Alientiiit- Lailoivllil Kijken is Koopen bijCLOECK ilimn Niim- Het Rijksdagproces i Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co, Schagen. BURGEMEESTERS en de handhaving van het gezag. Koster van de kerk in arrest Uniformverbod in het Saargebied. De ontevreden Amerikaansche boeren. Sluit Rusland accoord met China? HET OMROEPVRAAGSTUK. Bezwaren tegen de Radio- controls-commissie. ADVOCAAT TE UTRECHT GEARRESTEERD. Oplichting ie H:iloo. Een ingewikkelde affaire. Kinder-opnamen, Familie-groepen, Studiefoto's Bestellingen voor St. Nicolaas VERTROUWEN IN DE FRANSCHE REGEERING. VIER AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST. Negen negers verbrand. Sneeuwval in Duitschlani Zaterdag 4 November 1933. SCHEER 77ste Jaargang No. 9376 ClÏRÏÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fentiên nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 0 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsnoJ' Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekencf/ EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Klachten over slap optreden. Tweede Kamerleden dringen aan op strenger toe zicht In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting 1934 van Binnenlandsche Zaken wordt o.m. medegedeeld, dat verschillende leden aandron gen op een streng toezicht door de regeering op de wijze, waarop de burgemeesters hun functie vervul len, n.1. of zij dit wel nauwgezet en met ijver doen. Men meende voorts, dat nog veel te veel onbekwame althans niet geschikte personen tot burgemeester wor den benoemd en, wat nog erger werd geoordeeld, zelfs in die functie werden herbenoemd. Er werd op aan gedrongen geen gepensionneerden en geen leden der Tweede Kamer tot burgemeester te benoemen. An dere leden oordeelden, dat uitsluitend nagegaan moet worden, dat de meest geschikte en meest bekwame lieden worden benoemd. Verscheidene leden vertrouwden, dat de minister ter handhaviing van het gezag zal optreden tegen burgemeesers, die zich slap toonen, bijv. door onvol doende te waken tegen terrorisme bij werkstakingen. Men vroeg ook inlichtingen over de naar het schijnt gedwongen ontslagneming van den burgemeester van W'ychen. Was dit een gevolg van zijn opmerkelijk fascistische uitingen en bemoeiingen? Voorts werd den minister verzocht er zorg voor te willen dragen, dat op nationale feestdagen de Neder- landsche vlag vau de gemeentegebouwen wordt uit gestoken. Burgemeesters, die hiertoe niet willen mede werken, behooren volgens deze leden niet in hun func tie gebandha:.fd te worden. Men drong ook aan er streng de hand aan te honden, dat de burgemeesters in hun gemeenten moeten wonen. Er zou van dit voorschrift nog te veel ontheffing worden verleend. Sommige leden bepleitten een wijziging der ge meentewet, w.ardoor het mogelijk zou worden wet- boudersfuncties op te dragen aan niet-raadsleden. Tekort van 10.000 gulden aan collectegelden Reeds gerulmen tijd was bekend, dat de boekhouding van den koster van de Nieuwe Kerk der Nederlandscb Hervormde Gemeente te Amsterdam niet In orde was. Een maand ongeveer geleden Is deze beambte toen ge- •chorst. Bij het daarop gevolgde volledige onderzoek la gebleken, dat een bedrag van ongeveer f 10.000 la ver dwenen. Deze gelden betreffen de opbrengst van de col lecten van de verschillende Nederlandsche Hervormde Kerken te dezer stede, die worden afgedragen aan de kosterij van de Nieuwe Kerk. Het kerkbestuur heeft thans aangifte gedaan bij de politie en gistermiddag la de koster in arrest genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. En talrijke andere beperkende bepalingen. Wolff meldt uit Saarbrucken: De regeringscommissie heeft den landraad een verordening voorgelegd, inhoudende dat voor open bare politieke vergaderingen en optochten in de open lucht vergunning moet worden gevraagd en waarbij het dragen van partij-uniformen en insignes van po iitieken aard wordt verboden. Voorts worden verboden: terrein- en sportoefenin- gen; marschen, ingesloten gelederen in de open lucht, deelneming aan verboden organisaties, ook buiten het Saargebied; het verzamelen van gelden of goe deren met politieke doeleinden. Ten slotte behelst de verordening nog een ver scherping van het verbod van drukwerken, alsmede bedreiging met straf voor het afkondigen van boy cot of doodverklaringen na de volksstemming. De verordening wordt gemotiveerd met de ver scherping van den toestand in het Saargebied. Dreigende toestand. Stakingsbeweging haar leiders geheel over het hoofd gegroeid. V.D. verneemt uit New York: Naar uit Des Mones (Yowa) wordt gemeld heeft do leider van de farmersstaking Milo Reno verklaard, dat de stakingsbeweging haar leiders geheel over het hoofd Js gegroeid. De stakende boeren hebben het resultaat der besprekingen te Washington tusschen Roosevelt en de vijf gouverneurs niet afgewacht. Veeleer zijn in da laatste 24 uur bomaanslagen en overvallen op transpor ten van landbouwproducten gepleegd en is het tot bloe dige botsingen gekomen tusschen politiebeambten en farmers, die trachten de landwegen te versperren. Da ongeregeldheden in het staklngsgebied hebben grooten omvang aangenomen. Indien president Roosevelt niet direct afdoende maatregelen neemt, is het ergste te vreezen. Ontwerp van nlet-aanvalsverdjrag. Volgens een mededeeling uit Sjanghai heeft de Sowjet-ambassadeur aan de Chineesche centrale re geering het ontwerp overhandigd van een Russisch— Chineesch-niet-aanvalsverdrag. dat de volgende vijf punten behelzen zou: le. De vetrdragsluitende partijen verplichten zich elkander wederkeerig niet aan te vallen. 2e. Zij zullen de souvereiniteit van haar gebied en haar bestuur respecteeren. 3e. Wanneer een der verdragsluitende partijen aan een derde mogendheid den oorlog zou verklaren, zal andere verdragsluitende partij niet de zijde kiezen van deze derde mogendheid. 4e. Wanneer een oorlog uitbreekt tusschen een der verdragsluitende partijen en een derde mogendheid zal de tweede verdragsluitende partij een embargo afkondigen öp wapens en munitie bestemd voor die derde mogendheid. 5e. De Sowjets verplichten zich af te zien van elke communistische propaganda in China. Enkele Kamerleden achten haar optreden steeds willekeuriger. GÖRING GETUIGT VANDAAG Berlijn, 3 Nov. (V.D.) Naar van bevoegde zijde .vordt vernomen, zal heden (Zater- :Iag)ochtend te half tien de Pruisische Minister- President en Rijksminister Hermann Goering, als getuige door den Senaat van het Rijksgerechts, hof gehoord wor den. Op de perstribune is men van mee ning, dat dit ver hoor een heel wat minder sensatio neel verloop zal hebben, nu Dimi- trof door de uit- van den President in de beklaagdenbank ont- Aan he* Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Staatsbedrijf der P.T.T. voor 1934 Is het volgende ontleend: Gewaardeerd werd. dat Staatsbedrijf der P-T-T. ook dit jaar een sluitende be<*rooting heeft en er zelfs nog winst geraamd kan worden. Verscheidene leden klaagden over achterstelling van het platteland bij de steden. Aangedrongen werd op uitbreiding van de automatiseering der telefoonnetten ook op het platteland. Ook bij deze begrooting werd -evraagd. de aankomst van de postvliegtuigen in Ne derland een dag vroeger te stellen. Verscheiden leden drongen opnieuw aan op verkor ting van den arbeidsduur bij het geheele bedrijf, doch in het bijzonde voor de bestellers, die nog een 51- urige werkweek hebben Sommige leden waren van oordeel, dat het vrouwelijk personeel bij den> dienst der P.T.T. onredelijk talrijk is, hetgeen andere leden bestreden aAn^edron^en werd op vrbetering van de positie der kantoorhouders. RADIO- Geïnformeerd werd naar de plannen van de regeering met betrekkig tot het omroepvraagstuk. Een aantal leden gaf uiting aan de gemengde gevoelens, bij hen opgewekt door het k. b. van 2 April jj., hetwelk een verscherping bevat van de eiscben waaraan radlo- ultzendingen moeten voldoen. Het was den leden, hier aan het woord, niet duidelijk waarom de regeering niet tot een algeheel verbod van politiek in den aether is overgegaan, zooals dit vrijwel overal ln het buitenland bestaat, a1 thans in de nractijk. Dit behoeft geenszins nert beperking te beteekenen van het uitzenden van levensbeschouwingen. Andere leden konden met de critlek, geoefend op ge noemd K. B. niet instemmen. Weer andere leden ont kenden, dat een der omroepvereenlgingen de vrijheid van uitzending zou hebben misbruikt. Zij klaagden over het h. 1. steeds willekeuriger optreden der radio- "mroen-controlecommissie. Dit lichaam brengt voort durend meer bezwaren in teger. de uitzendingen, voor al van de V.A.R.A.. en doet dit vrijwel zonder moti veering. Deze leden wensohten een beroepsinstantie. Van verschuilende zijden werd gevraagd hoe 's mi nisters standpunt is t. o. v. der door verschillende om- roepvereenigingen gedane aanvragen om een eigen zender te mogen bouwen. Verechelden leden vestigden de aandacht op het feit, dat de Huizer zender te zwak is en niet kan concur- >*ereen tegen e vel sterkere zenders van het buiten- 'and. Thans geschiedt de uitzending via den staatszen- ''"r Kootwijk; dit kan echter opden duur niet zoo blij ven». Een hypotheekbezorger gearresteerd. Te Helloo is een Amsterdamsohe assuradeur gear resteerd. die verdacht wordt van oplichting. HU had zich eenigen tijd geleden vervoegd ten huize van een tuinder te Heiloo, die had gereflecteerd op een adver tentie. waarin hypotheken tegen een lage rente werden aangeboden, en had gezegd zich te belasten met het be zorgen van dergelyke hypotheken. Voor de te nemen moeite werd hem op zijn verzoek een voorschot van f 40 door den tuinder ter hand gesteld. Eenige dagen later kwam hij weer terug en vroeg nogmaals f 20, welk be drag hij ook weer van den tuinder kreeg. De beloofde hypotheek bleef evenwel uit en ten slotte mengde de tuinder de politie in het geval, met als resultaat, dat de assuradeur is gearresteerd en ter beschikking ge steld is van de justitie te Alkmaar. De man zou in verschillende plaatsen op dezelfde wij ze oplichting hebben gepleegd. Verdacht van 11500.te hebben verdnlsterd. Op last van de justitie heeft de Utrechtsche politie mr. W. A. V., advocaat te Utrecht, ge arresteerd verdacht van medeplichtigheid aan oplichting van f1500 Bij den verkoop van een villa had hij zich bereid verklaard zijn medewerking te ver- leenen door aan den kooper de door hem be- noodigde gelden te verschaffen Om deze gel den vrij te maken, moest bij mr. V f 1500 wor den gestori De belanghebbende deed dit, doch hoorde er verder niets meer van. Een aanklacht bij de justitie werd ingediend en de aanhouding van V. volgde. De man is op gesloten. In het „Hsbl.-'* lezen we hieromtrent nog het vol gende:. Een ingewikkeld complot is dezer dagen door de Utrechtsche politie onder leiding van commissaris Brandt uiteengerafeld, waarbij een bekend advocaat, die vooral vertrouwen genoot in christelijke kringen, wegens verduistering is gearresteerd. Betrokkenen hierbij zijn behalve genoemde jurist een directeur van de Hollandsche Mij. voor Handel en Industrie, eveneens te Utrecht woonachtig en een architect. De advocaat was commissaris van bovengenoemde maatschappij en verleende als zoodanig aan deze zaak een bepaald cachet, zooals aan verschillende leege N.V.'s naar later is komen vast te staan. Bij den directeur der Utrechtsche Mij., die tevens als promotor optrad, vervoegde zich eenigen tijd ge leden iemand, met verzoek hem een bedrag van f8000 te willen leencn. De directeur besprak de zaak met den advocaat en den architect, en gezamenlijk werden zij het eens over de manier, waarop men den cliënt op de voordeeligste wijze zou behandelen. De combinatie maakte hem nl. wijs, dat bij wel kans zag dit bedrag te fourneeren, maar dat daartoe eerst f 1500 moest worden gestort ten gunste van den ar chitect, die daarmede de uitvoering van een groot project voor zich zou kunnen verzekeren en daarop wel een voorschot van f8000 zou kunnen krijgen. Al dus geschiedde. De f 1500 werden door den niets vermoedenden cliënt gedeponeerd bij den commissaris der Holland sche Mij., die ze weer aan den architect zou ter hand stellen. Toen de cliënt echter aandrong op betaling der f8000 en daarbij telkens met een kluitje in het riet werd gestuurd, is hij naar de politie gegaan, die de quaestie^voor hem heeft, uitgezocht. Commissaris Brandt heeft na verhoor van den ad vocaat aanleiding gevonden dezen te arresteeren op grond van vermoedelijke verduistering. Weliswaar ontkent de advocaat en geeft hij voor de ontvan gen f1500 aan een der andere leden van de combina tie te hebben overhandigd, maar die ontkent op zijn beurt iets te hebben ontvangen Inmiddels zitten zoo wel de directeur als de architect thans eveneens -n voorarrest. De directeur was nl al enkele dagen ge leden gearresteerd wegens op'ichting voor een bedrag van f200 ten nadeele van een Hagenaar. Ook de ar chitect is achter slot en grendel gezet voor een der gelijk feit. Waar de bewust f1500 echter gebleven zijn. moet nog worden onderzocht Meer en meer blijkt, intusschen rlat de Utrechtsche advocaat zich met verdachte zaakje heeft opgehouden, daar thans van verschillende kanten klachten bij de politie bin nenkomen. enz., In de meest artistieke uitvoering Specialiteit in Vergrootingen, ook naar oude, onduidelijke foto's. gelieve zoo vroegtijdig mogelijk te doen Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp Geopend: dagelijks tot 's avonds 8 uur. Zondags tot 's avonds 10 uur. PARIJS, 4 November (V.D.): In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur, heeft de Kamer door aanvaar ding van een door den plaatsvervangenden leider der radicaal socialistische fractie, Delbos, ingediende mo tie, met 320 tegen 32 stemmen bij opvallend veel stem men blanco, haar vertrouwen in de regeering uitge sproken. Het resultaat van de stemming toont aan, dat al* leen uiterst links en uiterst rechts hebben gestemd, terwijl de socialisten en een deel van de rechtervleu gel blanco gestemd heeft. De regeering Daladier kreeg indertijd 370 tegen 200, de regeering Paul Boncour 379 tegen 166 stemmen.). Gecompliceerd auto-ongeluk op den onver- lichten rijksweg bij Oversohle. Gisteravond te half 7 heeft op den Rijksstraatweg nabij het kruispunt Hofweg onder de gemeente Over- schle een tweetal auto-ongevallen plaats gehad, waar van de afloop, de omstandigheden ln aanmerking geno men, nog vrij gunstig genoemd mag worden. Op dat mo ment stond de vrachtauto bestuurd door J. de Jong uit Rotterdam het was een wagen van de firma Jam in. Rotterdam stil op de rechterzijde van den weg. we gens motordefect. Onverwachts werd de vrachtauto aangereden van achteren door een personenauto, be-, stuurd door Mevr. Bakker uit Rotterdam. Do lux# wagen werd van voren geheel ingedrukt. De 51-jarige dame liep snijwonden in het gelaat op door het breken van de voorruit. Direct nadat deze botsing had plaats gehad, volgde een tweede. De vracht auto, bestuurd door den 30-jarigen J. Arnold, afkomstig uit Rotterdam, had gewacht op den weg in verband met de eerste botsing. Daarna wilde de vrachtauto de plaats van het ongeval passeeren en op dat moment werd deze wagen van achter aangereden door een per sonenauto. bestuurd door den heer J. Sandaart uit Schie dam. Beide wagens liepen schade op, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Mevr. Bakker is door een passeerende auto naar het politiebureau te Overschie gebracht, waar zij door dr. J. Donkersloot werd verbon den. De politie van Overschie stelt een onderzoek ln. Bij een brand ln een huurkazerne. Onder de slachtoffers zes kinderen. Uit New York: In het stadsdeel Brooklyn is een houten huurkazerne welke drie etages had, afgebrand. Daar het vuur ta laat werd ontdekt, zijn negen negers, o.w. 6 kinderen om het leven gekomen. Van de negen geredde bewo ners werden drie, die door uit het raam te springen, wilden ontsnappen, ernstig gewond. In het Broeken gebied. Uit We rni gerede: In het Brockengebled heerschte heden een winterro- mantiek gelijk de Broeken die maar zelden beleefd heeft. Ononderbroken daalde een dikke vacht sneeuw neer. Gemiddeld ligt over het geheele gebied een sneeuw kleed van ongeveer 50 c.M. dikte. Op sommige plaatsen ls sneeuw tot een hoogte van 6 tot 7 Meter opgewaaid. Tot aan de Kronprinzenhuette toe kan geskid worden. NIEUWE N 1 E T)Q PP Worden elders zware voetbieten geteeld, de heer P- Ruiter alhier deelde ons mede een exemplaar te hebben geteeld welke schoon aan de haak het respectabele ge wicht had van 23 pond. O 17 DE NIEDORP Donderdag brak de as van een vrachtauto, waarmede men kool vervoerde vanuit den Polder, gaande over den Deijerdijk alhier. De zware vracht, het snelle ryden en slechte wegen is hiervan waarschyniyk oorzaak. Per* soonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar stagna tie van het verkeer was het gevolg.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1