WOUW, W/X\ODt I Het nieuwste kapsel. De vrouw van vroeger, de vrouw van heden. 7r De mode eischt krullen. Tulle gordijnen. Inmaken van zuurkool. Druivenkuren De verzorging van het hoofd. Onze gedachten en fantasiën, zelfs In de uren van verpoozing en luchtige conversatie, gaan een geheel andere richting uit, dan die onzer overgrootmoeders. Hun conversatie of de onze! De schalksch-hoofdsche manleren van onze grootmoeders, die de kunst van be hagen veelal zeer wel verstonden, door haar r.aald-fijne geestigheid, haar soepele spelingen en duizende improvisaties der intuïtie, zij wisten te boeien en te bekooren en de heeren der schepping uit die dagen maakten door dit charmant gebeuzel weldra kennis met de verrukkende hartepijnen, die Amor's pijl ver oorzaakte. Maar wij, vrouwen van den modernen tijd, hebben die kunst verleerd en geen wonder! Een van spririt sprankelend debat over hart zaken, waarin de vrouw-van-vroeger zich on betwist „deskundige" wist, was het volstrekt eenige terrein, waar de bewegelijke geest van de intelligente-vrouw-dier-dagen zich kon ontplooien en uitleven. Andere gebieden ble ven haar ontzegd, het was dus natuurlijk, dat zij zich met haar geheele eerzucht con centreerde op de exploitatie van haar „eigen domein." De vrouw-van-vroeger had geen bepaalde onderwerpen van gesprek met den man ge meen, miste zelfs geheel een ontwikkelings- vernisje, toereikend om te kunnen meepraten en was daardoor veel origineeler in specifiek- vrouwelijka zaken! Maar wij beginnen geleidelijk de smaak te verliezen in het vuurwerk van woorden, be stemd om onze behaagzucht voedsel te ge ven. Onze wijze van denken en aanvoelen is te sober en te positief geworden om bij zulk een gebeuzel nog de ware toewijding te vin den. De positie, die de man tegenover onze uiterlijke bekoorlijkheden inneemt is nuchter der, prozaïscher, maar ook vrij wat normaler geworden. Wij zijn den tijd ontgroeid dat we nog allerverschrikkelijkst blij waren met de laffe en zoete vleierijen over ons uiterlijk, on ze maniertjes en onze feeën-gestalte! Wij gevoelen ons meer een deel der mensch- held dan dat we ons een mooi aangekleede pop willen voelen. We zijn er te „groot" voor geworden, dit is het natuurlijke gevolg van onze merkwaardige evolutie. GEKLEEDE JAPON. 2043. Deze japon heeft een mouw- en heupgarnee- ring, die zeer modern is en waarbij de dubbel genomen stof nog een tusschenlaagje heeft van stijf gaas, opdat de garneering wijd uit blijft staan. 2045 Het garnituur wordt van zijde gemaakt en bestaat uit dubbele kraag en manchetten, waarvan de bovenste is afgewerkt met een smalle plissé en de onderste met dikkere zij de eenige malen is doorgestikt. De voorbaan heeft een garneering van op gestikte deelen, terwijl de achterbaan uit één geheel bestaat Patronen zijn in alle gewenschte maten ver krijgbaar en kunnen onder nr; 2045 worden aangevraagd. Eiken herfst brengt de overgang van het leven in de vrije natuur voor het moderne stadsleven zijn moeilijkheden mee, ook met betrekking tot het haar. Het kapsel, dat zoo goed voldeed voor het eenvoudige buitenle ven, ziet er onder den eersten herfsthoed maar matigjes uit En dan vragen wij onwil lekeurig naar de heerschende mode, ook op dit gebied. Charles, de beroemde coiffeur van het nog beroemdere Hotel Ritz, die o.a. het hierbij afgebeelde kapsel creëerde, is op dit punt 'n autoriteit. Hij zegt, dat het haar kort blijft omdat het de vrouwen In de gelegenheid stelt, er zonder veel moeite onder alle omstandig heden verzorgd uit te zien. Doch hoewel zij een flatteus kapsel elschen, doen zij over het algemeen weinig voor het behoud van hun haar. Charles raadt daarvoor borstelen, mas- seeren en olie aan; zorgt men daarvoor, dan is er geen reden, waarom men niet nog op hoogen leeftijd vol, gezond, haar zou hebben. Het korte haar heeft in zooverre een verbe tering gebracht dat zon en wind nu beter de hoofdhuid kunnen bereiken, terwijl ook het knippen goed voor het haar is. Charles voegde aan zijn beschouwingen de raededeeling toe, dat bij de nieuwe kapsels de volle aandacht dient te vallen op de in planting van het haar aan voorhoofd en sla pen. Deze inplanting is bij geen twee men- schen gelijk en geeft vele gezichten iets ka rakteristieks. Tenslotte wees hij erop, dat de oogen grooter schijnen, wanneer men het haar van de slapen naar achteren borstelt MODERNE HOEDEN. Het allernieuwste. Hieronder zien wij een dinerhoedje van zwart fluweel en moiré lint, dat vervaardigd is door Rose Saphire. Het wordt zoo ver uit het gezicht gedragen dat men er zich niet mee op zijn gemak zou voelen, als het niet zoo bij uitstek modern was. En als vergoeding hebben wij de strik achter in den nek, die zeer flatteus is. Hierboven zien wij een zeer elegant en origineel model van Allee Rohrer, uitge voerd ln fluweel met een kwast van apen haar, die aan een veer doet denken. De rand die apart en flatteus van vorm is, heeft een voering van zwart vilt. Behalve dat wij overgordijnen voor de ra men hebben, spelen ook de glasgordijntjes, die meestal van tulle zijn gemaakt, een be langrijke rol in 't huis. Want, hoewel wij niet allen prachtige handknoopgordijnen kunnen bekostigen, behoeven wij tegenwoordig onze smaak geen geweld aan te doen, om toch iets bijzonders te kunnen koopen voor prijzen, die onze beurs wel kan dragen. De glasgordijnen dienen nergens anders voor, dan om lastig binnenkijken van voor bijgangers te voorkomen en als men een éta gewoning heeft, het inkijken van de overbu ren. Want, nietwaar, wij willen toch in ons eigen huis graag vrij zijn en ons kunnen be wegen zooals wij willen, zonder dat wij be gluurd worden door wie dan ook. Houden wij dus het doel voor oogen als wij tulle-gordijnen gaan koopen, dan zullen wij een heele dunne kwaliteit koopen, die toch voldoende dicht geweven is, dat wij gemak kelijk van uit de kamer naar buiten kunnen zien en waardoor dus ook het licht niet wordt belemmerd binnen te komen, terwijl aan den anderen kant inkijken wordt voorko men. Gelukkig hebben wij tegenwoordig niet zoo veel gordijnen meer voor de ramen hangen ale onze ouders, want bij het minste zonne straaltje warden gauw de blauwe lancaster- gordijnen, die op een rol gespijkerd zaten, neergelaten, want anders verschoot ons meu bilair. Heel dikwijls was er ook nog een wit rol gordijn, dan da vitrage-gordijnen, U kent ze nog wel, die van het plafond af tot op den grond neerhingen, al of niet met een koord opgenomen. En dan kwamen tenslotte de overgordijnen van zwaar pluche of fluweel, stevig gevoerd met zijde en versierd met al lerlei galons. Niet alleen dat deze manier van een kamer stoffeeren zeer kostbaar was, de kappen van de overgordijnen waren ook wa re stofnesten en de huisvrouwen hadden in die dagen belangrijk meer tijd noodig om haar huishouden netjes en stofvrij te houden. Gelukkig heeft de techniek hier verandering ln gebracht en ook de veranderde opvatting dat men juist zooveel mogelijk licht en zon ln zijn woning binnen moet laten. De overtol lige gordijnen werden afgeschaft en de door zichtige glasgordijntjes kwamen er voor ln de plaats. Koop geen gordijntjes, die heeiemaal niet doorzichtig zijn, maar laten wij ons prin cipe van licht en zon trouw blijven. Wintergerecht bU uitnemendheid. Hoeveel smakelijker gerechten brengt de wintertijd ons niet? Zuurkool met spek. krab- Jes, saucijsjes, knakworstjes. Ja, wat al niet, alles voor den fijnproever om te watertanden! Wie een flinken inmaakpot, een plankje en een zware kei heeft, behoeft niet anders te doen dan kool te bestellen, en aan het werk te gaan. Dat werk is echter niet zóó veelomvattend als men in aanmerking neemt, dat zuurkool zoo'n bijzonder licht verteerbaar gerecht is, heeft men het er zeker gaarne voor over! Men bestelt bij den groentenman speciale inmaakkool, die stevig en vast moet zijn; snijdt deze in twee helften en schaaft of lie ver snijdt ze met het koolmes fijn. Telkens rooet het geschaafde in de inmaakpot gedaan worden en op een laag van 3 a 4 c.M. strooit men een handvol zout, naar smaak ook pe perkorrels. Heeft men de pot voor een deel gevuld, dan wordt de kool met de etensstam- per of met de handen flink aangedrukt. Het laatste kan men echter slechts doen, Indien men geen wondjes aan de handen heeft, daar het pekelwater, dat door het aandrukken ont staat, onaangenaam aandoed. Heeft men kool en zout verwerkt, dan wordt een uitgewasschen oude witte doek over het geheel gelegd, hier overheen komt een hou ten plankje, dat met een steen verzwaard wordt. De pot met kool moet op een niet te warme, doch vorstvrije plaats bewaard worden, terwijl men alle weken de doek uitwascht of door een schoone vervangt. Steen en plankje wor den eveneens gereinigd en eventueele brin verwijderd. Om slank te worden. Een druivenkuur is een buitengewoon goed reinigingsmiddel van het bloed en wordt bij de moderne geneeswijze veelal toegepast. Zij kunnen, mits verstandig aangewend, veel bijdragen tot de slanke lijn, zonder dat tevens het hoofddoel de verbetering van het bloed, uit het oog wordt verloren. Een kuur moet men echter nooit doen zon der den dokter hierbij geraadpleegd te heb ben, daar deze de juiste wijze slechts aan kan geven, aangezien hoeveelheid en duur een zuiver persoonlijke questie is. Bij het volgen van een kuur moet men een geregelde levenswijze volgen, geen vette spij zen en alcohol gebruiken, veel wandelen, rus ten en vroeg naar bed gaan. Velen zijn de meening toegedaan, dat een druivenkuur gelijk staat met een hongerkuur. Niets is echter minder waar dan deze opvat ting, want rijpe, gave druiven, bevatten zeer vele belangrijke voedingsstoffen. Het organisme moet zich evenwel in zeer vele gevallen even gewennen aan de veran derde voeding, daarom moet men de gegeven voorschriften nauwkeurig opvolgen en maat weten ta houden. In de eerste week wordt veelal voorgeschre ven één pond druiven per dag, in de tweede week anderhalf pond, derde week drie pond en in de vierde week brengt men het tot vier pond per dag, daarna gaat men in dezelfde volgorde terug. 5e week 3 pond enz. Indien men deze kuur niet volgt om tevens veel minder zwaar in gewicht te worden, zijn andere spijzen toegestaan, mits men geen bo ter en vet gebruikt, noch opwindende dran ken. Bij vermageringskuren heeft men als bij voeding: volkoren brood, zonder boter of Ry- viter, gekookte eieren, sla, melk (weinig) en rijst. AVONDMANTELTJE. 2049. Men maakt dit chique avondmanteltje het best van een zware soort satijn of velours, ia zwart of een bij het geheel passende tint. De korte mouw is ongeveer 5 c.M. van den onderkant af ingehaald, waardoor met een aardige mouwafwerking krijgt. De voorpanden gaan kruiselings over elkan- der en hebben aangestikte einden, die op den rug gestrikt worden. Patronen zijn in alle maten verkrijgbaar. Aanvragen kunnen geschieden onder nr. 2049. JURK VOOR GROOTERE MEISJES. Het bijgaande jurkje is zeer apart en kleedt bijzonder aardig. Het bovengedeelte sluit met twee rijen fantasieknoo pen, terwijl de kraag b.v. van wit popeline ln schul pen omgefeston- neerd kan worden. Naar verkiezing kan men echter ook een dubbele kraag knippen en langs de schulpen stikken, omkeeren en platstrijken. De mouw is aangeslo ten, hetgeen ln overeenstemming is met de lijn van ds jurk. Het zesbaans rok je heeft in het midden van de voor- en achter baan twee uitsprin gende plooien, waardoor meerdere onderwijdte vrekregen wordt. Inplaats van een wit kraagje staat een van Schotsche tafzijde ook heel lief. Aan te be velen is b.v. twee stelletjes te maken en deze afwisselend in de jurk te rijgen. Patronen van 8 tot 14 jaar. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 ln postzegels voor japonnen en f 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 15)1919 ten name van den knippatronendienst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Kort haar. Ja, of neen? Hoewel de voorvechters van het korte haar het practische nut ervan volhouden, moet men helaas zeer veel onverzorgde hoofden aanschouwen! Om de waarheid te zeggen ls het p r a c 1i- s o h e nut voor vele vrouwen dan ook denk beeldig, indien zij niet beschikken over haar dat zich gemakkelijk voegt. Sommig haar houdt slechts zeer kort on dulatie, terwijl deze er met vochtig weer ook spoedig uitgaat Tot Permanenten komt ieder trouwens ook niet altijd, maar wat absoluut noodzakelijk verbonden is aan kort haar, dj. een goede coupe en regelmatig knippen. Wil men een goed verzorgd hoofd hebben, dan zal men hieraan eenige zorg moeten be steden. Heeft men haar, dat altijd vet ls en uit valt dan kan men zich het best tot een dok ter wenden om advies. Veelal wordt een of ander medische zeep en een speciale verzor ging voorgeschreven, ln enkele gevallen zal een behandeling vereischt worden, indien de overdadige vetafscheiding een gevolg ls van een organische afwijking. Nimmer moet men het vette haar om de twee of drie dagen op eigen gezag wasschen daar de haarwortels hierdoor tot grootere vet afscheiding worden geprikkeld. Moet men onverwachts uit en wil men het vette haar wat losser doen zitten, dan ge bruikt men hiervoor haardroogpoeder (blond of donker) dat men er luchtig opstroolt en daarna flink uitborstelt, opdat geen doffe glans over het geheel komt. Is het haar niet geonduleerd, zoodat men geen kans beloopt, de golven te doen verdwij nen, dan neemt men een of ander alcohol be vattend haarwater, drenkt hierin een watje en wrijft ermede over het haar, daarna de hoofdhuid met de vingertoppen flink massee- ren en het haar eventueel met een bad handdoek droog wrijven. Te droog haar kan men het best met zui vere olie behandelen, b.v. olijfolie. Men doet eenige druppels op de haarborstel en borstelt het haar hiermede flink. Men moet niet al leen het haar, doch ook de hoofdhuid raken bij het borstelen, terwijl een z.g. massage borstel uitstekende diensten bewijst. Men moet het hoofdhaar, hetzij dit kort of lang, droof of vet Is, lederen morgen en lede ren avond eenige minuten borstelen en dit zoowel van voor naar achter als met het hoofd naar beneden in omgekeerde richting doen en ook in de richting der ondulatie. Van niet minder belang is het gekegeld schoonmaken van kam en haarborstel; deze moeten dagelijks gereinigd worden en één maal per week in zeepsop desnoods met een weinig amoniak er UJ. Bij het maken van deeg moet men alvorens het bakpoeder toe te voegen een paar lepels kokend water door de bloem roeren, waar door het gebak luchtiger wordt. Bouillon krijgt een piquanten smaak indien men een half uur voor het gereed zijn. enkele korstjes kaas meetrekt; dit geldt ook voor sausen en soepen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8