 6 Maart 1932 aangestoken moest worden. Ik moest om 2 uur bij het Anhalter Bahnhof zijn. Dan wilde Torgler mij mee in den Rijksdag nemen en mij toonen, hoe de brand gesticht moest worden en hoe ik moest loopen. Ik moest degene zijn, die de aan dacht moest trekken, ik moest herrie schoppen en rond loopen, zoodat ik gesnapt zou worden. Ik zou gev.angen wrorden genomen en intusschen zouden de anderen kun nen verdwijnen." Die „anderen" bleken een paar Hamburgers te zijn,, waarvan getuige alleen de scheldnamen „Zwarte Willey" en „Tooverkol" kende. Getuige zou echter geweigerd hebben, omdat het zaakje hem te gevaarlijk was. Later, toen hij opnieuw weigerde, zou Torgler hem hebben gedreigd en hem hebben uitgemaakt voor ploert en verrader enz. De voorzitter verzoekt Torgler op te staan en get roept onmiddellijk: „Ja, dat Is Torgler, dat Is hy." Verklaring van generaal Arakl. Tokio, 31 October. (V.D.) De Japansche minister van Oorlog, generaal Araki, die teruggekeerd is van de groote militaire manpeuvres te Foekioe. heeft te genover persvertegenwoordigers verklaard, dat zijn voorstel een internatinale vredesconferentie te To kio bijeen te roepen, blijkbaar opzien heeft gebaard. Hij is van meening dat Japan een duidelijker hou ding in buitenlandsche politieke aangelegenheden moet innemen door de politiek van gereserveerdheid op te geven. Araki voegdo hieraan toe, dat voor Ja pan vele mogelijkheden bestaan, indien de mogend heden mochten weigeren de uitnoodigingen voor een internationale conferentie aan te nemen. In de City van Londen. Buit van an derhalve ton. V.D. verneemt uit Londen; In de city van Londen hobben onbekend gebleven personen op klaarlichten dag een hoeveelheid goud ter waarde van bijna anderhalve ton guldens buit gemaakt; Het goud werd per paard en wagen van het station naar de smelterij overgebracht Toen de koetsier zich gedurende eenige minuten verwijderde, reed onverwachts een auto voot, waaruit vier man nen stapten. Zij namen het paard bij den teugel en reden den wagen naar een afgelegen straat. De roo- vers namen de kisten met goud uit den wagen, laden deze over in hun auto en verdwenen met groote snel heid. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 5 NOV. Schagen 1Succes 1, aanvang 2 uur. Helder 4—Schagen 2. aanvang 12 uur. Vertrek per bus 10 uur. Schagen 3D.E.S. 1, aanvang 12 uur. Helder A—Schagen A, aanvang 11 uiir. Vertrek 10 u. UITSLAGEN VAN ZONDAG 29 OCTOBER, Andijk—Schagen 6—3 Schagen 2—Texel 2 2—2 Schagen 3—H.R.C. 6 2—6 PROGRAMMA VOOR SCHAGEN I. 12 November: TexelSchagen. 26 November: Schagen—D.T.S. 3 December: Vrone—Schagen. 17 December: Schagen—Alkm. Boys. NIÉUWE LEDEN. Dom- omstandigheden niet eerder gepubliceerd. C. Stammes, J. Fransen, H. Addink (Adsp.) en J. van Leten (Adsp.). OPSTELLING ELFTALLEN. Schagen A: T. Bijpost. S. Grootes, J. Peetoom. -a tt T" Moransart. W. Moransart, A. de Wit. A. Veenstra, H. Naber, C. v. Haren, H. v. Ilaren, Res.: J. Gelder. Vertrek per bus 10 uur, Officier Parisius: Was u ook eenige geldelijke beloo ning in uitzicht gesteld? Get.: Ja, ik zou 14.000 mark krygen; ik of mijn fa milie. Torgler: Ik kan my slechts verbazen dat iemand voor het hoogste gerechtshof zooveel leugens durft vertellen. Ik verklaar naar waarheid, ik heb dezen man nog nooit in mün leven gezien; evenmin ken ik iemand die Jess ner heet. Ik ben in 1930 eenmaal te Krefeld geweest op een vergadering van ambtenaren uit het Rynland. Te Hamburg ben ik nooit anders geweest dan by ver gaderingen, na afloop waarvan ik onmiddeliyk weg moest. Van alles wat deze get. hier verklaart is ook niet één enkel woord waar." Dimitrof: „Is deze getuige een get. van den open baren aanklager?" Voorzitter: „Deze get. heeft 13 October uit de ge vangenis een brief geschreven en is daarop verhoord en als get. opgeroepen. Hoedt u zich voor verdere cri- tiek, Dimitrof!" Torgler: „Is deze get beëedigd?" Voorzitter: „De rechter te Lubeck heeft get. na zyn verklaringen en na voorlezing van de artikelen nopens meineed, beëedigd." Torgler met verheffing van stem: „Het onderscheid tuschen dezen get en get Soenke gisteren is slechts dit, dat Soenke een kleine onwaarheid onder eede be vestigd heeft, terwijl deze get. e*en lange reeks van grove leugens heeft opgedischt." Wanneer men de overzichten in de verschillende bladen leest, krygt men inderdaad het idéé, dat Leber- mann behoort tot het soort van getuigen, dat steeds by zulke processen uit gevangenissen pleegt op te dui ken, al was het alleen maar om een paar dagen vrijaf te hebben. Na de pauze werd echter meegedeeld, dat het ver hoor van getuige Lebermann nog niet als afgeloopen geldt. Torgleris houding op den avond van den brand. Waarom ging hij niet naar huis? Vervolgens komt ln bespreking de houding van Torg ler op den avond van den Ryksdagbrand Volgens het procesverbaal der Londensche commis sie heeft Kühne verklaard: „Uitsluitend om veilig heidsredenen, kwamen wü overeen dat Torgler niet naar zyn woning zou gaan, maar by my zou over nachten," Beklaagde Torgler: „De voornaamste reden, waarom ik niet naar huis ben gegaan is, dat praktisch daar voor geen mogeiykheid bestond, Ik geef echter toe, dat ik buitengewoon opgewonden ben geweest, nadat my was meegedeeld, dat gezegd werd, dat Torgler en Konen overhaast den Ryksdag verlaten hadden, Er kon geen sprake zyn van voorzorgen tegenover de politie", ging Torgler voort, „maar ik vreesde, dat my daar ik in Karlshorst door donkere straten had moeten gaan, daar iets kon overkomen' Er ontstaat nog een haarkloverij over het vraagstuk, of Torgler na het vertrek van den laatsten stadsspoor nog naar huis had kunnen komen met de tram. Er ging een nachttram naar Karlshorst, maar naar een punt in deze voorstad, dat nog vyf kwartier loopen van Torg ler's huis was verwyderd. Nu zeide men hem, dat hij dan met een tram voor werklieden verder had kunnen ryden. Als Torgler verklaart, dat hy van de mogelyk- held nog nooit had gehoord, gelooven wij hem gaarne, schrijft de Berlijnsche corr, van de N, R, Ct, want wy hadden daar nog nimmer van vernomen. Het proces wordt hierop tot Woensdag verdaagd. Oud-Wethouder voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Verdacht van verduiste ring als penningmeester van den Bond van Korporaals. Het Gerechtshof te Amsterdam, zette gisteren de be handeling voort van de strafzaak tegen den oud-wet houder van den Helder, D. C. A. de Z. Verdachte was door de arrondissements rechtbank te Alkmaar ver oordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zeven maanden voorarrest, wegens verduistering. Als penningmeester van den Bond van Korporaals en Minder Marinepersoneel, zou de man in het tijd vak Januari 1923 tot Augustus 1931 omstreeks f20.000 hebben verduisterd. Verd. ontkende zich aan de verduisteringen te heb ben schuldig gemaakt. Op 6 Steptember diende de zaak in hooger beroep, het Hof achtte het na de verhooren alsnog noodig en kele getuigen te dagvaarden. In de vorige zitting werd o.m. gehoord de accountant Engelgeer, die een boekenonderzoek had ingesteld. De sergeant-schrijver Haak verklaarde, dat hij als secretaris van het afdee- lingsbestuur van den bond in Indië herhaaldelijk geld heeft gestuurd aan het hoofdbestuur te Den Helder, waarvoor hij quitanties ontving, geteekend door den heer Groothof, niet door verd. Bij deze voortgezette behandeling werden nog en kele getuigen gehoord. De verdachte bleef bij zijn ont kenning; hij gaf ook nu weer toe, dat er een tekort was in zijn kas, doch verklaarde niet te weten hoe dit zou kunnen. Requisitoir. Het woord is dan aan den procureur-generaal Mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten. Spr. zegt o.m. dat uit de balansen blijkt, dat op 1 Juni 1928 het kas saldo f 18.000 bedroeg. Verd. moest hiervan op de hoogte zijn. In 1931 moest dit saldo zijn opgeloopen tot 23 f24.000. Hij heeft verzwegen, dat hij het kassaldo niet had, van een vergissing of een fout in de boekhouding is geen sprake. Zeer gevaarlijk was het voor verd., dat hij zijn eigen kas bij bank en giro vermengde met die van den bond. Door den accountant is berekend, dat de verduisterde som tenminste f18.000 bedraagt. Het is zeer waarschijnlijk, dat verd. pl.m. f2000 per jaar uit dö kas heeft verbruikt ten eigen bate. Spr. reqnlreerde bevestiging van het vonnis van de rechtbank (anderhalf jaar met aftrek van voor arrest.) Als verdediger trad op Mr. Buiskool uit Schagen, die op juridische gronden vrijspraak ploiite. Arrest 14 November. HEVIGE STORM BOVEN DE NOORDZEE. VIsschen by Doggersbank gestaakt. Uit Hamburg: Van zee terugkeerende vissohers ver halen, dat hevige stormen boven de Noordzee woeden. De visscherij ten Noorden en ten Zuiden van Doggers- bank moest wegens den storm, welke met orkaankracht woedde, tijdeiyk worden gestaakt. Do aanvoer van ver- sche zeevisch ia daardoor aanzienlyk verminderd. Correspondent van do Arbeidsbemidde ling te Purmerend mishandeld. Zondagavond heeft de heer L. te Purmerend, amb tenaar ter secretarie en correspondent van de Arbeids bemiddeling, bij de politie aangifte gedaan van mis handeling, gepleegd door den arbeider J. v. D., uit Purmerend. De heer L. liep Zondagavond op het tramplein te Purmerend te wachten op de autobus welke moest aankomen. De arbeider v. D. sprak hem aan over het feit, dat de heer L. hem van de Arbeids bemiddeling of iets dergelijks, zou hebben uitgeslo ten. De heer L. hoorde hem aan, toen v. D. hem plot seling een vuistslag in het gezicht gaf. De heer L., die een wandelstok bij zich droeg, heeft toen de twee de klap niet afgewacht en v. D. met den stdk een paar rake tikken op het hoofd gegeven. Deze kwa men flink aan. De heer D liep bloedende wonden op en moest naar het gasthuis worden overgebracht, vanwaar hij, na verbonden te zijn, naar huis kon gaan. Ook de heer Van D., die beweert dat hij het eerst geslagen is, heeft van de mishandeling aangifte ge daan. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een verdachte aangehouden; hy ontkent echter alles. De ryksveldwacht te Wyk aan Zee is er in geslaagd den verdachte op te sporen, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de vorige week den heer D, Jansen, jachtopziener op het landgoed van jhr, mr, Boreel van Hogelanden, in het jachtveld aanviel en by de ontstane vechtparty dezen probeerde te worgen. Gearresteerd is de 26-jarige D, te IJmuiden-Oost, die evenwel hardnekkig ontkent zich hieraan te hebben schuldig gemaakt, De jachtopziener moet hem hebben herkend. D, zal voor den officier van justitie te Haarlem worden geleid, De daders gepakt. Gestolen voorwerpen waren begraven. De politie te Enschede is er in geslaagd de daders van den brutalen inbraak by den horlogemaker, C. Hei- mann aan te houden. Het zyn de 31-jarige J. K. en ds 27-jarige G. L., die reeds eerder voor een dergelyke in braak zyn veroordeeld. Een van hen was juist uit do gevangenis ontslagen. De politie kwam hen op het spoor, doordat het bekend was geworden, dat zy horlo ges in verschillende café's te koop hadden aangeboden. Gisterochtend zijn alle gestolen voorwerpen gevonden onder struikgewas by de Edo Bergsma-brug te Ensche de. De aangehoudenen worden ook verdacht van een dergelyke inbraak te Losser. Streng verbod van Hitier om het niet te doen, Wolff meldt uit Be-riyn: Rykskanselier Adolf Hitier heeft dezer dageni von Wiegand, een Amerikaansch perscorrespondent, by zich ontvangen. Van belang in dat interview is de ver klaring van Hitier, dat h yden partygenooten in het buitenland streng verbiedt nationaal-socialistische pro paganda te voeren. Het noodzakelijk gevolg van zulk een propaganda is het in gevaar brengen van de vriendschappelyke betrekkingen tusschen Duitschland het buitenland en aan de handhaving daarvan hecht Duitschland veel waarde. Hitier zal er niet voor te rugschrikken overtredingen van dit principe te be straffen door de overtreders uit de party te stotoen. De Ameikaansche pers brengt dit interview op in het oog vallende wijze opgemaakt. Het komt precies op tyd nu, naar bekend, het Congreslid Tickstein den léden November aan de betrokken parlementscommis sie van onderzoek materiaal wil voorleggen over be weerde nationaal-socialistische propaganda in de Ver- eenigde Staten. Wanneer dan werkelyk bewezen wordt dat getracht is nazi-propaganda te voeren, dan blykt tegelijk door dit interview dat zulks door den leider ten scherpste wordt afgekeurd en verboden is. EEN GENEESKRACHTIGE VIJVER. Op een 50 KM. afstand van. Kaapstad ligt een boer derij met een vyver. Onlangs heeft men ontdekt dat deze „vlei" geneeskracht bezit, of liever de modder van deze „vlei." Een Kaapstadsch blad heeft zulks vermeld en dat heeft een ware toeloop van zieken naar de boerderij gebracht; Zondag waren het er 10.000. De boer gaf de menschen voor een klein bedrag toegang tot den vyver. Zij vertrapten wel zijn wijngaard, maar de entrée maak te dat ruimschoots goed. Sommigen smeerden zich ge heel met klei ln en gingen daarna een zonnebad nemen, honderden anderen namen klei mee naar huis. ACHTER HET STUUR IN SLAAP GEVALLEN. Tegen een boom gereden. Gistermorgen te ongeveer vijf uur is een vrachtauto eigenaar J. G. Knobbout uit Beusichen, op de Verlengde Dracht, te Heerenveen, in volle vaart tegen een boom gereden. De auto, waarmede vee gehaald zou worden van de markt te Sneek, werd grooten- deels vernield, zoodat de reis niet kon worden voort gezet. De bestuurder was, evenals de beide personen» die bij hem in de cabine zaten, door vermoeidheid in slaap gevallen. Alle drie personen werden gewond. DE CANDIDAATSTELLING. Gisteren had de candidaatstelling plaats voor bo vengenoemde verkiezing, wegens periodieke aftreding van alle Hoofdingelanden en Hoofdingelanden plaatsvervangers in alle kisdistricten. De aftredenden zijn: a). Hoofdingelanden: A. Barten Pz., J. Best Nz., C. de Boer Jz., D. de Boer Dz., J. Burger (inmiddels overleden), J. J. Groot, P. Groot Jz. (inmiddels afge treden wegens benoeming tot hoogheemraad), G. Ha remaker, R. Kaan (inmiddels overleden), C. Rood, G. van der Sluijs en P. Zeeman. b). Hoofdingelanden-plaatsvervangers: J. Apel doorn, J. J. de Boer, A. Commandeur, F. Dekker, C. P. Hartog, J. Jimmink Hz., J. Kroonenburg, P. Pluister Szn., P. Pijper IJzn., P. Sluis Nanneszn., C. Uitentuis en P. J. Waiboer Jacszn. De volgende candidaten zijn gesteld: District Den Helder. (Te verkiezen zijn; 3 H.I. en 3 Plaatsvervangers.) Hoofdingelanden: Jimmink Hz., J., Barsingerhorn; Kaan, N., Oud karspel; Peerebo m, P. J., Broek in Waterland; Sluijs, van der, G., Schagerbrug (Zijpe); Tromp Sr., P., Keerhugowaard; Zeeman, P., Alkmaar. Plaatsvervangers: Bliauboer, P., Kolhorn (Barsingerhorn); Kooijman Jr.. W., Barsingerhorn; Nieuwenhuis, E., Lisse; Veer, de, J., Schagen; Waiboer Jbzn., P. J., Anna Paulowna; Wit Cz., D., Nieuwe Niedorp. District Alkmaar. (Te verkiezen zijn: S H.I. en 3 Plaatsvervangers.)' Hoofdingelanden: Haremaker, G., Koog aan de Zaan: Klaver, H., Alk maar; Kramer Glijnis, C., Stompetoren (Oterleek); Lange, de, Mr. C. J.. Alkmaar; Schrooder, A., Heiloo; Slot A Pzn., P., Broek on Langendijk. Plaatsvervangers: Boer, de, J. J., Assendelft; Burger, A., Alkmaar; Foreest, Van, Jhr. IL, Heiloo; Kroonenberg, J., Zaan dam; Langendijk, J. H., Beemster; Ringers, J., Alk» maar. District Hoorn: (Te verkiezen zijn: 3 H.I. en 3 Plaatsvervangers.! Hoofdingelanden: Best Nz., J., Berkhout; Kamp Pz., J., Berkhout; Kampen, van, J., Sint Pankras; Lakeman, J., Lutje- broek (Grootebroek); Pijper IJz., J., Twisk; Schouten Cz., C., Blokker. Plaatsvervangers: Commandeur, A., Spanbroek; Kampen van, J. B.t Spierdijk; Schermer, A., Hoogkarspel; Slagter K., Hoogwoud; Sluis, Abr., Enkhuizen; Winkel, Mr., P. S,. Hoorn. District Purmerend: (Te verkiezen zijn: 3 H.I. en 3 Plaats vervangers.). Hoofdingelanden: Barendregt Pz., J., Groote ÏJpolder; Boer. de Jz., C.* Edam; Goede, de, G. J., Wijdenes; Hartog, C. P., Mid» den-Beemster; Kroonenburg, J., Sint Pankras; Roe- leveld, G. Ph., Ilpendam. Plaatsvervangers: Berghouwer, Cz. Jr., C., Zaandam; Ham, C., Wijde nes; Kakes, C., Zaandam; Koning Az., J., Purmer (Edam); Laan Dz., J., Kwadijk; Pluister Sz., P., Nieu we Niedorp. De stemming heeft 15 November plaats. Een verbod? Aan het voorlooplg verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegd heid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betref fende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van niet-industrieele werkzaamheden (Ge- nève 1932) wordt ontleend, dat bij het afdeelingson- derzoek eenige leden de meening uitspraken dat het verdrag ook toepasselijk is op den landbouw. Indien deze meening juist is, zou van de toepassing niet kunnen worden uitgesloten niet schadelijke noch nadeelige, noch gevaarlijke arbeid, door kinderen verricht in het landbouwbedrijf, waarin niet uit sluitend leden van het gezin van den werkgever zijn, bijvoorbeeld het in sommige streken van ons land gebruikelijke, meer spelenderwijze uitgevoerde me de-oogsten van aardappelen. De leden, hier aan het woord oordeelden dit een onnoodige vrijheidsbeper king. Andere leden konden deze zienswijze niet dee- len en zouden het goedkeuren, als zulke arbeid on der de verbodsbepalingen van het verdrag zou vallen. Gaarne zou men te dezen aanzien nader worden in gelicht. In Engeland heeft het eerste win terweer zfln Intreden gedaan, gelijk we in de courantenberichten heb ben kannen lezen. Hierboven zien we velden en wegen reeds bedekt met een dan laagje sneeuw, ter wijl er in het Noorden, en speciaal in Schotland, zooveel gevallen is, dat zells het verkeer er door be* lemmerd werd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5